Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Личност како фактор за љубовта

Go down 
+5
bibe85
magi
mamicka211
SonjuS*
Dragana
9 posters
АвторПорака
Dragana
Полуматурант
Полуматурант
Dragana


Female
Број на мислења : 855
Age : 37
Локација : domce
Расположение : HAPPY
Поени : 29328
Registration date : 2008-07-22

Личност како фактор за љубовта Empty
ПишувањеПредмет: Личност како фактор за љубовта   Личност како фактор за љубовта Empty09.02.09 16:39

Човекот има многу особини од кои повекето му ги дала природата,а помалку особини и навики ги стекнал во животот што влијаат на тоа,каква љубов ке се развие и како ке се негува.


Ме интересира дали мислите дека личноста има улога во љубовта или не?
Вратете се на почетокот Go down
SonjuS*
Бруцош
Бруцош
SonjuS*


Female
Број на мислења : 2925
Age : 38
Локација : Домче се досадувам
Расположение : најпрекрасно
Поени : 29311
Registration date : 2008-07-11

Личност како фактор за љубовта Empty
ПишувањеПредмет: Re: Личност како фактор за љубовта   Личност како фактор за љубовта Empty09.02.09 16:45

Драгана мислиш на карактерот на личноста дали влијае на љубовта или??
Ако е тоа...значи голема улога игра карактерот...дали некој/а ќе се заљуби во тебе...
Значи однесувањето..муабетот има преголемо влијание...
Што ако е убав/а кога не знае да зборни??Одма станува одбивна таа личност...
Шармот, симпатијата и "ѕвездата" во него...се пресудни за љубовта..според мене
Вратете се на почетокот Go down
mamicka211
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 559
Age : 40
Локација : makedonija
Расположение : радосно
Поени : 29195
Registration date : 2008-05-12

Личност како фактор за љубовта Empty
ПишувањеПредмет: Re: Личност како фактор за љубовта   Личност како фактор за љубовта Empty09.02.09 17:13

може некој физички многу да ти се допадне,ама кога почнеш со него муабет да правиш,сосема можеш да смениш мислење,или ке те разочара скроз или пак дополнително да се дозаљубиш,карактер,став,донекаде и образованието може многу да влијае на човек,зависи конкретно што сакаш да знаеш?
Вратете се на почетокот Go down
SonjuS*
Бруцош
Бруцош
SonjuS*


Female
Број на мислења : 2925
Age : 38
Локација : Домче се досадувам
Расположение : најпрекрасно
Поени : 29311
Registration date : 2008-07-11

Личност како фактор за љубовта Empty
ПишувањеПредмет: Re: Личност како фактор за љубовта   Личност како фактор за љубовта Empty09.02.09 17:15

Баш така мамичка...
физички прекрасно изгледа...ама од внатре "празен"
Вратете се на почетокот Go down
magi
Полуматурант
Полуматурант
magi


Female
Број на мислења : 1392
Age : 40
Локација : sekade po malku
Расположение : koga kako
Поени : 28898
Registration date : 2008-08-12

Личност како фактор за љубовта Empty
ПишувањеПредмет: Re: Личност како фактор за љубовта   Личност како фактор за љубовта Empty09.02.09 17:20

Izgledot e samo fasada, ako licnosta nema karakter se paga vo voda.
Вратете се на почетокот Go down
Dragana
Полуматурант
Полуматурант
Dragana


Female
Број на мислења : 855
Age : 37
Локација : domce
Расположение : HAPPY
Поени : 29328
Registration date : 2008-07-22

Личност како фактор за љубовта Empty
ПишувањеПредмет: Re: Личност како фактор за љубовта   Личност како фактор за љубовта Empty09.02.09 17:58

SonjuS* напиша:
Драгана мислиш на карактерот на личноста дали влијае на љубовта или??
Ако е тоа...значи голема улога игра карактерот...дали некој/а ќе се заљуби во тебе...
Значи однесувањето..муабетот има преголемо влијание...
Што ако е убав/а кога не знае да зборни??Одма станува одбивна таа личност...
Шармот, симпатијата и "ѕвездата" во него...се пресудни за љубовта..според мене



Da da na toa mislam se soglasuvam so tebe
Вратете се на почетокот Go down
Dragana
Полуматурант
Полуматурант
Dragana


Female
Број на мислења : 855
Age : 37
Локација : domce
Расположение : HAPPY
Поени : 29328
Registration date : 2008-07-22

Личност како фактор за љубовта Empty
ПишувањеПредмет: Re: Личност како фактор за љубовта   Личност како фактор за љубовта Empty09.02.09 18:12

Честопати лицето што врши избор во лицето што го привлекува гледа и такви особини што ги нема,нереални квалитети кои се делумно или сосема измислени.На некои убави делови од телото на симпатијата им се придааваат поголеми вредности(привлечност)а се занемаруваат оние делови кои можат да имаат негативни последици(како убава но приглупа девојка,кај која се бара нешто што е паметно и обратно).Меѓутоа кога ке помине таа вљубеност,опијанетост на сетилата, кога размислувањето ке се ослободи од емоциите тогаш вистината сите вредности ке ги стави на свое место...а потоа од тука па натаму доага разочарувањето кога ке ја видиме правата личност во која сме се заљубиле.

Затоа е важна оформеноста на личноста во љубовта
да не се криеме зад маски кои кога тогаш ке паднат и ке биде тешко за двете "личности".
Вратете се на почетокот Go down
SonjuS*
Бруцош
Бруцош
SonjuS*


Female
Број на мислења : 2925
Age : 38
Локација : Домче се досадувам
Расположение : најпрекрасно
Поени : 29311
Registration date : 2008-07-11

Личност како фактор за љубовта Empty
ПишувањеПредмет: Re: Личност како фактор за љубовта   Личност како фактор за љубовта Empty09.02.09 22:51

Верувај тие маски ќе паднат многу побрзо отколку што замислуваш...
Тие што паѓаат на прчли девојки...толку убави а толку глупави..е само за еден ден...една повеќе и ништо друго...
А кога ја бараш вистинската личност тогаш треба многу повеќе од надворешен изглед...
Вратете се на почетокот Go down
bibe85
Полуматурант
Полуматурант
bibe85


Female
Број на мислења : 1010
Age : 38
Локација : Кичево
Расположение : naj naj srekna
Поени : 28776
Registration date : 2008-08-16

Личност како фактор за љубовта Empty
ПишувањеПредмет: Re: Личност како фактор за љубовта   Личност како фактор за љубовта Empty09.02.09 22:57

SonjuS* напиша:
Верувај тие маски ќе паднат многу побрзо отколку што замислуваш...
Тие што паѓаат на прчли девојки...толку убави а толку глупави..е само за еден ден...една повеќе и ништо друго...
А кога ја бараш вистинската личност тогаш треба многу повеќе од надворешен изглед...
во потполност се сложувам со тебе Соњуш, што дека е некој прекрасен физички кога нема никаков карактер ни однесување....
Вратете се на почетокот Go down
fibimk
Бруцош
Бруцош
fibimk


Female
Број на мислења : 2158
Age : 50
Локација : Makedonija
Расположение : voglavno OK
Поени : 29044
Registration date : 2009-02-25

Личност како фактор за љубовта Empty
ПишувањеПредмет: Re: Личност како фактор за љубовта   Личност како фактор за љубовта Empty10.04.09 22:43

Ne znam so da odgovoram na prasanjevo......I karakterot ima uloga ama pred se ima fizickiot izgled...Sepak koga nekoja osoba ja gledame prv pat ja percepirame cisto fizicki ....slaba, debela, niska,viskoa.....crna.plava.....Duri potoa doaga do takanareceno zapoznavanje,pa razgovor i slicno....Pa ako odi muabetot megu dvajcata.....togas veke karakterot nastapuva ne scena...a ne bi rekla deka od prv pat.Na nikoj ne mu pisuva na celoto kakov karakter ima....znaci prvo ako fizicki ti se dopadne ke ima vtora sredba,pa duri togas se gleda karakterot.A inaku ima golema uloga karakterot vo razvojot na ljubovta a posebno vo seriozni vrski i sekako vo brakot!
Вратете се на почетокот Go down
Sestricka
Прваче
Прваче
Sestricka


Female
Број на мислења : 229
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : Полетно пролетно
Поени : 27936
Registration date : 2009-02-26

Личност како фактор за љубовта Empty
ПишувањеПредмет: Re: Личност како фактор за љубовта   Личност како фактор за љубовта Empty10.04.09 22:51

Се согласувам со Фиби, дефинитивно физичкиот изглед е првиот што го перцепираш, па зависно од него ќе почнеш муабет или не, па и не мора да е толку физичкиот изглед отколку што е оној флуид што се чувствува на прв поглед,, ама секако дека има влијание. А сега за да градиш една врска, било каква, најбитен е карактерот понатаму, тоа е столбот на секоја успешна врска или брак. Извини Фиби што те повторувам, ама нема веќе плусчиња од странава, што ми беше лесно со нив
Вратете се на почетокот Go down
fibimk
Бруцош
Бруцош
fibimk


Female
Број на мислења : 2158
Age : 50
Локација : Makedonija
Расположение : voglavno OK
Поени : 29044
Registration date : 2009-02-25

Личност како фактор за љубовта Empty
ПишувањеПредмет: Re: Личност како фактор за љубовта   Личност како фактор за љубовта Empty10.04.09 22:59

Bitno se soglasuvame!!!!!! Личност како фактор за љубовта 592735
Вратете се на почетокот Go down
Macence
Прваче
Прваче
Macence


Female
Број на мислења : 105
Age : 37
Локација : Macedonia
Поени : 29388
Registration date : 2008-04-24

Личност како фактор за љубовта Empty
ПишувањеПредмет: Re: Личност како фактор за љубовта   Личност како фактор за љубовта Empty14.04.09 20:29

Внатрешна и надворешна убавина во комбинација-еее тоа е најдобрата варијанта...ама секако дека побитна ми е внатрешната од надворешната убавина, јас сметам дека личноста и карактерот се одраз на љубовта и тие ја градат љубовта а не физичкиот изглед-тоа е пролазна ствар, а душата на човекот е трајна, таа останува иста цел живот...Поздрав4е
Вратете се на почетокот Go down
milena p
Полуматурант
Полуматурант
milena p


Female
Број на мислења : 611
Age : 41
Локација : sekade po malku
Расположение : very good
Поени : 28779
Registration date : 2008-09-19

Личност како фактор за љубовта Empty
ПишувањеПредмет: Re: Личност како фактор за љубовта   Личност како фактор за љубовта Empty14.04.09 20:40

Dusata ne se menuva sama ,tuku zivotot ja menuva bez razlika dali pozitivno ili negativno.Ubavo e koga ke se spojat i nadvoresnata i vnatresnata ubavina,toa e prekrasna kombinacija.Prvenstveno od pocetok na sekoj mu e vazen izgledot neli za da nekoj go privlece,ama ponatamu toa e vo zaden plan togas preovladuva vnatresnata ubavina.Djabe ni e nekoj lepotan ili lepotica ako ne te cenat i ne go cenat toa sto go pravis za niv ili nesto drugo.Ama sepak i postoi i uste edna teorija deka covekot se menuva.Nekoj na podobro,a nekoj na poloso.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Личност како фактор за љубовта Empty
ПишувањеПредмет: Re: Личност како фактор за љубовта   Личност како фактор за љубовта Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Личност како фактор за љубовта
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Живот :: Психологија-
Отиди до: