Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Печурки - од која возраст ?

Go down 
+5
avanturistka
mamicka211
vecki
Emi
Emilija
9 posters
АвторПорака
Emilija
Бруцош
Бруцош
Emilija


Female
Број на мислења : 2687
Age : 46
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 29749
Registration date : 2008-07-11

Печурки - од која возраст ? Empty
ПишувањеПредмет: Печурки - од која возраст ?   Печурки - од која возраст ? Empty27.10.08 13:37

Се најдов во дилема. Suspect

Пред неполни 2 недели на Петар му дадов од нашиот ручек: Ориз со печурки (шампињони). Бидејќи прв пат јадеше вакво јадење му давав само ориз, но и намерно му дадов неколку парченца печурка за да проба, а и оризот заедно се припремаше со печурките така што ги примил сите сокови од нив. Многу слатко се најаде. Идејата ми беше од менито на Јана во градинка. Ова го јадат за ручек.

Случајно денес низ интернетов го прочитав следново: Šampinjoni-otrovni za djecu do 12 godina. И ме замисли. Барав за воведување на печурки во исхраната на децата и никаде не успеав да најдеам. Единствено на некој странски сајт најдов дека е дозволено со возраст од 8-10 месеци, но не е наменето за ова поднебје.

Секогаш внимавам печурките да се свежи. Не ги сакам од тегла. Ако ми постојат во фрижидер подолго од 3-4 дена ги фрлам, а и ако видам дека малку потемнеле одоздола исто така.

Драги мамички и татковци, ко се вашите искуства од воведувањето на печурки во исхраната? Ги одбегнувате или им ги давате на вашите дечиња?
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31106
Registration date : 2007-11-19

Печурки - од која возраст ? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Печурки - од која возраст ?   Печурки - од која возраст ? Empty27.10.08 22:45

Милена сеуште не пробала, сакав да и дадам кога прочитав од вас, ама сега ме замисли??
Вратете се на почетокот Go down
vecki
Форумска фаца
Форумска фаца
vecki


Female
Број на мислења : 4525
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 30770
Registration date : 2008-05-05

Печурки - од која возраст ? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Печурки - од која возраст ?   Печурки - од која возраст ? Empty28.10.08 1:23

jas prvpat slusam deka se otrovni do 12 god zasto togas gi ima vo ucilistata vo gradinkite
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Бруцош
Бруцош
Emilija


Female
Број на мислења : 2687
Age : 46
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 29749
Registration date : 2008-07-11

Печурки - од која возраст ? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Печурки - од која возраст ?   Печурки - од која возраст ? Empty28.10.08 8:10

Баш така, Јана во градинка за ручек имаат ориз со печурки. Ако гледаме колку се отровни и за возрасните можат да бидат отровни, ако се расипани или долго стоени. И спанаќот не е добар за јадење ако одстои малку нели?

Чудно ми е што никаде не најдов од кога може на децата да им се воведат печурки во исхраната ?!?!
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Бруцош
Бруцош
Emilija


Female
Број на мислења : 2687
Age : 46
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 29749
Registration date : 2008-07-11

Печурки - од која возраст ? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Печурки - од која возраст ?   Печурки - од која возраст ? Empty28.10.08 9:58

Најдов конечно: од 8-12 месеци. Моево прашање беше за шампињоните кои се двојат од групата на печурки бидејќи се одгледуваат во контролирани услови. Останува да се внимава да не се стоени повеќе од 3-4 дена и да не се потемнети под чадорчето.

Бидејќи сме пробале и нема никаква реакција ќе продолжам да му давам но внимателно како и за нас и не многу често.
Вратете се на почетокот Go down
mamicka211
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 559
Age : 40
Локација : makedonija
Расположение : радосно
Поени : 29250
Registration date : 2008-05-12

Печурки - од која возраст ? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Печурки - од која возраст ?   Печурки - од која возраст ? Empty28.10.08 12:53

за печурки не се сеќавам кога почнав да и давам,ама знам многу ги сака и јаде секогаш кога правам пица или во гулашот си ставам,еднаш знам овие од шамињите од тегла сама си вадеше и така ги јадеше.а за други печурки многу и не употребувам
Вратете се на почетокот Go down
avanturistka
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2072
Age : 45
Локација : so moite dve princezi :))
Расположение : :))
Поени : 29220
Registration date : 2008-10-02

Печурки - од која возраст ? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Печурки - од која возраст ?   Печурки - од која возраст ? Empty01.11.08 12:41

sum i dala ali samo ednas ili dvapati i toa pred mesec ili dva,i jas so doza na strav deka neli sepak se pecurki.
Вратете се на почетокот Go down
sonjamfk
Бруцош
Бруцош
sonjamfk


Female
Број на мислења : 2640
Age : 59
Локација : skopje
Поени : 29598
Registration date : 2008-07-28

Печурки - од која возраст ? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Печурки - од која возраст ?   Печурки - од која возраст ? Empty17.11.08 15:30

nie mnogu gi upotrebuvavme pecurkite, no za cudo od koga e roden marko, mnogu slabo. polno pati koga pravam pica izbegavam da mu davam , ama mm mu tutnuva po nekoja, a jas go karam zosto ne znam od koga moze da se dava. eve sega me zamislivte pa ke se rasprasam , bidejki kade sto rabotam se bavat so pecurki-sampinjoni, da vidam oni sto ke mi kazat.
Вратете се на почетокот Go down
Mama81
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 2
Age : 42
Локација : Skopje
Поени : 26932
Registration date : 2009-08-20

Печурки - од која возраст ? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Печурки - од која возраст ?   Печурки - од која возраст ? Empty20.08.09 15:38

печурките ако се оние од тегла маринирани содржат лимонска киселина а тоа е емулгатор Е330 што предизвикува рак,тие се опасни и за нас па камоли за нашите најмили.
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31106
Registration date : 2007-11-19

Печурки - од која возраст ? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Печурки - од која возраст ?   Печурки - од која возраст ? Empty20.08.09 18:19

pa ako se znae deka sodrzi tolku opasen emulgator zasto togas ne se zabranat?

site jadat sampinjoni
Вратете се на почетокот Go down
BubeM
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1116
Age : 45
Локација : Скопје
Поени : 29059
Registration date : 2008-11-14

Печурки - од која возраст ? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Печурки - од која возраст ?   Печурки - од која возраст ? Empty10.10.09 11:07

Ееееее зошто не ги забранат?!? Па во голем дела од продуктите што ги купуваме има вакви опасни емулгатори, затоа и се трудам да на купувам конзервирана храна.
Инаку за печурките, деновиве планирам да и дадам на Илина, денес купив свежи шампињони, па не знам како да и ги подготвам и колку да и дадам. Совет?
Вратете се на почетокот Go down
Dragana
Полуматурант
Полуматурант
Dragana


Female
Број на мислења : 855
Age : 37
Локација : domce
Расположение : HAPPY
Поени : 29383
Registration date : 2008-07-22

Печурки - од која возраст ? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Печурки - од која возраст ?   Печурки - од која возраст ? Empty12.10.09 15:27

Nikola mene pred dvatri dena za prvpat proba pecurki i mnogu mu se resaa.Ovie sto jas mu gi dadov bea od tegla,kaj nas e mnogu tesko da se najdat svezi pecurki.

Inaku BubeM probaj svari gi ili dobro izdinstaj gi so puterce pa izblendiraj i gi vo kombinacija so nekoj drug produkt sto go obozava(kompirce ili oriz),probaj ke vidis kako ke gi prifati.
Вратете се на почетокот Go down
BubeM
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1116
Age : 45
Локација : Скопје
Поени : 29059
Registration date : 2008-11-14

Печурки - од која возраст ? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Печурки - од која возраст ?   Печурки - од која возраст ? Empty13.10.09 8:18

на план ми се во петок, тогаш ни е ден за ручек без месо Smile А од кој да земам? Обично земам шампињони свежи на Бонум, пред некој ден земав некои други, мислам Калцона бреа, ама вториот ден ми мувлосаа... :(
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Печурки - од која возраст ? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Печурки - од која возраст ?   Печурки - од која возраст ? Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Печурки - од која возраст ?
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Деца-
Отиди до: