Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Курсеви

Go down 
+7
tinyyy
Daki
sonja colakova
Sister
наташа
vecki
georgina
11 posters
АвторПорака
georgina
Прваче
Прваче
georgina


Female
Број на мислења : 371
Age : 49
Локација : Negotino
Поени : 28830
Registration date : 2008-08-02

Курсеви Empty
ПишувањеПредмет: Курсеви   Курсеви Empty24.10.08 13:11

Дали вашите деца одат на курсеви. Мојата ќерка оди на англиски и на музичко. Дали е потребно да се оди на курсеви, има кај нас деца што одат буквално на се: англиски, математика, компјутери, музичко, на играорна, на не знам веќе што, сироти деца немаат време да се завртат дома.
Вратете се на почетокот Go down
vecki
Форумска фаца
Форумска фаца
vecki


Female
Број на мислења : 4525
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 30770
Registration date : 2008-05-05

Курсеви Empty
ПишувањеПредмет: Re: Курсеви   Курсеви Empty24.10.08 14:33

pamela odi samo na angliski
Вратете се на почетокот Go down
наташа
Почетник
Почетник
наташа


Female
Број на мислења : 2
Age : 43
Локација : ohrid
Поени : 28425
Registration date : 2008-10-25

Курсеви Empty
ПишувањеПредмет: Re: Курсеви   Курсеви Empty25.10.08 22:14

Мојот син лани ( во прво деветтолетка ) одеше на компјутери. Меѓутоа беше пре уморен, сфатив дека најдобро е да се држи до она што го работи на училиште, а штом има РЕАЛНА потреба од дополнителни знаења - само напред.
Вратете се на почетокот Go down
Sister
Полуматурант
Полуматурант
Sister


Female
Број на мислења : 930
Age : 48
Локација : источно од рајот
Расположение : зошто си ме мајко родила..
Поени : 29074
Registration date : 2008-07-19

Курсеви Empty
ПишувањеПредмет: Re: Курсеви   Курсеви Empty26.10.08 13:33

ќерка ми лани одеше на англиски и кошарка,но сама се откажа од курсот по англиски,често и се поклопуваа термините или беа еден по друг,и три дена во неделата беше во трчање.
Вратете се на почетокот Go down
sonja colakova
Полуматурант
Полуматурант
sonja colakova


Female
Број на мислења : 577
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : љубопитно
Поени : 28683
Registration date : 2008-09-14

Курсеви Empty
ПишувањеПредмет: Re: Курсеви   Курсеви Empty27.10.08 8:51

Ева сега за сега оди на тенис. Сакав да ја запишам на англиски во училиште и покрај тоа што има 2 часа неделно, но кога ја видов програмата не ја пуштив. Таа веќе тоа го помина во градинка и ништо ново. Јас работам со неа дома имам многу детски книги на англиски и со неа можам слободно да комуницирам. Незнам зошто ако имаат веќе наставен час англиски истото трба да го работи и на курсот.
Вратете се на почетокот Go down
Daki
Полуматурант
Полуматурант
Daki


Female
Број на мислења : 547
Age : 40
Локација : Skopje
Поени : 28795
Registration date : 2008-08-27

Курсеви Empty
ПишувањеПредмет: Re: Курсеви   Курсеви Empty03.11.08 20:15

Da kursevite se bas ubava rabota, ako roditelot ima uslovi, se razbira. Bas ke mu bide popolneto vremeto, ke stekne znaenja ili pa fizicki ke bide poaktivno. Mnogu pofino da odi na kurs, otkolku da sedi pred kompjuter.
Вратете се на почетокот Go down
tinyyy
Прваче
Прваче
tinyyy


Female
Број на мислења : 230
Age : 38
Локација : Не многу далеку од дома
Расположение : Среќно вљубена
Поени : 28518
Registration date : 2008-10-08

Курсеви Empty
ПишувањеПредмет: Re: Курсеви   Курсеви Empty04.11.08 13:36

ојот став е дека ако родителите имаат услови курсевите се нешто кое задолжително треба да му се пружа на едно дете.Јас како ученичка завршив 6 нивоа курс по англиски.Верувајте учевме многу поразлични нешта и многу повеке отколку тоа што се учи во школо, затоа што на еден час е многу тешко да се обрати внимание насекое дете пооделно.Јас кога би имала деца и услови за да ги плакам тие курсеви секако дека би оделе децата времето им е исполнето со нешто што може да им користи некогаш во живот како што е мојов случај.

Но сум против да се оптеретуваат децата со работи што се против нивна воља, само да се задоволат капириците на родителите.
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31106
Registration date : 2007-11-19

Курсеви Empty
ПишувањеПредмет: Re: Курсеви   Курсеви Empty08.11.08 23:13

Ако детето сака Да, со сила не бива, јас завршив 7 степен англиски, требаше да одам само уште една година па на усовршување, ама баталив, едноставно не ми се одеше
Вратете се на почетокот Go down
verce
Полуматурант
Полуматурант
verce


Female
Број на мислења : 1392
Age : 38
Локација : Imperija Kocani :)
Расположение : super
Поени : 30170
Registration date : 2008-02-15

Курсеви Empty
ПишувањеПредмет: Re: Курсеви   Курсеви Empty28.12.08 18:08

tinyyy напиша:
.

Но сум против да се оптеретуваат децата со работи што се против нивна воља, само да се задоволат капириците на родителите.
Za ova i jas ke se slozam.Jas sakav Hristijan da go pustam na Angliski ama vojna so mm.Toj ni malku nesaka da se zamara deteto uste sega.Malku ke mu e posle ucenje veli pa ti ke mu go skratuvas dectvoto.Komsikata so placenej deta kako Hristijan gi vodi na angliski:affraid: .Svekrvami po nesto go uci ama i taa bocka da go pustime uste od mal na podgotvitelni.E sega ke vidime ako se slozi mm.Drugoe osven kom za koj ne mu treba kursevi Smile ne go interesira.
Вратете се на почетокот Go down
Jasminka
Прваче
Прваче
Jasminka


Female
Број на мислења : 336
Age : 37
Локација : skopje
Поени : 28356
Registration date : 2008-12-19

Курсеви Empty
ПишувањеПредмет: Re: Курсеви   Курсеви Empty28.12.08 18:37

вака сега да ви кажам има деца кој што се талентирани за јазик а има деца кој не се ја спрепорачувам значи како тазе вработена во школо за англиски јазик да пробате да видите дали му оди на детето или не ама никако порано од 7 години да го запишете на курс бидејки само ке створи конфузија
Вратете се на почетокот Go down
Lana
ВИП личност
ВИП личност
Lana


Female
Број на мислења : 1042
Age : 48
Локација : Belgrade
Поени : 29828
Registration date : 2008-03-01

Курсеви Empty
ПишувањеПредмет: Re: Курсеви   Курсеви Empty28.12.08 19:23

јасминка напиша:
вака сега да ви кажам има деца кој што се талентирани за јазик а има деца кој не се ја спрепорачувам значи како тазе вработена во школо за англиски јазик да пробате да видите дали му оди на детето или не ама никако порано од 7 години да го запишете на курс бидејки само ке створи конфузија

a kako se gleda toa koe dete ke bide talentirano a koe ne .. a pak i ako ne se proba .. ,za zal mnogu pogresen sovet... se sto ke se raboti se raboti do 7 godina ... potoa se odi mnogu potesko i togas duri moze da se kaze dali nekoe dete ke bide talentorano ili ne za nesto .......

Moite decinja vo skolo itekako site mnogu dobro veke znaat da zboruvaat ,a najmaloto mi e 21 mesec ..
Kaj decata posebno treba da se iskoristat fenomenalnite prvi godini do 7 godina od zivotot za se ,bidejki mozoceto vo toj period e edno more na nervi koi sto treba da se povrzat edni so drugi i detenceto seto toa mnogu polesno da go uci ... posle 7 godina se ke odi mnogu poleka ..


i konfuzija od sto se stvara ??
Вратете се на почетокот Go down
Jasminka
Прваче
Прваче
Jasminka


Female
Број на мислења : 336
Age : 37
Локација : skopje
Поени : 28356
Registration date : 2008-12-19

Курсеви Empty
ПишувањеПредмет: Re: Курсеви   Курсеви Empty03.01.09 23:12

јас зборувам за тоа дека децата прво трева да ја изучат кирилицата а потоа да почнат да пишуваат и да ја употрбуваат латиницата бидејки кај многу деца тоа ствара збунетост а имам и случај кој сто ке го посочам психичко преоптоварување. Во групата значи почетната имам деца 7 до 8 годишна возраст само едно има 6 и родителот на тоа дете мене ми кажува дека детето и рекло дека несака да оди на англиски бидејки сите деца знаат повеке од него и дека навечер плаче и кошмар му е кога треба да дојде на англиски. ти остај твоите деца сто зборуваат обични зборови или некој песнички кој сто се учат во градинка или на телевизија. зборувам во оној момент кога детето од 6 го седне во клупа и ке треба да напише нешто во тетратката а нема да знае како. а после ке биде пострашно во училиште кога ке виде дека некој се слични букви и да се збуни.
значи со горниот пост сакав да казам дека детето под 6 години може да учи англиски во градинка или со помош на родителите некој зборчиња песнички бои денови итн итн мегутоа не и да седне во клупа и да учи граматички или правила на пишување бидејки тоа е измачување на детето и негово форсирање.
Вратете се на почетокот Go down
vecki
Форумска фаца
Форумска фаца
vecki


Female
Број на мислења : 4525
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 30770
Registration date : 2008-05-05

Курсеви Empty
ПишувањеПредмет: Re: Курсеви   Курсеви Empty04.01.09 0:10

Jasminka potpolno se slozuvam so tebe i mojata najstara kerka odi na angliski od lani znaci od 2 odd ne sakav da se opteretuva mnogo inaku ona latinica nauci od kom. na uste na sest ipol godini
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Курсеви Empty
ПишувањеПредмет: Re: Курсеви   Курсеви Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Курсеви
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Деца-
Отиди до: