Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Емоционална интелигенција кај децата

Go down 
+7
Lana
Vesna Blazevska
Jovana's mom
danielaval
JaNiTa
Dali
D-r Lidija Pazdrijan
11 posters
АвторПорака
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност
D-r Lidija Pazdrijan


Female
Број на мислења : 3132
Age : 52
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 30414
Registration date : 2009-03-04

Емоционална  интелигенција кај децата Empty
ПишувањеПредмет: Емоционална интелигенција кај децата   Емоционална  интелигенција кај децата Empty07.06.09 21:34

Eve vecerva tema za koja kako roditeli e navistina dobro da porazgovarame.
Emocionalna intelegencija(EQ) e termin koj oznacuva sposobnost,vestina i kapacitet da se identifikuvaat,procenat i rakovodat sopstvenite emocii,emociite na drugi poedinci ili grupa.
Imanje na visoko nivo na emocionalna intelegencija kaj decata e najdobar nacin da bideme sigurni deka utre tie ke bidat srekna,uspesna i odgovorna individua vo opstestvoto.
Postojat 10 nacini da postigneme visoka intelegencija kaj niv:
1.Sekoj roditel so svoite emocionalni reakcii e model za svoeteo dete....
2.Bidete spremni da mu kazete "NE" na deteto....
3.Trudete se da ne pokazuvate vo koi nesta ste ranlivi pred svoeto dete...
4Vezbajte da ne bidete sudii-ako place vaseto dete,neprasuvajte odma zosto...tuku samo konstatirajte deka e tazno...
5.Pocnete so poducuvanje od mali noze-nemojte za izleguvanje nadvor da mu kazete:ti treba kapa,tuku prasajte sto mu treba..
6.Vklucete go deteto vo domasnite obvrski.
7.Ogranicete go sedenjeto na deteto pred televizor,internet,kompjuter
8.Razgovarajte za cuvstvata na site vo semejstvoto...
9.Dozvolete mu da go resava problemot
10.Sekogas kazuvajte mu kolku e prekrasno dete... flower


Последната промена е направена од Kinky на 08.06.09 15:34. Мислењето е променето 2 пати.
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност
D-r Lidija Pazdrijan


Female
Број на мислења : 3132
Age : 52
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 30414
Registration date : 2009-03-04

Емоционална  интелигенција кај децата Empty
ПишувањеПредмет: Re: Емоционална интелигенција кај децата   Емоционална  интелигенција кај децата Empty07.06.09 22:09

E sega ona za televizijata-kaj nas doma ne pominuva....Po 100 sati sme pred televizor hahahaha jademe pred televizor,drememe pred televizor,ripame pred televizor....
Вратете се на почетокот Go down
Dali
Прваче
Прваче
Dali


Female
Број на мислења : 224
Age : 45
Локација : Skopje
Расположение : ok
Поени : 27605
Registration date : 2009-05-14

Емоционална  интелигенција кај децата Empty
ПишувањеПредмет: Re: Емоционална интелигенција кај децата   Емоционална  интелигенција кај децата Empty07.06.09 22:15

Ah tie mali srcenca, kamo da sme sovrsheni, tie toa i go zalsuzuvaat.
No realnosta ne e sekogash takva.
Вратете се на почетокот Go down
JaNiTa
Прваче
Прваче
JaNiTa


Female
Број на мислења : 385
Age : 43
Локација : skopje
Поени : 28549
Registration date : 2008-12-09

Емоционална  интелигенција кај децата Empty
ПишувањеПредмет: Re: Емоционална интелигенција кај децата   Емоционална  интелигенција кај децата Empty07.06.09 22:23

mozebi malk off topic ama samo se mislam kako li ke uspeam vo pogled na TV i kompjuter da go ottrgnam deteto, koga jas tolkava krava so dete, mesto da pravam nesto popametno dodeka malisha mi nana, visam pred TV i pred kompjuter do niedno vreme.....a pokraj se svesna deka pravam nesto sto ne cini pak si teram po staro
Вратете се на почетокот Go down
danielaval
Прваче
Прваче
danielaval


Female
Број на мислења : 369
Age : 40
Локација : скаде по малку
Расположение : кога како
Поени : 28414
Registration date : 2008-11-21

Емоционална  интелигенција кај децата Empty
ПишувањеПредмет: Re: Емоционална интелигенција кај децата   Емоционална  интелигенција кај децата Empty07.06.09 22:56

Мариј има само 4,5 годинини еве денес ја погребавме баба ми толку емотивни зборови ми изнакажа што со братми се чудевме како сега баба и ќе одела на небото и од таму ќе ја гледа како растела кој ќе ни бил сега баба на мене и на брат ми а на мајками мајка луѓе ѓи везеше зборовите како некој предходно да и го кажал тоа многу е е емотивна јас во никој случај кога се со мене не сум лошо расположена ниту плачам пред нив ,секогаш кога разговараме со неа за нејзините постапки која ги направила во текот на денот потоа кога ќе се најде во иста ситуација има свој став од типот доста играв пред компјутер ајде сега мамо гаси го тв не ми се гледа веќе цртан многи сериозно ја сваќа секоја ситуација како возрасна личност е што понекогаш ме тера да се подзамислам малку
Вратете се на почетокот Go down
Jovana's mom
Прваче
Прваче
Jovana's mom


Female
Број на мислења : 489
Age : 54
Локација : Kocani
Поени : 29095
Registration date : 2008-07-02

Емоционална  интелигенција кај децата Empty
ПишувањеПредмет: Re: Емоционална интелигенција кај децата   Емоционална  интелигенција кај децата Empty07.06.09 23:28

Јована е толку малечка, ама почнува да ги сфаќа изразите на лицата мое и на мм, а и да „учествува “во разговорите, не трпи високи тонови и мисли дека се караме. Баш денес забележавме мм ми објаснуваше нешто, ама со повисок тон, луѓе, Јована почна да вика се погласно и да се мршти накај мм, како да му се кара зошто вика hihi
Вратете се на почетокот Go down
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност
Vesna Blazevska


Female
Број на мислења : 896
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 28395
Registration date : 2009-04-28

Емоционална  интелигенција кај децата Empty
ПишувањеПредмет: Re: Емоционална интелигенција кај децата   Емоционална  интелигенција кај децата Empty08.06.09 10:04

dozvolete mu da zgresi, ne go kaznuvajte, ne barajte od nego premnogu, imajte realni ocekuvanja, sakajte go onakvo kakvo sto e i ne se trudete da go napravite onakvo kakvo sto posakuvate da bide, sakajte go, pocituvajte go, ne go vregajte, koga kritikuvate stavete ja kritokata vo sendvic - megu 2 dobri nesta koi gi poseduva kako osobini, ne go kritikuvajte javno, no pofalete go javno, ne go tepajte, makar ni po gaze, davajte odgovor na sekoe negovo prasanje - site prasanja zasluzuvaat odgovor, ne go prekinuvajte koga place so recenica "ne placi", samo gusnete go i cekjte da se smiri i da kaze zosto e tazno...ima uste, ke dopisam ponatamu
Вратете се на почетокот Go down
Lana
ВИП личност
ВИП личност
Lana


Female
Број на мислења : 1042
Age : 48
Локација : Belgrade
Поени : 29828
Registration date : 2008-03-01

Емоционална  интелигенција кај децата Empty
ПишувањеПредмет: Re: Емоционална интелигенција кај децата   Емоционална  интелигенција кај децата Empty08.06.09 14:14

danielaval напиша:
Мариј има само 4,5 годинини еве денес ја погребавме баба ми толку емотивни зборови ми изнакажа што со братми се чудевме како сега баба и ќе одела на небото и од таму ќе ја гледа како растела кој ќе ни бил сега баба на мене и на брат ми а на мајками мајка луѓе ѓи везеше зборовите како некој предходно да и го кажал тоа многу е е емотивна јас во никој случај кога се со мене не сум лошо расположена ниту плачам пред нив ,секогаш кога разговараме со неа за нејзините постапки која ги направила во текот на денот потоа кога ќе се најде во иста ситуација има свој став од типот доста играв пред компјутер ајде сега мамо гаси го тв не ми се гледа веќе цртан многи сериозно ја сваќа секоја ситуација како возрасна личност е што понекогаш ме тера да се подзамислам малку

I treba da se place pred decata i da se pokaze koga ni e tesko ,zosto preku nas ke ucat da ne gi drzat vo sebe custvata koga se tazni ,srekni ,vozbudeni .... dali ke se gleda TV ili ke se igra pred kom. e nisto nasprem custvata i vnatresniot mir ili nemir ..... toa se glavnite raboti koj treba da gi naucat od nas ,a vo isto vreme da naucat i da gi delat ,.....za sekogas da im bide polesno. Zosto zivotot vsusnots ne se sostoi od materijalnite raboti,sostojbata na Duhot a taa koja pravi i menuva se ....
Вратете се на почетокот Go down
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност
Vesna Blazevska


Female
Број на мислења : 896
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 28395
Registration date : 2009-04-28

Емоционална  интелигенција кај децата Empty
ПишувањеПредмет: Re: Емоционална интелигенција кај децата   Емоционална  интелигенција кај децата Empty08.06.09 14:18

Da,apsolutno, treba da se pokazat emocii pred decata,no izbegavanje kavgi pred niv e mn vazno.
Вратете се на почетокот Go down
Lana
ВИП личност
ВИП личност
Lana


Female
Број на мислења : 1042
Age : 48
Локација : Belgrade
Поени : 29828
Registration date : 2008-03-01

Емоционална  интелигенција кај децата Empty
ПишувањеПредмет: Re: Емоционална интелигенција кај децата   Емоционална  интелигенција кај децата Empty08.06.09 14:27

Arma напиша:
Da,apsolutno, treba da se pokazat emocii pred decata,no izbegavanje kavgi pred niv e mn vazno.
Kavgi od tipot koj se odnesuvaat na odnosot pomegu mazot i zenata sekako deka ne i nikogas ne bi trebalo da se odvivaat pred decata ,a jas so Lana i te kako nauciv da se karam ,bidejki taa rastese vo sredina vo koja nemase agresija vo nikakov vid ,pa koga trgna vo gradinka neznaese da se brani i doaga do izraz nejzinoto JA ,no poleka mic po mic naucivme i te kako da se karame ,vo mnogu situacii nekogas ke me zaboli koga ke mi kaze nesto ,no sepak milo mi e sto moze sama da kaze sto i kako i smeta ..

Momentalnite "kavgi" se ot tipot ,sto ke oblece denes ,a mene prosto taa kombinacija ne mi odgovara ,pa se prepirame edna so druga zosto toa e dobro i ne ,ili pak zosto sum i gi izela Coko smokite koj ona gi cuvala za pokasno : Jaooo pa sve si mi pojela ,kako te nije sramota .. Smile
Вратете се на почетокот Go down
soledad
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1063
Age : 35
Локација : DOMA
Расположение : vozbudeno i nestrplivo
Поени : 28061
Registration date : 2009-04-08

Емоционална  интелигенција кај децата Empty
ПишувањеПредмет: Re: Емоционална интелигенција кај децата   Емоционална  интелигенција кај децата Empty08.06.09 14:37

JaNiTa напиша:
mozebi malk off topic ama samo se mislam kako li ke uspeam vo pogled na TV i kompjuter da go ottrgnam deteto, koga jas tolkava krava so dete, mesto da pravam nesto popametno dodeka malisha mi nana, visam pred TV i pred kompjuter do niedno vreme.....a pokraj se svesna deka pravam nesto sto ne cini pak si teram po staro



hihi hihi hihi lele za ova si vo pravo...kako ke go nateras da ne sedi pred komp....mozi ke pocnite da se karate koj poprv ke sedni negov e komp. cel den hahahahaha.
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30716
Registration date : 2008-11-06

Емоционална  интелигенција кај децата Empty
ПишувањеПредмет: Re: Емоционална интелигенција кај децата   Емоционална  интелигенција кај децата Empty08.06.09 14:38

Никако да не му се обраќате на детето со изветоперен бебшки јазик Smile уште од бебе зборувајте му правилно и чувствувајте го како соговорник Smile
Вратете се на почетокот Go down
Ves
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1410
Age : 45
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 29472
Registration date : 2008-09-16

Емоционална  интелигенција кај децата Empty
ПишувањеПредмет: Re: Емоционална интелигенција кај децата   Емоционална  интелигенција кај децата Empty06.09.09 23:54

Mama Ane напиша:
Никако да не му се обраќате на детето со изветоперен бебшки јазик Smile уште од бебе зборувајте му правилно и чувствувајте го како соговорник Smile
Многу точно, во ред е да се разговаар нежно , малку лигаво што би рекол мм , ама никако превртување на зборови на бебешки- така побавно ќе научат правилен изговор .
Еве ги од бабите зборовите -
Сакаш брте , бррр- му нудат вода
Пам пам панеш- ќе паднеш
Буеме дајки - Ќе облечеме сандалки
и.т.н.
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31106
Registration date : 2007-11-19

Емоционална  интелигенција кај децата Empty
ПишувањеПредмет: Re: Емоционална интелигенција кај децата   Емоционална  интелигенција кај децата Empty25.09.09 23:50

i mene ova me nervirase a gledam deka nekoj uste prodolzuva taka da zboruva Smile

jas uste od bebe so nejze zboram normalno a ne bebeski
koga pocna da zbori sakase da i kazuvam zborovi da gi povtoruva toa ni bese igra Smile i primer koga ke recev pravosmukalka taa kuti kuti i mi vi Nene mala e hahaha demek mala bila uste nemozela toa da go povtori
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Емоционална  интелигенција кај децата Empty
ПишувањеПредмет: Re: Емоционална интелигенција кај децата   Емоционална  интелигенција кај децата Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Емоционална интелигенција кај децата
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Деца-
Отиди до: