Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Детски разгледници и приказни за добра ноќ

Go down 
+21
lidija29
BiljanaM
verce
silvana
Mama Ane
Nate_David
Mimi
mamicka Ana
sonjamfk
Ilince
Simona's mom
mamicka211
sunshine
mamicka
STAR *
moja Ina
Goca
Ivana1987
Cogswell
nina
Emi
25 posters
Отиди на страна : 1, 2  Next
АвторПорака
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31106
Registration date : 2007-11-19

Детски разгледници и приказни за добра ноќ Empty
ПишувањеПредмет: Детски разгледници и приказни за добра ноќ   Детски разгледници и приказни за добра ноќ Empty19.11.07 22:58

Im citate li na vasite decinja prikazni za dobra nok, koi slikovnici se najsakani....uste malku pa i jas ke treba da pocnam da gi kupuvam, pa me interesira koi se najinteresni za decinjata?
Вратете се на почетокот Go down
nina
Почетник
Почетник
nina


Female
Број на мислења : 10
Age : 44
Локација : pirot
Поени : 30135
Registration date : 2007-11-18

Детски разгледници и приказни за добра ноќ Empty
ПишувањеПредмет: Re: Детски разгледници и приказни за добра ноќ   Детски разгледници и приказни за добра ноќ Empty19.11.07 23:40

Evo malo teorijskih znanja:
-sa uvodjenjem slikovnica treba krenuti sto pre,naravno postoji razlika medju slikovnicama po uzrastima.
-slikovnice za mladji uzrast treba da zadovoljavaju neke prakticne uslove,npr da su od tvrdjeg materijala,kartona kako se ne bi cepale.Zatim da taj materijal ne skodi deci buduci da ce ona slikovnicu najpre ispitati ustima,a onda rukama isl.
-Za mladji uzrast slikovnice treba da budu jednostavne,sa malo reci i obicno samo jednom slikom na svakoj strani,npr zivotinja i samo naziv te zivotinje ...
-kako je dete vece tako i slikovnica treba da je bogatija recima i slikama
-u starijem uzrastu deci ce biti interesantno da gleda slike i imenuje ih-ko je na slici,sta ko radi isl.
-naravno slikovnica treba da zadovolji i neke estetske kriterijume,da boje budu uskladjene,na primer.
Tvojoj Mileni ce verovatno biti interesantno da gleda sarene slicice.Ja Marku bas dosta kupujem slikovnice i to jos od 3.-4.meseca i bas ih voli.
Вратете се на почетокот Go down
Cogswell
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 72
Age : 40
Локација : nadvor
Поени : 30130
Registration date : 2007-11-19

Детски разгледници и приказни за добра ноќ Empty
ПишувањеПредмет: Re: Детски разгледници и приказни за добра ноќ   Детски разгледници и приказни за добра ноќ Empty19.11.07 23:51

Verovali ili ne mi vec citamo Sofiyi. Ja joj citam Cika Jovu Zmaja i bajke a Ben Hari Potera. Nije da ona razume ali joj prija paznja pa gleda u nas i slusa kako menjamo boju glasa. Ja sam nakupovala silne knjige na nekim ponudama po ekstra niskim cenama (mislim da sam dosad oko 50 uzela a nije kostalo vise od 30E) i vecina su Diznijeve. Ovih dana bas gledam da joj uzmem knjige od testila i tvrdog kartona koje su bas za male bebe. Do 6 nedelja se recimo koriste crno-bele a posle toga u boji. Izbor je bas veliki i sve se suzdrzavam da ne kupujem previse jer me Ben ubedjuje da ostavim nesto i njemu i rodjacima da joj kupe za Bozic.
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31106
Registration date : 2007-11-19

Детски разгледници и приказни за добра ноќ Empty
ПишувањеПредмет: Re: Детски разгледници и приказни за добра ноќ   Детски разгледници и приказни за добра ноќ Empty19.11.07 23:52

Jao nina svaka cast :lol:
Вратете се на почетокот Go down
Ivana1987
Почетник
Почетник
Ivana1987


Female
Број на мислења : 7
Поени : 30125
Registration date : 2007-11-20

Детски разгледници и приказни за добра ноќ Empty
ПишувањеПредмет: Re: Детски разгледници и приказни за добра ноќ   Детски разгледници и приказни за добра ноќ Empty20.11.07 12:22

Kolku poveke im citate prikazni na vasite deca tolku poubavo.
Jas nemam deca seuste, mlada sum zdravje boze i toa ke dojde, ama znam deka obozavav slikovmici kako pomala.
Uzivav dodeka gi razgleduvav slikite, i taka nauciv koja e crvenkapa, trite prasinja, sedumte jarinja hahaha a najomilena mi bese Snezana i sedumte djudjinja:)
Вратете се на почетокот Go down
Goca
Полуматурант
Полуматурант
Goca


Female
Број на мислења : 1126
Age : 44
Локација : Makedonija
Расположение : fine
Поени : 30374
Registration date : 2007-11-16

Детски разгледници и приказни за добра ноќ Empty
ПишувањеПредмет: Re: Детски разгледници и приказни за добра ноќ   Детски разгледници и приказни за добра ноќ Empty22.11.07 23:39

I nie pocnavme so slikovnici mnogu rano,Jana gi saka no seuste ne e zainteresirana za vistinskite prikazni tuki saka da gi gleda slikite i jas da i raskazuvam so poimi koi taa gi razbira.Nasite se debelo ukoriceni,inaku dosega nemase ni list da ima,'Crvenkapa "ja imame kako slozivalka,"Vrednite zajacinja" so dopiranje i citanje......deneska ima tolku golem izbor, jas nemozam da mu odoleam ne malo detence.
Вратете се на почетокот Go down
moja Ina
Полуматурант
Полуматурант
moja Ina


Female
Број на мислења : 617
Age : 43
Локација : skopje
Поени : 29644
Registration date : 2008-02-24

Детски разгледници и приказни за добра ноќ Empty
ПишувањеПредмет: Re: Детски разгледници и приказни за добра ноќ   Детски разгледници и приказни за добра ноќ Empty13.03.08 16:50

Znaci vreme ni e i na nas da pocneme da kupuvame slikovnici. lele odvaj cekam. Nikogas ne sum mozela da im odoleam a sega imam i povod. Uste da go ubedam mm i trgnuvame vo pohod. :big hug:
Вратете се на почетокот Go down
STAR *
Матурант
Матурант
STAR *


Female
Број на мислења : 1596
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : еуфорично
Поени : 29755
Registration date : 2008-01-28

Детски разгледници и приказни за добра ноќ Empty
ПишувањеПредмет: Re: Детски разгледници и приказни за добра ноќ   Детски разгледници и приказни за добра ноќ Empty14.03.08 15:30

Sin mi e zaintersiran za slikovnici ama samo dobro da gi izgrize Smile, ne saka mnogu citanje , vnimanieto mozam samo 1 min do 2 da mu go zadrzam i vednas pocnuva da ja graba slikovnicata. Inaku dobivme na podarok edna so dosta debeli korici i so sliki od zivotni, taa saka da ja razlgeduva , naucivme kade e pileto i zajko Smile A za pesnicki mi ostana od Nova Godina koga ke e kenkav mu ja pejam Jingle bell ako me cue nekoj ke se smee Smile ama so taa pesna odma prestanuva da kenka i me gleda sonce moe najmilo.
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31106
Registration date : 2007-11-19

Детски разгледници и приказни за добра ноќ Empty
ПишувањеПредмет: Re: Детски разгледници и приказни за добра ноќ   Детски разгледници и приказни за добра ноќ Empty14.03.08 19:44

Jingle Bell ja peam i jas seuste ahhahahah smeski sme, ama sto da se pravi!!!!
A kade ima slikovnici niz gradov, nekoi kvalitetni??
Вратете се на почетокот Go down
moja Ina
Полуматурант
Полуматурант
moja Ina


Female
Број на мислења : 617
Age : 43
Локација : skopje
Поени : 29644
Registration date : 2008-02-24

Детски разгледници и приказни за добра ноќ Empty
ПишувањеПредмет: Re: Детски разгледници и приказни за добра ноќ   Детски разгледници и приказни за добра ноќ Empty14.03.08 22:31

Jas gledav vo Ramstor ama uste pred nova godina imase mnogu ubavi. A imam videno i vo kultura i prosvetno delo. generalno vo podobro snabdenite knizari ke najdes sigurno nekoja ubava slikovnica
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31106
Registration date : 2007-11-19

Детски разгледници и приказни за добра ноќ Empty
ПишувањеПредмет: Re: Детски разгледници и приказни за добра ноќ   Детски разгледници и приказни за добра ноќ Empty15.03.08 0:02

koja prva da i ja kupam scratch pojma nemam??
Вратете се на почетокот Go down
mamicka
Прваче
Прваче
mamicka


Female
Број на мислења : 412
Age : 48
Локација : Tetovo
Расположение : super
Поени : 29648
Registration date : 2008-03-17

Детски разгледници и приказни за добра ноќ Empty
ПишувањеПредмет: Re: Детски разгледници и приказни за добра ноќ   Детски разгледници и приказни за добра ноќ Empty28.03.08 12:21

Nie citame slikovnici i uzivame vo toa. Sega najmnogu ja saka onaa za cokoladnata kukicka a i crvenkapa i edna so pesnicki
Вратете се на почетокот Go down
sunshine
Полуматурант
Полуматурант
sunshine


Female
Број на мислења : 615
Age : 44
Локација : Skopje
Поени : 29634
Registration date : 2008-03-25

Детски разгледници и приказни за добра ноќ Empty
ПишувањеПредмет: Re: Детски разгледници и приказни за добра ноќ   Детски разгледници и приказни за добра ноќ Empty09.04.08 16:16

Jas uste od mnogu rano mu ja kupiv prvata slikovnica onie sto gi ima vo apteki meki, gumeni. Imavme tri takvi i koga pocna da fakja so racinjata pocna i da go vrti tie. Sega vekje gi imame oni slikovnicki sto se samo so slikicki i jas mu kazuvam sto e toa na slikata, a ako e od klasicnite slikovnici togas mu ja raskazuvam. Crvenkapa i Snezana i sedumte dgudinja mu se hit i sega pocna i da ucestvuva vo prikaznite so toa sto pokazuva na slikite kade e crvenkapa,babata,volkot........Koga kje go prasam sto i napravil volkot na crvenkapa vika am (ja lapnal) Smile
Вратете се на почетокот Go down
mamicka211
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 559
Age : 40
Локација : makedonija
Расположение : радосно
Поени : 29250
Registration date : 2008-05-12

Детски разгледници и приказни за добра ноќ Empty
ПишувањеПредмет: Re: Детски разгледници и приказни за добра ноќ   Детски разгледници и приказни за добра ноќ Empty28.05.08 23:38

сликовници имаме од сите и секакви,јас оти сакам многу книги и купувам ,па керка ми од мали нозе ја учам за богатството на книгата,имаме од стандарните трите прасиња и волкот,црвенкапа,па се до патувањата на љубен,волшебната шума и досега ги гледаше сликите и сама ги толкуваше ,а сега и има интерес да ги слуша по малку
Вратете се на почетокот Go down
Simona's mom
Полуматурант
Полуматурант
Simona's mom


Female
Број на мислења : 571
Age : 46
Локација : Skopje
Поени : 28858
Registration date : 2008-08-17

Детски разгледници и приказни за добра ноќ Empty
ПишувањеПредмет: Re: Детски разгледници и приказни за добра ноќ   Детски разгледници и приказни за добра ноќ Empty22.08.08 17:50

Со Симона почнавме многу рано со сликовници прво доби на поклон со дебели кориц малечки книгички и со нив ги научивме неколку бои и броевите до 10,некои овошја и зеленчуци,потоа преминавме на приказни слагалици со 6 делови и на почеток и беше најинтересно да ги растура,и сега веке и чи там класични сликовници со бајки и омилени и се заспаната убавица и могли flower
Вратете се на почетокот Go down
Ilince
Матурант
Матурант
Ilince


Female
Број на мислења : 1816
Age : 39
Локација : Prilep
Расположение : umorno no presrekno
Поени : 29443
Registration date : 2008-07-16

Детски разгледници и приказни за добра ноќ Empty
ПишувањеПредмет: Re: Детски разгледници и приказни за добра ноќ   Детски разгледници и приказни за добра ноќ Empty22.08.08 18:10

Valentin mnogu ne sakase slikovniciama vi preporacuvam da ja poglednite ovaa web strana(mozebi ja znaete)www.dino.com.mk na makedonski e i ima interesni raboti
Вратете се на почетокот Go down
sonjamfk
Бруцош
Бруцош
sonjamfk


Female
Број на мислења : 2640
Age : 59
Локација : skopje
Поени : 29598
Registration date : 2008-07-28

Детски разгледници и приказни за добра ноќ Empty
ПишувањеПредмет: Re: Детски разгледници и приказни за добра ноќ   Детски разгледници и приказни за добра ноќ Empty26.08.08 9:03

prvata slikovnica marko ja dobi za krstevka od sestra mi - teta. bajki od grim. no bidejki bese mnogu mal ne mu ja davav da ne ja osteti. za nova godina dobi od toper slikovnici za zivotnite. tie gi listame ama ne obrnuva mnogu vnimanie na niv.ima dosta drugarce, rosica od vnukot i tie gi gleda ama poseben interes ne pokazuva.ke vidime zimoto koga ke bide doma mozda ke se zadlaboci vo niv sega e 99 % nadvor.
Вратете се на почетокот Go down
mamicka Ana
Прваче
Прваче
mamicka Ana


Female
Број на мислења : 123
Age : 47
Локација : skopje
Поени : 28860
Registration date : 2008-07-30

Детски разгледници и приказни за добра ноќ Empty
ПишувањеПредмет: Re: Детски разгледници и приказни за добра ноќ   Детски разгледници и приказни за добра ноќ Empty26.09.08 14:05

prvata slikovnica na Marko bese od gumenite, sega citame porazlicna literatura:)
5-te knigi vo kutija muzicka, Nodi, sega ni se aktuelni knigite za Lina Tomi i Vufi, i site onie stari slikovnici jas koga bev dete.
Citame na srpski (toa jas so moeto srpsko poteklo) Meda Pedington i Medved Jogi i na angliski Who loves you little bееtle. (nisto ne razbira, ama neka slusa da mu vleze vo use jazikot -kako sto vikaat starite)
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31106
Registration date : 2007-11-19

Детски разгледници и приказни за добра ноќ Empty
ПишувањеПредмет: Re: Детски разгледници и приказни за добра ноќ   Детски разгледници и приказни за добра ноќ Empty28.09.08 12:18

Милена ја среди волкот и седумте јариња, на незнам колку дела е поделена, а од дебели корици беше, е сега е тука низ играчките и кога ќе го види волкот на слика го тепа оти сум и кажала дека е лош бррррррр

Купивме и една со бубаамара пожарникар, се движеше како количка, поигра еден ден, и толку, и на нејзе и го најде крајот.

Сега планирам повеќе да и купам и да читаме навечер
Вратете се на почетокот Go down
Mimi
Прваче
Прваче
Mimi


Female
Број на мислења : 286
Age : 51
Локација : Skopje
Поени : 28896
Registration date : 2008-08-01

Детски разгледници и приказни за добра ноќ Empty
ПишувањеПредмет: Re: Детски разгледници и приказни за добра ноќ   Детски разгледници и приказни за добра ноќ Empty28.09.08 16:56

Има едни големи сликовници, Пилето Пипи, Кравата Каролина. Ги има во Матица, во Просветно Дело. Ги пазам да не ги скине, до кога ќе ми успева не знам,ама така растат децата Smile
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31106
Registration date : 2007-11-19

Детски разгледници и приказни за добра ноќ Empty
ПишувањеПредмет: Re: Детски разгледници и приказни за добра ноќ   Детски разгледници и приказни за добра ноќ Empty03.10.08 22:35

јас не и бранам да ги кине, мала е, нека ужива
Вратете се на почетокот Go down
Nate_David
Полуматурант
Полуматурант
Nate_David


Female
Број на мислења : 1166
Age : 37
Локација : Prilep
Расположение : interesno
Поени : 29174
Registration date : 2008-07-10

Детски разгледници и приказни за добра ноќ Empty
ПишувањеПредмет: Детски разгледници и приказни за добра ноќ   Детски разгледници и приказни за добра ноќ Empty17.03.09 11:01

Ме интересира какви се вашите иаскуства кога почнавте да му читате на вашите деца? Дали тоа секогаш за добра ноќ или пак секогаш кога имате време...јас мислам дека Давид се уште е мал за да ми обрни внимание и да се концентрира додека му читам и раскажувам...ако има ваква тема ве молам поправетеме...!
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30716
Registration date : 2008-11-06

Детски разгледници и приказни за добра ноќ Empty
ПишувањеПредмет: Re: Детски разгледници и приказни за добра ноќ   Детски разгледници и приказни за добра ноќ Empty17.03.09 11:07

Јас на мојот син секоја вечер му раскажувам измислени приказни, најчесто со животни Smile Многу памтат, ако згрешам нешто одма тој ме поправа. Вака не го интересира сам да седне и да разгледува, ама пред спиење ме слуша внимателно. Убаво е да им се раскажува, без разлика дали се помали или поголеми.. Си го активираат мозочето Smile
Вратете се на почетокот Go down
Nate_David
Полуматурант
Полуматурант
Nate_David


Female
Број на мислења : 1166
Age : 37
Локација : Prilep
Расположение : interesno
Поени : 29174
Registration date : 2008-07-10

Детски разгледници и приказни за добра ноќ Empty
ПишувањеПредмет: Re: Детски разгледници и приказни за добра ноќ   Детски разгледници и приказни за добра ноќ Empty17.03.09 11:28

да да Мама Ане и јас мислам дека е многу убаво за мозочето па се потготвувам да почнам кај да е кога ке се измори и ке го фати дремка тогаш е мирен...па ќе му читам...
Вратете се на почетокот Go down
silvana
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 196
Age : 45
Локација : tuka blizu
Поени : 27931
Registration date : 2009-03-07

Детски разгледници и приказни за добра ноќ Empty
ПишувањеПредмет: Re: Детски разгледници и приказни за добра ноќ   Детски разгледници и приказни за добра ноќ Empty23.03.09 17:34

Na kerka mi i imam kupuvano knigicki uste od 3-4 meseci, ima za sekoja vozrast adekvatni, so muziki i ednostavni sliki, bez tekst, so tekst. I citam sekogas koga taa ke izrazi zelba ama retko dosduva do kraj, poveke saka da razlistuva. Vo posledno vreme pocna da me slusa navecer pred spienje i ja raskazuvam Crvenkapa, bez kniga taa lezi a jas zboruvam.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Детски разгледници и приказни за добра ноќ Empty
ПишувањеПредмет: Re: Детски разгледници и приказни за добра ноќ   Детски разгледници и приказни за добра ноќ Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Детски разгледници и приказни за добра ноќ
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 2Отиди на страна : 1, 2  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Деца-
Отиди до: