Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Пубертет

Go down 
+9
beti.liz
delfin76
Zvezdicka
Betka
Dimitar Dimitrovski
avon
Kinky
Sister
Mama Ane
13 posters
АвторПорака
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30656
Registration date : 2008-11-06

Пубертет Empty
ПишувањеПредмет: Пубертет   Пубертет Empty19.05.09 13:04

Незнам каде точно да ја сместам темава ама еве ај во тинејџери. Можно ли е ќерка ми да навлегува во фаза на пубертет? Приметувам многу промени во нејзиното однесување, нервозна е постојано, се затвара во соба, за се што ќе речам се противречи и враќа. треска врата, сите ние сме биле против неа (типични промени за таа фаза). Ама мала е некако (или јас така мислам). Она физички е многу напредна ама сепак неполни 9 години silent Или па фаза некоја и е..
Вратете се на почетокот Go down
Sister
Полуматурант
Полуматурант
Sister


Female
Број на мислења : 930
Age : 48
Локација : источно од рајот
Расположение : зошто си ме мајко родила..
Поени : 29014
Registration date : 2008-07-19

Пубертет Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пубертет   Пубертет Empty19.05.09 17:29

Мама Ане ми се чини дека навлегува во пубертет и дека треба да се спремаш психички Very Happy ,познати ми се тие нервози и трескања врати,лутње,плачење.....Кај ќерка ми почнаа да се јавуваат исто околу таа возраст,тие години се како влез во пубертетот изгледа,а и да ти кажам различни се кај секого.Еве кај син ми се послабо изразени тие симптоми на лутење и противречење,ама пак тој е многу емотивен и тивок,па некогаш ми се чини поарно да тресне врата отколку тивко да се нервира и да плаче...Има денови кога ми се чини дека и двајцата ќе ме полудат,ама нема бегање ги сваќам знам од што им е,а пак некои денови се златни...Само ќе ти кажам со среќа Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29849
Registration date : 2008-08-26

Пубертет Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пубертет   Пубертет Empty20.05.09 3:03

Sister напиша:
Само ќе ти кажам со среќа Very Happy
Ама ја утешиSmile)))
Mama Ane, mozebi vleguva vo pubertet, a mozebi i se sobra malku selenjeto, malku razdelbata od komsikite i drugarkite na staroto mesto, toa e stres i za vozrasen covek a ne za dete:). I koga na toa ke go dodades i bliskiot pubertet koj ve ocekuva - kombinacija snova:)))
Znam deka ne e smesno, sakam malku da te oraspolozam da ne se sekiras tolku, samo naoruzaj se so zivci i trpenie Пубертет 767433
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30656
Registration date : 2008-11-06

Пубертет Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пубертет   Пубертет Empty21.05.09 8:07

Кинки не и е селидбата, барем јас така мислам, веднаш си најде нови другарки, Ај ќе си собирам трпение и ќе се трудам да се снајдам Smile
Вратете се на почетокот Go down
avon
Прваче
Прваче
avon


Female
Број на мислења : 134
Age : 50
Локација : mk
Расположение : super
Поени : 27253
Registration date : 2009-06-24

Пубертет Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пубертет   Пубертет Empty06.07.09 17:22

tocno taka mama Ane kerka ti vleguva vo pubertet.Jas isto se zacudiv koga odam kaj edna moja prijatelka i kerka i taka se odnesuvai ima 9 i pol godini.Prijatelkata mi veli kerka mi gotova e vlezena e vo pubertet ,isto se ponasale i njzinite drugarki znaci ista generacija.Mene toa ne mi se veruvase no taa prasala i doktor i toj i potvrdil deka novite generacii se mnogu napredni i razvieni i deka sega ima ran pubertet na 9 godini a ne kako za nas na 14 god. A istite simptomi gi ima i kaj sin mi toj 9 godisen i mnogu cudno se ponasa .Pa po razgovorot so mojata prijatelka zakluciv deka toa e taka decata denes vleguvaat na 9 godisna vozrast vo pubertet.
Вратете се на почетокот Go down
Dimitar Dimitrovski
Почетник
Почетник
Dimitar Dimitrovski


Male
Број на мислења : 11
Age : 54
Локација : Skopje, Macedonia
Расположение : odlicno
Поени : 26606
Registration date : 2009-10-14

Пубертет Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пубертет   Пубертет Empty14.10.09 22:51

Pa, mojata kerka ima 14, a sinot ima 15 godini. Mislam deka i dvajcata se O.K., ama sepak vremeto ke pokaze dali sum vo pravo. Razgovaram so niv za zastita pri seksualni odnosi, bez razlika dali pocnale ili ne.
Ama, so seksot ne mozes da bides siguren, kako so nituedna tema vo pubertetot. Pozdrav do site od forumot i do tie sto go sozdale i go odrzuvaat! Lele, se izvinuvam, mesto 1970, sum napisal deka sum roden vo 1990 godina. AMA UTKA! IZVINETE! NENAMERNO SE PODMLADIV...
Вратете се на почетокот Go down
Betka
Прваче
Прваче
Betka


Female
Број на мислења : 119
Age : 52
Локација : Skopje
Расположение : супер
Поени : 27242
Registration date : 2009-07-01

Пубертет Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пубертет   Пубертет Empty15.10.09 9:39

И јас разговарам со ќерка ми која има 13. Сеуште е на почеток од пубертетот, барем јас проценувам така. Зборувам отворено, од некој работи ме фаќа дури и срам, само не покажувам. Мнооогу зборување и отвореност и надеж дека нема ништо лошо да им излезе на патот. Инаку имале право кога викаат големо дете големо гајле. Имам и малечко од 2,5 години и за него грижата ми се сведува на тоа дали е најадено, затоплено....
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Матурант
Матурант
Zvezdicka


Female
Број на мислења : 1683
Age : 43
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 29786
Registration date : 2008-08-29

Пубертет Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пубертет   Пубертет Empty15.10.09 10:03

E dobro de pubertetot ne e nekoja bolest ili bauk! Malku e po naporen za semejstvoto ama ke poime. Mislam deka denes malku previse vnimanie mu se pridava na pubertetot kako normalna pojava.
I fakt e deka generaciite se se ponapredni i pubertetot nastapuva se porano i porano. Ke morame da ja re-definirame definicijata "teenager" bidejki veke ne e sucaj decata da vleguvaat vo ovaa faza od koga ke napolnat 13 (13-teen)

Se poveke gledam deca od 9-10 godisna vozrast koi gi trese pubertetot veke. Kako roditeli (segasni i idni) ke morame da se prilagoime na promenite.
Вратете се на почетокот Go down
delfin76
Бруцош
Бруцош
delfin76


Female
Број на мислења : 2145
Age : 47
Локација : skopje
Расположение : nevoobicaeno za mene
Поени : 29030
Registration date : 2009-02-13

Пубертет Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пубертет   Пубертет Empty15.10.09 10:28

sin mi ima 11 godini i sega se nadvikuvame ponekogas Пубертет 116272
se nadevam dobro ke pomineme Пубертет 133239 i so razgovor ke gi resavame rabotite
Вратете се на почетокот Go down
beti.liz
Полуматурант
Полуматурант
beti.liz


Female
Број на мислења : 842
Age : 49
Локација : Skopje
Расположение : se trudam da e ok
Поени : 27851
Registration date : 2009-05-20

Пубертет Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пубертет   Пубертет Empty15.10.09 10:38

delfin76 напиша:
sin mi ima 11 godini i sega se nadvikuvame ponekogas Пубертет 116272
se nadevam dobro ke pomineme Пубертет 133239 i so razgovor ke gi resavame rabotite
I nie sme tuka nekade izgleda 10 godini,pa pocna se da ne nervira,i od nisto da ne sme zadovolni,lele ako potrae vaka ke me mrdne .Jas edno toj sesnaeset i ne znae da prestane.Samo vikame po doma Пубертет 739460
Вратете се на почетокот Go down
delfin76
Бруцош
Бруцош
delfin76


Female
Број на мислења : 2145
Age : 47
Локација : skopje
Расположение : nevoobicaeno za mene
Поени : 29030
Registration date : 2009-02-13

Пубертет Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пубертет   Пубертет Empty15.10.09 10:39

jas mnogu otvoreno zboruvam so nego i mislam deka dobro postapuvam
podobro od mene da slusne otkolku od ulica
Вратете се на почетокот Go down
beti.liz
Полуматурант
Полуматурант
beti.liz


Female
Број на мислења : 842
Age : 49
Локација : Skopje
Расположение : se trudam da e ok
Поени : 27851
Registration date : 2009-05-20

Пубертет Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пубертет   Пубертет Empty15.10.09 10:46

bozem i nie go pravime istoto.Ama problemot e so nadzboruvanje.Vraka mnogu,sega pocna i brat mu da mu smeta,da se navreduva covekot demek porasna .Objasnuvaj kazuvaj djabe on se si znae mi doagja ponekogas ubavo da go ispleskam Пубертет 252352 zostoizgleda nejke da me slusa Пубертет 57915
Вратете се на почетокот Go down
MamaMaja
Полуматурант
Полуматурант
MamaMaja


Female
Број на мислења : 1124
Age : 50
Локација : Скопје
Расположение : Детективско!
Поени : 28404
Registration date : 2009-01-27

Пубертет Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пубертет   Пубертет Empty15.10.09 11:29

9 godini, sosema e normalno togas da pocne da vleguva vo pubertet...
Nie sakame sekogas da bidat nasi mali bebinja, ama decata si rastat, se menuvaat.
Devojcinjata se mnogu napredni, i Masa taka rano vleze vo pubertet, bas bese brrrr veselo...
Kaj nas e veselo, eden po drug pubertet, pa taman Maksim ke vleze
vo pubertet, ja posle nego u klimaks, ke se tresat vrati hihi...
Вратете се на почетокот Go down
http://www.mmm.com.mk
Dara
Полуматурант
Полуматурант
Dara


Female
Број на мислења : 804
Age : 47
Локација : makedonija
Расположение : realno
Поени : 27528
Registration date : 2009-06-26

Пубертет Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пубертет   Пубертет Empty15.10.09 22:39

Nas veke ne "drma" pubertetot.Ana e 12 god.i voopsto ne lici i ne se odnesuva kako dete.Nekogas se zamisluva najpametna na planetata,ama ja pustame da se "izduva" i potoa brgu i pominuva.Vo eden moment znae da gi iskara sestrite,avo drug gi guska i gi saka najmnogu na svet..hormoni..sega za sega ima promeni vo odnesuvanjeto(reakciite)i vo nacinot na oblekuvanje.Sepak ima granici i taa e svesna za linijata koja ne smee da ja pomine.Mislam deka treba da se ostavat nekoi raboti da tecat normalno za "pubertetlija"no i da se ima kontrola od nas roditelite zosto se ne moze da se prepise na hormonite..Pubertetot ke projde , a karakterot ke ostane.
Вратете се на почетокот Go down
delfin76
Бруцош
Бруцош
delfin76


Female
Број на мислења : 2145
Age : 47
Локација : skopje
Расположение : nevoobicaeno za mene
Поени : 29030
Registration date : 2009-02-13

Пубертет Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пубертет   Пубертет Empty05.12.09 0:57

na sin mi pocnaa onakvi beli kako bubulicki da mu se pojavuvaat na liceto
lele sto ke se pravi , sto kremi se upotrebuvaat , da znam da si se spremam, masko ko masko neoti ke pobara sam , se ke bide so potsetuvanje
Вратете се на почетокот Go down
Dara
Полуматурант
Полуматурант
Dara


Female
Број на мислења : 804
Age : 47
Локација : makedonija
Расположение : realno
Поени : 27528
Registration date : 2009-06-26

Пубертет Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пубертет   Пубертет Empty05.12.09 1:52

Uste e mal.Sega za sega neka si go mie licenceto so medicinski sapun,a za ponatamu ako ne se povlecat konsultiraj se so nekoj dermatolog.Poz..
Вратете се на почетокот Go down
ValentinaMak
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 2
Age : 53
Локација : Radovis
Поени : 26327
Registration date : 2009-12-08

Пубертет Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пубертет   Пубертет Empty08.12.09 0:36

Па вака докторе се одлучив да ве прашам затоа што незнам веке како да се справам со син ми. Има 16 години и е 3-та година. Висок е 170цм. меѓутоа сака да се извиши уште и незнае како да го стори тоа, си има набиено комплекс дека е нисок и сака да расте уште. па дај кажете ми некој совет како може да порасне уште барем 10 цм. и дали има шанси за тоа со оглед дека е 16 години. И да ми кажите до колку години растат момчињата.. Благодарам..
Вратете се на почетокот Go down
delfin76
Бруцош
Бруцош
delfin76


Female
Број на мислења : 2145
Age : 47
Локација : skopje
Расположение : nevoobicaeno za mene
Поени : 29030
Registration date : 2009-02-13

Пубертет Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пубертет   Пубертет Empty12.12.09 12:47

ValentinaMak напиша:
Па вака докторе се одлучив да ве прашам затоа што незнам веке како да се справам со син ми. Има 16 години и е 3-та година. Висок е 170цм. меѓутоа сака да се извиши уште и незнае како да го стори тоа, си има набиено комплекс дека е нисок и сака да расте уште. па дај кажете ми некој совет како може да порасне уште барем 10 цм. и дали има шанси за тоа со оглед дека е 16 години. И да ми кажите до колку години растат момчињата.. Благодарам..

pa na temava ne pisuva doktor , tuku site clenovi megusebno si davaat soveti i mislenja
a moeto mislenje za vasiot "problem" e da sportuva sinot , neka igra kosarka na primer
Пубертет 592735
Вратете се на почетокот Go down
ValentinaMak
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 2
Age : 53
Локација : Radovis
Поени : 26327
Registration date : 2009-12-08

Пубертет Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пубертет   Пубертет Empty15.12.09 19:55

delfin76 напиша:
ValentinaMak напиша:
Па вака докторе се одлучив да ве прашам затоа што незнам веке како да се справам со син ми. Има 16 години и е 3-та година. Висок е 170цм. меѓутоа сака да се извиши уште и незнае како да го стори тоа, си има набиено комплекс дека е нисок и сака да расте уште. па дај кажете ми некој совет како може да порасне уште барем 10 цм. и дали има шанси за тоа со оглед дека е 16 години. И да ми кажите до колку години растат момчињата.. Благодарам..

pa na temava ne pisuva doktor , tuku site clenovi megusebno si davaat soveti i mislenja
a moeto mislenje za vasiot "problem" e da sportuva sinot , neka igra kosarka na primer
Пубертет 592735

Добро да видов послето откако детално разгледав се. Инаку да ми дајте совет до колку отприлика растат момчињата. Ја мислам до кај 23-24 години али не сум сигурна. Инаку фала на советот и ја му велев тоа.
Вратете се на почетокот Go down
Tifani
Полуматурант
Полуматурант
Tifani


Female
Број на мислења : 1005
Age : 47
Локација : makedonija
Расположение : dobra sum
Поени : 28202
Registration date : 2009-04-14

Пубертет Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пубертет   Пубертет Empty16.12.09 13:37

Mislam i moj Filip veke vleguva vo pubertet so negovoto odnesuvanje,kako pomal sto i da kazam ne odvrnuvase,morase se da me poslusa,e sega se toj znae,ne e zadovolen so nisto,saka sekogas da bide naj,naj od site deca.
Dosta razgovaram so nego i znae da bide dosta umen,sa sorabotuva so nas za nekoi raboti,ama sepak pubertetot ke si go napravi svoeto od toa nema beganje.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Пубертет Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пубертет   Пубертет Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Пубертет
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Деца-
Отиди до: