Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Насилство во тинејџерски врски

Go down 
+17
Goca
marija*
Mama Ane
nnatasa
Monika
Vesna Blazevska
mirecv
butterfly
marina_m
naivnna
makresanska
Mila87
jasmina i ace
marina_daniel
Pipolino
mina32
Rocka
21 posters
Отиди на страна : 1, 2  Next
АвторПорака
Rocka
Бруцош
Бруцош
Rocka


Male
Број на мислења : 2083
Age : 53
Локација : www
Расположение : на располагање
Поени : 29752
Registration date : 2008-09-03

Насилство во тинејџерски врски Empty
ПишувањеПредмет: Насилство во тинејџерски врски   Насилство во тинејџерски врски Empty26.05.09 13:17

Teens and Dating Violence



"The first time it happened, I was about fourteen and my boyfriend was sixteen. He saw me hug my brother in the hall at school, but he didn't know it was my brother because we'd just started dating. He dragged me out of school, behind a store and just beat me up--literally. He said if anyone asked me what happened, to tell them I got into a fight with someone; not to dare tell anyone he hit me."
--Anonymous, 17

Dating violence doesn't just happen to adults. It happens to teens, too. It is more common for young women to be victims of dating violence, but young men can also be trapped in violent relationships. Many people don't even realize that they are in an abusive relationship.

28% of teens are in violent relationships.

It's important to remember that all relationships have their ups and downs. But healthy, respectful relationships don't stay hurtful. It is important to recognize how often you feel disappointed, hurt, frightened, sad or angry in your relationships. Dating violence is not the same as getting mad or upset or getting in a fight. It's about using violence, threats or emotions to maintain power and control over the partner. Dating violence is a pattern of actual or threatened behavior that emotionally, verbally, physically or sexually hurts another person.

There are several different kinds of dating violence. The important thing to remember is that the purpose of abuse is to establish power and control over another person and the relationship. Usually before a relationship escalates to physical violence, it has already been emotionally, verbally or sexually abusive.

The easiest form of dating violence to recognize is physical violence and can include any or all of the following signs:

-scratching
-strangling
-hair pulling
-cutting with knife or other object
-kicking
- hitting head against wall
- punching
-arm twisting
- hitting with object
-bending fingers
- pushing out of car
- burning



POVEKE :

http://personal.palouse.net/atvp/Pages/Information_Pages/Teens.html


Pogorniov text nema bide uvod vo edna interesna tema.


Dali nekoja od vas vil zrtva na vakvo odnesuvanje?

Ova pogore e sepak, Amerika, no veruvam deka i kaj nas ima dosta slucai na nasilstvo vo Tinejdzerskite vrski .....
Вратете се на почетокот Go down
http://www.phpbbplanet.com/offtopic
mina32
Прваче
Прваче
mina32


Female
Број на мислења : 488
Age : 41
Локација : Home
Расположение : happy :-):-):-)
Поени : 28152
Registration date : 2009-02-26

Насилство во тинејџерски врски Empty
ПишувањеПредмет: Re: Насилство во тинејџерски врски   Насилство во тинејџерски врски Empty27.05.09 2:03

штотуку сабајлево гледав таков клип на ју туб со наслов кај ми е сонцето????парот е од битола и можам слободно да кажам дека на дечкото нешто му фали Насилство во тинејџерски врски 554260 .инкаку колку што разбрав биле во врска само две недели ,инаку дечкото работел во некој познат клуб во битола и таму пред сите ја имал претепано девојката,страшно :shoked: .погледнете ги нивните разговори по телефон,има два дела.
Вратете се на почетокот Go down
Rocka
Бруцош
Бруцош
Rocka


Male
Број на мислења : 2083
Age : 53
Локација : www
Расположение : на располагање
Поени : 29752
Registration date : 2008-09-03

Насилство во тинејџерски врски Empty
ПишувањеПредмет: Re: Насилство во тинејџерски врски   Насилство во тинејџерски врски Empty27.05.09 2:50

hm..... a da ni dadese link za da gi pogledneme ...... Smile
Вратете се на почетокот Go down
http://www.phpbbplanet.com/offtopic
mina32
Прваче
Прваче
mina32


Female
Број на мислења : 488
Age : 41
Локација : Home
Расположение : happy :-):-):-)
Поени : 28152
Registration date : 2009-02-26

Насилство во тинејџерски врски Empty
ПишувањеПредмет: Re: Насилство во тинејџерски врски   Насилство во тинејџерски врски Empty27.05.09 7:05

роцка flower само ке напишеш- кај ми е сонцето????и ќе ти излезат клиповите на ју туб,не можам од работа да ги гледам видео клиповите затоа и линкот не можам да го испратам :sorry:
Вратете се на почетокот Go down
mina32
Прваче
Прваче
mina32


Female
Број на мислења : 488
Age : 41
Локација : Home
Расположение : happy :-):-):-)
Поени : 28152
Registration date : 2009-02-26

Насилство во тинејџерски врски Empty
ПишувањеПредмет: Re: Насилство во тинејџерски врски   Насилство во тинејџерски врски Empty27.05.09 10:17

Rocka напиша:
hm..... a da ni dadese link za da gi pogledneme ...... Smile

https://www.youtube.com/watch?v=qfnM-GntCZU -part 1
https://www.youtube.com/watch?v=xYtv5asRSnY -part 2
Вратете се на почетокот Go down
Rocka
Бруцош
Бруцош
Rocka


Male
Број на мислења : 2083
Age : 53
Локација : www
Расположение : на располагање
Поени : 29752
Registration date : 2008-09-03

Насилство во тинејџерски врски Empty
ПишувањеПредмет: Re: Насилство во тинејџерски врски   Насилство во тинејџерски врски Empty27.05.09 11:04

mina32 напиша:
штотуку сабајлево гледав таков клип на ју туб со наслов кај ми е сонцето????парот е од битола и можам слободно да кажам дека на дечкото нешто му фали Насилство во тинејџерски врски 554260 .инкаку колку што разбрав биле во врска само две недели ,инаку дечкото работел во некој познат клуб во битола и таму пред сите ја имал претепано девојката,страшно :shoked: .погледнете ги нивните разговори по телефон,има два дела.