Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Како купувате храна?

Go down 
+54
Annabel
kiki-riki
vasidora
Tifani
D-r Lidija Pazdrijan
saligrem
Barbie
ripce
mirecv
kavadarcanka
anetapp
soledad
KATIC
delfin76
fibimk
sani-sandra
Pipolino
Mama Ane
mina32
beti 24
KAJA
vecki
hormonce
sunset
marina_m
tinyyy
Kikic
Kiki
sonja colakova
lela
hajdi
bibe85
verce
veki22
Mimi
lejdi
eli
obicna
Emi
Emilija
sonjamfk
Freya
sashka26
aleksandra
biljanag
iki
sunshine
STAR *
Big Sister
moja Ina
rich_bitch1
lola
Juni08_Andrea
Lana
58 posters
Отиди на страна : 1, 2, 3, 4  Next
АвторПорака
Lana
ВИП личност
ВИП личност
Lana


Female
Број на мислења : 1042
Age : 48
Локација : Belgrade
Поени : 29828
Registration date : 2008-03-01

Како купувате храна? Empty
ПишувањеПредмет: Како купувате храна?   Како купувате храна? Empty20.04.08 0:57

Mislam deka najmnogu pari ni odat na hranata.Edno vreme pocnavme da kupuvame ednas mesecno vo golemite marketi i togas svativ deka mnogu raboti koj ne mi se potrebni gi zimam ,a me lazat te ova mi trebalo te ona ,i na kraj izleguva deka tretina od seto toa go frlam,a odednas davam mnogu pari.Sega pocnav da kupuvam skoro sekoj den i mislam deka taka pomalce trosam,mozebi ne sum vo pravo no kupuvam ona sto ke mi treba za toj den.
Kako vie kupuvate ?
Вратете се на почетокот Go down
Juni08_Andrea
Бруцош
Бруцош
Juni08_Andrea


Female
Број на мислења : 2579
Age : 47
Локација : Tamu kaj sto mi e najubavo!!!!
Расположение : Prednovogodisno!
Поени : 30099
Registration date : 2008-01-11

Како купувате храна? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како купувате храна?   Како купувате храна? Empty20.04.08 5:29

Ne sum nekoj ljubitel za po prodavnici ali koga veke sum slobodna poveketo jas sum po pazarenjeto.najpoveke me nervira toa sto nemozam sve da kupam od edna prodavnica.mozam ali rabotata sto nekade mi e poubavo ovosjeto nekade mesoto nekade lebot ...i zatoa moram da odam vo razliciti prodavnici.ako denes odam vo americka drug den vo italijanska a tret den vo makedonska i sl..mnogu vreme mi bega po prodavnici i toa najpoveke me nervira.
Вратете се на почетокот Go down
lola
Полуматурант
Полуматурант
lola


Female
Број на мислења : 856
Age : 49
Локација : Скопје
Расположение : така
Поени : 30146
Registration date : 2007-11-14

Како купувате храна? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како купувате храна?   Како купувате храна? Empty20.04.08 12:15

otprilika ni doagja ednas mesecno da otideme vo tinex da iznakupime se sto treba, no tuka glavno mislam na prasoci, omeknuvaci, glovi za tusiranje, samponi i dr. sredstva za higiena. so hrana ne se prenatrupuvame nikogas. kupuvame glavno za tekovniot ili eventualno i za naredniot den. a zelencuk si kupuvam isklucitelno samo za denes od bliskata prodavnicka...nekolku pati taka sme se zeznale da otideme na pazar vo nedela i da iznakupime ovosje i zelencuk za cela nedela i na kraj pola od toa go frlame.
sekojdnevnoto kupuvanje mi e poisplatlivo, a i sekogas proizvodite mi se svezi Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
rich_bitch1
Бруцош
Бруцош
rich_bitch1


Female
Број на мислења : 2504
Age : 36
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 30363
Registration date : 2007-12-29

Како купувате храна? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како купувате храна?   Како купувате храна? Empty20.04.08 21:15

Nie najcesto kupuvame nedelno ili mesecno,zavisi.Taka i kaj majkami dodeka bev pravevme taka i sega.Osven ovosjeto i zelencukot nego go kupuvam recisi sekojdnevno ama vo pomali kolicini.Sto znam mene mi e nekako poisplatlivo koga ke pazaruvam se naednas i plus znam deka se sto mi e potrebno si imam doma.me mrzi sekoj den da odam nanovo vo prodavnica za sekoja sitnica.
Вратете се на почетокот Go down
moja Ina
Полуматурант
Полуматурант
moja Ina


Female
Број на мислења : 617
Age : 43
Локација : skopje
Поени : 29644
Registration date : 2008-02-24

Како купувате храна? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како купувате храна?   Како купувате храна? Empty20.04.08 23:08

I jas pazaram ednas nedelno. Obicno vikend koga mm e doma i ima koj da mi ja pocuva Ina. Sakam da si vlezam vo Tinex i na raat da si ispazaram se sto mi e potrebno. Ne kupuvam nepotrebni raboti bidejki pazaram po spisok. Ke si zapisam doma se sto mi e potrebno i toa go kupuvam
Вратете се на почетокот Go down
Big Sister
Web Administrator
Web Administrator
Big Sister


Female
Број на мислења : 2268
Age : 51
Локација : Skopje
Расположение : весело
Поени : 30363
Registration date : 2007-11-15

Како купувате храна? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како купувате храна?   Како купувате храна? Empty21.04.08 0:20

kako ke mi zatreba taka kupuvam. obicno se slucuva ednas mesecno da iznakupam sto mi treba sve od sredstva za higiena i za cistenje, sekako uz toa i nesto drugo sto mi fali. drugo kako ke se potrosi ili ke mi zatreba go kupuvam.
na pazar po potreba odam i zemam samo kolku od denes za utre.
i nas ni se slucuvase da kupime mnogu nesta odedenas a potoa ke mi se rasipat. zatoa sega ( kako sto veli lola) em imam svezo em ne frlam hrana.
Вратете се на почетокот Go down
STAR *
Матурант
Матурант
STAR *


Female
Број на мислења : 1596
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : еуфорично
Поени : 29755
Registration date : 2008-01-28

Како купувате храна? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како купувате храна?   Како купувате храна? Empty21.04.08 9:35

Jas pazaram na 1 sekoj mesec vo Tinex, bukvalno se sto mi treba od sredstva za cistenje , se za sin mi (peleni , maramici, kremi , samponi), paket mleko, sokovi , osnovno za jadenje, obavezno idam po spisok, kako nekoj zapisnicar sum, so tefter vo raka i setam od kupatilo vo kujna i zapisuvam sto treba da zemam. Zelencuk i ovosje pazaram sekoj vikend na pazarce ili po potreba idam do SP kaj rasadnik i zimam od tamu ako nesto ni fali, portokali najveke zasto mu davam i svez sok od portokal + polovina limun ceden i brokula.
Ama stalno izlaga nesto da fali , ako nekoj treba da ti dojde na gosti ili licno za sebe ako ni se prijade nesto , taka da vo tinex sme i posle toa sekoj 2 den.
Вратете се на почетокот Go down
Big Sister
Web Administrator
Web Administrator
Big Sister


Female
Број на мислења : 2268
Age : 51
Локација : Skopje
Расположение : весело
Поени : 30363
Registration date : 2007-11-15

Како купувате храна? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како купувате храна?   Како купувате храна? Empty21.04.08 10:36

STAR * напиша:

Ama stalno izlaga nesto da fali , ako nekoj treba da ti dojde na gosti ili licno za sebe ako ni se prijade nesto , taka da vo tinex sme i posle toa sekoj 2 den.
ova mi re epten poznato skoka
Вратете се на почетокот Go down
lola
Полуматурант
Полуматурант
lola


Female
Број на мислења : 856
Age : 49
Локација : Скопје
Расположение : така
Поени : 30146
Registration date : 2007-11-14

Како купувате храна? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како купувате храна?   Како купувате храна? Empty21.04.08 11:39

Ane напиша:
STAR * напиша:

Ama stalno izlaga nesto da fali , ako nekoj treba da ti dojde na gosti ili licno za sebe ako ni se prijade nesto , taka da vo tinex sme i posle toa sekoj 2 den.
ova mi re epten poznato skoka


i mene
Вратете се на почетокот Go down
moja Ina
Полуматурант
Полуматурант
moja Ina


Female
Број на мислења : 617
Age : 43
Локација : skopje
Поени : 29644
Registration date : 2008-02-24

Како купувате храна? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како купувате храна?   Како купувате храна? Empty21.04.08 12:41

SP Rasadnik.....Star da ne sme komsii???
Вратете се на почетокот Go down
sunshine
Полуматурант
Полуматурант
sunshine


Female
Број на мислења : 615
Age : 44
Локација : Skopje
Поени : 29634
Registration date : 2008-03-25

Како купувате храна? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како купувате храна?   Како купувате храна? Empty21.04.08 13:13

Nie pazarime ednas nedelno vo nekoj od pogolemite marketi. Za ovosje i zelencuk najcesto zemam sekoj vtor-tret den za da bide posvezo, no nekogas znam i toa da go kupam za vikend pa cela nedela da koristime. Inaku i nie sme od tie sto lokalnite marketi ednas do dvapati vo denot da gi posetime za nesto plus Smile
Вратете се на почетокот Go down
iki
Прваче
Прваче
iki


Female
Број на мислења : 169
Age : 43
Локација : Makedonija
Расположение : Tazna
Поени : 29975
Registration date : 2007-12-20

Како купувате храна? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како купувате храна?   Како купувате храна? Empty21.04.08 15:49

Nie pazarime ednas nedelno vo golemite marketi,obicno sv-a za higiena licna i na domot,kako i nekoi raboti koi moze gi nema vo prodavnicata kaj nas .
No i jas imam problem so toa sto koga ke pocnam da setam po raftovi zemam nesto sto nemi treba ,a vo momentot sum pomislila "aj moze ke pritreba" i taka eden del od rabotite sto sum gi kupila nema da gi koristam ili pokasno ke gi frlam,odnosno zaludno potroseni pari.
Ovosje i zelencuk si kupuvam od prodavnicata do nas,zatoa sto ako odam na pazar ke iznakupam nesto sto ne mi treba i pak vo korpa,a najmnogu mrazam koga se frla hrana.
Вратете се на почетокот Go down
biljanag
Бруцош
Бруцош
biljanag


Female
Број на мислења : 2082
Age : 45
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 30547
Registration date : 2008-01-27

Како купувате храна? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како купувате храна?   Како купувате храна? Empty23.05.08 10:30

nie si imame nas dukan i taka si kupuvame
ako nesto nemame togas si kupuvam vo blizina doma
Вратете се на почетокот Go down
aleksandra
Полуматурант
Полуматурант
aleksandra


Female
Број на мислења : 682
Age : 39
Локација : prilep
Расположение : veselo
Поени : 29215
Registration date : 2008-06-09

Како купувате храна? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како купувате храна?   Како купувате храна? Empty13.06.08 17:46

lola напиша:
otprilika ni doagja ednas mesecno da otideme vo tinex da iznakupime se sto treba, no tuka glavno mislam na prasoci, omeknuvaci, glovi za tusiranje, samponi i dr. sredstva za higiena. so hrana ne se prenatrupuvame nikogas. kupuvame glavno za tekovniot ili eventualno i za naredniot den. a zelencuk si kupuvam isklucitelno samo za denes od bliskata prodavnicka...nekolku pati taka sme se zeznale da otideme na pazar vo nedela i da iznakupime ovosje i zelencuk za cela nedela i na kraj pola od toa go frlame.
sekojdnevnoto kupuvanje mi e poisplatlivo, a i sekogas proizvodite mi se svezi Very Happy

и ние така исто правиме и често ни се слуцува ако купиме повејќе пола да го фрлиме поголемите работи ги купуваме еднас месечно најчесто од тедико а за храна е задолзен мм секој ден тој купува некогаш ако е зафатен купувам јас ама поретко
Вратете се на почетокот Go down
sashka26
Прваче
Прваче
sashka26


Female
Број на мислења : 399
Age : 47
Локација : macedonia
Поени : 29248
Registration date : 2008-05-14

Како купувате храна? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како купувате храна?   Како купувате храна? Empty13.06.08 18:23

Kupuvame namirnici po potreba,ne se opteretuvam 1mesecno,2pati nedelno i slicno. Od market ne izleguvam bez cokoladi,zosto sekerot mi konstantno padnat :geek:
Вратете се на почетокот Go down
Freya
Полуматурант
Полуматурант
Freya


Female
Број на мислења : 1442
Age : 47
Локација : makedonija
Расположение : energicno
Поени : 29230
Registration date : 2008-06-06

Како купувате храна? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како купувате храна?   Како купувате храна? Empty13.06.08 19:00

Ние до скоро купувавме еднаш месечно од големите маркети обично од Тинекс,ама бидејќи и ние така фрлавме многу храна сега практикуваме два-три пати месечно и плус секојдневно од маалските продавници оти дома се нешто фали.
Вратете се на почетокот Go down
sonjamfk
Бруцош
Бруцош
sonjamfk


Female
Број на мислења : 2640
Age : 59
Локација : skopje
Поени : 29598
Registration date : 2008-07-28

Како купувате храна? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како купувате храна?   Како купувате храна? Empty08.08.08 12:55

zavisi sto. ednas mesecno kupuvam od sredstvata za higiena , a od drugite artikli po potreba. obicno pravam spiskok sto sum potrosila i toa kupuvam . izbegnuvam da kupuvam nepotrebni raboti zosto navistina stalno ili se frlaat ili ti zazimaat mesto. zelencuk i ovosje kupuvame vo nedela i ne ni stignuva, pa taka pazaruvam vo naselbata. inaku ziveam vo lisice i imama prodavaci od naselbata sto prodavaat od nivnite bavci i sekogas ima taze zelencuk, a ponekogas pominuvaat koli zaprezni i ima bostan, kompir ,kromid ,patlidzan,piper. taka da nemam potreba stalno da odam na pazar barem letno vreme.
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Бруцош
Бруцош
Emilija


Female
Број на мислења : 2687
Age : 46
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 29749
Registration date : 2008-07-11

Како купувате храна? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како купувате храна?   Како купувате храна? Empty08.08.08 13:12

Најмалку 1 неделно во Тинекс. На пат накај дома ми е, така што од таму пазарувам скоро се. Еднаш месечно излегува да се купуваат средства за хигиена, еднаш неделно се полни фрижидерот, а останатото по потреба. По пат застануваме да земеме овошје и зеленчук, колку ни треба толку. Не трупам количински за да има. Од маалската продавница земаме само леб, а и цените таму се бааѓи набиени.
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31106
Registration date : 2007-11-19

Како купувате храна? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како купувате храна?   Како купувате храна? Empty09.08.08 11:22

Два пати месечно, на две недели одиме во Тинекс и купуваме најнеопходни работи, а сега одкако почнав на работа не одиме, јас секој ден купувам што ни треба, што да одам во Тинекс кога во Тинекс работам.
Овошје и зеленчук купуваме по потреба никогаш однапред.
Вратете се на почетокот Go down
obicna
Форумска фаца
Форумска фаца
obicna


Female
Број на мислења : 4100
Age : 41
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 30684
Registration date : 2008-07-19

Како купувате храна? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како купувате храна?   Како купувате храна? Empty09.08.08 14:41

I jas kako rb "Osven ovosjeto i zelencukot nego go kupuvam recisi sekojdnevno ama vo pomali kolicini.Sto znam mene mi e nekako poisplatlivo koga ke pazaruvam se naednas i plus znam deka se sto mi e potrebno si imam doma, me mrzi sekoj den da odam." Po toa samo moram da idam da kupuvam leb, kiselo mleko i jogurt ko ke zatreba.
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Бруцош
Бруцош
Emilija


Female
Број на мислења : 2687
Age : 46
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 29749
Registration date : 2008-07-11

Како купувате храна? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како купувате храна?   Како купувате храна? Empty09.08.08 15:02

Еве прееска се вратив од тинекс, го наполнивме фрижидерот и ги собрав купоните за големата постелнина.
Вратете се на почетокот Go down
obicna
Форумска фаца
Форумска фаца
obicna


Female
Број на мислења : 4100
Age : 41
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 30684
Registration date : 2008-07-19

Како купувате храна? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како купувате храна?   Како купувате храна? Empty09.08.08 15:05

Emilija toa e tie za krevet sto ti se davat "besplatno"?
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31106
Registration date : 2007-11-19

Како купувате храна? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како купувате храна?   Како купувате храна? Empty10.08.08 1:26

не не се беспалтни, треба да се соберат 20 за мала постелина 160 на 200 и 30 купони за голема постелина 200 на 200 е таа.

Еден купон се дава на 250 ден сметка, а се доплаќа околу 1300 за малата, а 1800 за големата
Вратете се на почетокот Go down
eli
Полуматурант
Полуматурант
eli


Female
Број на мислења : 1033
Age : 37
Локација : Скопје
Расположение : Нестрпливо:)))
Поени : 29674
Registration date : 2008-05-03

Како купувате храна? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како купувате храна?   Како купувате храна? Empty10.08.08 1:33

Еве да ја пофалам Стар она зема веќе една голема постелнина (таа со розеви цветчиња) и ептен е убава стварно и еве при крај е со купоните и за втора да земе, ептен е вредна значи кога сака нешто одма собира Браво срцка
:bravo:
Вратете се на почетокот Go down
obicna
Форумска фаца
Форумска фаца
obicna


Female
Број на мислења : 4100
Age : 41
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 30684
Registration date : 2008-07-19

Како купувате храна? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како купувате храна?   Како купувате храна? Empty10.08.08 3:41

Emi напиша:
не не се беспалтни, треба да се соберат 20 за мала постелина 160 на 200 и 30 купони за голема постелина 200 на 200 е таа.

Еден купон се дава на 250 ден сметка, а се доплаќа околу 1300 за малата, а 1800 за големата

Eeeej pa vidi mu ti taktika, te zalazuvat. Daj sobiraj za ova ke si zemes ova... Psihologija...
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Како купувате храна? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како купувате храна?   Како купувате храна? Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Како купувате храна?
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 4Отиди на страна : 1, 2, 3, 4  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Мојот дом :: Сè за дома-
Отиди до: