Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Имате ли искуство со јасли?

Go down 
+16
Biljana
Ves
TINCE
baby24
marijanamir
Mama Vase
Emi
delfin76
jasmina,mina
babymelani
Kikic
Inicka_08
danielaval
Rozetka
Mama Ane
Maja
20 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2
АвторПорака
TINCE
Прваче
Прваче
TINCE


Female
Број на мислења : 114
Age : 44
Локација : Skopje
Расположение : odlicno!
Поени : 29091
Registration date : 2008-06-27

Имате ли искуство со јасли? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Имате ли искуство со јасли?   Имате ли искуство со јасли? - Page 2 Empty29.08.09 13:18

Да не знаете до која возраст се јасли?
и дали цело време се во креветче децата?јана оди одамна па дури во креветче и не знае да седи. којзнае како ке поминеме од сл.недела ц ц ц
Вратете се на почетокот Go down
Ves
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1410
Age : 45
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 29472
Registration date : 2008-09-16

Имате ли искуство со јасли? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Имате ли искуство со јасли?   Имате ли искуство со јасли? - Page 2 Empty29.08.09 23:33

baby24 напиша:
Jas sakam da ve prasam kako poiskusni so gradinkive od vtornik Lea ke ja nosam vo gradinka vo prva grupa jasli i me interesira dali moze nesto da si nosime od doma kako na pr :kebeto bidejki bez nejzinoto kebe nema nikakvi sansi da zaspie si go bara vika bubu i so dr i da i dadam vristi place nesaka da zaspie ,ako e premorena.Mi e strav deka ke nema da spie i celo vreme ke place po kebeto .
Васе инсистирај да ти одобрат да си го носи со неа зашто така и помирна ќе си биде , ќе и биде утеха ќебенцето таму , свое , познато од дома.
леле , не знам како моево би го оставла еден ден така в јасли или градинка , кога ги оставав ти што ги чував срцето ми плачеше кога ме тегнеа за рака и молеа низ солзички .Исто беше и со големи на пошетокот на секоја школска година.Ама како и да е тоа е битно за да бидат независни.
Јас го оставам Макси кај моите , на гости оди со бабите, на прошетки оди со роднини и така на по неколку саати кога може , за да не бидеме лепенки flower
Вратете се на почетокот Go down
Maja
Прваче
Прваче
Maja


Female
Број на мислења : 487
Age : 44
Локација : Skopje
Поени : 29653
Registration date : 2008-04-14

Имате ли искуство со јасли? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Имате ли искуство со јасли?   Имате ли искуство со јасли? - Page 2 Empty30.08.09 22:24

baby24 напиша:
Jas sakam da ve prasam kako poiskusni so gradinkive od vtornik Lea ke ja nosam vo gradinka vo prva grupa jasli i me interesira dali moze nesto da si nosime od doma kako na pr :kebeto bidejki bez nejzinoto kebe nema nikakvi sansi da zaspie si go bara vika bubu i so dr i da i dadam vristi place nesaka da zaspie ,ako e premorena.Mi e strav deka ke nema da spie i celo vreme ke place po kebeto .

Баш тоа стана збор пред некој ден......воспитувачката во чија група ќе одиме ние кога зборевме што треба да носиме ни потенцираше дека може слободно да ја донесеме омилената играчка или било што ако нешто посебно ни значи (ние сега за сега немаме такво нешто). Кажуваше деца носеле со себе и пижами од мајките, играчки.... Имате ли искуство со јасли? - Page 2 115742
Можеш да прашаш, иако мислам дека не би било проблем, напротив, баш е симпатично Smile
Вратете се на почетокот Go down
Biljana
Полуматурант
Полуматурант
Biljana


Female
Број на мислења : 1100
Age : 44
Локација : domce
Расположение : srekno
Поени : 28218
Registration date : 2009-05-04

Имате ли искуство со јасли? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Имате ли искуство со јасли?   Имате ли искуство со јасли? - Page 2 Empty31.08.09 15:58

Jas imam ama epten loso iskustvo so jasli. Gorana napolni edna godina i morav da ja dadam vo jasli za da zavrsam so ispitite nemase koj da ja cuva. Lele luge sto da vi kazam: ke go odnesam zdravo ke mi go dadat bolno(voobicaena rabota) ke odnesam sise malo so crvena tapa ke mi vratat sise golemo so zelena tapa........ Ednas idam i vleguvam bez najava i ima sto da vidam Edna lazicka i eden tanjir i od nego site deca gi ranat, MI SE ZGADI, moze loso se izraziv ama edna lazica na 15 deca. Vednas si go zedov deteto, prevzemav nekoi merki so direktorkata i ottogas moja noga ne stapna tamu.
Вратете се на почетокот Go down
tanjaaa
Полуматурант
Полуматурант
tanjaaa


Female
Број на мислења : 625
Age : 36
Локација : skopje
Расположение : NAJSREKNA NA CEL SVET
Поени : 28749
Registration date : 2008-09-11

Имате ли искуство со јасли? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Имате ли искуство со јасли?   Имате ли искуство со јасли? - Page 2 Empty21.10.09 12:59

neznam dali ja ima temava negde ako e taka popravete me i prasanjeto mi e od koga gi nosevte vasite deca vo jazli i kako se snaogaa dokolku se rabotelo za malo bebce od 9 meseci i znaete li kakvo e cuvanjeto tamu jas najdov rabota i pocnuvam od utre i planiram mila da ja pratam vo gradinka ili jazli neznam kako e ispravno ima 9 meseci
i ima li nkoj dete sto go nosi vo gradinkata vo gorce kaj mirce acev osnovnoto pozzdravce i fala

a dali nekoj go nosel svoeto bebe vo gradinkata vo gorce kaj osnovnoto uciliste mirce acev i kako e tamu dali nekoj znae zaso ke ja nosam mila od 1 noemvri najverojatno ama nekako me kopka i mi stvaran nervoza zaso slusam kako site vikaat deka odkako ke trge vo gradinka samo bolesti ke ima neznam sto mislite dali e najcesto taka zaso mila da ne e za podrek do sea si e super ni sirupce ni kapki super si e i strav mi e sea ako pocne da se razboluva

i da prasam uste nesto mila cica dali toa e nekakva prednost za imunitetot i dali da prodolzam so cicanje
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29909
Registration date : 2008-08-26

Имате ли искуство со јасли? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Имате ли искуство со јасли?   Имате ли искуство со јасли? - Page 2 Empty21.10.09 17:19

Cicanjeto ne e "nekakva" prednost tuku ogromen benefit, ne samo za imunitetot. Prodolzete i ponatamu so doenje, ako odi vo gradinka ne znaci deka treba da ja odbies:). Ke cica koga ke bidete dvete doma i preku nok.
Вратете се на почетокот Go down
baby24
Матурант
Матурант
baby24


Female
Број на мислења : 1682
Age : 40
Локација : na rabota pa domce i obratno
Расположение : odlicno
Поени : 29153
Registration date : 2008-07-29

Имате ли искуство со јасли? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Имате ли искуство со јасли?   Имате ли искуство со јасли? - Page 2 Empty21.10.09 19:27

Tanjaaa nesakam da te plasam ama nie od koga trgnavme vo gradinka postojano sme bolni znaci od 1 septemvri odime na 3 sep ona se razbole i eve uste nemozam da ja opravam duri i antibiotik pie ama nema fajde krvta i oslabe ono voopsto ne napreduva vo kilaza neznam zosto znaci ocekuvaj takvi reakcii pa pogotovo sega vo ekot na nastinkive lele mori majko e po gradinkive decata gi nosat bolni iako e naglaseno da ne se nosat i edno od drugo se nastinuvaat,a pred toa bevme sovrseno zdravi bez primano nikakva terapija do sega duri ne bila ni malku nastinata.Moj predlog koga veke ja nosis vo gradinka zastitija so nesto dfavaj kinder imun ili imunobaby nesto neka ti predlozat za da ja ujacas inaku realno da zborime nema sansi da ne nastine zatoa so vreme reagiraj,jas se zeznav so porano ne pocnav so davanje na vakvo nesto moze ke ja zastitev porano ama sto e toa e nema nazad.Vi posakuvam srekno pocnuvanje vo gradinka Smile
Вратете се на почетокот Go down
kiki-riki
Полуматурант
Полуматурант
kiki-riki


Female
Број на мислења : 768
Age : 44
Локација : мак
Поени : 27105
Registration date : 2009-09-29

Имате ли искуство со јасли? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Имате ли искуство со јасли?   Имате ли искуство со јасли? - Page 2 Empty21.10.09 19:40

со р4азболувањата така е на почетокот додека детето да зацврсне, моите така се разболуваа на почетокот 1 ден градинка 5 дена дома болни, разговарав со лекари и ми рекоа дека тоа се случува на децата кога ќе излезат од домашните услови и се привикнат на нова средина, така стекнувале имунитет, а ако не одат во градинка тоа ќе им се случувало кога ќе тргнат на училиште
Вратете се на почетокот Go down
Mama Vase
Полуматурант
Полуматурант
Mama Vase


Female
Број на мислења : 1437
Age : 47
Локација : Skopje,MK
Поени : 28984
Registration date : 2009-03-17

Имате ли искуство со јасли? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Имате ли искуство со јасли?   Имате ли искуство со јасли? - Page 2 Empty21.10.09 23:23

stakleno zvono defiitivno ne.
ama za mene ako majkata ima izbor,malecko vo jasli ni pod razno.pogotovo ne na zima.znaci ako ima izbor.
nastinki,virozi,grip,bakterii malecko na 10-15 mes i dete na 6-7 god.veruvaj mi dijametralno sprotivno gi prelezuvaat.
zborime za bebinja koi pakticno nemaat nikakov imunitetet ili imaat ama koj e vo gradenje i za deca koi veke imaat steknato imunitet koj ke si go nosat cel zivot.ne za dzabe rekle cuvaj go do 3 za da ne go cuvas do 33.
ama sekade ima isklucoci.moze da odi vo jasli-gradinka i da e zdravo a moze i doma da e cuvano pa da e bolno.
majkata znae najdobro da si proceni.
Вратете се на почетокот Go down
lila_mk
Полуматурант
Полуматурант
lila_mk


Female
Број на мислења : 787
Age : 46
Локација : skopje
Поени : 28926
Registration date : 2008-10-17

Имате ли искуство со јасли? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Имате ли искуство со јасли?   Имате ли искуство со јасли? - Page 2 Empty22.10.09 11:37

lelel sto strav me faka , porodilnoto mi zavrsuva vo januari, togas ke imame 9 meseci, babite ne ni se vo skopje , gradinka vo januari eptem nekako loso mi zvuci bas najladniot period, stvarno neznam sto ke pravam. Имате ли искуство со јасли? - Page 2 121539
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Имате ли искуство со јасли? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Имате ли искуство со јасли?   Имате ли искуство со јасли? - Page 2 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Имате ли искуство со јасли?
Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 2Отиди на страна : Previous  1, 2
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Деца-
Отиди до: