Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Залисување при плачење

Go down 
+12
Biljana
Zvezdicka
biljanag
KATIC
emilija nestorova
emma2607
BubeM
Bela
vecki
Maja
macush
Mila89
16 posters
АвторПорака
Mila89
Прваче
Прваче
Mila89


Female
Број на мислења : 114
Age : 35
Локација : skopje
Поени : 28480
Registration date : 2008-11-05

Залисување при плачење Empty
ПишувањеПредмет: Залисување при плачење   Залисување при плачење Empty27.11.08 2:09

skoro vo nekoj post napisav za edna moja prijatelka deka ima problem so najmaloto dete. mnogu se zalisuva.. si go golta jazikot i ne znaat sto da i pravat.. jas so svoi oci sum ja videla nekolku pati i toa stvarno e zalosno i uzasno koga prijatelka mi ke i butne prst vo uste da i go vadi jazikot i prstot si go vadi krvav... prasale na lekar i rekle deka do golema ke se zalisuva.. dali imate nekoe vaka slicno iskustvo i dali navistina ima lek za ova i do koga trae najcesto...
Вратете се на почетокот Go down
macush
Полуматурант
Полуматурант
macush


Female
Број на мислења : 978
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : :(((
Поени : 28738
Registration date : 2008-10-06

Залисување при плачење Empty
ПишувањеПредмет: Re: Залисување при плачење   Залисување при плачење Empty27.11.08 2:18

Mila jas licno nemam,ama edna moja prijatelka t.e Vecki imase ama bas ist takov problem so pomalata kerkicka.Stresovi dozivuvaa site vo kukata skoro sekoj den.Na nekolku pati se pogadjav i jas tamu,potoa mi trebaa denovi da se smiram,a tek kako i bese nejze?Sega fala bogu veke i pomina a kako? najubavo e da ja prasas nejze.Ako sakas prati i pp,ke ti odgovori sigurno.
Вратете се на почетокот Go down
Maja
Прваче
Прваче
Maja


Female
Број на мислења : 487
Age : 44
Локација : Skopje
Поени : 29703
Registration date : 2008-04-14

Залисување при плачење Empty
ПишувањеПредмет: Re: Залисување при плачење   Залисување при плачење Empty27.11.08 8:59

Јас да се вратам на темава....
Имам една многу блиска другрка, детето исто и се залисуваше од плачење, цело помодруваше но за среќа не го голташе јазикот. Беа збунети, незнаеја што да прават...Доживуваа голем стрес, се додека не им се случило некој пат додека биле на контрола и педијатарот мртов ладен само го превртел детето со главата надолу, го протресол и детево земало воздух и се смирило....После збореле со докторот и рекол дека може и она слободно тоа да му прави, нема да има никаков проблем. После таа случка, со мои очи сум видела неколку пати кога ќе се залиса она го превртува и детево се смирува. Нека го праша својот доктор дали може и она да ја примени истата постапка. Се надевам ќе се среди работата. Само напоменувам, ова дете не си го голташе јазикот.
Признавам, јас се плашев кога ќе го видев помодрено детето, а она како мајка, јака и душа, стварно....
Вратете се на почетокот Go down
vecki
Форумска фаца
Форумска фаца
vecki


Female
Број на мислења : 4525
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 30820
Registration date : 2008-05-05

Залисување при плачење Empty
ПишувањеПредмет: Re: Залисување при плачење   Залисување при плачење Empty08.12.08 0:18

ovoj problem go imav so srednoto devojce tri godini neznaev glavata kaj mi e sekoe nejzino zaplakuvanje zaogase go prevrtuvase jazikot prstite sekogas mi bea izgrizani .sreka najdov eden dedo sto baese bas za toa ja odnesov i tolku bese kako tamu da ostana a inaku doktorite vikaa a nisto strasno ke pomine ama jas si znam kolku ne bese strasno
Вратете се на почетокот Go down
Bela
Полуматурант
Полуматурант
Bela


Female
Број на мислења : 526
Age : 45
Локација : skopje
Поени : 28402
Registration date : 2008-11-28

Залисување при плачење Empty
ПишувањеПредмет: Re: Залисување при плачење   Залисување при плачење Empty22.01.09 18:58

Пред една недела малата се залисна од плачење, јас го знам тоа со дувкање во фаца и ми помага, ама во моментот беше свеки до мене, го грабна детето и го преврте, ноџињата во раце,а главата доле, во моментот детето се оправи. Добра финта, не ја знаев додека не ја видов, ама ефикасна. Залисување при плачење 592735
Вратете се на почетокот Go down
BubeM
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1116
Age : 45
Локација : Скопје
Поени : 29109
Registration date : 2008-11-14

Залисување при плачење Empty
ПишувањеПредмет: Re: Залисување при плачење   Залисување при плачење Empty16.03.09 0:28

А што е точно залисување, а што голтање на јазик? Како се препознава?
Вечерва прв пат ми се случи Илина да плаче и како да почнува да се дави. А плаче многу кратко и како да снемува виздух. И тоа неколку пати во рок од 5 минути вака ми направи. Ќе збудалев.
Јас само во паника ја потчукнував по грпчето. Се препотив.
Сирото дете се измори и заспа.
Вратете се на почетокот Go down
Mila89
Прваче
Прваче
Mila89


Female
Број на мислења : 114
Age : 35
Локација : skopje
Поени : 28480
Registration date : 2008-11-05

Залисување при плачење Empty
ПишувањеПредмет: Re: Залисување при плачење   Залисување при плачење Empty29.07.09 21:42

e vaka sega... temava jas ja otvoriv radi prijatelka mi.. no eve sega pisuva za sebe... moeto dete se zalisuva samo sto ne go golta jazikot i pupupui ne daj Boze. ja primenuvam onaa tehnika so duvanjeto ali... kazete mi nekoj so bae od takvi rab da odam kaj saka neka e... cmok
Вратете се на почетокот Go down
emma2607
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 27
Age : 46
Локација : skopje
Поени : 27115
Registration date : 2009-07-30

Залисување при плачење Empty
ПишувањеПредмет: Губење на здив при силно плачење   Залисување при плачење Empty08.08.09 13:32

Во последно време син ми кога ќе се удри,или кога ќе се налути силоно, го губи здивот пред да почне да плаче.Веднаш го земам во раце ,му прскам вода и продолжува да плаче и после како ништо да не било,се смирува.Дали Ви се случило нешто слично ,и ако да ,што правите во тој момент?
Вратете се на почетокот Go down
emilija nestorova
Полуматурант
Полуматурант
emilija nestorova


Female
Број на мислења : 628
Age : 43
Локација : Veles
Поени : 28905
Registration date : 2008-10-02

Залисување при плачење Empty
ПишувањеПредмет: Re: Залисување при плачење   Залисување при плачење Empty08.08.09 13:39

A kolkavo e deteto?
Вратете се на почетокот Go down
emma2607
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 27
Age : 46
Локација : skopje
Поени : 27115
Registration date : 2009-07-30

Залисување при плачење Empty
ПишувањеПредмет: Re: Залисување при плачење   Залисување при плачење Empty08.08.09 13:40

Petar ima skoro 13 meseci
Вратете се на почетокот Go down
emilija nestorova
Полуматурант
Полуматурант
emilija nestorova


Female
Број на мислења : 628
Age : 43
Локација : Veles
Поени : 28905
Registration date : 2008-10-02

Залисување при плачење Empty
ПишувањеПредмет: Re: Залисување при плачење   Залисување при плачење Empty08.08.09 13:44

Mene fala Bogu mi se nema sluceno,a iskreno sum slusnala za vakvo nesto i mn mi e strav.Naseto kumasince koga bese otprilika na taa vozrast koga placese cesto zajduvase.Nekogas nie go cuvavme i ednas se sluci jazikot da si go apne.Ne znam mn,ama mislam deka treba da mu duvnes vo lice ili da go protreses ili slapnes po liceto ako gubi zdiv.
Вратете се на почетокот Go down
KATIC
Полуматурант
Полуматурант
KATIC


Female
Број на мислења : 1434
Age : 41
Локација : Domicka
Расположение : vo iscekuvaje.... za laparoskopija
Поени : 28999
Registration date : 2009-02-16

Залисување при плачење Empty
ПишувањеПредмет: Re: Залисување при плачење   Залисување при плачење Empty08.08.09 13:48

emma2607 напиша:
Во последно време син ми кога ќе се удри,или кога ќе се налути силоно, го губи здивот пред да почне да плаче.Веднаш го земам во раце ,му прскам вода и продолжува да плаче и после како ништо да не било,се смирува.Дали Ви се случило нешто слично ,и ако да ,што правите во тој момент?


Jas ova go imam videno na edno komsicvce i na dete od edna rodnina... strasno izgleda koga ke mu pomodri glavata... posledno koga bev na odmor edno detence se udri i taka ostana bez zdiv, a majka mu totalno oustena mu duvna vo ustatai veli" nisto strasno, toj toa go pravi sekoj den i mi rekoa samo da mu duvnam vo ustata i deteto vednas zaplakuva " prv pat da vidam majka da ne panici na vakvo nesto ... bravo za zenata
Вратете се на почетокот Go down
biljanag
Бруцош
Бруцош
biljanag


Female
Број на мислења : 2082
Age : 45
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 30597
Registration date : 2008-01-27

Залисување при плачење Empty
ПишувањеПредмет: Re: Залисување при плачење   Залисување при плачење Empty08.08.09 13:52

немој никако да паничиш само смирено!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
секој страв што ќе го покаже мајката пред детето оно ќе го прифати затоа ако се удри ако падне и сл многу смирено пријди му погали го бакни го теши го дека ќе му помине и така
немој да му дуваш така повеќе ке се исплаши посебно малите дечиња тие незнаат што е тоа
поздрав и прашај је лиде па ке видиш кое од овие мислења е точно
Вратете се на почетокот Go down
emma2607
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 27
Age : 46
Локација : skopje
Поени : 27115
Registration date : 2009-07-30

Залисување при плачење Empty
ПишувањеПредмет: Re: Залисување при плачење   Залисување при плачење Empty08.08.09 13:53

I mene mi imaat kazano samo da mu duvnam vo ustata.Koga primase vakcina isto taka go zadrza zdivot,a sestrata sto mu stavase vakcina,mi rece sto panicis pa site deca taka placat.
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Матурант
Матурант
Zvezdicka


Female
Број на мислења : 1683
Age : 43
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 29896
Registration date : 2008-08-29

Залисување при плачење Empty
ПишувањеПредмет: Re: Залисување при плачење   Залисување при плачење Empty08.08.09 14:00

sro god da pravite nemoj te ni pod razno da go tresete deteto nitu da go "slapnuvate" po lice!
Вратете се на почетокот Go down
Biljana
Полуматурант
Полуматурант
Biljana


Female
Број на мислења : 1100
Age : 44
Локација : domce
Расположение : srekno
Поени : 28268
Registration date : 2009-05-04

Залисување при плачење Empty
ПишувањеПредмет: Re: Залисување при плачење   Залисување при плачење Empty08.08.09 14:11

mene isto taka mi se slucuvase da mi izgubi zdiv i da pocrvenee liceto i glas ne mu se slusa toa epten me plasese neznaev sto da mu pravam
Вратете се на почетокот Go down
Mila87
Полуматурант
Полуматурант
Mila87


Female
Број на мислења : 1068
Age : 36
Локација : Скопје
Расположение : добро
Поени : 28514
Registration date : 2009-02-16

Залисување при плачење Empty
ПишувањеПредмет: Re: Залисување при плачење   Залисување при плачење Empty08.08.09 14:28

Леле на другарка ми детето додека беше мало вака се залисуваше од плачење, но сега гледам му помина, некој период му беше од 4-5месеца.
Еднаш се погодив кај неа кога почна да плаче , а кога го видов како останува без воздух во секундата главата ме заболе и лошо ми стана(ептен сум паничарка) affraid Како што видов и мајка и му дуваше, па пак продолжуваше да плаче pale
Вратете се на почетокот Go down
Mila89
Прваче
Прваче
Mila89


Female
Број на мислења : 114
Age : 35
Локација : skopje
Поени : 28480
Registration date : 2008-11-05

Залисување при плачење Empty
ПишувањеПредмет: Re: Залисување при плачење   Залисување при плачење Empty08.08.09 16:12

mene ova mi se desava sekoj den... sekoe placenje na Teo se pretvora vo zalisuvanje i toa pomodruva, se gusi, go nema po minuta- mislam zaiknuva sve samo ne daj Boze jazik ne golta (br do sega nema) i go molam Bog nikad da ne dojde do toa.. sekoe negovo namrstuvanje i kenkanje mi e smrt gledam da go smiram pred vreme za da ne se pretvori vo plac zaso posle toa pak placot ni se pretvora uzalisuvanje.. taka neknja mi napravi zaso go ostaviv na krevet... mm go nauci uste epten malo sve u race i sega so se neo idam u wc zaso ako go ostavam na krevet ili vo relaksatorot kaj so spie odma oseka i toa i da e cvrsto zaspan i pocnuva da place silno... ni navecer ne spie sam mi spie na raka cela nok.. taka vi velam neknja mi napravi.. spiese cvrsto i si rekov aj sega koga spie da go ostavam imav za perenje nekolku partalcinja na Teo i na mm a poso bea malku za u peralna si rekov aj na brzinka dur spie... go ostaviv i taman ja fativ kvakata da iskocam od soba koga vresna mislis gotovo smak sveta e... i zatrcav go krenav ma neke detevo da se sopre uste tolku place.. pocnav da go miluvam i da mu zboram mu pravev shshshshs ma jok... i koga gi namrsti vegite pocna da crvenee i gotovo go snema.. pocna modar da stanuva.. pocna da se gusi se borese za vozduh.. lele edna panika koga me fati pa i mm leleee... i zemav mu duvnav da povlece vozduh ali poloso napraiv zaso koga povlece se zasrkna i koga go vidov kako se davi me isplasi go prevrtev na opacki i mu go fativ jazikot da ne slucajno si go golne i togas pak mu duvnav i se povrati... abe lele samo me traumatizira i potresuva... i ne e samo neknja ova veke se slucuva sekojdnevno.. neznam so da napravam da ne pravi taka.. prasuvav luge i mnogu mi kaza razni rab.. nekoj mi rece za da ne se zalisa uste tolku koga place taka loso ne bilo ubavo da go setat od soba vo soba, od koga ke prestane da se zalisuva koga ke povlece vozduh togas mozes... dr mi rekoa za zalisuvanjeto da sum posla nekade na raskrsnica i da najdam frleno padnato lebce i da mu dadam da si kasne malkucka ali strav mi e toa i plus gad mi e.. a najnovoto so mi go kazaa e da zakovam sajka na podot tocno na mestoto kaj so ke se zalisa i demek do tamu ke bilo nemalo da se zalisuva pojse.. saa so e tocno so ne... ja go nosev i po bajacki i site mi rekoa deka poveketo pati koga place mu bilo od sklet... a teo znae da zaplace silno i koga spie... care neznam a nemozam ni da go gledam taka da mi pravi.. mesto nego mene treba po bajacki da me nosat od uplav so go gleam kako pomodruva... uf ne mu posakuvam na nikoj da tegne takvi maki...
Вратете се на почетокот Go down
butterfly
Полуматурант
Полуматурант
butterfly


Female
Број на мислења : 1182
Age : 40
Локација : Veles
Расположение : измрено........преморено
Поени : 28153
Registration date : 2009-04-12

Залисување при плачење Empty
ПишувањеПредмет: Re: Залисување при плачење   Залисување при плачење Empty09.08.09 1:29

На оваа тема можам да пишувам до утре сабајле Smile Матеј уште во првите денови кога си дојдовме од болница почна да ми приредува стресови..........Премногу плачеше од грчеви и на секое плачење помодруваше и снемуваше воздух.....какви стресни моменти се тоа знае тој што ги доживеал....Јас до тогаш вакво нешто немав видено и ептен ме фаќаше страв.......Викаат до 40 дена ноќе детето не се изнесувало надвор.....абе уште првата недела во 2 саатот ноќе сум го носела во болница од што не сум знаела што да правам.И што ако го носев ?Го носам јас во болница трчам преплашена а таму ми го зима докторката и го остава само да плаче,детево неможе воздух да земе а таа не ми дава да го кренам......ми вика ништо не му е ќе си земе воздух,не му се плаши и ќе си се вратиме дома.Матеј сега има 13 месеци и понекогаш пак ми прави така ама ретко.......Порано а снема воздух сум го штипкала сум му дувала ама се е џабе и сега не му правам ништо веќе знам што е и како е и додуша поголем е па одма го залажувам со нешто....Многу луѓе спасот го нашле во бајачки ама јас не....Матичната докторка ми рече дека тоа ништо не е штетно за детето и да не паничам во таква ситуација,зошто како расне на детето му се прави и навика па нонстоп ќе прави така зошто знае како ќе реагираш во такви моменти па ќе го прави тоа до големо........Мој совет не паничете толку,нема потреба да им дувате на децата или да правите слични работи ......сето тоа го поминав и нема ефект.Едноставно помирете се дека тоа е така и дека е нормална појава,така детето постепено ќе престане да го прави тоа......Множе некој сега ќе си помисли ех како може да бидеш рамнодушен на тоа,ама верувајте ако вие сами се убедите дека ништо лошо не му се случува на вашето бебе......ќе си помогнете многу
Вратете се на почетокот Go down
vecki
Форумска фаца
Форумска фаца
vecki


Female
Број на мислења : 4525
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 30820
Registration date : 2008-05-05

Залисување при плачење Empty
ПишувањеПредмет: Re: Залисување при плачење   Залисување при плачење Empty09.08.09 1:33

a jas celi tri godini pominuvav so strav Kristina pocna na 2 meseca i do 3 god mi zaogase, i toa so prevrtuvanje na jazikot kolku pati drzejki ja za jazice prstite mi bile krvavi, ne pomagalo ni duvanje vo usta niti prevrtuvanje nadole ,samo jas si znam koj strav go imam pretrpeno
Вратете се на почетокот Go down
butterfly
Полуматурант
Полуматурант
butterfly


Female
Број на мислења : 1182
Age : 40
Локација : Veles
Расположение : измрено........преморено
Поени : 28153
Registration date : 2009-04-12

Залисување при плачење Empty
ПишувањеПредмет: Re: Залисување при плачење   Залисување при плачење Empty09.08.09 1:35

Кај мене Матеј никогаш фала му на бога си го немаше превртено јазикот.За тоа неможам да зборувам само можам да претпоставам кој стрес е тоа.......
Вратете се на почетокот Go down
rich_bitch1
Бруцош
Бруцош
rich_bitch1


Female
Број на мислења : 2504
Age : 37
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 30413
Registration date : 2007-12-29

Залисување при плачење Empty
ПишувањеПредмет: Re: Залисување при плачење   Залисување при плачење Empty09.08.09 15:36

i emili se zalisuva rpi placenje bez FALA BOGU goltanje na jazik i pomodruvanje.ama sepak e mn stresno i strasno za gledanje.osobeno koga primame vakcina ili ni zemaat krv toa ni se slucuva.i doagja ko eden vid sok.i mn cesto noke ke se razbudi-isplasi i ke vresne.posle 15 min lipta se gusi ne moze vozduh da zeme.zatoa noke spijam na strek i stom ja zabelezam deka se sprema da place odma cuclata vo usta ili vodicka ke i dadam se samo da sprecam da se razbudi vrsitejki zasto posle e strasno
Вратете се на почетокот Go down
Dara
Полуматурант
Полуматурант
Dara


Female
Број на мислења : 804
Age : 47
Локација : makedonija
Расположение : realno
Поени : 27638
Registration date : 2009-06-26

Залисување при плачење Empty
ПишувањеПредмет: Re: Залисување при плачење   Залисување при плачење Empty09.08.09 16:57

Mene samo golemata kerka mi pravese taka.Dodeka ve razbrav za sto stanuva zbor.Kaj nas go vikaat "zajduvanje".Koga Ana ke se rasplacese po nekoe vreme go gubese glasot,ostanuvase so otvorena usta i ja menuvase bojata na liceto.Stanuvase tolku modra sto dusata mi se kinese.No nasiot pedijatar ne smiruvase deka so tek na vreme ke prestane.Deka samata gledka e po strasna otkolku momentot sto go dozivuvase deteto.Koga prv pat go prijaviv slucajot na doktorot,toj me prasa dali koga se rodila Ana vednas zaplakala.Jas mu odgovoriv- ne zosto taka i bese.Taa zaplaka posle 3-4minuti.Toj velese deka ova so zasiluvanjeto se dolzi tokmu na toa,i mi rece deka ne e nisto strasno.Kako odminuvase vremeto ovie neubavi sliki se namaluvaa i taka do pred svojot vtor rodenden sosema isceznaa...Posledici nemase ama bas nikakvi..denes Ana aktivno se zanimava so sport,vesela e i neumorna kako da ne sme imale nikakov problem....
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Залисување при плачење Empty
ПишувањеПредмет: Re: Залисување при плачење   Залисување при плачење Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Залисување при плачење
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Деца-
Отиди до: