Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Колку количински јадат вашите деца?

Go down 
+20
vecki
BiljanaM
Emilija
verce
Mimi22
ирена
blagorodnaarsova
Goca
silvana
sonjamfk
taci
Dragana
Nate_David
Emi
garifovska
kokice
sneze
sunset
Mama Ane
lida
24 posters
Отиди на страна : 1, 2  Next
АвторПорака
lida
Прваче
Прваче
lida


Female
Број на мислења : 388
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : odlicno
Поени : 28291
Registration date : 2009-02-05

Колку количински јадат вашите деца? Empty
ПишувањеПредмет: Колку количински јадат вашите деца?   Колку количински јадат вашите деца? Empty17.02.09 22:44

zdravo jas sum nova na forumov i epten mi se dopaga , imam kerka od 20 meseci , me interesira kolku kolicinski jadat vasite deca, Lina odi vo gradinka i tamu velat deka super si jade, doma kako koga am me ne me interesira kolicinata . Edno tanjirce, pet sest lazici ili?
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30716
Registration date : 2008-11-06

Колку количински јадат вашите деца? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колку количински јадат вашите деца?   Колку количински јадат вашите деца? Empty18.02.09 8:21

Здраво Лида и добродојдовте на форумов и пријатна дружба. Јас со големата ќерка имав проблем со јадењето и никогаш не ја форсирав, некогаш јадеше 3 лажици, некогаш цело тањирче. Со Борјан немам проблем. Во просек оброкот му е едно мало длабоко тањирче, ако се работи за супа, манџа или било што. На секое јадење јаде по една кришка интегрален леб. Секој оброк различно ама еве вака во кратки црти Smile
Вратете се на почетокот Go down
sunset
Полуматурант
Полуматурант
sunset


Female
Број на мислења : 556
Age : 46
Локација : mkd
Поени : 28656
Registration date : 2008-10-29

Колку количински јадат вашите деца? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колку количински јадат вашите деца?   Колку количински јадат вашите деца? Empty18.02.09 9:21

Isto i kaj nas,vo prosek po edno dlaboko tanjirce,e sega nekogas po 3-4 zalka,nekogas izede i cela kriska leb,ne se opteretuvaj so kolicini,pa i nie nemame ist apetit sekoj den,neli?
Вратете се на почетокот Go down
sneze
Бруцош
Бруцош
sneze


Female
Број на мислења : 2129
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : ок
Поени : 29104
Registration date : 2008-11-21

Колку количински јадат вашите деца? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колку количински јадат вашите деца?   Колку количински јадат вашите деца? Empty18.02.09 10:13

И ние исто. Едно длабоко чинивче за деца што се тие ама не цело . Зошто ние се бориме да јадеме , скоро половина некогаш и малку повеќе од пола . Лебче јаде повеќе околу две кришки дури понекогаш и три со многу малку павлака или без ништо . Со манџичка несака леб само чисто манџиче и околу пола чинија, а благите каши ги сака повеќе и повеќе количински ги јаде. Овошје несака сем банана една на ден.
Вратете се на почетокот Go down
kokice
Прваче
Прваче
kokice


Female
Број на мислења : 186
Age : 45
Локација : skopje
Поени : 28318
Registration date : 2008-11-26

Колку количински јадат вашите деца? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колку количински јадат вашите деца?   Колку количински јадат вашите деца? Empty18.02.09 12:13

Ние по 5-6 лажички од манџичката, супата, е само попара со јогурт јаде најчесто цело тањирче. Има денови кога едвај става нешто во уста, ама цицање никогаш не одбива.
Но најважно си напредува, сеа не е некое дебелко дете, ама не е ни слабичка.
Вратете се на почетокот Go down
garifovska
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 1
Age : 47
Локација : skopje
Поени : 27885
Registration date : 2009-02-10

Колку количински јадат вашите деца? Empty
ПишувањеПредмет: Колку количински јадат вашите деца?   Колку количински јадат вашите деца? Empty18.02.09 17:32

zdravo na site i jas sum nova vo forumov potrebno e edno vakvo katce za nas majkite da razmenime mislenja. mia ima 14 meseci i so jadenjeto se borime ,obozava meso no kolicinata e relativna rabota mleko nesaka ni da proba osven so cicibebe ili cokolino ,pie isklucivo cajce od nane i voda sokovi se pijat so lazicka kako sirupce ,seuste cica no simbolicno kako uspavanka no bitno napreduva sto e i najvazno neli!
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31106
Registration date : 2007-11-19

Колку количински јадат вашите деца? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колку количински јадат вашите деца?   Колку количински јадат вашите деца? Empty18.02.09 17:37

обично 200грама и е ручекот, ама некогаш и помалку, порано пшовќе се нервирав ама сеа не , она сама почнува да вика ам-ам ако е гладна, ееве денес после една недела го изеде цел ручек, инаку цела недела најмногу и беше 10 лажики-како да си одредила доза хехехе

за доручек немаме мерка, колку сака толку
Вратете се на почетокот Go down
Nate_David
Полуматурант
Полуматурант
Nate_David


Female
Број на мислења : 1166
Age : 37
Локација : Prilep
Расположение : interesno
Поени : 29174
Registration date : 2008-07-10

Колку количински јадат вашите деца? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колку количински јадат вашите деца?   Колку количински јадат вашите деца? Empty18.02.09 17:41

zavisi sekogas razlicno nekogas ima tri obroci i toa site po 200gr-ml. nekogas samo porucek i vecera rucekot samo ke go prespie i ke ima cicanje i ne go forsiram...sam si znae kolku mu e dosta do sega e dobar dobro si naprednuva...
Вратете се на почетокот Go down
Dragana
Полуматурант
Полуматурант
Dragana


Female
Број на мислења : 855
Age : 37
Локација : domce
Расположение : HAPPY
Поени : 29383
Registration date : 2008-07-22

Колку количински јадат вашите деца? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колку количински јадат вашите деца?   Колку количински јадат вашите деца? Empty18.02.09 17:44

Количински убаво си ручка Никола едно тањирче си имаме така подлабоко и со него мериме за се во друго секогаш утнуваме или ќе е помалку или ќе е многу,обично се изедува што ќе ставиме обожава значи манџички супи, и леб ручка ама не којзнае колку така помалку ке му ставам во јадењето.Обожава ѓеврече домашно правено од мамичка.Во целина задоволна сум како руча освен кога не мачат забчињата тогаш само соленки ручка.
Вратете се на почетокот Go down
taci
Полуматурант
Полуматурант
taci


Female
Број на мислења : 589
Age : 45
Локација : во близнина на Скопје
Расположение : Супеееееееееееер:))
Поени : 28325
Registration date : 2008-11-25

Колку количински јадат вашите деца? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колку количински јадат вашите деца?   Колку количински јадат вашите деца? Empty18.02.09 17:50

Зависи не јаде секогаш исто. Има денови кога Филип за доручек ќе изеде околу 2 кришки лепче, а некој пат само една, за ручек исто така обично околу 1 кришка лепче и цело тањирче манџичка или супа, а некој пат само пола од тањирчето (зборувам за оние длабоките тањирчиња што се за деца), или пола кришка лепче и навечер обавезно ако послабо јадел на ручек, бара да јаде. Е сега многу сака тестенини, посебно питите на баба му, крофнички, ѓевречиња, кифлички. Пие многу течности, посебно сок од боровница многу сака. Ангелче сега почнува да јаде и количински се уште јаде по малку.
Вратете се на почетокот Go down
lida
Прваче
Прваче
lida


Female
Број на мислења : 388
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : odlicno
Поени : 28291
Registration date : 2009-02-05

Колку количински јадат вашите деца? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колку количински јадат вашите деца?   Колку количински јадат вашите деца? Empty19.02.09 14:41

fala na site, i nie znaci vaka slicno jademe nekogas celo tanjirce nekogas dve tri lazicki i koga ke rece nekam i nema tolku e vo gradinka mi vikaat deka super si jade a mleko obozava da pie kolku i
da e vecerana pred spienje celo sise obavezno
Вратете се на почетокот Go down
sonjamfk
Бруцош
Бруцош
sonjamfk


Female
Број на мислења : 2640
Age : 59
Локација : skopje
Поени : 29598
Registration date : 2008-07-28

Колку количински јадат вашите деца? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колку количински јадат вашите деца?   Колку количински јадат вашите деца? Empty28.02.09 12:46

ne jade kolicinski mnogu , ama znae so sekoj da sedne i da jade, i mu se sobira dosta.so zenata jade dosta doro, sega i vo gradinka vikaat deka jade, a doma so nas izveduva. nekogas duri i ne ruca , pa posle bara cinki(palacinki).
Вратете се на почетокот Go down
silvana
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 196
Age : 45
Локација : tuka blizu
Поени : 27931
Registration date : 2009-03-07

Колку количински јадат вашите деца? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колку количински јадат вашите деца?   Колку количински јадат вашите деца? Empty08.03.09 0:00

Na 11 meseci ja odbiv kerka mi od doenje i ottogas se trudam da ima tri obroka dnevno i 3 casi mleko 1 casa sok i voda kolku saka, za kolicinata i ostavav sekogas taa da odredi 1 zalak ili celo tanjirce seedno. Sega otkako pocna da zboruva taa samata pocna da bara i da prebira jadenje, toa sto i se dopagja jade mnogu toa sto ne i se dopagja ne go ni probuva pa si nadoknaduva so mleko i sok.
Вратете се на почетокот Go down
Goca
Полуматурант
Полуматурант
Goca


Female
Број на мислења : 1126
Age : 44
Локација : Makedonija
Расположение : fine
Поени : 30374
Registration date : 2007-11-16

Колку количински јадат вашите деца? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колку количински јадат вашите деца?   Колку количински јадат вашите деца? Empty25.03.09 15:28

Иначе за темава би те советувала само да не го форсираш,колку му се јаде ќе јаде.....тоа зависи од повеќе нешта а,дали сеуште го доиш?
Вратете се на почетокот Go down
blagorodnaarsova
Почетник
Почетник
blagorodnaarsova


Female
Број на мислења : 1
Age : 39
Локација : skopje
Поени : 27675
Registration date : 2009-03-25

Колку количински јадат вашите деца? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колку количински јадат вашите деца?   Колку количински јадат вашите деца? Empty25.03.09 15:29

pa nie sme nenasitni!!
kolku i da i dadam jade.neznam kolku treba normalno buco e i pak samo zinuva nikoj po doma nesmee da jade
da se doime pieme sok 2pati p[o 70ml kasi dorucek rucek i se e malku pored spienje vestacko hipp mleko i pa e gladna???
Вратете се на почетокот Go down
Goca
Полуматурант
Полуматурант
Goca


Female
Број на мислења : 1126
Age : 44
Локација : Makedonija
Расположение : fine
Поени : 30374
Registration date : 2007-11-16

Колку количински јадат вашите деца? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колку количински јадат вашите деца?   Колку количински јадат вашите деца? Empty25.03.09 15:40

Аха значи ти имаш по несекојдневен „проблем“....знам дека не е добро да се прејадува но кај секое дете е различно,ако не повраќа,бебушката не раздразлива,плачлива можеби има потреба .....но ако веќе гледаш дека понекогаш само од навика нешто да бутка во уста дај и некаво овошје,сокче,водичка ако пие...ма не се секирај детенцето можеби си е така навикнато и ако си во нормална килажа за негова возраст...не знам јас почесто го имам онај другиот проблем со нејадење.
Вратете се на почетокот Go down
ирена
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 183
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : kako i sekoj den
Поени : 27954
Registration date : 2009-02-28

Колку количински јадат вашите деца? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колку количински јадат вашите деца?   Колку количински јадат вашите деца? Empty25.03.09 15:51

i filip taka cel den da jade, a ne e bucko bidejki non stp mrda so race so noze i mnogu malku spie preku den.
sabajle cica, pa mlecna kasa, pa ovosna pa rucek, pa pak ovosna i na kraj hipp good night, a pomegu sigurno sokce malku i caj i voda skoro po 200 ml dnevno, si bara deteto posle sekoe jadenje
ima uste malku 8 meseci i poseldniot pat bevme 7 kila i 500 grama
a 72 cm.
ne se sekiraj, daj i nesto neka pie vodicka sokce, i zanimavaj ja so nesto.
Вратете се на почетокот Go down
Mimi22
Полуматурант
Полуматурант
Mimi22


Female
Број на мислења : 1399
Age : 39
Локација : Skopje
Расположение : odlicno
Поени : 28600
Registration date : 2009-01-04

Колку количински јадат вашите деца? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колку количински јадат вашите деца?   Колку количински јадат вашите деца? Empty25.03.09 16:18

blagorodnaarsova напиша:
da se doime pieme sok 2pati p[o 70ml kasi dorucek rucek i se e malku pored spienje vestacko hipp mleko i pa e gladna???
Toa ne e mnogu.David jade tri pati kasi po 200 gr plus pred i posle sekoe jadenje cica plus pie po skoro 200 ml voda ili sok ili caj ama trosi i mi rekoa deka ne e mnogu.Neka rucka neka rasne ako i e mnogu ke povraka.Se dodeka si se odnesuva normalno ne e strasno.
Вратете се на почетокот Go down
verce
Полуматурант
Полуматурант
verce


Female
Број на мислења : 1392
Age : 38
Локација : Imperija Kocani :)
Расположение : super
Поени : 30170
Registration date : 2008-02-15

Колку количински јадат вашите деца? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колку количински јадат вашите деца?   Колку количински јадат вашите деца? Empty25.03.09 16:30

Blaze si vi samo napret neka si ruckaat decinjata i jas mislam deka ne e mnogu moevo pak nisto ne jade.Ako e placlivo neznaci deka e gladno moze takvo si e deteto.Megu obrocite ako smetas deka e mnogu buce za negova vozras davaj mu voda namesto sok ili pak ovosje bez seker od toa ne se goi a si dobiva vitamini.Zadolzitelno e znaci da ima tri obroka i da si cica barem 2-3 pati vo denot.
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Бруцош
Бруцош
Emilija


Female
Број на мислења : 2687
Age : 46
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 29749
Registration date : 2008-07-11

Колку количински јадат вашите деца? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колку количински јадат вашите деца?   Колку количински јадат вашите деца? Empty26.03.09 15:20

Јас по столицата познавам колку количински изеле. Петар јаде и здраво и количински. Јана ако 5 мин после јадење сака да оди во WC знам дека многу јадела, а по тоа колку ќе искака знам колку изела во градинка.
Вратете се на почетокот Go down
BiljanaM
Полуматурант
Полуматурант
BiljanaM


Female
Број на мислења : 727
Age : 37
Локација : Radovis
Расположение : never better
Поени : 28503
Registration date : 2009-01-02

Колку количински јадат вашите деца? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колку количински јадат вашите деца?   Колку количински јадат вашите деца? Empty27.03.09 1:19

И ние сме исти , некогаш ке си изеде цело чиниче (од малите) ама некогаш ни залак не сака да стави во уста, сум забележала дека несака да јаде ако му се појави афта на јазичето и најверојатно го штипе.Сега до крајов на месецот или поч.на април требе да го носиме на контрола во Ск. за да се испита имунолошки зошто почесто му излегуваат афти на јазичето, ги има неколку дена па ќе ги снема, после некое време пак.Незнам дали може да е од цуцлата дека му текне ја фрле, и после пак, ја измиеме ама некогаш се случува да ја стави в уста неизмиена. Сакам да прашам дали Пиковит е ефикасен сируп или...?
Вратете се на почетокот Go down
vecki
Форумска фаца
Форумска фаца
vecki


Female
Број на мислења : 4525
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 30770
Registration date : 2008-05-05

Колку количински јадат вашите деца? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колку количински јадат вашите деца?   Колку количински јадат вашите деца? Empty27.03.09 1:21

podobar e multivitaminol barem za mene od pikovit nemase kaj nas reakcija a od ovoj posle edna nedela pienje odma osetiv razlika najmnogu na jadenjeto
Вратете се на почетокот Go down
biljanag
Бруцош
Бруцош
biljanag


Female
Број на мислења : 2082
Age : 45
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 30547
Registration date : 2008-01-27

Колку количински јадат вашите деца? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колку количински јадат вашите деца?   Колку количински јадат вашите деца? Empty23.07.09 17:06

едно тањирче со сила
а течности пааааааааа скоро едно кило ако не и повеќе
и овошје по неколку
Вратете се на почетокот Go down
TINCE
Прваче
Прваче
TINCE


Female
Број на мислења : 114
Age : 44
Локација : Skopje
Расположение : odlicno!
Поени : 29091
Registration date : 2008-06-27

Колку количински јадат вашите деца? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колку количински јадат вашите деца?   Колку количински јадат вашите деца? Empty28.08.09 22:07

Јана јаде цел ден по малку....оброк како порано кога јадеше блендирано не ми изела ама затоа грицка цел ден нешто....порано се грижев сега сум покул...не е будала да седи гладна... Smile
Вратете се на почетокот Go down
Candy
Прваче
Прваче
Candy


Female
Број на мислења : 172
Age : 44
Локација : domce
Поени : 26980
Registration date : 2009-09-11

Колку количински јадат вашите деца? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колку количински јадат вашите деца?   Колку количински јадат вашите деца? Empty09.10.09 13:37

Jade dobro barem do sega. Po edno dlaboko tanjirce. Go nauciv i veke si znam kolku treba. a inaku nikogas ne meram vo smisla 200 300 250gr. Pa i toj znajt koga mu e dosta i ne davam so sila nikogas. Mozda zato so sme nemale problem so jadenje.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Колку количински јадат вашите деца? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колку количински јадат вашите деца?   Колку количински јадат вашите деца? Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Колку количински јадат вашите деца?
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 2Отиди на страна : 1, 2  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Деца-
Отиди до: