Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Инаетење

Go down 
+25
Viki J.N.
Sanja_Ivana
Cvetce
Sestricka
elena.nikoloska
vesna-1
juli i nina
dance1980
avanturistka
Simona's mom
Mimi
Sandra_Anja
Mama Ane
Misticia
Kinky
Anika
nikolina008
mamazako
Berta
sneze
Emi
kinder
taci
BILE-ENA
moja Ina
29 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2
АвторПорака
Sandra_Anja
Бруцош
Бруцош
Sandra_Anja


Female
Број на мислења : 2057
Age : 42
Локација : Скопје
Расположение : насмеана
Поени : 29902
Registration date : 2008-07-14

Инаетење - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Инаетење   Инаетење - Page 2 Empty14.01.09 15:33

Se soglasuvam so Kinky. I nie doma za nesto sto ne treba da cepka i fakja ne i vikame NE, tuku se obiduvame da i go svrtime vnimanieto so nesto interesno za nea.
No, imame problem koga ke otideme na gosti kaj sto ima deca. Tie pogolemi i nisto ne i davaat, (da ne skrsela itn.) a na nea se i e interesno, i nemam so sto drugo da ja zaigram. I mnogu mi e krivo sto vo takvi situacii si go ogranicuvam deteto i ne mozam da mu dozvolam da se opusti. Dobro e sto ne se treska od zemja i ne place, samo nekogas koga ke treba da izlezeme, a ona se zaigrala, se luti i bega, ama brzo se soocuva.
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29909
Registration date : 2008-08-26

Инаетење - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Инаетење   Инаетење - Page 2 Empty14.01.09 16:11

Sandra, zatoa jas sekogas mu nosam na Aleksej od negovite igracki sekade kade sto odime:). I koga nekoe dete mu zeme igracka, jas gi vadam nasite, pa posle toa dete bara so niv da si igra, a Alek ne gi dava:))).
Вратете се на почетокот Go down
Sandra_Anja
Бруцош
Бруцош
Sandra_Anja


Female
Број на мислења : 2057
Age : 42
Локација : Скопје
Расположение : насмеана
Поени : 29902
Registration date : 2008-07-14

Инаетење - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Инаетење   Инаетење - Page 2 Empty14.01.09 16:24

Dobra ideja:) Koga ke dojadt kaj nas na gosti, se frlaat po igrackite, Anja i doma ne moze da si igra:) Samo, vo ovoj slucaj, na moj teren sigurno nema da go dozvolam toa. Mene mi e strav da ne pocne i Anja taka da se odnesuva, gledajki gi drugite deca i da stane sebicna:(
Вратете се на почетокот Go down
sneze
Бруцош
Бруцош
sneze


Female
Број на мислења : 2129
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : ок
Поени : 29104
Registration date : 2008-11-21

Инаетење - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Инаетење   Инаетење - Page 2 Empty14.01.09 16:26

себичност за играчки е нормална работа кај дечињата , како ќе си растат така повеќе ќе разбираат.
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31106
Registration date : 2007-11-19

Инаетење - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Инаетење   Инаетење - Page 2 Empty14.01.09 16:33

кај нас помина таа себичност за играчките иако мислев деканема никогаш да пројде,
јас мислам дека родителите не ги даваат играчките а не децата, јас незнам колку пати на милена од раце сум и зела играчка да ја дадам на друго дете само за да ја научам да дели
Вратете се на почетокот Go down
Mimi
Прваче
Прваче
Mimi


Female
Број на мислења : 286
Age : 51
Локација : Skopje
Поени : 28896
Registration date : 2008-08-01

Инаетење - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Инаетење   Инаетење - Page 2 Empty15.01.09 11:43

Мислам дека во контекст на ова педагошки се препорачува кога забрануваш нешто веднаш да кажеш што може, на пример: не штекерот, еве играчка. Само треба навистина време и нерви.
Вратете се на почетокот Go down
Simona's mom
Полуматурант
Полуматурант
Simona's mom


Female
Број на мислења : 571
Age : 46
Локација : Skopje
Поени : 28858
Registration date : 2008-08-17

Инаетење - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Инаетење   Инаетење - Page 2 Empty15.01.09 15:15

Кинки,ме насмеавте со Алфред Smile Ние немаме именце,ама исто како и вие,не правиме табу од деловите од телото.
А за темата,синоќа бевме на роденден кај еден тригодишник,и Симона стварно влезе во елемент.Динамична и зборлеста како што си е,сака да истражува и дури непријатно ми стана гледајки ги другите деца како седат на под и си играат ТИВКО,а таа захтева да оди во кујната и да види што има таму,или да оди кај другите играчки во спалната,или отвара и затвара врата.Другите родители не ги погледнуваа децата си правеа муабет а јас и мм како на игли бевме цело време.Една од мајките ми призна дека ваквите проблеми ги решава со тепање sokiran и дека затоа нејзиното дете е мирно и послушно а нашето не.А кога си одевме кога врисна да плаче,10 минути се убедувавме да се облечеме..
Спротивно на ова во градинка е права бубалка,пред нас некако повеќе си дозволува..
Веќе не знам дали е до темперамент,или ја преминавме границата на слобода и разгаленост.
Ух,тешко малку ми дојде пишувајки го ова
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29909
Registration date : 2008-08-26

Инаетење - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Инаетење   Инаетење - Page 2 Empty16.01.09 14:56

Simona's mom, i jas od toa se plasam, da ne ja pomineme granicata na liberalnost. T.e. da ne ja pomesame liberalnosta so razmazenost:).
A za tepanjeto... sto da recam... mnogu mi e zal za taa nevina dusicka sto jade kjotek:(((. Ne deka razbira zasto e tepano... I ne e "mirno i poslusno" dete, tuku isplaseno robotce:(.
Zestok protivnik sum na fizickoto kaznuvanje. Ostava traumi za cel zivot.

Inace, vcera Aleksej bese za primer, me napravi lazga:))).
Tatko mi go iznese nadvor, i jas detalno mu objasniv kakvi sceni da ocekuva, deka naselbata ke ja digne vo vozduh, a Alek ni glas ne pusti. Cel saat so dedo mu u dvajcata batkovci, pa duri i za raka go setaa eeejjj!! Bev sokirana. I koga se vratija, razbira se, dobiv lekcija "zasto lazes deka Aleksej e bucen, vidis kolku bese tivok so mene". Aaaa, mi dojde da puknam.
Вратете се на почетокот Go down
avanturistka
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2072
Age : 45
Локација : so moite dve princezi :))
Расположение : :))
Поени : 29220
Registration date : 2008-10-02

Инаетење - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Инаетење   Инаетење - Page 2 Empty16.01.09 15:07

od koga ne odi mila vo gradinka veke cela nedela zbesna,ne sedi mirna nitu edna sekunda ajde resivme deka treba pocesto da ja izvagame nadvor deka ke se izduva ,ali posle nikako nesaka da se vrati doma,so pistenje se vrakame cela zgrada znae deka se pribirame.ne saka da spie voopsto preku den a navecer legnuva kasno duri po eden po polnok ete sinoka posle eden ipol si legna a sabajle radi kazna rekov ke ja razbudam porano za da prespie porucek ,a be nesaka da stane.kaj i da ja nosam namesto da igra so decata taa gi gura,veke mi e sram i po gosti da ja nosam ,a istoto se slucuva i koga ni doagaat .a dodeka idese vo gradinka ne bese vakva ,daj boze da se smeni koga ke pocne vo vtornik vo gradinka.se probav so arno ali nebiva ,dajte sovet.
Вратете се на почетокот Go down
dance1980
Почетник
Почетник
dance1980


Female
Број на мислења : 7
Age : 44
Локација : veles
Поени : 28001
Registration date : 2009-01-18

Инаетење - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Инаетење   Инаетење - Page 2 Empty21.01.09 15:21

da i ja mislam deka decata ne znaat sto e toa inat iako nekogas nas nekoi nivni raboti ne vadat od pamet a niv seto toa im e igra i ja swe kontroliram da ne i vikam ama nekogas i za najmala sitnica ke ja iskaram i za se drugo predhodno sto sum se kontrolirala.tie barem dodeka se mali sakaat da bidat vo centarot na vnimanieto i stom zabelezat deka ne gi gledame vednas ni privlekuvaat vnimanie eve sega mene nmarija me vlece da sednam so nea na zemja da si igrame
Вратете се на почетокот Go down
juli i nina
Почетник
Почетник
juli i nina


Female
Број на мислења : 15
Age : 37
Локација : probistip
Расположение : zavisi kako koga
Поени : 28005
Registration date : 2009-01-17

Инаетење - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Инаетење   Инаетење - Page 2 Empty21.01.09 16:53

za inaet mojava kerka gi ima premnogu taa misli deka so inaet i so lutenje se dobiva se duri koa ke ja skaram zatoa sto mi vodi inaet taa pocnuva da se udira samata i legnuva na pod i se srdi
Вратете се на почетокот Go down
vesna-1
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 6
Age : 48
Локација : tetovo
Расположение : relativno e OK
Поени : 27944
Registration date : 2009-01-31

Инаетење - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Инаетење   Инаетење - Page 2 Empty01.02.09 0:11

Mi olesni koga procitav sto vi se slucuva. Imam bliznacinja od tri godini. Ne se znae koe od koe e poinaet. Koga nekoj ke me prasa koj e e ponemirno velam deka se menuvaat na dva casa :-). I Vistina e. Koga ednata si tera inaet, drugata e pravo srce. Vistina e deka so arno poveke ima efekt ama koj da ima zivci sekogas da se bide smiren i da gi fatis so arno. Zatoa neka vi bide uteha deka dva inaeti e poloso od eden. A moite toa go imaat vo genite. Jas bik, tie jarci :-)
Вратете се на почетокот Go down
elena.nikoloska
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 6
Age : 42
Локација : skopje
Поени : 27820
Registration date : 2009-02-23

Инаетење - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Инаетење   Инаетење - Page 2 Empty24.02.09 13:53

I mojot Filip ima 21 mesec i e premnogu inaetliv,dodeka za kinenje na hartija kaj nego seuste e najinteresna igra.Koga i jas se konsultirav so mnogu licnosti za da mi dadat sovet mi kazaja deka i bilo ubavo da ja kini hartijata(zvukot koj se javuval so trganjeto na listot razvival kaj niv sluh)
Вратете се на почетокот Go down
Sestricka
Прваче
Прваче
Sestricka


Female
Број на мислења : 229
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : Полетно пролетно
Поени : 27991
Registration date : 2009-02-26

Инаетење - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Инаетење   Инаетење - Page 2 Empty02.03.09 0:16

So pogolemata nemav nikakov problem so inaet koga bese na vozrast na maloto sto mi e sega, bese mnogu umna i poslusna duri zacuduvacki, ne bese ni bubalce ama si igrase so raboti sto se za nea, ama malovo za razlika od nea me izede, samo da se vikalo ne ova ne ona, pa koga ke zacrta nesto da napravi dzabe ti e i nosenje vo druga soba i lazenje so drugi raboti, toj toa go zamislil i tocka, vristi i se treska od zemja. So maz mi se smeevme pred nekoj den, vo eden takov moment na urlanje deka sakalo maloto nadvor, Jovana mi vika "neli jas koga bev mala bev umna" a maz mi i vika " da zlato, zatoa majka ti se resi na vtoro mislejki deka ke i bide isto" hahahahaha
Вратете се на почетокот Go down
Cvetce
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 52
Age : 41
Локација : Strumica
Поени : 27409
Registration date : 2009-05-26

Инаетење - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Инаетење   Инаетење - Page 2 Empty19.06.09 22:23

Eve i kerka mi(ima 3 godina) ja zaprimetiv ovie nekolku nedeli pocna da se inaeti da me ignorira,nemozam da ja prepoznaaam ne dava igracki pocnuva da stanuva skrzava i da prava nekoj faci namurtena na primer se nadevam deka i e period i deka brzo ke pomine....
Вратете се на почетокот Go down
Sanja_Ivana
Полуматурант
Полуматурант
Sanja_Ivana


Female
Број на мислења : 962
Age : 40
Локација : Skopje
Расположение : Onaka
Поени : 29663
Registration date : 2008-05-09

Инаетење - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Инаетење   Инаетење - Page 2 Empty06.08.09 9:34

Ivana e golem inaet, ako ne bide nesto po nejziino, ima placenje, vristenje, akanje od zemja, se iznenadiv, zosto mislam deka e mala za taka da pravi, ama izgelda ne bila. Ako naumi da odi kaj golemoto kuce Medo, ke odi, nie i vikame ne sega posle ke odime, zesko e, ja zalazuvame so drugo, ona ne i odma pocnuva da place, da legnuva na zemja, i da vristi, nervozno. Nekolku pati sum ja smiruvala so cicanje, ama mislam deka toa ne e resenie, zosto sega cica, a za nekoe vreme nema. Kako vie se spravuvate so slicni situacii???
Вратете се на почетокот Go down
Viki J.N.
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 138
Age : 43
Локација : KOCANI
Расположение : sekogash vesela
Поени : 27037
Registration date : 2009-08-25

Инаетење - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Инаетење   Инаетење - Page 2 Empty07.09.09 23:18

moeto pogolemo dushiche kerka mi koja ima dve god i 5 mes.porano retko za shto nemashe da me poslusha a sega e retko za shto ke me poslusha,ednostavno me ignorira.Raspolozenieto i se menuva od den na den i seto toa drastichno se oseti otkako se rodi pamaloto dushiche.Nekogash i gi toleriram site nejzini igri se so ubavo neli dete treba da igra i toa ima svoi potrebi i se taka ama koga plache taka za nishto za gluposti za sitnici nekogash i ne mozam da izdrzam i ke ja skaram a taa ushte poveke vika plache kako koj znae shto da se sluchilo,a beshe mnogu krotko dete...
Вратете се на почетокот Go down
Vale74
Полуматурант
Полуматурант
Vale74


Female
Број на мислења : 878
Age : 50
Локација : Skopje
Расположение : одлично
Поени : 27770
Registration date : 2009-06-16

Инаетење - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Инаетење   Инаетење - Page 2 Empty08.09.09 0:08

Офф, уморна сум веке од зборење и убедување. Секогаш има нешто за што ке се фатат и двете, за една иста работа, па дур им објасниш што треба и како треба...само фала богу лесно решаваме, со добро најчесто, но има ситуации и кога ке ги искарам, тоа сега во последно време зашто немам веке нерви и трпение, а веке се и големки така да разбираат зошто се искарани, ама добро, послушни се па не ми водат инат никогаш. Јас лично можам да се справам со нив, исто и мајками-таа колку нерви има сите се чудат, ама мм некако потешко посебно со Ана, па му викам „цела е на тебе во инаетот, исти сте затоа не можеш со неа„ Smile . Но во суштина јас немав некој проблем со инаетење или трескање од земја, сем тоа мегу нив две, што го сметам за нормална работа на некој начин помегу сестри или брат сеедно. Доста се послушни, па и наивни би рекла, што мене ми смета тоа, зашто незнаат да се бранат, било во градинка било дома негде со други деца, а тие две мегусебе некогаш мислиш ке се изедат.
Вратете се на почетокот Go down
butterfly
Полуматурант
Полуматурант
butterfly


Female
Број на мислења : 1182
Age : 40
Локација : Veles
Расположение : измрено........преморено
Поени : 28103
Registration date : 2009-04-12

Инаетење - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Инаетење   Инаетење - Page 2 Empty08.09.09 0:47

Уф Матеј колку е инат.......Сега само оди ,нонстоп е во движење и се сака да фати и каде што несмее му викам не мама се кара а тој по мене одма ми одговара не,не и се кара и тој со прстето ама тоа е за нешто што не му било толку интересно.А ако се запне за нешто, особено да сака надвор или кога сме во двор да сака да оди да земе нешто а јас да не му дадам е тогаш има вриштење со крокодилски солзи,некогаш ми се иде да го оставам да плаче да не му одам се по газот ама па лошо е што ми зајдува,па сакаш неќеш мора да попушташ.......
Вратете се на почетокот Go down
Majsi
Прваче
Прваче
Majsi


Female
Број на мислења : 276
Age : 53
Локација : Skopje
Расположение : OK
Поени : 27039
Registration date : 2009-09-18

Инаетење - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Инаетење   Инаетење - Page 2 Empty29.10.09 0:02

Lele zenski kaj nas pocna za se da se vika "NEKAM"
Neke da jade ,neke da oblece trenerki ,neke ova neke ona i so ubavo duri da i kazes nesto ke zaplace.Da se place za gluposti Инаетење - Page 2 121539
Dali i se zabcinja vo prasanje zosto gledam nekolku dena so prstinjata si gi trie nepcata pa si vikam da ne se petkite vo prasanje ili pa ja fatilo nekoj inaet neznam.......samo znam deka sme vo nekoja nepodnosliva faza Инаетење - Page 2 393679
Вратете се на почетокот Go down
butterfly
Полуматурант
Полуматурант
butterfly


Female
Број на мислења : 1182
Age : 40
Локација : Veles
Расположение : измрено........преморено
Поени : 28103
Registration date : 2009-04-12

Инаетење - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Инаетење   Инаетење - Page 2 Empty29.10.09 0:08

По цел ден само тоа го слушам НЕКАМ само за мене е залепен никој друг не смее да го чепне,да јаде неке абе ништо детево ме пукнува ама 3 запчиња наеднаш вади....се тешам дека може од тоа да е дека не ми е детево инат ..........
Вратете се на почетокот Go down
marina****
Прваче
Прваче
marina****


Female
Број на мислења : 304
Age : 35
Локација : Germanija
Поени : 27675
Registration date : 2009-04-27

Инаетење - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Инаетење   Инаетење - Page 2 Empty29.10.09 0:13

i nie sme isti slucаj,po nego odаm i go molаm so jаdenje,ne sаkа i ne sаkа..skoro proodi pа sаkа dа setа,dа igrа, i nemа vreme zа jаdenje,hih,i zаpcinjа mu izlevааt imа sаkletce,mislаm dekа e od toа nаjmnogu...Smile)
Вратете се на почетокот Go down
Majsi
Прваче
Прваче
Majsi


Female
Број на мислења : 276
Age : 53
Локација : Skopje
Расположение : OK
Поени : 27039
Registration date : 2009-09-18

Инаетење - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Инаетење   Инаетење - Page 2 Empty29.10.09 0:15

Pa dobro e barem ima za sto da se fatime za zabcinjata Инаетење - Page 2 69779
Inaku toa "NEKAM: mi zue vo glavava mislam ako nekoj drug mi go spomne zborot ke pocnam da kasam Инаетење - Page 2 71486
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29909
Registration date : 2008-08-26

Инаетење - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Инаетење   Инаетење - Page 2 Empty29.10.09 7:37

Eee Majsi welcome to the club Инаетење - Page 2 71486 , taman ste za taa faza dve godinki:). Na Aleksej sekoj odgovor mu pocnuva so "nekes" Инаетење - Page 2 71486 . Go zavikav Tom Soer bidejki kaj nego "obicajot" bil prvo da se protivi malku Инаетење - Page 2 71486 . Bilo sto da go prasam prvo kazuva deka ne saka i za taa sekunda dodeka odgovara ke mu procirkulira informacija sto ustvari go prasuvam pa odma se poprava. Sakas supa? - Nekes, moze Инаетење - Page 2 69779 . Sakas da kupime kolicka? - Nekes, sakas Инаетење - Page 2 69779 . Uste ne docul sto prasuvam, veke na moeto "sakas li" kako od puska odgovara deka ne saka, abe cirkus e:))) Инаетење - Page 2 610361
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Инаетење - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Инаетење   Инаетење - Page 2 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Инаетење
Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 2Отиди на страна : Previous  1, 2

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Деца-
Отиди до: