Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Floor Time - сите на земја со дечињата :)

Go down 
+24
bella*
Sanja_Ivana
verce
NatalijaS
Mama Ane
Juni08_Andrea
Pravnicka28
Sun
Bela
Anjuska08
BubeM
sonjamfk
sunshine
Simona's mom
Mimi
sonja colakova
Ilince
Emi
lela
Big Sister
Kinky
Janaxxxx
avanturistka
Lana
28 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2
АвторПорака
NatalijaS
Полуматурант
Полуматурант
NatalijaS


Female
Број на мислења : 502
Age : 42
Локација : skopje
Поени : 28452
Registration date : 2008-11-26

Floor Time - сите на земја со дечињата :) - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Floor Time - сите на земја со дечињата :)   Floor Time - сите на земја со дечињата :) - Page 2 Empty28.01.09 18:34

Јуни08Андреа, и јас имам исти играчки, ама на спална и ги ставам. Ми е страв да не и е ладно на подот, ние живееме на приземје.
Вратете се на почетокот Go down
verce
Полуматурант
Полуматурант
verce


Female
Број на мислења : 1392
Age : 38
Локација : Imperija Kocani :)
Расположение : super
Поени : 30170
Registration date : 2008-02-15

Floor Time - сите на земја со дечињата :) - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Floor Time - сите на земја со дечињата :)   Floor Time - сите на земја со дечињата :) - Page 2 Empty28.01.09 21:23

Nei si igrame na pod ama ne sum primetila deka e tolku inetresno Smile Mnogu poucno e ova sto ni go napisa,fala.
Вратете се на почетокот Go down
Sanja_Ivana
Полуматурант
Полуматурант
Sanja_Ivana


Female
Број на мислења : 962
Age : 40
Локација : Skopje
Расположение : Onaka
Поени : 29663
Registration date : 2008-05-09

Floor Time - сите на земја со дечињата :) - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Floor Time - сите на земја со дечињата :)   Floor Time - сите на земја со дечињата :) - Page 2 Empty28.01.09 21:33

Nie ke pocekame uste mlace pa ke si igrame na pod, taman da pocne Ivana da sedi, a sega za sega si igra vo krevetceto ili na trosedot so mene.
Вратете се на почетокот Go down
Sanja_Ivana
Полуматурант
Полуматурант
Sanja_Ivana


Female
Број на мислења : 962
Age : 40
Локација : Skopje
Расположение : Onaka
Поени : 29663
Registration date : 2008-05-09

Floor Time - сите на земја со дечињата :) - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Floor Time - сите на земја со дечињата :)   Floor Time - сите на земја со дечињата :) - Page 2 Empty03.02.09 10:53

Po preporaka na dr. Vidoevski nie pocnavme na pod da si igrame, za da pocne da lazi treba na pod da lezi so mnogu igracki okolu nea, pa eve seg sekoj den na pod sme, samo ladnicko e i i go pustam kaloriferot da duva da bide toplicko.
Вратете се на почетокот Go down
BubeM
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1116
Age : 45
Локација : Скопје
Поени : 29059
Registration date : 2008-11-14

Floor Time - сите на земја со дечињата :) - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Floor Time - сите на земја со дечињата :)   Floor Time - сите на земја со дечињата :) - Page 2 Empty03.02.09 13:01

a pocna ivana da se prevrtuva od grbce na stomace i obratno?
Вратете се на почетокот Go down
Sanja_Ivana
Полуматурант
Полуматурант
Sanja_Ivana


Female
Број на мислења : 962
Age : 40
Локација : Skopje
Расположение : Onaka
Поени : 29663
Registration date : 2008-05-09

Floor Time - сите на земја со дечињата :) - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Floor Time - сите на земја со дечињата :)   Floor Time - сите на земја со дечињата :) - Page 2 Empty03.02.09 13:31

Seuste ne :( ke se svrti do pola na strana i se vraka nazad nemoze, nemoze ni od stomak na grb ama go kreva gazeto.
Вратете се на почетокот Go down
BubeM
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1116
Age : 45
Локација : Скопје
Поени : 29059
Registration date : 2008-11-14

Floor Time - сите на земја со дечињата :) - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Floor Time - сите на земја со дечињата :)   Floor Time - сите на земја со дечињата :) - Page 2 Empty03.02.09 14:08

deka nas vidoevski ni reche na pod otkako ke uspee da se vrti. i ima uspeano nekolku pati, ama ne moze ubavo da se prevrtuva. malku e prasence Smile


Последната промена е направена од Бубе на 03.02.09 14:11. Мислењето е променето 1 пати (Reason for editing : pogresna podrska)
Вратете се на почетокот Go down
Sanja_Ivana
Полуматурант
Полуматурант
Sanja_Ivana


Female
Број на мислења : 962
Age : 40
Локација : Skopje
Расположение : Onaka
Поени : 29663
Registration date : 2008-05-09

Floor Time - сите на земја со дечињата :) - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Floor Time - сите на земја со дечињата :)   Floor Time - сите на земја со дечињата :) - Page 2 Empty03.02.09 14:14

Pa isto i Ivana nemoze da se svrti zosto e buci, i pedijatarot istoto mi go kaza, mi kaza deka krajna granica za 6 mesecno bebe e 8300kg, a ivana ima 8800, nemoze gazeto da go svrti i tezi i zatoa se vraka nazad Smile))
Ajde ke vezbaat poveke i valjda polesno ke se svrtat ponataka.
Вратете се на почетокот Go down
Sanja_Ivana
Полуматурант
Полуматурант
Sanja_Ivana


Female
Број на мислења : 962
Age : 40
Локација : Skopje
Расположение : Onaka
Поени : 29663
Registration date : 2008-05-09

Floor Time - сите на земја со дечињата :) - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Floor Time - сите на земја со дечињата :)   Floor Time - сите на земја со дечињата :) - Page 2 Empty03.02.09 14:23

hahahaha pa et zosto nemozat da se svrtat ni tvoeto ni moeto, prasenca, Ajde ke se svrtat pokasno nisto strasno, a Ivana mnogu skoka, racete mi padnaa, ako nemoze da se svrti sega barem skoka haha
Вратете се на почетокот Go down
bella*
Полуматурант
Полуматурант
bella*


Female
Број на мислења : 699
Age : 42
Локација : Skopje
Поени : 29143
Registration date : 2008-06-27

Floor Time - сите на земја со дечињата :) - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Floor Time - сите на земја со дечињата :)   Floor Time - сите на земја со дечињата :) - Page 2 Empty03.02.09 14:38

И купив и јас таква играчка за на под и плус едно специјално душече, дебело е околку 3-4 цм, полнето е со сунѓер , а од надвор е мазно( за да не се собираат нечистотии), многу е практично.Можете и да го видите на сликите
https://2img.net/h/i379.photobucket.com/albums/oo235/biba5rova/DSC01430.jpg
https://2img.net/h/i379.photobucket.com/albums/oo235/biba5rova/DSC01429.jpg
https://2img.net/h/i379.photobucket.com/albums/oo235/biba5rova/DSC01411.jpg
И ние сме на под од 3 месеци, и од тогаш почна бебето да се врти од грб на стомаче , а пред еден месец се врти и обратно, односно од грб на стомак.
Не знае да лази, ама сепак некако со употреба на нозе и раце, ‘шета‘ по собата
Вратете се на почетокот Go down
Sanja_Ivana
Полуматурант
Полуматурант
Sanja_Ivana


Female
Број на мислења : 962
Age : 40
Локација : Skopje
Расположение : Onaka
Поени : 29663
Registration date : 2008-05-09

Floor Time - сите на земја со дечињата :) - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Floor Time - сите на земја со дечињата :)   Floor Time - сите на земја со дечињата :) - Page 2 Empty03.02.09 14:41

Bella* od kade go kupi duseceto, mnogu e ubavo, a i na ivana i treba, jas stavam 2 kebinja i edno kako tenko jorgance odozgora ama toa go trga, go vlece so racete!
Вратете се на почетокот Go down
bella*
Полуматурант
Полуматурант
bella*


Female
Број на мислења : 699
Age : 42
Локација : Skopje
Поени : 29143
Registration date : 2008-06-27

Floor Time - сите на земја со дечињата :) - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Floor Time - сите на земја со дечињата :)   Floor Time - сите на земја со дечињата :) - Page 2 Empty03.02.09 14:50

Од НУК бејби центар во Лептокарија, околу 2500 или 2800 не ме фаќај за збор.
Имаше и други,нашето е со кловн, и капата му е тропалка, од џепот му излегува друго мало кловнче, па срцето му е шушкаво, и има на краевите две мечиња со ластици.
Интересно е во секој случај flower
Вратете се на почетокот Go down
Dragana
Полуматурант
Полуматурант
Dragana


Female
Број на мислења : 855
Age : 37
Локација : domce
Расположение : HAPPY
Поени : 29383
Registration date : 2008-07-22

Floor Time - сите на земја со дечињата :) - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Floor Time - сите на земја со дечињата :)   Floor Time - сите на земја со дечињата :) - Page 2 Empty03.02.09 15:06

Nie So Nikola sme sekogas na pod do skoro lazese i site igri ni bea na pod imame kukicka i postojano se vrtime okolu nea de vnatre gi stavame mecinjata pa gi Dzekame,gi vozime kolickite...ama bukvalno site igri ni se na pod.Sega malku otkoga proodi istrazuvame na povisokoto ama pak sme si tuka.
Вратете се на почетокот Go down
Sanja_Ivana
Полуматурант
Полуматурант
Sanja_Ivana


Female
Број на мислења : 962
Age : 40
Локација : Skopje
Расположение : Onaka
Поени : 29663
Registration date : 2008-05-09

Floor Time - сите на земја со дечињата :) - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Floor Time - сите на земја со дечињата :)   Floor Time - сите на земја со дечињата :) - Page 2 Empty07.02.09 12:57

Ivana [pcna da se vrti od grb na stomak, i izgleda interesno i e se smee i samo se vrti, Smile koga imenjam pelena ona saka da se vrti ne me ostava da i smenam, komedii e, a za os stomace na grbce seuste nemoze ama ke vezbame ike nauci!
Вратете се на почетокот Go down
Наташка
Почетник
Почетник
Наташка


Female
Број на мислења : 74
Age : 53
Локација : Скопје
Поени : 27870
Registration date : 2009-02-12

Floor Time - сите на земја со дечињата :) - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Floor Time - сите на земја со дечињата :)   Floor Time - сите на земја со дечињата :) - Page 2 Empty15.02.09 17:04

јас на моите деца им ја ставав омилената играчка на крајот од брачниот кревет а они на другиот крај. и тие ќе почнат да се тркалаат за да дојдат до играчката и така научија да лазат,сеа веќе знаат да одат но уште ги возиме во количка
Вратете се на почетокот Go down
Sanja_Ivana
Полуматурант
Полуматурант
Sanja_Ivana


Female
Број на мислења : 962
Age : 40
Локација : Skopje
Расположение : Onaka
Поени : 29663
Registration date : 2008-05-09

Floor Time - сите на земја со дечињата :) - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Floor Time - сите на земја со дечињата :)   Floor Time - сите на земја со дечињата :) - Page 2 Empty15.02.09 17:31

деновиве почна да се превртува и од стомак на грб, само что некогаш не и текнува како да ја намести раката и почнува да вика, Floor Time - сите на земја со дечињата :) - Page 2 127667
Вратете се на почетокот Go down
Наташка
Почетник
Почетник
Наташка


Female
Број на мислења : 74
Age : 53
Локација : Скопје
Поени : 27870
Registration date : 2009-02-12

Floor Time - сите на земја со дечињата :) - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Floor Time - сите на земја со дечињата :)   Floor Time - сите на земја со дечињата :) - Page 2 Empty15.02.09 19:55

хаха срцка мала
Вратете се на почетокот Go down
Sanja_Ivana
Полуматурант
Полуматурант
Sanja_Ivana


Female
Број на мислења : 962
Age : 40
Локација : Skopje
Расположение : Onaka
Поени : 29663
Registration date : 2008-05-09

Floor Time - сите на земја со дечињата :) - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Floor Time - сите на земја со дечињата :)   Floor Time - сите на земја со дечињата :) - Page 2 Empty25.02.09 14:35

ni pocnavme i da sedime, ama nekako se uste nema ramnoteza, ona sedi si igra i so igracki, si gleda tv, se navednuva gi zema gi frla, ama po nekoe vreme na strana ke padne, do koga taka ke bide? i uste nesto od koga pocnuvaat da lazat?
Вратете се на почетокот Go down
KATIC
Полуматурант
Полуматурант
KATIC


Female
Број на мислења : 1434
Age : 41
Локација : Domicka
Расположение : vo iscekuvaje.... za laparoskopija
Поени : 28949
Registration date : 2009-02-16

Floor Time - сите на земја со дечињата :) - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Floor Time - сите на земја со дечињата :)   Floor Time - сите на земја со дечињата :) - Page 2 Empty03.03.09 14:06

Floor time - se primenuva mnogu cesto i vo gradinkite. Koga decata imaat aktivnosti za crtanje samo togas sednuvaat na masicka. Inaku i vospituvackite (ova povozrasnite ne mozat da go svatat i retko go primenuvaat) preporaclivo e da gi odrzuvaat aktivnostite na pod.Deteto pocnuva da se stava na pod otkako ke "zivne" malku. Toa ne mora da znaci da sedi, moze da se sedi so nego da se legne na stomace. Ova posebno se preporacuva koga decata se karaat. Ako gi karate vo ispravena polozba niv im izgleda kako da ste nekoi golemi i strasni, no ako sedite na isto nivo so niv, ili ako deteto stoi vie moze da sedite na krevet, deteto ve custvuva deka ste na negovo nivo i karanjeto go svaka poucno i pobrzo go prifaka. ova se nekolku strucni soveti koi deluvaat pozitivno. Ubavo e da se primenat
Вратете се на почетокот Go down
BubeM
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1116
Age : 45
Локација : Скопје
Поени : 29059
Registration date : 2008-11-14

Floor Time - сите на земја со дечињата :) - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Floor Time - сите на земја со дечињата :)   Floor Time - сите на земја со дечињата :) - Page 2 Empty05.04.09 2:17

Мене Илина ми настина откако почнав да ја ставам на под. А ја ставам баш таму каде што поминува подното парно. Дома ни е топло, над 25 степени е секогаш.... не знам дали настинкава и ставањето на под се поврзани, ама веќе ми е страв да ја ставам
Вратете се на почетокот Go down
mamicka
Прваче
Прваче
mamicka


Female
Број на мислења : 412
Age : 48
Локација : Tetovo
Расположение : super
Поени : 29648
Registration date : 2008-03-17

Floor Time - сите на земја со дечињата :) - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Floor Time - сите на земја со дечињата :)   Floor Time - сите на земја со дечињата :) - Page 2 Empty05.04.09 10:43

Mislam deka ne e od podot, moze nastinala na nekoe drugo mesto ili ako se ispotila dodeka bila dolu
Вратете се на почетокот Go down
Lana
ВИП личност
ВИП личност
Lana


Female
Број на мислења : 1042
Age : 48
Локација : Belgrade
Поени : 29828
Registration date : 2008-03-01

Floor Time - сите на земја со дечињата :) - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Floor Time - сите на земја со дечињата :)   Floor Time - сите на земја со дечињата :) - Page 2 Empty05.04.09 12:34

Бубе напиша:
Мене Илина ми настина откако почнав да ја ставам на под. А ја ставам баш таму каде што поминува подното парно. Дома ни е топло, над 25 степени е секогаш.... не знам дали настинкава и ставањето на под се поврзани, ама веќе ми е страв да ја ставам

Ma Bube toa nema vrska ,neznam zosto seuste vladee toj strav deka deteto koga po doma sedi na pod ili seta boso deka od toa nastinuva .. a plus pak i so podno greenje ..
Вратете се на почетокот Go down
BubeM
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1116
Age : 45
Локација : Скопје
Поени : 29059
Registration date : 2008-11-14

Floor Time - сите на земја со дечињата :) - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Floor Time - сите на земја со дечињата :)   Floor Time - сите на земја со дечињата :) - Page 2 Empty05.04.09 14:49

Па веројатно затоа што ладниот воздух оди надолу за сметка на тоа што топлиот се шири и оди нагоре.
Можеби не настинала од тоа што е на под, ама настина кога почнав да ја ставам.....
Па чисто заради претпазливост, додека не и се среди носето ќе си играме на спална.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Floor Time - сите на земја со дечињата :) - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Floor Time - сите на земја со дечињата :)   Floor Time - сите на земја со дечињата :) - Page 2 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Floor Time - сите на земја со дечињата :)
Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 2Отиди на страна : Previous  1, 2
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Деца-
Отиди до: