Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Плодова вода

Go down 
+22
eli
lela
Pipolino
Sara
Natalija
avanturistka
Mimi Petreska
Biljana
Eci-Peci
beti.liz
Dali
nnatasa
Ivana-Lila
Mama Ane
Labuda
emilija poposka boshevska
Sanja_Ivana
Anjuska08
Simona's mom
lila_mk
Sun
Mande
26 posters
Отиди на страна : 1, 2, 3  Next
АвторПорака
Mande
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 33
Age : 44
Локација : asdf
Поени : 28173
Registration date : 2008-12-13

Плодова вода Empty
ПишувањеПредмет: Плодова вода   Плодова вода Empty07.02.09 17:35

денес бев на контрола и гинекологот ми кажа дека плодовата вода е намалена и ако продолжи така ќе треба да ме породат пред време :( имала некоја слично искуство? што би можело да прдизвикува намалување на плодовата вода? инаку бебето е во ред....
Вратете се на почетокот Go down
Sun
Полуматурант
Полуматурант
Sun


Female
Број на мислења : 717
Age : 41
Локација : skopje
Поени : 28651
Registration date : 2008-10-12

Плодова вода Empty
ПишувањеПредмет: Re: Плодова вода   Плодова вода Empty07.02.09 18:07

i mene mi kazuvaa taka deka mi bila namalena plodovata voda,mojot ginekolog mi vikase malku e plodova voda otidov na drug pa on mi vika dovolno si ima pl. voda i da ne znaes sto da pravis dali e tocno ili ne samo da se iznerviras nisto drugo i se si ispadna vo red so bebeto se porodiv vo 40 nedela
Вратете се на почетокот Go down
lila_mk
Полуматурант
Полуматурант
lila_mk


Female
Број на мислења : 787
Age : 46
Локација : skopje
Поени : 28896
Registration date : 2008-10-17

Плодова вода Empty
ПишувањеПредмет: Re: Плодова вода   Плодова вода Empty07.02.09 18:22

а како гледаат дека плод.вода е намалена од обичен ехо преглед или има некое специјално испитување?
Вратете се на почетокот Go down
Sun
Полуматурант
Полуматурант
Sun


Female
Број на мислења : 717
Age : 41
Локација : skopje
Поени : 28651
Registration date : 2008-10-12

Плодова вода Empty
ПишувањеПредмет: Re: Плодова вода   Плодова вода Empty07.02.09 18:25

lila_mk напиша:
а како гледаат дека плод.вода е намалена од обичен ехо преглед или има некое специјално испитување?
na obicen exo pregled se gleda toa, nema ispituvanje-barem mene ne mi pravea
Вратете се на почетокот Go down
Simona's mom
Полуматурант
Полуматурант
Simona's mom


Female
Број на мислења : 571
Age : 46
Локација : Skopje
Поени : 28828
Registration date : 2008-08-17

Плодова вода Empty
ПишувањеПредмет: Re: Плодова вода   Плодова вода Empty10.02.09 22:46

И јас имав помалку плодова вода од што требаше,плус постелката имаше калцификати и повеќе заради неа се породив со договорен царски..се беше во ред и бебето немаше последици од намаленото количество..
Вратете се на почетокот Go down
Anjuska08
Полуматурант
Полуматурант
Anjuska08


Female
Број на мислења : 1027
Age : 45
Локација : Skopje
Расположение : ОК
Поени : 28415
Registration date : 2008-11-29

Плодова вода Empty
ПишувањеПредмет: Re: Плодова вода   Плодова вода Empty10.02.09 23:52

Некаде околу 28 недела првпат открија дека плодовата вода почна да ми се намалува на обичен Ехо преглед. На наредниот преглед се беше во ред, но наскоро после тоа повторно се намали. Ми направија испитувања на трансфузиологија (хемостаза, AFA i D-dimeri) и микробиологија (chlamydia, toxoplazma, cmv, rubella), резултатите беа во ред и не открија од што се намалува. Одев редовно на ехо, секоја недела, а потоа во последните две недели на секои два дена на цтг. Ставот беше дека доколку на цтг се е во ред, нема опасност по плодот и ќе ја одржуваат бременоста колку е можно подолго. Ми пукна водењакот во 36+5 недела и ми направија царски рез наредниот ден. Со малата се беше во ред.
Вратете се на почетокот Go down
Sanja_Ivana
Полуматурант
Полуматурант
Sanja_Ivana


Female
Број на мислења : 962
Age : 40
Локација : Skopje
Расположение : Onaka
Поени : 29633
Registration date : 2008-05-09

Плодова вода Empty
ПишувањеПредмет: Re: Плодова вода   Плодова вода Empty11.02.09 14:50

Mene mi kazaa deka postelkata pocnala porano da mi zree negde vo 32 nedela, a normalno bilo vo 35, posle koga odev na kontrola vo drzavna, sekoj 2 dden odev, a nekogas i 2 pati vo den, doktorkata mi vika, namalena plodova voda imas, ke doagas sekoj den na kontrola, sledniot pat mi vika, ke te zadrzeme, puknat ti e vodenjakot, pa posle ispadna ne mi bil puknat vodenjakot, los bil aparatot. I posle 2 dena me primija na pataloska, rizicno bilo da sedam doma, toa se sluci vo 38 nedela. Deka bila namalena plodovata voda , dijagnoza oligo..... I jas znaev deka ke bide so carski poroduvanjeto. No se si izleze kako sto treba, zosto nokta si dobiv bolki i sabajleto se porodiv vo 7 i 30. Koga otidov na kontrola kaj maticnata, i i ja dadov otpusnata lista, mi kaza deka na kraj normalnoe da se namaluva plodovata voda, deka toa nisto ne e strasno, deka strasno e ako toa pocne mnogu porano, i deka vo drzavna im se stari aparatite i deka toa nemoze da se vidi mnogu ubavo. Sto e tocno zosto me gledaa na 3 aparati.
Вратете се на почетокот Go down
emilija poposka boshevska
Прваче
Прваче
emilija poposka boshevska


Female
Број на мислења : 430
Age : 42
Локација : ohrid
Поени : 28594
Registration date : 2008-12-03

Плодова вода Empty
ПишувањеПредмет: Која е нормалната количина на плодова вода?   Плодова вода Empty20.02.09 12:24

дали некој има некаква информација за тоа колку треба нормално е количината на плодова вода по месеци? На последниот преглед докторот ми рече дека бебчето е нормално развиено, мозеби имам малку помалку плодова вода??? Искрено малку ме исплаши зошто до сега само едно кило имам качено,а еве веќе влегувам во 20 недела. пишете
Вратете се на почетокот Go down
Labuda
Прваче
Прваче
Labuda


Female
Број на мислења : 263
Age : 41
Локација : Tamu nekade.....
Расположение : Labudesto:))))))))))
Поени : 28250
Registration date : 2009-02-20

Плодова вода Empty
ПишувањеПредмет: Re: Плодова вода   Плодова вода Empty20.02.09 12:30

Mislam deka nema potreba da se plasis,neznam mnogu za toa,ama stom ti e bebeto vo red togas nemas grizi..
Вратете се на почетокот Go down
lila_mk
Полуматурант
Полуматурант
lila_mk


Female
Број на мислења : 787
Age : 46
Локација : skopje
Поени : 28896
Registration date : 2008-10-17

Плодова вода Empty
ПишувањеПредмет: Re: Плодова вода   Плодова вода Empty20.02.09 12:33

bitno e da e bebceto vo red vo tie nedeli rano e da se kaze za plodovata voda duri posle 34 nedela se gleda nivoto na plodova voda . nema mesto za grizi
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30686
Registration date : 2008-11-06

Плодова вода Empty
ПишувањеПредмет: Re: Плодова вода   Плодова вода Empty20.02.09 12:34

Се согласувам со лила, така да ти останува да не се грижиш и да си задоволна со тоа што имаш качено само 1 кг. Поздрав и со лесно Smile
Вратете се на почетокот Go down
Ivana-Lila
Прваче
Прваче
Ivana-Lila


Female
Број на мислења : 111
Age : 38
Локација : skopje
Расположение : super:))))
Поени : 28410
Registration date : 2008-11-11

Плодова вода Empty
ПишувањеПредмет: Плодова вода   Плодова вода Empty10.06.09 0:24

Дали некоја знае како резултат на што може да дојде до зголемување на количината на плодова вода. Мене ми кажаа дека имам повеќе плодова вода (8 мм) и дека поради тоа можно е да се породам порано, а и плацентата почнала да ми старее. Се надевам дека барем ќе дочекам да влезам во девети
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30686
Registration date : 2008-11-06

Плодова вода Empty
ПишувањеПредмет: Re: Плодова вода   Плодова вода Empty10.06.09 7:57

Јас искрено првпат слушам сега за зголемено количество плодова вода, најчесто знам дека постои намалено количество и тоа е исто фактор за порано да се породи некој.. Како и да е, не се секирај, слушај си ги докторите и со лесно Smile
Вратете се на почетокот Go down
Ivana-Lila
Прваче
Прваче
Ivana-Lila


Female
Број на мислења : 111
Age : 38
Локација : skopje
Расположение : super:))))
Поени : 28410
Registration date : 2008-11-11

Плодова вода Empty
ПишувањеПредмет: Re: Плодова вода   Плодова вода Empty10.06.09 9:29

Мене доктор Јовковски ми кажа дека сум имала повеќе, нормално било околу 6 цм, а јас сум имала 8 цм. Ама тоа е што е. Малку ме фаќа страв, но здравје. Со Господ напред што треба да биде ќе биде. Само сакав да знам дали и некоја друга имала ист таков проблем?
Вратете се на почетокот Go down
nnatasa
Полуматурант
Полуматурант
nnatasa


Female
Број на мислења : 1260
Age : 53
Локација : seuste vo skopje.... 96, 95, 94....
Расположение : top...
Поени : 29213
Registration date : 2009-01-14

Плодова вода Empty
ПишувањеПредмет: Re: Плодова вода   Плодова вода Empty10.06.09 9:32

Ne sum slusnala deka malku poveke plodova voda bilo problem, pomalku voda E problem, no poveke... mene mi se cini deka bas poubavo e za bebeto, si ima poveke porstor ... sto znam poslednovo e od moe laicko (ne)poznavanje ne nestata..
Вратете се на почетокот Go down
Dali
Прваче
Прваче
Dali


Female
Број на мислења : 224
Age : 45
Локација : Skopje
Расположение : ok
Поени : 27575
Registration date : 2009-05-14

Плодова вода Empty
ПишувањеПредмет: Re: Плодова вода   Плодова вода Empty10.06.09 9:34

I jas prv pat slusham za ovoj problemcic, no iskreno smetam deka ne e nekoj seriozen problem. E dobro de, poveke plodova pa shto, pogolemko bazence za bebeto, da se ljuljka. Sigurno mnogu zeni go delat tvoeto iskustvo, samo e vazno da ne se opteretuvash so stravovi i samo smireno. Kolku si posmirena tolku posmireno ke ti bide teloto i bremenosta do kraj Ivance.
RAzni problemi im kazuvaat na trudnicive i na kraj se se zavrsuva fino, gabe samo stresovi.
pozdrvace
Вратете се на почетокот Go down
beti.liz
Полуматурант
Полуматурант
beti.liz


Female
Број на мислења : 842
Age : 49
Локација : Skopje
Расположение : se trudam da e ok
Поени : 27881
Registration date : 2009-05-20

Плодова вода Empty
ПишувањеПредмет: Re: Плодова вода   Плодова вода Empty10.06.09 9:41

Сличен проблем имав ама кај мене имаше маводно недостаток па било опасно да не се оштети плодот.Ако гледаат на старо или неквалитето ехо свашта може да видат.Кога се проверив на подобар апарат се установи дека нема врска.Така да не си врзувајте во крпче се што ви се кажува,не останувајте на едно мислење ако некоја сосотојба Ве загрижува.Некој доктори претеруваат со беспотребни констатации.
Вратете се на почетокот Go down
Dali
Прваче
Прваче
Dali


Female
Број на мислења : 224
Age : 45
Локација : Skopje
Расположение : ok
Поени : 27575
Registration date : 2009-05-14

Плодова вода Empty
ПишувањеПредмет: Re: Плодова вода   Плодова вода Empty10.06.09 9:48

Se slagam so beti.liz, moja rodnina shto sve ne i kazaa za bebcevo vo stomakov, mala glava, srceva mana, malo, i zenava se ispotrese za gabe, na kraj se beshe idealno.
JAs imav super doktor, toj so nishto ne me gnjaveshe, samo odlicno odlicno, me mereshe, vitaminicinja i toa, koga otidov pred krajot vo drzavna dve me vidoa i dvete razlicni konstatacii mi kazaa. Si vikam shto im e na ovie. Golema glava imal. i koga se rodi i do den denes detevo mi e proporcionalno slatko najslatko.
Zatoa uzivaj ivana.
Вратете се на почетокот Go down
Eci-Peci
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 210
Age : 41
Локација : Македонија
Поени : 27806
Registration date : 2009-04-04

Плодова вода Empty
ПишувањеПредмет: Re: Плодова вода   Плодова вода Empty10.06.09 13:09

ивана напиша:
Мене доктор Јовковски ми кажа дека сум имала повеќе, нормално било околу 6 цм, а јас сум имала 8 цм. Ама тоа е што е. Малку ме фаќа страв, но здравје. Со Господ напред што треба да биде ќе биде. Само сакав да знам дали и некоја друга имала ист таков проблем?
Јас имав повеќе плодова вода, но имав близначка бременост, затоа не мора да ти бидам некаков пример...
Имам слушнато дека гестациски дијабетес може да предизвика полихидроамнион т.е. зголемено количество плодова вода.
Дали ти рекоа да го провериш шеќерот?
Во секој случај, зголемена плодова вода не е ништо сериозно Плодова вода 767433
Вратете се на почетокот Go down
Ivana-Lila
Прваче
Прваче
Ivana-Lila


Female
Број на мислења : 111
Age : 38
Локација : skopje
Расположение : super:))))
Поени : 28410
Registration date : 2008-11-11

Плодова вода Empty
ПишувањеПредмет: Re: Плодова вода   Плодова вода Empty10.06.09 13:26

Не ми кажаа да го проверам шеќерот, но утре ќе одам кај матичниот и баш ќе му кажам, фала ти многу Еци-Пеци. Доктор Јовковски ми кажа дека не може да ја знае причината за тоа. Јас сум 34 недела бебето тежи 2260 грама. Ми кажаа дека е помалечко за 10 дена, дека плацентата почнала порано да старее и дека плодовата вода е повеќе за 2 цм од нормално и дека најверојатно порано ќе сум се породела. Се надевам дека барем ќе издржам уште една недела да влезам во девети
Вратете се на почетокот Go down
Eci-Peci
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 210
Age : 41
Локација : Македонија
Поени : 27806
Registration date : 2009-04-04

Плодова вода Empty
ПишувањеПредмет: Re: Плодова вода   Плодова вода Empty10.06.09 14:25

Ќе биде се во ред, ќе видиш
Тоа не е ништо што за 10 дена плодот бил помал, таман си е според неделата Wink
Вратете се на почетокот Go down
Biljana
Полуматурант
Полуматурант
Biljana


Female
Број на мислења : 1100
Age : 44
Локација : domce
Расположение : srekno
Поени : 28188
Registration date : 2009-05-04

Плодова вода Empty
ПишувањеПредмет: Re: Плодова вода   Плодова вода Empty05.07.09 0:05

jas imav namalena plodova voda i mi velea deka so bebeto se e vo red, NO NE BESE TAKA. Postoi objasnuvanje zosto se slucuva da se ima namalena ili zgolemena plodova voda. Sum slusala i citala za ovaa problematika. mora da postoi nesto sto dovelo do poremetuvanje na plodovata voda. A toa nesto nekade dovelo i do posledici.
Вратете се на почетокот Go down
Mimi Petreska
Полуматурант
Полуматурант
Mimi Petreska


Female
Број на мислења : 591
Age : 37
Локација : Skopje
Расположение : Ja cekame Klara sekoj moment da ne poseti! :))
Поени : 28042
Registration date : 2009-04-14

Плодова вода Empty
ПишувањеПредмет: Re: Плодова вода   Плодова вода Empty28.07.09 11:55

Samo sto se vrativ od pregled. Po posledna menstruacija sum 20ta nedela, no spored toa kako i kolku e razvieno bebceto, togas toa e 18ta nedela. napravi full screening na 4d i se si bese vo ramkite na normalata. plodovata voda mi bila namalena, a luge, ne poznavam nekoj koj sto pie poveke voda od mene. iskreno da ne piev tolku tecnosti i voda, ke znaev od sto e, ali znam kolku voda vnesuvam dnevno (minimum 1,5l) i ne mozam da razberam zosto namalena plodovata voda. granicata e od 5 - 20 kako sto znaete, jas sum momentalno na 8,2. mi zakaza za 2/3 nedeli povtorno da me vidi, i ako ne e podobrena situacijata ke mora da prevzemime nekoi merki, t.e. kako sto go razbrav ke mora da odam na klinicki. :\ ne znam, samo vikam fala bogu sto e bebceto super, ali ova me zagrizuva. mozebi i ne e nekoja strasna rabota, no sto ako ne se podobri situacijata? Znae li nekoj sto pravat na klinicki, t.e. koi merki gi prevzemaat dokolku dojde do namaluvanje na plodovata voda?
Вратете се на почетокот Go down
Biljana
Полуматурант
Полуматурант
Biljana


Female
Број на мислења : 1100
Age : 44
Локација : domce
Расположение : srekno
Поени : 28188
Registration date : 2009-05-04

Плодова вода Empty
ПишувањеПредмет: Re: Плодова вода   Плодова вода Empty28.07.09 17:03

Mimi pisuvav pogore za namelana plodova voda i jas imav namalena plodova voda ama kaj mene bese problem sto mi istekuvase a bebeto so bubrezite bese ok.neznam kaj tebe ima li nekakov iscedoksto tocno ti rekoa
Вратете се на почетокот Go down
avanturistka
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2072
Age : 45
Локација : so moite dve princezi :))
Расположение : :))
Поени : 29190
Registration date : 2008-10-02

Плодова вода Empty
ПишувањеПредмет: Re: Плодова вода   Плодова вода Empty28.07.09 17:06

Mimi Petreska напиша:
Samo sto se vrativ od pregled. Po posledna menstruacija sum 20ta nedela, no spored toa kako i kolku e razvieno bebceto, togas toa e 18ta nedela. napravi full screening na 4d i se si bese vo ramkite na normalata. plodovata voda mi bila namalena, a luge, ne poznavam nekoj koj sto pie poveke voda od mene. iskreno da ne piev tolku tecnosti i voda, ke znaev od sto e, ali znam kolku voda vnesuvam dnevno (minimum 1,5l) i ne mozam da razberam zosto namalena plodovata voda. granicata e od 5 - 20 kako sto znaete, jas sum momentalno na 8,2. mi zakaza za 2/3 nedeli povtorno da me vidi, i ako ne e podobrena situacijata ke mora da prevzemime nekoi merki, t.e. kako sto go razbrav ke mora da odam na klinicki. :\ ne znam, samo vikam fala bogu sto e bebceto super, ali ova me zagrizuva. mozebi i ne e nekoja strasna rabota, no sto ako ne se podobri situacijata? Znae li nekoj sto pravat na klinicki, t.e. koi merki gi prevzemaat dokolku dojde do namaluvanje na plodovata voda?
mimi mislam deka dr.trebal da ti objasni deka vnesuvanjeto na voda ne igra do tolku uloga na nejzino zgolemuvanje ili namaluvanje.ne se sekiraj stom ke ja sledat situacijata ,taka da se nadevam deka plodovata voda ke ti bide ok.jas za mila imav namalena ali bev vlezena vo 9 mesec znaci cel mesec me pratese i super ispadna.bez panika.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Плодова вода Empty
ПишувањеПредмет: Re: Плодова вода   Плодова вода Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Плодова вода
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 3Отиди на страна : 1, 2, 3  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Бременост и планирање семејство-
Отиди до: