Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Одвикнување од цуцлата

Go down 
+2
sofidavid
Dragana
6 posters
АвторПорака
Dragana
Полуматурант
Полуматурант
Dragana


Female
Број на мислења : 855
Age : 37
Локација : domce
Расположение : HAPPY
Поени : 29383
Registration date : 2008-07-22

Одвикнување од цуцлата Empty
ПишувањеПредмет: Одвикнување од цуцлата   Одвикнување од цуцлата Empty02.06.09 22:22

Барав ама неможев да најдам ваква тема ако случајно ја има извинете и слободо избришете ја или поврзете ѓи.Моето синче почна во последно време да станува зависен од цуцето,го користи само за спиење само што порано ќе заспиеше и ќе ја пуштеше а сега не.Кога му се спие ќе почне да ја бара и си ја вика нане нане.Као вие ќи одвикнавте вашите дечиња од цуцето,кажете некој трик?
Вратете се на почетокот Go down
sofidavid
Прваче
Прваче
sofidavid


Female
Број на мислења : 153
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : promenlivo
Поени : 27958
Registration date : 2009-02-14

Одвикнување од цуцлата Empty
ПишувањеПредмет: Re: Одвикнување од цуцлата   Одвикнување од цуцлата Empty02.06.09 22:56

sofi imase nekolku meseci poveke od nikola koga ja odviknav od cucla zatoa sto bese premnogu zavisna od nea .
prvata vecer i rekov deka sme ja zaboravile kaj babai nekolku pati vo tekot na nokta ja barase ama ne i ja davav ,toa traese nekolku dena i se odvikna.
sakam vo vrska so ova da kazamdeka prvo roditelot treba psihicki da se spremi za toa zatoa sto ke ima momenti koga deteto i ke place ama ako vie ste reseni deka e vreme da se odvikne treba da se izdrzi do kraj
Вратете се на почетокот Go down
josifana
Прваче
Прваче
josifana


Female
Број на мислења : 362
Age : 44
Локација : makedonija
Расположение : zadovolitelno
Поени : 27781
Registration date : 2009-04-20

Одвикнување од цуцлата Empty
ПишувањеПредмет: Re: Одвикнување од цуцлата   Одвикнување од цуцлата Empty03.06.09 15:24

Do dve godini bese so cucla v usta po cel den,i edna vecer mu rekov deka ako spie so cucla nie so tato ke odime vo druga soba da spieme ,a toj sam so cuclata i so tesko srce se odluci za nas. :cheer:
Вратете се на почетокот Go down
Deni
Прваче
Прваче
Deni


Female
Број на мислења : 327
Age : 46
Локација : Skopje
Поени : 29725
Registration date : 2008-04-08

Одвикнување од цуцлата Empty
ПишувањеПредмет: Re: Одвикнување од цуцлата   Одвикнување од цуцлата Empty11.06.09 11:20

Аман бе јосифана, како ли се одлучивте за таква уцена? Одвикнување од цуцлата 163602 Сум чула дека успева лажењето, ама ова баш ме зачуди.
А да ве прашам, дали некој одвикнал бебе од цуцла пред да зборува (значи пред да може да се лаже и тактизира), баш во оној период кога почнува од повремен корисник да станува зависник Одвикнување од цуцлата 127667 ? Моето ја користеше само дур заспие, и ни стоеше само во креветче, и негде по доктори ако многу плаче му ја давав да се смири. Ама сега приметувам се повеќе се раскенкува и само цуцла го смирува, ниту гушки ниту одвлекување на внимание....како да ја бара (а не знае да каже па си кенка, плаче). Што сега, дали да пазам да не му ја зачестувам примената или тоа е нормално преминување во фаза зависност и да му ја давам, да не го мачам- пошто ја бара? Да почекам ли со одвикнувањето за кога ќе може да збориме и да се разбереме, т.е. излажеме Одвикнување од цуцлата 635908 ?
Вратете се на почетокот Go down
josifana
Прваче
Прваче
josifana


Female
Број на мислења : 362
Age : 44
Локација : makedonija
Расположение : zadovolitelno
Поени : 27781
Registration date : 2009-04-20

Одвикнување од цуцлата Empty
ПишувањеПредмет: Re: Одвикнување од цуцлата   Одвикнување од цуцлата Empty17.06.09 14:09

Многу сум против мачење на детето со тоа,кога ќе дојди времето,само ќе си ја фрли,кај имате видено голем човек со цуцла?
Моето до 2 и поол нон стоп беше со цуцла, :cheer: па во една недела се одвикна,а забите машала му се како бисерчиња.
Е добро ви кажав за уцената,ама тоа беше на мајтап и јас незнам како успеа
Вратете се на почетокот Go down
rich_bitch1
Бруцош
Бруцош
rich_bitch1


Female
Број на мислења : 2504
Age : 36
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 30363
Registration date : 2007-12-29

Одвикнување од цуцлата Empty
ПишувањеПредмет: Re: Одвикнување од цуцлата   Одвикнување од цуцлата Empty17.06.09 15:18

kaj mene emili gledam deka se pocesto sama ja odbiva taka da mozebi i sama i ke se odvikne od nea
Вратете се на почетокот Go down
Dragana
Полуматурант
Полуматурант
Dragana


Female
Број на мислења : 855
Age : 37
Локација : domce
Расположение : HAPPY
Поени : 29383
Registration date : 2008-07-22

Одвикнување од цуцлата Empty
ПишувањеПредмет: Re: Одвикнување од цуцлата   Одвикнување од цуцлата Empty06.08.09 22:11

Eve i nikola pocna sam poleka poleka da ja odbiva cuclata,i nie ja koristime samo za uspivanje .Ama pocna piejki mleko da zaspiva i ne ja ni bara pocela nok.Ajde moze na lesen nacin ke ja otkazeme.
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31106
Registration date : 2007-11-19

Одвикнување од цуцлата Empty
ПишувањеПредмет: Re: Одвикнување од цуцлата   Одвикнување од цуцлата Empty08.08.09 3:04

Dragana bez gajle Milena bese zavisna od cuceto do godina ipol posle toa sama ja frli, i ne ja pobara veke.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Одвикнување од цуцлата Empty
ПишувањеПредмет: Re: Одвикнување од цуцлата   Одвикнување од цуцлата Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Одвикнување од цуцлата
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Деца-
Отиди до: