Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Како јадат децата?

Go down 
+18
anetapp
kavadarcanka
marija*
lidija29
Kinky
juli i nina
avanturistka
Goca
mamazako
sunshine
sonjamfk
Emilija
Mama Ane
macush
vecki
Emi
verce
sneze
22 posters
Отиди на страна : 1, 2  Next
АвторПорака
sneze
Бруцош
Бруцош
sneze


Female
Број на мислења : 2129
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : ок
Поени : 29104
Registration date : 2008-11-21

Како јадат децата? Empty
ПишувањеПредмет: Како јадат децата?   Како јадат децата? Empty01.12.08 18:28

Марко додека не научи да оди си седеше во неговото столче за хранење, а после кога прооде јаде стоејќи и трчајки , не сака да седне . Па така и јас одам по него ама среќа сега за сега нејаде долго време. Како да го научам пак да си седи и јаде??
Вратете се на почетокот Go down
verce
Полуматурант
Полуматурант
verce


Female
Број на мислења : 1392
Age : 38
Локација : Imperija Kocani :)
Расположение : super
Поени : 30170
Registration date : 2008-02-15

Како јадат децата? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како јадат децата?   Како јадат децата? Empty01.12.08 18:50

E za toa neznam i jas baram lek nekogas si sedi gleda tv najcesto crtan film a nekogas se satame niz soba taa si igra ili duri i vo dvor odime da gi ranime vrapcinjata.Samo nesto da jade deka ic nema apetit moram taka da pravam.
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31106
Registration date : 2007-11-19

Како јадат децата? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како јадат децата?   Како јадат децата? Empty01.12.08 23:16

и ние имаме таков проблем, мора нешто да држи и да шета, па само зборам и си играме за да зинува, несака да седне никако, а до скоро ми седеше.

А кога почнуваат сами да јадат?
Вратете се на почетокот Go down
vecki
Форумска фаца
Форумска фаца
vecki


Female
Број на мислења : 4525
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 30770
Registration date : 2008-05-05

Како јадат децата? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како јадат децата?   Како јадат децата? Empty01.12.08 23:18

kajmene marija si jade sama ako probam da ja ranam pluka ili sama ili vika dade ade
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31106
Registration date : 2007-11-19

Како јадат децата? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како јадат децата?   Како јадат децата? Empty01.12.08 23:21

хахах и Милена би сама ама колку ке заврши кај неа во уста хаха не сум баш сигурна
Вратете се на почетокот Go down
macush
Полуматурант
Полуматурант
macush


Female
Број на мислења : 978
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : :(((
Поени : 28688
Registration date : 2008-10-06

Како јадат децата? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како јадат децата?   Како јадат децата? Empty01.12.08 23:31

Luka vo posledno vreme stanuva mnogu nemiren koga go ranam,saka da ja fati lazickata pa taka da pola jadenje zavrsuva na mene. Eeee koga ke pocne da jade sam barem pomalku alista ke imamza perenje Very Happy Very Happy Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30716
Registration date : 2008-11-06

Како јадат децата? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како јадат децата?   Како јадат децата? Empty02.12.08 8:10

Борјан си седнува на мало столче, огромен послужавник околу него и паралелно де сам јаде де јас му давам Smile Кога јаде пудинг ми е смрт, лом се прави Smile
Вратете се на почетокот Go down
sneze
Бруцош
Бруцош
sneze


Female
Број на мислења : 2129
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : ок
Поени : 29104
Registration date : 2008-11-21

Како јадат децата? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како јадат децата?   Како јадат децата? Empty05.12.08 15:12

од кога децата сами си ставаат во уста храна со лажиче и виљувче? Моево две г. јас му давам да јаде , а лебче и тоа мали парчиња сам зема ако јас му ги одделам.
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Бруцош
Бруцош
Emilija


Female
Број на мислења : 2687
Age : 46
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 29749
Registration date : 2008-07-11

Како јадат децата? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како јадат децата?   Како јадат децата? Empty05.12.08 15:26

Пред 2 дена Петар сам јадеше кисело млеко со мала лажичка. Лом направи околу себе но се зачудив колку беше вешт со лажичката а никогаш не јадел сам. Вчера сам јадеше крофна завиткана во салфета (како на даде). Сам јаде леб секогаш ама друго не му давам затоа што после немам време за чистење.

Јана сеуште не јаде сама, затоа што така сака а не можам да ја оставам гладна.
Вратете се на почетокот Go down
sonjamfk
Бруцош
Бруцош
sonjamfk


Female
Број на мислења : 2640
Age : 59
Локација : skopje
Поени : 29598
Registration date : 2008-07-28

Како јадат децата? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како јадат децата?   Како јадат децата? Empty05.12.08 15:34

mojot marko, kako marko na sneze. dodeka jadese vo stolce bese vo red koga pocna sam da sedi na masa i sam bara da jade so lazica i viluska e horor. od strav da ne se povredi ne mu davam sam, taka da vodime borba i se znae koj pobeduva na kraj :hihi:za mir vo kuka moras da popustis. pa si vikam neka se uci vo gradinka ke jade sam.samo obavezno sedam do nego i pazam kako jade.
Вратете се на почетокот Go down
sunshine
Полуматурант
Полуматурант
sunshine


Female
Број на мислења : 615
Age : 44
Локација : Skopje
Поени : 29634
Registration date : 2008-03-25

Како јадат децата? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како јадат децата?   Како јадат децата? Empty05.12.08 15:42

Damjan seuste jade vo stolce za hranenje i toa najcesto jas go hranam no vo tekot na jedenjeto i znae i on da pobara lazichka pa i od da pika vo usta istovremeno.
Вратете се на почетокот Go down
mamazako
Прваче
Прваче
mamazako


Female
Број на мислења : 456
Age : 48
Локација : на исто,старо место
Расположение : comsi-comsa
Поени : 28732
Registration date : 2008-09-11

Како јадат децата? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како јадат децата?   Како јадат децата? Empty05.12.08 15:51

нормално е да прават лом околу себе со две години, уште немаат добар рефлекс и не знаат да ја држат раката цврсто, а камо ли лажицата. меѓутоа, иако прават лом, подобро е да се трудат сами да научат да јадат, мислам колку порано, толку подобро. е сега ние сме тука околу нив, ако запнат, или ако истурат, ќе переме, ама битно е сами да сакаат да се хранат.
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31106
Registration date : 2007-11-19

Како јадат децата? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како јадат децата?   Како јадат децата? Empty12.12.08 21:29

Денес спанакот го јадеше пред компјутер, го гледавме Вини Пу и малото прасе како пеат и се си изеде без проблем.

Потоа ние јадевме макарони, па она сама со мала вилушка си боцкаше од нејзиниот тањир и од тоа изеде малку
Вратете се на почетокот Go down
mamazako
Прваче
Прваче
mamazako


Female
Број на мислења : 456
Age : 48
Локација : на исто,старо место
Расположение : comsi-comsa
Поени : 28732
Registration date : 2008-09-11

Како јадат децата? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како јадат децата?   Како јадат децата? Empty13.12.08 8:41

mi teknuva koga Metodija pocnuvase sam da jade, mnogu malku zavrsuvase od jadenjeto tamu kaj sto treba-vo ustata, a najmnogu imase na tepihot i na glavata.
Вратете се на почетокот Go down
Goca
Полуматурант
Полуматурант
Goca


Female
Број на мислења : 1126
Age : 44
Локација : Makedonija
Расположение : fine
Поени : 30374
Registration date : 2007-11-16

Како јадат децата? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како јадат децата?   Како јадат децата? Empty13.12.08 10:34

Јана јаде сама од многу мала,ќе ја седнев во столчето за хранење и таа почнуваше со џумбусот,трошки,храна имаше на секаде ама верувајте брзо и здосади играњето со храна и прекина, свати дека храната е за во уста,одамна јаде сама со лажица а и со вилушка, чудо колку е прецизна и многу ретко кога се валка,ако има трошки или е валкана на блузето не трпи сака веднаш да и го избришам.....понекогаш ја фаќа мрза па ми вели мамо давај ми или ако гледам дека не е многу заинтересирана з а јадење тогаш стапувам на сцена и ја хранам...столчето за хранење есенвава го тргнавме од употреба па сега понекогаш седи на маса со нас а многу често за жал јаде пред ТВ или в соба каде ние комјутерот оти не смее да пропушти некој цртан...ама ајде,си велам и тоа ќе помини..само кога?.....
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31106
Registration date : 2007-11-19

Како јадат децата? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како јадат децата?   Како јадат децата? Empty13.12.08 16:59

Milena jade so viluska eve dna nedela i ubavo si ja pogaga ustata, so lazica potesko i odi
Вратете се на почетокот Go down
avanturistka
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2072
Age : 45
Локација : so moite dve princezi :))
Расположение : :))
Поени : 29220
Registration date : 2008-10-02

Како јадат децата? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како јадат децата?   Како јадат децата? Empty14.12.08 18:22

so jadenjeto so mila nemam problem ,ke si ja zeme ligavkata (bez nea ne sednuva da jade)se kacuva na stol i ja ja ranam.ne mi pravi nekoi posebni belji,ali ako ne e gladna togas lom pravi.
Вратете се на почетокот Go down
juli i nina
Почетник
Почетник
juli i nina


Female
Број на мислења : 15
Age : 37
Локација : probistip
Расположение : zavisi kako koga
Поени : 28005
Registration date : 2009-01-17

Како јадат децата? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како јадат децата?   Како јадат децата? Empty21.01.09 17:03

nina koga pocna da odi vo gradinka pocna i sama da si jade a sea se saka jas da ja ranam i toa ako gledame crtan ke jade a ako ne taa se inate i ne saka da jade i zatoa se si gledame crtani
MySpace Graphics
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31106
Registration date : 2007-11-19

Како јадат децата? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како јадат децата?   Како јадат децата? Empty21.01.09 23:45

Emilija напиша:
Сам јаде леб секогаш ама друго не му давам затоа што после немам време за чистење.

.

од иста причина не ја оставам сама да јаде. после ми треба еден саат добро рибање
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29909
Registration date : 2008-08-26

Како јадат децата? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како јадат децата?   Како јадат децата? Empty22.01.09 13:17

Uste ne jade sam, od skoro mu tekna deka moze sam vo usta da stavi lepce, ili biskvita.
Koga e vo negovoto stolce jas go hranam, a koga ke zavrsime so jadenjeto, si doagja sam do masa, strpka od nasiot leb i jade, pa go raznesuva po soba, ja utnuva ustata:))) bas e smesen:). Trosi na tepih, ama sto da pravam, zal mi e da ne gleda vo usta dodeka jademe i da bara, a da ne mu dadam.
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Бруцош
Бруцош
Emilija


Female
Број на мислења : 2687
Age : 46
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 29749
Registration date : 2008-07-11

Како јадат децата? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како јадат децата?   Како јадат децата? Empty22.01.09 14:12

Петар почна сам да јаде, ама исклучиво јадење што не може да го истури. Јаде сам палента, пире, макарони, шпагети... Многу е интересен кога јаде сам а и чудо колку е прецизен. Интересна му е вилушката и сака со неа се да јаде ама нема...боц боц.
Вратете се на почетокот Go down
verce
Полуматурант
Полуматурант
verce


Female
Број на мислења : 1392
Age : 38
Локација : Imperija Kocani :)
Расположение : super
Поени : 30170
Registration date : 2008-02-15

Како јадат децата? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како јадат децата?   Како јадат децата? Empty28.01.09 20:17

otkrivme nova sratehija na jadenje.Pustame crtan fil i toa obavezno skubu du ili popaj drug napali .Geldame mirni i sega zasega go izruckame barem polovinata od toa sto ni e spremeno.
Вратете се на почетокот Go down
lidija29
Прваче
Прваче
lidija29


Female
Број на мислења : 440
Age : 45
Локација : Prilep
Расположение : ок
Поени : 28146
Registration date : 2009-01-08

Како јадат децата? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како јадат децата?   Како јадат децата? Empty28.01.09 20:20

Kaj nas najgolem problem e so Eni jadi edna ista hrana i nisto novo nesaka da vkusi, a i to so go jadi e so molenje, so mn zboruvanje,so davanje na 300 gluposti
Вратете се на почетокот Go down
sneze
Бруцош
Бруцош
sneze


Female
Број на мислења : 2129
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : ок
Поени : 29104
Registration date : 2008-11-21

Како јадат децата? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како јадат децата?   Како јадат децата? Empty11.03.09 12:30

Женски јадат ли вашите дечиња сами кришка леб со нешто намачкано . Сами да си гризат колку им треба. Моево не сака а и ми е страв да му дадам така, да не земе голем залак и да се засркне.
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30716
Registration date : 2008-11-06

Како јадат децата? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како јадат децата?   Како јадат децата? Empty11.03.09 12:37

Имал мојов обиди сам да гризе ама лом се прави зашто ја фаќа кришката баш во мачканото Smile. На војничиња му ја сечам и си зема сам, така немаме гајле
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Како јадат децата? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како јадат децата?   Како јадат децата? Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Како јадат децата?
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 2Отиди на страна : 1, 2  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Деца-
Отиди до: