Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Дали ве изнервирале учителките?

Go down 
+15
Vesna Blazevska
IGI
Rozetka
D-r Lidija Pazdrijan
Oci
sonjamfk
mare petrova
kavadarcanka
danielaval
mamazako
bella*
Daki
Mama Ane
rich_bitch1
Pipolino
19 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2
АвторПорака
Pipolino
Полуматурант
Полуматурант
Pipolino


Female
Број на мислења : 1432
Age : 46
Локација : Skopje
Расположение : se gura nekako
Поени : 28759
Registration date : 2009-02-01

Дали ве изнервирале учителките? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали ве изнервирале учителките?   Дали ве изнервирале учителките? - Page 2 Empty29.04.09 13:36

znaci gi slusnal sergej tie zborovi nekade iako ne odel vo gradinka i samoto dete(ili vie domasnite ste sugerirale) si ukapiralo deka ne e ubavo da se kazuvaat tie zborovi
sepak ne e gradinkata skolo za takvi zborovi , dali me svacas sto sakam da kazam?
Вратете се на почетокот Go down
kavadarcanka
Полуматурант
Полуматурант
kavadarcanka


Female
Број на мислења : 1176
Age : 44
Локација : kavadarci
Расположение : Феноменално
Поени : 29397
Registration date : 2008-07-07

Дали ве изнервирале учителките? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали ве изнервирале учителките?   Дали ве изнервирале учителките? - Page 2 Empty29.04.09 13:38

Штознам кај нас тука воспитачките строго се контролирани имаме добра директорка која е неколку години и затоа не ја менуваат и сите воспитачки се постари и имаат искуство со децата а и оние помлади малку ги има сакаат да се докажуваат па бидејќи сме помал град се знаеме скоро сите си ја чуваат работата воспитачките зошто да ги бие лош град низ градот па мора добро да се однесуваат и кога пијат кафе едната е на пауза другата ги чува никогаш не ги оставаат сами, ќерка ми обавезно се ми кажува така да некои работи што ги мислев дека се лоши од страна на воспитачките излегоа добри и за доброто за децата е само тоа форсирање кај нас останува што боде очи друго нема
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност
D-r Lidija Pazdrijan


Female
Број на мислења : 3132
Age : 52
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 30414
Registration date : 2009-03-04

Дали ве изнервирале учителките? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали ве изнервирале учителките?   Дали ве изнервирале учителките? - Page 2 Empty29.04.09 13:40

Pipolino напиша:
znaci gi slusnal sergej tie zborovi nekade iako ne odel vo gradinka i samoto dete(ili vie domasnite ste sugerirale) si ukapiralo deka ne e ubavo da se kazuvaat tie zborovi
sepak ne e gradinkata skolo za takvi zborovi , dali me svacas sto sakam da kazam?

Da taka e Pipolino,gi slusal...Pa nie sme takvo opstestvo kade sekoj vtor zbor ni e "pcovka" za zal...Se razbravme...Mozebi ne e vo direktna relacija,ama sepak...Gradinka si e gradinka,doma si e doma...
Вратете се на почетокот Go down
kavadarcanka
Полуматурант
Полуматурант
kavadarcanka


Female
Број на мислења : 1176
Age : 44
Локација : kavadarci
Расположение : Феноменално
Поени : 29397
Registration date : 2008-07-07

Дали ве изнервирале учителките? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали ве изнервирале учителките?   Дали ве изнервирале учителките? - Page 2 Empty29.04.09 13:45

Во Кавадарци и дома и во градинка да е исто ќе пцуе тука барем тоа е секојдневие кога ќе се видиш со некој прво што ќе кажиш кај си да те е...
Вратете се на почетокот Go down
Rozetka
Полуматурант
Полуматурант
Rozetka


Female
Број на мислења : 728
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : extra
Поени : 28250
Registration date : 2009-02-24

Дали ве изнервирале учителките? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали ве изнервирале учителките?   Дали ве изнервирале учителките? - Page 2 Empty29.04.09 13:45

[quote="sonjamfk"]koga go zapisavme marko vo gradinka ne prasaa dali nosi pelena, nie rkovme, da za sekoj slucaj, ama kaka i mocka vo noksir od 8 meseci, ako im rece deka saka da kaka da go stavat na noksir. pomina izvesno vreme i marko gledam se ukutil i mu vikam sto pravis, toj kakam vo pelena.jas odma zemav da go stavam na noksir ama toj ne. go ostaviv ajde da ne go prekinam i drugiot den i vikam na ucitelkata, vava i vaka, a i na nas ni se iskaka. meme pritisokot 2000, zasto ne go stavivte na noksir, pa neli nosi pelena. meme uste poveke mi se stemni, neli vi rekovme deka od mal e na noksir zasto sega go zbunuvate deteto...... niv im e polesno taka , ama za deteto ne, kako ke stvori navika ako ednas pravi edno ,drug pat drugo.[/q

Sonja istiot slucaj i kaj nas so pelenite.Doma ja prasuvam Eva za mockanje i kakanje i taa i sama si kazuva a tamu im e tesko da ja prasaat i da ja stavat na solja.Nekolku pati gi zamoliv da ja prasuvaat cesto i da i ukazat deka i tamu treba da si kaze,kako sto kazuva doma,ama mi vikaat deka e rano i deka sama ke si kazuva koga ke pocne da se cuvstvuva spremna za toa.Deteto mi se odvikna od kazuvanje,sega sme pak na pocetokot, doma si kazuva a tamu ne,i koga ja prasam dali mockala vo solja mi vika deka ne ja stavale.Se nerviram posto e golema veke za peleni a na dobar pat bevme da se odvikne skros.
Вратете се на почетокот Go down
Pipolino
Полуматурант
Полуматурант
Pipolino


Female
Број на мислења : 1432
Age : 46
Локација : Skopje
Расположение : se gura nekako
Поени : 28759
Registration date : 2009-02-01

Дали ве изнервирале учителките? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали ве изнервирале учителките?   Дали ве изнервирале учителките? - Page 2 Empty29.04.09 13:46

hahah
samo sto sprotivno gi tolkuvame doma si e doma
i gradinka si e gradinka
gradinkata ja gledam kako edna od popametnite odluki sto sum gi napravila vo zivotot
Вратете се на почетокот Go down
IGI
Прваче
Прваче
IGI


Female
Број на мислења : 121
Age : 45
Локација : Skopje
Расположение : in good mood
Поени : 27707
Registration date : 2009-04-09

Дали ве изнервирале учителките? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали ве изнервирале учителките?   Дали ве изнервирале учителките? - Page 2 Empty11.05.09 20:13

Ви ги читам муабетиве и си мислам-Па како ги чувате децата дома?Не работите?Или баби и дедовци ги чуваат?Мојот оди во градинка од 1год.А јас почнав на работа кога имаше 4мес.Дома го чуваа баба му и дедо му и нисто не разбираше.КОга тргна во градинка и прооде и почна да збори.Стана поснаодлив(ваљда мора тамо сам да се снаоѓа).Се си има и своја добра страна.Иначе ја обожава градинката.
Јас сум за чување дома, ама да си го чува мајката.
А учителките во градинка гледаат да си го олеснат животот, и сто посто ги мрзи да им го соблакаат бодито,па пелената,па хулахопките....Е тоа многу ме нервира.Па тоа им е работа.Ама барем си се тешам со тоа дека штом сака да оди во градинка сигурно му е убаво со нив
Вратете се на почетокот Go down
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност
Vesna Blazevska


Female
Број на мислења : 896
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 28395
Registration date : 2009-04-28

Дали ве изнервирале учителките? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали ве изнервирале учителките?   Дали ве изнервирале учителките? - Page 2 Empty06.07.09 10:11

Sin mi odese vo koco racin, gradinkata na vodno, jas vo 4 godini ne najdov edna zamerka na ucitelkite.
Вратете се на почетокот Go down
Ana.b
Прваче
Прваче
Ana.b


Female
Број на мислења : 414
Age : 41
Локација : Skopje
Поени : 27953
Registration date : 2009-04-07

Дали ве изнервирале учителките? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали ве изнервирале учителките?   Дали ве изнервирале учителките? - Page 2 Empty17.07.09 12:15

Иако сеуште не сум мајка,потполно се сложувам со сите вас.Јас сум по струка наставничка за одделенска настава-за жал неработам по струката и најискрено кога одев на пракса и на стажирање,што се видов,без зборови останав.Какви луѓе работат како наставници и воспитувачи,па тие самите не се сакаат,а не па децата да ги сакаат-ги мрзи што живеат.Има исклучоци-им пружам рака,но ретки се.Или ке сретнете некоја млада наставничка што поима нема како да си го организира часот или некоја што пред 10 год. требале во пензија да ја пратат-оние што работат по стариот систем-се дерат по децава,само на табла пишуваат,не им е гајле дали некој сватил нешто или не.

Не сакам да пишувам конкретен пример како една млада наставничка запоставуваше прваче,го игнорираше и секој ден на родителите им ја полнеше главата како детево за ништо не го бива,а проблемот беше кај нејзе,а не кај детето-она едноставно не го сакаше тоа дете.

Јас се сретнав со тие родители и им кажав се.
Извинете што ви досаѓам на сите,ама стварно сум разочарана какви се луѓе работат на вакви места-каде треба да се вложи многу труд,внимание и љубов(верувајте има многу способни наставници и воспитувачи,но тие никогаш немаат шанси да дојдат до работно место)
Вратете се на почетокот Go down
Ana.b
Прваче
Прваче
Ana.b


Female
Број на мислења : 414
Age : 41
Локација : Skopje
Поени : 27953
Registration date : 2009-04-07

Дали ве изнервирале учителките? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали ве изнервирале учителките?   Дали ве изнервирале учителките? - Page 2 Empty17.07.09 12:20

И само уште нешто на кратко ке напишам-на факултет се не учат,само тоа што стварно ке ни биде потребно не.Само еден професор еднаш на предавање убаво ни кажа како да се привлече вниманието на детето,без да треба викање,заканување-како во пракса.
Вратете се на почетокот Go down
KATIC
Полуматурант
Полуматурант
KATIC


Female
Број на мислења : 1434
Age : 41
Локација : Domicka
Расположение : vo iscekuvaje.... za laparoskopija
Поени : 28949
Registration date : 2009-02-16

Дали ве изнервирале учителките? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали ве изнервирале учителките?   Дали ве изнервирале учителките? - Page 2 Empty17.07.09 12:46

i jas nemam deca ama mene menerviraa koga ucev .... na primer edna nastavnicka vo osnovno po angliski od sto ne me sakase (bidejki odev na kurs po angliski kaj druga nastavnicka a ne kaj nea) sekoj cas me ispituvase i mi davase nekoi teski lekcii za ucenje , sto gi nemase noi vo knigata.... gi naogase koj znae od kade i za da dobijam 5 sekoj cas me "cedese"..... odvaj cekav da zavrsam i da ne ja gledam poveke , a sega koga ke me vidi saka da i zaboruvam.... vakvo nesto vo zivotot nemam na nikogo napraveno ama nea i ja vrtam glavata.... mislam deka zivotot mi go skrati togas.... proleav solzi kolku edno ezero od nea...

A koga odev na praksa , se trudev da odrzam cas najmnogu sto mozam.... mladite ucitelki sekogas pozitivni oceni ni davaa ama starite sekogas najduvaa maani... a i tesko na decata so tie babicki bese.... od stol na stanuvaa, samo im vikaa i ne odrzuvaa casovi kako sto treba.... zaklucok- barajte mladi ucitelki ako sakate kaj decata da imate uspeh
Вратете се на почетокот Go down
Ana.b
Прваче
Прваче
Ana.b


Female
Број на мислења : 414
Age : 41
Локација : Skopje
Поени : 27953
Registration date : 2009-04-07

Дали ве изнервирале учителките? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали ве изнервирале учителките?   Дали ве изнервирале учителките? - Page 2 Empty17.07.09 13:06

ох Катич,во мојот случај постарите наставнички едвај чекаа да дојдеме ние студентките и да го напуштат часот,многу некој ме видел и слушнал како сум предавала.Ке дојдеа,ке го пополнеа дневникот и викаат-јас сум во ходникот ако ти треба нешто викни ме.
Вратете се на почетокот Go down
Teodora
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 2
Age : 49
Локација : Skopje
Поени : 29936
Registration date : 2007-12-28

Дали ве изнервирале учителките? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали ве изнервирале учителките?   Дали ве изнервирале учителките? - Page 2 Empty07.08.09 15:24

Koga bev 8 mesec bremena, go nosev moeto dete (koe imase 3 godini) i deteto na komsikata isto 3 godini. Nivnata grupa e na sprat, pa morav so dvete da se kacuvam po skali, da gi soblekuvam, da im oblecam toplonki. Ja zamoliv vospituvackata da mi pomogne, i zamislete mi rece deka ne mozela da gi ostavi drugite deca sami ( inaku zanimalnata od mestoto za oblekuvanje e 2 metra). I da e taka ( a ne e bidejki sledniot den ja vidov kako pravi muabet so nekoj roditel, a decata sami slobodno se setaat po spratot-ne vo zanimalnata), mozese da zamoli koleska da pomogne - ne sum 8 mesec bremena so godini pa da ja maltretiram sekoj den so pomaganje. Od togas ne ja smetam za covek. :boks:
Вратете се на почетокот Go down
Marija Atanasova
Почетник
Почетник
Marija Atanasova


Female
Број на мислења : 3
Age : 54
Локација : Skopje, Macedonia
Расположение : позитивно
Поени : 26401
Registration date : 2009-12-05

Дали ве изнервирале учителките? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали ве изнервирале учителките?   Дали ве изнервирале учителките? - Page 2 Empty06.12.09 0:25

Најпрво, ве поздравувам како нов член!
Мојата постара сестра работи во градинка, како воспитувачка (макар што и нема некоја посебна разлика од работата на негувателката, иако тоа се забележува во големата група). Работи со, во просек, 20-22 деца, родени во 2006-та година, со уште постара колешка, која е пред пензија. Тешко и е. Повеќето родители се задоволни од неа, но има и такви кои не го сакаат кај неа токму тоа што е праведна, а чува и деца на побогати, како и внуци на нејзини колешки. Се труди да постигне успех и се срами од оние поради кои ги бие глас дека само ,,пијат кафе,, и ,,гледаат каталози од Авон,,. Јас ги носам моите деца во друга градинка и не сум секогаш задоволна, ама подобро да се дружат со врсници, отколку со поголемите деца од мојата зграда. Поздрав!
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Дали ве изнервирале учителките? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали ве изнервирале учителките?   Дали ве изнервирале учителките? - Page 2 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Дали ве изнервирале учителките?
Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 2Отиди на страна : Previous  1, 2
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Деца-
Отиди до: