Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Заканување и заплашување

Go down 
+24
Goca
Vesna Blazevska
Emi
Mama Vase
anetapp
Simona's mom
Ves
Lana
Monika
butterfly
Anika
Sandra_Anja
sonjamfk
daniela dimoska
nata
jeca
radmila11
beti.liz
Emilija
Mama Ane
vecki
sofidavid
mirecv
Kinky
28 posters
Отиди на страна : 1, 2  Next
АвторПорака
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29909
Registration date : 2008-08-26

Заканување и заплашување Empty
ПишувањеПредмет: Заканување и заплашување   Заканување и заплашување Empty01.06.09 16:49

Ги користите ли овие "воспитни" методи?
"Ако не го испразниш тањирот, ќе те јаде баба рога"
"Седи мирен да не го викнам полицаецот"
"Не викај толку иначе ке те однесам докторката да те боцне"
"Само ако ти станам, мисли му ја"
И уште безброј други примери.

Ние до сега не сме биле во ситуација да го заплашуваме, ама заканиве... Се фаќам како му викам - леле ако ти дојдааам, тешко тебе. А знам дека празна закана не му значи ништо, поготово она "тешко тебе". Се што му е така апстрактно нема да има ефект ниту ќе ја постигне целта.
И сето тоа затоа што ме мрзи по петнаести пат да станам и да го тргнам да не штрака на телевизорот или да не ја отвара фиоката со лековите. Ама ќе морам да поработам на тоаSmile, затоа што ни мене не би ми се допаднало некој постојано да ми се заканува - ќе ти го исечам интернетот, ќе ти го скршам компјутеротSmile))).
Вратете се на почетокот Go down
mirecv
Полуматурант
Полуматурант
mirecv


Female
Број на мислења : 1212
Age : 46
Локација : doma
Расположение : Одлично
Поени : 29489
Registration date : 2008-08-02

Заканување и заплашување Empty
ПишувањеПредмет: Re: Заканување и заплашување   Заканување и заплашување Empty01.06.09 18:08

Сега нема ни смисла веќе да ,,заплашувам,, Smile а додека беа помалечки знаев понекогаш ,,бубата,,да ја правам страшна Very Happy ама не ми успеваше,ја земаа влечката и ја бараа низ фиоки да ја тепаат Very Happy со тоа полошо си правев,после имав за суредвање купишта Smile воглавном не сум ги заплашувала,единствено на секое повторував дека може да падне или да се удри(некогаш и почесто одошто беше вистина така Smile )
Сметам дека со заплашувањето можно е само други несакани последици да излезат покасно, а никако дека би дало позитивни резултати во однесувањето.кога детето е поголемко и кога појасно ќе ги осознае нештата,од таквите заплашувања произлегува плашење од непознати,фобија од ,,бел мантил,,едноставно страв и одбивност кон одредени работи со кои детето било застрашувано
Вратете се на почетокот Go down
sofidavid
Прваче
Прваче
sofidavid


Female
Број на мислења : 153
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : promenlivo
Поени : 27958
Registration date : 2009-02-14

Заканување и заплашување Empty
ПишувањеПредмет: Re: Заканување и заплашување   Заканување и заплашување Empty02.06.09 0:27

na primer:jas ne i vikam ako vikas tolku ke te nosam kaj dr da te bocne tuka ako gi soblaka corapite ili ako saka nadvor da igra so voda togas i vikam ako ne me slusas ke moram da te nosam kaj dr da te bocne posto ke nastines.
i takvi slicni raboti sto imaat vrska so konkretnata situacija sto ja pravi
inace za se drugo sto pravi a ne treba ako ne me poslusuva od prv pat ili eventualno vtor ne ja zaplasuvam so nisto tuku jas stanuvam ja trgam ,ili ke ja iskaram a ponekogas moze i da si dobie po gazeto.
nikogas ne ja zaplasuvam kako nekoi majki,lele koga ke dojde tatko ti,tuku ednostavno sekogas se trudam mene da me poslusa
Вратете се на почетокот Go down
vecki
Форумска фаца
Форумска фаца
vecki


Female
Број на мислења : 4525
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 30770
Registration date : 2008-05-05

Заканување и заплашување Empty
ПишувањеПредмет: Re: Заканување и заплашување   Заканување и заплашување Empty02.06.09 0:38

i da gi zaplasuvam nemaat gajle od nisto ne se plasat aj dvete se golemi ama marija uziva da vadi alista od plakar i i vikam begaj ima gluvce ke te kasne a taa zima lepce da go rani .a mm ako nesto ne slusaat znae da im kaze bidete mirni mama ke ja viknam .bozem jas sum volkot Smile
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30716
Registration date : 2008-11-06

Заканување и заплашување Empty
ПишувањеПредмет: Re: Заканување и заплашување   Заканување и заплашување Empty02.06.09 8:33

Јас се фаќам на моменти како му викам дека ќе дојде полицаецот Smile не дека се плаши од полицаец, гајле му е, ама ете јас како узречица си го користам.. Марија го плаши со куче, а од куче се плаши, па сега со марија се договараме да не го плаши.. Интересен ми е кога ме имитира: Ти кажав 100 пати немој да идеш бос Smile
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Бруцош
Бруцош
Emilija


Female
Број на мислења : 2687
Age : 46
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 29749
Registration date : 2008-07-11

Заканување и заплашување Empty
ПишувањеПредмет: Re: Заканување и заплашување   Заканување и заплашување Empty02.06.09 8:41

hihi hihi hihi
Ајде се да изедеш, ако не на топурко ќе му го дадам (кучето на комшијата кога Јана не сака да јаде). Веќе нема ефект...

Седи долу, ќе не запре чичко полицаец. (Кога лудуваат во кола). Кратко трае ефектот...

Немој бос по плочки, ах ќе видиш ти убаво и Петар трча, си игра така.

Ама еве сега ме клоцаше кога му менував памперс. Му кажав дека сум лута со лута фаца па не му беше сеедно. Не можам да се допазам од неговите изненадни удари. Како се во стомах ме погодува, најверојатно затоа што е најнапред.

Најчесто се залудни заплашувањата, ама не е лошо кога имаш нешто што ќе ти успее во моментот нели?
Вратете се на почетокот Go down
beti.liz
Полуматурант
Полуматурант
beti.liz


Female
Број на мислења : 842
Age : 49
Локација : Skopje
Расположение : se trudam da e ok
Поени : 27911
Registration date : 2009-05-20

Заканување и заплашување Empty
ПишувањеПредмет: Re: Заканување и заплашување   Заканување и заплашување Empty02.06.09 8:49

gi iscrpev site mozni zakani,veke ne se uspesni dajte nesto novo.Rasteme li veke pa od nisto nema gajle.Ponekogas pomaga ako od nesto se plasi,ama kolku e toa vospitno i kako deluva kaj deteto vo psihickiot razvoj ne znam.
Вратете се на почетокот Go down
radmila11
Почетник
Почетник
radmila11


Female
Број на мислења : 40
Age : 43
Локација : skopje
Поени : 29165
Registration date : 2008-06-02

Заканување и заплашување Empty
ПишувањеПредмет: Re: Заканување и заплашување   Заканување и заплашување Empty02.06.09 8:54

I jas go zaplasuvav so policaec,ama sega navistina i se plasi poradi toa sto imame prijatel koj e policaec( golem ,krupen ) i izgleda stvarno strasno.Sega mu vikam da ne se plasi deka ne e los i deka go saka ama ne pomaga.Pa zatoa mi e mnogu krivo veke ne e interesno ima mnogu mnogu strav
Вратете се на почетокот Go down
jeca
Почетник
Почетник
jeca


Female
Број на мислења : 94
Age : 44
Локација : Skopje
Расположение : koga kako
Поени : 27533
Registration date : 2009-05-08

Заканување и заплашување Empty
ПишувањеПредмет: Re: Заканување и заплашување   Заканување и заплашување Empty02.06.09 9:01

I jas mojot 5 godisen sin go plaev so policija. Eden den koga bese da si igra na igraliteto vo naselba nekoi mu rekol e sega ke ti viknam policija i se utepal od placenje. Posle site decinja koga ke pominese mu vikaa e sega ke ti viknam policija i mnogu mi bese krivo sto go zafrkavaa ama nekako se ubedivme deka policijata gi kaznuva samo losite
Вратете се на почетокот Go down
nata
Полуматурант
Полуматурант
nata


Female
Број на мислења : 517
Age : 51
Локација : makedonija
Поени : 27830
Registration date : 2009-05-15

Заканување и заплашување Empty
ПишувањеПредмет: Re: Заканување и заплашување   Заканување и заплашување Empty02.06.09 11:59

И јас го заплашувам моето со бубата, глушецот и сл ама веќе нема ефект тоа му е игра.. Изгледа дека се во право кога велат да се зборува со нив да им се објаснува што е добро а што не сега ќе прави две години па почнува веќе и да подразбира нешто. Инаку некогаш кога ќе го фатат неговите ништо не пали.Такво е и детето малку своеглаво нека е живо и здраво.А во последно време знам и да го подскарам, не дека изигравам строга мајка ама кога ќе го видам качен на маса и тоа успраен ми се темни, па може да се повреди.
Вратете се на почетокот Go down
daniela dimoska
Прваче
Прваче
daniela dimoska


Female
Број на мислења : 128
Age : 50
Локација : prilep
Расположение : super
Поени : 27952
Registration date : 2009-02-18

Заканување и заплашување Empty
ПишувањеПредмет: Re: Заканување и заплашување   Заканување и заплашување Empty02.06.09 12:44

So policaeco da ama nemame bas efekt,ustvari mi se cini deka od nisto ne se plasat denesnive deca .I ponekogas e tesko posebno za Mario malku poveke e temperamenten ama toa ti .I na krajot doma policaec sum jas.
Вратете се на почетокот Go down
sonjamfk
Бруцош
Бруцош
sonjamfk


Female
Број на мислења : 2640
Age : 59
Локација : skopje
Поени : 29598
Registration date : 2008-07-28

Заканување и заплашување Empty
ПишувањеПредмет: Re: Заканување и заплашување   Заканување и заплашување Empty02.06.09 12:50

ne e bas po plasenjeto, edinstveno ni uspeva sega koga go karam da ne odi bos po terasa ili koga lezi, mu vikam ke se razbolis i ke mora doktorkata da ti stavi inekcija, e togas se zamisluva i popusta.inaku nisto ne pomaga i ne go zaplasuvam ako ova ne napravis baba roga ili slicni raboti. ednaska svekrvata mu kaza, ajde bidi poslusen inaku majka ti ke odi na rabota a ti vo gradinka. pa tak morav da ja iskarama mlku da ne go zaplasuva so gradinkata bidejki i taka ni e slaba tocka.dobro e koga vo momentot ne slusa da se ima nekoja alternativa inaku tesko nas.
Вратете се на почетокот Go down
Sandra_Anja
Бруцош
Бруцош
Sandra_Anja


Female
Број на мислења : 2057
Age : 42
Локација : Скопје
Расположение : насмеана
Поени : 29902
Registration date : 2008-07-14

Заканување и заплашување Empty
ПишувањеПредмет: Re: Заканување и заплашување   Заканување и заплашување Empty02.06.09 15:18

Ne sum ja zaplasuvala Anja do sega. Mi e strav navistina da ne pocne da se plasi, pa uplav da ima posle od se i sesto. Ednostavno, se trudam da i go privlecam vnimanieto so nesto drugo, vo momentot sto ke mi padne na um. A, ne ja ni pleskam. Ednostavno, neka si uziva vo detstvoto i neka pravi sto saka se sto ne e opasno za nea. Pedijatarot na posledna kontrola me prasa dali skrta po zidovi? Jas mu rekov seuste ne po zidovi, samo po sebe, ama ne i e zabraneto. I toj mi rece neka skrta, neka pravi sto saka, decata treba da se galat.
Вратете се на почетокот Go down
Anika
Матурант
Матурант
avatar


Female
Број на мислења : 1576
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : кисело весело
Поени : 28703
Registration date : 2008-12-05

Заканување и заплашување Empty
ПишувањеПредмет: Re: Заканување и заплашување   Заканување и заплашување Empty02.06.09 15:22

Сандра кога си за шкрањево, мене Ева дома лом ми ги направи зидовите. Сега и одвоив еден зид, и реков дека само таму и е дозволено да пишува и се изненадив колку е умна, стварно на друго место не шкрта освен некогаш кога не ја гледам на масата Smile Еднаш ја слушнав како свекрва ми ја заплашува со докторката и ептен и се скарав, и реков никогаш више да не ја плаши со тоа зошто после детето мое траума добива.
Вратете се на почетокот Go down
butterfly
Полуматурант
Полуматурант
butterfly


Female
Број на мислења : 1182
Age : 40
Локација : Veles
Расположение : измрено........преморено
Поени : 28103
Registration date : 2009-04-12

Заканување и заплашување Empty
ПишувањеПредмет: Re: Заканување и заплашување   Заканување и заплашување Empty02.06.09 15:27

Ufffff.........I jas ne sum da se plasat decata,da se vika po niv ,da se tepaat ama nekogas kako znaat da te izvadat od pamet toa cudo.....Koga slusam drugi roditeli da im vikaat na decata si vikam :lele zosto vikaat pa grevota e deteto a na momenti i jas samata se fakam kako mu go podviknuvam pa mi e zala ama vo nekoi situacii nenemerno mozeme da mu kazeme nesto na deteto a posle da ni e krivo.Zatoa se slucuva na sekogo da koristi takvi zborovi za zaplasuvanje.
Вратете се на почетокот Go down
Monika
Матурант
Матурант
Monika


Female
Број на мислења : 1728
Age : 48
Локација : Skopje
Поени : 29553
Registration date : 2008-07-20

Заканување и заплашување Empty
ПишувањеПредмет: Re: Заканување и заплашување   Заканување и заплашување Empty02.06.09 15:34

Јас избегнувам да ја заплашувам или пак да и се заканувам. На нејзина возраст мислам дека тоа нема ефект, а мислам дека и подоцна нема да има. Ми се има случено да пробам да ја заплашам ама сум се откажала. Незнам, мене ми е тоа многу бесмислено и како што кажаа некои не сакам да ризикувам понатаму да и навлечам страв од нешто и да има тоа негативен ефект. Нека прави што сака,но се додека тоа не е опасно за неа. Мора некако да ја троши енергијата..
Вратете се на почетокот Go down
Lana
ВИП личност
ВИП личност
Lana


Female
Број на мислења : 1042
Age : 48
Локација : Belgrade
Поени : 29828
Registration date : 2008-03-01

Заканување и заплашување Empty
ПишувањеПредмет: Re: Заканување и заплашување   Заканување и заплашување Empty02.06.09 16:47

Nikogas so nisto ja nemam zaplasuvano ,edinstveno koga pravela raboti koj ne smee da gi pravi sum i pretela deka nema da gleda crtan koga ke zaspiva i to je to ...
Вратете се на почетокот Go down
Ves
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1410
Age : 45
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 29472
Registration date : 2008-09-16

Заканување и заплашување Empty
ПишувањеПредмет: Re: Заканување и заплашување   Заканување и заплашување Empty02.06.09 19:09

Cel den go guskam i mi se place od sto nokeska tolku malo go potskarav.
Cela nok se budese na sekoj saat , a sabajleto uste vo 5 bevme budni i dvajcata , i se taka ic ne spiese placese da go drzam v race . Bev premorena i od rabota nervozna i koga vidov pak 3 nautro a toa legni stani mu svikav - Spij ili ke te ostavam samo v soba , ke te vrzam vo relaksator, nekako epten nervozno mu go rekov toa ,
Cel den me maci vina, i znam deka koga se nemirni mora da bideme nie smireni inaku tie uste povoznemireni ke bidat.
Вратете се на почетокот Go down
Simona's mom
Полуматурант
Полуматурант
Simona's mom


Female
Број на мислења : 571
Age : 46
Локација : Skopje
Поени : 28858
Registration date : 2008-08-17

Заканување и заплашување Empty
ПишувањеПредмет: Re: Заканување и заплашување   Заканување и заплашување Empty03.06.09 0:29

Вес.не го доживувај претрагично тоа.Те совладале уморот и постојаното прекинување на сонот кој и те како на сите ни треба..битно си совршено свесна за се,а малецкото сигурно и веќе заборавило на тонот со кој си го рекла тоа...и мене ми беа тешки тие периоди на постојано будење..
Инаку кај Симона заплашувањето нема ефект,или се смее или се лути ако пробам да ја заплашам,а не го корегира однесувањето..и затоа објаснуваме ли објаснуваме.шо мислам е најдобра варијанта..
Вратете се на почетокот Go down
anetapp
Прваче
Прваче
anetapp


Female
Број на мислења : 436
Age : 48
Локација : prilep
Расположение : ok
Поени : 28188
Registration date : 2009-02-04

Заканување и заплашување Empty
ПишувањеПредмет: Re: Заканување и заплашување   Заканување и заплашување Empty03.06.09 0:34

Кај нас заплашувањето нема никаков ефект.Давид е голем и разбира а Дамјан лани кога имаше две и пол години седиме во една слаткарница и тој скока ли скока.Јас му велам седи оти волкот сега ќе дојде.И тој почна од маса на маса да ги плаши луѓето.Затоа и не практикувам заплашување.
Вратете се на почетокот Go down
Mama Vase
Полуматурант
Полуматурант
Mama Vase


Female
Број на мислења : 1437
Age : 47
Локација : Skopje,MK
Поени : 28984
Registration date : 2009-03-17

Заканување и заплашување Empty
ПишувањеПредмет: Re: Заканување и заплашување   Заканување и заплашување Empty03.06.09 0:37

zakanite so kazna kaj nas sekogas uspevale ,pa i sega.
dokolku napravi nekoja ekstremna greska,a svesna e za toa(nekogas i nesvesno gresat) sleduva kazna.
najcesti se da ne nosi suknja edna nedela,nema blago ili odenje kaj baba i sl.nesto sto mnogu i znaci.i ispevalo.
sega e pogolema,dovolno e da i kazam deka sum i luta ili deka sum povredena,i odma se koregira.
a za maloto ke vidime.doprva pocnuvame.
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31106
Registration date : 2007-11-19

Заканување и заплашување Empty
ПишувањеПредмет: Re: Заканување и заплашување   Заканување и заплашување Empty12.10.09 0:14

а што е спиј или ке дојде лошиот чичко да те земе??

цревава ми се превртеа кога слушнав за оваа закана, сирото дете сега кога заспива очите ги покрива секоја вечер...како да и го извадам тоа од глава, секоја вечер за рака ме држи за да заспие
Вратете се на почетокот Go down
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност
Vesna Blazevska


Female
Број на мислења : 896
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 28395
Registration date : 2009-04-28

Заканување и заплашување Empty
ПишувањеПредмет: Re: Заканување и заплашување   Заканување и заплашување Empty12.10.09 10:57

Koga bev mala ne sakav kompir mandza, doma ne me plasea, ama ednas kaj baba mi i dedo mi, za rucek kompir mandza...nadvor imaa izvorska voda i edno bazence. Ne sakav da jadam i dedo mi me izvadi vo dvor, toplo vreme, leto, i mi rece ako ne jades ke iskoci krokodilot i ke te izede. Заканување и заплашување 266477 jas dete od 3-4 god...jadi od toa mandzata, jadi, jadi...krokodilot da ne me izel...do den denes ne jadam kompir mandza, ni pa ja gotvam doma, samo mirisot ko ke go setam mi teknuva na sluckata. A sin mi ni sum go plasela ni ke go plasam, ne go teram so sila da jade,malku se molime okolu ovosje i zelencuk, no plasenje i zakani nikako....

Ves напиша:

Cel den me maci vina, i znam deka koga se nemirni mora da bideme nie smireni inaku tie uste povoznemireni ke bidat.
Ednostavno izvini mu se i objasni mu zasto taka si postapila (mama cel den rabotese i nemase sili povekje, znam deka ne trebase no ete ti svikav...) ke te razbere kolku tolku i ke ti prosti, navredeno e deteto i ako vidi deka priznavas greska ke se opusti.
Вратете се на почетокот Go down
Goca
Полуматурант
Полуматурант
Goca


Female
Број на мислења : 1126
Age : 44
Локација : Makedonija
Расположение : fine
Поени : 30374
Registration date : 2007-11-16

Заканување и заплашување Empty
ПишувањеПредмет: Re: Заканување и заплашување   Заканување и заплашување Empty12.10.09 14:09

Мене ми фали уште да ја заплашувам Јана со нешто
како што си е по природа плашлива и претпазлива би било тешко мене...нормално како заплашување не го сметам тоа ако ја предупредам ако се качува на тараса па дури и без раце сака да стои дека ќе падни и слични ситуации....не само што јас не ја заплашувам туку и недозволувам други да ми ја заплашуваат посебно сум против кога ќе слушнам како се закануваат со биди мирна,јади или ќе те однесам да ти стави др.инекција или ќе те земи чичко полицаец...Јана и нејзината докторка од врата се гушкаат......мислам дека не се постигнуваат позитивни резултати со закани заплашувања...
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29909
Registration date : 2008-08-26

Заканување и заплашување Empty
ПишувањеПредмет: Re: Заканување и заплашување   Заканување и заплашување Empty14.10.09 16:33

Vesna Blazevska напиша:
Ednostavno izvini mu se i objasni mu zasto taka si postapila (mama cel den rabotese i nemase sili povekje, znam deka ne trebase no ete ti svikav...) ke te razbere kolku tolku i ke ti prosti, navredeno e deteto i ako vidi deka priznavas greska ke se opusti.
Budala me pravat koga ke mu se izvinam na Aleksej, dodusa sega veke ne, ama koga bese bebence... Kao sto razbiralo toa od izvinuvanje, mal bil. Ako ne pocnam da go gradam toj odnos so pocituvanje od mal, koga? Tuku taka na 10 godini da pocnam ko grom od vedro nebo? Jas i ponatamu mu se izvinuvam, mu kazuvam - te molam, fala, poveli... Veke pocnuva da sfakja vo koj kontekst koja fraza se koristi, i samiot kazuva - poveli, fala i te molam a ednas me iznenadi koga sakase da pomine pokraj mene ama ne go sobirase i mi rece "izvini mama, pominam", ostanav so podzinata usta Заканување и заплашување 610361. A lugeto neka mi se smeat i ponatamu:).
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Заканување и заплашување Empty
ПишувањеПредмет: Re: Заканување и заплашување   Заканување и заплашување Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Заканување и заплашување
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 2Отиди на страна : 1, 2  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Деца-
Отиди до: