Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Миоми на матка

Go down 
+16
sara30
Monika
tanjasofija
D-r Lidija Pazdrijan
vecki
rich_bitch1
Marija_prilep
Vesna Blazevska
sonjamfk
najmila
ana84
mama X
lida
Kikic
Ance-J
fibimk
20 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3  Next
АвторПорака
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност
Vesna Blazevska


Female
Број на мислења : 896
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 28395
Registration date : 2009-04-28

Миоми на матка - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Миоми на матка   Миоми на матка - Page 2 Empty29.06.09 17:30

miomot e benigen tumor na matkata, ako ne pravi problemi, ako ne krvari i ako ne predizzvikuva bolka, nema potreba da se odstranuva, no ako predizvikuva krvarenja i bolki, pod itno na operacija.
Вратете се на почетокот Go down
Marija_prilep
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 22
Age : 59
Локација : roditeliideca.macedonianforum.net
Поени : 27222
Registration date : 2009-06-27

Миоми на матка - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Миоми на матка   Миоми на матка - Page 2 Empty29.06.09 19:14

Vaka sega duri se mali gi vikaat miomi a ako se pogolemi od 5 cm. veke e tumuriza da se znae dali e maligno se pravela biopsija ili pak koga ke se izvadi so oparacija se ispituva i se znai dali treba zracehje ili ne taka mi kazaa kolku e tocno ne znam.Kaj mene veke podolg vreme ima pogolemo krvarenje inmam bolki. Se sobralo se na pvi juni dobiv otkazno resenie posle 25 godini staz od stres uste povke krvarenje toa so da pravime takvi vremina docekavme.
Вратете се на почетокот Go down
vecki
Форумска фаца
Форумска фаца
vecki


Female
Број на мислења : 4525
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 30770
Registration date : 2008-05-05

Миоми на матка - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Миоми на матка   Миоми на матка - Page 2 Empty29.06.09 19:54

Marija_prilep напиша:
Zaboraviv da prasam dali krvari mnogu majkati i kolku ima godini jas nmam 44 godini
ako mislese za majkami ima 50 godini a krvari mnogu koga ima menstruacija nekogas se slucuva i po 2 pati mesecno da dobie mene iskreno mnogu mi e strav a za operacija edna komsika isto pred dve tri godini cekaa da dojde septemvri pa da ja pravat operacija zasto i zestinive ne se dobri za rana
Вратете се на почетокот Go down
Marija_prilep
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 22
Age : 59
Локација : roditeliideca.macedonianforum.net
Поени : 27222
Registration date : 2009-06-27

Миоми на матка - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Миоми на матка   Миоми на матка - Page 2 Empty29.06.09 21:01

fibimk gi citav poftorno tvoite pisuvanja izgleda si mnogu mlada odi pobrzo nemoj da dozvolis da se iskomprcila kako mene ne daj boze oti jas sega ne znam koj pat da go fatam.A za REMEDIKA mozes da mi kazis broj mada ne sum finansiski dobra vo ovaj moment
Вратете се на почетокот Go down
Marija_prilep
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 22
Age : 59
Локација : roditeliideca.macedonianforum.net
Поени : 27222
Registration date : 2009-06-27

Миоми на матка - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Миоми на матка   Миоми на матка - Page 2 Empty29.06.09 21:06

vecki da mislev na majkati isto i mene mi se slucuva veke krvta pocna da mi slabee
Вратете се на почетокот Go down
fibimk
Бруцош
Бруцош
fibimk


Female
Број на мислења : 2158
Age : 50
Локација : Makedonija
Расположение : voglavno OK
Поени : 29099
Registration date : 2009-02-25

Миоми на матка - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Миоми на матка   Миоми на матка - Page 2 Empty29.06.09 23:35

Marija mojot miom e 4.1...i nemam namera da cekam da porasne.....zdravje septemvri go trgam obavezno......Nitu jas sakam da mi se iskomplicira nedaj Boze!.inaku jas nemam krvarenja...bas naprotiv treba da imam poobolni a jas imam oskuden ciklus.....bolki nekogas imam...nekoja tapa bolka vo dolen del,pocesto mokrenje.....
I jas se mislam kaj ke odam,skapo e privatno,kazav 48000 (vklucena biopsija),ama posigurno e nekako...ne znam vo drzavna koj doktor bi mi se padnal,dali ke ima iskustvo ili ne.....ne se legnuva na sekoj lekar,ucen nedoucen.....pak ne ke se praksira nekoj na mene....so ako mi ja povredi matkata pa da nemam deca...sepak jas doprva sum vo plan i baram sigurnost nekoja......Pa sega so Gospod napred.....pari se pecalat,ama zdravje ne......
Ke ti pisam broevite na PP,vazi?
Вратете се на почетокот Go down
Marija_prilep
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 22
Age : 59
Локација : roditeliideca.macedonianforum.net
Поени : 27222
Registration date : 2009-06-27

Миоми на матка - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Миоми на матка   Миоми на матка - Page 2 Empty30.06.09 10:34

fibi sepak mislam deka drzavna bolnic vo Ckopje e najdobro no ti treba dobra vrska kaj dobar lekar tocno ne mu se legnuva na sekoj. ke ti kazam sto mi se sluci mene kaj privatna doktorka vo prilep.Otidov na pregld posle mnogu godini nemav otideno od kako mi se rodi vtoroto dete.Itaa mn vika bremena si a bese vo ekot na slava demek mnogu znae se ispaniciv so golemi deca i odma vo moment t mi zakaza za nieoj den da me cisti pomina itoa ama posle bolki krvarenja so da ti kazam ineksii apcina od dvaj se oporaviv i me odra od pari.Posle dva meseci odam na kontrola pak mi vika bremena si a jas nemav ni eden odnos oti imav maka ne mozev.Posle otidov kaj druk doktor ama po podolgo vreme toj mi kaza za tumurot i mi rece deka mi e greben mu kazav posle so mi se sluci i toj vika deka nemalo bremenost togas tuku pocetok na tumur i od cistenjeto se razrabotil i pobrzo rastel.Zatoa te molam baraj mnogu dobara vrska oti privatnite doktori gledaat pari vo nas te pozdravuvam igospt da e so tebe.CAO
Вратете се на почетокот Go down
Marija_prilep
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 22
Age : 59
Локација : roditeliideca.macedonianforum.net
Поени : 27222
Registration date : 2009-06-27

Миоми на матка - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Миоми на матка   Миоми на матка - Page 2 Empty02.07.09 17:48

Zdravo do site dajtemi podrska utre odam na ansteziolok ako e se vo red ponedelnik na oparacija ve molam za podrska oti so moive nemozam da zbornam se plasat a jas uste poveke
Вратете се на почетокот Go down
rich_bitch1
Бруцош
Бруцош
rich_bitch1


Female
Број на мислења : 2504
Age : 36
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 30363
Registration date : 2007-12-29

Миоми на матка - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Миоми на матка   Миоми на матка - Page 2 Empty02.07.09 17:55

ti ja pustam seta sreka na svetot.se nadevam se ke zavrsi vo najdobar red.nemoj da se plasis hrabra si ti Smile
ova mora kad tad da go pomines za tvoe dobro e neli?
Вратете се на почетокот Go down
Marija_prilep
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 22
Age : 59
Локација : roditeliideca.macedonianforum.net
Поени : 27222
Registration date : 2009-06-27

Миоми на матка - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Миоми на матка   Миоми на матка - Page 2 Empty02.07.09 18:42

vala ti mnogu se nadevam na dobro toa e
Вратете се на почетокот Go down
sonjamfk
Бруцош
Бруцош
sonjamfk


Female
Број на мислења : 2640
Age : 59
Локација : skopje
Поени : 29598
Registration date : 2008-07-28

Миоми на матка - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Миоми на матка   Миоми на матка - Page 2 Empty03.07.09 9:13

marija ti pozeluvam so lesno i ubavo da si ja pomines operacijata i naj brzo ozdravuvanje. jas go pominav toa i zanam kako e. stravot e sekogas prisuten dali za operacija ili na zabar ili za nesto drugo isto e. stom vlezes ,samo napred ,za tvoe dobro e.
Вратете се на почетокот Go down
Marija_prilep
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 22
Age : 59
Локација : roditeliideca.macedonianforum.net
Поени : 27222
Registration date : 2009-06-27

Миоми на матка - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Миоми на матка   Миоми на матка - Page 2 Empty03.07.09 11:18

sonja fala ti mnogu ke vi kazam kako pominav POZDRAV
Вратете се на почетокот Go down
Marija_prilep
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 22
Age : 59
Локација : roditeliideca.macedonianforum.net
Поени : 27222
Registration date : 2009-06-27

Миоми на матка - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Миоми на матка   Миоми на матка - Page 2 Empty21.07.09 19:52

zdravo i pozdrav do site pomina oparacijata sega eve doma na oporavuvanje
Вратете се на почетокот Go down
vecki
Форумска фаца
Форумска фаца
vecki


Female
Број на мислења : 4525
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 30770
Registration date : 2008-05-05

Миоми на матка - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Миоми на матка   Миоми на матка - Page 2 Empty21.07.09 23:53

kako si marija kako pomina ?
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност
D-r Lidija Pazdrijan


Female
Број на мислења : 3132
Age : 52
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 30414
Registration date : 2009-03-04

Миоми на матка - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Миоми на матка   Миоми на матка - Page 2 Empty22.07.09 0:32

Marija se nadevam deka si podobra sega Wink
Вратете се на почетокот Go down
tanjasofija
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 88
Age : 41
Локација : makedonija
Расположение : promenlivo
Поени : 27859
Registration date : 2009-02-26

Миоми на матка - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Миоми на матка   Миоми на матка - Page 2 Empty22.07.09 0:36

fibimk напиша:
Eve malku da ja obnovam temava.......
Doduse i pisav na edna druga tema za toa kako si pominav na ginekolog.Bev vo Histera,miomot si bese ista golemina kako i prosloto eho odnosno 4.1 cm.Ne mi kaza kakov tip e miomot,tuku deka veke pocnal da navleguva vo matkata i mora da go operiram.Ne moze nitu so histeroskopija nitu laparaskopija,tuku klasicna operacija so rez na stomak.Na bolnica 4 dena i doma.....Se vagal miomot toest samo vnatresniot del,dodeka obvivkata ja ostavale zosto ako se trgnel cel miom mozelo da dojde do deformiranje na matkata pa pak da se mora operacija....Ako go ostavam rece deka moze da se ima problem vo zabremenuvanjeto no i ne mora da znaci,no sigurno ke imam za nosenje na plodot...zosto pod dejstvo na hormonite za vreme na bremenosta toj uste poveke ke se zgolemel...i ke predizvika spontan...Taka da ne mi bega operacijata na miomot.Doduse i sakam da go trgnam zosto toj ne treba da e tuka...imam citano deka nad 5 cm obavezno se trga.....i vo slucaj koga pravi problemi......Cak eden ginekolog od Srbija smeta deka miom nad 1,5 cm se trga vednas.....
Vo vrska so ciklusot mi rece deka nisot ne moze da se stori se dodeka imam miom zosto sekoja hormonalna terapija ke go zgolemuva,ali posle operacijata ke se sredi i ciklusot.....so terapija.....
Za cenite sto da kazam.....vo Remedika 48000 vkluceno bolnicki denovi,a vo Sv Lazar 46000 bez lezenejto......a samo toa e nad 4000 dnevno...masala,masala......Na drzavna ne znam kolku e......
Ne znam sto ke pravam,vo sekoj slucaj ke pobaram i drugi mislenja......matkata ne e za zafrkavanje...sepak nas ni e najvazniot del......ne bi rizikuvala....sakam sigurnost,bez komplikacii......ke razmislam dlaboko za ova sto me ceka.... flower Ne bi mozela da izdrzam uste edna trauma vo zivotov!
Prd mesec ipol pravev konizacija vo drzavni i ne mi zedoa pari me operisa dr.tanturovski(go znaete kakov doktor e)mi rece deka za konizacija,miom,tumur,vadenje na matka ne se plaka ako imas plavi kartoni.A koga otidov da zakazam mi predlocija da me operisaat za den-dva posle rabotno vrema(na privatno) mi pobaraa 30000 i kusur pa morav da fakam vrski da bidam preku ret zosto mnogu imase na lista za cekanje.Ne se nerviraj se ke pomine a toa so mora mora se a ti imas decinja
Вратете се на почетокот Go down
fibimk
Бруцош
Бруцош
fibimk


Female
Број на мислења : 2158
Age : 50
Локација : Makedonija
Расположение : voglavno OK
Поени : 29099
Registration date : 2009-02-25

Миоми на матка - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Миоми на матка   Миоми на матка - Page 2 Empty22.07.09 0:36

Marija,se nadevam pomina dobro operacijata i deka dobro ke bide do kraj.Sega odmaraj i ne krevaj tesko......Ako moze malku podetalno da mi opises ili ovde ili na PP ako sakas kako bese i sto ti pravea.......mene nekako kako sto ida septemvri strav me faka.... flower
Se rasprasuvav za na Drzavna klinika koj e taka najdobar.Mi rekoa deka miomi operiral i e dobar Goran Dimitrov,dodeka brat mu Gligor bil za sterilitet.....toest laparaskopija za kanalite...Kolku e tocno ne znam ni sama.Nekade citav za Gligor....e sega dali e zabuna pa se mislelo na brat mu Goran.......
Dajte mi nekoja preporaka za dobar na Klinika...pa da fakam vrski...vremeto leta.Utre pravam se nadevam hormonalen status..... flower
Вратете се на почетокот Go down
Marija_prilep
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 22
Age : 59
Локација : roditeliideca.macedonianforum.net
Поени : 27222
Registration date : 2009-06-27

Миоми на матка - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Миоми на матка   Миоми на матка - Page 2 Empty22.07.09 10:51

Da pominav dobro bes nikakvi komplikacii sto znaci za edna vakva oparacija e dobro.Jas se operirav vo prilep i prezadovolna sum od doktorkata normalno so vrski bez vrska ne ti se pulat.Oparacijata traese dva saati mi gi izvadoja jajnicite i matkata i miomot se bese zaboleno.Sega gi cekame rezultatite od skopje se nadevam nema da bidat losi.Imate vie skopje dobri genekolozi samo ti treba prijatel.Moras da odis pobrzo pocni da baras prijatel jas licno privatnite klinike ne gi gledam kako dobar izbor toa e samo moe mislenje.CAO.
Вратете се на почетокот Go down
Marija_prilep
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 22
Age : 59
Локација : roditeliideca.macedonianforum.net
Поени : 27222
Registration date : 2009-06-27

Миоми на матка - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Миоми на матка   Миоми на матка - Page 2 Empty22.07.09 10:58

Fibi ako sakas nesto po detalno prasaj ke ti kazam sega uste imam bolki ne mi teknuva so da ti kazam.
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност
D-r Lidija Pazdrijan


Female
Број на мислења : 3132
Age : 52
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 30414
Registration date : 2009-03-04

Миоми на матка - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Миоми на матка   Миоми на матка - Page 2 Empty22.07.09 10:58

fibimk напиша:
Marija,se nadevam pomina dobro operacijata i deka dobro ke bide do kraj.Sega odmaraj i ne krevaj tesko......Ako moze malku podetalno da mi opises ili ovde ili na PP ako sakas kako bese i sto ti pravea.......mene nekako kako sto ida septemvri strav me faka.... flower
Se rasprasuvav za na Drzavna klinika koj e taka najdobar.Mi rekoa deka miomi operiral i e dobar Goran Dimitrov,dodeka brat mu Gligor bil za sterilitet.....toest laparaskopija za kanalite...Kolku e tocno ne znam ni sama.Nekade citav za Gligor....e sega dali e zabuna pa se mislelo na brat mu Goran.......
Dajte mi nekoja preporaka za dobar na Klinika...pa da fakam vrski...vremeto leta.Utre pravam se nadevam hormonalen status..... flower
Fibi zdravo drugarce....Ziva zdrava?E epten mi nedostigas.Gleam pak miomot aktuelen...Aj ke sredime neberi gajle.Ti prakam pp posle.
Вратете се на почетокот Go down
Monika
Матурант
Матурант
Monika


Female
Број на мислења : 1728
Age : 48
Локација : Skopje
Поени : 29553
Registration date : 2008-07-20

Миоми на матка - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Миоми на матка   Миоми на матка - Page 2 Empty22.07.09 11:02

fibimk напиша:
Marija,se nadevam pomina dobro operacijata i deka dobro ke bide do kraj.Sega odmaraj i ne krevaj tesko......Ako moze malku podetalno da mi opises ili ovde ili na PP ako sakas kako bese i sto ti pravea.......mene nekako kako sto ida septemvri strav me faka.... flower
Se rasprasuvav za na Drzavna klinika koj e taka najdobar.Mi rekoa deka miomi operiral i e dobar Goran Dimitrov,dodeka brat mu Gligor bil za sterilitet.....toest laparaskopija za kanalite...Kolku e tocno ne znam ni sama.Nekade citav za Gligor....e sega dali e zabuna pa se mislelo na brat mu Goran.......
Dajte mi nekoja preporaka za dobar na Klinika...pa da fakam vrski...vremeto leta.Utre pravam se nadevam hormonalen status..... flower
Фиби јас би ти го препорачала Проф. Д-р Марјан Стојовски. Тој мене ме породи со царски, а воедно и ми правеше миомектомија зошто имав миом на матката кој ми се појави во бременоста. Незаменлив е во својата струка. Со драго срце ти го препорачувам.
Вратете се на почетокот Go down
sara30
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 6
Age : 44
Локација : Daleku....
Поени : 26516
Registration date : 2009-11-13

Миоми на матка - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Миоми на матка   Миоми на матка - Page 2 Empty13.11.09 0:07

Zdravo na site,

Dali miom i polip e edno isto ili sosema razlicno...Dali nekoj imal iskustvo so polip na matkata?
Mene denes mi bese soopstveno deka imam polip i deka treba da odam na operacija...malce mi e se konfuzno bidejkji nisto neznam, pa ve molam ako ima nekoj primer nekaa napise.
Golem pozdraav do site
Вратете се на почетокот Go down
lila_mk
Полуматурант
Полуматурант
lila_mk


Female
Број на мислења : 787
Age : 46
Локација : skopje
Поени : 28926
Registration date : 2008-10-17

Миоми на матка - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Миоми на матка   Миоми на матка - Page 2 Empty13.11.09 0:26

otkoga se porodiv so carski , doktorot mi rece otkoga zavrsi operacijata deka sum imala miomce, bas taka go narece 1 sm ama ne go otstranil ,ne bilo opasno. znaci miomot se pojavil valda na krajot na bremenosta i bil na nadvoresnata strana na matkata. sega sto da pravam , mi rece nisto strasno samo da go sledam. za fibi_mk , moja vujna ja operirase dr.marjan stojovski na klinika ali od drugo (ona ja izvadi cela matka) i e prezadovolna od nego rezce malo eptem i napravi i super pomina.a i plus doktort bil lepotan Миоми на матка - Page 2 69779 Миоми на матка - Page 2 69779 ako e za uteha
Вратете се на почетокот Go down
Luce
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 2
Age : 48
Локација : Skopje
Поени : 26412
Registration date : 2009-12-02

Миоми на матка - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Лекување со психотерапија   Миоми на матка - Page 2 Empty04.12.09 10:58

Vesna Blazevska напиша:
priroden lek za miom na matka:
1 lazica med
1lazica leneno seme
1casa voda
Seto ova stoi 24 casa, se proceduva i se pie sekoj den po edna casa vo tek na 15 dena (znaci sekoj den se pravi po 1 doza), slednite 15 dena se stava po 1 mala lazica med i 1 mala lazica leneno seme vo edna casa voda.
Pricinata za miomite na matka e nepoznata, znaci moze da bide psiholoski faktor - kako zeni da si go ispitame svojot odnos kon matkata t.e. nasata mok, zenstvenost, sila - kakov e nasiot podsvesen odnos kon seto toa. Jas go resiv miomot so psihoterapija i ovoj priroden lek go pravev 1 mesec, inace imav miom od 2cm, sega nemam ni M od miom.

Здраво за Весна,

Те молам пиши каде одеше на терапија кај кој психијатар? Се измачив со класичнава медицина, добивам различни совети, а и Димитров се мисли дали да или не ме оперира.

Многу поздрав, и пиши штом ќе можеш.
Вратете се на почетокот Go down
fibimk
Бруцош
Бруцош
fibimk


Female
Број на мислења : 2158
Age : 50
Локација : Makedonija
Расположение : voglavno OK
Поени : 29099
Registration date : 2009-02-25

Миоми на матка - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Миоми на матка   Миоми на матка - Page 2 Empty09.12.09 22:44

I jas go piev toj priroden lek so med i leneno seme,mozda 2-3 nedele..Go najdov na eden medicinki forum..ama nemase nekoj efekt kaj mene....ist si ostana miomot..Mozda pouporno dase pie ke ima efekt ...koj znae!A za ova so veli Vaska za psihoterapija....malu cudno mi e.....kakva e vrskata megu dveve raboti?Miom ne se javuva na psihicka baza tuku od zgoelmen estrogen.....
Aj Vaska ako procitas pisi za tvoeto iskustvo...Bas me interesira,ako ima stvarno efekt togas da se pocne so terapija....zosto da jadis noz ako ne moras!..

Inaku uste ne sim otisla jas,me fati leto,so guzvi.......a i mi e strav mnogu...so e najgoelma pricina so ne sum osla Skopje seuste......I jas neznam veke sto sakam....Se uste sum na sobiranje na informacii na kogo da mu legnam da me seci...... Миоми на матка - Page 2 69779 of kutra jas......
Marija,se nadevam se e dobro so tebe...ne sme si pisale od letoto.....pozdravce i pisi cim ja vidis temava!
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Миоми на матка - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Миоми на матка   Миоми на матка - Page 2 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Миоми на матка
Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 3Отиди на страна : Previous  1, 2, 3  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Здравје :: Здравје на возрасни-
Отиди до: