Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Kако напредува бебето додека е во мешето

Go down 
+90
Arhangel
Misticia
anence
Elena Petrovska
beti.liz
M A M I
baby24
smisjana
Goddess^
kalipso
vasidora
bibe85
NONE-BT
alex
sanja83
Vesna Blazevska
dianan
Radmila
adi
tweety
Zvezdicka
Mama Ane
Ance-J
Христина
Snegulka
borjanka
obicna
xxx
bile2
anastasia
lela
mimoza
eli
aleksandra
Biljana
rich_bitch1
jasmina,mina
Sandra_Anja
BaMbYnA
Mimi Petreska
lejdi
Emilija
Mirka
radmia
Mami4ka
sneze
kara
Natalija
Ivana-Lila
natali
Slavica 1977
Goca
MajaS.
Sanja ss
Inana
bubamara
Damjana
rosii
Anika
nnatasa
pepa
avanturistka
D-r Lidija Pazdrijan
maja90
sofi47
ana_jana
karolina
Labuda
mami29
nuc
Sara
Doricka
Diana
Mande
bica
Anjuska08
vecki
beti 24
marina_m
Arnaudova Milena
lila_mk
sreknja
Ilince
bordan
mimka
AIDA
ElenaJo
marijajovanova
PaceStojanovska
Lili
94 posters
Отиди на страна : Previous  1 ... 10 ... 17, 18, 19  Next
АвторПорака
Misticia
Полуматурант
Полуматурант
Misticia


Female
Број на мислења : 1006
Age : 43
Локација : Скопје
Расположение : бррррр
Поени : 29112
Registration date : 2008-08-31

Kако напредува бебето додека е во мешето - Page 18 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Kако напредува бебето додека е во мешето   Kако напредува бебето додека е во мешето - Page 18 Empty19.11.09 13:09

Vesna Blazevska напиша:
A ja sto da kazam ... 3,5 kg ima sega, radi mojot dijabetes...do karaj kolku ke kaci ne znam...sigurno nad 4kg....mnogu e 4kg. Kако напредува бебето додека е во мешето - Page 18 163998

внук ми се роди со 4,900, се роди на Велигден и се вика Христијан и сега веќе е голем
да видиш каков беше за штипење, како на сумо борач му се преклопуваа мевца многу го сакав (и сега го сакам) слатко бебе беше - само ме потсети
мислам дека ќе бидете ок со бебето
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Бруцош
Бруцош
Emilija


Female
Број на мислења : 2687
Age : 46
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 29719
Registration date : 2008-07-11

Kако напредува бебето додека е во мешето - Page 18 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Kако напредува бебето додека е во мешето   Kако напредува бебето додека е во мешето - Page 18 Empty19.11.09 13:12

Не е толку многу Smile Не се секирај. Ќе биде појако и поубаво ќе цица. Големите бебиња, особено оние чии што мајки имале шеќер губат доста родилна тежина во старт. Ама брзо ќе ја надокнади.
Вратете се на почетокот Go down
Misticia
Полуматурант
Полуматурант
Misticia


Female
Број на мислења : 1006
Age : 43
Локација : Скопје
Расположение : бррррр
Поени : 29112
Registration date : 2008-08-31

Kако напредува бебето додека е во мешето - Page 18 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Kако напредува бебето додека е во мешето   Kако напредува бебето додека е во мешето - Page 18 Empty19.11.09 13:14

јас инаку бев на контрола вторникот
Фала Богу бебето се развива одлично рачиња ноџиња срце желудник мочен меур се видовме, коските му се добро развиени
клоца се почесто и почесто и силно
не дека е битно за развојот ама да се пофалам дека е девојка Kако напредува бебето додека е во мешето - Page 18 Icon_flower

а за големината не им верувам многу пошто за симона на државна ме излажаа дека е премала а немаше никаква врска, сега немам ни прашано

kara напиша:
денес бев на контрола и бебето за една недела качило само 70 грама... минатиот вторник беше 3,100 а денес 3.170... имам причина за грижа?дали застанува со растењето сега на крајот, наместо нагло да напредува? др. вели дека си е таман бебето ама јас малце сум скептична... очекував поголемо да биде...

можда праело вежби аеробик за да не се здебели од сето тоа јадење - клоцаше многу Kако напредува бебето додека е во мешето - Page 18 69779 без љутиш се зезам
Вратете се на почетокот Go down
Misticia
Полуматурант
Полуматурант
Misticia


Female
Број на мислења : 1006
Age : 43
Локација : Скопје
Расположение : бррррр
Поени : 29112
Registration date : 2008-08-31

Kако напредува бебето додека е во мешето - Page 18 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Kако напредува бебето додека е во мешето   Kако напредува бебето додека е во мешето - Page 18 Empty19.11.09 13:17

kara напиша:
денес бев на контрола и бебето за една недела качило само 70 грама... минатиот вторник беше 3,100 а денес 3.170... имам причина за грижа?дали застанува со растењето сега на крајот, наместо нагло да напредува? др. вели дека си е таман бебето ама јас малце сум скептична... очекував поголемо да биде...

можда праело вежби аеробик за да не се здебели од сето тоа јадење - клоцаше многу hihi без љутиш се зезам
Вратете се на почетокот Go down
eli
Полуматурант
Полуматурант
eli


Female
Број на мислења : 1033
Age : 37
Локација : Скопје
Расположение : Нестрпливо:)))
Поени : 29644
Registration date : 2008-05-03

Kако напредува бебето додека е во мешето - Page 18 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Kако напредува бебето додека е во мешето   Kако напредува бебето додека е во мешето - Page 18 Empty19.11.09 15:56

Женски моето бебенце нонстоп ика значи по 3,4 пати во денот ве молам кажете ми што значи тоа??? Почна страв да ме фака незнам дали е нормално, зашто некои трудници не ни знаат дека бебето може да ика во стомак....
Вратете се на почетокот Go down
Misticia
Полуматурант
Полуматурант
Misticia


Female
Број на мислења : 1006
Age : 43
Локација : Скопје
Расположение : бррррр
Поени : 29112
Registration date : 2008-08-31

Kако напредува бебето додека е во мешето - Page 18 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Kако напредува бебето додека е во мешето   Kако напредува бебето додека е во мешето - Page 18 Empty19.11.09 18:14

ика?
а од каде знаеш дека ика?
има гинеколог на форумот ама стварно прв пат слушам те молам пиши за ова
Вратете се на почетокот Go down
eli
Полуматурант
Полуматурант
eli


Female
Број на мислења : 1033
Age : 37
Локација : Скопје
Расположение : Нестрпливо:)))
Поени : 29644
Registration date : 2008-05-03

Kако напредува бебето додека е во мешето - Page 18 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Kако напредува бебето додека е во мешето   Kако напредува бебето додека е во мешето - Page 18 Empty19.11.09 19:03

Да Мистициа ика, баш она икање и ми подрипнува тоа место се осека незнам како да ти објаснам, ама 100% ика ај ке видам ке пишам на докторката.
Вратете се на почетокот Go down
Arhangel
Прваче
Прваче
Arhangel


Female
Број на мислења : 173
Age : 44
Локација : ohrid
Поени : 27124
Registration date : 2009-08-03

Kако напредува бебето додека е во мешето - Page 18 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Kако напредува бебето додека е во мешето   Kако напредува бебето додека е во мешето - Page 18 Empty19.11.09 19:09

Eli ne se grizi,i mojov bebus mnooogu ikase dodeka mi bese vo meseto..Nekogas znaese da me razbudi vo 3-4 sabajle i da si ika po pola saat.Sega mi e smesno,ama i jas togas bv mnogu uplasena..Doktorot mi rece nisto strasno,verojatno pie odpoveke od plodovata voda...Hmm,i mene ne mi bese jasen odgovorot,ama to e to,nemase so da se pravi..
A inaku i sega dosta cesto mi ika..Srce moe,dosadna e ovaa ikavica..
Вратете се на почетокот Go down
Misticia
Полуматурант
Полуматурант
Misticia


Female
Број на мислења : 1006
Age : 43
Локација : Скопје
Расположение : бррррр
Поени : 29112
Registration date : 2008-08-31

Kако напредува бебето додека е во мешето - Page 18 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Kако напредува бебето додека е во мешето   Kако напредува бебето додека е во мешето - Page 18 Empty19.11.09 19:27

бебињава се закон Smile
Вратете се на почетокот Go down
eli
Полуматурант
Полуматурант
eli


Female
Број на мислења : 1033
Age : 37
Локација : Скопје
Расположение : Нестрпливо:)))
Поени : 29644
Registration date : 2008-05-03

Kако напредува бебето додека е во мешето - Page 18 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Kако напредува бебето додека е во мешето   Kако напредува бебето додека е во мешето - Page 18 Empty19.11.09 19:31

Архангел сега ме смири малку, значи тоа е нормално Kако напредува бебето додека е во мешето - Page 18 Icon_flower Фала ти , ке видиме овој мојов бебуш кога ке се роди дали ке си ика пак ахахаха
Вратете се на почетокот Go down
Mimi Petreska
Полуматурант
Полуматурант
Mimi Petreska


Female
Број на мислења : 591
Age : 37
Локација : Skopje
Расположение : Ja cekame Klara sekoj moment da ne poseti! :))
Поени : 28042
Registration date : 2009-04-14

Kако напредува бебето додека е во мешето - Page 18 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Kако напредува бебето додека е во мешето   Kако напредува бебето додека е во мешето - Page 18 Empty19.11.09 19:32

Jas potvdruvam, bebceto na eli ika!! Smile)) i toa baagi ika. Najverojatno se podnapiva poveke vodicka, nisto strasno.
Вратете се на почетокот Go down
eli
Полуматурант
Полуматурант
eli


Female
Број на мислења : 1033
Age : 37
Локација : Скопје
Расположение : Нестрпливо:)))
Поени : 29644
Registration date : 2008-05-03

Kако напредува бебето додека е во мешето - Page 18 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Kако напредува бебето додека е во мешето   Kако напредува бебето додека е во мешето - Page 18 Empty19.11.09 19:34

Хахаххаа и ти ме насмеа Мими сведок си ми Kако напредува бебето додека е во мешето - Page 18 Icon_flower Ете женички Мими го осети мојот бебуш како ика чудно чувство стварно и незнаеш како да му помогнеш да престане...
Вратете се на почетокот Go down
Bojana R.
Почетник
Почетник
Bojana R.


Female
Број на мислења : 43
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : fino :)
Поени : 26563
Registration date : 2009-11-04

Kако напредува бебето додека е во мешето - Page 18 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Kако напредува бебето додека е во мешето   Kако напредува бебето додека е во мешето - Page 18 Empty19.11.09 23:44

eli напиша:
Женски моето бебенце нонстоп ика значи по 3,4 пати во денот ве молам кажете ми што значи тоа??? Почна страв да ме фака незнам дали е нормално, зашто некои трудници не ни знаат дека бебето може да ика во стомак....


ne se sekiraj, i moeto bebence mnogu ika , go prasav ginekologot i mi kaza deka seto toa e normalno kako sto nie ikame taka i ono, neznam kolku imaat i drugite informacija, no toj period koga ika bebeto, togas si go cica i palecot flower Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
Irena Trajkovska
Прваче
Прваче
Irena Trajkovska


Female
Број на мислења : 385
Age : 45
Локација : Цврсто на земја
Расположение : Супер
Поени : 29036
Registration date : 2008-06-20

Kако напредува бебето додека е во мешето - Page 18 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Kако напредува бебето додека е во мешето   Kако напредува бебето додека е во мешето - Page 18 Empty20.11.09 12:24

Vcera bev na kontrola vo28 nedela me gledase d-r Dimcev i bebinjata odlicno napreduvaat . Doktorot e prezadovolen vika kako za bliznaci e dolicno, odat edna nedela ponapred t.e spored merkite sega se 29 nedela i nekoj den.Ednoto tezi 1.300 a drugoto 1.400.Mnogu se nemirni doktorot edvaj gi izmeri.Dvete se karlicno postaveni i pomoe baranje a i mora taka, ke se poragam so carski rez.Vcera primiv edna inekcija za sozrevanje na belite drobovi i denes ke odam uste ednas
Вратете се на почетокот Go down
Mimi Petreska
Полуматурант
Полуматурант
Mimi Petreska


Female
Број на мислења : 591
Age : 37
Локација : Skopje
Расположение : Ja cekame Klara sekoj moment da ne poseti! :))
Поени : 28042
Registration date : 2009-04-14

Kако напредува бебето додека е во мешето - Page 18 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Kако напредува бебето додека е во мешето   Kако напредува бебето додека е во мешето - Page 18 Empty20.11.09 15:11

Bojana R. напиша:
eli напиша:
Женски моето бебенце нонстоп ика значи по 3,4 пати во денот ве молам кажете ми што значи тоа??? Почна страв да ме фака незнам дали е нормално, зашто некои трудници не ни знаат дека бебето може да ика во стомак....


ne se sekiraj, i moeto bebence mnogu ika , go prasav ginekologot i mi kaza deka seto toa e normalno kako sto nie ikame taka i ono, neznam kolku imaat i drugite informacija, no toj period koga ika bebeto, togas si go cica i palecot Kако напредува бебето додека е во мешето - Page 18 Icon_flower Kако напредува бебето додека е во мешето - Page 18 Icon_biggrin

Znaci cucleto na Eli si go cica prsteto skoro ceeeeel den! Smile) Sonce malo, ikalo i si go cicalo prsteto.... Eli, zamisli ja koga ke se rodi, kako si go cica palceto Smile)
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Матурант
Матурант
Zvezdicka


Female
Број на мислења : 1683
Age : 43
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 29816
Registration date : 2008-08-29

Kако напредува бебето додека е во мешето - Page 18 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Kако напредува бебето додека е во мешето   Kако напредува бебето додека е во мешето - Page 18 Empty20.11.09 15:14

Irence super a dali zanes dali se maski ili zenski? ili si imas od sekoe po edno?? Smile
Вратете се на почетокот Go down
Mimi Petreska
Полуматурант
Полуматурант
Mimi Petreska


Female
Број на мислења : 591
Age : 37
Локација : Skopje
Расположение : Ja cekame Klara sekoj moment da ne poseti! :))
Поени : 28042
Registration date : 2009-04-14

Kако напредува бебето додека е во мешето - Page 18 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Kако напредува бебето додека е во мешето   Kако напредува бебето додека е во мешето - Page 18 Empty20.11.09 15:28

Irena Trajkovska напиша:
Vcera bev na kontrola vo28 nedela me gledase d-r Dimcev i bebinjata odlicno napreduvaat . Doktorot e prezadovolen vika kako za bliznaci e dolicno, odat edna nedela ponapred t.e spored merkite sega se 29 nedela i nekoj den.Ednoto tezi 1.300 a drugoto 1.400.Mnogu se nemirni doktorot edvaj gi izmeri.Dvete se karlicno postaveni i pomoe baranje a i mora taka, ke se poragam so carski rez.Vcera primiv edna inekcija za sozrevanje na belite drobovi i denes ke odam uste ednas

Masala, neka se zivi, zdravi, i do kraj da si napreduvaat super! Doznavte sto se? Smile)) Mene epteeeeeen bi me kopkalo da znam!
Вратете се на почетокот Go down
kara
Полуматурант
Полуматурант
kara


Female
Број на мислења : 1111
Age : 41
Локација : Makedonija
Расположение : прекрасно е да си мама
Поени : 29184
Registration date : 2008-09-01

Kако напредува бебето додека е во мешето - Page 18 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Kако напредува бебето додека е во мешето   Kако напредува бебето додека е во мешето - Page 18 Empty20.11.09 15:34

И моето бебе ика Ели... тоа не е ништо страшно... јас уште прв пат кога го осетив тоа, го прашав др... тој ми кажа дека е малце полакомо и си голта плодова водичка, која е стерилна и поради тоа после ика... така да немаш причина за паника...
Вратете се на почетокот Go down
avanturistka
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2072
Age : 45
Локација : so moite dve princezi :))
Расположение : :))
Поени : 29190
Registration date : 2008-10-02

Kако напредува бебето додека е во мешето - Page 18 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Kако напредува бебето додека е во мешето   Kако напредува бебето додека е во мешето - Page 18 Empty20.11.09 17:08

mislam deka irena kaza oti i dvete i se maski.
Вратете се на почетокот Go down
bubamara
Полуматурант
Полуматурант
bubamara


Female
Број на мислења : 759
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : Ја сакам мојата сончка!
Поени : 29648
Registration date : 2008-06-02

Kако напредува бебето додека е во мешето - Page 18 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Kако напредува бебето додека е во мешето   Kако напредува бебето додека е во мешето - Page 18 Empty20.11.09 17:13

Е гледам зборите за икањето Smile И Јана мноооогу знаеше да ика, јас првин се вадев од памет, се додека не прочитав дека е тоа многу честа и нормална појава..во третото тромесечје па ептен интензивно, мислам немаше ден да не ја фати барем една серија икање, само ми мрдаше стомакот во правилни интервали Smile  Инаку и кога се роди, првите месеци, море какви први, до кај 5-6 месеци многу често икаше.
Вратете се на почетокот Go down
jasmina,mina
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2244
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 30124
Registration date : 2008-07-29

Kако напредува бебето додека е во мешето - Page 18 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Kако напредува бебето додека е во мешето   Kако напредува бебето додека е во мешето - Page 18 Empty20.11.09 17:39

anence напиша:
mene vcera doktorkata mi rece deka bebceto mi e postaveno torzo ili dorzo pojma nememam kako mi kaza ima nekoja iskustvo so ovaa polozba da mi objasni poveke sto znaci?
да не мислиш трансверзус положба,првпат слушам за оваа положба торзо а ако е трансверзус второто мое дете е така родено во таква положба на единствениот начин за оваа положба а тоа е со царски рез!
Вратете се на почетокот Go down
Irena Trajkovska
Прваче
Прваче
Irena Trajkovska


Female
Број на мислења : 385
Age : 45
Локација : Цврсто на земја
Расположение : Супер
Поени : 29036
Registration date : 2008-06-20

Kако напредува бебето додека е во мешето - Page 18 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Kако напредува бебето додека е во мешето   Kако напредува бебето додека е во мешето - Page 18 Empty20.11.09 22:25

Mimi Petreska напиша:
Irena Trajkovska напиша:
Vcera bev na kontrola vo28 nedela me gledase d-r Dimcev i bebinjata odlicno napreduvaat . Doktorot e prezadovolen vika kako za bliznaci e dolicno, odat edna nedela ponapred t.e spored merkite sega se 29 nedela i nekoj den.Ednoto tezi 1.300 a drugoto 1.400.Mnogu se nemirni doktorot edvaj gi izmeri.Dvete se karlicno postaveni i pomoe baranje a i mora taka, ke se poragam so carski rez.Vcera primiv edna inekcija za sozrevanje na belite drobovi i denes ke odam uste ednas

Masala, neka se zivi, zdravi, i do kraj da si napreduvaat super! Doznavte sto se? Smile)) Mene epteeeeeen bi me kopkalo da znam!

Mimi i dvete se maski flower
Вратете се на почетокот Go down
soledad
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1063
Age : 35
Локација : DOMA
Расположение : vozbudeno i nestrplivo
Поени : 28031
Registration date : 2009-04-08

Kако напредува бебето додека е во мешето - Page 18 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Kако напредува бебето додека е во мешето   Kако напредува бебето додека е во мешето - Page 18 Empty25.11.09 14:50

denes bevme na pregled so mm.bebeto super se razviva mu gi vidov racinjata,nozinjata....epten sme happy.samo uste e rano za da go odredat polot.ke pocekam uste 1 mesec. Kако напредува бебето додека е во мешето - Page 18 Icon_flower ete go i na slikce Kако напредува бебето додека е во мешето - Page 18 Icon_flower
Вратете се на почетокот Go down
Annabel
Прваче
Прваче
Annabel


Female
Број на мислења : 378
Age : 46
Локација : Skopje
Расположение : Super esenko
Поени : 27039
Registration date : 2009-09-27

Kако напредува бебето додека е во мешето - Page 18 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Kако напредува бебето додека е во мешето   Kако напредува бебето додека е во мешето - Page 18 Empty25.11.09 14:59

Bojana R. напиша:
eli напиша:
Женски моето бебенце нонстоп ика значи по 3,4 пати во денот ве молам кажете ми што значи тоа??? Почна страв да ме фака незнам дали е нормално, зашто некои трудници не ни знаат дека бебето може да ика во стомак....


ne se sekiraj, i moeto bebence mnogu ika , go prasav ginekologot i mi kaza deka seto toa e normalno kako sto nie ikame taka i ono, neznam kolku imaat i drugite informacija, no toj period koga ika bebeto, togas si go cica i palecot flower Very Happy

А какво е чувството, зашто јас не знам да го препознаам....
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Матурант
Матурант
Zvezdicka


Female
Број на мислења : 1683
Age : 43
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 29816
Registration date : 2008-08-29

Kако напредува бебето додека е во мешето - Page 18 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Kако напредува бебето додека е во мешето   Kако напредува бебето додека е во мешето - Page 18 Empty25.11.09 15:39

E toa i mene me intaresira. Kako razlikuvate dali mrda ili ika?
Jas veke go cuvstvuvam mnogu pocesto da se mrda a i navecer dodeka spiejam znae da me zagolicka fino .. sonce na mama edvaj cekam da si go gusnam Smile
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Kако напредува бебето додека е во мешето - Page 18 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Kако напредува бебето додека е во мешето   Kако напредува бебето додека е во мешето - Page 18 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Kако напредува бебето додека е во мешето
Вратете се на почетокот 
Страна 18 of 19Отиди на страна : Previous  1 ... 10 ... 17, 18, 19  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Бременост и планирање семејство-
Отиди до: