Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Компјутерот и вашите деца

Go down 
+23
marija*
sunshine
delfin76
Kitty
Pipolino
MamaMaja
Anjuska08
obicna
Revenger
nafi
Mama Ane
marina_m
radost
daniela
ZeleniCka
Freya
vecki
Ance-J
Daki
Kikic
lela
SonjuS*
georgina
27 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2
АвторПорака
Anjuska08
Полуматурант
Полуматурант
Anjuska08


Female
Број на мислења : 1027
Age : 45
Локација : Skopje
Расположение : ОК
Поени : 28445
Registration date : 2008-11-29

Компјутерот и вашите деца - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Компјутерот и вашите деца   Компјутерот и вашите деца - Page 2 Empty19.01.09 19:08

Се почесто го слушаме зборот педофилија, се поактуелен станува проблемот за педофилија по пат на интернет. Мислиме дека децата ни се дома, безбедни, а што ли знае да донесе интернетот освен богатството информации, ако не ги заштитиме и да им објасниме некои реалности. Погледајте го овој извадок и кусиот филм, а потоа прочитајте ги основните работи на кои треба да се внимава ако вашето дете е долго преку денот на интернет.

http://dnevnik.hr/scena/film-tv/novinaru-magazina-provjereno-ivanu-zadi-nagrada-hnd-a-za-istrazivacko-novinarstvo.html#video


Како да им помогнеме:
Информирајте се за услугите кои вашите деца ги користат на интернет.
Негувајте отворена комуникација со нив.
Домашниот компјутер сместете го во прометна просторија.
Составете семеен договор (правилник) за користење на интернет.
Кажете им на децата дека личните податоци треба да се чуваат како тајни и не треба да се даваат на јавни места. Давањето лични податоци е како да сте го дале клучот од вашиот стан. Инсистирајте вашите деца никогаш да не ги кажуваат: домашната адреса, телефонскиот број, името на училиштето, каде играат со другарчињата (каде излегуваат).
Ако вашето дете користи програми за разговор во живо, игра онлајн видео игри или практикува други активности на интернет кои бараат користење на корисничко име и лозинка заради негово идентификување како корисник на таа услуга, помогнете му да одбере корисничко име и погрижете се да не открие некој личен податок создавајќи го. Посоветувајте го да користи цврсти лозинки.
Бидете сигурни дека вашите деца секогаш се консултираат со вас пред да прават финансиски трансакции онлајн (нарачување, купување и продавање на предмети).
Дискутирајте со вашите деца за онлајн коцкањето и потенцијалните ризици од него. Потсетете ги дека тоа е нелегално.
Ако децата сакаат да запознаат некој онлајн пријател во живо – тоа треба да ви го кажат вам и најдобро е вие да појдете со нив.
Учете ги вашите деца да им веруваат на сопствените инстинкти. Ако се чувствуваат непријатно поради нешто што виделе на интернет – треба да ви кажат за тоа.
Покажете им на вашите деца како да ги почитуваат другите луѓе кои ги среќаваат онлајн.
Научете ги децата на одговорно и етичко онлајн однесување – не треба да го користат интернетот за да шират гласини и закани или да заплашуваат други.
Инсистирајте вашите деца да ја почитуваат туѓата сопственост и на интернет.
Подучете ги вашите деца дека не сè што ќе видат или прочитаат на интернет е вистина.
Помогнете им во заштитата од спам (spam) пораки. Кажете им да не ја даваат својата имејл адреса онлајн, да не одговараат на несаканите имејл пораки и да користат филтри за имејл.
Дознајте кои веб-сајтови ги посетуваат вашите деца/тинејџери. Бидете сигурни дека тоа не се сајтови со навредлива содржина.
Контролирајте ги онлајн активностите на вашето дете со користење на напреден интернет софтвер.
Вратете се на почетокот Go down
Kikic
Бруцош
Бруцош
Kikic


Female
Број на мислења : 2003
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : happppppppyyyyyyyyyy
Поени : 29115
Registration date : 2008-09-29

Компјутерот и вашите деца - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Компјутерот и вашите деца   Компјутерот и вашите деца - Page 2 Empty28.01.09 22:32

Lele bre zenski ova vlada e luda .Sto ni napravi maka so ovie kom.
Prvo nema kom.za sekoe dete kako sto se najavuva .Kaj nas ke bidat opremeni 4 ucilnici so po28 kom.E sega nema da gi dobieme kom.dodeka ne obezbedime obezbeduvanje za niv kako obezbeduvanje sakame takvo.Ali toa da bode za kom. ne i za decata i drugiot invertar.E sega roditelite koi ke nemaaat da platat ke si gi delime trosocite .Ajde i toa se slozivme .Sega koj ke gi odrzuva kom.Pak li e toa na nas grb.Da mi izvinite ama ova mi lici kako da ni dale GO*** a ne ni dale lazica
Вратете се на почетокот Go down
http://www.glatkovdizajn.com.mk
MamaMaja
Полуматурант
Полуматурант
MamaMaja


Female
Број на мислења : 1124
Age : 50
Локација : Скопје
Расположение : Детективско!
Поени : 28464
Registration date : 2009-01-27

Компјутерот и вашите деца - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Компјутерот и вашите деца   Компјутерот и вашите деца - Page 2 Empty29.01.09 1:40

marina_m напиша:
vo skopje ima postaveno kompjuteri vo gimnaziite ama ne mu dozvoluvaat da gi koristat. znam samo z akorcagin bidejki tamu7 odam na praksa a mislam deka i ke mu godat i treba da rabotat na niv

Ќерка ми учи во Корчагин и ги користат, кога не се расипани, за да сурфаат на нет, да
зборуваат на МСН и да се бават со се она што не треба да го прават на училиште. А во
принцип само им пречат на масите, бидејќи системот никогаш не профункционира, а
веќе пола од опремата е расипанба, украдена, скршена...
Вратете се на почетокот Go down
http://www.mmm.com.mk
georgina
Прваче
Прваче
georgina


Female
Број на мислења : 371
Age : 49
Локација : Negotino
Поени : 28830
Registration date : 2008-08-02

Компјутерот и вашите деца - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Компјутерот и вашите деца   Компјутерот и вашите деца - Page 2 Empty29.01.09 10:18

Во некои држави има закон колку часа на ден може детето да биде пред компјутер и повеќе од тоа не смее да биде изложено. тоа е со цел да се заптити здравјето на децата: пред се видот а и рбетот.
Затоа мали деца нема потреба да седат цел ден пред компјутер.
Вратете се на почетокот Go down
Pipolino
Полуматурант
Полуматурант
Pipolino


Female
Број на мислења : 1432
Age : 46
Локација : Skopje
Расположение : se gura nekako
Поени : 28759
Registration date : 2009-02-01

Компјутерот и вашите деца - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Компјутер   Компјутерот и вашите деца - Page 2 Empty02.02.09 9:17

Dali vasite deca sedat pred kompjuter,koi igri gi igraat,ikolku vreme se pred kompjuter
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30716
Registration date : 2008-11-06

Компјутерот и вашите деца - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Компјутерот и вашите деца   Компјутерот и вашите деца - Page 2 Empty02.02.09 9:48

Марија сака многу на компјутер. Има свој скајп и со другарчињата од училиште после пладне си се допишуваат. јас сум многу против ова и најчесто кога ќе добие идеја да седне пред компјутер јас давам идеја да прошетаме. Ама сепак неможеш стално да ја ограничуваш. Последниов викенд беше казнета поради другарка нејзина од одделение. Ние немаме камера, но другарка и има и се уклучила и почнала да си го покажува задникот на камера. Јас се шокирав кога Марија ми кажа и најискрено незнаев како да постапам па заедно ја избришавме од контакти. ја следам до сега што прави и како прави и добро е што се ми кажува, знае да оцени што е добро, што не, барем за сега. Борјан сака на компјутер посебно кога сестра му или мајка му Smile играат Херкулес, Тарзан или Супер Мариоа Smile
Вратете се на почетокот Go down
Kitty
Почетник
Почетник
Kitty


Female
Број на мислења : 85
Age : 43
Локација : doma
Поени : 27985
Registration date : 2009-01-22

Компјутерот и вашите деца - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Компјутерот и вашите деца   Компјутерот и вашите деца - Page 2 Empty02.02.09 10:22

kerka mi samo za igrici go koristi,sekoj den po malku i e dozvoleno na nego da ide.najvise gi koristi www.playagame.ws kade sto igra dress up,a za igrici koristi playhouse disney ili www.nickjr.co.uk.
Вратете се на почетокот Go down
Anjuska08
Полуматурант
Полуматурант
Anjuska08


Female
Број на мислења : 1027
Age : 45
Локација : Skopje
Расположение : ОК
Поени : 28445
Registration date : 2008-11-29

Компјутерот и вашите деца - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Компјутерот и вашите деца   Компјутерот и вашите деца - Page 2 Empty02.02.09 15:23

Не можеме да ги негираме сите позитивни страни кои ги носи компјутерот, интернетот, поголемата информираност, учење во живо и сл. но сепак во денешно време навистина треба да се води грижа како децата го поминуваат времето пред компјутер, кое е најчесто време поминато на интернет.
Напишав веќе еден пост за тоа, имам прочитано доста литература и некои работи се едноставно страшни....затоа потојано да си бидеме во тек што прават децата додека го поминуваат своето слободно време покрај компјутер и постојано да ги насочуваме да го искористат тоа време во стекнување знаења, развивање способности и стекнување нови вештини. И нека е ограничено тоа време поминато пред компјутер.
Вратете се на почетокот Go down
delfin76
Бруцош
Бруцош
delfin76


Female
Број на мислења : 2145
Age : 47
Локација : skopje
Расположение : nevoobicaeno za mene
Поени : 29090
Registration date : 2009-02-13

Компјутерот и вашите деца - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Компјутерот и вашите деца   Компјутерот и вашите деца - Page 2 Empty18.02.09 12:36

јас сум многу против овие игриве кантер страјк што ги играат машкиве
и најчесто кога одиме да купиме некоја игра со син ми , го терам да одбере некој спорт или стратегија ,и ме послушува ,ама кога сме некаде на гости или ако отиде во некоја играчница игра такви игри со пукање
како може да се избегне нешто што ти е постојано пред очи?
Вратете се на почетокот Go down
sunshine
Полуматурант
Полуматурант
sunshine


Female
Број на мислења : 615
Age : 44
Локација : Skopje
Поени : 29634
Registration date : 2008-03-25

Компјутерот и вашите деца - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Компјутерот и вашите деца   Компјутерот и вашите деца - Page 2 Empty11.03.09 15:57

Ова е омолената играчка на син ми. Сите играчки кои му се купени мислам дека можам да ги фрлам нема баш да му е гајле, ама компјутерот едноставно го обожува. Многу е мал и затоа се трудам колку можам да му го трнам вниманието кон други игри ама сепак дозволувам и некое кратко време да помине пред компјутер. Логи му се интересни, Дино исто така, а има и еден посебен фолдер со детски песнички па и тие му се од омилените за стискање.
Вратете се на почетокот Go down
marija*
Прваче
Прваче
marija*


Female
Број на мислења : 235
Age : 43
Локација : skopje*
Расположение : dobro
Поени : 27981
Registration date : 2009-03-03

Компјутерот и вашите деца - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Компјутерот и вашите деца   Компјутерот и вашите деца - Page 2 Empty11.03.09 16:03

decata ne znaat druga igra vo denesno vreme i moite za na kompjuter non stop se karaat. Sunshine da te prasam kako se regisriravte na dino jas pustiv poraka i eve 3 meseci me logiraat
Вратете се на почетокот Go down
sunshine
Полуматурант
Полуматурант
sunshine


Female
Број на мислења : 615
Age : 44
Локација : Skopje
Поени : 29634
Registration date : 2008-03-25

Компјутерот и вашите деца - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Компјутерот и вашите деца   Компјутерот и вашите деца - Page 2 Empty11.03.09 16:30

На Дино се регистриравме три пати до сега со оние бесплатни купончиња што се делеа во весникот "Нова Македонија". Инаку во деновите кога немаме пристап за логирање му ја уклучувам онаа демо верзија што ја имаат на страната. А така преку порака не сум пробала.
Вратете се на почетокот Go down
BubeM
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1116
Age : 45
Локација : Скопје
Поени : 29059
Registration date : 2008-11-14

Компјутерот и вашите деца - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Компјутерот и вашите деца   Компјутерот и вашите деца - Page 2 Empty15.03.09 3:16

delfin76 напиша:
јас сум многу против овие игриве кантер страјк што ги играат машкиве
и најчесто кога одиме да купиме некоја игра со син ми , го терам да одбере некој спорт или стратегија ,и ме послушува ,ама кога сме некаде на гости или ако отиде во некоја играчница игра такви игри со пукање
како може да се избегне нешто што ти е постојано пред очи?

Никогаш не сум сакала игри со спорт.
И јас играм игри од типот на кантер страјк. Пред околу една година се собравме можеби 15 луѓе кај едни другари, со компјутерите под рака, па во мрежа се „тепавме“ Беше супер!!!!
Обожавам стратегии, едвај чекам да излезе Srarcraft 2.
Не знам на какви стратегии мислиш, ама во овие јас што ги играм (доста популарни) има тепање Компјутерот и вашите деца - Page 2 89863
Сега немам мн. време за игри, ама некое време пред да се породам бев навлечена 24/7 на WOW.
Сакам и логички игри. Во последно време само такви имам време да играм.
Не гледам ништо лошо во играњето било какви игри. Многу од луѓето што ги познавам играат пукачки игри.
ММ и ден денес игра игри од типот на кантер страјк.
Некогаш се поврзуваме и играме заедно. Ми недостига тоа сега, се помалку имам време....
Вратете се на почетокот Go down
mamalina
Полуматурант
Полуматурант
mamalina


Female
Број на мислења : 728
Age : 43
Локација : macedonija
Расположение : poletno
Поени : 28876
Registration date : 2008-08-22

Компјутерот и вашите деца - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Компјутерот и вашите деца   Компјутерот и вашите деца - Page 2 Empty13.04.09 19:28

Sin mi go koristi za igrici,najcesto mu pustam edukativni kako dino i sl.isto saka i da crta i pisuva vo paint.
Вратете се на почетокот Go down
Jovana's mom
Прваче
Прваче
Jovana's mom


Female
Број на мислења : 489
Age : 54
Локација : Kocani
Поени : 29095
Registration date : 2008-07-02

Компјутерот и вашите деца - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Компјутерот и вашите деца   Компјутерот и вашите деца - Page 2 Empty19.05.09 14:04

Половина и повеќе училишта во државава се од пред или по Втора св. војна, се распаѓаат, прокиснуваат кровови, а за инвентарот да не зборуваме... И сега набавија компјутери, ги монтираа на клупите што се клатат, со кабли и жици на сите страни... Сега се ближи крај на школска год. половина глувчиња се исчезнати, каблите испосечени, монитори изгребани... кој ќе ја плати штетата, родителите???
Вратете се на почетокот Go down
KATIC
Полуматурант
Полуматурант
KATIC


Female
Број на мислења : 1434
Age : 41
Локација : Domicka
Расположение : vo iscekuvaje.... za laparoskopija
Поени : 28949
Registration date : 2009-02-16

Компјутерот и вашите деца - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Компјутерот и вашите деца   Компјутерот и вашите деца - Page 2 Empty19.05.09 14:19

da Jovana's mom a profesorite odat na kursovi za nov operativen sistem SmileSmileSmile samo pari se trosat a nekoi nemaat leb da jadat. mnogu me iritira ova. od ova imaat polza samo onie firmi sto gi montiraat mrezite i kompjuterite .... i od kade sto se nabavuvaat....
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Компјутерот и вашите деца - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Компјутерот и вашите деца   Компјутерот и вашите деца - Page 2 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Компјутерот и вашите деца
Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 2Отиди на страна : Previous  1, 2
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Деца-
Отиди до: