Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Казнување на децата

Go down 
+11
mirecv
Ilince
nata
Vesna Blazevska
Damjana
beti.liz
Monika
Rocka
Pipolino
Mama Ane
Kinky
15 posters
АвторПорака
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29909
Registration date : 2008-08-26

Казнување на децата Empty
ПишувањеПредмет: Казнување на децата   Казнување на децата Empty03.06.09 10:04

Како ги казнувате?
Ние сме сеуште мали, не сме стигнале да се казнуваме, ама изиритирана од постот на Рока дека шамарот е казна ја поставив темава.
Дали ќотекот треба да претставува соодветна казна за бељите на децата? Или постои и друг начин?
Јас не сум за да се казнуваат децата со тепање. Пре би била за одземање на некоја "привилегија" од типот - ирање на комјутер, спиење кај баба, гледање цртани, одење на некој роденден... отколку - туп по газ или по лице.
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30716
Registration date : 2008-11-06

Казнување на децата Empty
ПишувањеПредмет: Re: Казнување на децата   Казнување на децата Empty03.06.09 10:09

Марија ја казнувам најчесто со забрана за излегување надвор (верувајте тоа е преголема казна за нејзе) Ама ретко се случува, умна е она, имаме и казни од типот денес нема на интернет Smile, нема гледање цртани ама не сум многу ригорозна. Борјан е сеуште мал и периодов за него голема казна е нема идење во игротека Smile Не ни разбира што тоа значи а и јас повеќе како уцена си го користам Smile
И јас сум против ќотекот како казнена мерка, од примери наоколу секогаш ќотекот има контра ефект.
Моите деца не се допрени а нема ни да бидат..
Вратете се на почетокот Go down
Pipolino
Полуматурант
Полуматурант
Pipolino


Female
Број на мислења : 1432
Age : 46
Локација : Skopje
Расположение : se gura nekako
Поени : 28759
Registration date : 2009-02-01

Казнување на децата Empty
ПишувањеПредмет: Re: Казнување на децата   Казнување на децата Empty03.06.09 10:11

filip ekaznuvan so kompjuterot (negovata vtora mama)tuku ne mozam ni so toa da go kaznam deka posle cel den na glava mi se kacuva daj daj daj da igram i toa strasno me pravi nervozna i mene i nego .Pa sega ne treba ni kotek ni kazna stvarno ne znam kako na kraj ke izlezam so nego
Вратете се на почетокот Go down
Rocka
Бруцош
Бруцош
Rocka


Male
Број на мислења : 2083
Age : 53
Локација : www
Расположение : на располагање
Поени : 29752
Registration date : 2008-09-03

Казнување на децата Empty
ПишувањеПредмет: Re: Казнување на децата   Казнување на децата Empty03.06.09 10:13

Kinky напиша:
ама изиритирана од постот на Рока дека шамарот е казна .


Ne me vadi od kontekst, takvi "kazni" go bolat roditelot poveke :S
Mozebi mi fali nekoj zbor vo recnikot za da objasnam sto e ...

Sto me napravi ti, inkvizitor ? Казнување на децата 412106
Вратете се на почетокот Go down
http://www.phpbbplanet.com/offtopic
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29909
Registration date : 2008-08-26

Казнување на децата Empty
ПишувањеПредмет: Re: Казнување на децата   Казнување на децата Empty03.06.09 10:15

Како што ти реков, шамарот е последица на наша слабост да се исконтролираме во моментот.
И не, не си инквизитор, туку човек од крв и месо, се разбира дека некад не успеваме да се исконтролираме. Ама тоа треба да им се објасни на децата, за да не си врзат во крпче дека тепањето е нормално и дека го заслужиле, туку дека и родителот понекогаш греши.
Вратете се на почетокот Go down
Monika
Матурант
Матурант
Monika


Female
Број на мислења : 1728
Age : 48
Локација : Skopje
Поени : 29553
Registration date : 2008-07-20

Казнување на децата Empty
ПишувањеПредмет: Re: Казнување на децата   Казнување на децата Empty03.06.09 10:23

Кинки мислам дека теоријата и праксата не се исто. И сепак има разлика од ќотек до тепање или пак не дај боже претепување. И мене ми го направил татко ми тоа што Роцка на ќерка му па кај мене нема последици. Така да...
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29909
Registration date : 2008-08-26

Казнување на децата Empty
ПишувањеПредмет: Re: Казнување на децата   Казнување на децата Empty03.06.09 10:27

OK de, zatoa i rekov, treba da se razgovara.
E sega gi pomesavme temite, ovde e za kaznuvanje, a drugata za kjotek:).
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30716
Registration date : 2008-11-06

Казнување на децата Empty
ПишувањеПредмет: Re: Казнување на децата   Казнување на децата Empty03.06.09 10:32

Нормално дека е полесно вака теоретски отколку да се практикува, и јас како мала сум била казнувана со ќотек и не само за моите бељи, туку и за бељите на сестрами, зашто јас постара нели Smile И според мене нормално не ми фали ништо, немам некои видливи фрустарции Smile. Ама зашто и јас ка казнувам со шамари? Мислам дека ефектот би бил поголем доколку се избегнува шамарот како казна
Вратете се на почетокот Go down
beti.liz
Полуматурант
Полуматурант
beti.liz


Female
Број на мислења : 842
Age : 49
Локација : Skopje
Расположение : se trudam da e ok
Поени : 27911
Registration date : 2009-05-20

Казнување на децата Empty
ПишувањеПредмет: Re: Казнување на децата   Казнување на децата Empty03.06.09 10:40

Protiv kotekot sum ama nekogas vospitna edna pomaga.Nikako tepanje ne daj boze...potplesnuvanje.
Вратете се на почетокот Go down
Damjana
Полуматурант
Полуматурант
Damjana


Female
Број на мислења : 1401
Age : 52
Локација : tuka sum...
Расположение : haos
Поени : 29014
Registration date : 2008-12-07

Казнување на децата Empty
ПишувањеПредмет: Re: Казнување на децата   Казнување на децата Empty03.06.09 10:43

Zavisi od covekot. Majka mi na nejzini 60 godini seuste raskazuva deka tatko i samo ednas ja ima udreno vo zivotot (zaradi nedorazbiranje, a ne nekoja greska). I vo toj moment od sokot sto go doziveala se izmocala na lice mesto. A bila 8-mo odd. Taka da ne bi rekla deka pleskanjeto e dobra vospitna merka ...
Вратете се на почетокот Go down
http://fotki.com/damjana
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност
Vesna Blazevska


Female
Број на мислења : 896
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 28395
Registration date : 2009-04-28

Казнување на децата Empty
ПишувањеПредмет: Re: Казнување на децата   Казнување на децата Empty03.06.09 11:18

Ne go kaznuvam sin mi. Kaznata e razorna, dokaz deka deteto ne vredi, gresi, ne znae...jas sum protiv kaznuvanje.
Вратете се на почетокот Go down
nata
Полуматурант
Полуматурант
nata


Female
Број на мислења : 517
Age : 51
Локација : makedonija
Поени : 27830
Registration date : 2009-05-15

Казнување на децата Empty
ПишувањеПредмет: Re: Казнување на децата   Казнување на децата Empty03.06.09 11:49

Сеште не сум почнала со таа воспитна мерка, незнам ни дали ќе почнам за мене и преголема казна за моето дете е понекогаш кога ќе го однесам дома плачејки без разлика од која причина, а тоа сака сеуште да си игра надвор.
Вратете се на почетокот Go down
Ilince
Матурант
Матурант
Ilince


Female
Број на мислења : 1816
Age : 39
Локација : Prilep
Расположение : umorno no presrekno
Поени : 29443
Registration date : 2008-07-16

Казнување на децата Empty
ПишувањеПредмет: Re: Казнување на децата   Казнување на децата Empty03.06.09 12:09

se trudam nekogas da go kaznam kako nema izleguvanje nadvor ili da stoi vo kos ama nikogas ne sum go primenila na delo
Вратете се на почетокот Go down
mirecv
Полуматурант
Полуматурант
mirecv


Female
Број на мислења : 1212
Age : 46
Локација : doma
Расположение : Одлично
Поени : 29489
Registration date : 2008-08-02

Казнување на децата Empty
ПишувањеПредмет: Re: Казнување на децата   Казнување на децата Empty03.06.09 14:43

Кога ќе ме извадат од такт ги казнувам со тв нема цртани,нема супер звезди или нема приказна за добра ноќ,и сето тоа е така не попуштам на плачките и негодувањата кои нормално следат после скратувањето на нивното задоволство
А плескањето не е казна,тоа е насилство, и јас по сттоти пат се прашувам која е разликата од шамар,или плеска по газе или .... до ќотек?????
Под ќотек се подразбира удирање на сите страни?ремен?тупаници?можеби само јас не ја сваќам разликата..........
А нешто кое не можам да го разберам е удирањето кај дете од 3-4,5 годинки?па тоа дете освен болка и страв не вервам дека нешто друго ќе научи од тоа,а тоа изгледа е и целта на родителот,детето да има страв в коски па да биди послушно.
Вратете се на почетокот Go down
Goca
Полуматурант
Полуматурант
Goca


Female
Број на мислења : 1126
Age : 44
Локација : Makedonija
Расположение : fine
Поени : 30374
Registration date : 2007-11-16

Казнување на децата Empty
ПишувањеПредмет: Re: Казнување на децата   Казнување на децата Empty03.06.09 15:20

Јас не сум против казнување од типот нема цртани,нема барбики,одење некаде инт.затоа што сметам дека некаква воспитна мерка мора да има,и детето да научи да има авторитет,и сметам дека тоа е добро и за понатака во животот,но под казнување не прифакам ќотек а постои голема разлика помеѓу ќотек и непромислена,испровоцирана,импулсивна плеска по газе,оти ако не постоше на нашите родители и на многу мина од нас треба децата да ни ги одземат.
Јас лично не сум имала многу потреба да ја казнувам Јана,прво затоа што е многу мала а и во глобала ми е послушна но имаме тајм-аут место,ако претера во нешто, ја искарам и почне да плаче ја седнувам на креветот и не и правам муабет 5 минути,обично се смирува веднаш ќе поседи и иди ме гушка и ми вели ајде мамо да се смириме и да се смешкаме,ќе се изгушкаме и продолжувам,односно се трудам преку муабет да и кажам зошто беше тајм-аутот...некогаш успева а некогаш како ништо да не било scratch
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29909
Registration date : 2008-08-26

Казнување на децата Empty
ПишувањеПредмет: Re: Казнување на децата   Казнување на децата Empty03.06.09 15:40

mirecv напиша:
Кога ќе ме извадат од такт ги казнувам со тв нема цртани,нема супер звезди или нема приказна за добра ноќ,и сето тоа е така не попуштам на плачките и негодувањата кои нормално следат после скратувањето на нивното задоволство
А плескањето не е казна,тоа е насилство, и јас по сттоти пат се прашувам која е разликата од шамар,или плеска по газе или .... до ќотек?????
Под ќотек се подразбира удирање на сите страни?ремен?тупаници?можеби само јас не ја сваќам разликата..........
А нешто кое не можам да го разберам е удирањето кај дете од 3-4,5 годинки?па тоа дете освен болка и страв не вервам дека нешто друго ќе научи од тоа,а тоа изгледа е и целта на родителот,детето да има страв в коски па да биди послушно.
Mire, te citam po forumov i mi se cini pisuvas toa sto jas go mislam, kako da me citas:)
Potpis za boldiranoto, celta na takvata kazna e deteto da ja "nauci lekcijata" na polesniot nacin za roditelot. Bidejki, neli, polesno e da go plesnam i uplasam otkolku so nedeli da povtoruvam "nemoj taka, nemoj vaka, toa ne e ubavo... itn.". Povtorno po grbot na decata.
Вратете се на почетокот Go down
vecki
Форумска фаца
Форумска фаца
vecki


Female
Број на мислења : 4525
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 30770
Registration date : 2008-05-05

Казнување на децата Empty
ПишувањеПредмет: Re: Казнување на децата   Казнување на децата Empty03.06.09 15:46

nekogas i nie bevme deca sigurno nikomu ne mu bilo ubavo da jade kotek ,sum za kazna ama kaj nas retko se primenuva zasto stvarno nema potreba . ... a za marija ke vidime kako raste taka zbesnuva samo uste e mala pa i gledame niz prsti
Вратете се на почетокот Go down
beti.liz
Полуматурант
Полуматурант
beti.liz


Female
Број на мислења : 842
Age : 49
Локација : Skopje
Расположение : se trudam da e ok
Поени : 27911
Registration date : 2009-05-20

Казнување на децата Empty
ПишувањеПредмет: Re: Казнување на децата   Казнување на децата Empty03.06.09 15:55

Se obiduvam da pocnam so kaznuvanje od tipot nema nadvor,nema komjuter ...ama nikogas ne si stojam na zborot.
Вратете се на почетокот Go down
Tifani
Полуматурант
Полуматурант
Tifani


Female
Број на мислења : 1005
Age : 47
Локација : makedonija
Расположение : dobra sum
Поени : 28262
Registration date : 2009-04-14

Казнување на децата Empty
ПишувањеПредмет: Re: Казнување на децата   Казнување на децата Empty03.06.09 16:19

Децата се многу нежни и чуствителни суштества.Како се чуствуваме ние кога некој реагира со нас нервозно,налутено,хистерично ? А како би се чуствувале децата ?Тие растат,и се васпитуваат онака како сто ние реагираме со нив? За секоја нивна грешка,наша задача е да разговараме со нив за тоа и да им укажеме дека ние сме несрекни за тоа што тие го направиле.Се разговара со дете секогаш со лубов,без разлика дали е во момент кога згрешиле нешто или не.А казна ? Секако мора да има не физички,туку да се забрани нешто што му е немо омилено.Дури и тогаш се кажува со лубезност.Јас не сум го тепала моето дете ,затоа сто не сум имала потреба.Многу е послушен и мудар.И кога нешто греши тој знае и сам си кажува на пример: Леле мамичко види си ги искинав пандалонките на училиште,знам дека сега нема да ми дадеш да играм комјутер,ама друкпат ке пазам.Само немој да ми се лутиш мила мамичко....Значи тој сам е свесен дека згресил нешто и мора да има казна,со тоа што друк пат ке биде повнимателен.
Вратете се на почетокот Go down
kateee
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 95
Age : 42
Локација : sk
Расположение : 5
Поени : 27861
Registration date : 2009-03-04

Казнување на децата Empty
ПишувањеПредмет: Re: Казнување на децата   Казнување на децата Empty08.07.09 20:06

mene kaznata mi pomogna mnogu.maca koga bese negde 2,5 i 3g koga ke ja pustev da si igra vo dvor se zanesuvase po pogolemite deca i mi zabeguvase podaleku od nasiot dvor i da vikav po nea bese djabe.da vi kazam srceto mi se kinese koga ja kaznuvav da ne izleze od soba 15-20min .toa se ima sluceno moze 3-4 pati i eve sega ima 6,5 g i koga i da viknam si trca nakaj doma i ne zaminuva nigde bez da me prasa i kaze pa da odi i so tatkoi duri.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Казнување на децата Empty
ПишувањеПредмет: Re: Казнување на децата   Казнување на децата Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Казнување на децата
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Деца-
Отиди до: