Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Јадење боици,земја,...

Go down 
+6
verce
BiljanaM
Simona's mom
mamalina
vecki
silvana
10 posters
АвторПорака
silvana
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 196
Age : 45
Локација : tuka blizu
Поени : 27931
Registration date : 2009-03-07

Јадење боици,земја,... Empty
ПишувањеПредмет: Јадење боици,земја,...   Јадење боици,земја,... Empty19.04.09 23:19

Kerka mi na godina i pol gi dobi prvite drveni boicki i prvo si igrase so niv taka sto gi vadese i stavase vo futrolata, posle pocnav jas da i crtam, pa ona da skrta.
Pred nekoe vreme me terase da i gi naostram i ja gledam naostrenite gi grize gi jade i bara pak da gi ostram, se vkocaniv. Ja iskarav i objasnuvav deka toa ne e ubavo, tie se za crtanje, ne se za jadenje otrovni se i nisto taa pak po svoe i na kraj i gi zemav i gi staviv vo kujna vo viseckite elementi kaj sto nemoze da gi dofati.
Si praime denes muabet so edna prijatelka i i kazuvam za boicite na sto ona mi vika deka sigurno i fali nekoj vitamin ili mineral. Imam i prethodno slusano za deca sto jadele cudni raboti, na primer zemja ili gi ljupele zidovitte i ja jadele bojata i sl. i se se pripisuvalo na nekakov nedostatok na vitamini ili minerali. Neznam od kade go vadele vakviot zakljucok, dali lekar im kazal ili se babini devetini.
Inace kerka mi e zdravo dete i blesavo mi e da ja vodam na lekar za vakvo nesto pa da mi recat tamu poveke da si vnimavam na deteto. Od druga strana pak moze ima vistina vo ova sto mi go rece zenava, a nie krvna slika ne sme i pravele od 3 meseci.
Ajde kazete imala li nekoja od vas vakvo iskustvo, resete mi ja dilemava.
Вратете се на почетокот Go down
vecki
Форумска фаца
Форумска фаца
vecki


Female
Број на мислења : 4525
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 30770
Registration date : 2008-05-05

Јадење боици,земја,... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Јадење боици,земја,...   Јадење боици,земја,... Empty19.04.09 23:34

kaj mene nemalo jadenje boici niti nesto drugo a inaku i jas znam za ova deka im fali nekoj vitamin cim jadat vakvi raboti probaj davaj i nekoj vit sirup
Вратете се на почетокот Go down
mamalina
Полуматурант
Полуматурант
mamalina


Female
Број на мислења : 728
Age : 43
Локација : macedonija
Расположение : poletno
Поени : 28876
Registration date : 2008-08-22

Јадење боици,земја,... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Јадење боици,земја,...   Јадење боици,земја,... Empty20.04.09 6:04

I kaj mene,nemalo vakvo nesto,a sum slusala deka e nedostatok na nekoj vitamin,pa probaj kakosto ti rece i Vecki so nekoj vitaminski sirup.
I ne e voopsto blesavo da se konsultiras so doktor ako si zagrizena za deteto ili ako primetuvas nekakva promena kaj nego.
Вратете се на почетокот Go down
silvana
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 196
Age : 45
Локација : tuka blizu
Поени : 27931
Registration date : 2009-03-07

Јадење боици,земја,... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Јадење боици,земја,...   Јадење боици,земја,... Empty20.04.09 9:05

Fala vi zenski na odgovorite.
Se nadevam deka ke se javi i nekoj sto go imal problemov. Navistina ne bi sakala da odam na lekar ako se raboti samo za narodno veruvanje koe ne e poddrzano so naucni fakti.
Вратете се на почетокот Go down
Simona's mom
Полуматурант
Полуматурант
Simona's mom


Female
Број на мислења : 571
Age : 46
Локација : Skopje
Поени : 28858
Registration date : 2008-08-17

Јадење боици,земја,... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Јадење боици,земја,...   Јадење боици,земја,... Empty20.04.09 12:06

Dosega sum nemala vakva situacija so Simona, megjutoa znam deka vakvata pojava se narekuva "Pike" ili "pika" i najcesto se povrzuva so nedostig na zelezo..Eve adresa od wikipedia ako sakash da procitash za toa..sepak mislam deka treba da napravite najobicna krvna slika a ova e mozebi samo faza,decata sakaat da istrazuvaat i da stavaat predmeti vo usta.
http://en.wikipedia.org/wiki/Pica_(disorder)
i od ponudenite odberi Pica(disorder)
Вратете се на почетокот Go down
silvana
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 196
Age : 45
Локација : tuka blizu
Поени : 27931
Registration date : 2009-03-07

Јадење боици,земја,... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Јадење боици,земја,...   Јадење боици,земја,... Empty20.04.09 23:28

Fala za linkov, si procitav.
Znaci ne ke e loso da si ja odnesam na pedijatar, pa da vidime kako ke si go resime problemot.
Вратете се на почетокот Go down
BiljanaM
Полуматурант
Полуматурант
BiljanaM


Female
Број на мислења : 727
Age : 37
Локација : Radovis
Расположение : never better
Поени : 28503
Registration date : 2009-01-02

Јадење боици,земја,... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Јадење боици,земја,...   Јадење боици,земја,... Empty20.04.09 23:32

ни јас не сум имала ваков проблем ама затоа Воислав шарка по зидовите и паркетот со фолмастери Neutral
Вратете се на почетокот Go down
silvana
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 196
Age : 45
Локација : tuka blizu
Поени : 27931
Registration date : 2009-03-07

Јадење боици,земја,... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Јадење боици,земја,...   Јадење боици,земја,... Empty21.04.09 0:02

I mojava ednas skrtase po vratata, pa posle zela vlazna maramica i brise. Mnogu si e umna koga saka da bide, ama koga nejke............
Вратете се на почетокот Go down
verce
Полуматурант
Полуматурант
verce


Female
Број на мислења : 1392
Age : 38
Локација : Imperija Kocani :)
Расположение : super
Поени : 30170
Registration date : 2008-02-15

Јадење боици,земја,... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Јадење боици,земја,...   Јадење боици,земја,... Empty22.04.09 1:26

Moite ne jadat nesto slicno na toa ,no jas kako mala sum jadela Smile
Kosata postojanomi bila vo usta ,noktite sum gi grizela i od zidovite sum grebale var da jadam.I za mene velele deka slabicka pa moze e nedostatok na nekoj vitamin uzas lele sega koga ke se setam se cudam kolku glupa sum bila jadam nesto sto ne se jade .Do pubertet jadev ziv oriz,makiaroni, zivo testo ...
Вратете се на почетокот Go down
Juni08_Andrea
Бруцош
Бруцош
Juni08_Andrea


Female
Број на мислења : 2579
Age : 47
Локација : Tamu kaj sto mi e najubavo!!!!
Расположение : Prednovogodisno!
Поени : 30099
Registration date : 2008-01-11

Јадење боици,земја,... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Јадење боици,земја,...   Јадење боици,земја,... Empty22.04.09 5:11

A jas kako mala mnogu sum jadela pesok,zemja,babami samo mi pikala prsti da mi ja prazni ustata Јадење боици,земја,... 242383
Вратете се на почетокот Go down
sneze
Бруцош
Бруцош
sneze


Female
Број на мислења : 2129
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : ок
Поени : 29104
Registration date : 2008-11-21

Јадење боици,земја,... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Јадење боици,земја,...   Јадење боици,земја,... Empty22.04.09 10:45

МАрко не јаде боици и такви работи но се става во уста , играчките сите ги има пробано , има јастуче кое постојано го грицка како занимација и една платнена лента исто ја грицка . Собира најситни трошки лебче од подот што ние не можеме да ги видиме, тоа му е мана.
Вратете се на почетокот Go down
silvana
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 196
Age : 45
Локација : tuka blizu
Поени : 27931
Registration date : 2009-03-07

Јадење боици,земја,... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Јадење боици,земја,...   Јадење боици,земја,... Empty22.04.09 17:51

Prasanje do Verce Juni08_Andrea, Ve nosele li na lekar za toa da potvrdi lekarot deka se raboti za nedostatok na vit. ili minerali ili ne?
I kerka mi dolg period si gi grizese noktite ama fala bogu so toa prestana edvaj nekako, so mnogu ubeduvanje.
Вратете се на почетокот Go down
Juni08_Andrea
Бруцош
Бруцош
Juni08_Andrea


Female
Број на мислења : 2579
Age : 47
Локација : Tamu kaj sto mi e najubavo!!!!
Расположение : Prednovogodisno!
Поени : 30099
Registration date : 2008-01-11

Јадење боици,земја,... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Јадење боици,земја,...   Јадење боици,земја,... Empty22.04.09 18:25

Silvana,neznam tocno ali ne vervam deka me odnesle na doktor.Ali za sekoj slucaj prasaj doktor,da vidis sto ke ti reci.Ili prasaj ja Dr.Radica,sto e na forumot.
https://roditeliideca.macedonianforum.net/forum-f1/topic-t1760-360.htm
Вратете се на почетокот Go down
mama
Матурант
Матурант
mama


Female
Број на мислења : 1745
Age : 41
Локација : Под сонцето!
Расположение : Veke ne sum osamena!!!
Поени : 29470
Registration date : 2008-06-14

Јадење боици,земја,... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Јадење боици,земја,...   Јадење боици,земја,... Empty22.04.09 18:44

За ова пореметување во исхраната пишува во февруарскиот број на Моја беба.Е сега не се секавам што точно пишуваше,ама запомтив дека такви работи се случуваат кај децата до три годинки.Детето не може да разбере што се јаде а што не и затоа ставаат разно разни работи во уста,Има некои деца јадат песок,некои ги лупат ѕидовите и ја јадат варта.Кај сите е различно.Не е страшно тоа пореметување и најчесто поминува само од себе,односно кога детето може да разбере што се јаде а што не.
Вратете се на почетокот Go down
Kateto i Luka
Почетник
Почетник
Kateto i Luka


Female
Број на мислења : 10
Age : 36
Локација : Negotino
Расположение : sekogas super
Поени : 27498
Registration date : 2009-04-29

Јадење боици,земја,... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Јадење боици,земја,...   Јадење боици,земја,... Empty03.05.09 13:49

Nie ovoj 1 Maj prvpat jadevme zemja koga go prasav Luka zosto mi rece deka ne jadel zemja tuku od kolacinjata sto gi pravel si kasnal Smile deca. Inaku imam slusano deka oni deca sto jadat zemja, pesok, hartija ili pak var sami si gi nadopolnuvaat onie materii sto im nedostasuvaat do doredena granica toa e normalno i nema potreba od grizi.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Јадење боици,земја,... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Јадење боици,земја,...   Јадење боици,земја,... Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Јадење боици,земја,...
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Деца-
Отиди до: