Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Бременост после породување

Go down 
+19
Sara
Maja
Emilija
bubamara
nnatasa
M A M I
okce
Vesna Blazevska
maci
Dara
Ilince
macana
avanturistka
tanja_simon
marina_daniel
sanja-ve
mirecv
Sister
OLGICA
23 posters
Отиди на страна : 1, 2  Next
АвторПорака
OLGICA
Прваче
Прваче
OLGICA


Female
Број на мислења : 100
Age : 40
Локација : bitola
Поени : 28780
Registration date : 2008-08-22

Бременост после породување Empty
ПишувањеПредмет: Бременост после породување   Бременост после породување Empty23.06.09 19:31

Ne znam dali se sekavate jas bev bremena,cela bremenost nemav nikakvi problemi (ne sakam da gi zaplasuvam bremenite ) no bebeto mi pocina na porogaj.sega mi velat deka odma se ostanuva bremena posel porogaj .kazete mi go vaseto mislenje .dali se pogolemi sansite da se ostani bremena posle poroduvanje .site velat na orana niva odma seme niknuva
Вратете се на почетокот Go down
Sister
Полуматурант
Полуматурант
Sister


Female
Број на мислења : 930
Age : 48
Локација : источно од рајот
Расположение : зошто си ме мајко родила..
Поени : 29039
Registration date : 2008-07-19

Бременост после породување Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бременост после породување   Бременост после породување Empty23.06.09 19:38

Олгица жал ми е за твоето бебе.Шанси за да останеш бремена после породувањето има и тоа јас како што знам големи,затоа најдобро користете заштита со тм додека да закрепнеш и да се решиш пак за бременост.
Вратете се на почетокот Go down
OLGICA
Прваче
Прваче
OLGICA


Female
Број на мислења : 100
Age : 40
Локација : bitola
Поени : 28780
Registration date : 2008-08-22

Бременост после породување Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бременост после породување   Бременост после породување Empty23.06.09 19:40

a dali znaete po kolku vreme e dozvoleno zatoa sto jas se porodiv na 2 maj
ama ne mozev da go otvoram forumot mi bese tesko,duri denes otvoriv
Вратете се на почетокот Go down
mirecv
Полуматурант
Полуматурант
mirecv


Female
Број на мислења : 1212
Age : 46
Локација : doma
Расположение : Одлично
Поени : 29454
Registration date : 2008-08-02

Бременост после породување Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бременост после породување   Бременост после породување Empty23.06.09 19:57

Олгица пред се жалам за тоа што ти се случи со бебчето.....гледам и ти си од Бт,искрено се чудам што се случува со нашава гинекологија во последно време............
Правила нема во однос на тоа дека после породување побрзо се останува трудна или не,сепак тоа е индивидуално, познавам парови кои по години борба добиле детенце,и одма после пораѓај па натака не користеа заштита(правеа второ бебе)ама не им успеа,за разлика од моја братучедка на која децата и се само 11,5 месеци разлика Smile или ете лично јас забременив после 5 месеци од пороѓајот Smile
Сепак медицински година дена се смета за период кој му е потребен на самиот организам да се врати во нормала.......но ете не има милиони примери кои сме забремениле многу набрзо и имаме здрави прави дечиња Smile
Од срце ти посакувам што поскоро да се израдуваш со бебенце!
Вратете се на почетокот Go down
sanja-ve
Прваче
Прваче
sanja-ve


Female
Број на мислења : 365
Age : 38
Локација : veles
Расположение : odlicno
Поени : 28335
Registration date : 2008-11-20

Бременост после породување Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бременост после породување   Бременост после породување Empty23.06.09 20:03

олгица стварно ми е зал што ти се случило и се надевам дека во иднина ке имаш само весели мигови
а мислам дека мене во болница ми кажаа за нормален пораѓај дека се чека само 6 месеци па после можеш повторно да забремениш
Вратете се на почетокот Go down
marina_daniel
Полуматурант
Полуматурант
marina_daniel


Female
Број на мислења : 912
Age : 38
Локација : poftorno domce :)
Расположение : opusteno
Поени : 28523
Registration date : 2009-01-16

Бременост после породување Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бременост после породување   Бременост после породување Empty23.06.09 21:01

jas znam deka posle poragaj najubavo e da se poceka 1 godina pred naredna bremenost za organizmot da moze da se vrati vo normala megutoa ima mnogu slucaevi i pred toa sto zabremenile pa se e vo red so bebinjata i so majkite taka da kako ke si resis ti kako ke se custvuvas taka pravi Smile
mnogu mi e zal sto toa ti se slucilo ama samo pozitivno i se nadevam ke imas puno decinja
Вратете се на почетокот Go down
tanja_simon
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 204
Age : 44
Локација : skopje
Расположение : e sega me pogodi...
Поени : 28383
Registration date : 2008-11-09

Бременост после породување Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бременост после породување   Бременост после породување Empty23.06.09 21:32

zalam olgica za toa sto ti se desilo,mislam deka ima mnogu slucaevi sto ostanale za brzo vreme.eve primer sme jas i sestrami koj sme 11meseci razlika pa zdravi pravi.krevet samo napred
Вратете се на почетокот Go down
avanturistka
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2072
Age : 45
Локација : so moite dve princezi :))
Расположение : :))
Поени : 29185
Registration date : 2008-10-02

Бременост после породување Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бременост после породување   Бременост после породување Empty23.06.09 22:05

zalam olgica za tvojata zaguba.samo pozitivno,zivotot odi ponataka.......
a za zabremenuvanje,otkako se porodiv so mila mojot doktor me sovetuvase posle 6-7 meseca da pocekam (jas sum prirodno)i ako sakam vtoro posle toj period.
Вратете се на почетокот Go down
macana
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 76
Age : 43
Локација : bitola
Расположение : одлично
Поени : 27634
Registration date : 2009-04-09

Бременост после породување Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бременост после породување   Бременост после породување Empty23.06.09 22:38

pozdrav i od mene a za bremenosta nemoj da planiras samo ostavi da se sluci i se ke e vo red pa neka e i odmaako si ti spremna da zaboravis sto se slucilo i go ostavis toa zad sebe ostani vednas bremena i gospod da ti dari najubavo bebence na svet pozdravi
Вратете се на почетокот Go down
Ilince
Матурант
Матурант
Ilince


Female
Број на мислења : 1816
Age : 39
Локација : Prilep
Расположение : umorno no presrekno
Поени : 29408
Registration date : 2008-07-16

Бременост после породување Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бременост после породување   Бременост после породување Empty23.06.09 22:47

Najprvo mnogu mi e zal niz se sto si pominala...
Jas se porodiv vo petti mesec so prvata bremenost.Toa bese na 18 mart.Iako ne planiravme da ostanam bremena (praktikuvavme prekinat odnos) na 8 maj dobiv menzis i potoa ostanav bremena...od taa bremenost se rodi sin mi ...zdravo pravo palavo detence....nema pravilo,no najdobro od se e da se odmoris ti samata...
Вратете се на почетокот Go down
Dara
Полуматурант
Полуматурант
Dara


Female
Број на мислења : 804
Age : 47
Локација : makedonija
Расположение : realno
Поени : 27553
Registration date : 2009-06-26

Бременост после породување Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бременост после породување   Бременост после породување Empty14.08.09 0:02

Najdobro e da pominat 6-8 meseci matkata da se "odmori".No ako vo meguvreme se ostane bremena mislam so redovni kontroli i soveti od ginekolog se dobro ke pomine.Inaku za pobrzu da se "lepi"po poroduvanje jas sum skolski primer.
Вратете се на почетокот Go down
maci
Прваче
Прваче
maci


Female
Број на мислења : 359
Age : 37
Локација : mk
Расположение : super i se nadevame na podobro
Поени : 28391
Registration date : 2008-12-26

Бременост после породување Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бременост после породување   Бременост после породување Empty14.08.09 21:39

najubavo e barem 6 meseci da se poceka
Вратете се на почетокот Go down
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност
Vesna Blazevska


Female
Број на мислења : 896
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 28360
Registration date : 2009-04-28

Бременост после породување Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бременост после породување   Бременост после породување Empty17.08.09 23:19

Jas sakam uste edno dete nabrzo posle ova..no ke vidime zdravje.
Вратете се на почетокот Go down
okce
Прваче
Прваче
okce


Female
Број на мислења : 232
Age : 48
Локација : Strumica
Расположение : ekstra
Поени : 30102
Registration date : 2007-11-26

Бременост после породување Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бременост после породување   Бременост после породување Empty17.08.09 23:41

Jas se porodiv so Ana na 03.11, veke vo april doznavme deka sum bremena.Prviot pat bev carski rez i vtoriot zdravje Boze ke bide pak carski rez bidejki e mala razlikata.Koga go prasavme doktorot koga moze da planirame druga bremenost ni kaza pominat li 6 meseci nema problem.I bas koga Ana napolni 6 meseci doznavme deka ke ni stane dadicka.Sega se pazam kolku sto mozam ne ja krevam mnogu a bas e nemirka pocnuva da laze saka da se ispravuva i ajde so Boga napred i napomos ke bide se.Veke go osekame bebceto i Ana me miluva po stomakot ke se navedne go bacuva cucka na mama.
Вратете се на почетокот Go down
M A M I
Прваче
Прваче
M A M I


Female
Број на мислења : 376
Age : 44
Локација : doma
Поени : 26693
Registration date : 2009-10-31

Бременост после породување Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бременост после породување   Бременост после породување Empty15.12.09 15:27

Zenski,jas se porodiv na 17.07 ,dobiv menzis na 40 dena...i posle toa mi idese koga na mesec koga na dve nedeli..arno ama eve veke mesec i nekoj den mi nema dojdeno...dali e mozno da sum bremena,seuste go dojam maloto,a i so carski sum..lele..mi e strav da napravam test... Бременост после породување Icon_pale imala nekoja vakava situacija.
Вратете се на почетокот Go down
nnatasa
Полуматурант
Полуматурант
nnatasa


Female
Број на мислења : 1260
Age : 53
Локација : seuste vo skopje.... 96, 95, 94....
Расположение : top...
Поени : 29208
Registration date : 2009-01-14

Бременост после породување Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бременост после породување   Бременост после породување Empty15.12.09 15:57

mene mi rece doktor posle godina do godina i pol posle carskiov... verojatno deka sum postara...
Вратете се на почетокот Go down
bubamara
Полуматурант
Полуматурант
bubamara


Female
Број на мислења : 759
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : Ја сакам мојата сончка!
Поени : 29643
Registration date : 2008-06-02

Бременост после породување Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бременост после породување   Бременост после породување Empty15.12.09 16:08

MAMI, доењето не ти е никаква контрацепција, ако го спомна во тој контекст. Јас би направила тест после толку многу каснење, неможеш да си во дилема уште долго време.Инаку дали со царски, дали природно, на самата матка најдобро и е да се опорави две години пред наредна бременост. Што не значи дека жени не забременувале многу, многу порано, па родиле здрави прави деца и имале нормална бременост. Та еден пример знам каде се децата неплони две години разлика..
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Бруцош
Бруцош
Emilija


Female
Број на мислења : 2687
Age : 46
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 29714
Registration date : 2008-07-11

Бременост после породување Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бременост после породување   Бременост после породување Empty15.12.09 16:11

Е колку тестови сум правела. Поради доењето можеби ти е нередовна менст. ама не е контрацепција...прави тест за мирно да спиеш Smile
Вратете се на почетокот Go down
M A M I
Прваче
Прваче
M A M I


Female
Број на мислења : 376
Age : 44
Локација : doma
Поени : 26693
Registration date : 2009-10-31

Бременост после породување Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бременост после породување   Бременост после породување Empty15.12.09 20:48

lele..,fala zenski.utre sabajle obavezno pravam nema cekanje poveke...lele mn mi e strav ako sum bremena.sto ke se pravi.. Бременост после породување 393679
Вратете се на почетокот Go down
M A M I
Прваче
Прваче
M A M I


Female
Број на мислења : 376
Age : 44
Локација : doma
Поени : 26693
Registration date : 2009-10-31

Бременост после породување Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бременост после породување   Бременост после породување Empty16.12.09 15:47

napraviv test i pokaza negativen..a mene uste ne mi idi..se nadevam deka e tocen..ako ne mi dojdi uste den dva pak ke pravam test
Вратете се на почетокот Go down
Maja
Прваче
Прваче
Maja


Female
Број на мислења : 487
Age : 44
Локација : Skopje
Поени : 29618
Registration date : 2008-04-14

Бременост после породување Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бременост после породување   Бременост после породување Empty17.12.09 10:35

Мислам дека е нормално да не ти е нормализиран циклусот...не се секирај треба време се да си дојде на свое место...ќе дојде кај и да е Smile
Вратете се на почетокот Go down
Sara
Полуматурант
Полуматурант
Sara


Female
Број на мислења : 1006
Age : 42
Локација : Skopje
Расположение : среќно :-):-):-)
Поени : 29159
Registration date : 2008-11-10

Бременост после породување Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бременост после породување   Бременост после породување Empty17.12.09 10:57

Леле толку сум окупирана со љубовта кон мојот бебуш ( а и мм исто) што не ни текнува на секс, пред некој ден му викам на зафрканција абе како ние ќе правиме второ дете хааха.
А мислев дека штом ќе се породам ќе бидам збесната од забранет секс во текот на бременоста, ништо од тоа....дури ме плаши колку не ми е до тоа ххахахаха.
Вратете се на почетокот Go down
simoham
Почетник
Почетник
simoham


Female
Број на мислења : 13
Age : 40
Локација : strumica
Поени : 26641
Registration date : 2009-10-12

Бременост после породување Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бременост после породување   Бременост после породување Empty17.12.09 14:04

Jas da vi kazam deka moite dve kerki se razlika od edna godina i mnogu ni s veselo doma kako bliznacki se Бременост после породување 583414
Вратете се на почетокот Go down
M A M I
Прваче
Прваче
M A M I


Female
Број на мислења : 376
Age : 44
Локација : doma
Поени : 26693
Registration date : 2009-10-31

Бременост после породување Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бременост после породување   Бременост после породување Empty18.12.09 14:26

utrovo povtorno pravev test i pak bese negativen,a mene i ponatamu ne saka da mi dojdi..neznam sto e rabotava..se milsam dali da odam kaj ginekolog? Бременост после породување 635908
Вратете се на почетокот Go down
Tifani
Полуматурант
Полуматурант
Tifani


Female
Број на мислења : 1005
Age : 47
Локација : makedonija
Расположение : dobra sum
Поени : 28227
Registration date : 2009-04-14

Бременост после породување Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бременост после породување   Бременост после породување Empty18.12.09 14:31

Ako ti kasni nemora da znaci deka e bremenost,treba da se zemat vo predvid i mnogu drugi raboti,ti sovetuvam vednas da odis na ginekolog
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Бременост после породување Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бременост после породување   Бременост после породување Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Бременост после породување
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 2Отиди на страна : 1, 2  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Бременост и планирање семејство-
Отиди до: