Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Не ми се погоди јадењето!

Go down 
+5
Sandra
lela
sonjamfk
Mama Ane
Natalija
9 posters
АвторПорака
Natalija
Полуматурант
Полуматурант
Natalija


Female
Број на мислења : 1160
Age : 42
Локација : istocno od rajot
Расположение : nestrplivo
Поени : 29092
Registration date : 2008-08-30

Не ми се погоди јадењето! Empty
ПишувањеПредмет: Не ми се погоди јадењето!   Не ми се погоди јадењето! Empty09.07.09 11:14

Барав соодветна тема, немаше, а и се намачив додека ја именував правилно за да ме разберете. Ајде овде да ги споделиме нашите катастрофални грешки во кујната ( се разбира ако ги имате). По вчерашнтата утка веќе изгубив самодоверба во моите квалитети на домаќинка. Еве вака се случи. Земам еден рецепт за пита, испробан од свекрва ми ( неа супер и излезе) го правам точно како што пишуваше и на крај катастрофа, горе и доле печено, во средината да не речам лигаво. Мм инсистрираше да го јаде, бидејќи навистина беше вкусно, па се грижев да не го фати стомак. И не ми е прв пат. Последниве месеци абе ниту една пита не ми излегува како што треба, не знам каде грешам. Истите рецепти од порано, истите постапки, истата јас, ама питата за никаде. На мм му викам веќе нема пита да видиме со очи бидејќи не можам вака ем трошок ем нервоза, на крај да ја фрлам. А тој ми вика ќе ја гледаш мајка ми како работи па ќе научиш. Тешко ми падна, бидејќи порано се убаво ми излегуваше и тогаш му бев добра домаќинка?
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30706
Registration date : 2008-11-06

Не ми се погоди јадењето! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Не ми се погоди јадењето!   Не ми се погоди јадењето! Empty09.07.09 11:24

Леле и јас колку неуспешни обиди во кујна сум имала, па мм грев јаде а тоа никакво, едвај голта и само ми вика добро е Smile Посебно ова на почетокот за да ме утеши Smile Сега ретко нешто правам, а кога ќе направам убаво излага Smile
Нате да не е до струјата, шпоретот нешто, неможе претходно добро да излагало, а сега не.. Smile
Вратете се на почетокот Go down
sonjamfk
Бруцош
Бруцош
sonjamfk


Female
Број на мислења : 2640
Age : 59
Локација : skopje
Поени : 29588
Registration date : 2008-07-28

Не ми се погоди јадењето! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Не ми се погоди јадењето!   Не ми се погоди јадењето! Empty09.07.09 11:27

natalija, sekoja domakinka ima utka , dali vo jadenje, dali vo pita. bez razlika na godini ili iskustvo. naj veke koga sakas da ispadne ubavo, bas togas utka. ne mu se sekiraj mnogu. takov ti e periodot. eve svekrvata se zali i nejze ne i ispagaat pitite dobri, a maher e za piti. ne znaci ako ti se utne jadenjeto deka ne si domakinka.mene da ti kazam iskreno ako nesto ne mi odi od raka, kako nekoj pred zank mi e, nesto ke se desi.za 15 godisna domakinka, eeee kolku utki sum imala, samo se nerviram vo momentot, pa posle si vikam da se sekiram za eden rucek, ne e vredno.kako da e ,ke se izede.
Вратете се на почетокот Go down
lela
Форумска фаца
Форумска фаца
lela


Female
Број на мислења : 4973
Age : 52
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 31537
Registration date : 2008-09-14

Не ми се погоди јадењето! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Не ми се погоди јадењето!   Не ми се погоди јадењето! Empty09.07.09 11:28

Mozebi da ne e dopecena.Ako ne ti pece rernata dobro,ili ja uklucuvas na jako pa samo ke se ispece odozgora i odozdola.Nemoze da e do drugo posto ne pravis prv pat.
Moite utki vo gotvenjeto mi se sto nikako ne mozam da go posolam dovolno jadenjeto,stalno ne e soleno.Jas mozam da go jadam a mm nekogas ke pocuti,nekogas ke iskomentira nesto i taka,no sto da pravam ne e namerno.Ke treba so lajce da turam pa da go pogodam.
Вратете се на почетокот Go down
Sandra
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 821
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : Prekrasno :)
Поени : 29311
Registration date : 2008-07-22

Не ми се погоди јадењето! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Не ми се погоди јадењето!   Не ми се погоди јадењето! Empty09.07.09 13:14

Кој немал утки во готвењете.
Мислам дека не постои некој што готви а да не утнал нешто.
Мене ми се случува некоај рецепта 100 пати ќе ја направам, ама 101-от пат ќе ја утнам, ама здравје следниот ќе се погоди.
И стварно и мене ми се случувало има периоди едноставно не сум за во кујна, се што ќе фатам ќе отиде наопаку, ама и тоа проаѓа.
Вратете се на почетокот Go down
bubamara***
Прваче
Прваче
bubamara***


Female
Број на мислења : 370
Age : 42
Локација : Skopje
Поени : 27632
Registration date : 2009-05-26

Не ми се погоди јадењето! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Не ми се погоди јадењето!   Не ми се погоди јадењето! Empty13.07.09 12:32

Јас солено кога ке зготвам е превкусно и нема утка, ама затоа дајте ми торат да правам hihi се ке направам и кремот и пандишпанот се ќе биде супер и кога тоа ќе го спојам имате катастрофа и обавезно е тоа проследено со плачење, нервирање и викање и така сега имам забрана од маж ми торти да правам...да е здрава и жива Канела hahahaha

Инаку Наталија јас мислам дека во рерната ти е проблемот, веројатно е многу јака и затоа ти остануваат живи внатре, пробај на помала температура следниот пат
Вратете се на почетокот Go down
obicna
Форумска фаца
Форумска фаца
obicna


Female
Број на мислења : 4100
Age : 41
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 30674
Registration date : 2008-07-19

Не ми се погоди јадењето! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Не ми се погоди јадењето!   Не ми се погоди јадењето! Empty13.07.09 16:42

Eh ne ednas da mi se desilo da napravam utka, de so testeni raboti, de meso... So vremeto ke isprobam razlicno koga imam vreme i ako ne mi se pogodi ke napram drugo na brzina za jadenje ili blago ako so toa sum napravila utka. Pa koga imam vreme taka si probuvam.. Edino sto samo ednas mi uspealo e burek, miljon pati imam praveno i so razlicni recepti ama neodi i neodi, korite mi se praat tvrdi kako suv leb. Natalija koga imas sve napraveno ako ne ti e dosadno probaj da experimentiras so toj recept sto ne ti uspeal i ke se naucis od greskite. Smile So sreka.
Вратете се на почетокот Go down
bubamara
Полуматурант
Полуматурант
bubamara


Female
Број на мислења : 759
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : Ја сакам мојата сончка!
Поени : 29668
Registration date : 2008-06-02

Не ми се погоди јадењето! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Не ми се погоди јадењето!   Не ми се погоди јадењето! Empty13.07.09 16:49

Наталија, ти си трудница и ти се простува flower Колку и да звучи смешно, факт е дека трудниците се во све потрапави..јас кога бев бремена све ми паѓаше од раце и правев кардинални грешки општо во домаќинлукот, заборавав цревото од машината да го ставам кај треба, заборавав рингли и свашта, инаку не сум таква..така да можда затоа не ти испаѓаат рецептите хихих
Инаку сум имала смешки низ кујна, ама еднаш со пусти мерак си земавме со мм да правиме пица заедно, по некој испробан рецепт, и све ставивме точно како што треба, арно ама тестото испадна како мастика, ни се тегнеше ни се месеше, на крај пицата беше во форма на буквата О, пошто не сакаше да застане средината на тавчето..и јадевме корка од пица хахахаххахах
Вратете се на почетокот Go down
Natalija
Полуматурант
Полуматурант
Natalija


Female
Број на мислења : 1160
Age : 42
Локација : istocno od rajot
Расположение : nestrplivo
Поени : 29092
Registration date : 2008-08-30

Не ми се погоди јадењето! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Не ми се погоди јадењето!   Не ми се погоди јадењето! Empty16.07.09 10:10

Devojki denes sum resila pak da pravam pita. Moram za da go potrosam zeljeto. Najdov eden recep ama ne mi e isproban. E sega imam trema kako pred mnogu vazen nastap. Detalno e napisano kako se pravi ama se plasam deka ce go utnam. Pisuva deka prvo se matat jajcata so mikser, a potoa se dodava ..... E sega dali koga ce dodavam sostojki da prodolzam da matam so mikserot ili ne? I ova so rernata me zamislivte. sporetot kaj moite go znam kako na dlanka, ama ovoj nasiov? Ne mu pisuva do kolku stepeni e. Pa ako nekoj znae kolku najmnogu stepeni razvivaat rernite, pa jas da si odredam na kolku treba da go svrtam.
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30706
Registration date : 2008-11-06

Не ми се погоди јадењето! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Не ми се погоди јадењето!   Не ми се погоди јадењето! Empty16.07.09 10:16

според пишаното најмногу 250 достигнуваат Smile Јас обично се си печам на отприлика 200, ама индивидуално е тоа. Инаку можеш да си матиш и да си додаваш продукти Smile
Вратете се на почетокот Go down
Natalija
Полуматурант
Полуматурант
Natalija


Female
Број на мислења : 1160
Age : 42
Локација : istocno od rajot
Расположение : nestrplivo
Поени : 29092
Registration date : 2008-08-30

Не ми се погоди јадењето! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Не ми се погоди јадењето!   Не ми се погоди јадењето! Empty16.07.09 10:20

Fala ti mnogu Mama Ane, ce ja najdam greskata pa sto saka neka bide. Mora od mene domacinka da izleze palacinki
Вратете се на почетокот Go down
lela
Форумска фаца
Форумска фаца
lela


Female
Број на мислења : 4973
Age : 52
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 31537
Registration date : 2008-09-14

Не ми се погоди јадењето! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Не ми се погоди јадењето!   Не ми се погоди јадењето! Empty16.07.09 10:22

Jas testeninite gi pecam na 220 i posle ako treba (zavisi kako ti pece rernata,dali ramnomerno i gore i dolu)mozes da si smalis za da izvrie vnatre,da ne ti izlezi ispecena odnadvor a vnatre ziva.
Вратете се на почетокот Go down
Barbie
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 567
Локација : Skopje
Поени : 27517
Registration date : 2009-06-12

Не ми се погоди јадењето! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Не ми се погоди јадењето!   Не ми се погоди јадењето! Empty16.07.09 18:06

Ovaa slucka e od pred 2 godini.MI tekna da pravam torta.Testoto ubavo go ispekov(za cudo),ama zatoa filot bese katastrofa.Bidejki trebase da se vari,morav da go stavam vo tendzere.Dodeka se varese zemav da mijam sadovi i zaboraviv na filot.Koga mi tekna da go trgnam tendzereto,sto da vidam.Filot zagorel,a i tendzereto.Voopsto ne bese tortata za jadenje,ama na tatko mi mu se svigase.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Не ми се погоди јадењето! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Не ми се погоди јадењето!   Не ми се погоди јадењето! Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Не ми се погоди јадењето!
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Мојот дом :: Гастрономија-
Отиди до: