Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Опасна храна во бременост

Go down 
+80
bile2
bubamara
monabombona
M A M I
kiki-riki
marina****
nadalina
kalipso
bordan
jeca
Flower
marina janevska
Kinky
lela
Mama Vase
bibip
Zvezdicka
Biljana
Sanjicka
rich_bitch1
Mami4ka
Vesna Blazevska
Juni08_Andrea
kara
OGNEN
Natalija
vecki
bica
xxx
sanja_
eli
Sarah
Diana
Damjana
Pipolino
pepa
angelce
MamaMaja
natali
Oci
lidija29
maskoe
Mirka
Sanja_Ivana
marina_m
Sun
Kitty
LoL
nnatasa
female*
obicna
biljanag
mimka
Snegulka
PaceStojanovska
Mama Ane
martina i sase
karolina
lila_mk
Arnaudova Milena
tanja_simon
NatalijaS
zoc
sonja28
Janaxxxx
macush
avanturistka
Zane
Monika
marijajovanova
hormonce
Aurinko
tanja_sr
Emi
Ilince
beti 24
ZeleniCka
Emilija
Sister
Sara
84 posters
Отиди на страна : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
АвторПорака
Sara
Полуматурант
Полуматурант
Sara


Female
Број на мислења : 1006
Age : 42
Локација : Skopje
Расположение : среќно :-):-):-)
Поени : 29164
Registration date : 2008-11-10

Опасна храна во бременост Empty
ПишувањеПредмет: Опасна храна во бременост   Опасна храна во бременост Empty18.11.08 11:26

Сакам да знам дали некој од вас има искуство или слушнато дека некоја храна или пијалок се опасни за време на бременоста? Еве мене на пример ми кажа доктор дека несмее да се пие Швепс, затоа што содржи некоја состојка која се користела за абортус.
Вратете се на почетокот Go down
Sister
Полуматурант
Полуматурант
Sister


Female
Број на мислења : 930
Age : 48
Локација : источно од рајот
Расположение : зошто си ме мајко родила..
Поени : 29044
Registration date : 2008-07-19

Опасна храна во бременост Empty
ПишувањеПредмет: Re: Опасна храна во бременост   Опасна храна во бременост Empty18.11.08 11:49

за ова со швепсот првпат слушам,интересно,ама на оваа денешница со сите конзерванси,разни додатоци на храната,се му доаѓа потенцијално опасно.Јас знам само дека не треба да се јаде туна бидејќи содржи жива.
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Бруцош
Бруцош
Emilija


Female
Број на мислења : 2687
Age : 46
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 29719
Registration date : 2008-07-11

Опасна храна во бременост Empty
ПишувањеПредмет: Re: Опасна храна во бременост   Опасна храна во бременост Empty18.11.08 11:50

И јас го имам слушнато тоа за швепсот. Уствари не е конкретно само за швепс туку за грејпфрут и производите од него.
Вратете се на почетокот Go down
ZeleniCka
Матурант
Матурант
ZeleniCka


Female
Број на мислења : 1703
Age : 37
Локација : Лаблана - Крањ :(
Расположение : Кул
Поени : 29270
Registration date : 2008-08-15

Опасна храна во бременост Empty
ПишувањеПредмет: Re: Опасна храна во бременост   Опасна храна во бременост Empty18.11.08 12:09

Hmm cudno.. Ginekologot na sestra mi koga bese bremena so dvete vnuki i rece sto poveke da jadit grejpfrut, portokali, limoni i slicno, za polesno da se porodit, polesno da se otvorit. I taa jadese i so dvete nemase ic problemi, za 15 min se porodi.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.igranazborovi.blogspot.com/
beti 24
Полуматурант
Полуматурант
beti 24


Female
Број на мислења : 1057
Age : 40
Локација : домче со Марко
Расположение : најсрекна на целиот свет
Поени : 29058
Registration date : 2008-07-07

Опасна храна во бременост Empty
ПишувањеПредмет: Re: Опасна храна во бременост   Опасна храна во бременост Empty18.11.08 12:20

Јас имам слушнато за швепсот, ане и за грејпфруто или некое друго овошје. Исто така и за туната, за друго незнам
Вратете се на почетокот Go down
Ilince
Матурант
Матурант
Ilince


Female
Број на мислења : 1816
Age : 39
Локација : Prilep
Расположение : umorno no presrekno
Поени : 29413
Registration date : 2008-07-16

Опасна храна во бременост Empty
ПишувањеПредмет: Re: Опасна храна во бременост   Опасна храна во бременост Empty18.11.08 12:24

Jas nemam slusnato a pa obozavam sveps
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Бруцош
Бруцош
Emilija


Female
Број на мислења : 2687
Age : 46
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 29719
Registration date : 2008-07-11

Опасна храна во бременост Empty
ПишувањеПредмет: Re: Опасна храна во бременост   Опасна храна во бременост Empty18.11.08 12:24

ЈАс да го имам слушнато, а додека бев бремена и пиев швепс и јадев грејпфрут...
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31076
Registration date : 2007-11-19

Опасна храна во бременост Empty
ПишувањеПредмет: Re: Опасна храна во бременост   Опасна храна во бременост Empty18.11.08 12:26

ZeleniCka напиша:
Ginekologot na sestra mi koga bese bremena so dvete vnuki i rece sto poveke da jadit grejpfrut, portokali, limoni i slicno, za polesno da se porodit, polesno da se otvorit. I taa jadese i so dvete nemase ic problemi, za 15 min se porodi.

значи за полесно да се отвори, оние кои имаат ризична бременост со плодот ниско не би требало да јадат да не дојде до предвремени контракции
јас ги избегнував
Вратете се на почетокот Go down
beti 24
Полуматурант
Полуматурант
beti 24


Female
Број на мислења : 1057
Age : 40
Локација : домче со Марко
Расположение : најсрекна на целиот свет
Поени : 29058
Registration date : 2008-07-07

Опасна храна во бременост Empty
ПишувањеПредмет: Re: Опасна храна во бременост   Опасна храна во бременост Empty18.11.08 12:31

ни портокали лимони ништо??????????
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31076
Registration date : 2007-11-19

Опасна храна во бременост Empty
ПишувањеПредмет: Re: Опасна храна во бременост   Опасна храна во бременост Empty18.11.08 12:40

не пиев газирано, ни швепс ни кока кола ни ништо
не јадев лимони, цитрони, портокали на почетокот јадев оти зима беше и настината бев ама не ми беа убави ми се гадеше од нив па ни нив не ги јадев

инаку опасно е многу солено да јадете
многу отоци се јавуваат
јас ова го знаев ама незнаев дека е толку опасно
во 8 месец почнав да се гушам, неколку пати на дежурен екг ми правеа, отеченакако балон, ама пуканки јадев ненормално многу и бурек скоро секој ден Neutral
Вратете се на почетокот Go down
tanja_sr
Прваче
Прваче
tanja_sr


Female
Број на мислења : 118
Age : 47
Локација : strumica
Поени : 28682
Registration date : 2008-09-03

Опасна храна во бременост Empty
ПишувањеПредмет: Re: Опасна храна во бременост   Опасна храна во бременост Empty18.11.08 12:46

i mene ginekologot mi rece da ne pijam shweps vo bremenosta, a da izbegnuvam i sekakvi gazirani sokovi sto e najnormalno. isto vo prvite meseci od bremenosta mi rece da ne pijam sok od grejpfrut
Вратете се на почетокот Go down
Aurinko
Почетник
Почетник
Aurinko


Female
Број на мислења : 29
Age : 44
Локација : Finland
Поени : 28290
Registration date : 2008-11-15

Опасна храна во бременост Empty
ПишувањеПредмет: Re: Опасна храна во бременост   Опасна храна во бременост Empty25.11.08 0:40

Ne se preporacuva da se jade djiger,bidejki sodrzi mnogu vitamin A i metali,koi sto se stetni za plodot...isto ne treba da se koristi nitu ribino maslo...Ne se preporacuva meki sirenja,na primer feta...i koga koristite bilo kakvi mlecni proizvodi,gledajte sekogas na opakovkata mlekoto da e prethodno pasterizirano..zasto posti golem rizik za listerija,koja moze da predizvika abortus...izbegavajte da koristite vakumirani proizvodi(mesni,ribni)..mesoto/ribata/jajca sto go jadete,mora da bide ubavo zgotveno,i sekogas ubavo mijte race posle koga ke obrabotuvate zivo meso...(rizik:salmonela)..isto ovosjeto i zelencukot,mijte go ubavo....namalete sol vo hranata..alkohol isto,najubavo bi bilo voopsto da ne se pie,zasto ispituvanjata pokazuvaat deka seuste ne se znae kolku alkohol e dovolno,za da se osteti plodot.....vestackite zasladuvaci kako sto e E952 i E954,..proizvodi vo koi gi ima ovie zasladuvaci,ne e pozelno da gi koristite...
se nadevam nekomu ke koristi ova:))
Вратете се на почетокот Go down
hormonce
Матурант
Матурант
hormonce


Female
Број на мислења : 1823
Age : 47
Локација : skopje
Расположение : блесаво!
Поени : 28863
Registration date : 2008-08-31

Опасна храна во бременост Empty
ПишувањеПредмет: Re: Опасна храна во бременост   Опасна храна во бременост Empty25.11.08 0:54

Швепсот се смета за штетен во текот на бременоста бидејќи содржи КИНИН кој ја надразнувал матката и не само кај трудници, воопшто бил штетен за женските,а јас богами најмногу го обожавам швепсот,па што сака нека биде веќе...
Вратете се на почетокот Go down
marijajovanova
Почетник
Почетник
marijajovanova


Female
Број на мислења : 88
Age : 39
Локација : kocani
Расположение : :))
Поени : 28893
Registration date : 2008-08-01

Опасна храна во бременост Empty
ПишувањеПредмет: Re: Опасна храна во бременост   Опасна храна во бременост Empty25.11.08 10:56

Aurinko sto imas napisano deka ne treba da se koristi ribino maslo ne si vo pravo zatoa sto vo tekot na bremenosta treba da se koristi ribino maslo koe sodrzi omega3 masni kiselini koi pomagaat pri razgraduvanje na losiot holesterol i ja podobruva cirkulacijata na krvta, i plus za Listerija treba da se vnimava da se ogranici vnesot na zelkata zatoa sto najmnogu moze da se prenese preku zelka, a mlecnite proizvodi treba da se pasterizirani bidejki domasnite na primer domasno kravjo ili ovco mleko koga se varat vo niv moze da ostanat nekoi bakterii kako solmoneli i drugi poopasni koi vleguvaat vo mlekoto pri procesot na molzenje
Вратете се на почетокот Go down
Monika
Матурант
Матурант
Monika


Female
Број на мислења : 1728
Age : 48
Локација : Skopje
Поени : 29523
Registration date : 2008-07-20

Опасна храна во бременост Empty
ПишувањеПредмет: Re: Опасна храна во бременост   Опасна храна во бременост Empty25.11.08 11:21

hormonce напиша:
Швепсот се смета за штетен во текот на бременоста бидејќи содржи КИНИН кој ја надразнувал матката и не само кај трудници, воопшто бил штетен за женските,а јас богами најмногу го обожавам швепсот,па што сака нека биде веќе...
Имам слушнато и дека предизвикува стерилитет...
А јас во животот се немам напиено швепс, можеби некогаш сум пробала една чаша или две...така да...
Вратете се на почетокот Go down
Aurinko
Почетник
Почетник
Aurinko


Female
Број на мислења : 29
Age : 44
Локација : Finland
Поени : 28290
Registration date : 2008-11-15

Опасна храна во бременост Empty
ПишувањеПредмет: Re: Опасна храна во бременост   Опасна храна во бременост Empty25.11.08 16:40

marijajovanova напиша:
Aurinko sto imas napisano deka ne treba da se koristi ribino maslo ne si vo pravo zatoa sto vo tekot na bremenosta treba da se koristi ribino maslo koe sodrzi omega3 masni kiselini koi pomagaat pri razgraduvanje na losiot holesterol i ja podobruva cirkulacijata na krvta, i plus za Listerija treba da se vnimava da se ogranici vnesot na zelkata zatoa sto najmnogu moze da se prenese preku zelka, a mlecnite proizvodi treba da se pasterizirani bidejki domasnite na primer domasno kravjo ili ovco mleko koga se varat vo niv moze da ostanat nekoi bakterii kako solmoneli i drugi poopasni koi vleguvaat vo mlekoto pri procesot na molzenje
Ribino maslo,vo koe sto ima dodadeno vit.A,ne treba da se upotrebuva!!!Ne znam dali bi mozelo da se najde ribino maslo kade sto nema vit.A!?A omega3 moze da se dobijat od riba(2-3pati nedelno),margarin,itn..ili kapsuli so omega3...zborot mi bese deka za vreme na bremenost ne treba da se vnesuva dodatno vitamin A.zatoa sto,ako se vnese premnogu,moze da e steten za bebeto!!!A za mlecnite proizvodi i mlekoto,isto i jas go kazav toa,deka treba da se pasterizirani..Smile

http://www.minti.com/parenting-advice/7212/Pregnancy-multi-vitamins-A-warning-on-Vitamin-A/

ovde ima poubavo objasneto...


eve uste eden link: http://www.babycentre.co.uk/pregnancy/nutrition/foodsafety/fishoilexpert/

eve i na srpsko-hrvatski: http://www.bebadolazi.net/trudnoca.php?id=209
Вратете се на почетокот Go down
Zane
Почетник
Почетник
Zane


Female
Број на мислења : 84
Age : 52
Локација : Skopje
Расположение : tazna
Поени : 28264
Registration date : 2008-11-18

Опасна храна во бременост Empty
ПишувањеПредмет: Re: Опасна храна во бременост   Опасна храна во бременост Empty30.11.08 15:38

Eve deno iskustvo od Avstralija - na snaami vo tekot na bremenosta strogo i zabranile da jade magdonos.
Вратете се на почетокот Go down
avanturistka
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2072
Age : 45
Локација : so moite dve princezi :))
Расположение : :))
Поени : 29190
Registration date : 2008-10-02

Опасна храна во бременост Empty
ПишувањеПредмет: Re: Опасна храна во бременост   Опасна храна во бременост Empty30.11.08 15:40

za magdonosov ne sum znaela ,a za prekumerno vnesuvanje na vit.A da znaev.......

e ova so svepsov ne sm znaela,a da tunata i ja ja izbegnuvav cela
bremenost,a za limoni mozam da kazam skoro sekoj den jadev po dva.i eve
ok e moze zatoa mila saka da jade limon i ne se mrsti.
Вратете се на почетокот Go down
macush
Полуматурант
Полуматурант
macush


Female
Број на мислења : 978
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : :(((
Поени : 28658
Registration date : 2008-10-06

Опасна храна во бременост Empty
ПишувањеПредмет: Re: Опасна храна во бременост   Опасна храна во бременост Empty30.11.08 15:47

Zane напиша:
Eve deno iskustvo od Avstralija - na snaami vo tekot na bremenosta strogo i zabranile da jade magdonos.
jas znam deka magdonosot ima estrogeno dejstvo i deka se koristi za predizvikuvanje na menzis,za doilkite pomaga vo sozdavanjeto na mlekoto,a pomaga i za polesno poroduvanje.Moze bas zatoa ne cini da se pie vo tekot na bremenosta,no vo posledniot mesec mislam deka moze da se pie caj ili da se jade magdanos.
Вратете се на почетокот Go down
Janaxxxx
Полуматурант
Полуматурант
Janaxxxx


Female
Број на мислења : 1005
Age : 41
Локација : Nekade po Evropa!
Расположение : Ubavo
Поени : 28768
Registration date : 2008-11-02

Опасна храна во бременост Empty
ПишувањеПредмет: Re: Опасна храна во бременост   Опасна храна во бременост Empty30.11.08 16:25

Jas imam edna komsika ovde vo germanija bremena e i doktorot i rekol deka nesmee da jade djiger i riba sushi za drugo nisto a zosto nemam poima!
Вратете се на почетокот Go down
sonja28
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 188
Age : 43
Локација : MKD
Поени : 28771
Registration date : 2008-08-11

Опасна храна во бременост Empty
ПишувањеПредмет: Re: Опасна храна во бременост   Опасна храна во бременост Empty30.11.08 16:31

Немојте да јадете солена храна!
Јас се зафркнав и ми се јавија отоци и до ден денес си ги носам.
Вратете се на почетокот Go down
zoc
Прваче
Прваче
zoc


Female
Број на мислења : 106
Age : 37
Локација : домааа
Расположение : секогаш супер
Поени : 28396
Registration date : 2008-10-21

Опасна храна во бременост Empty
ПишувањеПредмет: Re: Опасна храна во бременост   Опасна храна во бременост Empty30.11.08 19:01

JANAXXXX напиша:
Jas imam edna komsika ovde vo germanija bremena e i doktorot i rekol deka nesmee da jade djiger i riba sushi za drugo nisto a zosto nemam poima!
epa dzigerot sodrzi poveke vitamin a zatoa?!
Вратете се на почетокот Go down
NatalijaS
Полуматурант
Полуматурант
NatalijaS


Female
Број на мислења : 502
Age : 42
Локација : skopje
Поени : 28422
Registration date : 2008-11-26

Опасна храна во бременост Empty
ПишувањеПредмет: Re: Опасна храна во бременост   Опасна храна во бременост Empty30.11.08 19:18

Sveps ne se pie zaradi kininot, a dzigerot i magdonosot sodrzat vit A, sto vo pogolemi kolicini e steten za plodot. Magdonosot sodrzi i nekoi sostojki sto vlijaat na matkata, ama ne znam sto tocno. Toa mene ne mi e problem zasto mrazaaam magdonos. Ne treba da se jade nisto nedovolno vareno ili peceno, toa za meso i jajca, sladoledi i kremovi so jajca, nekoi vidovi riba zaradi sodrzinata na ziva, i se ubavo da se mie.
Вратете се на почетокот Go down
Aurinko
Почетник
Почетник
Aurinko


Female
Број на мислења : 29
Age : 44
Локација : Finland
Поени : 28290
Registration date : 2008-11-15

Опасна храна во бременост Empty
ПишувањеПредмет: Re: Опасна храна во бременост   Опасна храна во бременост Empty03.12.08 0:14

Kako sto citav za magdonosot...ne e ubavo da se pije caj od magdonos,i da se jade vo golemi kolicini(sto mislam retko nekoj da jade na ednas na pr.po kilo magdonos)..zaradi toa sto sodrzi nekoja materija vo sebe,sto moze da predzvika predvremeni kontrakcii na matkata..a onaka magdanos vo salati,rucek,..sepak toa e mala kolicina,i ne e opasno!
Вратете се на почетокот Go down
tanja_simon
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 204
Age : 44
Локација : skopje
Расположение : e sega me pogodi...
Поени : 28388
Registration date : 2008-11-09

Опасна храна во бременост Empty
ПишувањеПредмет: Re: Опасна храна во бременост   Опасна храна во бременост Empty03.12.08 0:30

jas pq voopsto nepijam shveps.a za ovie raboti prvpar slusam.jas soleno ne jadam a od 4 mesec pa do kraj na bremenost bev kako topka otecena.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Опасна храна во бременост Empty
ПишувањеПредмет: Re: Опасна храна во бременост   Опасна храна во бременост Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Опасна храна во бременост
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 7Отиди на страна : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Бременост и планирање семејство-
Отиди до: