Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Работа надвор од Македонија

Go down 
+17
bordan
Ana.b
Gordana Natovska
Girl*****
lela
Mama Ane
Lana
bibe85
josifana
Kitty
radost
avon
bubamara***
Dothy
Gabi*
elena-taci
kika
21 posters
Отиди на страна : 1, 2  Next
АвторПорака
kika
Прваче
Прваче
kika


Female
Број на мислења : 138
Age : 38
Локација : doma
Расположение : koga kako
Поени : 27610
Registration date : 2009-05-07

Работа надвор од Македонија Empty
ПишувањеПредмет: Работа надвор од Македонија   Работа надвор од Македонија Empty10.07.09 21:46

dali vi se slucilo toa i kako bi ste reagirale ako na vasiot soprug mu ponudat rab nadvor od makedonija. Bas denes toa mi se sluci mi se javi celiot sreken deka mu izleze takva sansa i deka za samo nekoj mesec ke zaraboti kolku za cela godina tuka mene me udri grom.Navistina e za dobroto na trojcata i se raboti za samo par meseci ama voopsto ne sakam ni da pomislam na toa a kamoli da se soglasam.Od druga strana toj e vozbuden i sreken i nesakam da go razocaram vo mene gleda celosna podrska.Neznam od samata pomisla veke mi nedostiga a kamoli da zamini. Dodusa se uste ne e nisto oficijalno ama mene mi e tesko Работа надвор од Македонија 269760
Вратете се на почетокот Go down
elena-taci
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 60
Age : 39
Локација : doma
Расположение : odlicno
Поени : 27364
Registration date : 2009-06-04

Работа надвор од Македонија Empty
ПишувањеПредмет: Re: Работа надвор од Македонија   Работа надвор од Македонија Empty10.07.09 22:09

zavisi kade treba da odi a ti ne treba da go razubeduvas. toj neka si odluci sam .za posle da ne ti vika deka ti si kriva sto taka odlucil oti jas go imam preziveano istoto.trebase da odi sega vo januari za avganistan i jas ne mu velev ni odi ni ne odi oti mnogu mi bese tesko .a toj mnogu sakase da odi isto kako m-ti.no po nekoe vreme kako se blizese da odi sam se otkaza i jas mnogu se izraduvav i duri togas mu kazav deka ne sum sakala da odi.a za pari kolku ima tolku ke si trosime .zdravjeto i semejstvoto se po bitni neli? flower
Вратете се на почетокот Go down
Gabi*
Полуматурант
Полуматурант
Gabi*


Female
Број на мислења : 621
Age : 40
Локација : Skopje
Расположение : Razocarano i nervozno :(
Поени : 28232
Registration date : 2009-03-13

Работа надвор од Македонија Empty
ПишувањеПредмет: Re: Работа надвор од Македонија   Работа надвор од Македонија Empty11.07.09 0:07

Lele Kika znam kako se cuvstvuvas. MM isto pred nekoe vreme sakase da zamine na tri ili sest meseci nadvor na rabota. Koga mi kaza me udri grom od vedro nebo. On bese celiot vozbuden i pocna duri i planovi da pravi. Togas bevme samo vereni nemavme ni svadba napraveno. Jas bev iskrena so nego mu kazam deka ne sakam da zamine i deka mene parite ne mi se pobitni od negovoto prisustvo. Duri i do placenje doagav, a uste nisto ne se znaese.
Za moja sreka nisto od toa, neznaes kako mi olesna koga mi rece : nisto od rabotata
Вратете се на почетокот Go down
Dothy
Почетник
Почетник
Dothy


Female
Број на мислења : 33
Age : 41
Локација : domche
Расположение : fino
Поени : 28919
Registration date : 2008-07-21

Работа надвор од Македонија Empty
ПишувањеПредмет: Re: Работа надвор од Македонија   Работа надвор од Македонија Empty11.07.09 0:28

Jas veke 2 god taka ziveam MM e non stop na pat t.e 1-2 meseca ne e tuka 2 nedeli e tuka i taka funkcionirame, mnogu e tesko, ama mora toa da go pravi za da uspee, ne e tolku za pari kolku za uspeh za licna satisfakcija taka da ke se izdrzi ushte kratok period. No vo sekoj sluchaj e mnooogu podrugo koga mazot e doma.
Вратете се на почетокот Go down
bubamara***
Прваче
Прваче
bubamara***


Female
Број на мислења : 370
Age : 42
Локација : Skopje
Поени : 27642
Registration date : 2009-05-26

Работа надвор од Македонија Empty
ПишувањеПредмет: Re: Работа надвор од Македонија   Работа надвор од Македонија Empty11.07.09 12:36

voopsto ne bi mi precelo, za nekolku meseci ke izdrzime, fala Bogu ima Skype i drugi oblici na komunikacija taka sto ke komunicirame non stop, vo ova ludo vreme sekoe denarce e vazno. Toa e i iskustvo plus koe moze da mu pomogne posle i tuka da najde podobra rabota, zamisli tebe da ti izleze nekoja sansa i on da ti kaze ne moze da odis?!
Вратете се на почетокот Go down
kika
Прваче
Прваче
kika


Female
Број на мислења : 138
Age : 38
Локација : doma
Расположение : koga kako
Поени : 27610
Registration date : 2009-05-07

Работа надвор од Македонија Empty
ПишувањеПредмет: Re: Работа надвор од Македонија   Работа надвор од Македонија Empty11.07.09 14:16

ajde uste ne e nisto sigurno toa mi e nekoja uteha ke go ostavam sam da odluci sepak ne e dolg period a i da ne izpadni nisto nesakam nekogas da mi prefrli za toa.
Вратете се на почетокот Go down
avon
Прваче
Прваче
avon


Female
Број на мислења : 134
Age : 50
Локација : mk
Расположение : super
Поени : 27313
Registration date : 2009-06-24

Работа надвор од Македонија Empty
ПишувањеПредмет: Re: Работа надвор од Македонија   Работа надвор од Македонија Empty11.07.09 15:30

mm bese edna godina na rabota nadvor od nasiot grad,tuka vo Makedonija ,pa znaete li deka brakot ni dojde na stakleni noze.Moze donese poveke pari a nasite cuvstva bea izladeni,ne se gledas sekoj den i tolku.I toa samo sto bese vo drug grad a kamo li da odi vo druga drzava.Togas uvidov deka parite ne se se vo zivotot koga ke si go ne daj boze rasturis brakot.Pa zatoa zenski kaj toj i vie po nego nikako ostavanje sam da raboti.
Primer vi davam za luge sto odat vo Avganistan na rabota,imaat pari a i slusam dosta brakovi se rasturile.
Вратете се на почетокот Go down
radost
Прваче
Прваче
radost


Female
Број на мислења : 326
Age : 43
Локација : Makedonija
Расположение : odlicno
Поени : 28652
Registration date : 2008-10-11

Работа надвор од Македонија Empty
ПишувањеПредмет: Re: Работа надвор од Македонија   Работа надвор од Македонија Empty13.07.09 17:32

Jas bev tri godini nadvor od Makedonija. I definitivno e teshko ama se izdrzhuva (Skype, MSN i slichno mnooogu pomagaat). Mislam deka iskustvoto duri i ni ja zacvrsti vrskata.
Taka shot vie zaedno treba da si reshite shto i kako ke se sluchuva. Jas lichno imav pregolema poddrshka od dechko mi i bez nego nemashe da uspeam.
Вратете се на почетокот Go down
Kitty
Почетник
Почетник
Kitty


Female
Број на мислења : 85
Age : 43
Локација : doma
Поени : 27985
Registration date : 2009-01-22

Работа надвор од Македонија Empty
ПишувањеПредмет: Re: Работа надвор од Македонија   Работа надвор од Македонија Empty13.07.09 20:12

kaj nas mm raboti vo stranstvo okolu 4 meseci godisno i nema problem ne mi preci.taka zivotot ne se odviva so godini i najnormalno mi e vise.sepak on raboti da ni obezbedi podobar zivot i poveke sum blagodarna sto ja imame taa sansa otkolku da se nerviram sto ne e do mene po cel den.
Вратете се на почетокот Go down
josifana
Прваче
Прваче
josifana


Female
Број на мислења : 362
Age : 44
Локација : makedonija
Расположение : zadovolitelno
Поени : 27781
Registration date : 2009-04-20

Работа надвор од Македонија Empty
ПишувањеПредмет: Re: Работа надвор од Македонија   Работа надвор од Македонија Empty14.07.09 12:49

Ако живеете сами пак добро,ама ако си во заедница сама со свекор,свекрва да седиш немој,убеди го да не оди.
Вратете се на почетокот Go down
bibe85
Полуматурант
Полуматурант
bibe85


Female
Број на мислења : 1010
Age : 38
Локација : Кичево
Расположение : naj naj srekna
Поени : 28831
Registration date : 2008-08-16

Работа надвор од Македонија Empty
ПишувањеПредмет: Re: Работа надвор од Македонија   Работа надвор од Македонија Empty16.07.09 11:04

Кики јас те советувам да го оставиш сам да одлучи, не му викај ни вака ни така, зошто после може стално да ти префрла дека ти не си му дозволила да оди, ако решил нека оди сепак е на некој месец.
Вратете се на почетокот Go down
Lana
ВИП личност
ВИП личност
Lana


Female
Број на мислења : 1042
Age : 48
Локација : Belgrade
Поени : 29828
Registration date : 2008-03-01

Работа надвор од Македонија Empty
ПишувањеПредмет: Re: Работа надвор од Македонија   Работа надвор од Македонија Empty16.07.09 11:48

Ako go sakas ,ako se sakate vie kako semejstvo i ako toa nesto ke donese mnogu dobra za vo idnina ,nema zosto da te faka panika i da se mislis. Nemoj da razmisluvas za sega ,razmisli malku za ponatamu .....
Brakot ne e institucija kade sto slobodata na dvajcata partneri zavrsuva i deka eden so drug treba da se ogranicuvate vo vasite licni iteresi i zelbi (normalno se vo svoi granici )

MM bese na Kipar dva meseci go pratija od rabota ,no posle toa toa iskustvo negovo go nemase nikoj na Blakanot pa mnogu ni znacese na site nas .Jas Lana vo sred zima i vo najgolemi studovi sama sum ja nosela vo gradinka bidejki sami ziveeme bez nikoj okolu nas ,se moze da se izdrzi ako se saka .. a vremeto brzo leta ....
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30716
Registration date : 2008-11-06

Работа надвор од Македонија Empty
ПишувањеПредмет: Re: Работа надвор од Македонија   Работа надвор од Македонија Empty16.07.09 11:57

Болна точка ми е оваа тема :(. Мм долго време се спрема и се само одложува но септември дефинитивно ќе пробаме вака да функционираме. Лично сметам дека меѓусебната доверба и компромисот се тие кои што ќе ја одржуваат врската, која, во зависност од односот на партнерите, ќе стане далеку поцврста.. А се тоа во корист на подобро утре :*
Вратете се на почетокот Go down
lela
Форумска фаца
Форумска фаца
lela


Female
Број на мислења : 4973
Age : 52
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 31547
Registration date : 2008-09-14

Работа надвор од Македонија Empty
ПишувањеПредмет: Re: Работа надвор од Македонија   Работа надвор од Македонија Empty16.07.09 12:02

Super kazano i se slozuvam so postovite na Lana i mama Ane..ako se nema doverba i ovde da e blizu do vas,ako saka nekoj nesto da napravi ke napravi.Dalecinata samo ja zacvrstuva ljubovta.
Вратете се на почетокот Go down
Girl*****
Прваче
Прваче
Girl*****


Female
Број на мислења : 247
Age : 38
Локација : skopje
Расположение : не многу добро
Поени : 28779
Registration date : 2008-09-05

Работа надвор од Македонија Empty
ПишувањеПредмет: Re: Работа надвор од Македонија   Работа надвор од Македонија Empty26.08.09 2:31

Работи надвор од македонија веќе година и нешто . Доаѓа два пати огдишно само на по еден месец се друго е на скајп . Искрено ми доаѓа да полудам ама кога знам дека со секој поминат ден сме се поблиску до целта што сме си ја поставиле се осеќам подобро .
Вратете се на почетокот Go down
Gordana Natovska
Прваче
Прваче
Gordana Natovska


Female
Број на мислења : 256
Age : 41
Локација : Veles
Поени : 27617
Registration date : 2009-05-16

Работа надвор од Македонија Empty
ПишувањеПредмет: Re: Работа надвор од Македонија   Работа надвор од Македонија Empty27.08.09 17:55

nie dodeka bevme vo vrska so mm on bese vo stranstvo izvesno vreme ne mi bese bas lesno em toa vo vrska a sega da odi jas ne bi izdrzala bez nego posebno pa kako sto veli josifana so svekrva i svekor e da puknes od nervoza
Вратете се на почетокот Go down
Ana.b
Прваче
Прваче
Ana.b


Female
Број на мислења : 414
Age : 41
Локација : Skopje
Поени : 27953
Registration date : 2009-04-07

Работа надвор од Македонија Empty
ПишувањеПредмет: Re: Работа надвор од Македонија   Работа надвор од Македонија Empty27.08.09 22:03

На маж ми му понудија да замине во странство,во Прага,ама он нејкеше да оди без мене.Од мене имаше подршка,јас му викав да оди.Не само што ке заработеше повеќе,туку и ке осетеше вистински што значи неговата работа,бидејки тука работи стварно одговорна и можам да кажам убава работа,ама не го плаќаат како што треба ни од далеки,а за односот шев-вработен да не правиме муабет.Но не отиде,требаше да оди на 3 месеци што и не е многу,ама што да му правам,така си одлучи
Вратете се на почетокот Go down
Gordana Natovska
Прваче
Прваче
Gordana Natovska


Female
Број на мислења : 256
Age : 41
Локација : Veles
Поени : 27617
Registration date : 2009-05-16

Работа надвор од Македонија Empty
ПишувањеПредмет: Re: Работа надвор од Македонија   Работа надвор од Македонија Empty28.08.09 10:33

Ana.b mojot maz bas bese vo Praga i da ti kazam ne e taka rozovo kako sto mislis so kumot i deverot imaa i firma tamu ama da znaes deka vo stranstvo nikoj ne ti dava da bides gazda ti si sepak stranec.Kako rekle sekoe petle na svoeto bunjiste si pee slobodno
Вратете се на почетокот Go down
lela
Форумска фаца
Форумска фаца
lela


Female
Број на мислења : 4973
Age : 52
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 31547
Registration date : 2008-09-14

Работа надвор од Македонија Empty
ПишувањеПредмет: Re: Работа надвор од Македонија   Работа надвор од Македонија Empty28.08.09 10:35

Gordana Natovska напиша:
Ana.b mojot maz bas bese vo Praga i da ti kazam ne e taka rozovo kako sto mislis so kumot i deverot imaa i firma tamu ama da znaes deka vo stranstvo nikoj ne ti dava da bides gazda ti si sepak stranec.Kako rekle sekoe petle na svoeto bunjiste si pee slobodno

Jas ne se slozam so tebe.Ako edna firma raboti posteno i po propisi nema veza dali si stranec ili ne,mojot brat si ima firma pa nema nikakva degradacija i nema problemi,se e po zakon.
Вратете се на почетокот Go down
Gordana Natovska
Прваче
Прваче
Gordana Natovska


Female
Број на мислења : 256
Age : 41
Локација : Veles
Поени : 27617
Registration date : 2009-05-16

Работа надвор од Македонија Empty
ПишувањеПредмет: Re: Работа надвор од Македонија   Работа надвор од Македонија Empty28.08.09 11:19

ok sekoj si ima pravo da si proba pa mozebi i ke uspee jas kazav licno za nasiot primer i kaj nas se bese po propis za firmata no kako i da e troskovite ti se golemi koga nemas stan plakas kirija,jadenje,pienje telefon i se drugo sto ti e potrebno i na kraj zarabotuvackata sto ti ostanuva e isto kako da si pecalel vo Mk e ako zivees tamu togas e podrugo ima zarabotuvacka
Вратете се на почетокот Go down
lela
Форумска фаца
Форумска фаца
lela


Female
Број на мислења : 4973
Age : 52
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 31547
Registration date : 2008-09-14

Работа надвор од Македонија Empty
ПишувањеПредмет: Re: Работа надвор од Македонија   Работа надвор од Македонија Empty28.08.09 11:24

Mojot brat ja ima firmata veke dve-tri god. i super mu e.A inace site sto se vo stranstvo plakaat se,kako sto i tie sto se domasni gi plakaat.Eve nie ziveeme vo stranstvo,plakame kredit za kuka,smetki,i nie kupuvame hrana.Zar vie vo Mk ne plakate smetki,ne plakate kirija(koj ne sedi vo zaednica),ne kupuvate hrana?
I ne te razbiram na sto mislis ako zivees tamu?
Tm ne ziveese tamu?Toj od Mk ja vodese firmata?
Вратете се на почетокот Go down
bordan
Прваче
Прваче
bordan


Female
Број на мислења : 306
Age : 45
Локација : kr.palanka
Расположение : doma nemozes da ne najdes..setamee
Поени : 28920
Registration date : 2008-09-06

Работа надвор од Македонија Empty
ПишувањеПредмет: Re: Работа надвор од Македонија   Работа надвор од Македонија Empty28.08.09 11:47

Lani koga bev bremena mm bese vo stranstvo tamu 1-2 tuka 1nedela jas sama svekrvata e vo stranstvo.veruvale ili ne poveke mu bese tesko na mm oti celo vreme me mislese jas bremena sama doma navecer no sepak gospod me cuvase se vrati pred da se porodam se izdrzuva se samo doverba i razbiranje ima internet i nonstop se gledavme i slusavme.Eve zdravje po nova godina planirame da odime site no sepak pak prvo mm a potoa vo maj nekade i jas i Oleg no ke izdrzime i toa sepak veke imame za kogo da mislime i da se potrudime da mu dademe podobra idnina.
Lela zdravje ako e se ok dogodina ke pieme kafe nekade tamu
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Матурант
Матурант
Zvezdicka


Female
Број на мислења : 1683
Age : 43
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 29846
Registration date : 2008-08-29

Работа надвор од Македонија Empty
ПишувањеПредмет: Re: Работа надвор од Македонија   Работа надвор од Македонија Empty28.08.09 12:23

Nie si imame dogovor.. ako bilo koj od nas dvajca dobie interesna ponuda za rabota i ako toa znaci podobra idnina za semejstvoto togas rabotata se prifaka i se odi bilo kade. Nema tuka mnogu mozganje, ednostavno ako e vo prasanje sansa za profesionalno ispolnuvanje pa koja sum jas da mu stojamn a patot ( ili pak toj na mene) se se resava so dogovor i dobra organizacija.
Вратете се на почетокот Go down
Girl*****
Прваче
Прваче
Girl*****


Female
Број на мислења : 247
Age : 38
Локација : skopje
Расположение : не многу добро
Поени : 28779
Registration date : 2008-09-05

Работа надвор од Македонија Empty
ПишувањеПредмет: Re: Работа надвор од Македонија   Работа надвор од Македонија Empty28.08.09 12:59

Денес си замина повторно . Доаѓа дури во јануар . За издржување ќе издржам само што се некако ми е празно . :cry: Единствено што ќе положам повеќе испити :shame: па тоа е добра околност помалку ќе останат до свадба .
Вратете се на почетокот Go down
Ana.b
Прваче
Прваче
Ana.b


Female
Број на мислења : 414
Age : 41
Локација : Skopje
Поени : 27953
Registration date : 2009-04-07

Работа надвор од Македонија Empty
ПишувањеПредмет: Re: Работа надвор од Македонија   Работа надвор од Македонија Empty28.08.09 21:24

Girl***** напиша:
Денес си замина повторно . Доаѓа дури во јануар . За издржување ќе издржам само што се некако ми е празно . :cry: Единствено што ќе положам повеќе испити :shame: па тоа е добра околност помалку ќе останат до свадба .

Girl не биди тажна,па јануари и не е така далеку,ке помине брзо и пак ке си бидете заедно,и на него сигурно не му е лесно да те остави тука ама таков е животот,ке биде се добро.

А за маж ми,во Прага му беше се обезбедено,смештај-стан двособен целосно опремен,беа неговите колеги,супер поминаа,презадоволни се.Требаше да работи во истата фирма каде што работи и сега-во Прага им е преставништето,ама нејкеше да оди.Нема врска-секој со својата среќа,јас стално викам само да сме живи и здрави,се друго некако ке се среди.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Работа надвор од Македонија Empty
ПишувањеПредмет: Re: Работа надвор од Македонија   Работа надвор од Македонија Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Работа надвор од Македонија
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 2Отиди на страна : 1, 2  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Родители-
Отиди до: