Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Породилно боледување

Go down 
+116
mimce
Magde-Megi
ameli
Goddess^
Vesnicka
jasmina,mina
Elicka
Mimi Petreska
kiki-riki
Bisa
Happy 28
ana84
NONE-BT
Annabel
Biljana
LiMan
vasidora
mamaAnita
delfin
ankicaa
mirjanka
IGI
babysara
biljana_m
smisjana
Strawberry
borjanka
Misticia
Христина
Ana.b
Arhangel
kara
twins_
tweety
lela
avanturistka
nikolovska.marija
zence
happy mama
Mami4ka
profesorce
anence
sole
TinaDarko
biljanag
iskra
Natalija
anastasia
m.b.jovanova
bibip
mamaina marija
marijat
liluska
Emily
bica
Jovana's mom
volsebnicka
D-r Lidija Pazdrijan
eli
delfin76
mami29
Mande
Aleksandra re
radmia
marina_daniel
KATIC
nale
MajaS.
emilija poposka boshevska
sanja_
butterfly
jasminavodolija
macana
veki22
lejdi
sunset
Maja
lila_mk
natali
JaNiTa
Пандорче
Lady_M
ирена
Eva Marija
NatalijaS
Mirka
Ilince
sofidavid
CaciCko
Pravnicka28
Damjana
nikolina008
winnie the pooh
nnatasa
Lili
pepa
Diana
sanja-ve
BILE-ENA
lidija29
arsovblaze
Sara
Monika
sofi47
jotigo
desi
danielaval
Mama Ane
Emilija
Sandra
Ananastasija
beti 24
mama X
ANI78
bordan
PaceStojanovska
120 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3 ... 15 ... 29  Next
АвторПорака
BILE-ENA
Прваче
Прваче
BILE-ENA


Female
Број на мислења : 395
Age : 52
Локација : skopje
Поени : 28482
Registration date : 2008-11-20

Породилно боледување - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Породилно боледување   Породилно боледување - Page 2 Empty26.02.09 21:10

Jas vo dekemri otidov na komisisko boleduvanje pred da mi pocni normalnoto boleduvanje i sega (pred 4-5 dena) ja dobiv taa plata .Rabotam vo drzavna institcija
Вратете се на почетокот Go down
sanja-ve
Прваче
Прваче
sanja-ve


Female
Број на мислења : 365
Age : 38
Локација : veles
Расположение : odlicno
Поени : 28340
Registration date : 2008-11-20

Породилно боледување - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Породилно боледување   Породилно боледување - Page 2 Empty26.02.09 22:25

za ovoj paricen nadomestok preku vladata sleduva za site i za vraboteni i za nevraboteni
jas bev vcera i zemav baranje za potpolnuvanje
se dobiva za od 2 dete pa nagore 9 meseci i plus ednokratna paricna pomos za sekoe dete nezavisno koe e po red
za se ova mozete da prasate vo detska zastita vo socijalnite sluzbi oni se nadlezni za ovie dokumenti
i da vi kazam ima mnogu dokumenti za sobiranje odnosno potvrdi
Вратете се на почетокот Go down
BILE-ENA
Прваче
Прваче
BILE-ENA


Female
Број на мислења : 395
Age : 52
Локација : skopje
Поени : 28482
Registration date : 2008-11-20

Породилно боледување - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Породилно боледување   Породилно боледување - Page 2 Empty26.02.09 22:32

Mnogu?Maz mi tri dena se mafta so toa!Uste za osuduvanost so ne pobaraa.I moze da pobaraat da se donese naknadno potvrda za primeni vakcini.
Вратете се на почетокот Go down
sanja-ve
Прваче
Прваче
sanja-ve


Female
Број на мислења : 365
Age : 38
Локација : veles
Расположение : odlicno
Поени : 28340
Registration date : 2008-11-20

Породилно боледување - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Породилно боледување   Породилно боледување - Page 2 Empty26.02.09 22:35

jas deneska zemav potvrda za vakcinacija
i ti bile-ena gi sobiras dokumentite?
Вратете се на почетокот Go down
BILE-ENA
Прваче
Прваче
BILE-ENA


Female
Број на мислења : 395
Age : 52
Локација : skopje
Поени : 28482
Registration date : 2008-11-20

Породилно боледување - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Породилно боледување   Породилно боледување - Page 2 Empty26.02.09 22:37

Ostaj.Kolku raboti bile,ama koga si tingl ke trcas
Вратете се на почетокот Go down
sanja-ve
Прваче
Прваче
sanja-ve


Female
Број на мислења : 365
Age : 38
Локација : veles
Расположение : odlicno
Поени : 28340
Registration date : 2008-11-20

Породилно боледување - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Породилно боледување   Породилно боледување - Page 2 Empty26.02.09 22:43

aj pa koga ke ne oparat arno ke ni bide
tuku aj da ne se podrekuvam pupu
da ne recat pa po nekoj mesec nisto nevazi hihi
Вратете се на почетокот Go down
Diana
Полуматурант
Полуматурант
Diana


Female
Број на мислења : 691
Age : 39
Локација : Bitola
Расположение : Замрзнато...
Поени : 28373
Registration date : 2009-02-15

Породилно боледување - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Породилно боледување   Породилно боледување - Page 2 Empty26.02.09 23:10

Јас одам на работа од јуни 2008 но од Нова Година до 21 јануари ми направија прекин.А на породилно треба да заминам во април или мај.Дали ке ми се сметат тие 6 месеци што ги работев предходната година или од 21 јануари ке ми се смета 6 месеци непрекинат стаж??Ако знае некој нека ми каже.


Породилно боледување - Page 2 As1cCAcFg1X1130MDAwMjE2OTJifDAwMDEyMzVkfEJyZW1lbmEgc3VtLi4u
Вратете се на почетокот Go down
pepa
Полуматурант
Полуматурант
pepa


Female
Број на мислења : 719
Age : 45
Локација : poima nemam
Поени : 28689
Registration date : 2009-01-02

Породилно боледување - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Породилно боледување   Породилно боледување - Page 2 Empty27.02.09 12:00

Za zal Diana mora da te razocaram stazot ti se smeta od momentot na poslednoto vrabotuvanje, t.e.od 21.01 vo tvojot slucaj, ova e sigurno zasto jas bev istiot slucaj, imav prekin od samo2 dena i mi rekoa ne mi sleduva, trcav po instituciite se raspravav, baravme pravnici ama nisto rekoa osven firmata ako ne e voljna da gi koregira datumite taka da nemas voopsto prekin nitu 1 den ne ti sleduva. Za zal jas posle imav spontan taka da toa veke ne mi bese vazno. E sega od se sto svativ duri se interesirav za ovoj problem moze da ti kazam deka edinstvena opcija sto ti preostanuva e da probas ako saka firmata da napravi korekcija na datumite, sto ne e voopsto ednostavno i ke ti trebaat debeli vrski vo PIOM pod uslov firmata da e voljna da pomogne. Rasprasaj se ubavo, pobaraj i sovet od nekoj dobar pravnik ili uste podobro od nekoj vraboten vo PIOM. I vo sekoj slucaj ne se nerviraj najbitni ste ti i bebenceto da bidete zivi i zdravi, se drugo e minlivo i se resava nekogas polesno nekogas potesko. Otkoga mi se sluci spontaniot svativ kolku bilo glupavo sto se nervirav za prkin vo stazot. Od moja gledna tocka so ogled na ljubeznosta na vrabotenite vo PIOM nemoj ti da odis neka pojde nekoj drug mesto tebe da se rasprava. Pozdravi i od srce ti posakuvam sto pobrgu da si go resis ova.
Вратете се на почетокот Go down
beti 24
Полуматурант
Полуматурант
beti 24


Female
Број на мислења : 1057
Age : 40
Локација : домче со Марко
Расположение : најсрекна на целиот свет
Поени : 29058
Registration date : 2008-07-07

Породилно боледување - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Породилно боледување   Породилно боледување - Page 2 Empty28.02.09 11:27

сигурно нема да те следува може да има прекин три дена повеке не, со сигурност скоро прашував
Вратете се на почетокот Go down
Lili
Полуматурант
Полуматурант
Lili


Female
Број на мислења : 953
Age : 40
Локација : veles
Расположение : ubavo..
Поени : 29218
Registration date : 2008-05-28

Породилно боледување - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Породилно боледување   Породилно боледување - Page 2 Empty28.02.09 19:14

Me interesira taa ednokratna pomos koga ja isplakaat i dali i za toa se bara nekoj prosek na primanja!
Вратете се на почетокот Go down
Sandra
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 821
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : Prekrasno :)
Поени : 29291
Registration date : 2008-07-22

Породилно боледување - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Породилно боледување   Породилно боледување - Page 2 Empty28.02.09 22:37

Lili напиша:
Me interesira taa ednokratna pomos koga ja isplakaat i dali i za toa se bara nekoj prosek na primanja!
Не бараат просек за примања.
Јас поднесов и од документи побараа: државјанство и копија од лична карта (на мајката), извод од детето, потврда дека сум прворотка (од матичниот гинеколог), формулар-барање (од таму го даваат). Мислам дека тоа беше се.
Јас поденсув пред 3-4 недели и уште немам добиено ништо.
Вратете се на почетокот Go down
nnatasa
Полуматурант
Полуматурант
nnatasa


Female
Број на мислења : 1260
Age : 53
Локација : seuste vo skopje.... 96, 95, 94....
Расположение : top...
Поени : 29213
Registration date : 2009-01-14

Породилно боледување - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Породилно боледување   Породилно боледување - Page 2 Empty02.03.09 15:42

Jas bas denes ja prasav knigovoditelkata, taa rece deka se ceka da se sprovede izvesna odluka za promena na porodilnoto boleduvanje (verojatno toa sto velite 100% isplata so 12 meseci). ZNACI SEUSTE NEMA PROMENI. Poradi toa i jas cekam... mene na rabota mi ponudija dogovor da potpisam za porodilno otsustvo (stranska firma) za dvete strani se pridrzuvaat kon dogovrenoto. Cekam i ne pravam nikakov dogovor dodeka ne se rascisti kolku meseci i kolku plata. inace, se dobiv(se) odreden procent 70 ili 80% od neto platata zavisno na koja suma si prijave. Maksimalno 33 000 denari za mesec (a toa se dve prosecin mak. isplateni vo 2007, 16500 bil prosekot) dobivaat onie koi rabotat a i se prijaveni na plati povisoki od 30 - 35 000 den. (barem taka mi kazaa). ova vazi za zeni sto rodile vo 2008. Za onie vo 2009 sto ke rodat, prosecnata ke bide povisoka za 2008 - kaj i da e i toa ke objavat, pa moze i povisok nadomestok da dobieme...

no ovoj noviov koncept bruto plata gi mrsi rabotite... koj znae sto ke se izmisli za porodilnoto po ovoj povod... pisuvajte koja ke razbere nesto novo...
Вратете се на почетокот Go down
mama X
Полуматурант
Полуматурант
mama X


Female
Број на мислења : 524
Age : 42
Локација : Skopje
Расположение : O.K
Поени : 28165
Registration date : 2009-02-03

Породилно боледување - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Породилно боледување   Породилно боледување - Page 2 Empty02.03.09 19:09

Јас редовно добивав надоместок, најчесто парите беа префрлани од 27 до 30 во месецот. Овој Месец нема сеуште. Знам дека од мојата фирма на 12 се платени придонесите, се во склоп со новиот закон. Дали вие добивте? Спаѓаме ли ние во онаа група што треба да пријавува доколку не добие пари од 1 до 15 во месецот ( во спротивно следува казна нели)? Доколку припаѓаме кого ќе тужиме? Државата? Тогаш ќе биде "Кадија те тужи, кадија те суди".
Вратете се на почетокот Go down
winnie the pooh
Полуматурант
Полуматурант
winnie the pooh


Female
Број на мислења : 783
Age : 41
Локација : doma sme se toplime
Расположение : razigrano
Поени : 29095
Registration date : 2008-08-24

Породилно боледување - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Породилно боледување   Породилно боледување - Page 2 Empty02.03.09 19:26

Sandra a kade se podnesuvaat dokumentite, mene vo opstina aerodrom kade davaat 5000 denari mi rekoa za taa ednokratnata pomos od vlada trebalo vo minza trud i socijalna politika da se obratam vo podracna edinica kisela voda, prasav i tamu pa ke vidime sto ke mi odgovorat
Вратете се на почетокот Go down
nnatasa
Полуматурант
Полуматурант
nnatasa


Female
Број на мислења : 1260
Age : 53
Локација : seuste vo skopje.... 96, 95, 94....
Расположение : top...
Поени : 29213
Registration date : 2009-01-14

Породилно боледување - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Породилно боледување   Породилно боледување - Page 2 Empty03.03.09 12:58

jas vcera bev vo rep. zavod za soc. raboti, onaa zgrada kaj nova zel. so kupola, ja vikaat bivso baletsko ucil. vidov nas tablata informacii za taa ednokratna pomos.. ako ti e uz pat, probaj tamo
Вратете се на почетокот Go down
nikolina008
Прваче
Прваче
nikolina008


Female
Број на мислења : 310
Age : 40
Локација : nekade
Расположение : podobro
Поени : 28625
Registration date : 2008-09-10

Породилно боледување - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Породилно боледување   Породилно боледување - Page 2 Empty03.03.09 13:09

Jas ne znam kako e so noviot zakon, no koga se rodi Dime mm trcase 3 dena po dokumenti (za ednokratnata pomos za prvorodeno dete), togas ni baraa i na dvajcata potvrda za plata.
Otkako gi dadovme dokumentite cekavme mesec -dva ne znam tocno.
Postarot na vrata ni donese veruvale ili ne 177,00 denari.
177......a jas i mm 7 mu gi ostavivme sto se macel da dojde.
MM bese besen mu vika na postarot : Ama ti si greska, 3000 treda da ni dades....
Bog da cuva - Tolku ne sleduvalo spored prosekot na platata.
Вратете се на почетокот Go down
Damjana
Полуматурант
Полуматурант
Damjana


Female
Број на мислења : 1401
Age : 52
Локација : tuka sum...
Расположение : haos
Поени : 28984
Registration date : 2008-12-07

Породилно боледување - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Породилно боледување   Породилно боледување - Page 2 Empty03.03.09 13:11

Da, jas razbrav pred da se porodam za ova i ic ne trcavme. Poveke se trosi na trcanjeto.
Вратете се на почетокот Go down
http://fotki.com/damjana
Pravnicka28
Прваче
Прваче
Pravnicka28


Female
Број на мислења : 330
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : ubavo
Поени : 28363
Registration date : 2008-12-03

Породилно боледување - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Породилно боледување   Породилно боледување - Page 2 Empty03.03.09 13:17

Сара напиша:
Здраво јас сум на патолошка бременост па тек сега од Февруари сум на товар на ФЗОМ и којзнае кога ќе ги добијам парите, ќе ве обавестам дали се толку ажурни.
Мене ме интересира бидејќи најверојатно ќе бидам на патолошка до крај, од кога ќе ми почнува породилното боледување, дали пак 28 дена пред терминот или може да почнува од денот кога ќе се породиш?
За тие што прашуваа, законот за 12 месеци породилно сеуште не е донесен, и јас се надевам на тоа додека дојде мојот термин.
А и лимитот за месечен износ на надомест не е26.000. за тие што се породени во 2008 е околу 29.000. Тоа е износ од две просечни плати, а секоја година се менува тој износ.

Сара, боледувањето можеш да го отвориш на самиот ден кога ќе се породиш или некој ден пред тоа. Тоа со 28 дена пред пораѓај не важи, тоа е 100% така, мене ме упати правник што работи во Фонд за здравство, иако мојот гинеколог се бунеше.Кај мене ептен ми зависеше датумот бидејќи имав 6 месеци непрекинат стаж со 5 март, а се породив на 21, Боледувањето го отворив на 15 и тоа одпосле откако се породив.Инаку ако се породев пред 5 март се паѓаше во вода.
Инаку за редовни не беа баш пр. прв пат ми префрлија пари во јуни, па се надевам дека сега нешто е сменето да се иаплаќаат боледувањата од 1-15 во месецот.
Вратете се на почетокот Go down
CaciCko
Почетник
Почетник
CaciCko


Female
Број на мислења : 27
Age : 46
Локација : Bitola
Поени : 27834
Registration date : 2009-02-19

Породилно боледување - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Породилно боледување   Породилно боледување - Page 2 Empty03.03.09 15:51

Ги прочитав сите ваши постови и повторно не ми е јасно. Значи:
1.законот за породилното боледување за биде 12 месеци сеуште не е изгласан !?
2. За второ дете се добива еднократна помош од 5000ден, и секој месец (9месеци) по 5000ден !? што бидна со тоа?????
3.исто и породилното од 2месеци за таткото не се знае што бидна???????

Ако некој може да ми каже за овие три работи ќе ви бидам благодарана.
Инаку породилното е 100% од плата, (значи без храна и пат).
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Бруцош
Бруцош
Emilija


Female
Број на мислења : 2687
Age : 46
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 29719
Registration date : 2008-07-11

Породилно боледување - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Породилно боледување   Породилно боледување - Page 2 Empty03.03.09 15:56

CaciCko напиша:
Ако некој може да ми каже за овие три работи ќе ви бидам благодарана.
Инаку породилното е 100% од плата, (значи без храна и пат).

Или максимум 2 просечни плати според статистика
Вратете се на почетокот Go down
beti 24
Полуматурант
Полуматурант
beti 24


Female
Број на мислења : 1057
Age : 40
Локација : домче со Марко
Расположение : најсрекна на целиот свет
Поени : 29058
Registration date : 2008-07-07

Породилно боледување - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Породилно боледување   Породилно боледување - Page 2 Empty03.03.09 16:44

CaciCko напиша:
Ги прочитав сите ваши постови и повторно не ми е јасно. Значи:
1.законот за породилното боледување за биде 12 месеци сеуште не е изгласан !?
2. За второ дете се добива еднократна помош од 5000ден, и секој месец (9месеци) по 5000ден !? што бидна со тоа?????
3.исто и породилното од 2месеци за таткото не се знае што бидна???????

Ако некој може да ми каже за овие три работи ќе ви бидам благодарана.
Инаку породилното е 100% од плата, (значи без храна и пат).
еве вака законот за 12 месеци не е донесен, за второ дете еднократна 5000 како и по 5000 9 месеци како и ако си вработена плус породилно во зависност колку ти е платата, исто и за татковците 2 месеци не е донесено со 100% сигурност
Вратете се на почетокот Go down
Sandra
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 821
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : Prekrasno :)
Поени : 29291
Registration date : 2008-07-22

Породилно боледување - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Породилно боледување   Породилно боледување - Page 2 Empty03.03.09 17:06

winnie the pooh напиша:
Sandra a kade se podnesuvaat dokumentite, mene vo opstina aerodrom kade davaat 5000 denari mi rekoa za taa ednokratnata pomos od vlada trebalo vo minza trud i socijalna politika da se obratam vo podracna edinica kisela voda, prasav i tamu pa ke vidime sto ke mi odgovorat
Се поднесуваат во надлежниот Центар за социјални работи, јас бидејќи живеам во Кисела Вода, ги поднесов во Центарот во Кисела Вода.
Вратете се на почетокот Go down
Lili
Полуматурант
Полуматурант
Lili


Female
Број на мислења : 953
Age : 40
Локација : veles
Расположение : ubavo..
Поени : 29218
Registration date : 2008-05-28

Породилно боледување - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Породилно боледување   Породилно боледување - Page 2 Empty04.03.09 11:08

Znaci definitivno ne e za site ednokratnata pomos:-)???????
Вратете се на почетокот Go down
sofidavid
Прваче
Прваче
sofidavid


Female
Број на мислења : 153
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : promenlivo
Поени : 27928
Registration date : 2009-02-14

Породилно боледување - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Породилно боледување   Породилно боледување - Page 2 Empty04.03.09 11:33

a tie 5000 ,9 meseci za vtoro dete vazi za site ili samo onamu kade natalitetot e pod 2.1%?
Вратете се на почетокот Go down
Lili
Полуматурант
Полуматурант
Lili


Female
Број на мислења : 953
Age : 40
Локација : veles
Расположение : ubavo..
Поени : 29218
Registration date : 2008-05-28

Породилно боледување - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Породилно боледување   Породилно боледување - Page 2 Empty04.03.09 11:35

samo vo navedenite opstini,gradovi....!Znaci samo kade so ima natalitet po 2,1
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Породилно боледување - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Породилно боледување   Породилно боледување - Page 2 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Породилно боледување
Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 29Отиди на страна : Previous  1, 2, 3 ... 15 ... 29  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Бременост и планирање семејство-
Отиди до: