Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Искашлување на шлаем

Go down 
+37
sonja colakova
popaj
Tifani
Juni08_Andrea
Domi
jas.and
Sandra_Anja
Biljana
monabombona
Gordana Natovska
ana80
JANA BELKOKESKA
Mama Vase
Nate_David
jasmina,mina
Monika
desi
Pravnicka28
tanjasofija
viktorija
sneze
anetapp
Kikic
Mimi22
Goca
acemkd1
elena.nikoloska
Dragana
Mama Ane
Pipolino
sashka26
Emi
Denicija
vecki
mirecv
verce
Anika
41 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
АвторПорака
Gordana Natovska
Прваче
Прваче
Gordana Natovska


Female
Број на мислења : 256
Age : 41
Локација : Veles
Поени : 27617
Registration date : 2009-05-16

Искашлување на шлаем - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Искашлување на шлаем   Искашлување на шлаем - Page 6 Empty29.06.09 13:17

i nie go imavme istiot problem so Jovana ednas ne napolni so slajm i so antibiotik i inhalacija i pomina ama od jakiot antibioik fana kandida za nekolku dena pak ja poftori nemozese da spie od slajmot ja odnesov na lekar najmnogu za da ja slusne doktor.i da vidam sto ke kaze ni dade kapki za vo usta Bisolvon,jas od tuka pravo vo apteka i na svoja raka sekako so konsultacija na aptekar si pobarav sirup na prirodna baza mi go preporacaa Primula i fala mu na gospod sega Jovana e super inaku bev resena za vadenje na slajm so perduv podobro so babini lekuvanja otkolku antibiotik dodeka se moze bez nego bidejki mnogu opaga imunitetot od antibioticite
Вратете се на почетокот Go down
monabombona
Прваче
Прваче
monabombona


Female
Број на мислења : 354
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : nasmeana, sakam koga ne e toplo
Поени : 27430
Registration date : 2009-06-29

Искашлување на шлаем - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Искашлување на шлаем   Искашлување на шлаем - Page 6 Empty29.06.09 18:26

не знам дали веќе некој спомнал за семе од лен, ама испробано делува за смирување и чистење на шлаем. Потопете една супена лажица лен во 200мл вода да одстои преку ноќ. Сабајлето се пие само течноста. Малку е лигава и столицата може да стане посјајна и лигава, ама тоа така треба. Нема контраиндикации. А за камилица и деца, мене ми препорачаа во ниедна комбинација да не употребувам цвет од камилица, заради алергии.
Вратете се на почетокот Go down
Biljana
Полуматурант
Полуматурант
Biljana


Female
Број на мислења : 1100
Age : 44
Локација : domce
Расположение : srekno
Поени : 28218
Registration date : 2009-05-04

Искашлување на шлаем - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Искашлување на шлаем   Искашлување на шлаем - Page 6 Empty24.07.09 10:51

i nie imame golem problem so slaemot, koga iamse gorana 1 godina mi nastina i toa ubavo i togas mi kaci i temperatura i slaem se napolni i usinjata ja zabolea. Ottogas do sega (sega imame4 godini) pri sekoe pojako nastinuvanje nie imame bolkui vo usite i slaem obavezno. No edna druga rabota me interesira i koga sme zdravi slaemot go imame moze ne tolku mnogu da ni smeta kako koga sme bolni ama sepak ni stoi na grloto i ni smeta.Se milasm i se cudam dali e slaemot ostatok od nastinakata koj ne e isfrlen ili postoi nekoja bakterija. Pa me interesira dragi majki dali i kaj ves se slucuva ovaa situacija ili ne i mislite li deka moze e vo prasanje nekoja bakterija ili samo slaem koj ni smeta i koj morame na razni nacini da go otsranime.
Вратете се на почетокот Go down
Sandra_Anja
Бруцош
Бруцош
Sandra_Anja


Female
Број на мислења : 2057
Age : 42
Локација : Скопје
Расположение : насмеана
Поени : 29902
Registration date : 2008-07-14

Искашлување на шлаем - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Искашлување на шлаем   Искашлување на шлаем - Page 6 Empty24.07.09 10:54

Sakas da kazes deka 4 godini posledovatelno si ima slajm???
Ne znam, a na kontrola da ja odneses? Ne veruvam deka e bakterija, togas cesto bi se razboluvala so temperatura. A, da ne i e na noseto?
Вратете се на почетокот Go down
Biljana
Полуматурант
Полуматурант
Biljana


Female
Број на мислења : 1100
Age : 44
Локација : domce
Расположение : srekno
Поени : 28218
Registration date : 2009-05-04

Искашлување на шлаем - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Искашлување на шлаем   Искашлување на шлаем - Page 6 Empty24.07.09 10:59

Sandra koga ne e nastinata voopsto nema problem so nosot a koga ke nastine normalno ke i potece koristam AQUA maris i noseto zaedno so grlceto ke pomine so antibiotik ama slaem se sozdrava i i smeta dovolno ke ispovrati koga e bolna posle koga ke ozdravi nekako ne se oseka tolku ama se gleda deka go ima i samo si go podirnuva grlceto macejki se da go isfrli. Se plasam da ne e nekoja bakterija ili samo slaem koj ne e zalecen odnosno koj ne sme go isfrlile ............ neznam sto da mislam pedijatarot kaj nas go imame za ukras
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30716
Registration date : 2008-11-06

Искашлување на шлаем - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Искашлување на шлаем   Искашлување на шлаем - Page 6 Empty24.07.09 11:02

Па земете брисеви и ќе си бидете начисто Smile
Вратете се на почетокот Go down
Sandra_Anja
Бруцош
Бруцош
Sandra_Anja


Female
Број на мислења : 2057
Age : 42
Локација : Скопје
Расположение : насмеана
Поени : 29902
Registration date : 2008-07-14

Искашлување на шлаем - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Искашлување на шлаем   Искашлување на шлаем - Page 6 Empty24.07.09 11:02

Pa, neka i napravat krvna slika i bris od nos i grlo, ke se vidi.
Stom ne kacuva teperatura i ne i se spusta na gradi, ne se sekiraj. Ke i se iscisti so tek na vreme, so pomos na mnogu tecnosti i sekako, ako ste vo moznost na more, ili reodvno soleni kapki.
Вратете се на почетокот Go down
jas.and
Почетник
Почетник
avatar


Male
Број на мислења : 17
Age : 47
Локација : skopje
Поени : 27103
Registration date : 2009-07-20

Искашлување на шлаем - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Искашлување на шлаем   Искашлување на шлаем - Page 6 Empty24.07.09 16:26

probajte so sirup APIFORTE , jas go kupuvam vo vitalija a go ima i vo Zegin, isto tak ae dobar , i e od bilki i med
Вратете се на почетокот Go down
Anika
Матурант
Матурант
avatar


Female
Број на мислења : 1576
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : кисело весело
Поени : 28703
Registration date : 2008-12-05

Искашлување на шлаем - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Искашлување на шлаем   Искашлување на шлаем - Page 6 Empty24.07.09 16:30

jas.and напиша:
probajte so sirup APIFORTE , jas go kupuvam vo vitalija a go ima i vo Zegin, isto tak ae dobar , i e od bilki i med

Овој сируп не е за искалѓување на шлаем туку за подобрување на имунитетот и организмот.
Вратете се на почетокот Go down
jas.and
Почетник
Почетник
avatar


Male
Број на мислења : 17
Age : 47
Локација : skopje
Поени : 27103
Registration date : 2009-07-20

Искашлување на шлаем - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Искашлување на шлаем   Искашлување на шлаем - Page 6 Empty27.07.09 9:10

postoi apiforte i za iskasluvanje na slaem, jas go koristev za kerka mi
Вратете се на почетокот Go down
Domi
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 1
Age : 50
Локација : Skopje
Поени : 27036
Registration date : 2009-07-30

Искашлување на шлаем - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Искашлување на шлаем   Искашлување на шлаем - Page 6 Empty30.07.09 9:52

Аника и Веки, ќе може ли да ми кажете Ве молам како да стапам во контакт со бабата што вади шлаеми? Ви благодарам многу однапред.
Вратете се на почетокот Go down
vecki
Форумска фаца
Форумска фаца
vecki


Female
Број на мислења : 4525
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 30770
Registration date : 2008-05-05

Искашлување на шлаем - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Искашлување на шлаем   Искашлување на шлаем - Page 6 Empty30.07.09 14:47

ке ти пратам бр на пп
Вратете се на почетокот Go down
Juni08_Andrea
Бруцош
Бруцош
Juni08_Andrea


Female
Број на мислења : 2579
Age : 47
Локација : Tamu kaj sto mi e najubavo!!!!
Расположение : Prednovogodisno!
Поени : 30099
Registration date : 2008-01-11

Искашлување на шлаем - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Искашлување на шлаем   Искашлување на шлаем - Page 6 Empty24.11.09 2:38

Pred 1 nedela Andrea kaci tem. i kivase i pocna noseto da i teci.Se javivme kaj dok.rece deka vladej virus i deka nema potreba da ja nosime osven ako se vlosi poveke.Ali sega uste i teci noseto i kako da ima slajm pa tesko i e da spie.Pred nekoj den pred da zaspie se zakasla i ispovrati slajm.Ali ima uste.Sega ja citav temata i bev so lazice da i go nadraznam grlceto da povrati ali poprvo jas ke povratev nego Andrea.I ne uspeavme,nemozev dolgo da i go zadrzam laziceto mi bese strav,mi izgledase kako davenje,mi bese zal da go gledam da se maci a jas da i drzam laziceto vo usta.I se otkazav od toa.Nekade imam citano na forumot za tapkanje ali nemozam da najdam kako e toa tapkanje i dali toa bese za isfrluvanje na sljam???A za priroden lek so pienje znam deka nema sansi da go ispie,osven voda i mleko drugo nema sansi ni da lizne a ne da go ispie.
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31106
Registration date : 2007-11-19

Искашлување на шлаем - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Искашлување на шлаем   Искашлување на шлаем - Page 6 Empty24.11.09 2:48

Vesna da, tapkaj ja na grpceto toa ke i go odlepi slaemot i ke go isfrli, i ne vikaj nema sansi, na sila nekogas ke i davas nesto, jas na primer za grloto pregoren seker sum i davala so spric so lazenje so trista placki

neka pie poveke tecnosti, sokovi, caevi mleko nemora sega mnogu posto i toa e leplivo, nejze sega i treba nesto da go razreduva slaemot i ke go isfri polesno.
i stavaj ja da spie na visocka pernica stom tesko spie, nejze i nadoaga slaemce i i stavara problem
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31106
Registration date : 2007-11-19

Искашлување на шлаем - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Искашлување на шлаем   Искашлување на шлаем - Page 6 Empty24.11.09 2:52

sonja colakova напиша:

Еми многу е важно додека ја тапкаш по
грпчето да биде со главата наведната надолу. Легни ја на кревет и стави
и перница под мешето и тапкај во ритам како что чука срцето. Тоа е
правилно тапкање или дренажа, така им прават и во болница. Ќе видиш
колку е подобро.

eve ti kako da ja tapkas, jas vaka pravev se raskasluvase posle toa
taka treba
Вратете се на почетокот Go down
Juni08_Andrea
Бруцош
Бруцош
Juni08_Andrea


Female
Број на мислења : 2579
Age : 47
Локација : Tamu kaj sto mi e najubavo!!!!
Расположение : Prednovogodisno!
Поени : 30099
Registration date : 2008-01-11

Искашлување на шлаем - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Искашлување на шлаем   Искашлување на шлаем - Page 6 Empty24.11.09 5:09

Emi fala mnogu za sovetot.Utre ke probam,sega ja legnav da spie.ke probam i slez da i dadam ,mislam ke najdam da kupam vo mak.prodavnica.
Emi se slozuvam ,nekogas i so sila mora da im se dade,ali do sega ne sme bile bas bolnicki pa ne sum i davala nisto od ova ali koga e za sokce,cajce,ne saka ni da proba.Za mleko i doktorkata ni rece sto pomalce da pie,a drugi tecnosti poveke.Uste ednas fala na brziot odgovor i pomos.Pozdrav!
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31106
Registration date : 2007-11-19

Искашлување на шлаем - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Искашлување на шлаем   Искашлување на шлаем - Page 6 Empty28.11.09 16:28

Kako e Andrea Vesne?
Вратете се на почетокот Go down
Tifani
Полуматурант
Полуматурант
Tifani


Female
Број на мислења : 1005
Age : 47
Локација : makedonija
Расположение : dobra sum
Поени : 28262
Registration date : 2009-04-14

Искашлување на шлаем - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Искашлување на шлаем   Искашлување на шлаем - Page 6 Empty14.12.09 9:43

Filip pocna da mi kasla ne mnogu no nekako zaripnato,suvo, osven propolis neznam sto drugo da mu dadam na prirodna baza,neznam dali da go nosam na lekar ili doma prvo da probam
Вратете се на почетокот Go down
popaj
Почетник
Почетник
avatar


Male
Број на мислења : 64
Age : 40
Локација : skopje
Поени : 26531
Registration date : 2009-12-03

Искашлување на шлаем - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Искашлување на шлаем   Искашлување на шлаем - Page 6 Empty15.12.09 1:53

nie koristime edno sirupce so med uste vo start koga ke pocne da kasla od iskustvo se pokaza dobar zasto lezese na pulmologija duri prt pati uste od 4 mesesi se macime so ovoj problem a sirupceto e vaka nie go pravime vo sise ona so cucla i stavame 50ml med ,30ml maslinovo maslo, dva limuna iscedeni normalno i nekolku kapki rakija zasto e bebence a za vozrasni edna caska od malite ali mislam stvarno za vozrasni i otkako go koristime sme ok


i zaboraviv se dava tri pati na den po edna supena lazica vopsto ne e
stetno ili ke gi povrati ili ke gi iskaka slajmovite i ke mu omekne
grlceto
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31106
Registration date : 2007-11-19

Искашлување на шлаем - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Искашлување на шлаем   Искашлување на шлаем - Page 6 Empty15.12.09 1:55

filip kasla suvo i zaripnato mislam deka nema slaem??
odnesi go na lekar tifani!!
Вратете се на почетокот Go down
sonja colakova
Полуматурант
Полуматурант
sonja colakova


Female
Број на мислења : 577
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : љубопитно
Поени : 28683
Registration date : 2008-09-14

Искашлување на шлаем - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Искашлување на шлаем   Искашлување на шлаем - Page 6 Empty15.12.09 7:08

Јас на децава редовно им го правам чајот од семиња штом почне грлото да ги фаќа.
3 лажици семе од анасн
3 лажици семе лен
3 лажици синап
гранче бел слез се вари во 1 литро вода додека не извтие до пола. Без разлика дали има шлајм или не ќе му го олесни искашлувањето иили го ифрла шлајмот преку кашлање или измет.
Вратете се на почетокот Go down
kokiche
Почетник
Почетник
kokiche


Female
Број на мислења : 19
Age : 52
Локација : Prilep
Поени : 26393
Registration date : 2009-12-08

Искашлување на шлаем - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Искашлување на шлаем   Искашлување на шлаем - Page 6 Empty15.12.09 7:27

Sonja,dali toa mu doaga gusto kako sirup ili e kako caj.Dali ima ubav vkus ili go zasladuvas?
Вратете се на почетокот Go down
Tifani
Полуматурант
Полуматурант
Tifani


Female
Број на мислења : 1005
Age : 47
Локација : makedonija
Расположение : dobra sum
Поени : 28262
Registration date : 2009-04-14

Искашлување на шлаем - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Искашлување на шлаем   Искашлување на шлаем - Page 6 Empty15.12.09 11:18

Emi напиша:
filip kasla suvo i zaripnato mislam deka nema slaem??
odnesi go na lekar tifani!!

Go odnesov Emi na lekar i dobro postapiv,Filip kasla poradi mnogu vospaleno grlo,nema slajmovi,ama eve pocnav od vcera da mu varam caj od kromid,limon,med i leneno seme,pa potoa mi kazuva deka mu e podobro.Mislev deka nema da saka da go pie,mnogu e pribirliv ama eve cudno duri i sam mi bara od cajot
Вратете се на почетокот Go down
Sandra_Anja
Бруцош
Бруцош
Sandra_Anja


Female
Број на мислења : 2057
Age : 42
Локација : Скопје
Расположение : насмеана
Поени : 29902
Registration date : 2008-07-14

Искашлување на шлаем - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Искашлување на шлаем   Искашлување на шлаем - Page 6 Empty15.12.09 11:22

Ako nema slajm, ne mu davaj sirupi ili caevi za iskasluvanje, samo za smiruvanje.
Вратете се на почетокот Go down
Tifani
Полуматурант
Полуматурант
Tifani


Female
Број на мислења : 1005
Age : 47
Локација : makedonija
Расположение : dobra sum
Поени : 28262
Registration date : 2009-04-14

Искашлување на шлаем - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Искашлување на шлаем   Искашлување на шлаем - Page 6 Empty15.12.09 11:26

Ne znam za sto e ovoj so kromidot sto mu go davam ama gledam deka mu e podobro od nego
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Искашлување на шлаем - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Искашлување на шлаем   Искашлување на шлаем - Page 6 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Искашлување на шлаем
Вратете се на почетокот 
Страна 6 of 7Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Здравје :: Здравје на деца-
Отиди до: