Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Дали штедите за вашите деца?

Go down 
+32
Pipolino
Anika
Sandra
nnatasa
kiki-riki
dina
mamaAnita
cacika
Bliznaci
Viki J.N.
Emi
bubamara
Tifani
Ves
anastasova
danielaval
marina_daniel
Ance-J
Vale74
biljanag
sonjamfk
josifana
Kitty
Damjana
butterfly
KATIC
Mama Ane
Sandra_Anja
marina_m
Biljana
Mama Vase
lela
36 posters
Отиди на страна : 1, 2, 3  Next
АвторПорака
lela
Форумска фаца
Форумска фаца
lela


Female
Број на мислења : 4973
Age : 52
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 31547
Registration date : 2008-09-14

Дали штедите за вашите деца? Empty
ПишувањеПредмет: Дали штедите за вашите деца?   Дали штедите за вашите деца? Empty19.07.09 18:26

Barav vakva tema i ne najdov pa zatoa ja otvoriv.
Dali stedite pari za vasite deca vo banka,da receme za skolarina,ili avtomobil koga ke porasnat?
A imate pcelicki,kasica prasica Дали штедите за вашите деца? Smiley30 ?

Jas imav kasicka,no nikogas ne cekav da se napolni skroz,si zemav po potreba...se razbira ne sum stedela od mala.Jas koga bi imala dete bi mu otvorila kniska i edna minimalna suma bi mu odeluvala sekoj mesec. flower
Вратете се на почетокот Go down
Mama Vase
Полуматурант
Полуматурант
Mama Vase


Female
Број на мислења : 1437
Age : 47
Локација : Skopje,MK
Поени : 28984
Registration date : 2009-03-17

Дали штедите за вашите деца? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали штедите за вашите деца?   Дали штедите за вашите деца? Empty19.07.09 18:47

dobra tema.
znaci eve kako pravime nie sekoja god.i dvete moi deca imaat zivotno osiguruvanje vo edna avstriska osiguritelna kukja.

znaci,uste koga jana se rodi pa eve sega i neda,za site mozni praznici,rodendeni,sviditelstva,krstevki,nova godina i sl. nie im kazuvame na najbliskite nasi da im dadat pari.
se razbira im se kupuva nesto eftinio i simbolicno,zatoa sto oni ne se raduvaat na parite.
a ostatokot na smetka,oroceni na 20 god.kamatite im se mnogu popovolni od tuka a sto e najdobro od se,pokraj toa sto im se zgolemuva kontoto sekoja god. oni imaat i zdravsteveno i zivotno osiguruvanje.

toa znaci ako nedaj boze imaat nekoja bolest ili nesreka i ima potreba da se odi vo stranstvo,kukata pokriva se.od dijagnostika,lecenje,lekovi,operativni zafati,bolnivki denovi.a vo slucaj na nesreka-dobivaat osteta.
daj boze nikogas za toa da ne se upotrebat,ama znaeme kako odat tie raboti kaj nas.
znaci so eden udar,dve muvi se tepaat.

koga ke porasnat i ke dojde vreme parite da se izvadat,oni ke si odlucat na sto ke gi potrosat.

mislam deka tuka kaj nas minimalna god. suma za vakov vid na osiguruvanje e okolu 250 eur.sto voopsto ne e mnogu.kolku sumata e pogolema,tolku e i kamatata podobra a i uslovite.
megutoa i za ovoj minimum imas se pokrieno.
Вратете се на почетокот Go down
Biljana
Полуматурант
Полуматурант
Biljana


Female
Број на мислења : 1100
Age : 44
Локација : domce
Расположение : srekno
Поени : 28218
Registration date : 2009-05-04

Дали штедите за вашите деца? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали штедите за вашите деца?   Дали штедите за вашите деца? Empty19.07.09 19:08

Mama Vase напиша:
dobra tema.
znaci eve kako pravime nie sekoja god.i dvete moi deca imaat zivotno osiguruvanje vo edna avstriska osiguritelna kukja.

znaci,uste koga jana se rodi pa eve sega i neda,za site mozni praznici,rodendeni,sviditelstva,krstevki,nova godina i sl. nie im kazuvame na najbliskite nasi da im dadat pari.
se razbira im se kupuva nesto eftinio i simbolicno,zatoa sto oni ne se raduvaat na parite.
a ostatokot na smetka,oroceni na 20 god.kamatite im se mnogu popovolni od tuka a sto e najdobro od se,pokraj toa sto im se zgolemuva kontoto sekoja god. oni imaat i zdravsteveno i zivotno osiguruvanje.

toa znaci ako nedaj boze imaat nekoja bolest ili nesreka i ima potreba da se odi vo stranstvo,kukata pokriva se.od dijagnostika,lecenje,lekovi,operativni zafati,bolnivki denovi.a vo slucaj na nesreka-dobivaat osteta.
daj boze nikogas za toa da ne se upotrebat,ama znaeme kako odat tie raboti kaj nas.
znaci so eden udar,dve muvi se tepaat.

koga ke porasnat i ke dojde vreme parite da se izvadat,oni ke si odlucat na sto ke gi potrosat.

mislam deka tuka kaj nas minimalna god. suma za vakov vid na osiguruvanje e okolu 250 eur.sto voopsto ne e mnogu.kolku sumata e pogolema,tolku e i kamatata podobra a i uslovite.
megutoa i za ovoj minimum imas se pokrieno.


Mama Vase me interesira podetalno za taa osiguritelna kompanija sakas pp ili ovde napisi jas sum definitivno zainteresirana
Вратете се на почетокот Go down
marina_m
Матурант
Матурант
marina_m


Female
Број на мислења : 1686
Age : 38
Локација : skopje
Поени : 28854
Registration date : 2008-10-30

Дали штедите за вашите деца? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали штедите за вашите деца?   Дали штедите за вашите деца? Empty19.07.09 20:12

site do sega sto imaat dadeno pari na kerka mi i gi stavam vo plik poslekrstevkata planiram da i otvoram stedna kniska vo nekoja od bankata i planiram po sekoj mesec da i stavam po nekoja mala suma na pari pa koga ke porasni na sto skaa neka si gi trosi
Вратете се на почетокот Go down
lela
Форумска фаца
Форумска фаца
lela


Female
Број на мислења : 4973
Age : 52
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 31547
Registration date : 2008-09-14

Дали штедите за вашите деца? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали штедите за вашите деца?   Дали штедите за вашите деца? Empty20.07.09 6:44

Super marince i jas na takvo stedenje mislev,minimalna suma vo banka,mada i od Vase ne e loso samo sto mene bi mi bilo stram na nekogo da mu kazam pari da mu donese pa makar i najbliski da se.
Вратете се на почетокот Go down
Sandra_Anja
Бруцош
Бруцош
Sandra_Anja


Female
Број на мислења : 2057
Age : 42
Локација : Скопје
Расположение : насмеана
Поени : 29902
Registration date : 2008-07-14

Дали штедите за вашите деца? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали штедите за вашите деца?   Дали штедите за вашите деца? Empty20.07.09 10:03

Otkako se rodi i otvorivme kniska. Site pari sto gi dobi i gi stavivme i bez isklucok sekoj mesec i stavame.
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30716
Registration date : 2008-11-06

Дали штедите за вашите деца? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали штедите за вашите деца?   Дали штедите за вашите деца? Empty20.07.09 10:07

И ние за двете деца штедиме, имаат свои книшки и сите пари што си ги добиваат идат на нивните сметки..
Вратете се на почетокот Go down
KATIC
Полуматурант
Полуматурант
KATIC


Female
Број на мислења : 1434
Age : 41
Локација : Domicka
Расположение : vo iscekuvaje.... za laparoskopija
Поени : 28949
Registration date : 2009-02-16

Дали штедите за вашите деца? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали штедите за вашите деца?   Дали штедите за вашите деца? Empty20.07.09 10:29

jas nemam deca ama sakam da kazam za moite roditeli.....
I mene moite roditeli mi stedea ama so tekot na godinite parite ja izgubile vrednosta, i ispadna deka imam samo 400 togasni germanski marki. ova go kazuvam pred 10 godini. A site pari sto sme gi dobivale so sestra mi, moite roditeli ni gi stavale na kniska.

Ova moram da go kazam hihi hihi hihi imam i golema "zasteda" na pletenici, vezanici, kebinja , carsafi, jambolii.... i ne znam sto uste ne, sto mojata baba namesto da mi kupuva obleki sto ke mi se smalat, ili da mi dava pari koi kako sto si mislela ke mi gi potrosat roditelite za gluposti .... seto ova za rodendeni.... mi gi pravela , vezela pletela i kupuvala, za sega da i stojat i da morame sekoja godina da gi luftirame..... katastrofa.... i nisto nemam iskoristeno od niv. pa normalno koga nisto ne mi odgovara na stilot na koj mi e uredeno , a i jambolii nekako ne mi se postilaat...
Вратете се на почетокот Go down
butterfly
Полуматурант
Полуматурант
butterfly


Female
Број на мислења : 1182
Age : 40
Локација : Veles
Расположение : измрено........преморено
Поени : 28103
Registration date : 2009-04-12

Дали штедите за вашите деца? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали штедите за вашите деца?   Дали штедите за вашите деца? Empty20.07.09 12:27

KATIC напиша:

I mene moite roditeli mi stedea ama so tekot na godinite parite ja izgubile vrednosta, i ispadna deka imam samo 400 togasni germanski marki. ova go kazuvam pred 10 godini. A site pari sto sme gi dobivale so sestra mi, moite roditeli ni gi stavale na kniska
Потпис Катич,и мене моите родители ми штеделе на книшка па кога пред некое време отидов во банка да видам што е и како е една препотентна и арогантна службеничка само ми ја пречкрта книшката и ми вика Нема ништо на книшкава ,парите ја изгубиле вредноста.Алооооооооо ви се молам па каде има правда во овој случај значи некој со години си крател од плата за да стави во нивната банка пари и после да ти го кажат ова?Ај јас да им земам кредит па да не плаќам 20 години и нека пропаднат парите што ми ги дале.Се сомневам дека за нивни пари ќе те остават така.И мене ми беше идејата на син ми да му штедам во банка ама сега веќе немислам така,не не поарно ќе си ги чувам дома без камата отколку да си останам и без тие пари што си ги имам.
Вратете се на почетокот Go down
Damjana
Полуматурант
Полуматурант
Damjana


Female
Број на мислења : 1401
Age : 52
Локација : tuka sum...
Расположение : haos
Поени : 29014
Registration date : 2008-12-07

Дали штедите за вашите деца? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали штедите за вашите деца?   Дали штедите за вашите деца? Empty20.07.09 12:33

I gi sobirame parite sto gi dobiva, ne sme i potrosile ni denar dosega. Najgolema zasteda i se parite od baba i dedo - pozajmicata sto im ja vrativ i ja dadoa nea Smile
Sega se dumam vo koja banka da gi turam ... pa nema da gi ostavam jas taka parite, da ja zaboravam kniskata i da i propadnat. Kako sto rabotam so moite pari, taka i so nejzinite ...
Вратете се на почетокот Go down
http://fotki.com/damjana
Kitty
Почетник
Почетник
Kitty


Female
Број на мислења : 85
Age : 43
Локација : doma
Поени : 27985
Registration date : 2009-01-22

Дали штедите за вашите деца? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали штедите за вашите деца?   Дали штедите за вашите деца? Empty20.07.09 15:05

imaat smetka vo banka vo stranstvo i sekoj mesec od nasa direktno kaj niv ide.oroceni na 20 godini.
Вратете се на почетокот Go down
josifana
Прваче
Прваче
josifana


Female
Број на мислења : 362
Age : 44
Локација : makedonija
Расположение : zadovolitelno
Поени : 27781
Registration date : 2009-04-20

Дали штедите за вашите деца? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали штедите за вашите деца?   Дали штедите за вашите деца? Empty20.07.09 16:04

Вреди да се штеди,ама ете не се стига...
Вратете се на почетокот Go down
sonjamfk
Бруцош
Бруцош
sonjamfk


Female
Број на мислења : 2640
Age : 59
Локација : skopje
Поени : 29598
Registration date : 2008-07-28

Дали штедите за вашите деца? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали штедите за вашите деца?   Дали штедите за вашите деца? Empty10.08.09 12:32

nie na marko mu otvorivme kniska, site pari sto gi dobi gi stavivme na kniska, se razbira oroceni. koga ke porasne neka si odluci za sto ke gi koristi. moite isto taka imaa za nas kniski, ama nie nisto ne vidovme od niv devalvacijata gi izede. se nadevam deka marko ke iskoristi nesto.
Вратете се на почетокот Go down
biljanag
Бруцош
Бруцош
biljanag


Female
Број на мислења : 2082
Age : 45
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 30547
Registration date : 2008-01-27

Дали штедите за вашите деца? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали штедите за вашите деца?   Дали штедите за вашите деца? Empty10.08.09 13:08

баш поради тие девалвации парите се во касички и не се факаат
еднаш извадивме од на иван но како имаме така враќаме
Вратете се на почетокот Go down
Vale74
Полуматурант
Полуматурант
Vale74


Female
Број на мислења : 878
Age : 50
Локација : Skopje
Расположение : одлично
Поени : 27770
Registration date : 2009-06-16

Дали штедите за вашите деца? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали штедите за вашите деца?   Дали штедите за вашите деца? Empty10.08.09 13:52

Имаат штедни книшки, и касички. Еве сега имаат собрано некој денар, ама никако да најдам време да одам во банка.
Вратете се на почетокот Go down
Ance-J
Полуматурант
Полуматурант
Ance-J


Female
Број на мислења : 665
Age : 42
Локација : doma
Расположение : добро е
Поени : 28918
Registration date : 2008-09-05

Дали штедите за вашите деца? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали штедите за вашите деца?   Дали штедите за вашите деца? Empty10.08.09 14:14

моите имаат книшки во банка,и се договоривме дека секоја година ке внесуваме некоја сума зависи некогаш помалку некогаш повеќе,еве оваа година уште ништо не сум ставила...
Вратете се на почетокот Go down
marina_daniel
Полуматурант
Полуматурант
marina_daniel


Female
Број на мислења : 912
Age : 38
Локација : poftorno domce :)
Расположение : opusteno
Поени : 28558
Registration date : 2009-01-16

Дали штедите за вашите деца? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали штедите за вашите деца?   Дали штедите за вашите деца? Empty10.08.09 14:32

uste ne sum stavila pari vo banka da stedam,ama mu gi cuvam site pari do sega sto gi sobra vo devizi sto se denarite otidoa ama za nego se razbira mu kupuvam sto mu treba a devizite gi ima evra avstraliski dolari svajcarski pari neznam kako se vikaat :)i tie se mu gi cuvam negovi si se Smile
Вратете се на почетокот Go down
danielaval
Прваче
Прваче
danielaval


Female
Број на мислења : 369
Age : 40
Локација : скаде по малку
Расположение : кога како
Поени : 28414
Registration date : 2008-11-21

Дали штедите за вашите деца? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали штедите за вашите деца?   Дали штедите за вашите деца? Empty05.10.09 21:40

секако нивните пари одат на сметка прво им ѓи собирам во касичка кога ќе се соберат поголема сума одма во банка
Вратете се на почетокот Go down
anastasova
Прваче
Прваче
anastasova


Female
Број на мислења : 136
Age : 40
Локација : veles
Поени : 27614
Registration date : 2009-04-22

Дали штедите за вашите деца? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали штедите за вашите деца?   Дали штедите за вашите деца? Empty05.10.09 23:09

Женски мене нешто не ми е јасно што се однесува до ороченото штедење во банка,односно како оди постапката со ставање секој месец по одредена сума на сметка.
Еве сега ако ставам пари на книшка и ги орочам на 20 год.па другиот месец пак ставам одредена сума и се така,што ќе биде со парите што ќе ги ставам да речеме по 2-3 год од кога сум почнала со штедењето.Сигурно и тие ќе бидат орочени на 20 год.и нема да може да се извадат наеднаш сите.
Ако ме разбравте што сакам да кажам? Дали штедите за вашите деца? 231435
Вратете се на почетокот Go down
Ves
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1410
Age : 45
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 29472
Registration date : 2008-09-16

Дали штедите за вашите деца? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали штедите за вашите деца?   Дали штедите за вашите деца? Empty05.10.09 23:51

... pa nema da gi ostavam jas taka parite, da ja zaboravam kniskata i da i propadnat. Kako sto rabotam so moite pari, taka i so nejzinite ...

Нека се живи и здрави што е наше нивно е , се што може да се заштеди в банка штедам до денар , би сакала за образование да се најде а потоа нека си заработи за кола , стан , патување .
Тоа што сами ќе го стекнат повеќе ќе го ценат и секако погорди и поизградени ќе бидат .
Вратете се на почетокот Go down
Tifani
Полуматурант
Полуматурант
Tifani


Female
Број на мислења : 1005
Age : 47
Локација : makedonija
Расположение : dobra sum
Поени : 28262
Registration date : 2009-04-14

Дали штедите за вашите деца? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали штедите за вашите деца?   Дали штедите за вашите деца? Empty18.10.09 14:05

Otkoga se rodi Filip mu imame otvoreno stedna kniska,site pari koi gi dobiva odat tamu.Plus moite roditeli mu otvorija druga kniska na negovo ime i za sekoj rodenden mu stavat po 100 evra.
Вратете се на почетокот Go down
bubamara
Полуматурант
Полуматурант
bubamara


Female
Број на мислења : 759
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : Ја сакам мојата сончка!
Поени : 29678
Registration date : 2008-06-02

Дали штедите за вашите деца? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали штедите за вашите деца?   Дали штедите за вашите деца? Empty18.10.09 14:30

Лани моите, оваа година свекор ми и свекрва ми и отворија штедна книшка, па има собрано прилично добра сума на пари, пошто и сме надодавале. Инаку имаме и касичка дома, и во неа едно две се става по некоја покрупна паричка, па и се мислам да и ги префрлам на книшка и тие пари за да не ги разфрлиме за глупости, мада до сега не сме ги дирале. Парите што ги собра од баби и дедовци кога се роди, ги дадовме за дигитален апарат по кејф, пошто ни се расипа претходниот, така да и со тоа направивме добра инвестиција за неа, има слики од секој миг во нејзиниот животSmile))))))
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31106
Registration date : 2007-11-19

Дали штедите за вашите деца? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали штедите за вашите деца?   Дали штедите за вашите деца? Empty03.11.09 12:26

nie stedime vo kasicka, i istite gi trosime samo za nea
Вратете се на почетокот Go down
Sandra_Anja
Бруцош
Бруцош
Sandra_Anja


Female
Број на мислења : 2057
Age : 42
Локација : Скопје
Расположение : насмеана
Поени : 29902
Registration date : 2008-07-14

Дали штедите за вашите деца? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали штедите за вашите деца?   Дали штедите за вашите деца? Empty03.11.09 12:33

Nie koga i otvorivme stedna kniska, ni dadoa kasicka, prasence. Gledame sekoj mesec da stavame odredena suma, a vo kasickata toa sto ke se sobere, i kupuvame evra i pak na kniska.
Вратете се на почетокот Go down
Ves
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1410
Age : 45
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 29472
Registration date : 2008-09-16

Дали штедите за вашите деца? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали штедите за вашите деца?   Дали штедите за вашите деца? Empty03.11.09 12:34

Тие што ги добиваше кога се роди од дедовци , баби и на крштевка ги потрошивме за поголемите работи , количка , кенгур , креветче .
Не чувствувам вина за тоа зашто сепак штедиме други пари кои секако се и за него , па здравје .
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Дали штедите за вашите деца? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали штедите за вашите деца?   Дали штедите за вашите деца? Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Дали штедите за вашите деца?
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 3Отиди на страна : 1, 2, 3  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Деца-
Отиди до: