Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Колачи

Go down 
+47
Biljana
marina****
kiki-riki
winnie the pooh
ance
desi4ka
kika
Pravnicka28
bibip
Barbie
sneze
Ilince
soledad
Ance-J
Tifani
Rozetka
delfin76
kara
caci
kavadarcanka
mama X
verce
naivnna
NatalijaS
jasmina i ace
avanturistka
mamalina
bica
slatka87
Freya
SonjuS*
hormonce
Cecule
lela
marina_m
sonja colakova
Maja
Irena Trajkovska
veki22
Svetlana
biljanag
Emi
eli
vecki
Big Sister
lola
rich_bitch1
51 posters
Отиди на страна : 1, 2, 3, 4, 5  Next
АвторПорака
rich_bitch1
Бруцош
Бруцош
rich_bitch1


Female
Број на мислења : 2504
Age : 36
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 30278
Registration date : 2007-12-29

Колачи Empty
ПишувањеПредмет: Ситни колачи   Колачи Empty29.12.07 22:43

Рафаело коцки


- 5 јајца
- 250 гр путер
- 150 гр шеќер
- 1 кесичка шлаг пена
- 100 гр кокосово брашно
- 250 гр шеќер
- 6 лажици брашно
- 1 прашок за печиво
- 100 гр брашно
- 1 ванилин шеќер
- 500 мл млеко
- 200 мл млеко
Јајцата ги кршиме и ги делиме белките од жолчите. Белките ги ставаме во сад за матење, а жолчките во сад настрана. Ги матиме белките со миксер. Во садот за матење додаваме 250 гр шеќер. Откако шеќерот ќе се растопи го исклучУваме миксерот. Во садот додаваме 100 гр кокосово брашно, 100 гр брашно и прашокот за печиво. Мешаме со лажица додека смесата не се соедини. Тавата за печење ја намрснуваме со путер. Во тавата го ставаме тестото од изматени белки. Го рамниме тестото. Тавата ја ставаме во рерна. Печеме 20- тина минути на температура од 175 степени
Во меѓувреме го подготвуваме филот. Во сад за матење ги ставаме жолчките. Ги матиме со миксер. Во садот за матење додаваме 150 гр шеќер. Во тенџере на оган го ставаме поголемиот дел од млекото. Преостанатото млеко го додаваме во садот за матење. Во садот за матење ги додаваме ванилиниот шеќер и 6 лажици брашно. Откако смесата ќе се соедини го ислкучуваме миксерот. Непрекинато мешајќи со жица за матење во тенџерето со загреано млеко ја додаваме смесата од садот за матење. Откако кремот ќе ја добие потребната густина го тргаме тенџерето од оган. Тавата со испечениот пандишпан ја тргаме од оган
Во тенџере ставаме 200 мл млеко. Го ставаме тенџерето на оган. Откако млекото ќе се загрее го тргаме тенџерето од оган. Со лажица со топло млеко ја преливаме испечената кора за Рафаело коцките. Ја оставаме кората да се излади.
Во меѓувреме во сад за матење го ставаме путерот. Го матиме путерот со миксер. Во садот за матење го додаваме претходно сварениот и изладен крем. Матиме со миксер додека смесата не се соедини. Филот го нанесуваме врз кората во тавата. Целата кора ја премачкуваме со фил.
:cook:
Вратете се на почетокот Go down
rich_bitch1
Бруцош
Бруцош
rich_bitch1


Female
Број на мислења : 2504
Age : 36
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 30278
Registration date : 2007-12-29

Колачи Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колачи   Колачи Empty29.12.07 22:46

Рум топки



- 100 гр. чоколадо за готвење
- 100 гр. чоколадни трошки
- 50 гр. Суво грозје
- 50 гр. Путер
- 100 гр. шеќер во прав
- 3 лажжици рум

На оган ставаме едно тенџере и во него ставаме 50 гр. Путер. Промешуваме за путерот побрзо да се растопи.
На даската за сечење ситно го сечкаме сувото грозје. Го собираме во еден сад и го полеваме со 3 лажици рум.
Потоа го рендаме чоколадото.
Тенџерето со растопениот путер го тргаме од оган и го ставаме на работната маса. Потоа во тенџерето го додаваме шеќерот во прав. Промешуваме. Во тенџерето го додаваме и сувото грозје натопено со рум. Промешуваме и го додаваме ренданото чоколадо. Повторно промешуваме додека целата смеса не се соедини. Рацете ги намрснуваме со масло за јадење. Земаме од смесата во тенџерето и формираме топки со големина на орев. Рум топките ги валкаме во чоколадни трошки и ги ставаме во хартиени корпи. Врз секоја од рум топките на средината ставаме по еден цел лешник. Готовите рум топки ги редиме на чинија за послужување
Вратете се на почетокот Go down
lola
Полуматурант
Полуматурант
lola


Female
Број на мислења : 856
Age : 49
Локација : Скопје
Расположение : така
Поени : 30061
Registration date : 2007-11-14

Колачи Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колачи   Колачи Empty05.01.08 17:19

Jas gi napraviv denes ovie rum topcinja...ama mnogu malku mi se vide smesata, pa si doturiv meleni orevi i meleni biskviti, pa uste poubavi mi izlegoa...kako i da e, fala ti na receptot rich_bitch :kis heart:
Вратете се на почетокот Go down
Big Sister
Web Administrator
Web Administrator
Big Sister


Female
Број на мислења : 2268
Age : 51
Локација : Skopje
Расположение : весело
Поени : 30278
Registration date : 2007-11-15

Колачи Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колачи   Колачи Empty06.01.08 0:28

jas najdov na internet edna interesna recepta

snikers bombici
- 400 gr. seckani kikiriki
- 150 gr. belo cokolado
- 50 gr. margarin
se topi margarinot zaedno so cokoladoto na parea. mu se dodavaat 300 gr. kikiriki. se pravat bombici koi se valkaat vo ostatokot 100 gr. seckani kikiriki. se stavaat vo korpici, pa se ladat i na kraj se sluzat.

ke ja probam denovive i ke vi kazam preporaka!
Вратете се на почетокот Go down
rich_bitch1
Бруцош
Бруцош
rich_bitch1


Female
Број на мислења : 2504
Age : 36
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 30278
Registration date : 2007-12-29

Колачи Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колачи   Колачи Empty07.01.08 20:31

i jas najdov na internet mn novi recepti ama na srpski,se nadevam deka nema da mi zamerite( me mrzi da preceduvam)

1.BAJADERE


Sastojci za 8 porcija
500 g šećera
l dcl mleka
100 g maslaca
300 g petit keksa
l00 g čokolade
l00 g oraha

Priprema
U šerpu staviti šećer i preliti mlekom, dodati maslac i prokuvati. Sklonuti sa vatre pa dodati mljeveni keks i orahe. Masu ujednačiti i podijeliti na pola. U jedan dio pomiješati pola rastopljene čokolade.

Tacnu pokriti folijom pa prvo razvaljati tamniji dio pa preko njega svetliji dio. Preliti glazurom od preostale čokolade i kad se ohladi rezati na kocke

2.BAKLAVA
Sastojci
500 g kora za pitu
Fil:
400 g oraha
50 g prezli
1 šolja jogrta ili kiselog mlijeka
1 šolja ulja
5 jaja
jedna kašika džema

Priprema
Razdvojite kore pa na svaku namazati fil. Pre nego što namažete fil svaku koru prvo premažite uljem i naravno pleh na kome ćete peći.
Baklave isecite na trouglove pre pečenja. Peći dok ne dobiju žućkasto braonkastu boju.


3.ANANAS PIRAMIDA
Sastojci
1 ananas
2 kašike šećera
250 ml slatke pavlake
2 kašičice vanilin šećera
1 učvršćivač za šlag
2 kašike likera (jagoda)
300 g jagoda

Priprema
Iseći gornji deo ananasa zajedno sa zelenim delom (pokolopac) i ostaviti sa strane. Ostali deo ananasa oljuštiti, sredinu izvaditi (R=1 cm) i iseći na kolutove. Slatku pavlaku dobro umutiti sa učvršćivačem, dodati liker, promešati i staviti 10 min. u frižider da stoji. Jagode oprati, prosušiti i iseći na pola. Na tacnu za serviranje naneti krišku (najširu) ananasa, posuti šećerom, premazati šlagom i rasporediti jagode. Ređanje nastaviti sve dok ima ananasa, a zadnji red piramide je šlag sa raspoređenim jagodama. Preko naređane piramide staviti pripremljen poklopac i do služenja ostaviti u frižider da stoji.
P. S. Pri serviranju izneti piramidu na sto, skinuti poklopac i sloj po sloj (kriške ananasa sa šlagom tj. umućenom slatkom pavlakom i jagodama) služiti
Вратете се на почетокот Go down
rich_bitch1
Бруцош
Бруцош
rich_bitch1


Female
Број на мислења : 2504
Age : 36
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 30278
Registration date : 2007-12-29

Колачи Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колачи   Колачи Empty07.01.08 20:33

eve uste nekoi:

1.BRZI KOLAC SA KOKOSOM
Sastojci
Biskvit:
3 jaja
13 kašika šećera
13 kašika brašna
1 dl ulja
1 kisela pavlaka
1 prašak za pecivo


Preliv:
6 kašika vode
4 kašika šećera
12,5 dag margarina
10 dag čokolade
10 dag kokosa

Priprema
Sve sastojke umutiti i ispeći u tepsiji.
Dok se biskvit peče na laganoj vatri skuhati preliv:
pristaviti na vatru vodu, šećer, margarin i čokoladu. Kad se sve otopi dodati kokosovo brašno.
Sve promešati i preliti preko biskvita.
Još malo po čokoladi posuti kokosom.


2.KIKIRIKI STANGLE
Sastojci
250 g prženog kikirikija
1 margarin (od 250 grama)
250 g šećera u prahu
3 jaja
300 g mlevenog plazma keks
200 g čokolade

Priprema
Umutiti margarin sa šećerom u prahu i jaje. Kad je dobro umućen dodati plazma keks, kikiriki i 100 g rastopljene čokolade . Sve to lepo sjediniti. Rastanjiti debeljinu prsta u četvrtastu tacnu ili pleh ili oformiti željene oblike. Na pari rastopiti 100 g čokolade i 3 kašika ulja. Kada se ohladi, preliti preko kolačića.


3.KOLAC OD JABUKA
Sastojci
2 jaja,
1 šolja šećera,
1 šolja mleka,
1 šolja ulja,
1 šolja mlevenih oraha,
7 kašika griza,
7 kašika oštrog brašna,
prašak za pecivo,
vanilin šećer,
4,5 šolja izrendanih jabuka. (šolje su od kafe)

Glazura:
100 g čokolade,
6 kašika šećera,
6 kašika mleka,
malo maslaca.

Priprema
Umutiti jaja, šećer, i sve gore navedene sastojke, na kraju u smesu dodajte narendane jabuke. Kuvati glazuru dok se malo ne zgusne i preliti kolač
Вратете се на почетокот Go down
rich_bitch1
Бруцош
Бруцош
rich_bitch1


Female
Број на мислења : 2504
Age : 36
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 30278
Registration date : 2007-12-29

Колачи Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колачи   Колачи Empty13.04.08 18:53

Ѕвездени прозорци

Потребни состојки:

- 200 гр. чоколада за готвење
- 250 гр. брашно
- 170 гр. маргарин
- 100 гр. шеќер
- 1 јајце
- 1 пудинг од ванила
- 1 ванилин шеќер
- 1 прашок за печиво
- 30 гр. чоколадни трошки

Подготовка:

Во сад за матење го ставаме брашното. Користиме од моето брашно на мелницата Кадино, кое е без адитиви. Потоа во садот го додаваме прашокот за печиво. Со лажица го мешаме со брашното. Во садот го додаваме маргаринот. Го додаваме и прашокот за пудинг, шеќерот и ванилиниот шеќер. Во садот го кршиме јајцето. Го вклучуваме миксерот и матиме додека смесата не се соедини. Со рака смесата ја вадиме од садот и ја ставаме на набрашнета работна маса. Ја месиме смесата со раце. Ја делиме на два дела. Едниот дел го расплескуваме. Врз него ги ставаме чоколадните трошки. Повторно месиме со раце.
Потоа со сукалка од тестото рассукуваме кора. Со калап од кората вадиме тркалезни форми. Формите ги редиме во тава за печење. И од вториот дел од тестото рассукуваме кора. Со истиот калап правиме тркалезни форми. Од овие тркалезни форми со друг калап вадиме форми во вид на ѕвезда. И тркалезните форми со издлабено ѕвезди ги редиме во тавата за печење. Тавата ја ставаме во рерна. Печеме 20- тина минути на температура од 200 степени.
Во сад врз тенџере со зовриена вода на оган ја кршиме чоколадата. Мешаме со лажица за чоколадата побрзо да се растопи. Откако чоколадата е растопена го тргаме садот од тенџерето и го ставаме на работната маса. Мешаме за чоколадата побрзо да се излади. Тркалезната форма ја премачкуваме со растопена чоколада. Потоа врз неа ја лепиме формата со издлабена ѕвзда.
Вратете се на почетокот Go down
rich_bitch1
Бруцош
Бруцош
rich_bitch1


Female
Број на мислења : 2504
Age : 36
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 30278
Registration date : 2007-12-29

Колачи Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колачи   Колачи Empty07.05.08 16:59

Jafa kolac

5 jaja
5 kasika secera
5 kasika brasna
30ml ulja
5g praska za pecivo
250g dzema od kajsija
1 narandza
150g mlevenih oraha
100g cokolade za kuvanje

Penasto umutiti zumanca sa secerom.Lagano umesati ulje,dodati brasno,prasak za pecivo i penasto umucena belanca.
Masu peci u podmazanom i brasnom posutom plehu oko 20min na 210¤.
Ohladjen kolac preseci na 2 jednaka dela(vodoravno).Jedan deo premazati tanko dzemom od kajsija,a drugi usitniti i sjediniti sa dzemom od kajsija i sitno izrendanom narandzom(sa korom).
Ujednacenu masu ravnomerno rasporediti preko kore i preliti sa otopljenom cokoladom u koju ste dodali 2 kasike ulja.
NAPOMENA!!!!Narandzu zamrznuti pre rendanja.
Вратете се на почетокот Go down
rich_bitch1
Бруцош
Бруцош
rich_bitch1


Female
Број на мислења : 2504
Age : 36
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 30278
Registration date : 2007-12-29

Колачи Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колачи   Колачи Empty07.05.08 16:59

KREMPITA



Za tijesto je potrebno: 1/4 kgr brašna, 1 cijelo jaje, malo soli, 1 paketić margarina i vode. Od brašna, jajeta i vode umijesiti tijesto da ne bude premekano. Razviti ga u obliku većeg pravougaonika, tako da bude debljine malo veće od 1/2 cm. Preko tijesta nasjeći listiće margarina. Tijesto preklopiti tri puta. Zatim ga još 3-4 puta razvaljati, uvijek stavljati preko tijesta listiće margarina i preklapati kao i prvi put. Za pečenje razvući ga opet u veći pravougaonik, veličine duplo veće nego što je pleh na kome će se tijesto peći. Rasjeći ga na pola, pa pleh (okrenuto dnom na gore) pokvasiti vodom i preko njega staviti tijesto. Peče se u vreloj rerni.

Kada je tijesto pečeno, jedan list namazati kremom, a drugi izrezati u kvadrate željene veličine, pa ih složiti na kremom namazano tijesto i onda pažljivo, vlažeći nož u vrućoj vodi, prorezati kroz krem donje tijesto. Preko svega naprašiti prah šećerom.

Krem pripremiti tako što se u 1/2 l mlijeka stavi 4-5 kašika šećera i pusti da mlijeko prokuva. U međuvremenu dobro se umuti 4 cijela jajeta, pa mu se doda 4 kašike brašna i 1 vanilin šećer. Ovo se, kao puding, ukuva u ključalo mlijeko i stalno miješajući skuva krem.
Вратете се на почетокот Go down
rich_bitch1
Бруцош
Бруцош
rich_bitch1


Female
Број на мислења : 2504
Age : 36
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 30278
Registration date : 2007-12-29

Колачи Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колачи   Колачи Empty16.05.08 14:40

женски ај ако има некоја нека ми даде рецепт за еклери.
Вратете се на почетокот Go down
vecki
Форумска фаца
Форумска фаца
vecki


Female
Број на мислења : 4525
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 30685
Registration date : 2008-05-05

Колачи Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колачи   Колачи Empty16.05.08 15:49

250гр вода
125грзејтин да зоврие
се додава 150гр брашно
и се меша убаво се трга од шпорет кога ќе биде млако се додаваат 4 јајца 1 по 1 се редат и се пецаат во подмачкан плех на 180 степени и не ја отварај рерната да не ти спласнат се печат15 до 20 мин отприлика
фил
8лаж шеќер
3 лаж брашно 1 ванила се меша се става малку ладно млеко 2 јајца се матат и се заедно се става во зовриено млеко 1/2л се вари додека да згусне
или можеш фил со пудинг чувај да пробаме
Вратете се на почетокот Go down
rich_bitch1
Бруцош
Бруцош
rich_bitch1


Female
Број на мислења : 2504
Age : 36
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 30278
Registration date : 2007-12-29

Колачи Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колачи   Колачи Empty16.05.08 17:15

вецки фала мн,а како ги обликуваш?со шприц?инаку ке ги правам здравје во понеделник тогаш маж ми има слободен ден па малце ке го угостам baknez
Вратете се на почетокот Go down
vecki
Форумска фаца
Форумска фаца
vecki


Female
Број на мислења : 4525
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 30685
Registration date : 2008-05-05

Колачи Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колачи   Колачи Empty16.05.08 17:17

некогаш со шприц за тулумби некогаш со лажиче
Вратете се на почетокот Go down
eli
Полуматурант
Полуматурант
eli


Female
Број на мислења : 1033
Age : 37
Локација : Скопје
Расположение : Нестрпливо:)))
Поени : 29589
Registration date : 2008-05-03

Колачи Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колачи   Колачи Empty24.05.08 20:33

Ви се јаде благо а ве мрзи да правите со саати :cook:
еве ви рецепт за крофни кои се прават за 20мин и се мн.вкусни
3јајца
1 чаша јогурт
50г шекер во прав
14лажици брашно
1прашок за пециво
1ванилин шекер

Во сад ги матите јајцата и јогуртот, потоа го додавате брашното,прашокот за пециво и ванилиниот шекер и мешате со лажица за смесата да се соедини.Потоа со лажица земате од тестото и ставате да се пржи во зејтин.И кога ќе бидат готови крофните ги наросувате со прав шекер или можете да им ставите и чоколаден прелив.
Уживајте
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31021
Registration date : 2007-11-19

Колачи Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колачи   Колачи Empty24.05.08 22:23

овие со лажиче се правеа??

сум ги пробижала убави се
Вратете се на почетокот Go down
eli
Полуматурант
Полуматурант
eli


Female
Број на мислења : 1033
Age : 37
Локација : Скопје
Расположение : Нестрпливо:)))
Поени : 29589
Registration date : 2008-05-03

Колачи Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колачи   Колачи Empty24.05.08 22:24

Да Еми со лажиче го ставаш тестото.
Вратете се на почетокот Go down
eli
Полуматурант
Полуматурант
eli


Female
Број на мислења : 1033
Age : 37
Локација : Скопје
Расположение : Нестрпливо:)))
Поени : 29589
Registration date : 2008-05-03

Колачи Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колачи   Колачи Empty30.05.08 20:14

Чоколадни топчиња со кокос
400 грама чоколадо за готвење
2 дл. помасна слатка павлака
100 грама суво грозје
100грама лешници
1-2 лажички рум
50гр. путер
какао во права,кокосово брашно
Најппрво се мие сувото грозје,се цеди и се сецка потоа се натопува во рум.На пареа се растопува чоколадото и се додава слатката павлака и се меша да се соединат состојките.Потоа се остава смесата малку да се олади и се додава путерот и исцеденото суво грозје.Смесата се остава убаво да се олади и после се формираат топчиња во секое топче ставаме по еден лешник и после го валкаме во какао и на крај во кокосово брашно се сервираат во кошнички од хартија.
Вратете се на почетокот Go down
rich_bitch1
Бруцош
Бруцош
rich_bitch1


Female
Број на мислења : 2504
Age : 36
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 30278
Registration date : 2007-12-29

Колачи Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колачи   Колачи Empty27.06.08 18:38

Orasnice
300g mlevenih oraha
150g seckanih oraha
500g secera u prahu
prasak za pecivo
2 jaja+belance
150-200g brasna
Jaja dobro umutiti sa secerom,u to dodati mlevene orahe i brasno pomesano sa praskom za pecivo.Ovu masu dobro sjediniti pa od nje praviti orasnice u obliku potkovice.Oblikovane potkovice uvaljati u seckane orahe a potom ih susiti na tihoj vatri.
Вратете се на почетокот Go down
rich_bitch1
Бруцош
Бруцош
rich_bitch1


Female
Број на мислења : 2504
Age : 36
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 30278
Registration date : 2007-12-29

Колачи Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колачи   Колачи Empty11.07.08 15:50

KREM ŠNITE

Sastojci
1 gotova kora Lisnatog tijesta Podravka
Za kremu:
1 Krema za kremšnite Dolcela
500 ml vode
Za šlag:
600 ml vrhnja za šlag
2 Šlag fixa Dolcela
Za glazuru:
200 g čokolade
30 g maslaca

Priprema

1. U hladnu vodu dodajte sadržaj vrećice kreme za kremšnite. Električnom mješalicom lagano promiješajte te nastavite miješati 5 minuta (srednjom brzinom).
2. Kremu odmah nanesite na koru lisnatog tijesta (15×25 cm) i poravnajte površinu.
3. U visoku posudu ulijte hladno vrhnje za šlag i miješajte električnom mješalicom ½ minute.
4. Dodajte sadržaj vrećica Šlag fixa, te dalje miješajte električnom mješalicom (najvećom brzinom), sve dok masa ne postane čvrsta.
5. Šlag premažite preko kreme i izravnajte površinu.
6. Čokoladu rastopite u zagrijanom maslacu, malo ohladite i tako pripremljenu glazuru prelijte preko kolača.
Вратете се на почетокот Go down
biljanag
Бруцош
Бруцош
biljanag


Female
Број на мислења : 2082
Age : 44
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 30462
Registration date : 2008-01-27

Колачи Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колачи   Колачи Empty29.09.08 14:20

многу мразам некои ситни работи да ги правам ме фака нервоза ама за колачи мислам благо еееееееее да имам слободно време само тоа би правела

во рамстор имаше калапчиња со буквите од азбуката но сега не ги видов изгледа се раземале дали некој има видено негде такви?
тоа се оние за месено тесто се развлекува кора и вадиш форми по желба
инаку имам разни форми негде околу 25-30 различни ама буквите баш ми паднаа во очи морам да ги најдам
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31021
Registration date : 2007-11-19

Колачи Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колачи   Колачи Empty03.10.08 13:24

1. Бајадера колачиња
Состојки:


  • 400 г. путер
  • 10 лажици вода
  • 400 г. шеќер во прав
  • 400 г. мелени лешници
  • 400 г. мелени бисквити
  • 4 реда чоколадо за готвење

Подготовка:
Сите состојки освен чоколадото да се промешаат и смесата да се подели на 2 дела. Двете смеси да остават во фрижидер 2 часа.
Потоа ги вадите и во едната смеса ставате растопено чоколадо за
готвење. Смесата во која нема чоколадо прва ја размачкувате на плех, со
дебелина од 1 прст, а врз неа ја размачкувате и смесата со чоколадо со
истата дебелина. Повторно ставете ја во фрижидер да се олади.
Кога ќе се олади се сече на ленти.
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31021
Registration date : 2007-11-19

Колачи Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колачи   Колачи Empty03.10.08 14:05

3. Тоблероне колачиња
Состојки:


  • 3 јајца
  • 300 г. чоколадо за готвење
  • 300 г. лешници
  • 300 г. путер
  • 300 г. бисквити
  • 300 г. шеќер

Подготовка:
200
г. шеќер растопуваме во тенџере и додаваме 200 г. препечени цели
лешници, мешаме и ги ставаме во чинија (премачкана со масло) да се
оладат. Остатокот од шеќерот се мати со јајцата (додека да се добие
пена). Путерот посебно се мати со миксер и се меша со јајцата, се
додава стопеното и оладено чоколадо и 100 г. мелени лешници. Оладените
лешници со шеќер се сецкаат ситно, па се додаваат во смесата и се
додаваат и бисквитите. Смесата добро се меша и се сипува во калапи. Се
остава во фрижидер да се стегне, па се вади од калапите и се сече.
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31021
Registration date : 2007-11-19

Колачи Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колачи   Колачи Empty03.10.08 14:05

5. Бисквити од мусли
Состојки:


  • 4 лажици млеко
  • 2 лажици варена тиква
  • 2 лажици суво грозје
  • 2 лажици брашно
  • ½ лажица прашак за пециво
  • 250 г. овесни снегулки
  • 2 јајца
  • ½ кесичка ванилин шеќер
  • 100 г. шеќер
  • 125 мек путер

Подготовка:
Изматете
ги со миксер путерот, шеќерот и ванилиниот шеќер. Додајте ги јајцата и
продолжете со матење. Потоа се додаваат останатите состојки и тестото
се замесува. Оставете го тестото да мирува 30-тина минути.
Загрејте
ја рерната на 180°С. Направете топчиња од тесто и наредете ги на плех
во кој претходно сте ставиле хартија за печење. Печете 15-20 минути.
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31021
Registration date : 2007-11-19

Колачи Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колачи   Колачи Empty03.10.08 14:06

6. Фигаро колачиња
Состојки:


  • 2 парчиња обланди
  • 1 лимон
  • 250 г. ореви
  • 5 жолчки
  • 500 г. шеќер
  • 250 г. путер

Подготовка:
Путерот стопете го на пареа. Додадете 250 г. шеќер, жолчките и оревите
и промешајте. Потоа оваа смеса тргнете ја од оган.
Во друг сад стопете ги останатите 250 г. шеќер. Кога ќе пожолти
додадете го во смесата и измешајте. Смесата рамномерно нанесете ја на
едното парче обланда, потоа преклопете со другото и притиснете ја со
нешто тешко. Оставете да се олади на собна температура и исечете на
коцкички.
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31021
Registration date : 2007-11-19

Колачи Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колачи   Колачи Empty03.10.08 14:06

Медени колачиња
Состојки:


  • 1 лажичка прашак за пециво
  • 1 пакување ванилин шеќер
  • 1 филџан ореви
  • 1 јајце
  • 4 лажички мед
  • 200 г. маргарин
  • 200 г. шеќер
  • 350 г. брашно
  • половина лажичка цимет

Подготовка:
Брашното измешајте го со прашакот за пециво и цимет, додадете шеќер,
ванилин шеќер и ореви. Потоа додадете ги и маргаринот, медот и јајцето
и добро измешајте. Смесата треба да отстои половина час.
Калапчињата намачкајте ги со масло и напрашете ги со брашно. До
половина наполнете ги со смесата и печете ги околу 15 минути на 180
степени. Додека се врели, извалкајте ги во шеќер во прав.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Колачи Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колачи   Колачи Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Колачи
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 5Отиди на страна : 1, 2, 3, 4, 5  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Мојот дом :: Гастрономија-
Отиди до: