Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Растителен кашкавал и сирење

Go down 
+17
ance
sonjamfk
kalinche70
nnatasa
Emilija
eva31
Sanja_Ivana
Mama Ane
sanja_
fibimk
radost
Mila87
KAJA
KATIC
Jasminka
Mimi22
sneze
21 posters
АвторПорака
sneze
Бруцош
Бруцош
sneze


Female
Број на мислења : 2129
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : ок
Поени : 29019
Registration date : 2008-11-21

Растителен кашкавал и сирење Empty
ПишувањеПредмет: Растителен кашкавал и сирење   Растителен кашкавал и сирење Empty20.05.09 12:06

Од што се прави овој растителен кашкавал ? Има ли нешто млечно во него или само растенија некои? По цената е многу поефтин од другите обични кашкавали и сирења.
Вратете се на почетокот Go down
Mimi22
Полуматурант
Полуматурант
Mimi22


Female
Број на мислења : 1399
Age : 39
Локација : Skopje
Расположение : odlicno
Поени : 28515
Registration date : 2009-01-04

Растителен кашкавал и сирење Empty
ПишувањеПредмет: Re: Растителен кашкавал и сирење   Растителен кашкавал и сирење Empty20.05.09 12:12

Se e na rstitelna baza nema nisto mlecno zatoa go vikaat i posen kaskaval.
Вратете се на почетокот Go down
sneze
Бруцош
Бруцош
sneze


Female
Број на мислења : 2129
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : ок
Поени : 29019
Registration date : 2008-11-21

Растителен кашкавал и сирење Empty
ПишувањеПредмет: Re: Растителен кашкавал и сирење   Растителен кашкавал и сирење Empty20.05.09 12:12

А од што се прави? Зошто на него пишува млечна маса 40 %.
Вратете се на почетокот Go down
Jasminka
Прваче
Прваче
Jasminka


Female
Број на мислења : 336
Age : 37
Локација : skopje
Поени : 28271
Registration date : 2008-12-19

Растителен кашкавал и сирење Empty
ПишувањеПредмет: Re: Растителен кашкавал и сирење   Растителен кашкавал и сирење Empty20.05.09 12:17

toj e najsteten kaskaval sto posto praven e od masla ko sto se prprzuvani pa pak prepurzuvani kojznae kolku pati
zatoa e najevtin e e tolku teknav i nevkusen
Вратете се на почетокот Go down
KATIC
Полуматурант
Полуматурант
KATIC


Female
Број на мислења : 1434
Age : 41
Локација : Domicka
Расположение : vo iscekuvaje.... za laparoskopija
Поени : 28864
Registration date : 2009-02-16

Растителен кашкавал и сирење Empty
ПишувањеПредмет: Re: Растителен кашкавал и сирење   Растителен кашкавал и сирење Empty20.05.09 12:18

kako sto imam slusano i citano se pravat od soja. ima i soino sirenje, soino mleko , soini snicli... ama po najnovite istrazuvanja sojata ne bila bas dobra , posebno za maskite..... mene nisto od ova ne mi e ubavo.... posebno rastitelniot kaskaval... bljak
Вратете се на почетокот Go down
sneze
Бруцош
Бруцош
sneze


Female
Број на мислења : 2129
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : ок
Поени : 29019
Registration date : 2008-11-21

Растителен кашкавал и сирење Empty
ПишувањеПредмет: Re: Растителен кашкавал и сирење   Растителен кашкавал и сирење Empty20.05.09 12:21

А не тие од соја , тие се други и се скапи . Овие растителни кашкавали и сирења ги има во секој маркет , и не се од соја.
Вратете се на почетокот Go down
KAJA
Прваче
Прваче
KAJA


Female
Број на мислења : 224
Age : 42
Локација : skopje
Поени : 28782
Registration date : 2008-08-13

Растителен кашкавал и сирење Empty
ПишувањеПредмет: Re: Растителен кашкавал и сирење   Растителен кашкавал и сирење Empty20.05.09 12:53

ma ajde, mene na kompri mi imaat vkus Smile
Вратете се на почетокот Go down
Mila87
Полуматурант
Полуматурант
Mila87


Female
Број на мислења : 1068
Age : 36
Локација : Скопје
Расположение : добро
Поени : 28379
Registration date : 2009-02-16

Растителен кашкавал и сирење Empty
ПишувањеПредмет: Re: Растителен кашкавал и сирење   Растителен кашкавал и сирење Empty20.05.09 13:14

Се извинувам јасминка, но премногу си грешка со твојот пост.
Снеже растителниот кашкавал има стварно гаден вкус, но дефинитивно не се прави од препржано масло. Дека е здрав за јадење ти кажувам од искуство зошто доктор специјалист и го препорача на баба ми која беше болна од рак. Многу е поздрав за јадење од обичниот кој соджи масти. Посен е и мислам дека има во него соја(млеко,масло),но не 100%соја, тие како што кажа сама се други.
Сепак јас неможам да го јадам, само во тост или пица. Ти се надевам прашуваш заради диетата, па ќе ти кажам слободно можеш да го јадеш доколку ти е вкусен, зошто не содржи ништо што дебелее. Поздрав
Вратете се на почетокот Go down
radost
Прваче
Прваче
radost


Female
Број на мислења : 326
Age : 43
Локација : Makedonija
Расположение : odlicno
Поени : 28567
Registration date : 2008-10-11

Растителен кашкавал и сирење Empty
ПишувањеПредмет: Re: Растителен кашкавал и сирење   Растителен кашкавал и сирење Empty21.05.09 12:36

Mila87 различен е тој од соја со тој што го продаваат како растителен кашкавал. Ако е од соја на него пишува дека е од соја и тој има поинаков вкус. Напишано е претходно. Овој растителен кашкавал што има гаден вкус е направен од хидрогенизирани растителни масла и колку што јас знам тие маснотии се баш најштетните маснотии што може да ги венсеш во организмот.
Затоа не јадете растителен кашкавал не само затоа што има гаден вкус туку и затоа што не е здрав за јадење.
Вратете се на почетокот Go down
fibimk
Бруцош
Бруцош
fibimk


Female
Број на мислења : 2158
Age : 50
Локација : Makedonija
Расположение : voglavno OK
Поени : 29014
Registration date : 2009-02-25

Растителен кашкавал и сирење Empty
ПишувањеПредмет: Re: Растителен кашкавал и сирење   Растителен кашкавал и сирење Empty21.05.09 19:46

Jas vakov ne jadam.....samo moze na pizza,vo tost....stopen....taka kako meze nikako.Nekako mi e kako plasticen vkusot...... flower
Вратете се на почетокот Go down
sanja_
Полуматурант
Полуматурант
sanja_


Female
Број на мислења : 567
Age : 34
Локација : Bitola
Поени : 29218
Registration date : 2008-05-28

Растителен кашкавал и сирење Empty
ПишувањеПредмет: Re: Растителен кашкавал и сирење   Растителен кашкавал и сирење Empty21.05.09 20:05

mene mi e mnogu grozen ako osetam deka tostot ili picata imaat vakov kaskaval ne go jadam
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30631
Registration date : 2008-11-06

Растителен кашкавал и сирење Empty
ПишувањеПредмет: Re: Растителен кашкавал и сирење   Растителен кашкавал и сирење Empty22.05.09 8:38

Јас неможам да го поднесам вака да го јадам, единствено за пица го користам иако и тогаш го осеќам дека е како гума
Вратете се на почетокот Go down
Sanja_Ivana
Полуматурант
Полуматурант
Sanja_Ivana


Female
Број на мислења : 962
Age : 40
Локација : Skopje
Расположение : Onaka
Поени : 29578
Registration date : 2008-05-09

Растителен кашкавал и сирење Empty
ПишувањеПредмет: Re: Растителен кашкавал и сирење   Растителен кашкавал и сирење Empty22.05.09 9:53

Izgleda jas ke bidam edinstvenata sto jade vakov kaskaval i sto mi e ubav Smile))))))
Jas go sakam i znam deka e pozdrav od site drugi kaskavali. Zato ai go jadam. Tie ovci kaskavali sto se nemozam da gi mirisnam i mnogu mi se gadn, soleni, a i deka e ovci ima i pogolema maslenost i toj sto ima problem so holesterolot znae deka ne treba da go jade. Ne samo za kaskavalot tuku i za sirenjeto. Otsekogas sme kupuvale kravjo sirenje so mm, a vo posledno vreme feta. Iako ne sme mnogu po sirenjeto. Poveke sakame jogurt i mleko, i toa tie so namalena maslenost. No sekoj ima razlicen vkus.
Вратете се на почетокот Go down
eva31
Прваче
Прваче
eva31


Female
Број на мислења : 246
Age : 40
Локација : makedonija
Расположение : super letno
Поени : 27477
Registration date : 2009-05-11

Растителен кашкавал и сирење Empty
ПишувањеПредмет: Re: Растителен кашкавал и сирење   Растителен кашкавал и сирење Empty22.05.09 10:32

rastitelniot kaskaval go koristam samo za pica i makaroni taka ne mi e ubav za jadenje a mm go obozava
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Бруцош
Бруцош
Emilija


Female
Број на мислења : 2687
Age : 46
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 29664
Registration date : 2008-07-11

Растителен кашкавал и сирење Empty
ПишувањеПредмет: Re: Растителен кашкавал и сирење   Растителен кашкавал и сирење Empty22.05.09 13:47

Само за во пица го сакам, ама јас кога правам не го ставам Smile Единствено ја прави посната трпеза побогата, за ништо друго не го сакам
Вратете се на почетокот Go down
nnatasa
Полуматурант
Полуматурант
nnatasa


Female
Број на мислења : 1260
Age : 53
Локација : seuste vo skopje.... 96, 95, 94....
Расположение : top...
Поени : 29158
Registration date : 2009-01-14

Растителен кашкавал и сирење Empty
ПишувањеПредмет: Re: Растителен кашкавал и сирење   Растителен кашкавал и сирење Empty22.05.09 15:32

da, demek i kaskaval ima... a razbrav deka po kafanive za polnenje na primer, polneta vesalica... stavale rastitelen, i base e gumen... ne mi se dopagja
Вратете се на почетокот Go down
radost
Прваче
Прваче
radost


Female
Број на мислења : 326
Age : 43
Локација : Makedonija
Расположение : odlicno
Поени : 28567
Registration date : 2008-10-11

Растителен кашкавал и сирење Empty
ПишувањеПредмет: Re: Растителен кашкавал и сирење   Растителен кашкавал и сирење Empty26.05.09 15:11

Вкусот како вкус. Ама немојте ве молам да го јадете растителниот кашкавал многу често, навистина не е здраво да се јаде. Ако не сакате кашкавал од млеко јадете кашкавал од соја.
Вратете се на почетокот Go down
kalinche70
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 534
Age : 53
Локација : sk
Поени : 27149
Registration date : 2009-09-25

Растителен кашкавал и сирење Empty
ПишувањеПредмет: Re: Растителен кашкавал и сирење   Растителен кашкавал и сирење Empty25.09.09 13:51

Nas doma mora da ni se dopagja se naviknavme na vkusot i dvete deca ni se alergichni na skoro se shto e od zivotinsko poteklo...pa taka sto jadat tie jademe i nie so mm,vkusot i ne e taka losh,a holesterol nemame xe xe
Вратете се на почетокот Go down
sonjamfk
Бруцош
Бруцош
sonjamfk


Female
Број на мислења : 2640
Age : 59
Локација : skopje
Поени : 29513
Registration date : 2008-07-28

Растителен кашкавал и сирење Empty
ПишувањеПредмет: Re: Растителен кашкавал и сирење   Растителен кашкавал и сирење Empty25.09.09 14:49

go stavam vo pica ili tost. mu go preporacaa na mm za holesterolot. inaku poveke kupuvame kaskaval ,a i sirenje, kravjo, ne e tolku mrsno i polesno e za jadenje.
Вратете се на почетокот Go down
ance
Прваче
Прваче
ance


Female
Број на мислења : 132
Age : 34
Локација : domce
Расположение : mamurno
Поени : 26859
Registration date : 2009-09-06

Растителен кашкавал и сирење Empty
ПишувањеПредмет: Re: Растителен кашкавал и сирење   Растителен кашкавал и сирење Empty25.09.09 22:55

i mene mi e ubav rastitelniot kaskaval vo pica ili vo tost a inaku ne mi e bas naj naj i skoro nikogas ne jadam takov
Вратете се на почетокот Go down
Ostoun
Прваче
Прваче
Ostoun


Female
Број на мислења : 284
Age : 46
Локација : tetovo
Поени : 26920
Registration date : 2009-09-12

Растителен кашкавал и сирење Empty
ПишувањеПредмет: Re: Растителен кашкавал и сирење   Растителен кашкавал и сирење Empty19.10.09 17:51

Јас воопшто не јадам ваков кашкавал бидејки сметам дека се фрлени пари и во пица да го ставиш нема никаков вкус бадијала си го ставил. Некаде прочитав дека хидрогенизиранита билни масла организмот не ги препознава како храна т.е. не може да ги разложи и тие остануваат во телото Растителен кашкавал и сирење 121539
Вратете се на почетокот Go down
kiki-riki
Полуматурант
Полуматурант
kiki-riki


Female
Број на мислења : 768
Age : 44
Локација : мак
Поени : 27020
Registration date : 2009-09-29

Растителен кашкавал и сирење Empty
ПишувањеПредмет: Re: Растителен кашкавал и сирење   Растителен кашкавал и сирење Empty19.10.09 18:15

ме заинтригиравте, ај утре ќе прашам технолог на работа па ќе ви пишам
Вратете се на почетокот Go down
kiki-riki
Полуматурант
Полуматурант
kiki-riki


Female
Број на мислења : 768
Age : 44
Локација : мак
Поени : 27020
Registration date : 2009-09-29

Растителен кашкавал и сирење Empty
ПишувањеПредмет: Re: Растителен кашкавал и сирење   Растителен кашкавал и сирење Empty22.10.09 18:44

консултирав неколку технолози и велат дека сите се прават само од соја зосто била единствено растение од кое може да се извлече толкава маснотија
Вратете се на почетокот Go down
Киро Велковски
Почетник
Почетник
avatar


Male
Број на мислења : 1
Age : 56
Локација : Скопје, Македонија
Поени : 26491
Registration date : 2009-10-30

Растителен кашкавал и сирење Empty
ПишувањеПредмет: Re: Растителен кашкавал и сирење   Растителен кашкавал и сирење Empty30.10.09 23:48

http://translate.google.com/translate?hl=en&sl=auto&tl=mk&u=http://en.wikipedia.org/wiki/Cheese_analogue&anno=2

Соја... И Википедија вика не е ништо посебно обезмастено, колку што е најбезмасното млечно сирење. Само малиот ми е алергичен на млеко па мора да крка такво (и го сака), па во Грција се утепавме од барање по продавници и на крај го најдовме (се вика Тостино и не е сирење).

Хм, сега си мислам и дека не е баш коректно што го викаат кашкавал, маргаринот не се вика растителен путер...
Вратете се на почетокот Go down
adi
Полуматурант
Полуматурант
adi


Female
Број на мислења : 616
Age : 40
Локација : vamu-tamu
Расположение : koga kako
Поени : 27146
Registration date : 2009-08-31

Растителен кашкавал и сирење Empty
ПишувањеПредмет: Re: Растителен кашкавал и сирење   Растителен кашкавал и сирење Empty30.10.09 23:54

Jas jadam kaskaval ama ovoj rastitelniot voopsto ne mi se dopaga,a inaku sirenje jadam ama ne sum golem obozavatel.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Растителен кашкавал и сирење Empty
ПишувањеПредмет: Re: Растителен кашкавал и сирење   Растителен кашкавал и сирење Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Растителен кашкавал и сирење
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Мојот дом :: Гастрономија-
Отиди до: