Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Може ли да се има успешна кариера и убаво воспитано дете?

Go down 
+6
Mama Ane
soledad
Lana
beti.liz
radost
Bojana
10 posters
АвторПорака
Bojana
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 5
Age : 42
Локација : makedonija
Поени : 27303
Registration date : 2009-06-08

Може ли да се има успешна кариера и убаво воспитано дете? Empty
ПишувањеПредмет: Може ли да се има успешна кариера и убаво воспитано дете?   Може ли да се има успешна кариера и убаво воспитано дете? Empty08.06.09 2:48

ве молам за совет можно ли е да имате воспитано дете и добра фамилија и успешно платена кариера се плашам дека ќе треба да се откажам од многу работи што ми претставуваат задоволство
Вратете се на почетокот Go down
radost
Прваче
Прваче
radost


Female
Број на мислења : 326
Age : 43
Локација : Makedonija
Расположение : odlicno
Поени : 28652
Registration date : 2008-10-11

Може ли да се има успешна кариера и убаво воспитано дете? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Може ли да се има успешна кариера и убаво воспитано дете?   Може ли да се има успешна кариера и убаво воспитано дете? Empty08.06.09 13:32

Бојана зависи како дефинираш успешна и добро платена кариера.
Според мене секој човек различно си ги дефинира приоритетите во животот.
Јас лично сум да си пронајдам баланс помеѓу кариерата и семејниот живот. Во моментов сеуште морам повеќе да се посветам на бркање кариера ама чувстувавм дека сакам да направам промена и акцентот да го ставам на семејниот план. Ќе видиме што ќе испадне.
Вратете се на почетокот Go down
beti.liz
Полуматурант
Полуматурант
beti.liz


Female
Број на мислења : 842
Age : 49
Локација : Skopje
Расположение : se trudam da e ok
Поени : 27911
Registration date : 2009-05-20

Може ли да се има успешна кариера и убаво воспитано дете? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Може ли да се има успешна кариера и убаво воспитано дете?   Може ли да се има успешна кариера и убаво воспитано дете? Empty08.06.09 14:03

Bojana zavisi od tebe na sto sakas da dades prioritet .Sto ti e povazno vo zivotot.Prvo sama treba da resis.A i paralelnoto mislam deka moze da funkcionira ama so mnogu otkazuvanje.Ednata strana mislam deka sekogas ke trpi,ne dozvoluvaj ni za najdobro platena rabota toa da bide deteto.Barem jas taka razmisluvam.
Вратете се на почетокот Go down
Lana
ВИП личност
ВИП личност
Lana


Female
Број на мислења : 1042
Age : 48
Локација : Belgrade
Поени : 29828
Registration date : 2008-03-01

Може ли да се има успешна кариера и убаво воспитано дете? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Може ли да се има успешна кариера и убаво воспитано дете?   Може ли да се има успешна кариера и убаво воспитано дете? Empty08.06.09 14:07

Ako se napravi dobra organizacija i fantasticna logistika Smile moze, sekako deka da ....se se moze koga se SAKA!!!
Вратете се на почетокот Go down
beti.liz
Полуматурант
Полуматурант
beti.liz


Female
Број на мислења : 842
Age : 49
Локација : Skopje
Расположение : se trudam da e ok
Поени : 27911
Registration date : 2009-05-20

Може ли да се има успешна кариера и убаво воспитано дете? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Може ли да се има успешна кариера и убаво воспитано дете?   Може ли да се има успешна кариера и убаво воспитано дете? Empty08.06.09 14:14

mislam deka logistikata moze dobro da pomogne ama nikoj ne moze da ja zameni mama...se slozuvate site neli?
Вратете се на почетокот Go down
Lana
ВИП личност
ВИП личност
Lana


Female
Број на мислења : 1042
Age : 48
Локација : Belgrade
Поени : 29828
Registration date : 2008-03-01

Може ли да се има успешна кариера и убаво воспитано дете? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Може ли да се има успешна кариера и убаво воспитано дете?   Може ли да се има успешна кариера и убаво воспитано дете? Empty08.06.09 14:18

Beti ,mama moze da bide cel den so deteto i da ne raboti nisto ,a vremeto pominato so nego da bide samo vo kvantitet no ne i vo kvalitet ,.... Ima milion primeri kade majkite se doma ili pak rabotat i poveke vreme pominuvaat so deteto ,pa na kraj decata se pak katastrofa ... neli ?? i da dodadam .. djabe ke me gleda doma ako jas so toa dete ne rabotam nisto... fizickoto prisustvo e samo privid deka kao ete mama e doma ,a dali na toa dete mu se dava bas ona sto ke mu treba, prasanje e ..
Вратете се на почетокот Go down
soledad
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1063
Age : 35
Локација : DOMA
Расположение : vozbudeno i nestrplivo
Поени : 28061
Registration date : 2009-04-08

Може ли да се има успешна кариера и убаво воспитано дете? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Може ли да се има успешна кариера и убаво воспитано дете?   Може ли да се има успешна кариера и убаво воспитано дете? Empty08.06.09 14:32

ne mora da znaci deka ako e majkata na rabota deteto nema da bide dobro vospitano....kolku primeri ima majkite se na rabota pa decata se super isto i obratno majkie se doma po cel den zaedno so decata pa decata se trgnati po los pat...se zavisi od karakterot mislam deka treba da se vlozi trud ako se saka se da se postigni... flower
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30716
Registration date : 2008-11-06

Може ли да се има успешна кариера и убаво воспитано дете? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Може ли да се има успешна кариера и убаво воспитано дете?   Може ли да се има успешна кариера и убаво воспитано дете? Empty08.06.09 14:34

Со децата треба работа, многу работа (ама ова би требало да е друга тема Smile ) Во врска со темава многу е битно кој кон какви цели се стреми, но јас сум жив пример дека се постигнува баланс и на работа и дома. Кога веќе некоја страна треба да трпи тогаш тоа е куќата Smile Ќе ми прооди мислам Smile
Вратете се на почетокот Go down
nnatasa
Полуматурант
Полуматурант
nnatasa


Female
Број на мислења : 1260
Age : 53
Локација : seuste vo skopje.... 96, 95, 94....
Расположение : top...
Поени : 29243
Registration date : 2009-01-14

Може ли да се има успешна кариера и убаво воспитано дете? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Може ли да се има успешна кариера и убаво воспитано дете?   Може ли да се има успешна кариера и убаво воспитано дете? Empty08.06.09 14:36

Ako se ima uslovi, se se moze. Mora covek da e mnogu umen i realno da si napravi procenka pomegju moznostite potrebite i zelbite...

Znaci, ne mozam jas da sakam da izgradam i kuka i da rodam dete i da mu se posvetam i plus na rabota da bidam fokusirana i produktivna i pritoa se sama da kontroliram. vo takva edna situacija edno, ako ne i site tri nesta, ke strada...
Smetam so ubava procenka na sostojbata, se se moze vo odreden vremenski period.
Вратете се на почетокот Go down
soledad
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1063
Age : 35
Локација : DOMA
Расположение : vozbudeno i nestrplivo
Поени : 28061
Registration date : 2009-04-08

Може ли да се има успешна кариера и убаво воспитано дете? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Може ли да се има успешна кариера и убаво воспитано дете?   Може ли да се има успешна кариера и убаво воспитано дете? Empty08.06.09 14:41

Mama Ane напиша:
Со децата треба работа, многу работа (ама ова би требало да е друга тема Smile ) Во врска со темава многу е битно кој кон какви цели се стреми, но јас сум жив пример дека се постигнува баланс и на работа и дома. Кога веќе некоја страна треба да трпи тогаш тоа е куќата Smile Ќе ми прооди мислам Smile


hihi hihi da ane vo pravo si.sepak ne mozi na site strani da se raskinis mora nekoj da trpi....poarno kukata neka proodi otkolku da se macis so decinata i rabotata...imam eden primer za edna vujna moja.detevo se tepa so edni deca nadvor a taa si sureduva po doma.vujko mi i vika odi deteno priberigo se tepa so site praj problemi.a taa da suredam cekaj,da izmijam tanjiri,ova da napram ona da napram...i siroto toa si dojde istepano hihi hihi hihi
Вратете се на почетокот Go down
Ilince
Матурант
Матурант
Ilince


Female
Број на мислења : 1816
Age : 39
Локација : Prilep
Расположение : umorno no presrekno
Поени : 29443
Registration date : 2008-07-16

Може ли да се има успешна кариера и убаво воспитано дете? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Може ли да се има успешна кариера и убаво воспитано дете?   Може ли да се има успешна кариера и убаво воспитано дете? Empty08.06.09 14:47

Da Soledad ama vazna uloga vo vospituvanjeto na decata ima i tatkoto ne samo majkata....vo tvojov primer zosto vujkoto ne izlegol tuku ja tera vujnata ...
Вратете се на почетокот Go down
beti.liz
Полуматурант
Полуматурант
beti.liz


Female
Број на мислења : 842
Age : 49
Локација : Skopje
Расположение : se trudam da e ok
Поени : 27911
Registration date : 2009-05-20

Може ли да се има успешна кариера и убаво воспитано дете? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Може ли да се има успешна кариера и убаво воспитано дете?   Може ли да се има успешна кариера и убаво воспитано дете? Empty08.06.09 14:49

Mozebi pogresno sum razbrana.I jas sum majka na dvajaca neranimajkovci ,vrabotena sum i so milion drui obvrski koi mislam deka uspesno gi zavrsuvam,a mislam deka i uspevam pokraj se da najdam i vreme za sebe za nega,za dobar izgled,barem mislam deka funkcioniram.Da ne bese mojata logistika(svekrva mi i svekor mi),sigurno ne bi uspeala vo se...priznavam.I moite se vo momentov cel den vo celodnevna i vo gradinka i mnogu sum protiv majkite sto po cena na decata gi ispustaat sansite vo zivotot.Sakav da kazam deka ne gi opravduvam majkite sto si gi zaboravaat decata kaj babite .Imam prijatelka sto ne go zema deteto od kaj baba mu popladne koga se pribira,go ostava tamu na spienje ,pa ako i se kejfne ke go zeme za vikend.Za toa mi bese zborot babite ne mozat da ja zamenat mama vo nikoj slucaj.Cel den neka go cuva ama za spienje sakam da si go gusnam.
Вратете се на почетокот Go down
soledad
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1063
Age : 35
Локација : DOMA
Расположение : vozbudeno i nestrplivo
Поени : 28061
Registration date : 2009-04-08

Може ли да се има успешна кариера и убаво воспитано дете? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Може ли да се има успешна кариера и убаво воспитано дете?   Може ли да се има успешна кариера и убаво воспитано дете? Empty08.06.09 14:49

da vo pravo si ilince zosto???????celta mi bese da kazam deka prvo se decata posle rabotata niz doma a inace i to vo garazata nesto cepkase....inace vo sekoj slucaj taka e dvajcata treba da se grizat a ne samo majkata flower
Вратете се на почетокот Go down
Bojana
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 5
Age : 42
Локација : makedonija
Поени : 27303
Registration date : 2009-06-08

Може ли да се има успешна кариера и убаво воспитано дете? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Може ли да се има успешна кариера и убаво воспитано дете?   Може ли да се има успешна кариера и убаво воспитано дете? Empty09.06.09 0:46

он е премногу зафатен со неговата работа цело време е по некакви патишта а јас работам како модел и јас сум по патишта и сеуште се чудам како ни фукнционира браакот .... се чудам каков живот ке има тоа дете ......
Вратете се на почетокот Go down
Bojana
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 5
Age : 42
Локација : makedonija
Поени : 27303
Registration date : 2009-06-08

Може ли да се има успешна кариера и убаво воспитано дете? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Може ли да се има успешна кариера и убаво воспитано дете?   Може ли да се има успешна кариера и убаво воспитано дете? Empty09.06.09 0:48

две години сме во брак и од самиот почеток зборува колку сака да има дете ама на тоа дете му требаат мајка и татко што ке бидат до него цело време.....а јас сеуште не сум спремна да се откажам од се
Вратете се на почетокот Go down
Bojana
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 5
Age : 42
Локација : makedonija
Поени : 27303
Registration date : 2009-06-08

Може ли да се има успешна кариера и убаво воспитано дете? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Може ли да се има успешна кариера и убаво воспитано дете?   Може ли да се има успешна кариера и убаво воспитано дете? Empty09.06.09 0:59

иначе и пред да се омажам се стремев поише на кариерата ама сега некако работите ги гледам од друга страна....сакам да имам дете ама некам да се откажам од кариерата
Вратете се на почетокот Go down
Anjuska08
Полуматурант
Полуматурант
Anjuska08


Female
Број на мислења : 1027
Age : 45
Локација : Skopje
Расположение : ОК
Поени : 28445
Registration date : 2008-11-29

Може ли да се има успешна кариера и убаво воспитано дете? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Може ли да се има успешна кариера и убаво воспитано дете?   Може ли да се има успешна кариера и убаво воспитано дете? Empty09.06.09 1:04

Работам, заработувам, но од посветеност кон Ања ми остана само магистратурата и еве стојам во место. Понекогаш ми е криво што немам повеќе време за учење, но од друга страна сакам да сум со неа целото мое слободно време. Кога ке потпорасне мислам дека ќе биде поинаку. Сега едноставно со работата, домашните обврски и моето цуце, немам време за учење:(
Вратете се на почетокот Go down
Mama Vase
Полуматурант
Полуматурант
Mama Vase


Female
Број на мислења : 1437
Age : 47
Локација : Skopje,MK
Поени : 28984
Registration date : 2009-03-17

Може ли да се има успешна кариера и убаво воспитано дете? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Може ли да се има успешна кариера и убаво воспитано дете?   Може ли да се има успешна кариера и убаво воспитано дете? Empty09.06.09 19:00

spored mene,edno golemo ne.
ako imas privaten biznis,rabota non-stop.
ako si na rakovodna funkcija,isto taka.rabotata ke si ja nosis doma,toa e fakt.
rabota so fiksno vreme i slobodni vikendi retko koj so uspesna kariera moze da si dozvoli.probav da go pratam soprugot,ama se otkazav.od iskustvo moe kazuvam nema sansi.imame i pomos,ama sega se dve deca.razlikata e ogromna.
i zavisi sto se podrazbira pod uspesna kariera.individualno e.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Може ли да се има успешна кариера и убаво воспитано дете? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Може ли да се има успешна кариера и убаво воспитано дете?   Може ли да се има успешна кариера и убаво воспитано дете? Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Може ли да се има успешна кариера и убаво воспитано дете?
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Родители-
Отиди до: