Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Породилно боледување

Go down 
+116
mimce
Magde-Megi
ameli
Goddess^
Vesnicka
jasmina,mina
Elicka
Mimi Petreska
kiki-riki
Bisa
Happy 28
ana84
NONE-BT
Annabel
Biljana
LiMan
vasidora
mamaAnita
delfin
ankicaa
mirjanka
IGI
babysara
biljana_m
smisjana
Strawberry
borjanka
Misticia
Христина
Ana.b
Arhangel
kara
twins_
tweety
lela
avanturistka
nikolovska.marija
zence
happy mama
Mami4ka
profesorce
anence
sole
TinaDarko
biljanag
iskra
Natalija
anastasia
m.b.jovanova
bibip
mamaina marija
marijat
liluska
Emily
bica
Jovana's mom
volsebnicka
D-r Lidija Pazdrijan
eli
delfin76
mami29
Mande
Aleksandra re
radmia
marina_daniel
KATIC
nale
MajaS.
emilija poposka boshevska
sanja_
butterfly
jasminavodolija
macana
veki22
lejdi
sunset
Maja
lila_mk
natali
JaNiTa
Пандорче
Lady_M
ирена
Eva Marija
NatalijaS
Mirka
Ilince
sofidavid
CaciCko
Pravnicka28
Damjana
nikolina008
winnie the pooh
nnatasa
Lili
pepa
Diana
sanja-ve
BILE-ENA
lidija29
arsovblaze
Sara
Monika
sofi47
jotigo
desi
danielaval
Mama Ane
Emilija
Sandra
Ananastasija
beti 24
mama X
ANI78
bordan
PaceStojanovska
120 posters
Отиди на страна : Previous  1 ... 15 ... 27, 28, 29  Next
АвторПорака
Sara
Полуматурант
Полуматурант
Sara


Female
Број на мислења : 1006
Age : 42
Локација : Skopje
Расположение : среќно :-):-):-)
Поени : 29159
Registration date : 2008-11-10

Породилно боледување - Page 28 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Породилно боледување   Породилно боледување - Page 28 Empty12.12.09 17:45

Мене сега за сега ми немаат префрлено пари само за октомври, каснеле и повеќе па не се чудам кај се досега.
Вратете се на почетокот Go down
Annabel
Прваче
Прваче
Annabel


Female
Број на мислења : 378
Age : 46
Локација : Skopje
Расположение : Super esenko
Поени : 27034
Registration date : 2009-09-27

Породилно боледување - Page 28 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Породилно боледување   Породилно боледување - Page 28 Empty12.12.09 17:48

Барем за НГ да не израдуваат....да си се почастиме и да им купиме нешто на дечињата...Се надевам ќе го земат тоа во предвид. Идат празници...
Вратете се на почетокот Go down
Mammy
Почетник
Почетник
Mammy


Female
Број на мислења : 20
Age : 40
Локација : Skopje
Поени : 26492
Registration date : 2009-11-13

Породилно боледување - Page 28 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Породилно боледување   Породилно боледување - Page 28 Empty15.12.09 10:04

Zdravo do site vas Smile Sakav da ve prasam ako mozete da mi pomognete...odam na pregledi privatno, znaci nemam maticen seuste, i mislam da se poragam privatno. 6ti mesec sum, i veke moram da imam maticen bidejki rabotam.
Dali nekoj moze da mi pomogne, znaete li nekoj maticen, a da ne odam tamu na pregledi, tuku samo taka formalno?
Vi blagodaram odnapred
Вратете се на почетокот Go down
Annabel
Прваче
Прваче
Annabel


Female
Број на мислења : 378
Age : 46
Локација : Skopje
Расположение : Super esenko
Поени : 27034
Registration date : 2009-09-27

Породилно боледување - Page 28 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Породилно боледување   Породилно боледување - Page 28 Empty15.12.09 10:18

Mammy, и јас за првата бременост одев само на приватно, и во шести месец едвај си најдов матичен лекар, а морав итно на боледување. Сите се суетни во таков момент.

На крај ме прими една докторка во Идадија (д-р Караколева - Давидовиќ). Не знам дали работи уште, ама фина е за такви работи. Побарај ја штом тие е за формалности.

Јас имам нов матичен од кој многу сум задоволна (д-Агнеса од ЛЕГЕ АРТИС), ама веќе не прима пациенти бидејќи има многу.
Вратете се на почетокот Go down
Mammy
Почетник
Почетник
Mammy


Female
Број на мислења : 20
Age : 40
Локација : Skopje
Поени : 26492
Registration date : 2009-11-13

Породилно боледување - Page 28 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Породилно боледување   Породилно боледување - Page 28 Empty15.12.09 11:10

uuuf ne znam,,,,,taa Karakoleva raboti vo ambulantata tamu? Da ja pobaram, ama mng mi e glupo taka da odam nekade kade sto ne pravam pregledi i da kazam Ej mi trebas samo za formalnosti ... :( Sea ke pocnam da odam vo Sv LAzar na pregledi, mng mi ja falat...ama jas kolku sto znam oni nemaat maticen.... :( A vremeto si pominuvaaaaaaa
Вратете се на почетокот Go down
Sara
Полуматурант
Полуматурант
Sara


Female
Број на мислења : 1006
Age : 42
Локација : Skopje
Расположение : среќно :-):-):-)
Поени : 29159
Registration date : 2008-11-10

Породилно боледување - Page 28 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Породилно боледување   Породилно боледување - Page 28 Empty15.12.09 11:12

Mammy ако веќе одиш кај некој гинеколог конкретно без разлика што е приватен замоли го/замоли ја да ти предложи каде да одиш за матичен за да отвориш породилно боледување, т.е. да те препроача негде, они сите си се знаат меѓу себе и си вршат такви услуги.
Вратете се на почетокот Go down
LiMan
Почетник
Почетник
LiMan


Female
Број на мислења : 69
Age : 45
Локација : MK
Поени : 26939
Registration date : 2009-08-25

Породилно боледување - Page 28 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Породилно боледување   Породилно боледување - Page 28 Empty15.12.09 11:16

Jas taka za formalno imam maticen vo Idadija - Dr.Hadzievska, privatna i e ordanicijata i raboti so kartoncinja... Ne se zamara mnogu so rabotata i mi dava upati za sto i da i pobaram, taka da mislam kaj nea deka nema da imas problem.. Raboti vo smeni ako sakas ke ti pratam poraka so tel da se javis da vidis koja smena e, da ne odis za dzabe..
Вратете се на почетокот Go down
Annabel
Прваче
Прваче
Annabel


Female
Број на мислења : 378
Age : 46
Локација : Skopje
Расположение : Super esenko
Поени : 27034
Registration date : 2009-09-27

Породилно боледување - Page 28 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Породилно боледување   Породилно боледување - Page 28 Empty15.12.09 11:18

Mammy напиша:
uuuf ne znam,,,,,taa Karakoleva raboti vo ambulantata tamu? Da ja pobaram, ama mng mi e glupo taka da odam nekade kade sto ne pravam pregledi i da kazam Ej mi trebas samo za formalnosti ... :( Sea ke pocnam da odam vo Sv LAzar na pregledi, mng mi ja falat...ama jas kolku sto znam oni nemaat maticen.... :( A vremeto si pominuvaaaaaaa

Таа работеше таму пред три години, ми даде боледување за првата бременост без проблем. Јас така и отидов. И кажав дека сум седми месец бремена, дека немам матичен гинеколог и дека ми треба боледување. Јави се по телефон, ќе ти кажат дали сеуште работу таму.

А и Sara е во право, би требало од приватната клиника да ти дадат препроака за матичен гинеколог.
Вратете се на почетокот Go down
Mammy
Почетник
Почетник
Mammy


Female
Број на мислења : 20
Age : 40
Локација : Skopje
Поени : 26492
Registration date : 2009-11-13

Породилно боледување - Page 28 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Породилно боледување   Породилно боледување - Page 28 Empty15.12.09 11:28

Fala vi mng za brzite odgovori.... Smile Eve utre sum prv pregled vo Sv Lazar, kaj DR. Lidija Jurukovska... do sega odev kaj Biljana Dapceva, ama nesto me iznenadi, pa si rekov dur frlam tolku mng pari kaj nea, barem da gi dadam na privatna klinika kade sto ke mozam i da se porodam... ke ja prasam utre Lidija za sovet...valda ke mi dade preporaka...pa ako ne, ke vidime vo Idadija...by the way, vie kade se poragavte? Smile
Topol pozdrav
Вратете се на почетокот Go down
Annabel
Прваче
Прваче
Annabel


Female
Број на мислења : 378
Age : 46
Локација : Skopje
Расположение : Super esenko
Поени : 27034
Registration date : 2009-09-27

Породилно боледување - Page 28 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Породилно боледување   Породилно боледување - Page 28 Empty15.12.09 11:32

Јас на ГАК се породив, ама многу бев задоволна, ме водеше др.Љупчо Петровски, многу се незадоволни од ГАК, ама ете јас како принцеза бев третирана таму, особено од сестра Ане и сестра Ивона - се надевам уште се таму и уште имаат таква позитивна енергија...малки офтопик сме за во темава Породилно боледување - Page 28 592735
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30681
Registration date : 2008-11-06

Породилно боледување - Page 28 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Породилно боледување   Породилно боледување - Page 28 Empty15.12.09 11:34

Вратете се на почетокот Go down
anence
Почетник
Почетник
anence


Female
Број на мислења : 91
Age : 40
Локација : skopje
Расположение : често променливо
Поени : 27327
Registration date : 2009-06-13

Породилно боледување - Page 28 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Породилно боледување   Породилно боледување - Page 28 Empty15.12.09 12:23

jas pred nekoj den bev da mi dade maticnata porodolno boleduvanje za da go odnesam na rab, ama ne mi dade so izgovor deka se izdavalo toagas koga ke se porodam ova vistina e ili?????????????????
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Бруцош
Бруцош
Emilija


Female
Број на мислења : 2687
Age : 46
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 29714
Registration date : 2008-07-11

Породилно боледување - Page 28 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Породилно боледување   Породилно боледување - Page 28 Empty15.12.09 12:25

Може и претходно да се издаде ама ќе стои така. Боледувањето се отвора по породување кога ќе се извади извод на бебето.
Вратете се на почетокот Go down
anence
Почетник
Почетник
anence


Female
Број на мислења : 91
Age : 40
Локација : skopje
Расположение : често променливо
Поени : 27327
Registration date : 2009-06-13

Породилно боледување - Page 28 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Породилно боледување   Породилно боледување - Page 28 Empty15.12.09 12:27

a ako mi go baraat na rabota koga ke pocnat presmetki za plata da vrsat sto togas, mi spomnaa deka treba da go odnesam pred kraj na mesec
Вратете се на почетокот Go down
Sara
Полуматурант
Полуматурант
Sara


Female
Број на мислења : 1006
Age : 42
Локација : Skopje
Расположение : среќно :-):-):-)
Поени : 29159
Registration date : 2008-11-10

Породилно боледување - Page 28 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Породилно боледување   Породилно боледување - Page 28 Empty15.12.09 12:27

Па во принцип да, јас го добив порано бидејќи бев на патолошка бременост па само што ми прекина боледувањето докторот ми отвори ново - породилно боледување - 28 дена пред терминот, мислам дека и да го добиеш порано од работа неможат порано да го однесат во социјално бидејќи ќе им треба и извод од матична книга на родени за бебето за да го отворат породилното и да почнат да ти исплаќаат пари.
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Бруцош
Бруцош
Emilija


Female
Број на мислења : 2687
Age : 46
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 29714
Registration date : 2008-07-11

Породилно боледување - Page 28 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Породилно боледување   Породилно боледување - Page 28 Empty15.12.09 12:29

Уште нема пари за октомври? Кај мене нема, а кај вас?
Вратете се на почетокот Go down
pacuvce
Почетник
Почетник
pacuvce


Female
Број на мислења : 29
Age : 46
Локација : Skopje
Поени : 26367
Registration date : 2009-12-09

Породилно боледување - Page 28 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Породилно боледување   Породилно боледување - Page 28 Empty15.12.09 12:29

Mene mi izdadoa uste pred da se porodam.Mislam deka izvodot nema nikakva vrska so toa...Ama sekoj doktor ima razlicen princip na rabota ,taka da Породилно боледување - Page 28 Icon_scratch

Pari nema ni za avgust,a kamoli za oktomvri... hahahaha
Вратете се на почетокот Go down
anence
Почетник
Почетник
anence


Female
Број на мислења : 91
Age : 40
Локација : skopje
Расположение : често променливо
Поени : 27327
Registration date : 2009-06-13

Породилно боледување - Page 28 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Породилно боледување   Породилно боледување - Page 28 Empty15.12.09 12:31

pa zatoa i jas se cudam treba da mi bide otvoreno od 4.12 porodilnoto, i rekoa deka treba da go odnesam pred kraj na mesec pred da pocnat so presmetkite, maticnava samo zapisa od koga treba i rece koga ke se porodis ke dojde mm da go zeme, nesmeam da ti go otvoram sega Породилно боледување - Page 28 Icon_silent
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Бруцош
Бруцош
Emilija


Female
Број на мислења : 2687
Age : 46
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 29714
Registration date : 2008-07-11

Породилно боледување - Page 28 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Породилно боледување   Породилно боледување - Page 28 Empty15.12.09 12:32

Кога сакаш може да ти издадат, ама што ќе ти е? Треба да го имаш за отворање на боледувањето, дотогаш ништо работа не ти врши освен што ТМ не треба да го зема документот.
Вратете се на почетокот Go down
Annabel
Прваче
Прваче
Annabel


Female
Број на мислења : 378
Age : 46
Локација : Skopje
Расположение : Super esenko
Поени : 27034
Registration date : 2009-09-27

Породилно боледување - Page 28 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Породилно боледување   Породилно боледување - Page 28 Empty15.12.09 12:35

Sara напиша:
Па во принцип да, јас го добив порано бидејќи бев на патолошка бременост па само што ми прекина боледувањето докторот ми отвори ново - породилно боледување - 28 дена пред терминот, мислам дека и да го добиеш порано од работа неможат порано да го однесат во социјално бидејќи ќе им треба и извод од матична книга на родени за бебето за да го отворат породилното и да почнат да ти исплаќаат пари.

Sara, и јас сум на патолошка, ама д-рката ми рече дека треба 45 дена пред терминот да се отвори породилното. Како го среди ти тоа?
Вратете се на почетокот Go down
borjanka
Прваче
Прваче
borjanka


Female
Број на мислења : 206
Age : 35
Локација : makdeonija
Расположение : sekogas nasmeana
Поени : 27064
Registration date : 2009-08-12

Породилно боледување - Page 28 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Породилно боледување   Породилно боледување - Page 28 Empty15.12.09 12:36

Јас здравје за недела дена ќе го почнам породилното,на работа ми рекоа да останам,а кога ќе се породам,тогаш да се донесат потребните работи,па они ќе го започнат породилното 28 дена од тој датум назад.
Вратете се на почетокот Go down
anence
Почетник
Почетник
anence


Female
Број на мислења : 91
Age : 40
Локација : skopje
Расположение : често променливо
Поени : 27327
Registration date : 2009-06-13

Породилно боледување - Page 28 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Породилно боледување   Породилно боледување - Page 28 Empty15.12.09 12:38

Emilija напиша:
Кога сакаш може да ти издадат, ама што ќе ти е? Треба да го имаш за отворање на боледувањето, дотогаш ништо работа не ти врши освен што ТМ не треба да го зема документот.


epa za da go pratat od rab vo socijalno [red da napravat presmetki za plata , pojma nemam taka mi kazaa
Вратете се на почетокот Go down
Sara
Полуматурант
Полуматурант
Sara


Female
Број на мислења : 1006
Age : 42
Локација : Skopje
Расположение : среќно :-):-):-)
Поени : 29159
Registration date : 2008-11-10

Породилно боледување - Page 28 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Породилно боледување   Породилно боледување - Page 28 Empty15.12.09 12:47

Annabel напиша:
Sara напиша:
Па во принцип да, јас го добив порано бидејќи бев на патолошка бременост па само што ми прекина боледувањето докторот ми отвори ново - породилно боледување - 28 дена пред терминот, мислам дека и да го добиеш порано од работа неможат порано да го однесат во социјално бидејќи ќе им треба и извод од матична книга на родени за бебето за да го отворат породилното и да почнат да ти исплаќаат пари.

Sara, и јас сум на патолошка, ама д-рката ми рече дека треба 45 дена пред терминот да се отвори породилното. Како го среди ти тоа?
Мислам дека веќе пишав некаде претходно но нема врска, тие на комисија се малце изгубени така да може и да ти го отворат породилното т.е. да дадат предлог да се отвори и покасно од 28 дена пред термин, ако не ги потсетиш, јас на пример за моето боледување знаев дека може да го отворат 45 дена порано и со таа намера му реков на мм да ги праша до кога ќе ми трае боледувањето за патолошка и они прво го продолжиле боледувањето па после кога им кажал аууу да чекај и ми пишале предлог да се отвори 45 дена порано.Но мојот гинеколог ми предложи да си земам денови од одмор до 28 дена пред термин и тогаш ми го отвори боледувањето. Е сега само да не ти прават проблем на работа за ова.
Вратете се на почетокот Go down
Annabel
Прваче
Прваче
Annabel


Female
Број на мислења : 378
Age : 46
Локација : Skopje
Расположение : Super esenko
Поени : 27034
Registration date : 2009-09-27

Породилно боледување - Page 28 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Породилно боледување   Породилно боледување - Page 28 Empty15.12.09 12:58

Фала на предлог. Ќе видам на работа, се надевам дека ќе ми излезат во пресрет...
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Бруцош
Бруцош
Emilija


Female
Број на мислења : 2687
Age : 46
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 29714
Registration date : 2008-07-11

Породилно боледување - Page 28 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Породилно боледување   Породилно боледување - Page 28 Empty15.12.09 13:13

anence напиша:
Emilija напиша:
Кога сакаш може да ти издадат, ама што ќе ти е? Треба да го имаш за отворање на боледувањето, дотогаш ништо работа не ти врши освен што ТМ не треба да го зема документот.


epa za da go pratat od rab vo socijalno [red da napravat presmetki za plata , pojma nemam taka mi kazaa

Во социјално се праќа кога ќе се отвори боледувањето не пред тоа. Така ти рекле за да бидат чист да не треба после да ве бркаат за документи. Не им треба за пресметката сигурно. Еве и за обично боледување...ти не знаеш кога ќе се разболиш, отпосле носиш боледување нели?
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Породилно боледување - Page 28 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Породилно боледување   Породилно боледување - Page 28 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Породилно боледување
Вратете се на почетокот 
Страна 28 of 29Отиди на страна : Previous  1 ... 15 ... 27, 28, 29  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Бременост и планирање семејство-
Отиди до: