Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Ученички протести

Go down 
+11
Ves
Vesna Blazevska
Dara
Jovana's mom
Damjana
Mila87
butterfly
bile
wisna
Kikic
Daki
15 posters
Отиди на страна : 1, 2  Next
АвторПорака
Daki
Полуматурант
Полуматурант
Daki


Female
Број на мислења : 547
Age : 40
Локација : Skopje
Поени : 28795
Registration date : 2008-08-27

Ученички протести Empty
ПишувањеПредмет: Ученички протести   Ученички протести Empty10.05.09 16:43

Sto mislite za protestite koi gi organiziraat ucenicite.Eve bas sega se aktuelni protestite po povod eksternoto testiranje.

Dali ucenicite sami izleguvaat na protesti i so koja cel?
Dali se podbucnati od starana na odredeni nastavnici, ili pak protestiraat so cel da si gubat casovi?

Isto taka se nametnuva i prasanjeto kolku sme gi vospitale nasite ucenici. Dali nacin na izrazuvane revolt e preku mavanje so jajca i kazuvanje na pcovki.

Mene iskreno me zagirzuvaat malku vakvite postapki od tinejdzeri, mladi lujge, posebno ako se zeme faktot deka idninata na mladite ostanuva. :hmm
Вратете се на почетокот Go down
Kikic
Бруцош
Бруцош
Kikic


Female
Број на мислења : 2003
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : happppppppyyyyyyyyyy
Поени : 29115
Registration date : 2008-09-29

Ученички протести Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ученички протести   Ученички протести Empty10.05.09 16:50

Kakva mladina imame nie?
Vospitale???-koe vospituvanje koga roditelite po celi denovi se na rabota da zarabotat nekoj denar a decata se prepusteni ili na baba i dedo ili na ulicno vospituvanje.
Protesti-mislam deka im e interesno da strajkuvaat zasto se gubat caosvi i ne ucat.
A za testiranjeto uste nemam zazemeno stav bidejki gi opravduvam i ucenicite od edna strana i ministerstvoto od druga strana
Вратете се на почетокот Go down
http://www.glatkovdizajn.com.mk
wisna
Полуматурант
Полуматурант
wisna


Female
Број на мислења : 612
Age : 35
Локација : Lost...
Поени : 29822
Registration date : 2008-02-08

Ученички протести Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ученички протести   Ученички протести Empty15.05.09 23:41

Прво треба да воведат асален образовен кадар за да се воведе такво оценување, јас барем така мислам. Како прво ретко кој професор може да успее да мотивира дете да учи. Повеќето ученици спијат на часови, поради незаинтересираност бегаат од часови. Знам по мене. Ете на пример психологија не пропуштив час, како и изборна филозофија, ептен беше интересно и со мерак учев.. а на пример на физика и географија сафра ме фаќаше и секако дека не идев или се допишував со ливче (на ти го дај ми го).. еден монотон глас, никаква организација на час, на професорот му се одмилил животот, самиот изгубил волја за живот и мотивација за даље, а не па нас да не мотивира. Прво треба да се променат други работи во образовниот систем, а потоа да се воведе нов начин на оценување. Ова е барем мое мислење..
Вратете се на почетокот Go down
bile
Прваче
Прваче
bile


Female
Број на мислења : 230
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : ok
Поени : 27852
Registration date : 2009-03-16

Ученички протести Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ученички протести   Ученички протести Empty15.05.09 23:56

Па нека маваат со јајца ако сакаат, ова го нема никаде,децата се крајно изреволтирани.Големата ќерка ми е петто одделение главата не знам кај ми е од тие тестови ај што сите оценки им ги расипуваат на децата па и они да полагаат тестови за работата на наставниците. Замислете и таа по техничко се ставила во некој филм, не попушта оценка,само таа и е 4 а изработките и се супер на керка ми како за петтооделенче-не се архитекти па да им бара совршенство.Нека си пушти министерството инспектори нека присуствуваат на часовите,што сакаат нека прават не се децата криви.Осмоодделенците протестираа и сега им бранеле да одат на полуматура,немаат голем одмор не знам што ти не .Па демократија со присила ли се прави, нормално дека се револтирани. Ученички протести 412106
Вратете се на почетокот Go down
wisna
Полуматурант
Полуматурант
wisna


Female
Број на мислења : 612
Age : 35
Локација : Lost...
Поени : 29822
Registration date : 2008-02-08

Ученички протести Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ученички протести   Ученички протести Empty16.05.09 0:08

Абе као демек воведуваат строгост? Па што се должни децата да трпат заради нечија неспособност. Пред се нека си ги оспособат кадрите. Како може неспособен човек да оспособи дете? Претеруваат, ептен. Како што рече погоре, нека пуштат инспектори да видат што се се случува по часовите... ама не, тогаш ќе биде поинаку. Ги измалтретираа само децата бадијала. Во ред е да се има оценувања и тестови, да се регулира знаењето, ама како што реков, нека предава некој компетентен за својата дејност.
Вратете се на почетокот Go down
butterfly
Полуматурант
Полуматурант
butterfly


Female
Број на мислења : 1182
Age : 40
Локација : Veles
Расположение : измрено........преморено
Поени : 28103
Registration date : 2009-04-12

Ученички протести Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ученички протести   Ученички протести Empty16.05.09 0:19

Jas mislam deka ova ne odgovara na nikogo,ni na profesorite ni na ucenicite.Majka mi e nastavnicka i od sto e dobra ( ne nesposobna da motivira ucenik ) stava dvojcinja i na tie sto nemaat vrska.......ama ete i e zal da gi ostava na polaganje ili nekoj da izgubi godina,oti toj sto ne naucil cela godina dane ke nauci koga ke odi na polaganje??????E sega ke bide problem i za tie sto kaj ne ucea a ne dvojcinja ami dobivaa petki kako nivnite tatkovci i mamicki ke ja sreduvaat rabotava neznam....???Kako i da e jas mislam deka ova e uste eden glupav zakon od mnogute sto se donesoa vo posledno vreme..... Ученички протести 554260
Вратете се на почетокот Go down
wisna
Полуматурант
Полуматурант
wisna


Female
Број на мислења : 612
Age : 35
Локација : Lost...
Поени : 29822
Registration date : 2008-02-08

Ученички протести Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ученички протести   Ученички протести Empty16.05.09 0:21

Не знам за мајка ти, ама има професори кои навистина немаат поим за зборот мотивација... не зборувам од памет, туку повеќе од искуство. Многу од тие луѓе се промашена инвестиција
Вратете се на почетокот Go down
bile
Прваче
Прваче
bile


Female
Број на мислења : 230
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : ok
Поени : 27852
Registration date : 2009-03-16

Ученички протести Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ученички протести   Ученички протести Empty16.05.09 0:43

Кај керка ми во школо наставник им забрани да носат мобилни на неговите часови.Го снимале децата на мобилен како тресе глупости на часовите место да ги научи нешто,како доага на час 20 минути пред да звони па го ставиле на интернет.
Така и им треба децата не пијат нафта сабајле млеко пијат,прават разлика меѓу добро и лошо и револтот најискрено го искажуваат не прават лице како возрасните.
Вратете се на почетокот Go down
Daki
Полуматурант
Полуматурант
Daki


Female
Број на мислења : 547
Age : 40
Локација : Skopje
Поени : 28795
Registration date : 2008-08-27

Ученички протести Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ученички протести   Ученички протести Empty16.05.09 9:40

wisna напиша:
Не знам за мајка ти, ама има професори кои навистина немаат поим за зборот мотивација... не зборувам од памет, туку повеќе од искуство. Многу од тие луѓе се промашена инвестиција

Da Wisna za ova si sosema vo pravo. Tuka problemot mislam deka lezi vo zakonot za penzioniranje. Zamislete profesorive treba da rabotat do62 odnosno 64 godini.Nmaesto da vrabotat mlad i ambiciozen kadar, koj sigurno ke upotrebuva posovremeni metodi i tehniki vo nastavata. Znaeme deka avtoritetot na nastavnikot e sveden na minimum, a denesnive deca se dosata temperamentni i boagmi ako ne znaes da gi animiras i da napravis ubav cas tesko tebe ke bide, na glava ke ti se kacat.
Вратете се на почетокот Go down
Daki
Полуматурант
Полуматурант
Daki


Female
Број на мислења : 547
Age : 40
Локација : Skopje
Поени : 28795
Registration date : 2008-08-27

Ученички протести Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ученички протести   Ученички протести Empty16.05.09 9:50

"Па нека маваат со јајца ако сакаат, ова го нема никаде,децата се крајно изреволтирани"


E so ova navistina ne se slozuvam. Vo red e sega se izrevoltirani od eksternoto testiranje i ke mavaat so jajca, a sto ako utre den se izrevoltira detetto od roditelot ili od nesto drugo????Treba da gi naucime decata na koj nacin i kako se reagiraat i pri revolt i pri bilo kakvo nedorazbiranje.Za se si ima nacin, i se moze da se resi , no na niv po malku im odgovara da si gubat i casovi pa si se oslobodija nekako.Kade e onaa poznata izreka "Ubavito zbor zelezni vrati otvara".Zasto ne formiraa nekoi debati vo vrska so ovoj problem, otkako ispomavaa so jajca im tekna da sobiraat potpisi protiv testiranjeto.
Вратете се на почетокот Go down
bile
Прваче
Прваче
bile


Female
Број на мислења : 230
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : ok
Поени : 27852
Registration date : 2009-03-16

Ученички протести Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ученички протести   Ученички протести Empty16.05.09 23:21

Daki vo afekt pisuvav zosto me tangira mene licno ovaa tema.Kazav prethodno kerka mi ke gi polaga ovie testovi i cela godina se maci za petki(poveke od dosega)zosto im prpa na nastavnicite i udri po decata.Vo red e postrogo ocenuvanje ama preteraa.I na kraj sekoe cudo za tri dena dogodina se ova ke se zaboravi, pa koj nastradal ,nastradal.Ima i drugi nacini da se sprovede kontrola na rabotata na nastavnicite.Nemojte da me razberete pogresno,teska godina pominavme.
Вратете се на почетокот Go down
Mila87
Полуматурант
Полуматурант
Mila87


Female
Број на мислења : 1068
Age : 36
Локација : Скопје
Расположение : добро
Поени : 28464
Registration date : 2009-02-16

Ученички протести Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ученички протести   Ученички протести Empty16.05.09 23:55

Јас лично сум против овие тестови, и против било какво тестирање, приемни,или завршни тестови.
Во основното училиште децата се учат на ред и навики, што според мене е најважно. Да бидеме реални најважно е да знаат децата дека со ФАКУЛТЕТ можат да станат некој и нешто во животот и дека тогаш е вистинското време за учење. Во основно и средно не е ни приближно исто учењето како што е на факултет. Мислам дека ако некој сака да учи тоа ќе го покаже тогаш . Знам примери кога на децата до средно им биле сите петки, дали поради мама и тато или затоа што се умилкувале на професорите, па кога се запишале на факултет ни прва година неможат да ја завршат. А знам и личност која до крај на средно едвај со 2,3 поминуваше па еве сега заврши факултет на време.
Доколку владата сака да воведе некакви тестови нека ги осмисли со време, а не вака почни-остави, но да бидат сепак лесни колку да се повтори материјалот. Иако јас мислам дека нема потреба од никакви тестирања
Вратете се на почетокот Go down
Damjana
Полуматурант
Полуматурант
Damjana


Female
Број на мислења : 1401
Age : 52
Локација : tuka sum...
Расположение : haos
Поени : 29014
Registration date : 2008-12-07

Ученички протести Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ученички протести   Ученички протести Empty16.05.09 23:58

Gi razbiram decata deka im e tesko, deka ne sakaat da polagaat. Ama ednas mora da se stavi kraj na samovolieto na profesorite. Mora da prestanat so protekciite, so stavanejto ocenki po prijatelska ili dr. baza. Nedostizni se - sto saka toa ke pravi so deteto. Jas licno sum mnogu nezadovolna od profesorite (sekoja cest na isklucoci) i nivnite metodi na ocenuvanje. Pa kaj e tuka motivot da se uci?? Vo klas od 30 ucenici, 25 odlicni ... kaj go ima toa? Pisuvaj 5-ki od rakav, pa sega prpa sto nekoj ke gi prokontrolira. Mislam deka tie gi manipuliraat i ucenicite da protestiraat.
Вратете се на почетокот Go down
http://fotki.com/damjana
Jovana's mom
Прваче
Прваче
Jovana's mom


Female
Број на мислења : 489
Age : 54
Локација : Kocani
Поени : 29095
Registration date : 2008-07-02

Ученички протести Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ученички протести   Ученички протести Empty19.05.09 11:37

Вината треба да се бара во образовниот систем воопшто! Не можеме да ги обвинуваме само професорите или само учениците на кои „им гори под нозе“ заради тестовите! Во училиштата се вработуваат партиски кадри што штотуку излегле од бугарските факултети, а се делат отказни решенија и се прогласуваат технолошки вишок повозрасни и искусни професори! Не се гледа квалитет, туку само послушен партиски војник! Тој што одредува кој предмет во која паралелка ќе се полага е директорот! Значи пак оценувањето не е објективно!
Мислам дека треба да се прави тестирање секоја година, но кој предмет во која паралелка ќе се полага, да се одредува однадвор, екстерно, значи да има комисија која непристрасно и објективно ќе направи распоред... Ама познавајќи го нашиот македонски менталитет, тоа ќе биде можеби за 30-40 години...
За протестите на учениците, не мислам дека некој ги подбоцнува, едноставно не сакаат да учат...
Имаат право да протестираат, се што не им се допаѓа треба да си кажат, макар и да не се во право. Во младоста е бунтовноста, дури мислам дека нашата младина е премногу „умртвена и успана“, зачаурена во партизмот...
Вратете се на почетокот Go down
Dara
Полуматурант
Полуматурант
Dara


Female
Број на мислења : 804
Age : 47
Локација : makedonija
Расположение : realno
Поени : 27588
Registration date : 2009-06-26

Ученички протести Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ученички протести   Ученички протести Empty18.08.09 19:54

Sto mislite za denesnite protesti vo Skopje od strana na albanskite ucenici koi sakat poveke paralelki,t.e site sto konkurirale da bidat primeni(bez polaganje)vo sredno medicinsko?I.. kako vi se dopagaat nivnite paroli na koi imase ispisano "USA -HELP, US"!?Sto mislite dali ovie osmoodelenci sami gi smislile ovie raboti ili ima nekoj vo pozadina?-Mene voopsto ne mi izgledase "vkusno". :c,c,c: Poz..
Вратете се на почетокот Go down
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност
Vesna Blazevska


Female
Број на мислења : 896
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 28395
Registration date : 2009-04-28

Ученички протести Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ученички протести   Ученички протести Empty18.08.09 20:59

14 godisen ne smisluva sam vakvo nesto , revoltirana sum sto tie ne sakaat medicinsko da ucat, sakaat vo pance karagjozov da ucat...politika, sakaat da go napravat albansko skolo...
Вратете се на почетокот Go down
Ves
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1410
Age : 45
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 29472
Registration date : 2008-09-16

Ученички протести Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ученички протести   Ученички протести Empty19.08.09 2:18

Премногу демократија не е на арно .Без разлика за кој народ или националност ама мислам дека се претерува на многу полиња .
Каков пример добиваат идните генерациии ученици ако гледаат дека се што некој ќе посака ако не се исполнува го добива преку протести, бојкоти , мудрување , препукување.
Треба да се има почит кон Министерството за бразование , впрочем вработените таму се тие кои знаат и одлучуваат како и што е најдобро а учениците се тие кои учат и следат каде што може и треба . Вака ко што тргнало со штрајкови со протести , се губи многу време , енергија на непотребни нешта , наместо да се учи и работи .
Вратете се на почетокот Go down
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност
Vesna Blazevska


Female
Број на мислења : 896
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 28395
Registration date : 2009-04-28

Ученички протести Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ученички протести   Ученички протести Empty19.08.09 9:20

Jasno e vekje i ocigledno e, i samiot minister rece vcera, ne e stvarta medicinsko da se uci, tuku vo karagjozov da se uci - im otvorija vo zefljus marku, vo hemisko itn, ne sakaat gospodata tamu, vo pance sakale i toa da gi primele site ucenici bez priemen...heloooooooo, preteruvaat dzanam, imam prijatelka koja e profesorka vo pance, zenata sama kaza, ne se raboti tuka za medicina tuku za politika, sakaat da go zemat shkoloto, da bidat mnozinstvo...
Вратете се на почетокот Go down
jeca
Почетник
Почетник
jeca


Female
Број на мислења : 94
Age : 44
Локација : Skopje
Расположение : koga kako
Поени : 27533
Registration date : 2009-05-08

Ученички протести Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ученички протести   Ученички протести Empty19.08.09 9:23

Jas mislam deka ova e veke preterizam i od strana na roditelite i od strana na ministerstvoto. Sekoja godina vikaat nema da zapisuvaat poveke ucenici od predvideniot broj i sekoja godina e isto tripati poveke zapisuvaat mora pothitno da se vovedat testiranja za priem inace zdrastvoto ni otide vo aut ( dodusa odamna otide ama sega ke ne dokrajcat)
Вратете се на почетокот Go down
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност
Vesna Blazevska


Female
Број на мислења : 896
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 28395
Registration date : 2009-04-28

Ученички протести Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ученички протести   Ученички протести Empty19.08.09 9:35

Тоа е цената шо треба сите да ја платиме поради одлуката на владата за задолжително средно образование.
Вратете се на почетокот Go down
Ana.b
Прваче
Прваче
Ana.b


Female
Број на мислења : 414
Age : 41
Локација : Skopje
Поени : 27953
Registration date : 2009-04-07

Ученички протести Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ученички протести   Ученички протести Empty21.08.09 0:07

Кога заврчував 4 год. средно,мислам дека беше2001 год.,организиравме протести за намалување на партиципацијата на државните факултети и укинување на приемни испити.Значи не баравме да се укине партиципацијата,туку само да се намали.Баравме да не подржат и студентите,сите средношколци и што е најважно родителите.На протестот немаше ни еден родител,а до тогаш скоро секој возрасен што го познавам коментираше дека се превисоки цените на државните факултети.Никој во државава не не подржи,дури специјалците кои беа пратени пред влада ни се смееа и ни викаа-деца ај одите на кафе негде,си го губите времето за без потреба.
Највеќе во тој момент ме иритираа некои од професорите во средното економско каде што завршив,кои се закануваа на најразличен начин,само да не спречат да не одиме на протест.Нема да ја заборавам професорката по македонски-ме гледа дека го зимам ранецот и ке одам на протест и ми вика-леле Ана па јас од тебе ова не го очекував,па ти одлична ученичка и ке одиш на протест и ке дозволиш да ти ставам неоправдан?Јас само и реков-а ако не влезам во државна квота ке ми ја платиш ли ти партиципацијата бидејки јас немам 500 евра
(инаку да ве потсетам ако не се сеќавате,протестот беше мирен,без никакви проблеми и нормално неуспешен)
Вратете се на почетокот Go down
Лејди
Почетник
Почетник
Лејди


Female
Број на мислења : 94
Age : 37
Локација : Скопје
Расположение : Тажно
Поени : 27181
Registration date : 2009-07-18

Ученички протести Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ученички протести   Ученички протести Empty21.08.09 0:36

Какви се овие протести?
Зарем никој не ги научил на нормално и учтиво протестирање?
Да се мава со шишиња и да се лежи по улици???
Па да одам да ги прашам за што протестираат нема да знаат да ми одговорат.
Тука се криви родителите, преку леб погача бараат, нивните деца се само глупаво оправдување.
Се прашувам дали сакаат да учат медицина или битно им е училиштето во кое ќе ја држат наставата?
Се е ова за инает...
Алчни за уште и уште и уште права, па имам чувство дека навистина за нос не влечат.

Протестираат за нови паралелки, ги добија..
Што уште сакаат?
Морало па Панче да биде?
Ма ајде... циркузи прават.
Вратете се на почетокот Go down
Kat
Прваче
Прваче
Kat


Female
Број на мислења : 237
Age : 53
Локација : povece na rabota otkolku doma
Расположение : pozitivno
Поени : 27217
Registration date : 2009-08-04

Ученички протести Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ученички протести   Ученички протести Empty22.08.09 11:47

Арно тие си протестираат , не дека ги оправдувам .Само зборот ми е кога ние ќе се собериме онака да протестираме? lol! :mir: Се што побарале се си добиле. da ziveeme
Вратете се на почетокот Go down
Daki
Полуматурант
Полуматурант
Daki


Female
Број на мислења : 547
Age : 40
Локација : Skopje
Поени : 28795
Registration date : 2008-08-27

Ученички протести Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ученички протести   Ученички протести Empty22.08.09 23:01

Лејди напиша:
Какви се овие протести?
Зарем никој не ги научил на нормално и учтиво протестирање?
Да се мава со шишиња и да се лежи по улици???
Па да одам да ги прашам за што протестираат нема да знаат да ми одговорат.
Тука се криви родителите, преку леб погача бараат, нивните деца се само глупаво оправдување.
Се прашувам дали сакаат да учат медицина или битно им е училиштето во кое ќе ја држат наставата?
Се е ова за инает...
Алчни за уште и уште и уште права, па имам чувство дека навистина за нос не влечат.

Протестираат за нови паралелки, ги добија..
Што уште сакаат?
Морало па Панче да биде?
Ма ајде... циркузи прават.
Potpolno si vo pravo Lejdi. Navistina sto e mnogu mnogu e. Pokraj se protestanitve ke bidat idniot medicinski perosnal kaj nas. C c c C.........
Вратете се на почетокот Go down
Dara
Полуматурант
Полуматурант
Dara


Female
Број на мислења : 804
Age : 47
Локација : makedonija
Расположение : realno
Поени : 27588
Registration date : 2009-06-26

Ученички протести Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ученички протести   Ученички протести Empty23.08.09 0:10

Za site vazat pravilata ama tie se "posebni"Si probat do kaj moze da odat..tie ke bile idniot medicinski personal..Cisto sumjam Daki poveke licat na idni politicari.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Ученички протести Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ученички протести   Ученички протести Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Ученички протести
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 2Отиди на страна : 1, 2  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Деца-
Отиди до: