Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Карање со друг родител?????!!!

Go down 
+8
nata
Damjana
Sandra_Anja
lela
sonjamfk
KATIC
obicna
Dragana
12 posters
АвторПорака
Dragana
Полуматурант
Полуматурант
Dragana


Female
Број на мислења : 855
Age : 37
Локација : domce
Расположение : HAPPY
Поени : 29383
Registration date : 2008-07-22

Карање со друг родител?????!!! Empty
ПишувањеПредмет: Карање со друг родител?????!!!   Карање со друг родител?????!!! Empty08.07.09 22:11

Не се сетив за друг наслов,ама денес ми се случи нешто што ми го скрати животот не за 10 туку за 30 години.

Се шетаме денес и Никола си трчка пред мене и во еден момент од позади излетува едно дете 5 год комшивче со точокот целиот засилен и бам право во Никола во грбчето од позади Карање со друг родител?????!!! 845524 Карање со друг родител?????!!! 845524 Карање со друг родител?????!!! 845524 и раце и нозе ми се тресеа кога одлета како партал само си помислив готово ништо нема да остане од него.поминавме со расцепена уста полна земја модро и изграбано обравче и изгребени раце и колена и многу многу солзички.

На комшивчето ништо не му реков зошто и тоа целото беше преплашено,реков на неговиот постар брат да припазат малку како возат дека го раскостија детето.А тој ми вели па на улица сум си....е готово тука ми пукна филмот го фатив само за рака и му реков дека кога ќе му ја шлакнам една има да се помоча во гаќи и толку си заминавме да се тешиме.По пат ја сретнав мајка им како поручена и нормално и кажав што се случи.

П.С.Инаку комшивчето возеше без помошни на главниот пат покрај наште куќи каде врие од коли без надзор од родител и денес се научил да вози без помошни.Дали можете да претпоставите што се случи послето???
Вратете се на почетокот Go down
obicna
Форумска фаца
Форумска фаца
obicna


Female
Број на мислења : 4100
Age : 41
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 30684
Registration date : 2008-07-19

Карање со друг родител?????!!! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Карање со друг родител?????!!!   Карање со друг родител?????!!! Empty08.07.09 22:18

Dragana majkata sto rece ko i kaza za sluckata??? I sto posle se sluci so deteto???
Вратете се на почетокот Go down
Dragana
Полуматурант
Полуматурант
Dragana


Female
Број на мислења : 855
Age : 37
Локација : domce
Расположение : HAPPY
Поени : 29383
Registration date : 2008-07-22

Карање со друг родител?????!!! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Карање со друг родител?????!!!   Карање со друг родител?????!!! Empty08.07.09 22:19

Е после 10 минути ми доаѓа мајката и ми вели си го ударила по глава.А јас цела запрепастена и велам дека не сум го ударила дека само го предупредив а таа ама сите деца велат дека си го ударила.Абе јас и велам ти на деца ли ќе веруваш оди прашај ги другите комшии сто видоа не децата.Јас и велам моето дете е раскостено а ти доаѓаш да се караш зошто сум го ударила твоето а несум.
ММ и вели ти место да го скараш ти доаѓаш да се караш со нас па дури ни прети со полицијха дека сум го ударила.Дали можете само да замислите ????

после сето ова со мм и рекопв ме дека немаме намера да се караме туку да оди и да ја праша комшивката кој во тој момент беше во двор и се понуди на го измиеме Никола.Отиде да прашува и веќе не се видовме.

ДАли вам ви се има случено за децата да се скарате со комшии?[/img]
Вратете се на почетокот Go down
KATIC
Полуматурант
Полуматурант
KATIC


Female
Број на мислења : 1434
Age : 41
Локација : Domicka
Расположение : vo iscekuvaje.... za laparoskopija
Поени : 28949
Registration date : 2009-02-16

Карање со друг родител?????!!! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Карање со друг родител?????!!!   Карање со друг родител?????!!! Empty08.07.09 22:24

lele mozam da zamislam sto bi mozelo da se sluci..... ima roditeli nikogas ne si gi okrivuvaat svoite deca pa sto i da napravat. mnogu me iritiraat takvi...
Вратете се на почетокот Go down
Dragana
Полуматурант
Полуматурант
Dragana


Female
Број на мислења : 855
Age : 37
Локација : domce
Расположение : HAPPY
Поени : 29383
Registration date : 2008-07-22

Карање со друг родител?????!!! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Карање со друг родител?????!!!   Карање со друг родител?????!!! Empty08.07.09 22:29

Секој родител го боли за своето дете ама во оваа ситуација моето дете беше утепано и место да дојде да се извини тие ми претат.Сега само ми е криво што стварно не му залепив два шамари па да ја бара тогаш мајка му.Секогаш велев дека нема за деца да се распреавам со родители бидејќи тоа е ниска работа зошто после само 5 минути децата се пак заедно а родителите се омзнат за цел живот.

АМа во нашата ситуација стварно беше неизбежно.
Вратете се на почетокот Go down
obicna
Форумска фаца
Форумска фаца
obicna


Female
Број на мислења : 4100
Age : 41
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 30684
Registration date : 2008-07-19

Карање со друг родител?????!!! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Карање со друг родител?????!!!   Карање со друг родител?????!!! Empty08.07.09 22:32

Eh bas takvite moze mislat mu pomogat na decata no ako vejke i komsikata i rekla na majkata kako bilo treba da go poduci a ne so tebe da se kara. Ako ne se objasni deka ne e ubavo taka sto go napravil pak i pak i pak ke go praj. Okej deca se gresat no na nekoj nacin mora mislam da znaeme deka ako ni se deca golem pomos im e ako mesto da se karame so drugi roditeli da se posveti vreme da se poduci deteto. Nikoj ne e sovrsen, a i nasi deca sto od se loso sakame da gi branime treba da gi poducime koga ke gresat za da svatat sto e dobro i sto ne e.
Вратете се на почетокот Go down
Dragana
Полуматурант
Полуматурант
Dragana


Female
Број на мислења : 855
Age : 37
Локација : domce
Расположение : HAPPY
Поени : 29383
Registration date : 2008-07-22

Карање со друг родител?????!!! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Карање со друг родител?????!!!   Карање со друг родител?????!!! Empty08.07.09 22:37

Јас детето не го обвинувам тоа не е криво што уште неискусно излегло да се вцози тука се криви родителите кои стварно не водат ред од своите деца.Е тоа место да го скара него таа дошла со нас да се кара.
И згора на се после караницата за едно 10 минути детето пак возеше сам на улица.
Значи од сето ова остана само моето дете испогребано и со расцепена уста кое плаче зошто не може ни млекото да си го пие.
Вратете се на почетокот Go down
sonjamfk
Бруцош
Бруцош
sonjamfk


Female
Број на мислења : 2640
Age : 59
Локација : skopje
Поени : 29598
Registration date : 2008-07-28

Карање со друг родител?????!!! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Карање со друг родител?????!!!   Карање со друг родител?????!!! Empty09.07.09 9:04

sekogas e taka, neviniot stradat.roditelite ke se ispokaraat, a decata kejfovite pak ke si gi pravaat. do sega sme nemale vakov slucaj i ne znam kako bi reagirala. dodeka deverot reagirase dosta burno. roditelite i se skarani , a decata i den deneska se druzat.
Вратете се на почетокот Go down
lela
Форумска фаца
Форумска фаца
lela


Female
Број на мислења : 4973
Age : 52
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 31547
Registration date : 2008-09-14

Карање со друг родител?????!!! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Карање со друг родител?????!!!   Карање со друг родител?????!!! Empty09.07.09 9:31

Voopsto ne e ubavo koga roditelite se raspravaat za palavstinite na svoite deca...kako sto i Sonje napisa decata ke si se smirat i druzat samo sto roditelite ke se iskarat nepotrebno.E sega ima situacii kade roditelot i treba da urgira,(ako non stop nekoe dete bez pricina go tepa)no ne i za sitnici.
Вратете се на почетокот Go down
Sandra_Anja
Бруцош
Бруцош
Sandra_Anja


Female
Број на мислења : 2057
Age : 42
Локација : Скопје
Расположение : насмеана
Поени : 29902
Registration date : 2008-07-14

Карање со друг родител?????!!! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Карање со друг родител?????!!!   Карање со друг родител?????!!! Empty09.07.09 10:10

Nema potreba od voznemiruvanja i netrpelivost megju roditelite. Jas ako ja vidam Anja deka nesoodvetno se odnesuva kon drugo dete, ja predupreduvam i so ubavo so zborovi ke i kazam, pa me razbira. No, mnogu mi smeta koga kon nea se odnesuvaat nesoodvetno i tie roditeli ne prezemaat nisto. Togas se vadam od takt. Jas i kazuvam deka toa dete si ima roditeli i oni treba da reagiraat kako sto treba (pred niv). E, posle ke im tekne, i nekako nezgodno im e.
Samo mi e zal za takvite deca so takvi roditeli.
Вратете се на почетокот Go down
Damjana
Полуматурант
Полуматурант
Damjana


Female
Број на мислења : 1401
Age : 52
Локација : tuka sum...
Расположение : haos
Поени : 29014
Registration date : 2008-12-07

Карање со друг родител?????!!! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Карање со друг родител?????!!!   Карање со друг родител?????!!! Empty09.07.09 10:22

Za zal ima takvi roditeli (i babi).
Pred nekoe vreme ja odnesov Damjana na igraliste i si sednavme na klupa pod senka. Taa bese vo kolicka i po nekoe vreme edna baba i dete pocnaa da igraat zad nas. Igrata bese deteto da frla pesok! Ama toa malo, ne razbira i frlase kon Damjana pesok (namerno). Probav so ubavo da mu kazam - znam deka ne sakase ti kaj bebeto da frlis, slucajno bese, ama sega ke vnimavas, pa mu rekov - toa e bebe i nemoze da se brani, ne frlaj vo nego ... i taka nekoe vreme mu zborev. A babava mrtva ladna ... ko netokmu trcka naokolu i nisto ne prezema! Si zaminavme nie, no da bese drug ke ja napravese lom.
Вратете се на почетокот Go down
http://fotki.com/damjana
Sandra_Anja
Бруцош
Бруцош
Sandra_Anja


Female
Број на мислења : 2057
Age : 42
Локација : Скопје
Расположение : насмеана
Поени : 29902
Registration date : 2008-07-14

Карање со друг родител?????!!! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Карање со друг родител?????!!!   Карање со друг родител?????!!! Empty09.07.09 10:27

Damjana напиша:
Za zal ima takvi roditeli (i babi).
Pred nekoe vreme ja odnesov Damjana na igraliste i si sednavme na klupa pod senka. Taa bese vo kolicka i po nekoe vreme edna baba i dete pocnaa da igraat zad nas. Igrata bese deteto da frla pesok! Ama toa malo, ne razbira i frlase kon Damjana pesok (namerno). Probav so ubavo da mu kazam - znam deka ne sakase ti kaj bebeto da frlis, slucajno bese, ama sega ke vnimavas, pa mu rekov - toa e bebe i nemoze da se brani, ne frlaj vo nego ... i taka nekoe vreme mu zborev. A babava mrtva ladna ... ko netokmu trcka naokolu i nisto ne prezema! Si zaminavme nie, no da bese drug ke ja napravese lom.

Tokmu za toa govorev, ignorantskiot odnos vo odnos na nivnite deca koga nepravilno se odnesuvaat. Ova e eden primer, a ima milion.
Вратете се на почетокот Go down
Dragana
Полуматурант
Полуматурант
Dragana


Female
Број на мислења : 855
Age : 37
Локација : domce
Расположение : HAPPY
Поени : 29383
Registration date : 2008-07-22

Карање со друг родител?????!!! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Карање со друг родител?????!!!   Карање со друг родител?????!!! Empty10.07.09 13:40

E i mene taa ladnokrvnost me nervira kaj nekoi roditeli.Jas koga nikola slucajno niz igrata ete ke kasne nekoe dete ili ke saka da go skubne jas odma reagiram ili ke go plesnam po gazeto i ke mu kazam da go pogali i toj vednas prestanuva.A koga e obratno koga nas ne guraat ili sto se sluci ednas so boksovi ko se navrti edno jas drs moeto da ne go ispoutepa a majkata si se sme,Mu vika abe ti bokser si bil.

E tuka posle mi e krivo koga jas prethodno sum go karala moeto sto se zakackalo.Taka e deca se i normalno e da se zakackaaaaaaat ama ako tie ne razbiraat nie roditelite razbirame.Fati go za race i ubavo objasni mu a ne kako sto gledam po malive mesto da gi sovetuvaat tie ke se navrtat edna na druga pa se i sesto ke si nakazat.
Вратете се на почетокот Go down
nata
Полуматурант
Полуматурант
nata


Female
Број на мислења : 517
Age : 51
Локација : makedonija
Поени : 27830
Registration date : 2009-05-15

Карање со друг родител?????!!! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Карање со друг родител?????!!!   Карање со друг родител?????!!! Empty10.07.09 13:48

Јас познавајки се себеси знам дека такво однесување кон моето дете не би толерирала, нема да се карам ама ќе им кажам да си го приберат детето ако не ме разбере уште еднаш ќе им кажам.
Вратете се на почетокот Go down
vecki
Форумска фаца
Форумска фаца
vecki


Female
Број на мислења : 4525
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 30770
Registration date : 2008-05-05

Карање со друг родител?????!!! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Карање со друг родител?????!!!   Карање со друг родител?????!!! Empty10.07.09 14:16

eeee imam edni vo komsii mojte deca ne se zakacaat ama nivnite od takt me vadat ne se roditelite tuka krivi tuku dedoto ima od kerkata 3 deca i od sinot dve .... boze ama takvi deca ne kotek ke gi otepam od mavanje znaat da krsat sisinja i srci da ti gi isturat pred porta mavaat so kamenja po koli i po decava zborat bezobrazno se sto e loso oni go pravat ednas ja udrija pamela i toa namerno so tupanici vo stomak dete cel den placese ama sledniot pat koga proba ona vrati go natepa detevo koga dedovo se buni ide ke se kara i nisto ne mu rekov da se raspravam samo mu rekov da se priberat i malku vnimanie da obrnat na decata sto pravat
Вратете се на почетокот Go down
Sandra_Anja
Бруцош
Бруцош
Sandra_Anja


Female
Број на мислења : 2057
Age : 42
Локација : Скопје
Расположение : насмеана
Поени : 29902
Registration date : 2008-07-14

Карање со друг родител?????!!! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Карање со друг родител?????!!!   Карање со друг родител?????!!! Empty10.07.09 14:21

Katastrofa. Zatoa polse ke se cudime vo kakvi sustevstva se pretvoraat decata. Pred se e domasnoto vospituvanje.
A, vecki, kolku sto razbrav kerkata i sinot so familiite ziveat so majkata i tatkoto, sto znaci puna kuka i sekoj si pravi sto saka, raspustenici...
Вратете се на почетокот Go down
vecki
Форумска фаца
Форумска фаца
vecki


Female
Број на мислења : 4525
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 30770
Registration date : 2008-05-05

Карање со друг родител?????!!! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Карање со друг родител?????!!!   Карање со друг родител?????!!! Empty10.07.09 16:29

ne ziveat zaedno ama kerkata e tuka sekoj den za spienje e doma a decata preku leto se non stop tuka
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30716
Registration date : 2008-11-06

Карање со друг родител?????!!! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Карање со друг родител?????!!!   Карање со друг родител?????!!! Empty10.07.09 23:54

Не сум се нашла во ситуација да влезам во конфликт со друг родител до сега, а инаку би реагирала на лице место кај другиот родител, не е криво детето што родителот му дреме мртов ладен
Вратете се на почетокот Go down
Ves
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1410
Age : 45
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 29472
Registration date : 2008-09-16

Карање со друг родител?????!!! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Карање со друг родител?????!!!   Карање со друг родител?????!!! Empty11.07.09 0:41

Многу ми е жал Драгана за тоа што му се случило на Никола , душиче мало , па тоа е ужасна болка и страв толкацко така да го удрат.Кај нас на улица на мотор се вози 5 годишно дете, Вистински мал мотор што брмчи продорно , попродорно од големите, лета по улица кога само кога со родителите .прво ми беше чудно толку мало зошто воопшто се прават такви мотори за деца - се вози во сабота навечер а јас го заспивав Максимче во количката до двор , мајката и таткото на два метри од него а тој застана баш до нас , брмчи , брмчи , гас ,ми го испреплаши бебето , за ушиња го фатив да не слуша толку продорно што брмчи, му реков со убаво , не така до мали деца , се плашат, а родителите , еден поглед само во стил -Што оваа секојпат изиграва воспитачка и толку .
Го сретнувам барем три пати неделно и што и да се случи недај боже некогаш да не тресне , што кога се такви родителите ,еден чалам за моторот, друго не размислуваат , ни полни 5 нема .
Вратете се на почетокот Go down
Mama Vase
Полуматурант
Полуматурант
Mama Vase


Female
Број на мислења : 1437
Age : 47
Локација : Skopje,MK
Поени : 28984
Registration date : 2009-03-17

Карање со друг родител?????!!! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Карање со друг родител?????!!!   Карање со друг родител?????!!! Empty11.07.09 0:53

so takvi roditeli nikogas nemozes na kraj da izlezes.ne sum imala do sega nekoja slucka samo sum gledala od strana.
najverovatno vo istiot moment bi go napustila mestoto na incidentot,zatoa sto ako tie luge ne reagiraat na glupostite na svoite deca i mrtvi ladni si sedat i ne prevzemaat nisto,mislam deka ama bas nisto nemozam da napravam so karanje ili ukazuvanje.
tie si se ubedeni deka se o.k. i jas ke ispadnam pogolema budala od niv ako pocnam da se raspravam.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Карање со друг родител?????!!! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Карање со друг родител?????!!!   Карање со друг родител?????!!! Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Карање со друг родител?????!!!
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Деца-
Отиди до: