Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Кога да се започне со учење

Go down 
+10
babysara
lidija29
mamazako
kavadarcanka
Pipolino
mirecv
lela
ZeleniCka
Emilija
verce
14 posters
АвторПорака
verce
Полуматурант
Полуматурант
verce


Female
Број на мислења : 1392
Age : 38
Локација : Imperija Kocani :)
Расположение : super
Поени : 30170
Registration date : 2008-02-15

Кога да се започне со учење Empty
ПишувањеПредмет: Кога да се започне со учење   Кога да се започне со учење Empty27.11.08 19:50

Христијан не оди во градинка го чуваме јас и бабаму,па незнам дали започнуваат на негова возрас во градинка да пишуваат и читат.Која возраст е најдобра за да не е премногу рано или касно .Знеа неколку зборови англиски (го учи свекрвами Кога да се започне со учење 543418 ) ,распознава форми и бои,знае неколку букви како на мама на тато буквата.Не сака да црта на хартија а на пеинт на ком му е интересно и го гледам се труди.Знае да брое до 50 друго не се секавам сто знае ...Што вашите деца на таа возраст знаат ?
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Бруцош
Бруцош
Emilija


Female
Број на мислења : 2687
Age : 46
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 29749
Registration date : 2008-07-11

Кога да се започне со учење Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се започне со учење   Кога да се започне со учење Empty27.11.08 20:32

Кај Јана актуелно е сега учењето на англиски јазик. МНогу работи мислам дека пред време ги има научено и затоа ја имаме малку оставено сама, колку сама ќе совлада толку. Кај неа малку физичките активности не и се најјака страна, потромава е и не е многу енергична. Затоа ја запишавме на фискултура во градинка па ќе видиме дали ќе и одговара Wink
Вратете се на почетокот Go down
ZeleniCka
Матурант
Матурант
ZeleniCka


Female
Број на мислења : 1703
Age : 37
Локација : Лаблана - Крањ :(
Расположение : Кул
Поени : 29300
Registration date : 2008-08-15

Кога да се започне со учење Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се започне со учење   Кога да се започне со учење Empty27.11.08 20:48

Mislam deka ako go interesira deteto, samo ke te prasa Smile


Jas imam dve vnuki.. Postarata (sega e 3 odd) koga bese 4/5 godini znaese da cita bukvalno se, site bukvi, brojki... Ama nikoj ne ja forsirase, sama si prasuvase, trcase po nas so vesnici, knigi i slicno Smile)) Pomalata sega ima 5 godini i ne gi znae site bukvi. Gi znae poveketo no pokraj sestra i nauci, ne deka nesto posebno ja interesira Smile))
Вратете се на почетокот Go down
http://www.igranazborovi.blogspot.com/
lela
Форумска фаца
Форумска фаца
lela


Female
Број на мислења : 4973
Age : 52
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 31547
Registration date : 2008-09-14

Кога да се започне со учење Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се започне со учење   Кога да се започне со учење Empty27.11.08 21:01

Vo pravo e Zelenicka,deteto samo iskazuva interes.Od bratmi kerkata na 4,5 god.znaese da cita i pisuva,a vnukmi tek sega na 5 god.kako sto kazuva prethodno trca so vesnici i knigi.
Zavisi se od deteto.Ako ima Hristijan pokazano interes ne e loso da sednes so nego i ucite po malku.
Вратете се на почетокот Go down
verce
Полуматурант
Полуматурант
verce


Female
Број на мислења : 1392
Age : 38
Локација : Imperija Kocani :)
Расположение : super
Поени : 30170
Registration date : 2008-02-15

Кога да се започне со учење Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се започне со учење   Кога да се започне со учење Empty27.11.08 21:24

Kaj mene Hristijan ima interes za kompijuteri.Doaga so mene na rabota i postojano e na kom.Igra igri ,crta,sega zapocna i na internet da raboti go gleda tatkomu i od nego uci.Mene od toa me e strav ne e aktiven fizicki samo koga e doma gleda crtani filmovi a koga ke dojde kaj mene e na kom.Go interesiraat i prikazni da mu citame ili toj da raskazuva am prioritet mu e kom.Nemozam nikako da mu go zabranam postojano go opkruzuvat.Ja postaviv temava za da znam sto naat decata na negova vozras za da ne zadocnime so ucenjeto.A za angliskiot ucitelo vo kuka mu e.
Вратете се на почетокот Go down
mirecv
Полуматурант
Полуматурант
mirecv


Female
Број на мислења : 1212
Age : 46
Локација : doma
Расположение : Одлично
Поени : 29489
Registration date : 2008-08-02

Кога да се започне со учење Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се започне со учење   Кога да се започне со учење Empty11.01.09 15:06

Moite dvete se totalna sprotivnost MIa uste na 2,5 godini znaese da si go napise imeto, pravilno da boi ,pazese kolku mozi da ne izleguva od linii,da broi i na angliski do 10 ama Mario duduk neviden sega ima 3 god i 2 meseca samo broi inaku nikekov interes nema za pisuvanje crtanje ili boenje koga ke sednam so dvata nesto da se zanimavame nego interesno mu e 10-15 min da me slusa kako jas mu objasnuvam kako se pisuva ili crta ama bas nikakov interes ne projavil samiot da napise bukva ,broj ,ili bilo sto,zapravo ne go no silam ili da go sporeduvam so sestra mu ili so drugi decina,zasto sekoe dete si e prikazna za sebe i smetam deka samiot ke pocne so tekot na vremeto da pokazuva pogolem interes
Вратете се на почетокот Go down
Pipolino
Полуматурант
Полуматурант
Pipolino


Female
Број на мислења : 1432
Age : 46
Локација : Skopje
Расположение : se gura nekako
Поени : 28759
Registration date : 2009-02-01

Кога да се започне со учење Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се започне со учење   Кога да се започне со учење Empty17.02.09 9:35

verce напиша:
Kaj mene Hristijan ima interes za kompijuteri.Doaga so mene na rabota i postojano e na kom.Igra igri ,crta,sega zapocna i na internet da raboti go gleda tatkomu i od nego uci.Mene od toa me e strav ne e aktiven fizicki samo koga e doma gleda crtani filmovi a koga ke dojde kaj mene e na kom.Go interesiraat i prikazni da mu citame ili toj da raskazuva am prioritet mu e kom.Nemozam nikako da mu go zabranam postojano go opkruzuvat.Ja postaviv temava za da znam sto naat decata na negova vozras za da ne zadocnime so ucenjeto.A za angliskiot ucitelo vo kuka mu e.


filip moj kompjuterot mu e se na svetot.Atoa uzasno me nervira,pa maz mi uste sakal playstation da mu kupi.
Boze sacuvaj.Za prikazni sme tapa znaci niti saka da slusa niti pak da raskazuva.Matematikata i logikata bas ucitelkata vo gradinka go pofali super mu odat.
Fizicki e mnogu aktiven pa moram se da iznaodjam nacin da go smiram.Ako sedne na 5 min odma proveruvam da ne e nesto bolen Smile
Вратете се на почетокот Go down
kavadarcanka
Полуматурант
Полуматурант
kavadarcanka


Female
Број на мислења : 1176
Age : 44
Локација : kavadarci
Расположение : Феноменално
Поени : 29397
Registration date : 2008-07-07

Кога да се започне со учење Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се започне со учење   Кога да се започне со учење Empty17.02.09 9:59

Кај мене ќерка ми има интерес за компјутери посебно она Дино, буквите скоро од таму ги научи ја интересираат буквите и броевите посебно сака на англиски да брои и тоа неколкупати и кажав и сфатила, кога гледаме филм постојано ме прашува за некој збор што го слушнала што значи па здравје на есен ќе тргне во прво одделение и ќе ја запишам на англиски, исто сака да и раскажувам приказни макар биле и измислени а ја слушам во последно време сама измислува некои песнички и ми бара да и кажувам рима за некој збор, сега почна и да пишува и тоа се сама чита само ме прашува дали правилно го прочитала и напишала па за натаму ќе видиме за што ќе има повеќе интерес. Учителката во градинка ми кажа дека доста била активна во некои задачи и доста логички размислувала па мислам дека ако постои тој интерес во неа и понатаму ќе и биде полесно во училиште но никогаш ништо не се знае може ќе ја фати мрза баш кога ќе треба најмногу да учи
Вратете се на почетокот Go down
mamazako
Прваче
Прваче
mamazako


Female
Број на мислења : 456
Age : 48
Локација : на исто,старо место
Расположение : comsi-comsa
Поени : 28732
Registration date : 2008-09-11

Кога да се започне со учење Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се започне со учење   Кога да се започне со учење Empty17.02.09 10:14

доаѓа еден човек -татко, кај еден професор и го прашува*имам мало бебе, има шест месеци, од кога да почнам да го учиме?*
професоров одговара*доцниш шест месеци, ама ако веднаш почнеш, нема да има проблем.*
секое дете пројавува интерес за одредени работи во различен период од животот, па мислам дека треба да се прилагодиме на неговите желби и интереси, а дури потоа на возраста.
Вратете се на почетокот Go down
lidija29
Прваче
Прваче
lidija29


Female
Број на мислења : 440
Age : 45
Локација : Prilep
Расположение : ок
Поени : 28146
Registration date : 2009-01-08

Кога да се започне со учење Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се започне со учење   Кога да се започне со учење Empty05.03.09 20:06

mene me interesira na koja vozdras vasite deca pocnaa da gi raspoznavaat boite, kerkami ima polni 3 god i 1 mesec i seuste ne gi raspoznava....
Вратете се на почетокот Go down
babysara
Полуматурант
Полуматурант
babysara


Female
Број на мислења : 554
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : odlicno
Поени : 28248
Registration date : 2009-03-21

Кога да се започне со учење Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се започне со учење   Кога да се започне со учење Empty18.04.09 0:03

nie eve sega vo septemvri ke bideme nulta grupa prvace ama sin mi aber nema, nisto ne go interesira. Slabo pokazuva interes za brojki, ama gi znae do 10, imeto ke si go napise ama nepravilno, boi nadvor od linija.....tesko mene od septemvri. Mene mi rekoa da ne go forsiram i gledam vo pravo bile, sam izrazuva zelba za odredeni raboti ama neznam kako ke bide vo uciliste, da ne zaostanuva mnogu. Mnogu mi e strav.
Вратете се на почетокот Go down
vecki
Форумска фаца
Форумска фаца
vecki


Female
Број на мислења : 4525
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 30770
Registration date : 2008-05-05

Кога да се започне со учење Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се започне со учење   Кога да се започне со учење Empty18.04.09 1:48

babisara nemaj gale koga ke pocne vo skolo niz igra ke uci nemoj da go forsiras pred vreme pa posle da neke da ide vo skolo ostaj go se ke nauci ima vreme
Вратете се на почетокот Go down
mamalina
Полуматурант
Полуматурант
mamalina


Female
Број на мислења : 728
Age : 43
Локација : macedonija
Расположение : poletno
Поени : 28876
Registration date : 2008-08-22

Кога да се започне со учење Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се започне со учење   Кога да се започне со учење Empty18.04.09 10:09

i nie od septemvri ke bideme prvace,no gledam deka sin mi poveke si go vlece igrata,za boite pocna uste mnogu mal da gi raspoznava uste pred da napolni 2god.nikoj ne go ucese duri ne iznenadi,za crtanje crta samo toa sto saka koli,kamioni i gi boi,saka da boi i vo boenki,znae da broi do sto,no so mala pomos se zbunuva,saka da igra na kom.mnogu pretezno edukativni igri kako dino i vo paint saka da crta,sega se naucivme da si go napise imeto ke ni treba za testiranje vo maj,angliski znae mnogu zborcinja,pretezno od crtanite gledam deka gi pomni i se interesira sam prasuva sto znacat.E sega koga ke go sednam da crta krugcinja,polzavcinja ili da pisuva brojki,bukvi mnogu brzo go gubi interesot,ke napise edno,dve i gotovo,stanuva,neznam kako ke dosedi 45min. na cas.
A pomaloto,pokasno gi nauci boite,iako brat mu redovno mu gi kazuvase,no znae mnogu pesnicki,site sto gi znae brat mu toj pobrzo gi naucuva.
Mislam deka uste od mali sekoe si ima svoi interesi i ne treba premnogu da se nastojuva,sekako treba da se raboti so niv,no ne da se preteruva.
Вратете се на почетокот Go down
Ilince
Матурант
Матурант
Ilince


Female
Број на мислења : 1816
Age : 39
Локација : Prilep
Расположение : umorno no presrekno
Поени : 29443
Registration date : 2008-07-16

Кога да се започне со учење Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се започне со учење   Кога да се започне со учење Empty20.04.09 17:11

i nie sme istite znae boi ama ne site ...bukvite znae da gi napise desetina ama ne znae koi se...Smile
znae da broi do deset....za na kompjuter,tata-mata e
znae da boi od ucenjeto vo gradinka ama nikogas ne zel da boi ne go interesira Smile
saka da slusa prikazni slikovnici koga citam ama ne poveke od 10 minuti...
Вратете се на почетокот Go down
KATIC
Полуматурант
Полуматурант
KATIC


Female
Број на мислења : 1434
Age : 41
Локација : Domicka
Расположение : vo iscekuvaje.... za laparoskopija
Поени : 28949
Registration date : 2009-02-16

Кога да се започне со учење Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се започне со учење   Кога да се започне со учење Empty20.04.09 17:16

Ilince напиша:
i nie sme istite znae boi ama ne site ...bukvite znae da gi napise desetina ama ne znae koi se...Smile
znae da broi do deset....za na kompjuter,tata-mata e
znae da boi od ucenjeto vo gradinka ama nikogas ne zel da boi ne go interesira Smile
saka da slusa prikazni slikovnici koga citam ama ne poveke od 10 minuti...


Pa normalno e za malo dete da ne izdrzi so edna aktivnost mnogu vreme. na 5 godini maksimum do 30 minuti izdrzuvaat, poveke ne a pomalku mozi. i vo gradinka, akotivnostite sto gi obavuvaat se od 15-30 min zavisi od vozrasta. za igranjeto moze ne ama aktivnostite koga ucat nesto ili slusaat raskazuvanje-tolku e.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Кога да се започне со учење Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се започне со учење   Кога да се започне со учење Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Кога да се започне со учење
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Деца-
Отиди до: