Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Самодоверба

Go down 
+9
nafi
SonjuS*
obicna
Emi
lela
ivana_in love
Laura
kara
Natalija
13 posters
АвторПорака
Natalija
Полуматурант
Полуматурант
Natalija


Female
Број на мислења : 1160
Age : 42
Локација : istocno od rajot
Расположение : nestrplivo
Поени : 29052
Registration date : 2008-08-30

Самодоверба Empty
ПишувањеПредмет: Самодоверба   Самодоверба Empty14.01.09 10:39

Kolku imate samodoverba? Moze li da se zgolemi, kako? Edno vreme pred mnogu godini mi se slucuvase momceto koe jas ce go zasakav i da ne znae deka postojam, a tie sto mene me sakaa, mene ne mi se dopagjaa voopsto. I taka mi opadna samodoverbata strasno. Vo eden moment pomisliv deka ne sum ubava i nikogas nema decko da si najdam. I togas si rekov ma ostavigi na strana maskite i pocnav so humor, optimizam, druzenje i samodoverbata mi se vrati dvojno poveke i togas go uloviv mm. Potocno jas i ne se potrudiv, toj me brkase i na krajot me fati. hihi hihi
Sega ponekogas custvuvam kako mi opagja samodoverbata, ama se boram protiv toa. Mislam deka e mnogu vazna rabota vo zivotot.
Вратете се на почетокот Go down
kara
Полуматурант
Полуматурант
kara


Female
Број на мислења : 1111
Age : 41
Локација : Makedonija
Расположение : прекрасно е да си мама
Поени : 29164
Registration date : 2008-09-01

Самодоверба Empty
ПишувањеПредмет: Re: Самодоверба   Самодоверба Empty14.01.09 11:14

Наталија, самодовербата се гради врз сопствениот карактер... За да ја зголемиш самодовербата, треба претходно да станеш свесна и самата да се спознаеш за тоа каква и колкава е твојата вредност. Ти самата мораш прво да се самоанализираш, да ги утврдиш и своите недостатоци( никој не е совршен) и да она што ќе увидиш како твоја доблест и позитивни особини, на нив да работиш и се повеќе да ги усовршуваш. Само така ќе ја зголемиш самодовербата. Па, кога сите тие особини ќе ги усовршиш со највисок степен, тогаш и самата во одредени ситуации ќе можеш прво да се потпреш на самата себе, а потоа и другите во тебе ќе гледаат некаква стабилност и сигурност. Е, токму тогаш е моментот да согледаш дека вредиш и дека ако си успеала некому да му помогнеш со некој свој совет, ти си добила на вредност, а тоа е најголемиот услов кој си го исполнила за да веруваш во себе дека си способна за се што сакаш во животот да го направиш. Само напред и работи на себе. Ти посакувам многу среќе и успех. Само пред се, започни со поставување на свои ПРИНЦИПИ и секогаш држи се до нив. Чао. Поздрав :kis heart:
Вратете се на почетокот Go down
Laura
Прваче
Прваче
Laura


Female
Број на мислења : 355
Age : 45
Локација : центар
Поени : 28194
Registration date : 2008-12-25

Самодоверба Empty
ПишувањеПредмет: Re: Самодоверба   Самодоверба Empty14.01.09 11:15

Natalija напиша:

Sega ponekogas custvuvam kako mi opagja samodoverbata, ama se boram protiv toa. Mislam deka e mnogu vazna rabota vo zivotot.

Mazhite sakaat samouvereni zheni. Pod hitno da se vratish vo forma. Самодоверба 267988

Самодоверба 767433
Вратете се на почетокот Go down
Natalija
Полуматурант
Полуматурант
Natalija


Female
Број на мислења : 1160
Age : 42
Локација : istocno od rajot
Расположение : nestrplivo
Поени : 29052
Registration date : 2008-08-30

Самодоверба Empty
ПишувањеПредмет: Re: Самодоверба   Самодоверба Empty14.01.09 11:21

Laura напиша:
Mazhite sakaat samouvereni zheni. Pod hitno da se vratish vo forma. Самодоверба 267988

Самодоверба 767433

Znam ama sega koga se soocuvam so problemot so zabremenuvanje mnogu e tesko da se odrzi na visoko nivo. Ama zborot ne mi bese samo za mene i ne mi e bas mene nekoj problem tuku onaka da si diskutirame.
Вратете се на почетокот Go down
Laura
Прваче
Прваче
Laura


Female
Број на мислења : 355
Age : 45
Локација : центар
Поени : 28194
Registration date : 2008-12-25

Самодоверба Empty
ПишувањеПредмет: Re: Самодоверба   Самодоверба Empty14.01.09 11:34

Natalija напиша:
Laura напиша:
Mazhite sakaat samouvereni zheni. Pod hitno da se vratish vo forma. Самодоверба 267988

Самодоверба 767433

Znam ama sega koga se soocuvam so problemot so zabremenuvanje mnogu e tesko da se odrzi na visoko nivo. Ama zborot ne mi bese samo za mene i ne mi e bas mene nekoj problem tuku onaka da si diskutirame.

Natalija, ti vekje go dade odgovorot ushte koga gore go postavi i prashanjeto za diskusija. Ja znaesh formulata, znaesh shto pali i kako pali, noshalantnost i odvazhnost. Smile

Koga vekje spomna zabremenuvanje, da kazham deka nikoja od nas ne treba da se definira ili vrednuva sebe si po toa dali e majka ili dali voopshto kje stane toa eden den. Pred da podarime zhivot na nekoe slatko bebe, na prvo mesto treba da go stavime nashiot zhivot. Site nie treba da imame svoi lichni postignuvanja i toa na razlichni polinja, izborot e tvoj. Svrti malku na kreativnost i rezultatite kje bidat neminovni! flower
Вратете се на почетокот Go down
ivana_in love
Прваче
Прваче
ivana_in love


Female
Број на мислења : 181
Age : 38
Локација : te
Расположение : vo iscekuvanje...
Поени : 28224
Registration date : 2008-11-18

Самодоверба Empty
ПишувањеПредмет: Re: Самодоверба   Самодоверба Empty14.01.09 12:41

samodoverbata e cuvstvo od koe site imame potreba i ni dava volja za zivot.Mislam deka samodoverbata e neprekinlivo povrzana so stravot..."Podarok" od izgubenata samodoverba e-kompleksot a tesko e da se zivee so nego...
Вратете се на почетокот Go down
lela
Форумска фаца
Форумска фаца
lela


Female
Број на мислења : 4973
Age : 52
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 31497
Registration date : 2008-09-14

Самодоверба Empty
ПишувањеПредмет: Re: Самодоверба   Самодоверба Empty14.01.09 13:45

Natali prvo treba covek da se saka sam sebesi,da se ceni,sto se zezam jas da bides Narcis(ama samo za sebe) i ke imas golema samodoverba.A za problemot so zabremenuvanjeto e bas za nego treba da imas golema samodoverba,da veruvas deka se ke bidi,da bides pozitivna,da ne dozvolis na nikogo da te povredi ili da te navredi zatoa sto seuste ne si zabremenila.
Jas vo novava god.vlega so golema samodoverba,znam koja sum,sto sum i kolku vredam i ne dozvoluvam nikoj da me navredi,ili ponizi ili napravi nevredna zatoa sto seuste ne sum zatrudnela.Veruvam vo Gospod i toj mi e naj golema verba i so taa verba mi se zgolemuva samodoverbata.
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31056
Registration date : 2007-11-19

Самодоверба Empty
ПишувањеПредмет: Re: Самодоверба   Самодоверба Empty14.01.09 22:27

ама некако Господ како да ме подзаборавил, нека ми даде сила да се изборам
Вратете се на почетокот Go down
Laura
Прваче
Прваче
Laura


Female
Број на мислења : 355
Age : 45
Локација : центар
Поени : 28194
Registration date : 2008-12-25

Самодоверба Empty
ПишувањеПредмет: Re: Самодоверба   Самодоверба Empty14.01.09 22:42

Emi напиша:
ама некако Господ како да ме подзаборавил, нека ми даде сила да се изборам

Emi glavata gore, posle loso ide dobro, nema da te odmine... flower
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31056
Registration date : 2007-11-19

Самодоверба Empty
ПишувањеПредмет: Re: Самодоверба   Самодоверба Empty14.01.09 23:43

Лаура се најубаво ти посакувам, се трудам да бидам јака, ми успева некако со вас
Вратете се на почетокот Go down
obicna
Форумска фаца
Форумска фаца
obicna


Female
Број на мислења : 4100
Age : 41
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 30634
Registration date : 2008-07-19

Самодоверба Empty
ПишувањеПредмет: Re: Самодоверба   Самодоверба Empty15.01.09 3:47

Samodoverba imam polno. Nekoi teski raboti u zivotot mi pokaza kolku samo mozam i kolku vredam. Sve sto se saka se moze. Moze da bide tesko dodeka da uspeam toa sto sakam ama ko ke se ispolni uste povejke sila dobivam. Ne gubam nadez deka gospod me zaboravil, znam deka ima od loso poloso i ke pomine i toj period, posle sonceto sekogas doagja.
Вратете се на почетокот Go down
SonjuS*
Бруцош
Бруцош
SonjuS*


Female
Број на мислења : 2925
Age : 38
Локација : Домче се досадувам
Расположение : најпрекрасно
Поени : 29316
Registration date : 2008-07-11

Самодоверба Empty
ПишувањеПредмет: Re: Самодоверба   Самодоверба Empty18.01.09 3:10

Оф самодоверба....леле мислев дека ја имам во изобилие...ама некогаш премногу се разочарувам...
си верувам на самата себе..ама не премногу...
свесна сум дека некои работи не се така како што мислам...кога сум лошо расположена...ама некогаш сето тоа е посилно од мене...
Вратете се на почетокот Go down
nafi
Прваче
Прваче
nafi


Female
Број на мислења : 180
Age : 48
Локација : skopje
Поени : 28222
Registration date : 2008-12-12

Самодоверба Empty
ПишувањеПредмет: Re: Самодоверба   Самодоверба Empty18.01.09 10:47

Самодовербата е да веруваш во себе но пред се да се сакаш себеси онаква каква што си и да си угодуваш.
Вратете се на почетокот Go down
ivi
Полуматурант
Полуматурант
ivi


Female
Број на мислења : 664
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : odlicnooooooooooooooo
Поени : 29245
Registration date : 2008-05-06

Самодоверба Empty
ПишувањеПредмет: Re: Самодоверба   Самодоверба Empty22.01.09 13:48

И јас имам голем проблем со самодовербата.Знам дека прво треба да се сакам себеси за и другите да ме сакаат и ценат,ама некако не ми иде.Многу често се случува да сум разочарана од самата себе,а и ме држи веќе подолго време,па на сите им делувам како да имам проблеми и секогаш ме прашуваат што ми е.
Вратете се на почетокот Go down
wisna
Полуматурант
Полуматурант
wisna


Female
Број на мислења : 612
Age : 35
Локација : Lost...
Поени : 29772
Registration date : 2008-02-08

Самодоверба Empty
ПишувањеПредмет: Re: Самодоверба   Самодоверба Empty07.04.09 3:22

Да, имам голема самодоверба.. самодовербата го достигнува врвот кога се повлекувам во себе, во тоа секогаш успевам, секогаш сум сигурна дека нема да погрешам Самодоверба 127667
Вратете се на почетокот Go down
fibimk
Бруцош
Бруцош
fibimk


Female
Број на мислења : 2158
Age : 50
Локација : Makedonija
Расположение : voglavno OK
Поени : 29049
Registration date : 2009-02-25

Самодоверба Empty
ПишувањеПредмет: Re: Самодоверба   Самодоверба Empty07.04.09 20:43

Jas nemam samodoverba voopsto....taa e ednakva na nula!i jas ne znam zosto,sum se ispituvala dosta,nemam los karakter,ama nekako trnliv mi e patot do zvezdite.Sve sto sum napravila vo zivotov mi s e pokazalo kako gresno,sekoja greska skapo ja plakam...pa se prasuvam sto e rabotata?mojata sreka,izgledot,karakterot????I kako da imam samodoverba?Ne mozam da resam da napravam poteg vo zivotov zosot ne go znam ishodot kakov ke e......Ne mozam da resam da ja smenam rabotata zosot se prasuvam dali ke najdam nova??? Mi vikaat deka sum negativec...pa mozda i se vo pravo lugeto!Ali da ne mi se vo kozava!Od koga mi se desi edna slucka pred 2 godini....od togas sum vakva....a porano ne bev...ali ete covek se menuva!
Вратете се на почетокот Go down
Barbie
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 567
Локација : Skopje
Поени : 27477
Registration date : 2009-06-12

Самодоверба Empty
ПишувањеПредмет: Re: Самодоверба   Самодоверба Empty31.07.09 4:39

Imam golema samodoverba.Otsekogas ja imam.Ne se zamaram so toa koj sto zboruva za mene ili dali nekoj ke me navredi.So takvi licnosti ne vredi da se zamaram.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Самодоверба Empty
ПишувањеПредмет: Re: Самодоверба   Самодоверба Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Самодоверба
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Живот :: Психологија-
Отиди до: