Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 На која страна (од светот) ви е свртен креветот???

Go down 
+20
winnie the pooh
fibimk
suzi_miet
aleksandra
Mimi22
najmila
Mama Vase
Rocka
Mila87
delfinka
vecki
delfin76
KATIC
rich_bitch1
Sister
magi
obicna
beti.liz
dianan
emilija poposka boshevska
24 posters
Отиди на страна : 1, 2  Next
АвторПорака
emilija poposka boshevska
Прваче
Прваче
emilija poposka boshevska


Female
Број на мислења : 430
Age : 42
Локација : ohrid
Поени : 28624
Registration date : 2008-12-03

На која страна (од светот) ви е свртен креветот??? Empty
ПишувањеПредмет: На која страна (од светот) ви е свртен креветот???   На која страна (од светот) ви е свртен креветот??? Empty02.06.09 13:50

Poslednava nedela mnogu se nerviram okolu edna banalna rabota. Pravime nekakvi rotacii vo spalnata za da moze da si go smestime krevetceto, i po noviov raspored koj e najadekvaten ni doagja krevetot da ni e svrten kon zapad. I nasiot i normalno i krevetceto, znaci so glavata da sme svrteni kon zapad. E mojata draga svekrva izreagira na sledniov nacin: Nikako na zapad da spiete, pa vie znaete koj spie na zapad samo umrenite. E sega koga ke ti kazat vakvo nesto normalno e da te fati sube, osobeno so i bebeto treba taka da go stavam. A tolku se nerviram, prvo sto nikogas ne mi bile vazni vakvi gluposti, vtoro sto prv pat slusam za vakvo nesto.
Znaete li nesto za ova? Kolku samo ni e odnaopaku ako go stavime poinaku i plus nema da ni ja sobere komodickata za preslekuvanje.
Вратете се на почетокот Go down
dianan
Прваче
Прваче
dianan


Female
Број на мислења : 239
Age : 35
Локација : bitola
Расположение : trudnicko
Поени : 27982
Registration date : 2009-03-03

На која страна (од светот) ви е свртен креветот??? Empty
ПишувањеПредмет: Re: На која страна (од светот) ви е свртен креветот???   На која страна (од светот) ви е свртен креветот??? Empty02.06.09 14:03

i jas imam slusnato za toa deka ne treba da se spie so glavata svrtena na zapad vikaat deka umrenite spijat i podobro da ja poslusas svekrvati otkolku da ti ostni na umot.sepak vie si znajte najdobro kako vi odgovara kakov e prostorot.
Вратете се на почетокот Go down
beti.liz
Полуматурант
Полуматурант
beti.liz


Female
Број на мислења : 842
Age : 49
Локација : Skopje
Расположение : se trudam da e ok
Поени : 27911
Registration date : 2009-05-20

На која страна (од светот) ви е свртен креветот??? Empty
ПишувањеПредмет: Re: На која страна (од светот) ви е свртен креветот???   На која страна (од светот) ви е свртен креветот??? Empty02.06.09 14:12

Istoto sum go slusnala i jas i koga pomisliv deka navistina se grobovite svrteni na zapad pa vikam moze e opravdano sueverie.Ako si sueverna smeni raspored za da ne ti bide misla.
Вратете се на почетокот Go down
obicna
Форумска фаца
Форумска фаца
obicna


Female
Број на мислења : 4100
Age : 41
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 30684
Registration date : 2008-07-19

На која страна (од светот) ви е свртен креветот??? Empty
ПишувањеПредмет: Re: На која страна (од светот) ви е свртен креветот???   На која страна (од светот) ви е свртен креветот??? Empty02.06.09 14:22

Hmmm, u prosliot stan ni bese svrten krevetot kon zapad, sea ni e kon sever. Prv pat slusam za ova.. Ne sum primetila da ima nekoja vrska toa u zivotot.
Вратете се на почетокот Go down
beti.liz
Полуматурант
Полуматурант
beti.liz


Female
Број на мислења : 842
Age : 49
Локација : Skopje
Расположение : se trudam da e ok
Поени : 27911
Registration date : 2009-05-20

На која страна (од светот) ви е свртен креветот??? Empty
ПишувањеПредмет: Re: На која страна (од светот) ви е свртен креветот???   На која страна (од светот) ви е свртен креветот??? Empty02.06.09 14:28

Ako si sueverna moze mislata da te maci ako ne nemas problem.Ne deka ima nekoja koj znae kakav smisla.I jas ne znaev pa koga slusnav ne go smeniv krevetot tuku samo gi smenivme stranite na pernicata
Вратете се на почетокот Go down
magi
Полуматурант
Полуматурант
magi


Female
Број на мислења : 1392
Age : 40
Локација : sekade po malku
Расположение : koga kako
Поени : 28953
Registration date : 2008-08-12

На која страна (од светот) ви е свртен креветот??? Empty
ПишувањеПредмет: Re: На која страна (од светот) ви е свртен креветот???   На која страна (од светот) ви е свртен креветот??? Empty02.06.09 14:35

Sum slusnala i jas za ova kako ke bide svrten kreveteot no nikoga s ne sum mu obrakala tolku vnimanie.
Вратете се на почетокот Go down
emilija poposka boshevska
Прваче
Прваче
emilija poposka boshevska


Female
Број на мислења : 430
Age : 42
Локација : ohrid
Поени : 28624
Registration date : 2008-12-03

На која страна (од светот) ви е свртен креветот??? Empty
ПишувањеПредмет: Re: На која страна (од светот) ви е свртен креветот???   На која страна (од светот) ви е свртен креветот??? Empty02.06.09 14:35

Lele da vi kazam kaj nas e tolku nezgodno... Vaka kako sto e sega ne sobira krevetce a kamoli komodata za presoblekuvanje. Ne mislevme na toa koga ja pravevme spalnata :)E sega ako go svrtime prema zapad e ok, a drugata opcija e da go stavime krevetot pomegju dvete vrati, vleznata i balkonskata, a krevetceto namesto do mene da bide na dolnata strana od krevetot.Plakarot ni e fiksen, nego nemozeme da go rotirame, Mislam poglupavo nemoze da bide.
Вратете се на почетокот Go down
Sister
Полуматурант
Полуматурант
Sister


Female
Број на мислења : 930
Age : 48
Локација : источно од рајот
Расположение : зошто си ме мајко родила..
Поени : 29074
Registration date : 2008-07-19

На која страна (од светот) ви е свртен креветот??? Empty
ПишувањеПредмет: Re: На која страна (од светот) ви е свртен креветот???   На која страна (од светот) ви е свртен креветот??? Empty02.06.09 14:37

Чисто суеверие,јас на тоа воопшто не обраќам внимание.Емилија намести си го креветот како највеќе ти одговара,за друго да не му ја мислиш.
Вратете се на почетокот Go down
rich_bitch1
Бруцош
Бруцош
rich_bitch1


Female
Број на мислења : 2504
Age : 36
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 30363
Registration date : 2007-12-29

На која страна (од светот) ви е свртен креветот??? Empty
ПишувањеПредмет: Re: На која страна (од светот) ви е свртен креветот???   На која страна (од светот) ви е свртен креветот??? Empty02.06.09 14:39

сврти го како ти одговара тебе и на бебушот во смисла на тоа да биде ноке поблизу од тебе,и не се замарај со страни и мртовци.цел живот ми е на запад креветот па никому ништо
Вратете се на почетокот Go down
KATIC
Полуматурант
Полуматурант
KATIC


Female
Број на мислења : 1434
Age : 41
Локација : Domicka
Расположение : vo iscekuvaje.... za laparoskopija
Поени : 28949
Registration date : 2009-02-16

На која страна (од светот) ви е свртен креветот??? Empty
ПишувањеПредмет: Re: На која страна (од светот) ви е свртен креветот???   На која страна (од светот) ви е свртен креветот??? Empty02.06.09 14:40

i nie koga ja smestuvavme spalnata obrnavme vnimanie na ova. glavata ni e na istok a nozete na zapad. mislam deka treba da ja poslusas svekrva ti... zosto da imas sube koga moze da spiete kako sto treba....
Вратете се на почетокот Go down
delfin76
Бруцош
Бруцош
delfin76


Female
Број на мислења : 2145
Age : 47
Локација : skopje
Расположение : nevoobicaeno za mene
Поени : 29090
Registration date : 2009-02-13

На која страна (од светот) ви е свртен креветот??? Empty
ПишувањеПредмет: Re: На која страна (од светот) ви е свртен креветот???   На која страна (од светот) ви е свртен креветот??? Empty02.06.09 15:21

neznam dali e sueverie ili sto ama ete sto vika emilija , nemozam koga nekoj nesto ke mi kaze deka ne cini taka , da napravam sprotivno
a pogotovo ne ako se raboti za moeto dete
ke najdete nekoe resenie sigurna sum , mora da najdete
Вратете се на почетокот Go down
vecki
Форумска фаца
Форумска фаца
vecki


Female
Број на мислења : 4525
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 30770
Registration date : 2008-05-05

На која страна (од светот) ви е свртен креветот??? Empty
ПишувањеПредмет: Re: На која страна (од светот) ви е свртен креветот???   На која страна (од светот) ви е свртен креветот??? Empty02.06.09 22:43

e ova tolk mi se vrezalo v glava toa e cudo koga bev dete babami sekogas pazela na koja strana ti e glavata koga spies dali ima nesto ili ne neznam ama mene mi e sube i plus koga se zemavme so mm doma krecenje premestuvanje sveki odma mi rece deca koe sto sakate stavajte ama pazete na krevetite i taka da jas sum umna i si pazam
Вратете се на почетокот Go down
delfinka
Полуматурант
Полуматурант
delfinka


Female
Број на мислења : 1033
Age : 35
Локација : bitola
Поени : 28976
Registration date : 2008-10-24

На која страна (од светот) ви е свртен креветот??? Empty
ПишувањеПредмет: Re: На која страна (од светот) ви е свртен креветот???   На која страна (од светот) ви е свртен креветот??? Empty02.06.09 22:54

i jas imam cueno i edno vreme go premestiv krevetot koga bev kaj majkami,pa pocnav sekoja vecer da sonuvam uzasi
vernik sum i nesakav da veruvam,ama edna komsika babicka stara mi rece da si go svrtam krevetot deka taa strana-zapad e za mrtvite
isto mi rece deka i vo crkvite sekogas mora oltarot da e na istok a mrtovcite vo crkva gi vrtele na zapad
od togas vnimavam
Вратете се на почетокот Go down
Mila87
Полуматурант
Полуматурант
Mila87


Female
Број на мислења : 1068
Age : 36
Локација : Скопје
Расположение : добро
Поени : 28464
Registration date : 2009-02-16

На која страна (од светот) ви е свртен креветот??? Empty
ПишувањеПредмет: Re: На која страна (од светот) ви е свртен креветот???   На која страна (од светот) ви е свртен креветот??? Empty02.06.09 23:01

Мојот кревет е на запад и воопшто не ми е шубе. Едно што не одговара немам место во собата како да го свртам друго што така најубао стои. Еве веќе со години е така, мајак ми има спомнато нешто за тоа, но не сакам да се замарам со секакви муабети и верувања, па кај би ми бил крајот во се ако верувам )
Вратете се на почетокот Go down
emilija poposka boshevska
Прваче
Прваче
emilija poposka boshevska


Female
Број на мислења : 430
Age : 42
Локација : ohrid
Поени : 28624
Registration date : 2008-12-03

На која страна (од светот) ви е свртен креветот??? Empty
ПишувањеПредмет: Re: На која страна (од светот) ви е свртен креветот???   На која страна (од светот) ви е свртен креветот??? Empty02.06.09 23:23

Mila87 напиша:
Мојот кревет е на запад и воопшто не ми е шубе. Едно што не одговара немам место во собата како да го свртам друго што така најубао стои. Еве веќе со години е така, мајак ми има спомнато нешто за тоа, но не сакам да се замарам со секакви муабети и верувања, па кај би ми бил крајот во се ако верувам )
I nemas nikakvi kosmari neli? Smile Smile :?)
Вратете се на почетокот Go down
Rocka
Бруцош
Бруцош
Rocka


Male
Број на мислења : 2083
Age : 53
Локација : www
Расположение : на располагање
Поени : 29752
Registration date : 2008-09-03

На која страна (од светот) ви е свртен креветот??? Empty
ПишувањеПредмет: Re: На која страна (од светот) ви е свртен креветот???   На која страна (од светот) ви е свртен креветот??? Empty02.06.09 23:37

Hm...

Spalnata mi e svrtena kon istok, a trosedot vo dnevna kon zapar, racunajki ja neli, glavata. Jas znam nekogas da zaspijam vo dnevna, gledajku TV ili sl, i isto mi e spienjeto, nekad duri i poubavo Very Happy

Mislam deka toa nema vrska, se e do subjektivnoto veruvanje. Da ste muslimani bi bilo obratno. Glejte krevetceto da ne e na promaja, da ti e praktichno i blizu da moze da go pokries maloto noke a da ne mora da stanuvas i da se rasonuvas sosema.

Ako tolku vi e shube odete do crkva i prashajte nekoe struchno lice.

Hm .... se razbira nekoj od Feng Shui ? Sto socetuvaat, nakade da gi vrtime krevetite?
Sekoj narod, razni obichai.

Nekoj spomna koshmari...
Toa moze da e od sosema druga priroda, podzemni vodi, energetski zrachenja ...... uh... ako zemes da ispituvas sve ova, ke ti bide strav da spies bilo kade hihi
Вратете се на почетокот Go down
http://www.phpbbplanet.com/offtopic
Mila87
Полуматурант
Полуматурант
Mila87


Female
Број на мислења : 1068
Age : 36
Локација : Скопје
Расположение : добро
Поени : 28464
Registration date : 2009-02-16

На која страна (од светот) ви е свртен креветот??? Empty
ПишувањеПредмет: Re: На која страна (од светот) ви е свртен креветот???   На која страна (од светот) ви е свртен креветот??? Empty03.06.09 0:33

emilija poposka boshevska напиша:
Mila87 напиша:
Мојот кревет е на запад и воопшто не ми е шубе. Едно што не одговара немам место во собата како да го свртам друго што така најубао стои. Еве веќе со години е така, мајак ми има спомнато нешто за тоа, но не сакам да се замарам со секакви муабети и верувања, па кај би ми бил крајот во се ако верувам )
I nemas nikakvi kosmari neli? Smile Smile :?)

Ма какви кошмари кога ми се спиајм како заклана (без страв, супер ми е ) flower
Уживај се е тоа измислица според мене, ај како дошло на мртовците и перници им ставаат, па ние да ги исфрлиме од употтреба . Уживај и немај гајле, барем еве мене здрава,права сум и доказ дека немаш гајле На која страна (од светот) ви е свртен креветот??? 767433
Вратете се на почетокот Go down
Mama Vase
Полуматурант
Полуматурант
Mama Vase


Female
Број на мислења : 1437
Age : 47
Локација : Skopje,MK
Поени : 28984
Registration date : 2009-03-17

На која страна (од светот) ви е свртен креветот??? Empty
ПишувањеПредмет: Re: На која страна (од светот) ви е свртен креветот???   На која страна (од светот) ви е свртен креветот??? Empty03.06.09 1:18

vo nisto od gorenavedenoto ne veruvam.ne se zamaraj so se i sesto,uzivaj vo bremenosta i docekot na bebeto.
napravi go rasporedot kako sto tebe i samo tebe ti odgovara,bidejki na tebe ke bide cel tovar.
ako veruvas vo ova togas treba da veruvas vo se i sesto sto go slusame sekoj den.
dali nekoj ke ti zameri ako bide krevetot na zapad?dali pravis nekomu zlo?dali nekogo ke povredis?
spored nekoi istocni nauki,krevetot treba da bide svtren sprema istok ama ne poradi mrtvite.taman rabota.toa e cela nauka za ureduvanje na domot-feng sui.i dokolku nemozes spored dadenite upatstva i soveti,ima resenia.znaci oni te sovetuvaat za da imas pokvaliteten zivot,ne ti kazuvaat deka ke se razboles ili umres.
na pr.karsi vleznata vrata ne smee da stoi ogledalo,bidejki ja blokira-vraka novata energija sto vleguva vo domot.ama ako nema drugo resenie,se preporacuva da se stavi potkovica nad vratata.i resen problem.
isto i za krevetot citav ama sega ne mi teknuva.imam kniga na rabota mozam da proveram.ima kaj nas literatura mnogu i na net mozes da najdes.pa ako ti e sube,pobaraj nekoe od ovie resenija.
Вратете се на почетокот Go down
najmila
Прваче
Прваче
najmila


Female
Број на мислења : 428
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : odlicno
Поени : 28688
Registration date : 2008-10-23

На која страна (од светот) ви е свртен креветот??? Empty
ПишувањеПредмет: Re: На која страна (од светот) ви е свртен креветот???   На која страна (од светот) ви е свртен креветот??? Empty03.06.09 1:37

Abe zenski nikoj ne veruva, vo ova nitu jas,tocno!no koga nekoj ke ti kaze vakvo glupo nesto ke ti bide jezivo,pa sakal nejkel ke se zamaras so ova.E sega zavisi od osobata ako e nekoja sto premnogu se zamara po priroda,kako mene na pr Smile ke ja smeni stranata za da ja otrgne taa misla.Taka i ti zenska vidi si ako si takva po priroda,bolje smeni ja stranata moj sovet. ako ne si takva neka bide na zapad i uzivaj Smile
Вратете се на почетокот Go down
Mimi22
Полуматурант
Полуматурант
Mimi22


Female
Број на мислења : 1399
Age : 39
Локација : Skopje
Расположение : odlicno
Поени : 28600
Registration date : 2009-01-04

На која страна (од светот) ви е свртен креветот??? Empty
ПишувањеПредмет: Re: На која страна (од светот) ви е свртен креветот???   На која страна (од светот) ви е свртен креветот??? Empty03.06.09 12:10

Kaj nas mm nikako ne dozvoluva krevet da bide svrten na zapad.Cudno mi e samo sto on najmnogu mrazi sueverie ama za ova strogo drzi do toa da krevet ne se vrti na zapad.Narocito za maliot se slucilo nekolku pati da spie svrten na zapad i ko za belja se slucuvalo da se strekne vo son i da se utepa od placenje i sekogas mi vika sto pati sum rekol da ne go vrtis na zapad.
Вратете се на почетокот Go down
emilija poposka boshevska
Прваче
Прваче
emilija poposka boshevska


Female
Број на мислења : 430
Age : 42
Локација : ohrid
Поени : 28624
Registration date : 2008-12-03

На која страна (од светот) ви е свртен креветот??? Empty
ПишувањеПредмет: Re: На која страна (од светот) ви е свртен креветот???   На која страна (од светот) ви е свртен креветот??? Empty04.06.09 11:46

Pretpostavuvav deka ke ima podeleni mislenja. I jas sum takva koga stanuva zbor za vakov tip na veruvanja. Nesto od start go otfrlam bez ni malku da mi bide sube, ama nesto ko ke mi kazat pa mi ostanuva vo glava. Neznam sto ke napravime izgleda ke odlucime vo posleden moment ko ke stigne krevetceto.
Вратете се на почетокот Go down
aleksandra
Полуматурант
Полуматурант
aleksandra


Female
Број на мислења : 682
Age : 39
Локација : prilep
Расположение : veselo
Поени : 29215
Registration date : 2008-06-09

На која страна (од светот) ви е свртен креветот??? Empty
ПишувањеПредмет: Re: На која страна (од светот) ви е свртен креветот???   На која страна (од светот) ви е свртен креветот??? Empty04.06.09 11:56

kaj mene vo spalnata ni e svrten krevetot taka eve 3 god ,inaku mnogu cesto go menuvam rasporedot i imame spieno na site strani no najmnogu taka i nie i decata neznam mislam deka nema vrska i na majkami taka mu bese svrtena spalnata 24 godini
a sto bi mozelo da se sluci ako bil taka svrten krevetot?
Вратете се на почетокот Go down
delfin76
Бруцош
Бруцош
delfin76


Female
Број на мислења : 2145
Age : 47
Локација : skopje
Расположение : nevoobicaeno za mene
Поени : 29090
Registration date : 2009-02-13

На која страна (од светот) ви е свртен креветот??? Empty
ПишувањеПредмет: Re: На која страна (од светот) ви е свртен креветот???   На која страна (од светот) ви е свртен креветот??? Empty04.06.09 11:58

a sto bi mozelo da se sluci ako bil taka svrten krevetot?

epa najverojatno nisto
pak ke recam se e do glavata, ako ti vleze misla - kraj
Вратете се на почетокот Go down
suzi_miet
Почетник
Почетник
suzi_miet


Female
Број на мислења : 37
Age : 63
Локација : Kumanovo
Расположение : Dobro
Поени : 26969
Registration date : 2009-08-19

На која страна (од светот) ви е свртен креветот??? Empty
ПишувањеПредмет: Re: На која страна (од светот) ви е свртен креветот???   На која страна (од светот) ви е свртен креветот??? Empty24.09.09 11:17

Lugeto mnogu se optereteni od sueverni raboti, sto negativno vlijae.Ednostavno ne veruvam ne mislam na toa i si brkam rabota.
Вратете се на почетокот Go down
suzi_miet
Почетник
Почетник
suzi_miet


Female
Број на мислења : 37
Age : 63
Локација : Kumanovo
Расположение : Dobro
Поени : 26969
Registration date : 2009-08-19

На која страна (од светот) ви е свртен креветот??? Empty
ПишувањеПредмет: Re: На која страна (од светот) ви е свртен креветот???   На која страна (од светот) ви е свртен креветот??? Empty24.09.09 11:20

delfin76 напиша:
a sto bi mozelo da se sluci ako bil taka svrten krevetot?

epa najverojatno nisto
pak ke recam se e do glavata, ako ti vleze misla - kraj
Odlicno razmisluvanje, zarem nemame dovolno obvrski i misli vo zivotot pa da se opteretuvame i so sueverie.
На која страна (од светот) ви е свртен креветот??? 207962 На која страна (од светот) ви е свртен креветот??? 207962 На која страна (од светот) ви е свртен креветот??? 207962
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





На која страна (од светот) ви е свртен креветот??? Empty
ПишувањеПредмет: Re: На која страна (од светот) ви е свртен креветот???   На која страна (од светот) ви е свртен креветот??? Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
На која страна (од светот) ви е свртен креветот???
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 2Отиди на страна : 1, 2  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Мојот дом :: Сè за дома-
Отиди до: