Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Животот ПРЕД брак и ВО брак

Go down 
+36
soledad
hormonce
Girl*****
sneze
mama X
BILE-ENA
mirecv
SonjuS*
sanja_
ZeleniCka
makresanska
lila_mk
sonja 35
bica
silvana
magi
delfinka
Kikic
Jovana's mom
Sestricka
Dragana
milena p
fibimk
BubeM
BiljanaM
ari
KATIC
margarita
daniela dimoska
Pipolino
lela
Mimi22
anetapp
vecki
daniela
Labuda
40 posters
Отиди на страна : 1, 2, 3  Next
АвторПорака
Labuda
Прваче
Прваче
Labuda


Female
Број на мислења : 263
Age : 41
Локација : Tamu nekade.....
Расположение : Labudesto:))))))))))
Поени : 28280
Registration date : 2009-02-20

Животот ПРЕД брак и ВО брак Empty
ПишувањеПредмет: Брак или Мрак?   Животот ПРЕД брак и ВО брак Empty27.03.09 23:56

Kako se snaogate vo brakot..Dali e isto kako porano koga bevte decko i devojka..Dali ste popopustlivi sega? Dali vi smetaat nekoi raboti koi porano ne vi smetale?Dali smetate deka brakot e tolerancija i kompromis..Dali i vie ste edni od tie koi veruvaat deka ljubovta zgasnuva i se preminuva vo navika? Kako sto vikaat starite ljubov do godinata,posle se izbleduva...
Fakt e deka ne e se isto kako vo vrska,no kako se nosite so institucijata brak,sto vo sustina mislite deka znaci brakot i kolku na vas vi znaci toa sto ste vo brak?
Dali sega poburno reagirate na problemite od porano?
Milion prasanja...
Вратете се на почетокот Go down
daniela
Полуматурант
Полуматурант
daniela


Female
Број на мислења : 533
Age : 48
Локација : Skopje
Расположение : super ,odlicno
Поени : 30149
Registration date : 2007-11-20

Животот ПРЕД брак и ВО брак Empty
ПишувањеПредмет: Re: Животот ПРЕД брак и ВО брак   Животот ПРЕД брак и ВО брак Empty28.03.09 0:21

Е да во право си-милион порашања.Јас сум во брак 12 години,кога бевеме во врска на друг начин ги гледав работите,а сега поинаку.Бракот е институција на взаемна толеранција,со повеќе обврски,грижи проблеми.Порано кога бевме ,,тазе,,земени, ми пречеше кој како рекол,зошто рекол,а сега воопшто не ми пречи ништо,гледам да ми биде убаво со маж ми и децата .Настојувам да имам пријатна атмосфера во мојот дом,а љубовта кон маж ми се уште трае и мислам дека со текот на годините е се посилна.
Вратете се на почетокот Go down
vecki
Форумска фаца
Форумска фаца
vecki


Female
Број на мислења : 4525
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 30770
Registration date : 2008-05-05

Животот ПРЕД брак и ВО брак Empty
ПишувањеПредмет: Re: Животот ПРЕД брак и ВО брак   Животот ПРЕД брак и ВО брак Empty28.03.09 0:26

znaci nie bevme 4 god vo vrska a 10 godini brak razlikata e sto sega imame tri decinja znaeme da se karame ama brgu ni pominuva lutinata ustvari jas se karam a on me nauci deka sum nervozna i inat pa popusta ljubovta e ista kako sto bese
Вратете се на почетокот Go down
anetapp
Прваче
Прваче
anetapp


Female
Број на мислења : 436
Age : 48
Локација : prilep
Расположение : ok
Поени : 28188
Registration date : 2009-02-04

Животот ПРЕД брак и ВО брак Empty
ПишувањеПредмет: Re: Животот ПРЕД брак и ВО брак   Животот ПРЕД брак и ВО брак Empty28.03.09 0:34

Дека не е исто дури си во врска и во брак тоа е точно.Но јас мислам дека ако си сигурен во љубовта се ќе успее.Ние сме во брак скоро 12 год.иде ред и да се скараме но едниот мора да попушти барем додека трае лутината а потоа пак со арно ќе видиме каде сме згрешиле.Инаку љубовта и нас ни е иста.
Вратете се на почетокот Go down
Labuda
Прваче
Прваче
Labuda


Female
Број на мислења : 263
Age : 41
Локација : Tamu nekade.....
Расположение : Labudesto:))))))))))
Поени : 28280
Registration date : 2009-02-20

Животот ПРЕД брак и ВО брак Empty
ПишувањеПредмет: Re: Животот ПРЕД брак и ВО брак   Животот ПРЕД брак и ВО брак Empty28.03.09 0:51

Brakot ima i pozitivni i negativni raboti,no sepak preovladuvaat pozitivnite..Mene me plasi nekogs pominslata sto ako se izbledi...Se trudam se da bide ok od moja strana,nekako vo posledno vreme me faka strav,sto ako ne uspeem sto ako nesto ne razdeli..Dali i so slucaive taka razmisluvam,ama neznam...
Вратете се на почетокот Go down
Mimi22
Полуматурант
Полуматурант
Mimi22


Female
Број на мислења : 1399
Age : 39
Локација : Skopje
Расположение : odlicno
Поени : 28600
Registration date : 2009-01-04

Животот ПРЕД брак и ВО брак Empty
ПишувањеПредмет: Re: Животот ПРЕД брак и ВО брак   Животот ПРЕД брак и ВО брак Empty28.03.09 1:42

Сите понекогаш живееме со тој страв што ако нешто не биде во ред.
Ние сме во брак скоро две години и да различно е од тоа што било во врска ама мора цо се па и во бракот да има компромиси.Се караме понекогаш и за ситница ама доброто е што за 5 мин ни поминува и на двајцата.Мислам дека како поминува времето само се зацврстува љубовта
Вратете се на почетокот Go down
lela
Форумска фаца
Форумска фаца
lela


Female
Број на мислења : 4973
Age : 52
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 31547
Registration date : 2008-09-14

Животот ПРЕД брак и ВО брак Empty
ПишувањеПредмет: Re: Животот ПРЕД брак и ВО брак   Животот ПРЕД брак и ВО брак Empty28.03.09 7:04

Mnogu ima razlika izmegu vrska i brak,ljubovta prema mene ne zgasnuva nego uste poveke se zacvrstuva.Mora da ima mnogu tolerancija i kompromis za da opstane eden brak,a za kavgi gi ima kako i segde no brgu pominuvaat.
Вратете се на почетокот Go down
Pipolino
Полуматурант
Полуматурант
Pipolino


Female
Број на мислења : 1432
Age : 46
Локација : Skopje
Расположение : se gura nekako
Поени : 28759
Registration date : 2009-02-01

Животот ПРЕД брак и ВО брак Empty
ПишувањеПредмет: Re: Животот ПРЕД брак и ВО брак   Животот ПРЕД брак и ВО брак Empty28.03.09 7:52

mene mnogu mi falat peperutkite sto gi imav koga bevme vo vrska, ete sega nema peperutki samo musicki me skokotkaat .Inaku isto mi e koga bevme vo vrska i sega vo brak normalno osven peperutkite vo stomak Smile
Вратете се на почетокот Go down
daniela dimoska
Прваче
Прваче
daniela dimoska


Female
Број на мислења : 128
Age : 50
Локација : prilep
Расположение : super
Поени : 27952
Registration date : 2009-02-18

Животот ПРЕД брак и ВО брак Empty
ПишувањеПредмет: Re: Животот ПРЕД брак и ВО брак   Животот ПРЕД брак и ВО брак Empty28.03.09 9:09

Ne e isto voopsto so vrskata ,jas imav vrska4.5god avo brak sum 7 godini i na momenti se prasuvav dali e lubovta prisutna isto kako so bese vo vrskata ,kako sto veli labuda da ne pocnuva da izbleduva ,treba mnogu tolerancija od dvete strani a treba i mnogu lubov za da ima tolerancija.Razlicno e vo sekoj slucaj ama sepak mislam deka bez lubov mnogu e tesko da izdrzis vo eden brak.Pa sega tuka e plus fin.sigurnost koja vo denesno vreme pravi mnogu.Pa sepak so mnogu lubov se uspeva vo brakot.
Вратете се на почетокот Go down
margarita
Прваче
Прваче
margarita


Female
Број на мислења : 343
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : supeeeerrrrr
Поени : 28164
Registration date : 2009-02-07

Животот ПРЕД брак и ВО брак Empty
ПишувањеПредмет: Re: Животот ПРЕД брак и ВО брак   Животот ПРЕД брак и ВО брак Empty28.03.09 9:33

Normalno deka ne e isto vrska i brak, no se si ima svoja ubavina. Nie koga se zemavme, na pocetokot mi bese mnogu tesko. Tesko mi padna prilagoduvanjeto vo sredinata vo koja dojdov, pritisocite od lugeto od strana. Bas brakot mi izgledase kako mrak. No se pominuva, e sega mi e super. Se spraviv so situacijata, si ziveam kako sakam, od mm imam apsolutna poddrska vo se i super e, brakot poveke ne ni e mrak :cool!:
Вратете се на почетокот Go down
KATIC
Полуматурант
Полуматурант
KATIC


Female
Број на мислења : 1434
Age : 41
Локација : Domicka
Расположение : vo iscekuvaje.... za laparoskopija
Поени : 28949
Registration date : 2009-02-16

Животот ПРЕД брак и ВО брак Empty
ПишувањеПредмет: Re: Животот ПРЕД брак и ВО брак   Животот ПРЕД брак и ВО брак Empty28.03.09 9:47

mnogu e golema razlikata vrska-brak. ne deka vo brak ne mi e ubavo, ama drugo bese , posle pominati nekolku casa zaedno, sekoj si odese doma kaj roditelite, a sega imame zaednicka doma, pa raspolozeni-neraspolozeni pak zaedno sme. ponekogas ke se skaras, pa zavrti si grb.... pa ke se smiris, pa posle mnogu ubavi momenti. sega imame svoja doma vo koja sto vo sekoe vreme moze da ni dojde koj ke posaka, a ako bevme vo zaednica na lugeto ke im bese sram taka da doagaat. znaci ni fali uste edno bebence pa da bideme kompletni, a od finansiska gledna tocka nee loso ama ke bide podobro, koga ke resi gospod i taa strana ke ja sredi.
Вратете се на почетокот Go down
lela
Форумска фаца
Форумска фаца
lela


Female
Број на мислења : 4973
Age : 52
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 31547
Registration date : 2008-09-14

Животот ПРЕД брак и ВО брак Empty
ПишувањеПредмет: Re: Животот ПРЕД брак и ВО брак   Животот ПРЕД брак и ВО брак Empty28.03.09 9:52

I mene vo pocetokot mi bese mnogu tesko,druga drzava,sredina,nikogo nepoznavas,nema kade da otides,so kogo da zbornes,samo mm go znaev a toj na rabota i jas kako izgubena,premnogu mi bese tesko,duri od stres i se razboliv so stitnata zlezda, no sega mi e super...si imam prekrasni svekor i svekrva,prijatelki i super mi e,zboruvam za opkruzuvanjeto,inace so mm mi bilo stalno super nekogas medeno nekogas e...no no so ljubov i sloga se se postignuva.
Вратете се на почетокот Go down
ari
Прваче
Прваче
ari


Female
Број на мислења : 184
Age : 36
Локација : daleku od doma....
Расположение : zavisi od vremeto...
Поени : 27979
Registration date : 2009-02-20

Животот ПРЕД брак и ВО брак Empty
ПишувањеПредмет: Re: Животот ПРЕД брак и ВО брак   Животот ПРЕД брак и ВО брак Empty28.03.09 11:50

se slagam so katic voopsto ne e isto vrska_brak ovie 7 meseci go gledam toa ne deka ne mi e ubavo so mm go obozavam ama sakam da kazam deka ne e isto 3saati pominati zaedno i po celi denovi.....
Вратете се на почетокот Go down
BiljanaM
Полуматурант
Полуматурант
BiljanaM


Female
Број на мислења : 727
Age : 37
Локација : Radovis
Расположение : never better
Поени : 28503
Registration date : 2009-01-02

Животот ПРЕД брак и ВО брак Empty
ПишувањеПредмет: Re: Животот ПРЕД брак и ВО брак   Животот ПРЕД брак и ВО брак Empty28.03.09 12:15

има разлика врска-брак и тоа голема, во врска исто како што повеќето напишале е поинаку, се гледаш неколку саати со дечкото и потоа можеш да правиш што сакаш на кафе со другарки , ти текнува спиеш,хехе.. а сега имаш милион работи што требе да ѓи завршиш ....И мене на почетокот, т.е. уште сме на почетокот ми беше потешко доека се привикнам на средината, новата куќа , нови луѓе, нови работи, се е разлчно од дома, плус постпородилната депресија во која западнав...ужас...сега е добро т.е.далеку подобро
Вратете се на почетокот Go down
Pipolino
Полуматурант
Полуматурант
Pipolino


Female
Број на мислења : 1432
Age : 46
Локација : Skopje
Расположение : se gura nekako
Поени : 28759
Registration date : 2009-02-01

Животот ПРЕД брак и ВО брак Empty
ПишувањеПредмет: Re: Животот ПРЕД брак и ВО брак   Животот ПРЕД брак и ВО брак Empty28.03.09 12:18

Pipolino напиша:
mene mnogu mi falat peperutkite sto gi imav koga bevme vo vrska, ete sega nema peperutki samo musicki me skokotkaat .Inaku isto mi e koga bevme vo vrska i sega vo brak normalno osven peperutkite vo stomak Smile
samo moram da dodadam deka nie uste kako decko i devojka si ziveevme zaedno
Вратете се на почетокот Go down
BubeM
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1116
Age : 45
Локација : Скопје
Поени : 29059
Registration date : 2008-11-14

Животот ПРЕД брак и ВО брак Empty
ПишувањеПредмет: Re: Животот ПРЕД брак и ВО брак   Животот ПРЕД брак и ВО брак Empty28.03.09 18:09

Јас не гледам голема разлика врска - брак. Ние бевме во врска 7 години, во брак сме 1 година. Живеевме кратко заедно пред да се земеме.
Единствено различно е што сега помалку излегуваме, ама тоа е дека сме со бебе.
Вратете се на почетокот Go down
fibimk
Бруцош
Бруцош
fibimk


Female
Број на мислења : 2158
Age : 50
Локација : Makedonija
Расположение : voglavno OK
Поени : 29099
Registration date : 2009-02-25

Животот ПРЕД брак и ВО брак Empty
ПишувањеПредмет: Re: Животот ПРЕД брак и ВО брак   Животот ПРЕД брак и ВО брак Empty28.03.09 18:58

Jas ne sum vo brak...ali koga ke vlezam vo nego sakam da e brak a ne mrak hihi .Svesna sum deka nisto ne e idealno,ni sum jas,nitu ke e toj.Sepak sum 35 g,znam so i kako e,ama koga slusam od drugi zeni...vaka-taka maz mi....nakako se zaprasuvam:Pa sto si se mazila ili sto ne go batalis?
Ali definitivno...sakam dobar brak...so tolerancija,razbiranje i ljubov.Nisto pomalku od ova ne prifakam!Nasilstvo ne doaga vo obzir ni pod tocka razno.Ne se dvoumam da go napustam mazot vo toj slucaj!
Вратете се на почетокот Go down
milena p
Полуматурант
Полуматурант
milena p


Female
Број на мислења : 611
Age : 41
Локација : sekade po malku
Расположение : very good
Поени : 28834
Registration date : 2008-09-19

Животот ПРЕД брак и ВО брак Empty
ПишувањеПредмет: Re: Животот ПРЕД брак и ВО брак   Животот ПРЕД брак и ВО брак Empty28.03.09 21:36

znaci i brak e i mrak e od moe licno iskustvo.
Вратете се на почетокот Go down
Dragana
Полуматурант
Полуматурант
Dragana


Female
Број на мислења : 855
Age : 37
Локација : domce
Расположение : HAPPY
Поени : 29383
Registration date : 2008-07-22

Животот ПРЕД брак и ВО брак Empty
ПишувањеПредмет: Re: Животот ПРЕД брак и ВО брак   Животот ПРЕД брак и ВО брак Empty28.03.09 21:48

Не е исто во врска и во брак од милион причини.Е сега толеранција секогаш постои како и инатот.Лубовта сеуште е меѓу нас рано е да избледее толку брзо и мислам дека не преминува во навика.Јас сеуште ѓи чувствувам пеперутките во стомакот и мислам ако љубовта се надоградува секојдневно нема да одлетаат пеперутките во сеќавањата.
Вратете се на почетокот Go down
Sestricka
Прваче
Прваче
Sestricka


Female
Број на мислења : 229
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : Полетно пролетно
Поени : 27991
Registration date : 2009-02-26

Животот ПРЕД брак и ВО брак Empty
ПишувањеПредмет: Re: Животот ПРЕД брак и ВО брак   Животот ПРЕД брак и ВО брак Empty28.03.09 22:19

Нормално дека врската и бракот не се исти поради новите обврски и одгороности и начинот какос е справуваш си нив. Јас лично и мм бевме во врска 4 години и во брак сме еве веќе 9 години ( многу е кога ќе искалкулираш ), но нашето мот отсекогаш било „ ќе те поддржам ако ме поддржиш“, и ред други такви муабети кои се резултат на компромисот и меќусебнотот разбрање. Меѓутоа најважниот дел од сето тоа е можноста никогаш да не ги слушаш останатите околу тебе ( мајка, татко, свекор, свекрва ) не буквано, секогаш бараме совет, па на крај си ги испитуваме опциите за сите работи заедно и заедно решаваме. Но најважно е и по толку години да знаеш како да го разбудиш пламенот во себе и во него - кратко патување надвор од сите глупости што те опкружуваат, излегување во град на пијачка, вечера, или само прошетка низ населба не е важно, на секој брак му треба момент изолација исто како што му треба и активен социјален живот. Една добра комбинација од горе наведеново кај мене до сега функционирала супер - за во иднина ќе видиме.
Вратете се на почетокот Go down
Jovana's mom
Прваче
Прваче
Jovana's mom


Female
Број на мислења : 489
Age : 54
Локација : Kocani
Поени : 29095
Registration date : 2008-07-02

Животот ПРЕД брак и ВО брак Empty
ПишувањеПредмет: Re: Животот ПРЕД брак и ВО брак   Животот ПРЕД брак и ВО брак Empty28.03.09 23:23

Факт е дека ситните маани во врската, во бракот стануваат крупни недостатоци, но прифаќајќи ги и нив како дел од личноста што ја сакаш, сфаќаш дека тоа е љубовта! Ова мора да е двонасочно!!!
Вратете се на почетокот Go down
Kikic
Бруцош
Бруцош
Kikic


Female
Број на мислења : 2003
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : happppppppyyyyyyyyyy
Поени : 29115
Registration date : 2008-09-29

Животот ПРЕД брак и ВО брак Empty
ПишувањеПредмет: Re: Животот ПРЕД брак и ВО брак   Животот ПРЕД брак и ВО брак Empty28.03.09 23:26

Ljubovta e ista i posle 9 godini zaedno.Ama sekojdnevieto i obvrskite ne se isti
Вратете се на почетокот Go down
http://www.glatkovdizajn.com.mk
delfinka
Полуматурант
Полуматурант
delfinka


Female
Број на мислења : 1033
Age : 35
Локација : bitola
Поени : 28976
Registration date : 2008-10-24

Животот ПРЕД брак и ВО брак Empty
ПишувањеПредмет: Re: Животот ПРЕД брак и ВО брак   Животот ПРЕД брак и ВО брак Empty29.03.09 18:51

jas ke si kazam za mene deka koga bevme decko i devojka mi bese mnogu ubavo no sega koga sme vo bracnite vodi najiskreno sum preporodena
se mi e mnogu poubavo,na se gledam so pozitiva,mazmi si go sakam sekoj den se poveke i poveke i totalno bez nego nemozam dasi go zamislam mojot zivot ni 1minutka
mozebi deka seuste nemame decinja imame poveke vreme da se posvetime eden na drug,no smetam deka i koga bog ke ne nagradi so bebus,togas ljubovta ke bide uste pojaka,ke bideme uste poprivrzani
obvrskite gi delime podednakvo na dvajcata taka da imame vreme za se
Вратете се на почетокот Go down
magi
Полуматурант
Полуматурант
magi


Female
Број на мислења : 1392
Age : 40
Локација : sekade po malku
Расположение : koga kako
Поени : 28953
Registration date : 2008-08-12

Животот ПРЕД брак и ВО брак Empty
ПишувањеПредмет: Re: Животот ПРЕД брак и ВО брак   Животот ПРЕД брак и ВО брак Empty29.03.09 19:01

Jovana's mom напиша:
Факт е дека ситните маани во врската, во бракот стануваат крупни недостатоци, но прифаќајќи ги и нив како дел од личноста што ја сакаш, сфаќаш дека тоа е љубовта! Ова мора да е двонасочно!!!
Само ке ја цитирам Јованас мам.Потполно се согласувам.
Вратете се на почетокот Go down
BubeM
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1116
Age : 45
Локација : Скопје
Поени : 29059
Registration date : 2008-11-14

Животот ПРЕД брак и ВО брак Empty
ПишувањеПредмет: Re: Животот ПРЕД брак и ВО брак   Животот ПРЕД брак и ВО брак Empty29.03.09 19:19

delfinka напиша:
jas ke si kazam za mene deka koga bevme decko i devojka mi bese mnogu ubavo no sega koga sme vo bracnite vodi najiskreno sum preporodena
se mi e mnogu poubavo,na se gledam so pozitiva,mazmi si go sakam sekoj den se poveke i poveke i totalno bez nego nemozam dasi go zamislam mojot zivot ni 1minutka
mozebi deka seuste nemame decinja imame poveke vreme da se posvetime eden na drug,no smetam deka i koga bog ke ne nagradi so bebus,togas ljubovta ke bide uste pojaka,ke bideme uste poprivrzani
obvrskite gi delime podednakvo na dvajcata taka da imame vreme za se

потпис
откако се роди Илина како упте повеќе да се сакаме
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Животот ПРЕД брак и ВО брак Empty
ПишувањеПредмет: Re: Животот ПРЕД брак и ВО брак   Животот ПРЕД брак и ВО брак Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Животот ПРЕД брак и ВО брак
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 3Отиди на страна : 1, 2, 3  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Родители-
Отиди до: