Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Запознавање на сопственото тело

Go down 
+14
Vesna Blazevska
jasmina,mina
sonjamfk
Emilija
Kinky
silvana
Ilince
Mimi22
Goca
kavadarcanka
sneze
Mama Ane
sonja colakova
Pipolino
18 posters
Отиди на страна : 1, 2  Next
АвторПорака
Pipolino
Полуматурант
Полуматурант
Pipolino


Female
Број на мислења : 1432
Age : 46
Локација : Skopje
Расположение : se gura nekako
Поени : 28699
Registration date : 2009-02-01

Запознавање на сопственото тело Empty
ПишувањеПредмет: Запознавање на сопственото тело   Запознавање на сопственото тело Empty25.02.09 9:20

Me interesira dali i vasite decinja imale faza vo koja go ispituvaat intimniot del od svoeto telo?
i kolku vreme trae ovaa faza?
Stom ja otvaram temava ,pretpostavuvate deka sme vo taa faza ako moze taka da se narece ,znaci pred spienje nemozam da go ottrgnam od toj "ritual"Strasno mi smeta, so toa se odugovlekuva i negovoto zaspivanje.Kako da reagiram za da ne go pravi toa?
Вратете се на почетокот Go down
sonja colakova
Полуматурант
Полуматурант
sonja colakova


Female
Број на мислења : 577
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : љубопитно
Поени : 28623
Registration date : 2008-09-14

Запознавање на сопственото тело Empty
ПишувањеПредмет: Re: Запознавање на сопственото тело   Запознавање на сопственото тело Empty25.02.09 9:27

Јас мислам дека тоа е период кој ќе помине. Сите го имавме тоа искуство. Јас посебно со Ева таа го имаше тој ритуал и зврши кога се разболе имаше висока температура и се запари долу. Душичка многу ја печеше а јас и реков дека тоа и е поради тоа што се фаќа. Од тогаш престана. а овој малиов сега е во фаза на откривање на женско тело. Од него во вц не се оди. Пред една недела се понудил тој да ги однесе девојчињата во вц во градинка. Да им помогнел да се соблечат.
Вратете се на почетокот Go down
Pipolino
Полуматурант
Полуматурант
Pipolino


Female
Број на мислења : 1432
Age : 46
Локација : Skopje
Расположение : se gura nekako
Поени : 28699
Registration date : 2009-02-01

Запознавање на сопственото тело Empty
ПишувањеПредмет: Re: Запознавање на сопственото тело   Запознавање на сопственото тело Empty25.02.09 9:30

lele mori majko kavaler golem ke bide hihi
pa ne mozam da cekam nesto da mu se desi za da go ottrgnam od toa
uzasno me nervira


Последната промена е направена од Pipolino на 25.02.09 9:36. Мислењето е променето 1 пати
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30656
Registration date : 2008-11-06

Запознавање на сопственото тело Empty
ПишувањеПредмет: Re: Запознавање на сопственото тело   Запознавање на сопственото тело Empty25.02.09 9:34

Нас секој втор збор ни е: Мамо имаш дуде, дада има дуде, јас имам куле, тато има куле Smile. Вчера дури и црташе куле Smile.. Нема што да те нервира Пиполино, поубаво да си знае се, за да не му биде ништо табу. Smile
Вратете се на почетокот Go down
sneze
Бруцош
Бруцош
sneze


Female
Број на мислења : 2129
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : ок
Поени : 29044
Registration date : 2008-11-21

Запознавање на сопственото тело Empty
ПишувањеПредмет: Re: Запознавање на сопственото тело   Запознавање на сопственото тело Empty25.02.09 9:37

Живи смешки децава . Моево уште не збори па такви работи сеуште не кажуваме. А кога ќе почне е тогаш ќе видиме срамотилаци пред гости hihi hihi
Вратете се на почетокот Go down
kavadarcanka
Полуматурант
Полуматурант
kavadarcanka


Female
Број на мислења : 1176
Age : 44
Локација : kavadarci
Расположение : Феноменално
Поени : 29337
Registration date : 2008-07-07

Запознавање на сопственото тело Empty
ПишувањеПредмет: Re: Запознавање на сопственото тело   Запознавање на сопственото тело Empty25.02.09 9:37

Јас имам другарка психолог ќе ми биде снаа за братучед и баш имам разговарано со неа за оваа тема и ми рече дека децата на таа возраст околу 3 или 4 год. го запознаваат телото и дека тоа е минливо ја прашував за ќерка ми и она имаше некоја навика да се стиска долу и многу ми беше чудно мислевме првин од памперсот да не е но пак продолжи па после мислевме да не од бешиката да не има некој проблем и тоа не беше но ете помина и тоа, а најмногу ми беше интересна кога тргна во градинка кога видела другарче машко како се мочка во веце како реагираше ми вика мамо Филип има колбавче леле пукнав од смеа , сега поголемка е и разбира што е машко што е женско сега многу се страми и ги кажувала машките кои влегувале во веце кога има некое девојче и дома не дава додека е во веце никој да влегува
Вратете се на почетокот Go down
sonja colakova
Полуматурант
Полуматурант
sonja colakova


Female
Број на мислења : 577
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : љубопитно
Поени : 28623
Registration date : 2008-09-14

Запознавање на сопственото тело Empty
ПишувањеПредмет: Re: Запознавање на сопственото тело   Запознавање на сопственото тело Empty25.02.09 9:41

Минатата недела во градинка имаа проект Моето тело. Дома требаше да нацртаме тело и да ги исечеме деловите и сам да ги составува. Се беше добро ама му фалеше и кулето. Си го нацрта го исече и го стави. И замислете така го однесовме во градинка. Без него нејќеше да чуе. Учителката пукна од смеа.
Вратете се на почетокот Go down
kavadarcanka
Полуматурант
Полуматурант
kavadarcanka


Female
Број на мислења : 1176
Age : 44
Локација : kavadarci
Расположение : Феноменално
Поени : 29337
Registration date : 2008-07-07

Запознавање на сопственото тело Empty
ПишувањеПредмет: Re: Запознавање на сопственото тело   Запознавање на сопственото тело Empty25.02.09 9:44

Ама ме изнасмеа, па како без најважниот дел од телото си знаат децата како тело без тоа а бе со диплома се овие деца
Вратете се на почетокот Go down
Goca
Полуматурант
Полуматурант
Goca


Female
Број на мислења : 1126
Age : 44
Локација : Makedonija
Расположение : fine
Поени : 30314
Registration date : 2007-11-16

Запознавање на сопственото тело Empty
ПишувањеПредмет: Re: Запознавање на сопственото тело   Запознавање на сопственото тело Empty25.02.09 11:51

Хаха се насмеав со “колбавчето“ кавадарчанке,а Јана моја кога прв пат виде како се мочкаат нејзините машки братучеди рече “мамо,мамо Кико има опавче“.........иначе не планирам да правам табу од деловите на телото знае сто се цициња,д**де,газе...ама рано ми е мене уште не ги има вистинските прашања почнато да ги поставува...ај ќе ја читам темава за да научам.
Вратете се на почетокот Go down
Mimi22
Полуматурант
Полуматурант
Mimi22


Female
Број на мислења : 1399
Age : 39
Локација : Skopje
Расположение : odlicno
Поени : 28540
Registration date : 2009-01-04

Запознавање на сопственото тело Empty
ПишувањеПредмет: Re: Запознавање на сопственото тело   Запознавање на сопственото тело Empty25.02.09 12:19

Moeto e uste malo za da prasuva ama mnogu sum se smeela so devojceto na edni drugari.Ni dojdoa na gosti a nie bas togas go banjavme David.I malava ima 2 i pol god doaga do koritceto i cela zaprepastena se vrti nakaj majka i i vika Mamo sto e toa kaj David kaj dudeto.Se zgazivme od smeenje.
Вратете се на почетокот Go down
Ilince
Матурант
Матурант
Ilince


Female
Број на мислења : 1816
Age : 39
Локација : Prilep
Расположение : umorno no presrekno
Поени : 29383
Registration date : 2008-07-16

Запознавање на сопственото тело Empty
ПишувањеПредмет: Re: Запознавање на сопственото тело   Запознавање на сопственото тело Empty20.04.09 17:07

Imase i ima seuste takvi prasanja i kaj nas...kako na pr. mamo zosto ti sedis koga mockam a jas stojam..?
mamo sega sestra mi nema kule mocka od gazeto ?
mamo sestra mi cica od kaj tebe...??????????!!!!!!!!!!
ti si krava????????????
a ima i samoispituvanja...go cepka i vika vidi kolkavo mi porasna
Вратете се на почетокот Go down
silvana
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 196
Age : 45
Локација : tuka blizu
Поени : 27871
Registration date : 2009-03-07

Запознавање на сопственото тело Empty
ПишувањеПредмет: Re: Запознавање на сопственото тело   Запознавање на сопственото тело Empty21.04.09 0:28

A mojava zensko i se cepka so racinjata koga ja banjam i se mi e strav da ne brcne pa da naprai belja. A mala e 2 godini uste ne prasuva nekoi nezgodni prasanja. I kako pocnavme so noksirceto koga ke stane odma racinjata u gzeto gi pika, maki zivi da stignam da ja izbrisam.
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30656
Registration date : 2008-11-06

Запознавање на сопственото тело Empty
ПишувањеПредмет: Re: Запознавање на сопственото тело   Запознавање на сопственото тело Empty03.07.09 8:45

Незнаев кај да пишам, ми треба совет.. Борјан, откако ги извадивме пелените, цело време го држи рачето на курето, веќе му премина во навика, цело време го опоменувам, го прашувам да не го боли, добивам негативен одговор.. Редовно сме го отварале и дневно по двапати се миеме.. Како да го одвикнам???
Вратете се на почетокот Go down
Ilince
Матурант
Матурант
Ilince


Female
Број на мислења : 1816
Age : 39
Локација : Prilep
Расположение : umorno no presrekno
Поени : 29383
Registration date : 2008-07-16

Запознавање на сопственото тело Empty
ПишувањеПредмет: Re: Запознавање на сопственото тело   Запознавање на сопственото тело Empty03.07.09 8:50

Mama Ane jas mislam deka se naviknuva sto nema peleni i nekogas go faka strav da ne se podmocka kureto pa go potcepnuva da go proveri hihi hihi i jas ja imam istata maka mu kazuvam deka taka ne e ubavo ama izgleda toa e navika cicko mi veli deka maskite se ragale so igracka hihi hihi
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30656
Registration date : 2008-11-06

Запознавање на сопственото тело Empty
ПишувањеПредмет: Re: Запознавање на сопственото тело   Запознавање на сопственото тело Empty03.07.09 8:51

Цело време буквално цело време му е рачето таму. SmileSmile
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29849
Registration date : 2008-08-26

Запознавање на сопственото тело Empty
ПишувањеПредмет: Re: Запознавање на сопственото тело   Запознавање на сопственото тело Empty03.07.09 9:57

Mama Ane, ja mislam da prestanes da go opomenuvas. Decata instinktivno reagiraat obratno od toa sto im go kazuvame. Mislam deka e faza i deka brzo ke ja nadrasne ako ne mu zabranuvate i ako ne go opomenuvate na sekoe spustanje na raceto.
A moze da ima logika i ova sto go kaza Ilince...
Se sekjavam deka na moeto pogolemo vnuce dusata mu ja izvadija sirototo od bebe go opomenuvaa za toa "sramota, ke ti se smeat, nemoj taka..." i toj dolgo vreme ne mozese da prestane, ednostavno nesvesno mu odese raceto tamu. A na pomaliot nisto ne mu zboruvaa i ne se sekjavam da sum go videla nekogas so raceto na kureto.
Faza e. Se ispituva, analizira, go istrazuva teloto - odednas toa mesto mu e slobodno ne zatvoreno so peleni "natapacirano"Smile) i normalno e da se interesira za svoeto telo vo krajna linija neli:). Mene me znaes so moite sfakjanja:)), mislam deka treba da se ostavi deteto da ja izzivee i nadrasne sekoja faza, pa i ovaa faza na istrazuvanjeto na genitaliite. Nivno telo - nivno pravo. Duri mozes i da mu pomognes taka sto namesto da mu branis, ke mu kazes deka ne smee da se fakja so prljavi racinja za da ne go boli (neli infekcija) i na toj nacin da mu dades do znaenje deka ne pravi nisto pogresno i loso. Za nego automatski ke prestane da bide interesno koga ke vidi deka kaj vas ne predizvikuva nikakva reakcija:)).
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30656
Registration date : 2008-11-06

Запознавање на сопственото тело Empty
ПишувањеПредмет: Re: Запознавање на сопственото тело   Запознавање на сопственото тело Empty03.07.09 10:01

Да ти кажам најискрено и ќе го применам твојот совет, Фала :*
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Бруцош
Бруцош
Emilija


Female
Број на мислења : 2687
Age : 46
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 29689
Registration date : 2008-07-11

Запознавање на сопственото тело Empty
ПишувањеПредмет: Re: Запознавање на сопственото тело   Запознавање на сопственото тело Empty03.07.09 10:03

Што е тоа криво, си има играчка меѓу нозе. Гледа нешто штрчи и го фаќа hihi
Мама Ане остави го, до големи се чепкаат...до голем ќе го опоменуваш?
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30656
Registration date : 2008-11-06

Запознавање на сопственото тело Empty
ПишувањеПредмет: Re: Запознавање на сопственото тело   Запознавање на сопственото тело Empty03.07.09 10:04

Не, таман работа Smile во право сте ќе го оставам, се што е во врска со машко мене некако ми е ново Smile Со Марија друго беше..
Фала ви уште еднаш, отидовме оф топик Smile
Вратете се на почетокот Go down
sonjamfk
Бруцош
Бруцош
sonjamfk


Female
Број на мислења : 2640
Age : 59
Локација : skopje
Поени : 29538
Registration date : 2008-07-28

Запознавање на сопственото тело Empty
ПишувањеПредмет: Re: Запознавање на сопственото тело   Запознавање на сопственото тело Empty04.07.09 11:22

marko kaj nas si go vika gajtance. ustvari mm pocna prv da go vika taka i on po nego. obicno koga ke go sedneme na noksir si go tegne , masira i sto ne mu pravi.dzabe zborenje , on si tera po negovo. ke pocne da kazuva i vika tato ima kure, bato ima i mama. jas mu vikam deka nemam , a toj uporen imas i tocka.vnukata koga bese pomala i pretezno drugarcinjata i bea maski i ona stalno vikase deka i ona ima kure ,duri barase kompir da si napravi.
Вратете се на почетокот Go down
jasmina,mina
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2244
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 30094
Registration date : 2008-07-29

Запознавање на сопственото тело Empty
ПишувањеПредмет: Re: Запознавање на сопственото тело   Запознавање на сопственото тело Empty04.07.09 11:33

Goca напиша:
Хаха се насмеав со “колбавчето“ кавадарчанке,а Јана моја кога прв пат виде како се мочкаат нејзините машки братучеди рече “мамо,мамо Кико има опавче“.........иначе не планирам да правам табу од деловите на телото знае сто се цициња,д**де,газе...ама рано ми е мене уште не ги има вистинските прашања почнато да ги поставува...ај ќе ја читам темава за да научам.
леле Елеонора кога беше во градинка уште на три годинки и ги пуштале нели и машки и двеојчиња да мочкаат и некое детенце и рекло ,,јас имам виршла,,леле дете кога и се згадило и до ден денес не сака да види виршла.Баш на одмор сварив и викам ,,ајде мама пробај,, мислејќи дека подзаборавила!а таа мене ,,ти заборави дека јас не јадам виршли?,,опасни се децава
Вратете се на почетокот Go down
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност
Vesna Blazevska


Female
Број на мислења : 896
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 28335
Registration date : 2009-04-28

Запознавање на сопственото тело Empty
ПишувањеПредмет: Re: Запознавање на сопственото тело   Запознавање на сопственото тело Empty05.07.09 8:40

Ne bi trebalo da gi karame decata koga go pravat toa, moze da ima posledici ponatamu vo nivnata seksualnost. Ako nekomu mu smeta najdobro da ignorira, da se pravi deka ne gleda. Sin mi koga imase 4 god, izgleda se cepkal na kureto i mu se dignalo, pa me vikna da mi kaze kolkavo mu porasnalo kureto, jas ne znaev sto da kazam prv moment, mu rekov bravo, aj posle mu objasnav sto e kako e, pa ne me vikase da mi se fali.
Вратете се на почетокот Go down
Ostoun
Прваче
Прваче
Ostoun


Female
Број на мислења : 284
Age : 46
Локација : tetovo
Поени : 26945
Registration date : 2009-09-12

Запознавање на сопственото тело Empty
ПишувањеПредмет: Re: Запознавање на сопственото тело   Запознавање на сопственото тело Empty28.11.09 22:59

Kerka mi vo gradinka gi videla maskite kako mockaat a letoska koga bevme na odmor vika mamo zosto batkoto ima cice na gzot, i sega vika toa ne e cice toa e dude ucitelkata vika fakaj dudeto
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31046
Registration date : 2007-11-19

Запознавање на сопственото тело Empty
ПишувањеПредмет: Re: Запознавање на сопственото тело   Запознавање на сопственото тело Empty29.11.09 23:44

Milena sakase da mocka stoecki na noksirceto posto go gledala bratuced i kako mocka, i se kara uste so mene, nesakam sednam mockam vaka kako bato, i vikam ama ti si devojce, bato ima kure masko e zatoa taka mocka, devojcinjata treba da sednat, ona luta mi se zavrte " E imam i jas KUJE"

posle toa prestanav da zboram, i ne e sega problem sednuva koga saka da mocka, i kazuva deka ima gaze i ripce Smile
Вратете се на почетокот Go down
Annabel
Прваче
Прваче
Annabel


Female
Број на мислења : 378
Age : 46
Локација : Skopje
Расположение : Super esenko
Поени : 27009
Registration date : 2009-09-27

Запознавање на сопственото тело Empty
ПишувањеПредмет: Re: Запознавање на сопственото тело   Запознавање на сопственото тело Empty29.11.09 23:52

Еми, и мене истото ми се случи со ќерка ми летоска на плажа. Го виде кумчето како мочка, па и таа стоечки сакала да мочка, се стиска ли се стиска, абе сме се згазиле од смеа Запознавање на сопственото тело 69779
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Запознавање на сопственото тело Empty
ПишувањеПредмет: Re: Запознавање на сопственото тело   Запознавање на сопственото тело Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Запознавање на сопственото тело
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 2Отиди на страна : 1, 2  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Деца-
Отиди до: