Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Носење во раце

Go down 
+14
biljanag
nata
Ilince
Emi
Mama Vase
BiljanaM
sonja colakova
mirecv
avanturistka
Misticia
Kinky
sunshine
Sandra_Anja
sneze
18 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2
АвторПорака
jasmina,mina
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2244
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 30154
Registration date : 2008-07-29

Носење во раце - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Носење во раце   Носење во раце - Page 2 Empty13.10.09 10:13

снеже дали се консултира со некој психолог од што може детето да биде исплашено толку?мора да се открие тој негов страв од што е и јас сум сигурна дека ќе има резултати,не е тоа прво дете со вакви стравови?ме интересира дали ти или можеби твојот сопруг,односно околината најблиските се затворени во комуникацијата со непознати личности.бидејќи од лично искуство познавам некои примери каде децата се затворени исто како и своите родители или како еден од своите родители!
Вратете се на почетокот Go down
sneze
Бруцош
Бруцош
sneze


Female
Број на мислења : 2129
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : ок
Поени : 29104
Registration date : 2008-11-21

Носење во раце - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Носење во раце   Носење во раце - Page 2 Empty13.10.09 11:07

Кога бевме на лекар оти беше настинат и кажав пак на педијатарот за помош и ми рече дека треба само да го дружам повеќе со деца и ако сакам ми даде број од детрски психолог само за консултација без детето да одам зошто и онака не збори и само ќе плаче. Се уште не сум отишла зошто е сеуште настинат и немам на кого да го оставам. Инаку да , моите родители не се комуникативни многу и се затворени по дома. А јас и мм повеќе се дружиме по надвор , отколку по гости, со пријателите заедно со детето , барем колку толку сите да сме надвор а не дома.
И знае ли некој детски психолог колку зема приватно само една др знам. што ми ја препорачаа ? И ако има некаде со плави картончиња дет. психолог да отидам. Позз голем ,многу ќе ми помогнете.
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29909
Registration date : 2008-08-26

Носење во раце - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Носење во раце   Носење во раце - Page 2 Empty14.10.09 16:08

Sneze ja prasa li Vesna nasiot forumski psiholog? Mozebi znae da ti preporaca nekoj detski psiholog...
Вратете се на почетокот Go down
Snezana Gieva
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 7
Age : 55
Локација : Skopje, Makedonija
Поени : 26507
Registration date : 2009-11-14

Носење во раце - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Nosenje vo race   Носење во раце - Page 2 Empty14.11.09 11:50

Dali pokraj nosenjeto vo race i gledanjeto na reklamite zabelezuvas i drugi raboti koi te zacuduvaat? Primer: ne si igra so igracki ili si igra na cuden nacin( gi vrti trkalcata na kolickite namesto da ja vozi), dali zboruva ili ima slab govor, dali imas cuvstvo deka ne te slusa koga mu se obrakas, i slicni raboti. Zatoa sto za da se znae dali e nesto problem koj bara tretiranje treba da se zemat vo predvid i drugi raboti.A prikaznite cekaj mal e treba da se ignoriraat.A koga e na vreme izlez postoi za sekoja situacija.Pominav i jas niz tie raboti.
Вратете се на почетокот Go down
sneze
Бруцош
Бруцош
sneze


Female
Број на мислења : 2129
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : ок
Поени : 29104
Registration date : 2008-11-21

Носење во раце - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Носење во раце   Носење во раце - Page 2 Empty04.12.09 11:12

Не можам веќе во раце да го држам многу е тежок има скоро 20 кг. Не сака надвор сам да оди, ќе се мрднам . Сама не можам да го изнесувам и се помалку сме надвор. Навистина незнам што да правам. Многу е исплашен, незнам од што и како се исплашил.
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30716
Registration date : 2008-11-06

Носење во раце - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Носење во раце   Носење во раце - Page 2 Empty04.12.09 11:15

Леле Снеже јака ти душа, моево кога ќе закенка да го кренам цела половина ме боли а не па цело време во раце да го носам. Среќа мојов не сака многу во раце. Сега се научил кога оди рацете во џеб да му бидат, демек мангуп прав Smile

А вака има нешто да се плаши конкретно? Куче на пример, коли? Нензма што да кажам стварно..
Вратете се на почетокот Go down
sneze
Бруцош
Бруцош
sneze


Female
Број на мислења : 2129
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : ок
Поени : 29104
Registration date : 2008-11-21

Носење во раце - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Носење во раце   Носење во раце - Page 2 Empty04.12.09 11:17

Се плаши само од луѓе , деца ,(непознати) од животни не се плаши, можеби зошто имаме дома куче.
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30716
Registration date : 2008-11-06

Носење во раце - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Носење во раце   Носење во раце - Page 2 Empty04.12.09 11:19

Да не му пристапил некој некогаш неубаво па си набил страв? Нека се врати Весна прашај ја, сигурна сум дека може да ви помогне. Он е на возраст кога треба се да го интересира, дури и да не се плаши од ништо.. Се надевам дека е некоја фаза и брзо ќе ви помине..
Вратете се на почетокот Go down
Sandra_Anja
Бруцош
Бруцош
Sandra_Anja


Female
Број на мислења : 2057
Age : 42
Локација : Скопје
Расположение : насмеана
Поени : 29902
Registration date : 2008-07-14

Носење во раце - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Носење во раце   Носење во раце - Page 2 Empty04.12.09 11:22

Eve da se nadovrzam na Ane. Misalm i deka toj zbor ,,strav, plasenje,, treba da go trgnete od recnik, voopsto da ne zborite pred nego, ednostavno ignorirajte go.
Вратете се на почетокот Go down
sneze
Бруцош
Бруцош
sneze


Female
Број на мислења : 2129
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : ок
Поени : 29104
Registration date : 2008-11-21

Носење во раце - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Носење во раце   Носење во раце - Page 2 Empty04.12.09 11:27

Sandra_Anja напиша:
Eve da se nadovrzam na Ane. Misalm i deka toj zbor ,,strav, plasenje,, treba da go trgnete od recnik, voopsto da ne zborite pred nego, ednostavno ignorirajte go.

Да знаеш дека почнавме да го правиме тоа да не изговараме не се плаши , нема ништо страшно и сл . Ама несака да почне сам да оди надвор , ќе направи неколку чекори и плачки ај земиме ако не го земам вришти.
Вратете се на почетокот Go down
Sandra_Anja
Бруцош
Бруцош
Sandra_Anja


Female
Број на мислења : 2057
Age : 42
Локација : Скопје
Расположение : насмеана
Поени : 29902
Registration date : 2008-07-14

Носење во раце - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Носење во раце   Носење во раце - Page 2 Empty04.12.09 11:35

A, da mu kazes na pr. aj da se trkame ili trcaj pred nego, skrij mu se pozadi drvo i kazi mu da te bara, so nesto takvo da go pottiknes.
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30716
Registration date : 2008-11-06

Носење во раце - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Носење во раце   Носење во раце - Page 2 Empty04.12.09 11:36

Да Снеже некако да го анимираш да му биде интересно и да не мисли да бара во раце. Земете некое камионче закачете му врвка и нека го влече Smile
Вратете се на почетокот Go down
sneze
Бруцош
Бруцош
sneze


Female
Број на мислења : 2129
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : ок
Поени : 29104
Registration date : 2008-11-21

Носење во раце - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Носење во раце   Носење во раце - Page 2 Empty04.12.09 11:37

Уф не. Прво не збори и мислам дека не ме разбира се што му зборам а уште да му се скриам мислам дека ќе падне во несвест од страв. Дома ме бара по соби ако ме нема и 1 мин. а камоли надвор од каде што е од се исплашен од простор голем и непознат.Многу е поврзан со мене само јас сум со него по цел ден.
Вратете се на почетокот Go down
mamaAnita
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 189
Age : 46
Локација : Скопје
Расположение : одлично
Поени : 26962
Registration date : 2009-09-17

Носење во раце - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Носење во раце   Носење во раце - Page 2 Empty04.12.09 11:40

Сепак мислам дека ќе морате да се посветувате со психолог, штом уште не зборува и не те разбира...
Вратете се на почетокот Go down
sneze
Бруцош
Бруцош
sneze


Female
Број на мислења : 2129
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : ок
Поени : 29104
Registration date : 2008-11-21

Носење во раце - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Носење во раце   Носење во раце - Page 2 Empty04.12.09 11:42

Ми викаат дека е мал сеуште ,.До 4 год. сето тоа плашење , незборење било физолошка ссотојба (нормална ) и се јавувала кај некои деца. Нема да можат ништо да направат се додека не потпорасне и му се развие мозочето .
Вратете се на почетокот Go down
Sandra_Anja
Бруцош
Бруцош
Sandra_Anja


Female
Број на мислења : 2057
Age : 42
Локација : Скопје
Расположение : насмеана
Поени : 29902
Registration date : 2008-07-14

Носење во раце - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Носење во раце   Носење во раце - Page 2 Empty04.12.09 11:46

A, da go odneses vo Zooloska? Nie bevme minatata nedela, posredena e i ima lulaski za deca. Nema guzva, pa moze ke saka da seta i razgleduva.
Sneze, sigurna si deka ne te razbira se? Toa sto ne progovorel ubavo, ne znaci deka ne te razbira.
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30716
Registration date : 2008-11-06

Носење во раце - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Носење во раце   Носење во раце - Page 2 Empty04.12.09 11:48

Или пробајте да одите на ивичњаците од тротоарите, Моево ептен сака така по линија да оди, ем ќе му се одвлече вниманието, Незнам пробувај секакви методи и тактики, мора да упали.. И сепак барем консултирај се со психолог, види да те упати на некоја тактика која би ја примениле..
Вратете се на почетокот Go down
sneze
Бруцош
Бруцош
sneze


Female
Број на мислења : 2129
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : ок
Поени : 29104
Registration date : 2008-11-21

Носење во раце - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Носење во раце   Носење во раце - Page 2 Empty04.12.09 11:50

Сум го носела во зоолошка ама онака ништо посебно не одеше. А за разбирање разбира нешто дај го шишето ај да ти сменам пелени и сл. Инаку многу е педантен ако најде нешто на под што не е негово ми го дава да го ставам на место ,помага да го наместиме покривачот на креветот, не фаќа работи што не се негови на маса и сл . Ама затоа играчките сите му се на земја и расфрлани на едно купче. А јас ги поднаместам си ги расфрла уствари така и си игра.
Вратете се на почетокот Go down
Snezana Gieva
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 7
Age : 55
Локација : Skopje, Makedonija
Поени : 26507
Registration date : 2009-11-14

Носење во раце - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Nosenje vo race   Носење во раце - Page 2 Empty04.12.09 12:38

Jas mislam deka treba da pobaras pomos. Nie konkretno so nasiot problem cekavme poveke otkolku sto treba ( do tri i pol godini cekavme nie posle lutavme ovde niz instituciite)) slusajki gi tie raboti pocekaj rano e i sega se kaam. Mislam deka koga deteto ne zboruva, ne si sigurna dali go razbira govorot, gleda reklami, ne si igra soodvetno so igrackite, odbegnuva komunikacija so drugi luge i slicno treba da se pobara pomos. Se sto se tretira rano ima golemi sansi da se resi. Mozebi gresam ama jas taka mislam.
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29909
Registration date : 2008-08-26

Носење во раце - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Носење во раце   Носење во раце - Page 2 Empty04.12.09 15:47

Јас би го послушала советот на Снежана Гиева. Ситуацијава со Марко ја имате долго време, темава си ја отворила пред една година и ако било фаза, страв, до сега требаше да му помине. Мислам дека проблемот е малку подлабок отколку што ни се чини и подобро да побарате помош одма, па и ако излезе дека е се ок џабе сте оделе по лекари, подобро така отколку да испадне дека касно сте реагирале. Јас не би чекала.
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31106
Registration date : 2007-11-19

Носење во раце - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Носење во раце   Носење во раце - Page 2 Empty08.12.09 18:37

sneze a koj ti vika deka e mal i deka nemoze?? voopsto ne e mal ima i pomali od nego pa odat i uspesno sorabutuvaat i ima podobruvnje, i od mene ke cues isto sneze Dosta cekate odete odma

pozdravce i se najubavo Носење во раце - Page 2 767433
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Носење во раце - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Носење во раце   Носење во раце - Page 2 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Носење во раце
Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 2Отиди на страна : Previous  1, 2
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Деца-
Отиди до: