Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Веронаука

Go down 
+32
Biljana
Jovana's mom
Mama Vase
Vesna Blazevska
butterfly
daniela
Tifani
kavadarcanka
Lana
Juni08_Andrea
anetapp
KATIC
Rocka
Anjuska08
jojo
radost
Misticia
Daki
Sandra_Anja
SonjuS*
Goca
avanturistka
Kinky
vecki
georgina
ZeleniCka
lola
mamalina
Emi
Big Sister
Svetlana
lela
36 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3  Next

Dali da se vovede veronauka vo ucilistata?
1.-DA
Веронаука - Page 2 Vote_lcap42%Веронаука - Page 2 Vote_rcap
 42% [ 25 ]
2.-NE
Веронаука - Page 2 Vote_lcap54%Веронаука - Page 2 Vote_rcap
 54% [ 32 ]
3.NEZNAM
Веронаука - Page 2 Vote_lcap3%Веронаука - Page 2 Vote_rcap
 3% [ 2 ]
Општо гласови : 59
 

АвторПорака
Daki
Полуматурант
Полуматурант
Daki


Female
Број на мислења : 547
Age : 40
Локација : Skopje
Поени : 28795
Registration date : 2008-08-27

Веронаука - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Веронаука   Веронаука - Page 2 Empty31.10.08 22:08

I jas se soglasuvam da ucat ucenicite vo uciliste istorija na religiite. So toa ke se zapoznaat so ostanatite religii, kulturi, obicai. Ova e osetliva tema i mislam deka koga ke se zapocne so predavanjata, treba profesorite navistina mnogu da vnimavaat. Mislam deka se ona sto ko naucat decata kako podatok, kako nova informacija, ke im koristi ponataka vo zivotot.
Вратете се на почетокот Go down
georgina
Прваче
Прваче
georgina


Female
Број на мислења : 371
Age : 49
Локација : Negotino
Поени : 28830
Registration date : 2008-08-02

Веронаука - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Веронаука   Веронаука - Page 2 Empty31.10.08 22:20

Da, ama ja pomesavte veronaukata so istorijata na religii. Veronaukata ja predavaat teolozi - popovi i taa si kazuva samo za svojata religija i tolku. A, sosem drugo e istorija na relgiiite.
Вратете се на почетокот Go down
lela
Форумска фаца
Форумска фаца
lela


Female
Број на мислења : 4973
Age : 52
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 31547
Registration date : 2008-09-14

Веронаука - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Веронаука   Веронаука - Page 2 Empty31.10.08 22:30

Nemora da znaci samo popovi deka predavaat,site koi zavrsile teoloski fakultet,a i zeni ima koi go zavrsile.
Mm ima bratuced koj go zavrsi fakultetot,i ne e pop nego samo profesor.
Вратете се на почетокот Go down
Misticia
Полуматурант
Полуматурант
Misticia


Female
Број на мислења : 1006
Age : 43
Локација : Скопје
Расположение : бррррр
Поени : 29142
Registration date : 2008-08-31

Веронаука - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Веронаука   Веронаука - Page 2 Empty31.10.08 22:36

јас мислам дека не е лошо да научат за Господ зошто Тој постои и Сам Рекол да не им браниме нив да одат кај Него и човек треба да си ја познава религијата
исто мислам дека не е лошо да учат ни историја на религиите зошто ниедна религија (од основните православие католицизам ислам) не те учи да направиш лошо или да мислиш лошо филозофијата е иста приказната е друга
колку и да си сигурен дека твојата приказна е онаа вистинската нема штета детето да ги почитува другите што не се како нас и да не им мисли лошо и да научи нешто и за нив

колку за кој ќе им предава и поповите се луѓе и професорите се луѓе и сите грешат и сите се добри во нешто важно е да биде добар и побожен човек
Вратете се на почетокот Go down
georgina
Прваче
Прваче
georgina


Female
Број на мислења : 371
Age : 49
Локација : Negotino
Поени : 28830
Registration date : 2008-08-02

Веронаука - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Веронаука   Веронаука - Page 2 Empty31.10.08 22:38

Ova me zaintrigira da ja poglednam progrmata za veronauka, i bev prijatno iznenadena. NAvistina dobro e napravena, i najmnogu mi se dopadna sto decata ke gi ucat desette bozji zapovedi, znaete onie ne lazi, ne kradi i mislam deka ako dobro se izvede, sega pak ke recam popovite (ova bez da navreduvam nekoj ama, ako ne bese veronaukata ne znam kade tie ke bea profesori pak bi se vrabotuvale vo crkvite) ako navistina ne go zloupotrebat toa sto im se dava vlez vo obrazovnite institucii moze sepak nesto dobro da se nauci.
Sepak toa e edinstven predmet kade sto decata dobivaat eticko obrazovanie mozebi sega ne mi teknuva vistinskiot zbor ama mislam deka ke me razberete.
Вратете се на почетокот Go down
lela
Форумска фаца
Форумска фаца
lela


Female
Број на мислења : 4973
Age : 52
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 31547
Registration date : 2008-09-14

Веронаука - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Веронаука   Веронаука - Page 2 Empty01.11.08 1:16

Toa sto kaj nas popovite se "polni"so pari,i vozat besni koli,nemoze tuka mnogu sto da se promeni,skoro nisto.A za vrabotuvanjeto,pa samo vo Mk nema veronauka,inace segde ima,a kaj katolicive ne e dozvolen brak ako si svestenik,zatoa bratucedmu na mm odbra da bide profesor i raboti vo Zg.
Вратете се на почетокот Go down
radost
Прваче
Прваче
radost


Female
Број на мислења : 326
Age : 43
Локација : Makedonija
Расположение : odlicno
Поени : 28652
Registration date : 2008-10-11

Веронаука - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Веронаука   Веронаука - Page 2 Empty02.11.08 0:32

Јас сум дефинитивно апролутно против веронаука во училиштата, на нашинот на кој што тоа е нпаравено во Македонија. На толку многу поделби што ги имаме (етнички културни јазични) уште ова фалеше. Секој си ја учи само сопствената вера. А да не зборувам за тоа дека нема никаков избор дали детето ќе посетува или не часови по веронаука.
Сега кај што сум (во Северна Ирска) буквално ќе пукнат да го пребродат јазот што таквите глупости како веронауки, попови и слично им ги имаат создадено. И гледајќи го тоа мислам дека на земја како Македонија во овој момент веронаука и е најмалку потребен предмет.
А историја или филозофија или социологија на религиите е тоа е нешто друго. Тогаш би се учело за повеќе религии и тогаш би постоело начин религиите вистински да ги зближат луѓето наместо да ги оддалечуваат како што е тоа сега случај.
А десетте божји заповести се морал и етика. И во времето кога биле измислени биле единствен начин да се наметне моралот, а до некаде и правото кај луѓето. Тогаш верата и државата не биле одвоени. Сега повеќето држави се секуларни и тоа прашања се поинаку регулирани.
lela напиша:
A za vrabotuvanjeto,pa samo vo Mk nema veronauka,inace segde ima
Лела сега го видов твојот пост и морав да одговорам. Нема сегде веронаука. Некои држави ја имаат некои не. На пример во САД нема веронаука во државните училиштата зашто сметаат дека со тоа се нарушува секуларноста на образовниот систем. А во Англија на пример има различни типови на училишта и некои од нив имаат веронаука, некои не (а постојат и училишта кои сеучте се поврзани со одредени цркви). И други држави го имаат ова уредено на различен начин. Некогаш уреденоста на односите зависи од тоа дали училиштата во минатото биле финасирани и управувани од црквите или не.
Вратете се на почетокот Go down
lela
Форумска фаца
Форумска фаца
lela


Female
Број на мислења : 4973
Age : 52
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 31547
Registration date : 2008-09-14

Веронаука - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Веронаука   Веронаука - Page 2 Empty02.11.08 0:57

Izvini ama jas znam deka vo SAD ima veronauka vo ucilistata,neznam za vo koja drzava ti kazuvas.
Вратете се на почетокот Go down
radost
Прваче
Прваче
radost


Female
Број на мислења : 326
Age : 43
Локација : Makedonija
Расположение : odlicno
Поени : 28652
Registration date : 2008-10-11

Веронаука - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Веронаука   Веронаука - Page 2 Empty02.11.08 1:07

Не нема веронаука во редовна настава ја има како факултативна воннаставна активност. Значи не ја следат сите деца во рамките на редовната настава. А училиштата мора да обезбедат сулови на децата кои што сакаат да посетуваат такви часови услови за тоа. Исто како што им обезбедуваат услови за спортски активности и слично.
За таков принцип во кошто има избор се сложувам.
Еве на ова мислев (успеав да најдам линк само на англиски за состојбите во повеќе земји) http://en.wikipedia.org/wiki/Religious_education
Вратете се на почетокот Go down
georgina
Прваче
Прваче
georgina


Female
Број на мислења : 371
Age : 49
Локација : Negotino
Поени : 28830
Registration date : 2008-08-02

Веронаука - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Веронаука   Веронаука - Page 2 Empty02.11.08 18:23

Tocno , nema vo site drzavi veronauka vo drzavnite ucilista. I ako ja ima ne e zadolzitelen predmet tuku fakultativen. Drugo e vo nekoi privatni ucilista kade sto mozebi ja ima ama po izbor na roditelite. Pak ke recam, veronauka da, ama ne vo ucilisteto, mestoto i e vo verskite objekti.
Ako mozat da privlecat deca treba da si ja odrzuvaat vo crkvite.
Bas skoro citav za katolickite svestenici, (za nekoi od niv normalno ne site) sto vrsele seksualno maltretiranje na decata sto posetuvaat casovi vo crkvite i kako crkvata seto toa mnogu vesto go prikriva.
I nastavnicite neli mozat da maltretiraat ama crkvata mnogu povesto go krie toa.
Вратете се на почетокот Go down
jojo
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 1
Age : 34
Локација : skopje
Поени : 28380
Registration date : 2008-11-03

Веронаука - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: religija i ucilite   Веронаука - Page 2 Empty03.11.08 23:48

jas sum studentka i imam esej tokmu na ovaa tema i jas mislam deka e besmisleno da se voveduva veronauka..mozebi istorija na religii ali u sklop na istorija 1-2 lekcii za decata da imaat obrazovanie od opsto-kulturen karaktr
Вратете се на почетокот Go down
Anjuska08
Полуматурант
Полуматурант
Anjuska08


Female
Број на мислења : 1027
Age : 45
Локација : Skopje
Расположение : ОК
Поени : 28445
Registration date : 2008-11-29

Веронаука - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Веронаука   Веронаука - Page 2 Empty18.12.08 17:37

Јас сум дел од наставата во училиштата, работам како наставник во едно училиште и воопшто не сум за веронаука во училиштата. Историја на религиите ДА, бидејќи на тој начин ќе се запознаат со повеќе религии, празнувања, обичаи. Јас бев заинтересирана пред неколку години за положбата на жената во различни религии и посетував Женски студии и тоа беше мој избор, некој оди на часви по Веронаука во црквите...но, не во училиштата.....можеби некој е будист...што тогаш????
Во секој случај почитувам туѓо мислење, а инаку сум христијански верник и редовно одам во црква...
Вратете се на почетокот Go down
Rocka
Бруцош
Бруцош
Rocka


Male
Број на мислења : 2083
Age : 53
Локација : www
Расположение : на располагање
Поени : 29752
Registration date : 2008-09-03

Веронаука - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Веронаука   Веронаука - Page 2 Empty27.04.09 16:44

Веронаука - Page 2 Lzgi0


Karikaturava do nekade gi odrazuva mojte mislenja na temava ...

Ne sakam da se uci veronauka.
Toa mie kako vrakjanje vo sreden vek.
Jas sum pravoslaven hristijanin po tradicija, ne po moj izbor, isto kako sto e muslinamot ili katolikot do mene. Ne se ragame so krstot na chelo. Toa se steknuva preku domashnoto vospituvanje, okolinata... Toa e nachin na ziveenje, kodeks na odnesuvanje kako sakas reci go. Toa ne treba da se uci vo shkolo, pa uste i na mali deca sto vrska nemaat sto e toa vera i gospod.
SUM da se izucuva nekoj polesen vid na filozofija, psihologija, nekoj raboti sto ke im pomognat na decata da se osoznaat sebe si i svetoto kolu niv, nesta sto ke gi naucat da razmisluvaat so svoja glava, da naucat da donesat odluki, da razlikuvaat loso od dobro... Vo sklop na toa moze da se izucuva i religijata kako neodvoiv del od opstestvoto vo koe sto ziveeme, no nikako da se uci kako VERONAUKA. Toa e siluvanje na mladite mozoci ...
Вратете се на почетокот Go down
http://www.phpbbplanet.com/offtopic
KATIC
Полуматурант
Полуматурант
KATIC


Female
Број на мислења : 1434
Age : 41
Локација : Domicka
Расположение : vo iscekuvaje.... za laparoskopija
Поени : 28949
Registration date : 2009-02-16

Веронаука - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Веронаука   Веронаука - Page 2 Empty27.04.09 16:50

a be kade se videlo veronauka vo sekularna drzava. pa uste malku i ustavot ke ni go smenat. jas sum protiv veronauka, a za lesen vid na filozofija, moze da sum ama nekako kako tortura go cuvstvuvavme na uciliste ovoj predmet. a be neka ucat decata nesto sto ke im senajde vo zivotot , nesto perspektivno!!!!!!!!!!
Вратете се на почетокот Go down
anetapp
Прваче
Прваче
anetapp


Female
Број на мислења : 436
Age : 48
Локација : prilep
Расположение : ok
Поени : 28188
Registration date : 2009-02-04

Веронаука - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Веронаука   Веронаука - Page 2 Empty27.04.09 16:53

И јас сум против вронауката.
Вратете се на почетокот Go down
Juni08_Andrea
Бруцош
Бруцош
Juni08_Andrea


Female
Број на мислења : 2579
Age : 47
Локација : Tamu kaj sto mi e najubavo!!!!
Расположение : Prednovogodisno!
Поени : 30099
Registration date : 2008-01-11

Веронаука - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Веронаука   Веронаука - Page 2 Empty27.04.09 17:02

I jas mislam nema potrebaza voveduvanje veronauka vo uciilstata.Jas veruvam vo gospod,znam kolku tolku za praznicite,ne bas za site ali za pogolemite praznici i mislam toa mi e dovolno,ne sakam tolku da zavleguvam ,ne poveke od toa.
Вратете се на почетокот Go down
Lana
ВИП личност
ВИП личност
Lana


Female
Број на мислења : 1042
Age : 48
Локација : Belgrade
Поени : 29828
Registration date : 2008-03-01

Веронаука - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Веронаука   Веронаука - Page 2 Empty27.04.09 17:33

Veruvanjeto e intimna rabota, pa poradi toa smetam deka treba da se uci doma ,a vo uciliste najdobo bi bilo da se nauci nesto drugo ,kako na pr. gragansko vospituvanje .. itn..
Вратете се на почетокот Go down
kavadarcanka
Полуматурант
Полуматурант
kavadarcanka


Female
Број на мислења : 1176
Age : 44
Локација : kavadarci
Расположение : Феноменално
Поени : 29397
Registration date : 2008-07-07

Веронаука - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Веронаука   Веронаука - Page 2 Empty27.04.09 17:50

Историја на религии мислам дека е добро да има а за веронаука е нешто сосема друго како што кажа Лана погоре е интимна работа
Вратете се на почетокот Go down
Tifani
Полуматурант
Полуматурант
Tifani


Female
Број на мислења : 1005
Age : 47
Локација : makedonija
Расположение : dobra sum
Поени : 28262
Registration date : 2009-04-14

Веронаука - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Веронаука   Веронаука - Page 2 Empty27.04.09 18:29

Ne e nisto strasno ako se uci veronauka,nisto strasno nesto poveke decata da znaat za religijata,no dokolku ima roditeli koi ne se slozuvaat ,togas najdobro e tie casovi da gi posetuva samo koj saka
Вратете се на почетокот Go down
daniela
Полуматурант
Полуматурант
daniela


Female
Број на мислења : 533
Age : 48
Локација : Skopje
Расположение : super ,odlicno
Поени : 30149
Registration date : 2007-11-20

Веронаука - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Веронаука   Веронаука - Page 2 Empty27.04.09 23:50

Немам против веронаука во училиштата ,убаво е кога децата се запознаваат со религијата ама и да ги запознаат и останатите религии.Исто не мора да биде задолжителен предмет ,нека е факултативен,па кое дете пројавува интерес нека посетува час по веронаука.
Знам дека овој наш разговор за оваа тема паѓа во вода затоа што веронауката е укината по налог на Уставниот суд.
Вратете се на почетокот Go down
butterfly
Полуматурант
Полуматурант
butterfly


Female
Број на мислења : 1182
Age : 40
Локација : Veles
Расположение : измрено........преморено
Поени : 28103
Registration date : 2009-04-12

Веронаука - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Веронаука   Веронаука - Page 2 Empty27.04.09 23:59

jas mislam deka bi bilo podobro da se uci istorija na religii.taka decata bi se zapoznale i so religijata na ostanatite narodi.ova veronauka navistina e izboren predmet no kolku toa dete od 5to odelenie e svesno samoto da odluci dali da posetuva veronauka ili ne.i nie ne sme ucele veronauka pa neznaci deka ne sme pobozni ili ne ni e bliska crkvata
Вратете се на почетокот Go down
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност
Vesna Blazevska


Female
Број на мислења : 896
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 28395
Registration date : 2009-04-28

Веронаука - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Веронаука   Веронаука - Page 2 Empty30.04.09 11:43

Вероисповеста е интимно чувство и не треба да се УЧИ туку се доживува. Предметот и онака беше изборен, сепак добро е што падна на уставен суд. Немав ништо против затоа што беше изборен и секако дека нема да дозволев син ми да учи веронаука...кога ке биде доволно зрел може (ако сака) да земе да чита црковни книги, да ги научи сите светци, но на 11-12 год да му се пере мозок од поповите наши, нема да дозволам ни под разно. Јас дека појма немам од светци зар ми фали нешто? Историја на религија или зошто не етика на пример да воведат?
Вратете се на почетокот Go down
Mama Vase
Полуматурант
Полуматурант
Mama Vase


Female
Број на мислења : 1437
Age : 47
Локација : Skopje,MK
Поени : 28984
Registration date : 2009-03-17

Веронаука - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Веронаука   Веронаука - Page 2 Empty30.04.09 12:51

Arma напиша:
Вероисповеста е интимно чувство и не треба да се УЧИ туку се доживува. Предметот и онака беше изборен, сепак добро е што падна на уставен суд. Немав ништо против затоа што беше изборен и секако дека нема да дозволев син ми да учи веронаука...кога ке биде доволно зрел може (ако сака) да земе да чита црковни книги, да ги научи сите светци, но на 11-12 год да му се пере мозок од поповите наши, нема да дозволам ни под разно. Јас дека појма немам од светци зар ми фали нешто? Историја на религија или зошто не етика на пример да воведат?

i te kako fali etika kako predmet decava da ucat vo skolo.i toa od prvo odd.
Вратете се на почетокот Go down
Jovana's mom
Прваче
Прваче
Jovana's mom


Female
Број на мислења : 489
Age : 54
Локација : Kocani
Поени : 29095
Registration date : 2008-07-02

Веронаука - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Веронаука   Веронаука - Page 2 Empty19.05.09 11:53

И јас сум против веронаука во училиштата! Во верските училишта се учи веронаука и како настанал светот и човекот според Библијата, а во училиштето тоа е научно поткрепено со докази и факти, кои се косат со религиозното учење! Затоа тоа треба да биде одвоено! Како на едно петоодделенче ќе му објасниш дека и наставникот по биологија и по веронаука зборуваат вистина, но од различен агол гледана!
Вратете се на почетокот Go down
Biljana
Полуматурант
Полуматурант
Biljana


Female
Број на мислења : 1100
Age : 44
Локација : domce
Расположение : srekno
Поени : 28218
Registration date : 2009-05-04

Веронаука - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Веронаука   Веронаука - Page 2 Empty02.06.09 21:14

istorija na religii donekade e vo red
inaku jas bi trebalo da ostanam bez rabota
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Веронаука - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Веронаука   Веронаука - Page 2 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Веронаука
Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 3Отиди на страна : Previous  1, 2, 3  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Деца-
Отиди до: