Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Колку штедите-колку трошите?

Go down 
+47
bella*
Anika
kavadarcanka
Monika
ivana_in love
sneze
Ance-J
MamaMaja
SonjuS*
mirecv
Mimi22
Anjuska08
lidija29
magi
ElenaJo
Eli-Mia
Biljana795
Emi
Sun
nafi
mamicka211
tanja_sr
naivnna
verce
Freya
obicna
baby24
maskoe
jasmina i ace
Natalija
Kikic
macush
slatka87
mama
sanja-ve
sashka26
NatalijaS
tanjaaa
bica
Sandra_Anja
Zvezdicka
hormonce
marina_m
vecki
Stefanija S.
Mama Ane
rich_bitch1
51 posters
Отиди на страна : 1, 2, 3  Next
АвторПорака
rich_bitch1
Бруцош
Бруцош
rich_bitch1


Female
Број на мислења : 2504
Age : 36
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 30363
Registration date : 2007-12-29

Колку штедите-колку трошите? Empty
ПишувањеПредмет: Колку штедите-колку трошите?   Колку штедите-колку трошите? Empty06.11.08 14:51

Дали сте повеке тип на лугје кој секој денар го тргаат настрана во црн фонд и го чуваат за "nedaj boze" или пак секоја новодојдена паричка гледате што побргу да ја потрошите?Ги трошите најчесто своите или парите на сопругот или се е заедничко?Колку умеет да заштедите?
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30716
Registration date : 2008-11-06

Колку штедите-колку трошите? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колку штедите-колку трошите?   Колку штедите-колку трошите? Empty06.11.08 14:54

Кај нас сите пари се заеднички, и моите и неговите примања идат на една сметка.. Инаку трошиме и тоа премногу, посебно јас, и се тоа наменето за децата и за дома. Понекогаш и самата се прашувам и незнам за што се сум потрошила.
Вратете се на почетокот Go down
Stefanija S.
Прваче
Прваче
Stefanija S.


Female
Број на мислења : 141
Age : 43
Локација : pred kompjuter
Расположение : odlicno
Поени : 28598
Registration date : 2008-09-18

Колку штедите-колку трошите? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колку штедите-колку трошите?   Колку штедите-колку трошите? Empty06.11.08 15:01

Финансиите кај нас ги водам јас, домаќинка:-)))) Некогаш знеме да потрошиме некоја пара екстра, но тоа е се околу уредувањето на домот.Инаку повеќе штедиме, а помалку трошиме. Сега за сега е така.
Како беше таа : Моите пари си се само мои, а неговите се наши:-))))
Вратете се на почетокот Go down
vecki
Форумска фаца
Форумска фаца
vecki


Female
Број на мислења : 4525
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 30770
Registration date : 2008-05-05

Колку штедите-колку трошите? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колку штедите-колку трошите?   Колку штедите-колку трошите? Empty06.11.08 15:07

platata mi ja dava mene inaku parite sto gi vadi privatno ni se za otplakanje na kola' renoviranje 'i da me dopolni mene oti platata ne ni stasuva
Вратете се на почетокот Go down
marina_m
Матурант
Матурант
marina_m


Female
Број на мислења : 1686
Age : 38
Локација : skopje
Поени : 28854
Registration date : 2008-10-30

Колку штедите-колку трошите? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колку штедите-колку трошите?   Колку штедите-колку трошите? Empty06.11.08 15:20

jas ne rabotam taka da toj mi ostava pari kolku mi trebaat ama nastrana ne sme trgnale nitu denar site pari si gi trosiem jas sakam da stedime ali zdravje boze jas koga ke se vrabotam pa ke ni bidat pogolemi primanjata pa moze i nesto ke ni ostanuva
Вратете се на почетокот Go down
hormonce
Матурант
Матурант
hormonce


Female
Број на мислења : 1823
Age : 47
Локација : skopje
Расположение : блесаво!
Поени : 28893
Registration date : 2008-08-31

Колку штедите-колку трошите? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колку штедите-колку трошите?   Колку штедите-колку трошите? Empty06.11.08 15:33

Плата сега зема само тој, но од секогаш парите ни биле заеднички, иако големиот фонд е кај мене ,мм си е малце параспур (оди по леб, патики гледа да си купи) hihi Инаку, порано штедевме и тоа баш доста,ама откако ја дадовме заштедата за стан и се натоварија кредити ,нема шанси за штедење. Ама,јас си добив наследство и тоа ми е заштеда во банка. Луѓе, здравје нека дава Господ, пари се печалат,здравје не се купува!
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Матурант
Матурант
Zvezdicka


Female
Број на мислења : 1683
Age : 43
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 29846
Registration date : 2008-08-29

Колку штедите-колку трошите? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колку штедите-колку трошите?   Колку штедите-колку трошите? Empty06.11.08 15:48

Haa skokotliva tema Smile

So parite rakovodam jas. Jas gi balansiram site bankovni smetki i jas gi raspredeluvam parite za se sto ni treba.
Prvo se plakaat smetkite i kreditite, ostavam vednas del za hrana za tekovniot mesec i uste nesto sitno za se ima kesh pri raka. Ostanatoto odi direktno na stedna kniska.
Za sekoja ekstra rabota sto si ja priustuvame sekoj si ima svooja smetka koja nije si ja vikame "nice things account" Smile

Inace pobornik sum na evreskata filozofija na mali broevi. Dodeka imavme samo edna smetka i se od nea delegiravme ni se cinese deka sme mnogu bogati i trosevme se do posleden cent sekoj mesec.
Sega imame 6 smetki i sekoja smetka si ima tocno odredena namena i sekoj mesec na nea odi odredena tocno (ili problizno tocno) odrdena suma.

Stednata smetka e sekako najdebela no za da se povlecat pari od nea mora da se odi vo banka i na salter da se napravi transfer, a toa e ogromna gnjavaza pa retko go pravime Smile

Jas si priznavam deka sum rasipnicka dusa i kolku imam tolku ke potrosam zatoa gi raspredeluvam parite vo mali sumi pa ona sto ne go gledas potesko i ke go potrosis Smile
Вратете се на почетокот Go down
Sandra_Anja
Бруцош
Бруцош
Sandra_Anja


Female
Број на мислења : 2057
Age : 42
Локација : Скопје
Расположение : насмеана
Поени : 29902
Registration date : 2008-07-14

Колку штедите-колку трошите? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колку штедите-колку трошите?   Колку штедите-колку трошите? Empty06.11.08 15:52

Nie sakame da se opustime i toa redovno, na sekoe izleguvanje za nas, a i za Anja, no i stedime bidejki na prolet ne ceka stance. A, isto i na Anja imame otvoreno kniska, pa mesecno i tamu ni odat pari
Вратете се на почетокот Go down
bica
Полуматурант
Полуматурант
bica


Female
Број на мислења : 1082
Age : 39
Локација : ваму-таму и дома
Расположение : samo za moeto sonce Misel
Поени : 29092
Registration date : 2008-07-16

Колку штедите-колку трошите? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колку штедите-колку трошите?   Колку штедите-колку трошите? Empty07.11.08 12:46

јас и мм многу трошиме....ништо не штедиме...се нешто ми купува или јас на него....абе денар да не се заштедело.......ама барем уживаме....
Вратете се на почетокот Go down
tanjaaa
Полуматурант
Полуматурант
tanjaaa


Female
Број на мислења : 625
Age : 36
Локација : skopje
Расположение : NAJSREKNA NA CEL SVET
Поени : 28749
Registration date : 2008-09-11

Колку штедите-колку трошите? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колку штедите-колку трошите?   Колку штедите-колку трошите? Empty30.11.08 19:37

of lele so da zastedime so 10000 za sto poprvo ne ni stigaat a kamoli da ni ostanat aj ke navrti gospod pa jas ke se vrabotam a togas eheheeee sve ke zastedime hahah
Вратете се на почетокот Go down
NatalijaS
Полуматурант
Полуматурант
NatalijaS


Female
Број на мислења : 502
Age : 42
Локација : skopje
Поени : 28452
Registration date : 2008-11-26

Колку штедите-колку трошите? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колку штедите-колку трошите?   Колку штедите-колку трошите? Empty30.11.08 20:03

Nie stedime za kola, ama glupi dvajcata, 1 god sedat pari vo banka, i od svadbata, i so ostanuva os plati, ama sedat na tekovna. Demek ke gi orocima, denes, utre, paovde, pa onde pogolema kamata davale i uste ne se oroceni. Za ovaa godina i nesto 400-500 evra sme @izgubile# so mozevme da gi dobieme od kamati.
Вратете се на почетокот Go down
sashka26
Прваче
Прваче
sashka26


Female
Број на мислења : 399
Age : 47
Локација : macedonia
Поени : 29248
Registration date : 2008-05-14

Колку штедите-колку трошите? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колку штедите-колку трошите?   Колку штедите-колку трошите? Empty02.12.08 12:00

Bas skokotliva tema, jas eden period go razbirav znacenjeto na zborot stedenje vo smisla deka sekoj denar go pretvarav vo evra(duri ne bev mazena), posto moite me finasiraa za sve ostalo. Sega dijametralno sprotivno od togas, maz mi veli deka imam "dupena raka" Od postoeckite kniski samo onaa na kerka mi e solidna. Da si straden da me pratis v carsija po namirnici obavezno se vrakam so raboti plus Wink
Вратете се на почетокот Go down
sanja-ve
Прваче
Прваче
sanja-ve


Female
Број на мислења : 365
Age : 38
Локација : veles
Расположение : odlicno
Поени : 28370
Registration date : 2008-11-20

Колку штедите-колку трошите? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колку штедите-колку трошите?   Колку штедите-колку трошите? Empty02.12.08 12:03

lele samo trosam ama ne stedam ic
Вратете се на почетокот Go down
mama
Матурант
Матурант
mama


Female
Број на мислења : 1745
Age : 41
Локација : Под сонцето!
Расположение : Veke ne sum osamena!!!
Поени : 29470
Registration date : 2008-06-14

Колку штедите-колку трошите? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колку штедите-колку трошите?   Колку штедите-колку трошите? Empty02.12.08 12:07

Од секогаш сум знаела како со парите.Трошам не дека не,ама секогаш внимавам нешто малку пари да имам тргнато на страна за не дај боже.Имаме сметка во банка на која што само ставаме,никако не вадиме.Ама ние за разлика од Наталија ги орочивме,така да си земаме и убава камата.
Вратете се на почетокот Go down
slatka87
Прваче
Прваче
slatka87


Female
Број на мислења : 107
Age : 37
Локација : Macedonia
Расположение : dobro
Поени : 28441
Registration date : 2008-10-21

Колку штедите-колку трошите? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колку штедите-колку трошите?   Колку штедите-колку трошите? Empty02.12.08 12:15

ponekogas znam da trgnam denar na strana ama vo posledno vreme nesto tesko mi odi od raka. rabotam vo pecatnica i platata cekoj mesec ne mi e ista na realizicija sme ama zdravje boze sega za noemvri i dekemvri treba ubava platicka da zemam pa moze i nesto ke ostane i za na strana da trgnam.
Вратете се на почетокот Go down
bica
Полуматурант
Полуматурант
bica


Female
Број на мислења : 1082
Age : 39
Локација : ваму-таму и дома
Расположение : samo za moeto sonce Misel
Поени : 29092
Registration date : 2008-07-16

Колку штедите-колку трошите? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колку штедите-колку трошите?   Колку штедите-колку трошите? Empty02.12.08 12:37

дај Боже слатка ние никако со мм да тргнеме на страна и двајцата сме сунѓери за пари....се нешто ми фали ако идам у продавница обавезно списокот го проширувам....или си купувам по нешто....се мене ми фали а и на мм....десет пати да се симнам во продавница десет кеси ке качам дома...ич не сум штедлива...стално со мм викаме а кога ке имаме дете кај ке ни е крајот...ама здравје тогаш за детето повеќе ке гледаме....
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30716
Registration date : 2008-11-06

Колку штедите-колку трошите? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колку штедите-колку трошите?   Колку штедите-колку трошите? Empty02.12.08 13:27

Леле месецов ќе ме убие. Од овој месец имам рата за станбен кредит, паралелно кирија, именден Св. Никола, Божиќ католички, Нова година. Лелееее ај заштеди нешто. Мислам дека во гооолем минус ќе бидам, ама ај здравје само, ќе се прибереме во некои работи, па ќе издржиме :(:(
Вратете се на почетокот Go down
bica
Полуматурант
Полуматурант
bica


Female
Број на мислења : 1082
Age : 39
Локација : ваму-таму и дома
Расположение : samo za moeto sonce Misel
Поени : 29092
Registration date : 2008-07-16

Колку штедите-колку трошите? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колку штедите-колку трошите?   Колку штедите-колку трошите? Empty02.12.08 15:35

ма кути мене секој месец ме убиваат рати за кредити картички те ова те она...а кога ке видиш ништо не си купил...одамна јас сум на ептен голем минус....знаеш како вика татко му на мм епа сакате да живеете аристократски сеа плаќајте кредити....и во право е...него ај сеа сме само двајца...а дете кога ке имаме.....е тогаш ке си видиме мака....
Вратете се на почетокот Go down
macush
Полуматурант
Полуматурант
macush


Female
Број на мислења : 978
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : :(((
Поени : 28688
Registration date : 2008-10-06

Колку штедите-колку трошите? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колку штедите-колку трошите?   Колку штедите-колку трошите? Empty02.12.08 15:40

Nie mnogu sakame da stedime ama ne ne biva za stedenje.Koga ke ja zeme mm platata si vikame e super sega ke trgneme na strana,i togas ili ke se rasipe nesto vo kukava ili gi davame za lekarstva i taka,baksuz si e baksuz.E ovoj mesec da sme zivi zdravi rodendeni,paketcinja nova godina,neka se trosat za arno preku glava mi e vise od losi raboti.
Вратете се на почетокот Go down
Kikic
Бруцош
Бруцош
Kikic


Female
Број на мислења : 2003
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : happppppppyyyyyyyyyy
Поени : 29115
Registration date : 2008-09-29

Колку штедите-колку трошите? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колку штедите-колку трошите?   Колку штедите-колку трошите? Empty02.12.08 15:43

Majka mi vikase vaka :zet mi ako ima 5 denari ke gi stavi vo kasa a kerka mi ako ima 5 denari ke odi ke si kupi soncogled.Arno ama skim si takav si .Pa taka ako vo novcanik imam 1000 denari 500 ne se moi(crn fond se).Inaku fala mu na gospod i stedime i trosime.Eden e zivotot treba covek i da se opusti malku a ne raboti raboti pa samo raboti .Si zastedivme da vozime dvajcata ubavi koli tri masini golemi sega kupuvame i mnogu mnogu drugi opustanja.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.glatkovdizajn.com.mk
Natalija
Полуматурант
Полуматурант
Natalija


Female
Број на мислења : 1160
Age : 42
Локација : istocno od rajot
Расположение : nestrplivo
Поени : 29102
Registration date : 2008-08-30

Колку штедите-колку трошите? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колку штедите-колку трошите?   Колку штедите-колку трошите? Empty02.12.08 17:41

Штедиме колку што можеме. Јас не сум некој човек што многу троши, па поради тоа и ми остануваат еден дел од парите, а не поради тоа што сакам да штедам. Јас мислам дека човек треба да живее убаво, затоа што еднаш се живее, а по малку и да се штеди за црни денови. Се ежам од луѓе кои само штедат и штедат, па што ќе им се парите ако утре ги згази кола.
Вратете се на почетокот Go down
jasmina i ace
Полуматурант
Полуматурант
jasmina i ace


Female
Број на мислења : 558
Age : 40
Локација : bitola
Расположение : promenlivo
Поени : 28603
Registration date : 2008-10-17

Колку штедите-колку трошите? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колку штедите-колку трошите?   Колку штедите-колку трошите? Empty02.12.08 17:46

lele za nisto ne mi ostanuva ke izlezi nesto nepredvideno koga si svorc
Вратете се на почетокот Go down
maskoe
Прваче
Прваче
maskoe


Female
Број на мислења : 161
Age : 40
Локација : stip
Расположение : sekogas super
Поени : 28526
Registration date : 2008-10-13

Колку штедите-колку трошите? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колку штедите-колку трошите?   Колку штедите-колку трошите? Empty02.12.08 17:59

Не да не не бидува за штедење пустикуќи и двајцата сме. hihi hihi Мм пред да се земеме нешто имаше заштедено ама ги потрошивме кога го купувавме станот.Од тогаш навака денар не ни останува.Сеа па и бебе.Него нека има стално ко до сеа па немора да штедиме.Греота е да се жалиме.
Вратете се на почетокот Go down
baby24
Матурант
Матурант
baby24


Female
Број на мислења : 1682
Age : 40
Локација : na rabota pa domce i obratno
Расположение : odlicno
Поени : 29153
Registration date : 2008-07-29

Колку штедите-колку трошите? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колку штедите-колку трошите?   Колку штедите-колку трошите? Empty02.12.08 20:37

Nie sekogas vikame mora da pocneme da stedime od drugiot mes i koga dosol drugiot mesec opet ista prikazna plati smetki kupi neso i otisle pari pa pogotovo sega so Lea na sekoe izlaganje mora neso da i kupime i kaj ke stedis.Ama pa sega ako ne prozivees i ne si ja zadovolis dusickata koga koga ke imam 50 god i nema da mi bide interesno da setam i da se doteruvam,vaka sega malku uzivancija za da ne ni bide krivo na stari god ,a pari se pecalat kako dosle taka otisle .
Вратете се на почетокот Go down
obicna
Форумска фаца
Форумска фаца
obicna


Female
Број на мислења : 4100
Age : 41
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 30684
Registration date : 2008-07-19

Колку штедите-колку трошите? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колку штедите-колку трошите?   Колку штедите-колку трошите? Empty03.12.08 3:12

Kaj nas e toa sto sakam da stedime a mm samo trosi! Колку штедите-колку трошите? 412106
Bas ima ispadnato slucaevi da treba pari na strana za crni denovi. Se rabotese za smrten slucaj i ni denar!!! Pak posle toa ne se nauci i samo trosi dodeka ima. Jas mnogu mrazam taka. Jas sum naviknata da sreduvam sama, da ne ocekuvam od drugi. Zs ko ke umesas povejke luge posle corba. I ke se iznacekas. Smile Sea planiram skrisum da stedam, taka i taka gledam ne mu teknue kaj idat parite pa ke moze taka da krija. Smile
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Колку штедите-колку трошите? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колку штедите-колку трошите?   Колку штедите-колку трошите? Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Колку штедите-колку трошите?
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 3Отиди на страна : 1, 2, 3  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Родители-
Отиди до: