Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Што се да се носи на одмор со дете?

Go down 
+10
sonjamfk
Deni
Kinky
Mama Ane
JaNiTa
Ilince
NatalijaS
Maja
marina_daniel
mama
14 posters
Отиди на страна : 1, 2  Next
АвторПорака
mama
Матурант
Матурант
mama


Female
Број на мислења : 1745
Age : 41
Локација : Под сонцето!
Расположение : Veke ne sum osamena!!!
Поени : 29470
Registration date : 2008-06-14

Што се да се носи на одмор со дете? Empty
ПишувањеПредмет: Што се да се носи на одмор со дете?   Што се да се носи на одмор со дете? Empty23.06.09 15:32

Prvo da se izvinam sto pisuvam na latinica,kompjuterot zaboravil da pisuva kirilica Smile
Mnogu me interesira sto treba da se ponese na odmor,koga se odi so malo dete.Jas planiram da go nosam Leon dva pati vo Grcija.Prvo na 5-6 dena da vidam kako ke reagira a potoa 15-16 dena.Ne znam sto treba da ponesam.Sto nosevte vie,odnosno sto planirate da nosite?
Вратете се на почетокот Go down
marina_daniel
Полуматурант
Полуматурант
marina_daniel


Female
Број на мислења : 912
Age : 38
Локација : poftorno domce :)
Расположение : opusteno
Поени : 28558
Registration date : 2009-01-16

Што се да се носи на одмор со дете? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што се да се носи на одмор со дете?   Што се да се носи на одмор со дете? Empty23.06.09 15:39

i nie se spremame so Daniel da ideme za grcija vo septemvri i mene me interesira istovo sto da ponesam,planiram krevetceto da si go nosam od tie imam,kolickata obavezno obleka peleni maramici pavloviceva se od tuka tamu da ne eksperimentiram,kasicki isto od tuka ke ponesam i neznam sto drugo treba ?
Вратете се на почетокот Go down
mama
Матурант
Матурант
mama


Female
Број на мислења : 1745
Age : 41
Локација : Под сонцето!
Расположение : Veke ne sum osamena!!!
Поени : 29470
Registration date : 2008-06-14

Што се да се носи на одмор со дете? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што се да се носи на одмор со дете?   Што се да се носи на одмор со дете? Empty23.06.09 15:59

Jas se mislam dali do go nosam krevetceto(imame i nie montazno)...
Osven rabotite sto ti gi nabroja,ke nosime i sredstvo za soncanje,nesto za posle soncanje,krema protiv komarci(uste ne znam kakva),jod,sterilni gazi(za ne daj boze),hanzaplas....
I sto drugo?
Dali ima krema za kasnuvanje od insekti?
Вратете се на почетокот Go down
marina_daniel
Полуматурант
Полуматурант
marina_daniel


Female
Број на мислења : 912
Age : 38
Локација : poftorno domce :)
Расположение : opusteno
Поени : 28558
Registration date : 2009-01-16

Што се да се носи на одмор со дете? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што се да се носи на одмор со дете?   Што се да се носи на одмор со дете? Empty23.06.09 16:05

da da toa obavezno se podrazbira za kremite ne gi pisav ali obavezno za soncanje za posle soncanje za posle banjanje se toa ke si nosam za komarci imam od cicco rol on,a i za mene tie raboti obavezno gi nosam posto mnogu goram i komarci stalno me jadat Smile za lekarstva so pedijatar ke se konsultiram pred odenje a za insekti mislam deka ima krema ne sum sigurna a za krevetceto posto sme so kola ke go nosam tamu na raat da si spie daniel a i nie Smile
Вратете се на почетокот Go down
Maja
Прваче
Прваче
Maja


Female
Број на мислења : 487
Age : 44
Локација : Skopje
Поени : 29653
Registration date : 2008-04-14

Што се да се носи на одмор со дете? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што се да се носи на одмор со дете?   Што се да се носи на одмор со дете? Empty23.06.09 16:53

Ние вчера се вративме од одмор и носевме: Линекс, Ефералган чепчиња, електролитен раствор, некој антибиотик за нас, пантексол крема, Камагел, јекодерм, ханзапласт, топломер, аналгин........ За среќа како ги спакувавме, така и ги отпакувавме. Ништо не ни притреба Што се да се носи на одмор со дете? 207962 . Не излегувавме директно на сонце и во вода само околу 5 мин. и тоа само ножињата (водата не беше баш топла за неа). Против комарци имавме од Чико такво Zanza no, за во штекер од него бегаат и муви и комарци. Супер е. Мислам се исплати да се земе. Инаку многу се мислевме пред да одиме што ќе биде-како ќе биде, но за среќа се убаво помина, без никакви проблеми. Ви посакувам и вие убаво да поминете Што се да се носи на одмор со дете? 767433
Вратете се на почетокот Go down
NatalijaS
Полуматурант
Полуматурант
NatalijaS


Female
Број на мислења : 502
Age : 42
Локација : skopje
Поени : 28452
Registration date : 2008-11-26

Што се да се носи на одмор со дете? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што се да се носи на одмор со дете?   Што се да се носи на одмор со дете? Empty23.06.09 20:14

Nie na odmor nosevme pokraj neli obleka, peleni i se sto si koristime sekoj den, krevetce, kolicka, kasicki vo tegla i kutija, malku ovosje, zelencuk, zelencukovite jas i gi spremav, taka sto nosev i malku zamrznato mevce i pasatorot. Od lekovi sirup eferalgan, antibiotik, loratadin sirup, lineks, cepcinja, kamagel, alkohol, hidrogen 3%, zavoj, flasteri, jekoderm, toplomer.... Za komarci nisto ne zedov, sakav aparatce, ama ne mi se bendisaa, na niv pisuvase stetni bile za deca, a i nemase komarci i nisto ne upotrebivme od lekovi, se si vrativme spakuvano. I da zaboravite nesto ne e tolku strasno, bitno e da odite vo mesto kade sto ima lekar i apteka, pa ako ne daj boze treba nesto sto nemate, ke si kupite ottamu, ne e problem.
Jas za komarcite zatoa ne kupiv nisto, ocekuvav da nema, pa si rekov ako ma, tamu ima vo site prodavnici i apteki razni sredstva, i poveke od kaj nas.
Вратете се на почетокот Go down
Ilince
Матурант
Матурант
Ilince


Female
Број на мислења : 1816
Age : 39
Локација : Prilep
Расположение : umorno no presrekno
Поени : 29443
Registration date : 2008-07-16

Што се да се носи на одмор со дете? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што се да се носи на одмор со дете?   Што се да се носи на одмор со дете? Empty23.06.09 22:33

Eli jas go mackam Valentin so tecna pudra ili so mast phenergan
Marina ti preporacuvam da se rasprasas ubavo za odmor vo septemvri vo Grcija za so dete.Brat mi bese mal moze 3-4 godini koga bevme i krena visoka temperatura od meduza.Pojdovme na dezuren tamu i ni rekoa deka golema greska sme napravile sto deteto vleguvalo vo voda.Toj period (kraj na avgust ,pocetok na septemvri) gi imalo najmn meduzite mislam se razmnozuvale i bile najopasni.Izvinete malku off topic .
Вратете се на почетокот Go down
marina_daniel
Полуматурант
Полуматурант
marina_daniel


Female
Број на мислења : 912
Age : 38
Локација : poftorno domce :)
Расположение : opusteno
Поени : 28558
Registration date : 2009-01-16

Што се да се носи на одмор со дете? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што се да се носи на одмор со дете?   Што се да се носи на одмор со дете? Empty23.06.09 22:37

ako ako ubavo sto ni kaza da znam ke se rasprasame kako i da e i jas znam deka vo avgust gi ima ali kako i da e ne planiram daniel da go stavam vo voda moze samo noginjata i vo camce ke go vozam i bazence malo imam za na plaza ke mu polnam voda i tamu da si slapka
Вратете се на почетокот Go down
JaNiTa
Прваче
Прваче
JaNiTa


Female
Број на мислења : 385
Age : 43
Локација : skopje
Поени : 28549
Registration date : 2008-12-09

Што се да се носи на одмор со дете? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што се да се носи на одмор со дете?   Што се да се носи на одмор со дете? Empty23.06.09 23:09

Kupete na ciko zanza ima na baterii edno, okolu 700-800 denari bese, moze kaj sakas da go stavis i vo radius od nekolku metri nema shasni da se priblizi komarec. Jas se zezanv kupiv toa roll on me ubiva mirizbata i sea za vo ohrid ke si kupime ciko znaza na baterii istoto go ima i za vo steker ama ova poprakticno mi se cini.
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30716
Registration date : 2008-11-06

Што се да се носи на одмор со дете? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што се да се носи на одмор со дете?   Што се да се носи на одмор со дете? Empty23.06.09 23:19

Потпис за чикото, и не само за комарци туку и за се што е мистериозна гмизава мала животиња Smile ништо нема ни мува ни мушичка, 840 денари јас го купив..
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29909
Registration date : 2008-08-26

Што се да се носи на одмор со дете? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што се да се носи на одмор со дете?   Што се да се носи на одмор со дете? Empty24.06.09 15:15

Нам Занзата на Чико не ни делува (таа на батерии), го изедоа пајаци и комарци дружето мој, па му се направи алергија од убодите и да не раскажувам понатаму колку се намачи милото:(((
Слатко детенце со слатка крв, си се тешам...
Вратете се на почетокот Go down
Deni
Прваче
Прваче
Deni


Female
Број на мислења : 327
Age : 46
Локација : Skopje
Поени : 29725
Registration date : 2008-04-08

Што се да се носи на одмор со дете? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што се да се носи на одмор со дете?   Што се да се носи на одмор со дете? Empty24.06.09 15:31

Уф како не видов на време што сте напишале! Јас веќе земав Занза гел и плус Раид течност, а сум можела да ги решам и двете работи со тоа апаратче на батерии и да избегнам мачкање... Леле Јанита, стварно силно мириса Занза гелот, ме уби мене а за син ми допрва ќе видиме
Вратете се на почетокот Go down
sonjamfk
Бруцош
Бруцош
sonjamfk


Female
Број на мислења : 2640
Age : 59
Локација : skopje
Поени : 29598
Registration date : 2008-07-28

Што се да се носи на одмор со дете? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што се да се носи на одмор со дете?   Што се да се носи на одмор со дете? Empty25.06.09 8:58

na odmor nosam lekovi za marko i za nas i da mozam celata kuka bi ja spakuval.hahahhah. lani ja nosevme kolickata ,pampersot, noksirot, nekolku igracki i bidejki imase mnogu komarci ni preporacaa raid za vo steker, zadovolni bevme.nosam sto mi e naj potrebno, od se po malku bez preteruvanje.
Вратете се на почетокот Go down
mama
Матурант
Матурант
mama


Female
Број на мислења : 1745
Age : 41
Локација : Под сонцето!
Расположение : Veke ne sum osamena!!!
Поени : 29470
Registration date : 2008-06-14

Што се да се носи на одмор со дете? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што се да се носи на одмор со дете?   Што се да се носи на одмор со дете? Empty25.06.09 15:45

Za meduzite toa e tocno.Vo septemvri gi ima strasno mnogu!
Ama jas planiram da zemam malo bazentce i da go napolnam so morskata voda i vo nego da si se slupkame Smile
Вратете се на почетокот Go down
mama
Матурант
Матурант
mama


Female
Број на мислења : 1745
Age : 41
Локација : Под сонцето!
Расположение : Veke ne sum osamena!!!
Поени : 29470
Registration date : 2008-06-14

Што се да се носи на одмор со дете? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што се да се носи на одмор со дете?   Што се да се носи на одмор со дете? Empty25.06.09 16:59

Me interesira dali nosevte i korito ili kadicka za banjanje?
Вратете се на почетокот Go down
NatalijaS
Полуматурант
Полуматурант
NatalijaS


Female
Број на мислења : 502
Age : 42
Локација : skopje
Поени : 28452
Registration date : 2008-11-26

Што се да се носи на одмор со дете? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што се да се носи на одмор со дете?   Што се да се носи на одмор со дете? Empty25.06.09 17:01

mama напиша:
Me interesira dali nosevte i korito ili kadicka za banjanje?

Nie ne, uste toa ni falese. Smile Ja kapevme nabrzina pod tus, eden ja drzi(tato), drug ja kapi i gotovo.
Вратете се на почетокот Go down
mama
Матурант
Матурант
mama


Female
Број на мислења : 1745
Age : 41
Локација : Под сонцето!
Расположение : Veke ne sum osamena!!!
Поени : 29470
Registration date : 2008-06-14

Што се да се носи на одмор со дете? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што се да се носи на одмор со дете?   Што се да се носи на одмор со дете? Empty25.06.09 17:02

NatalijaS kade bevte vie na odmor?
Вратете се на почетокот Go down
NatalijaS
Полуматурант
Полуматурант
NatalijaS


Female
Број на мислења : 502
Age : 42
Локација : skopje
Поени : 28452
Registration date : 2008-11-26

Што се да се носи на одмор со дете? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што се да се носи на одмор со дете?   Што се да се носи на одмор со дете? Empty25.06.09 17:03

Leptokarija.
Вратете се на почетокот Go down
Maja
Прваче
Прваче
Maja


Female
Број на мислења : 487
Age : 44
Локација : Skopje
Поени : 29653
Registration date : 2008-04-14

Што се да се носи на одмор со дете? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што се да се носи на одмор со дете?   Што се да се носи на одмор со дете? Empty25.06.09 17:07

И ние не носевме кадичка, се туширавме, со истата метода како NatalijaS, тато држи, мама бања. :cheer:
Вратете се на почетокот Go down
Sandra_Anja
Бруцош
Бруцош
Sandra_Anja


Female
Број на мислења : 2057
Age : 42
Локација : Скопје
Расположение : насмеана
Поени : 29902
Registration date : 2008-07-14

Што се да се носи на одмор со дете? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што се да се носи на одмор со дете?   Што се да се носи на одмор со дете? Empty25.06.09 17:14

Nie si kupivme tamu, pa istata postapka kako doma, samo vo dvor:)
Вратете се на почетокот Go down
Monika
Матурант
Матурант
Monika


Female
Број на мислења : 1728
Age : 48
Локација : Skopje
Поени : 29553
Registration date : 2008-07-20

Што се да се носи на одмор со дете? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што се да се носи на одмор со дете?   Што се да се носи на одмор со дете? Empty25.06.09 18:01

лани носевме буквално се, кадичка, кревет, количка т.е цела спална и цело купатило, цариникот на граница се уплаши од тоа што го виде во нашата кола, дури и не побара да ја отвориме. За годинава се надевам дека ја научив лекцијата :hmm
Вратете се на почетокот Go down
Sandra_Anja
Бруцош
Бруцош
Sandra_Anja


Female
Број на мислења : 2057
Age : 42
Локација : Скопје
Расположение : насмеана
Поени : 29902
Registration date : 2008-07-14

Што се да се носи на одмор со дете? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што се да се носи на одмор со дете?   Што се да се носи на одмор со дете? Empty25.06.09 18:04

Lani i nie nosevme se. Sega nema da nosime hranilka, kolicka (veke ne ja ni upotrebuvame), kadicka imame tamu, moze samo montaznoto, ama i za toa se mislam. Mnogu ke ni olesni ovaa godina:)
Вратете се на почетокот Go down
magi
Полуматурант
Полуматурант
magi


Female
Број на мислења : 1392
Age : 40
Локација : sekade po malku
Расположение : koga kako
Поени : 28953
Registration date : 2008-08-12

Што се да се носи на одмор со дете? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што се да се носи на одмор со дете?   Што се да се носи на одмор со дете? Empty28.06.09 19:40

Jas planiram da mu ja nosam kolickata znaci bez nea nikade, nekolku kasicki,sisencata,mleko za soncanje,oprema za na plaza,sretstvo protiv komarci, antipiretik,zavoi jod i neznam uste sto uste se mislam.
A da prasam koga odite na dolg pat go nosite li i sedisteto za vo kola jas se mislam zasto ke mi faka mnogu mesto za koga ke treba da spie???
Вратете се на почетокот Go down
lida
Прваче
Прваче
lida


Female
Број на мислења : 388
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : odlicno
Поени : 28291
Registration date : 2009-02-05

Што се да се носи на одмор со дете? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што се да се носи на одмор со дете?   Што се да се носи на одмор со дете? Empty28.06.09 19:52

magi jas mislam deka sediste obavezno treba i ic da ne se isls mislam i zakonski deka baraat ama i da ne e taka preporaclivo e zaradi bezbednost da se nosi
Вратете се на почетокот Go down
JaNiTa
Прваче
Прваче
JaNiTa


Female
Број на мислења : 385
Age : 43
Локација : skopje
Поени : 28549
Registration date : 2008-12-09

Што се да се носи на одмор со дете? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што се да се носи на одмор со дете?   Што се да се носи на одмор со дете? Empty28.06.09 19:59

lida напиша:
magi jas mislam deka sediste obavezno treba i ic da ne se isls mislam i zakonski deka baraat ama i da ne e taka preporaclivo e zaradi bezbednost da se nosi

potpis

a ima i za nasite sonca pernicki za okolu vrat za patuvanje ii spienje vo sedecka polozba, vo aptekata vo ramstor ima i ne se skapi mislam okolu 400 denari bea ako ne se lazam.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Што се да се носи на одмор со дете? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што се да се носи на одмор со дете?   Што се да се носи на одмор со дете? Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Што се да се носи на одмор со дете?
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 2Отиди на страна : 1, 2  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Деца-
Отиди до: