Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Дали вашето дете знае да ги разликува буквите и бројките?

Go down 
+17
M A M I
danielaval
mamicka
sonja colakova
avanturistka
Kikic
Anika
BiljanaM
lidija29
Emilija
Simona's mom
sonjamfk
mirecv
Pipolino
Berta
vecki
Наташка
21 posters
Отиди на страна : 1, 2  Next
АвторПорака
Наташка
Почетник
Почетник
Наташка


Female
Број на мислења : 74
Age : 53
Локација : Скопје
Поени : 27870
Registration date : 2009-02-12

Дали вашето дете знае да ги разликува буквите и бројките? Empty
ПишувањеПредмет: Дали вашето дете знае да ги разликува буквите и бројките?   Дали вашето дете знае да ги разликува буквите и бројките? Empty15.02.09 19:15

Дали вашето дете знае да ги разликува бројките и буквите од азбуката?
Вратете се на почетокот Go down
vecki
Форумска фаца
Форумска фаца
vecki


Female
Број на мислења : 4525
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 30770
Registration date : 2008-05-05

Дали вашето дете знае да ги разликува буквите и бројките? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали вашето дете знае да ги разликува буквите и бројките?   Дали вашето дете знае да ги разликува буквите и бројките? Empty15.02.09 19:17

a za kolkavo dete mislis
Вратете се на почетокот Go down
Berta
Прваче
Прваче
Berta


Female
Број на мислења : 168
Age : 56
Локација : Germanija
Расположение : odlicno
Поени : 28496
Registration date : 2008-10-10

Дали вашето дете знае да ги разликува буквите и бројките? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали вашето дете знае да ги разликува буквите и бројките?   Дали вашето дете знае да ги разликува буквите и бројките? Empty15.02.09 19:29

vecki напиша:
a za kolkavo dete mislis
Vecki ,zemajki ja vo predvid vozrasta na tovite deca(9,6 i 2)
i moite (14 i 10) ,sigurno deka vestinite na prepoznavanje na boite ,
brojkite i bukvite e veke minato,sigurno mislat za decinjata do 3 godinki.
Jas i ti da si se prefrlame veke vo vozrasta tinejdzeri,hahahahhaa
caos i se citkame Дали вашето дете знае да ги разликува буквите и бројките? 592735
Вратете се на почетокот Go down
Наташка
Почетник
Почетник
Наташка


Female
Број на мислења : 74
Age : 53
Локација : Скопје
Поени : 27870
Registration date : 2009-02-12

Дали вашето дете знае да ги разликува буквите и бројките? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали вашето дете знае да ги разликува буквите и бројките?   Дали вашето дете знае да ги разликува буквите и бројките? Empty15.02.09 19:41

vecki напиша:
a za kolkavo dete mislis

нормално моја грешка е требаше оваа тема да ја ставам во фолдерот за деца од 1-3 години...зборувам за дечињата од 1-5 годинки!
Вратете се на почетокот Go down
Pipolino
Полуматурант
Полуматурант
Pipolino


Female
Број на мислења : 1432
Age : 46
Локација : Skopje
Расположение : se gura nekako
Поени : 28759
Registration date : 2009-02-01

Дали вашето дете знае да ги разликува буквите и бројките? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали вашето дете знае да ги разликува буквите и бројките?   Дали вашето дете знае да ги разликува буквите и бројките? Empty15.02.09 19:48

Filip odlicno se snaodja so brojkite a sea pocnuvame i so bukvite da gi sovladame
Вратете се на почетокот Go down
mirecv
Полуматурант
Полуматурант
mirecv


Female
Број на мислења : 1212
Age : 46
Локација : doma
Расположение : Одлично
Поени : 29489
Registration date : 2008-08-02

Дали вашето дете знае да ги разликува буквите и бројките? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали вашето дете знае да ги разликува буквите и бројките?   Дали вашето дете знае да ги разликува буквите и бројките? Empty15.02.09 19:55

Iako kaj sekoe dete e individualno koe porano koe pokasno da nauci bukvi,brojki,da pisuva i cita,eve moite se totalna sptotivnost vo pogled na toa,Mia uste na 2 godinki broese ,crtase snesko,sonce i sl.na 3 godini znaese da gi pisuva i raspoznava skoro site bukvi,i brojki,i ucese da cita,sega ima 4 god i 5 meseci i ova i e 4 ti mesec kade sto posetuva uciliste za angliski jazik za decina od pretskolska vozrast,a Mario e svoja prikazna znae samo da broi do 20 ,raspoznava 7-8 bukvi a za crtanje e antitalent.,nego poveke go interesiraat drugi zanimacii odosto da sednam so nego i nesto da nauci
Вратете се на почетокот Go down
Berta
Прваче
Прваче
Berta


Female
Број на мислења : 168
Age : 56
Локација : Germanija
Расположение : odlicno
Поени : 28496
Registration date : 2008-10-10

Дали вашето дете знае да ги разликува буквите и бројките? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали вашето дете знае да ги разликува буквите и бројките?   Дали вашето дете знае да ги разликува буквите и бројките? Empty15.02.09 19:59

Ima na internet edna majka (mislam deka e pedagog)vo Amerika,koja si raboti so svoeto dete i postignuva prekrasni uspesi ,se preku igra.Ima staveno klipovi od deteto kako raboti,od vozrast mislam pred da napolni 1 godina pa se do sega ,deteto e 2,5 godini.deteto speluva zborovi,gi redi magnetcinjata(bukvi i brojki) na friziderot i uziva vo komunikacijata so majka si.Deteto dodeka gi izgovara zborovite ,zboruva i so znacite na gluvonemite .Stom gi najdam klipovite ke vi gi pratam.Mnogu interesen nacin za ucenje.Decata se kako sungeri,se ucat ....
Вратете се на почетокот Go down
Наташка
Почетник
Почетник
Наташка


Female
Број на мислења : 74
Age : 53
Локација : Скопје
Поени : 27870
Registration date : 2009-02-12

Дали вашето дете знае да ги разликува буквите и бројките? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали вашето дете знае да ги разликува буквите и бројките?   Дали вашето дете знае да ги разликува буквите и бројките? Empty15.02.09 20:56

мирецв ти честитам за ќеркичката чим се интересира да научи нешто повеќе продолжи со трудење да знае се повеќе и повеќе пред да тргне во училиште! Да не се фалам Наталија пред да тргне во школо знаеше да чита и да пишува на македонски а по малку знаеше да чита и пушува на англиски, во прво одд ја запишавме на курс за англиски за деца од 1-4 одд а пред тоа беше на курсеви за англиски за деца од предшколска возраст, во второ сестра ми започна да ја учи германски и франциски но малце потешко и одеше. Сега е 8 и знае течно да зборува англиски,германски и француски јазик. Сега планираме каде да ја запишеме! Се мислиме за во Нова но ќе видиме. Има многу интереси за јазици,спортови,новинарство...се метнала на мамичка!


Последната промена е направена од Наташка на 15.02.09 20:57. Мислењето е променето 2 пати. (Reason for editing : печатна грешка)
Вратете се на почетокот Go down
sonjamfk
Бруцош
Бруцош
sonjamfk


Female
Број на мислења : 2640
Age : 59
Локација : skopje
Поени : 29598
Registration date : 2008-07-28

Дали вашето дете знае да ги разликува буквите и бројките? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали вашето дете знае да ги разликува буквите и бројките?   Дали вашето дете знае да ги разликува буквите и бројките? Empty28.02.09 12:36

taticko ni kupi slagalici so bukvi i brojki. prvo gi redevme taka, ama pocnav so nasite iminja i iminjata na babi, debovci, strini , cickovci, tetki, tetin, vujce, vujna. sega gi znae site. i koga pocnuvame da gi redime vika eve ja bukvata na mama ili bato. boite se uste gi mesa.samo me zagrizuva sto bukvite se latinica, ke mu pravat zabuna so kirilicata.brojkite ne go bas mnogu interesiraat, ama se nadevam deka sega vo gradinka ke nauci i drugi raboti.
Вратете се на почетокот Go down
Simona's mom
Полуматурант
Полуматурант
Simona's mom


Female
Број на мислења : 571
Age : 46
Локација : Skopje
Поени : 28858
Registration date : 2008-08-17

Дали вашето дете знае да ги разликува буквите и бројките? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали вашето дете знае да ги разликува буквите и бројките?   Дали вашето дете знае да ги разликува буквите и бројките? Empty28.02.09 18:25

Симона ги знае сите букви од кирилицата,некои од латиницата и броевите до 30.Меѓутоа знае само да ги прочита а не и да ги напише..
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Бруцош
Бруцош
Emilija


Female
Број на мислења : 2687
Age : 46
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 29749
Registration date : 2008-07-11

Дали вашето дете знае да ги разликува буквите и бројките? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали вашето дете знае да ги разликува буквите и бројките?   Дали вашето дете знае да ги разликува буквите и бројките? Empty28.02.09 18:29

Јана ги знае одлично сите броеви, веќе чита и двоцифрени а се труди и со троцифрените. Само проблем е што ги чита од десно на лево па после се поправа Smile Ги знае сите букви да ги прочита и да ги напише и сега сама почнува да ги поврзува. Не сакам да ја форсирам затоа што ќе и биде досадно во школо.

Минатата недела во градинка ги учеле броевите, повозбудена беше за тоа како шарено ги обоила отколку за самите броеви, нив ги знае веќе со години.
Вратете се на почетокот Go down
lidija29
Прваче
Прваче
lidija29


Female
Број на мислења : 440
Age : 45
Локација : Prilep
Расположение : ок
Поени : 28146
Registration date : 2009-01-08

Дали вашето дете знае да ги разликува буквите и бројките? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали вашето дете знае да ги разликува буквите и бројките?   Дали вашето дете знае да ги разликува буквите и бројките? Empty28.02.09 18:41

Kerkami skoro napravi 3god. i znae samo da broj do 15, znae mn stihotvorbi, prikazni a i crta krukcina i kosi linii, crta i dr crtezi so luge, kuka, sonce, cveke a potoa gi boi, a boi i vo boenka...ama bukvi i brojki ne raspoznava, se mi se cini mala e...taa ni boite uste ne gi raspoznava ....neznam mozi treba da pocnam da ja poducuvam...
Вратете се на почетокот Go down
BiljanaM
Полуматурант
Полуматурант
BiljanaM


Female
Број на мислења : 727
Age : 37
Локација : Radovis
Расположение : never better
Поени : 28503
Registration date : 2009-01-02

Дали вашето дете знае да ги разликува буквите и бројките? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали вашето дете знае да ги разликува буквите и бројките?   Дали вашето дете знае да ги разликува буквите и бројките? Empty28.02.09 19:01

Воислав уште не знае малечок е знае да брои до три ама ѓи учиме животните некои предмети
Вратете се на почетокот Go down
BiljanaM
Полуматурант
Полуматурант
BiljanaM


Female
Број на мислења : 727
Age : 37
Локација : Radovis
Расположение : never better
Поени : 28503
Registration date : 2009-01-02

Дали вашето дете знае да ги разликува буквите и бројките? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали вашето дете знае да ги разликува буквите и бројките?   Дали вашето дете знае да ги разликува буквите и бројките? Empty29.03.09 0:05

BiljanaM напиша:
Воислав уште не знае малечок е знае да брои до три ама ѓи учиме животните некои предмети

Мора да додадам дека сега сме подобри знае убаво да ја изговара р , и брои до 6, ама со моја помош се разбира знае кој број следи.За разликување уште е мало
Вратете се на почетокот Go down
Anika
Матурант
Матурант
avatar


Female
Број на мислења : 1576
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : кисело весело
Поени : 28703
Registration date : 2008-12-05

Дали вашето дете знае да ги разликува буквите и бројките? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали вашето дете знае да ги разликува буквите и бројките?   Дали вашето дете знае да ги разликува буквите и бројките? Empty29.03.09 0:10

Ева знае да брои до 5, некогаш меша, на пример вика 1,3,2,...ама добра е, мора да ја пофалам. А за боите ги разликува и тоа доста бои знае, бела, црвена, црна, и жолта. зелената и плавата ги меша.
Вратете се на почетокот Go down
Kikic
Бруцош
Бруцош
Kikic


Female
Број на мислења : 2003
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : happppppppyyyyyyyyyy
Поени : 29115
Registration date : 2008-09-29

Дали вашето дете знае да ги разликува буквите и бројките? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали вашето дете знае да ги разликува буквите и бројките?   Дали вашето дете знае да ги разликува буквите и бројките? Empty29.03.09 0:14

i moive i dvete si se pametni za taa rabota znaat sto se bukvi a sto brojki.
Ama Martina mi e smesna koga ke ja prasam koja e ovaa boja ona mi odgovara KRVTA NEBOTO SONCETO
Вратете се на почетокот Go down
http://www.glatkovdizajn.com.mk
vecki
Форумска фаца
Форумска фаца
vecki


Female
Број на мислења : 4525
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 30770
Registration date : 2008-05-05

Дали вашето дете знае да ги разликува буквите и бројките? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали вашето дете знае да ги разликува буквите и бројките?   Дали вашето дете знае да ги разликува буквите и бројките? Empty29.03.09 0:15

marija momentalno broi do 10 so pomos a od koga pocna da broi ima debet (9) godini a ne 2 porasna deteto
Вратете се на почетокот Go down
Anika
Матурант
Матурант
avatar


Female
Број на мислења : 1576
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : кисело весело
Поени : 28703
Registration date : 2008-12-05

Дали вашето дете знае да ги разликува буквите и бројките? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали вашето дете знае да ги разликува буквите и бројките?   Дали вашето дете знае да ги разликува буквите и бројките? Empty29.03.09 0:17

И мојава вика дека има 5 години, хахаха Smile
Вратете се на почетокот Go down
avanturistka
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2072
Age : 45
Локација : so moite dve princezi :))
Расположение : :))
Поени : 29220
Registration date : 2008-10-02

Дали вашето дете знае да ги разликува буквите и бројките? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали вашето дете знае да ги разликува буквите и бројките?   Дали вашето дете знае да ги разликува буквите и бројките? Empty29.03.09 12:44

i nie broime do 5,no nekogas mesto 4 (preskoknuvame hahahah)i direktno na 5,i koga ke ja prasam kaj e 4 mi vika NEMA Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
sonja colakova
Полуматурант
Полуматурант
sonja colakova


Female
Број на мислења : 577
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : љубопитно
Поени : 28683
Registration date : 2008-09-14

Дали вашето дете знае да ги разликува буквите и бројките? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали вашето дете знае да ги разликува буквите и бројките?   Дали вашето дете знае да ги разликува буквите и бројките? Empty30.03.09 9:34

Христе брои само до 10 на македонски и англиски за понатаму одбива да ги учи. Во саботата на поточиња имаше песничка ,,матеметика,, па чудно изрази желба да знае како да израчуна 1+1 и 3+2 и така натаму, како во песничката. Сега редиме колички и ги собираме.
Вратете се на почетокот Go down
Pipolino
Полуматурант
Полуматурант
Pipolino


Female
Број на мислења : 1432
Age : 46
Локација : Skopje
Расположение : se gura nekako
Поени : 28759
Registration date : 2009-02-01

Дали вашето дете знае да ги разликува буквите и бројките? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали вашето дете знае да ги разликува буквите и бројките?   Дали вашето дете знае да ги разликува буквите и бројките? Empty30.03.09 9:51

kaj nas Rosicite od gradinka epten go motiviraja filip da uci gi resavase site i dodeka ne gi resi nema stop, i posle gi nosese vo gradinka da videle ucitelkite kolku toj ucel
Вратете се на почетокот Go down
mamicka
Прваче
Прваче
mamicka


Female
Број на мислења : 412
Age : 48
Локација : Tetovo
Расположение : super
Поени : 29648
Registration date : 2008-03-17

Дали вашето дете знае да ги разликува буквите и бројките? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали вашето дете знае да ги разликува буквите и бројките?   Дали вашето дете знае да ги разликува буквите и бројките? Empty31.03.09 15:28

Damjan znae da broi do 10 mnogu odamna a sega pocnuva i so dvocifrenite da gi prepoznava. Gi znae site boi. Znae mnogu bukvi ama ima problem so latinica i kirilica bidejki gi gleda i tie i tie bukvi. Sega poveke se koncentrirame na kirilicata.Smile
Вратете се на почетокот Go down
danielaval
Прваче
Прваче
danielaval


Female
Број на мислења : 369
Age : 40
Локација : скаде по малку
Расположение : кога како
Поени : 28414
Registration date : 2008-11-21

Дали вашето дете знае да ги разликува буквите и бројките? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали вашето дете знае да ги разликува буквите и бројките?   Дали вашето дете знае да ги разликува буквите и бројките? Empty22.10.09 19:47

Марија ги знае скоро сите букви од азбуката ги пишува и бројките само до 10 а знае да брои до 20 никогаш не ја форсирам самостојно се научи
Вратете се на почетокот Go down
M A M I
Прваче
Прваче
M A M I


Female
Број на мислења : 376
Age : 44
Локација : doma
Поени : 26728
Registration date : 2009-10-31

Дали вашето дете знае да ги разликува буквите и бројките? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали вашето дете знае да ги разликува буквите и бројките?   Дали вашето дете знае да ги разликува буквите и бројките? Empty02.11.09 14:59

mojata kuklicka,ima 5 god,znae da gi pisuva site bukvi,brojki,znae da broi,da sobira do 10,i odime na angliski Дали вашето дете знае да ги разликува буквите и бројките? 592735
Вратете се на почетокот Go down
kiki-riki
Полуматурант
Полуматурант
kiki-riki


Female
Број на мислења : 768
Age : 44
Локација : мак
Поени : 27105
Registration date : 2009-09-29

Дали вашето дете знае да ги разликува буквите и бројките? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали вашето дете знае да ги разликува буквите и бројките?   Дали вашето дете знае да ги разликува буквите и бројките? Empty02.11.09 15:06

Неда има 5,5 години ја знае комплет кирилицата и половина латиница (доволно за накомпјутер да си напише барби гејм и сл) брои до 100 на Македонски а на англиски, француски, италијански и албански до десет, прилично добро се снаоѓа со собирање до 10 а почнува и сама да извлекува заклучок за множењње (ако на мене и на бисера ни купите по 3 чоколади, значи мора да купиш 6 немој да згрешиш) Дали вашето дете знае да ги разликува буквите и бројките? 69779
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Дали вашето дете знае да ги разликува буквите и бројките? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали вашето дете знае да ги разликува буквите и бројките?   Дали вашето дете знае да ги разликува буквите и бројките? Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Дали вашето дете знае да ги разликува буквите и бројките?
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 2Отиди на страна : 1, 2  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Деца-
Отиди до: