Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Приватни градинки

Go down 
+50
Dali
Lana
ucitelkata
nafi
jasmina,mina
lela
Pipolino
PEDIJATAR
Sandra_Anja
Rozetka
bordan
Biljana
Kikic
jule sokolovska
baby24
MamaAnce
beti.liz
medicinski personal
Andeso
delfin76
D-r Lidija Pazdrijan
Emilija
nata
Eva Marija
mama X
ticele
Ves
Mama Vase
Deni
avanturistka
Pravnicka28
magi
Kinky
kokice
yarre
Monika
lidija29
Пандорче
Simona's mom
bella*
babypiggy
Lottie
Daki
Damjana
hormonce
sanja-ve
Mama Ane
sneze
Emi
beti 24
54 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next
АвторПорака
Mama Vase
Полуматурант
Полуматурант
Mama Vase


Female
Број на мислења : 1437
Age : 47
Локација : Skopje,MK
Поени : 28984
Registration date : 2009-03-17

Приватни градинки - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Приватни градинки   Приватни градинки - Page 9 Empty29.07.09 23:35

bella* напиша:
ucitelkata напиша:

uslovite se druga prikazna. ako vi vetat deka edna ucitelka ke se grizi za 5-10 deca toa znaci plus pet poveke.hrana nikakva i kojznae kade se gotvi.

А од каде знаеш па ти во сите градинки како е?!?! Се додека не ги видиш сите приватни градинки, немаш право вака да коментираш

e fino napisa.

ajde vlezi vo montesori,slobodno mozes pa ke vidis se.i hranata koj ja sprema i kolku ucitelki se vkupno,i dali primaat antibiotici.i da ne redam uste milion raboti.
a za onie tehnicki raboti kako prijavuvanje,sanitarni kniski i sl. ne ni komentiram.

znaci ne se site vo ist kos.
Вратете се на почетокот Go down
jasmina,mina
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2244
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 30154
Registration date : 2008-07-29

Приватни градинки - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Приватни градинки   Приватни градинки - Page 9 Empty29.07.09 23:53

Монтесори се закон од градинка од се што имам чуено за нив,значи колку логички игри применуваат,уште од многу мали ги учат да решаваат проблемски ситуации,многу игри кои придонесуваат за развој на интелегенцијата применуваат и децата многу напредуваат во оваа градинка и вадат прекрасни генерации комплетно подготвени за во училиште ма и повеќе од тоа!од сите приватни градинки за оваа имам слушнато најпозитивни работи!
Вратете се на почетокот Go down
Mama Vase
Полуматурант
Полуматурант
Mama Vase


Female
Број на мислења : 1437
Age : 47
Локација : Skopje,MK
Поени : 28984
Registration date : 2009-03-17

Приватни градинки - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Приватни градинки   Приватни градинки - Page 9 Empty30.07.09 0:13

kosa mi se krena koga go procitav postot. na ucitelkata.aj da neznam vo red.ama 3 god bev prisutna tamu sekoj den a ednas nedelno obavezno si poseduvav po eden cas.mi bese interesno da gi gledam decata.
imam pisuvano za montesori.za bolni deca,ima i tamu.nastinati.ama so zeleni mrsuli kako sto pisuvaat nekoi,nikogas.
zatoa im zimaat brisevi na sekoi 3 mes.jana osven obicni nastinki i bakterii vo nos nisto nemala.sirupi??? nema sansi.
higienata e na nivo.se cisti sekoj den.pa gledav i jas.vlazni maramici na bekutan,toalet papir na paloma i sapun na palmolive na sekoe kose.
zimno vreme svezo isceden sok non-stop stoi na masa.
kontroli imaat postojano.
ebe nemam zbor.
jas budala sum da davam 150 eur. sekoj mesec?zar mene parite od nebo mi pagaat.nie si znaeme kako sme gi zarabotile,i da gi dadam za nesto vo koe ne sum 100% sigurna? nema sansi
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30716
Registration date : 2008-11-06

Приватни градинки - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Приватни градинки   Приватни градинки - Page 9 Empty30.07.09 9:05

Pravnicka28 напиша:
ај овде ќе го поставам прашањето?
до колку саатот најкасно може да ги оставите децата во градинка, мислам и во приватните и во државните градинки? знам дека кај моето воспитачките негови се до 15,30 или 16 а после ги собираат во една група и незнам до колку?
и уште нешто дали мора во определено време да го однесете во градинка или пример може и покасно?
Во правилникот на нашата градинка стои дека децата се згрижуваат до 18.00 прием најдоцна до 8.30, кога се послужува доручекот..
Вратете се на почетокот Go down
nata
Полуматурант
Полуматурант
nata


Female
Број на мислења : 517
Age : 51
Локација : makedonija
Поени : 27830
Registration date : 2009-05-15

Приватни градинки - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Приватни градинки   Приватни градинки - Page 9 Empty30.07.09 10:07

И јас треба да почнам да го носам Филип во градинка од есен, ги прочитав сите единаесет страни и заклучив дека во нашава држава се е имровизација,сепак државните градинки работат по некој стандарди, за храна знам сигурно дека јадат квалитетно имам две роднини воспитачки во градинка, па многу од нивните рецепи ги применувам и дома, и таму им пеат песнички играат ги и шетаат и сл.затоа не гледам причина зошто би го носела моето дете во овие приватни импровизирани градиники, за да научи побргу да брои да пишува букви не мој Филип има две години и ќе му го приуштам задоволството да си биде дете да си игра и да биде среќен без форсирање, па се ќе си дојде во свое време.
Што се однесува до болестите, па кога ќе помислам на тоа дека го фатија заушки на година и осум месеци и тоа од дома со сета потребна нега и притресување зошто баба му го чуваше, а по пат и неколку вируси неможам да се окривам дека сум не совесна мајка едноставно детето е такво( понежно).
Ќе пробам во Мајски цвет кај Веро сигурна сум дека е една од подобрите држави градинки.
Морам нешто да кажам и за Лилипут мајка ми живее по таа улица кај што се наоѓа градинката ( Водно)
Тоа е една поголема куќа вероватно адаптирана како градинака во дворот има по некоја лулашка, децата таму се некогаш и по цел ден и демек се на овој ,оној немој да ми противречите таму сум секој втор ден и гледам, а повеќето од родителите возат џипови нели, па зошто моето дете да го двојам од нормалната средина што треба да го правам сноб на две години?
Вратете се на почетокот Go down
Mama Vase
Полуматурант
Полуматурант
Mama Vase


Female
Број на мислења : 1437
Age : 47
Локација : Skopje,MK
Поени : 28984
Registration date : 2009-03-17

Приватни градинки - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Приватни градинки   Приватни градинки - Page 9 Empty30.07.09 11:32

nata напиша:

децата таму се некогаш и по цел ден и демек се на овој ,оној немој да ми противречите таму сум секој втор ден и гледам, а повеќето од родителите возат џипови нели, па зошто моето дете да го двојам од нормалната средина што треба да го правам сноб на две години?

a ako vozis dzip i deteto ti posetuva privatna ustanova(gradinka,skolo,fakultet) toa znaci deka zivees vo nenormalna sredina i deteto ti e snob?

nemozam,nemozam i nemozam da razberam.
ako imas pari vo ovaa drzava i sakas da investiras vo svoeto dete,sakas da zivees konforen zivot i keif ti e ponegogas da dades pari za nesto koe mozebi i vo momentot ne ti treba,togas si snob.
Вратете се на почетокот Go down
Monika
Матурант
Матурант
Monika


Female
Број на мислења : 1728
Age : 48
Локација : Skopje
Поени : 29553
Registration date : 2008-07-20

Приватни градинки - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Приватни градинки   Приватни градинки - Page 9 Empty30.07.09 11:42

Јас избрав приватна градинка зошто во тој момент немав друг избор, како што имам кажано погоре, и во ниеден момент не ми беше важно дали таму оди дете на овој или оној. Многу мразам такви дискриминации ,за мене сите се луѓе без оглед на општествениот статус. А такви родители постојат, на кои пред се им е тоа битно, средината и опкружувањето.
Мама Васе немој да се лутиш, јас сум сигурна дека ти не си една од нив, ама факт е дека постојат такви родители


Последната промена е направена од Monika на 30.07.09 11:42. Мислењето е променето 1 пати
Вратете се на почетокот Go down
lela
Форумска фаца
Форумска фаца
lela


Female
Број на мислења : 4973
Age : 52
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 31547
Registration date : 2008-09-14

Приватни градинки - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Приватни градинки   Приватни градинки - Page 9 Empty30.07.09 11:42

Mama Vase напиша:


nemozam,nemozam i nemozam da razberam.
ako imas pari vo ovaa drzava i sakas da dades pari za nesto koe mozebi i vo momentot ne ti treba,togas si snob.

sprema mene ne si snob nego sakas da se pokazes demek eve jas ke go kupam ama ne mi treba,demek imam pari pa i na nepotrebni raboti ke gi trosam.(ova go pisuvam bez da se navredis,ne e licno za tebe,nego odgovor na tvoeto prasanje)
Bogatstvoto na covekot ne e vo parite,nego vo dusata.Nema da bidam jas nekoja fraerka ako moeto dete odi vo najpoznatata gradinka,ako nosi se markirano,ako mu kupuvam raboti koi ne mu se potrebni...se e toa djabe ako jas nemam dovolno vreme da mu se posvetam na toa dete,ako nemam vreme da si poigram so nego....negovata ljubov ne mozi da se kupi ni so skapi raboti ni so pari.
Вратете се на почетокот Go down
delfin76
Бруцош
Бруцош
delfin76


Female
Број на мислења : 2145
Age : 47
Локација : skopje
Расположение : nevoobicaeno za mene
Поени : 29090
Registration date : 2009-02-13

Приватни градинки - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Приватни градинки   Приватни градинки - Page 9 Empty30.07.09 11:47

fakt e deka sekoj na svoeto dete saka da mu ponudi se najubavo i da go zastiti na sekoj mozen nacin
e sega i nosenjeto vo privatna gradinka ne e nekoj catal mislam , mozda dokolku mi dozvoluval dzebot i jas ke go napravev toa za moeto dete, ne vikam ne
ama problemot e sto nekoi luge t.e. roditeli ne znaat koga e dosta i od deteto pravat takanarecen parazit
ima sekakov narod
Вратете се на почетокот Go down
Lana
ВИП личност
ВИП личност
Lana


Female
Број на мислења : 1042
Age : 48
Локација : Belgrade
Поени : 29828
Registration date : 2008-03-01

Приватни градинки - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Приватни градинки   Приватни градинки - Page 9 Empty30.07.09 11:53

Ajde da se javam samo na kratko ,a i ne gi citav predhodnite postovi samo ovaa strana poslednata...
Sto se odnesuva do Montesori gradinkata taa" kosta "bidejki vie tamu go plakate metodot po koj se raboti ,bidejki toa e licencirana gradinka koja raboti pod uslovi koi i se propisani i koj mora da se pocituvaat sekade na svetot,samo del od sredstvata se za samata gradinka ... .. a od sekogas licno za sto i da bilo sakam da go dobijam toa sto go plakam ,a tamu veruvam po zboruvanjata na roditelite decata go dobivaat ...

sto se odnesuva za toa dali deka sekoe dete ke porasne ,toa e tocno deka sekoe od nasite deca ke porasne ke otide vo uciliste i ponatamu sto se veli so gospod napred ... no da ne ostavame da bide so gospod napred ... se sto davame i rabotime za niv uste od samoto nivono raganje e za nivna podobra idnina ,bidejki pomina vremeto koga se lezese i parite pagaa od nebo ... ako JAS kako roditel mozam da deluvam na toa utre da i bide podobro ,polesno i za da moze da se snajde vo ovoj svet ... ke napravam se da ja usmeram i da i dadam osnova za podobro utre ... se razbira onolku kolku mozam ,a za nea sigurno se mozam .. .
Вратете се на почетокот Go down
Dali
Прваче
Прваче
Dali


Female
Број на мислења : 224
Age : 45
Локација : Skopje
Расположение : ok
Поени : 27605
Registration date : 2009-05-14

Приватни градинки - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Приватни градинки   Приватни градинки - Page 9 Empty30.07.09 12:00

.Nema da bidam jas nekoja fraerka ako moeto dete odi vo najpoznatata gradinka,ako nosi se markirano,ako mu kupuvam raboti koi ne mu se potrebni...se e toa djabe ako jas nemam dovolno vreme da mu se posvetam na toa dete,ako nemam vreme da si poigram so nego....negovata ljubov ne mozi da se kupi ni so skapi raboti ni so pari.[/quote]

Убаво си го тоа напишала, навистина љубовта и вниманието за детето се најаважни, џабе се парите и блузичките со налепници.

Но, кога се работи за граинкиве стварно сум многу загрижена. Сега од септември треба да го дадам малиот мој тригодишњак во некоја од двете најблиски градинки овде во аеродром. И мојата грижа и немир е во тоа што аредором е многу голема населба, и деца има многу ,многу. И во овие две градинки „Лале“ и „Срничка“ децата се групирани во групи од по 30 деца на една воспитувачка. Па не ли мислите дека е тоа премногу премногу. Па тоа е како училишен клас, а не градинка. Кога слушам дека во приватниве градинки како монтесори „Изворче“ има по пет до најмногу 7 деца во една група тоа ми звучи многу по нормално. Се си мислам дека вака триесет деца не можат да ги пазат доволно и да се грижат за нив доволно. Значи тие 30 дечиња затворени во една просторија, дигаат прашини, се потат, им отвараат прозори па ги факаат настинки, па спијат ваму таму, не знам. Многу сум загрижена. До сега не ми се разболел ништо, но од септември не знам како ке биде. Се мислам некаде подалеку да го однесам ако не. Овде во аеродром е гунгула. ВЕ молам ако знаете некоја државна градинка каде не се толку многу во број децата кажувајте. ПОдобро ќе палам кола да го однесам некаде подалеку него овде во аеродромов. Преполно е. Постои и можност да нема ни место иако сум аплицирала пред пет месеци. Ве молам кажете ми го вашето искуство во градинките каде ги праќате вашите дечиња, по колку се во групи и каде во кое место во Скопје?????
Вратете се на почетокот Go down
nata
Полуматурант
Полуматурант
nata


Female
Број на мислења : 517
Age : 51
Локација : makedonija
Поени : 27830
Registration date : 2009-05-15

Приватни градинки - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Приватни градинки   Приватни градинки - Page 9 Empty30.07.09 12:08

Мама Васе без да се навредиш ова не се однесуваше на тебе, погоре во 11 страници се зборуваше за некој од приватните градинки каде условите и негата кои се нудат во програмите пред уписот во градинка после тоа не се почитуваат од страна на градинката, со исклучок на вашата приватна градинка каде ти велиш е супер и си задоволна, генерално за останатите јас не прочитав ништо добро што може да ме испровоцира да го носам моето дете таму а ова што го кажува Моника е да им платиш ако треба за да не го носиш детето таму , а кој колку пари има е негова работа, јас зборувам за луќе кои имаат џип, кола и уште една спортска кола за чатал за да им се најде зависи каде одат, зборувам за луѓе со хациенди не со куќи, за луѓе со јахти и сл, па тоа веќе не е кеив тоа е класишен снобизам да не ги спечалија тие пари со работа ма дај те молам прошетај малку по Водно ќе видиш дека сум во право тоа едноставно иритира(јас таму сум порасната имам куќа да ама не палата со два базени еден внатре еден надвор, а имам и кола за потреба. Знаеш каков е животоат може да имаш па да немаш е затоа во денешницава треба многу добро човек да размисли кај ги троши парите, многу полошо за психата на едно дете е да се навикне да живее во раскош а поле да оскудева од најпотебните работи во животот,а има и такви примери, за мене не е кеив да му купам патичиња од 5.000 ден на дете од 2 години зошто тоа уште не разбира значи јас ќе се покажам пред средината колку пари имам голема работа, супер се и на Кеги и на Ридер и сл или пази за купаќи ( едно залче материјал)некни прашувам и ми вика продавачката 1.400 денари што е тоа ќеив не е биле марка . Здарвје боже нема ни да го пратам ни на приватен факултет зошто од таму децата излегуваат боси со знаење интелектуака си и сама го знаеш тоа, е ќе го пратам на дошколување во срансво зошто знам дека вложувам во неговата иднина доколу Филип сака се разбира.
Вратете се на почетокот Go down
Mama Vase
Полуматурант
Полуматурант
Mama Vase


Female
Број на мислења : 1437
Age : 47
Локација : Skopje,MK
Поени : 28984
Registration date : 2009-03-17

Приватни градинки - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Приватни градинки   Приватни градинки - Page 9 Empty30.07.09 12:10

znam deka ne e licno za mene ama navistina mi e preku glava od takvi komentari.a za kupuvanjeto ne me razbra bas najdobro.
eve ti pr. i kupuvav na jana kupaci za letovo.dva para samo dolni za banjanje i eden par celosni za frckanje.ama posle 3 dena vidov edni lele majko preslatki.i si vikam i pokraj toa sto ima ke si dozvolam da i gi kupam -1.000 den. vo mojot novcaniki,nisto strasno.

znaci nemozes da sudis za lugeto samo spored toa vo koja gradinka odi deteto.se sto napisa pogore si vo pravo.jas mozam i 100 para kupaci da i kupam ama dzabe mi e ako deteto ne go gledam po cel den.i sega jas treba da se pravdam zosto jana odela vo privatna gradinka i zosto planiram i da ja prefrlam osnovno privatno?
e moram i ova da go napisam kako primer.
jana ke ja prefrluvam vo jahja kermail. tamu fondot na casovite po angliski e 10 nedelno.sekioj den po 2 casa imaat a od 5-to odd.pocnuvaat na angliski da ucat.
znaci jas na kurs po angliski nemoram da ja nosam poladne voopsto.
edna majkia me prasuva pa sto ke i pravis doma popladne,ti ne si normalna.raat se tie skoli i sl.aktivnosti za majkite.2-ti sport i 2-ti jazik nedelata pominala.
jas i kazuvam deka jas nesakam deteto moe sekoe popladne da go nosam nekade,ostavam i zemam po 1.30h.pa koga ke ja gledam? koga ke si igram so nea?
i taka odi na tanc 2-ti nedelno,dovolno e tolku.
pa ona me prasuva pa sto pravite popladene i jas i raskazuvam.vozime tocak,setame,crtame,boime i milion dr.raboti.

i sega jas sum bila snob zatoa sto sakam poveke vreme da pominuvam so moeto dete popladne posle skolo???
da si ja vrasat rabotata skolite,niedno dete nema da odi na kurs po angliski nekade na strana.zatoa postojat tie privatni gradinki i skoli.
Вратете се на почетокот Go down
nata
Полуматурант
Полуматурант
nata


Female
Број на мислења : 517
Age : 51
Локација : makedonija
Поени : 27830
Registration date : 2009-05-15

Приватни градинки - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Приватни градинки   Приватни градинки - Page 9 Empty30.07.09 12:17

Дали, здраво за Аеродром имам слушнато, дека е хаос да пробаш во Кочо Рацин на Водно јас таму се распрашував и за мене имаат најмногу десет деца во група кај Клуб резиденс се наоѓа мирно е има убав двор во трева и дрва па вака убаво изгледа. А останатото е исто како во сите државни градинки, внука ми одеше таму и многу беше смешна мајка и ја викаше на име а воспитачката мама Лиле значи и било убаво.Пробај и во Мајски цвет кај Веро Капиштец јас и за таму размислувам, ќе исконтактираме во пп

Леле, мама Васе абе никиј не ти рече дека ти си сноб, ја исклучив твојата приватна градинка од дискусија и погоре, тоа си е твоја работа ти посакувам се најдобро и понатака секој си знае со своето дете како, јас само кажав мое мислење и видувања на кои сум сведок во некои ситуации, со исклучок на твојата, час и чес има исклучоци
Вратете се на почетокот Go down
bella*
Полуматурант
Полуматурант
bella*


Female
Број на мислења : 699
Age : 42
Локација : Skopje
Поени : 29143
Registration date : 2008-06-27

Приватни градинки - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Приватни градинки   Приватни градинки - Page 9 Empty30.07.09 15:19

nata напиша:
Леле, мама Васе абе никиј не ти рече дека ти си сноб, ја исклучив твојата приватна градинка од дискусија и погоре, тоа си е твоја работа ти посакувам се најдобро и понатака секој си знае со своето дете како, јас само кажав мое мислење и видувања на кои сум сведок во некои ситуации, со исклучок на твојата, час и чес има исклучоци.

Е баш во таа градинка каде што снобовите си ги носат децата, го носам и јас моето дете.
Јас не разбирам зошто е грев да го носам детето во градинка ,каде што има беспрекорна грижа и нега, одлична храна и сл?!?!
А тоа чие дете оди во истата градинка, апсолутно не ме интересира.
Вратете се на почетокот Go down
ucitelkata
Почетник
Почетник
ucitelkata


Female
Број на мислења : 7
Age : 48
Локација : skopje
Поени : 27054
Registration date : 2009-07-29

Приватни градинки - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Приватни градинки   Приватни градинки - Page 9 Empty30.07.09 17:14

se cuvstvuvam ne do kazana pa zatoa pak pisav. znaci koga zboruvam za privatni gradinki mislam na site ostanati osven montesori bidejki montesori si ima svoja prikazna. se ova ostanato sto se narekuva privatna gradinka vo osnovane e registrirano kako gradinka. nema pravna osnova da gi nosi ucitelkite na sanitaren pregled sekoi 6 meseci ili da se kontrolira od strana na republicki sanitaren inspektorat.od licno iskustvo ve uveruvam deka osven prijatni ucitelki ne dobivate nisto drugo. na prv pogled site izgledaat sareni i so ubava atmosfera no najgolem problem se tehnickite propusti( sekoja cest na isklucocite).
vo osnova znam za edna gradinka vo koja se gotvi hranata a vo site drugi se nosi od nadvor. znaci nemate uvid od kade. moze da vi bide kazano od bilo kade ama dali imate dokaz deka mestoto kade sto se gotvi gi zadovoluva sanitarnite uslovi?
Ne sum protiv privatnite gradinki ama smetam deka pravnata regulativa treba da bide izmeneta odnosno za da treba nekoj da otvori privatna gradinka uslovite koi treba da se ispolnuvaat treba da se rigorozni. sepak stanuva zbor za deca. postojano treba da ima kontroli.
za montesori voopsto ne bi komentirala bidejki do nekade gi zadovoluva moite kriteriumi a i programata im e vo red.
sepak i pokraj se dokolku deteto e srekno i zadovolno jas mislam deka i roditelot e uste poveke.taka da se ostanoto e izlisno da se komentira.
Вратете се на почетокот Go down
MamaAnce
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 7
Age : 51
Локација : Skopje
Поени : 27075
Registration date : 2009-07-24

Приватни градинки - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Приватни градинки   Приватни градинки - Page 9 Empty31.07.09 10:38

Ucitelke:) jas mislam deka ne si dovolno informirana za mnogu raboti, a i mislam deka grev e da zborime za nesto sto ne sme videle so svoi oci, a uste pogolem propust pravis so toa sto zboris i gi narekuvas so pogrdni iminja lugeto koi imaat poveke od tebe.....jas odam vo Liliput i jas go nosam deteto tamu. Ti stvarno poim nemas ni koj odi tamu ni zosto odi.Licno sum navredena i znam deka ke kazes deka ne mislese na mene, no sepak site tamu se kako mene, i koga ti bi imala luge od taa grupa kako prijateli , ne bi zboruvala taka. loso e toa...da gi stavas lugeto vo kos a poim nemas koi se, da zboris za tugata rabota a poim nemas kakva e.....a sega ke se posluzam so tvojot jazik i ke kazam pa deka jas kako ,,snob,,koj ima poveke nego sto mu ,,treba,,pa ne gi sakam lugeto koi postojano kukaat deka nemaat.Na primer mozam da kazam deka ti ne si se potrudila, deka si mrzeliva,deka si nezainteresirana...i pretpostavuvam deka loso ke se cuvstvuvas zatoa sto jas sudam za tebe ,,ucitelke,,a ne te znam.Ete taka ni e na nas ,, snobovite,, koga lugeto sto poim nemaat ni koi sme ni sto rabotime ni kolku zrtvuvame vo zivotot ni sudat.
Izvinete za ispadot ama ova veke ne e tema za gradinka vakva ili takva, ova e veke atakuvanje na licnosta kako forma.Mozebi treba da otvoram vakva tema pa da gi razjasnime rabotite za ,,NAS,, so dve- tri koli i stanovi i ucilista privatni itn.....ili potocno kazani SNOBOVITE.
A TI UCITELKE kako da ne si ucitelka. Zarem covek od tvoja profesija smee da pokaze degradacija na klasna grupa ili netolerancija kon razlikite.Ako TAKA gi ucis decata,togas se raduvam sto moeto odi vo SNOBOVSKA gradinka. Tamu barem znam na sto sum i znam deka site ama bas site znaat kakvi sme i ne ja koristat zavista za da nosat zaklucoci.
Izvinete pak za reakcijava , nema vrska so temata ama stvarno mi e dosta od nerealizirani luge koi mislat deka sum nesposobna zatoa sto nosam sandali od 20000 denari.A logikata e tokmu sprotivna neli? Ne moze covek bez um da zaraboti pari, ama toa onie koi nemale sreka, ili nemale kreativnost da napravat pari ne mozat ni da go znaat...
POZDRAV od edna majka koja spaga vo grupata ,, SNOBOVI,,a raboti vredno kako advokat po 12 casa na den 7 dena nedelno, ima 2 magistraturi i doktorat po megunarodno pravo i zboruva 3 svetski jazici. Da navistina sum nesposobna i verojatno sum SNOB...
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Бруцош
Бруцош
Emilija


Female
Број на мислења : 2687
Age : 46
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 29749
Registration date : 2008-07-11

Приватни градинки - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Приватни градинки   Приватни градинки - Page 9 Empty31.07.09 10:55

Ве молам да се држите до темата.
Вратете се на почетокот Go down
ucitelkata
Почетник
Почетник
ucitelkata


Female
Број на мислења : 7
Age : 48
Локација : skopje
Поени : 27054
Registration date : 2009-07-29

Приватни градинки - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Приватни градинки   Приватни градинки - Page 9 Empty31.07.09 20:46

celta mi bese da ukazam na nedostatocite na t.n. gradinki ili da pottiknam na razmisluvanje od tipot zosto ne se osmisli pravna regulativa koja ke dozvoli otvaranje na privatni gradinki koi ke gi ispolnuvaat site standardi a voedno ke podlezat na stroga kontrova?
inaku smetam deka sekoj covek ima pravo da odluci, a ako moze da si dozvoli i najskapa gradinka zosto da ne? da ziveeme
Вратете се на почетокот Go down
Alania
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 2
Age : 41
Локација : Skopje
Поени : 27024
Registration date : 2009-08-02

Приватни градинки - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Приватни градинки   Приватни градинки - Page 9 Empty02.08.09 20:42

Дали може некој да ми каже искуство од приватни градинки,и дали има приватни градинки во аеродром и кои се?
Јас имам син , кој има три години, моментално е на листа на една државна градинка , но се прашувам дали има некоја драстична разлика во поглед на здравствената состојба на деца кои одат во државна и деца кои одат во приватна градинка?
Вратете се на почетокот Go down
Ves
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1410
Age : 45
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 29472
Registration date : 2008-09-16

Приватни градинки - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Приватни градинки   Приватни градинки - Page 9 Empty02.08.09 23:32

Она што најмногу би ме поттикнало како мајка да го испратам своето дете во приватна градинка би биле степенот на здравствената состојба(државна -приватна ) и секако хигиената .
Загрижена сум кога некоја мајка се жали како во групата со 20-30 деца има бесно дете кое неколку пати лошо ги удира другите, сериозно го нарушува просторот и престојот во градинката , и покрај многу опомени се однесува така, малку поублажено но сепак неприфатливо но но никој не може да го испише зашто е на некојси родител по некое правило поважен од другите .. Исто така и со болежливи деца ,сериозно настинати, грипозни,никој не ги враќа назад па и здравите се разболуваат. Како што читам ова го има и во многу приватни градинки , за првото немам коментар -децении ке ни требаат тоа да се смени ,за второто моја замислена солуција- Доколку е можно -Да има посебен простор со персонал за такви ситуации барем зима и рана пролет , да им даде соодветна грижа на разболените деца зашто и родителите немаат избор , мора да одат на работа а секако тогаш најмноу би сакале да го остават детето дома и да го лекуваат .
Што се однесува до воспитувањето, учењето, градењето на личноста , за тоа мое лично мислење е дека не секогаш е пресудна градинката .Многу фактори влијаат на тоа , најмногу семејството .
Вратете се на почетокот Go down
ucitelkata
Почетник
Почетник
ucitelkata


Female
Број на мислења : 7
Age : 48
Локација : skopje
Поени : 27054
Registration date : 2009-07-29

Приватни градинки - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Приватни градинки   Приватни градинки - Page 9 Empty13.09.09 10:40

D a dadam moe mislenje na prethodniot post: vo vrska so bolnite deca problemot e ist i vo drzavnite i vo privatnite.Razlikata e vo toa sto vo drzavnite ucitelkata moze da se sluci i da vi go vrati deteto od vrata. dodeka vo privatnite roditelot e sekogas vo pravo. vo gradinkata vo koja sto rabotam roditelite odat do taa mera sto ni drzat predavanja na nas ucitelkite kako toa nivnoto dete ne e bolno iako gledas deka mu tece nos, za kaslanje da ne zboram oti imaat spremni odgovori za vidot na kaslicata( ako e suva znaci ima samo crveno grlo a ako e vlazna znaci mu pominuva-ti se veruva li). Konjuktivitot ne e prenosliv!!!!!! Na seto ova ucitelkite krevaat ramenici zatoa sto prvo NE SMEES da go vratis deteto oti direktorkata ke te napravi lom so zborovi od tipot ova ne e tvoe pa ti da kazuvas dali e bolno ili ne.
od druga strana na roditelite iz se pretstavuva deka koga stanuva zbor za zdravjeto se e vo besprekoren red..............
znaci najmnogu od se iritira faktot sto vo privatnite nema ama bas nikakva kontrola. Procitav vo prethodnite postovi za sanitarni kniski i inspekcija. A be neka ne ve lazat.Vo Makedonija nema nitu edna registrirana privatna gradinka kako gradinka a so toa i ne se obvrzani da pravat sanitarni pregledi. Se e ostaveno na sovest na gazdata. Vo gradinkata kade sto rabotam skoro 4 godini nitu ednas ne sme imale sanitaren pregled. Tuka ne stanuva zbor za cistotata vo gradinkite zatoa sto veruvam deka sekade e besprekorno cisto no sanitaren pregled e nesto sosema drugo!!!!!!!!!!!
sekoja cest za isklucocite oti veruvam deka ima takvi!!!!!!!!!!!!!!
Вратете се на почетокот Go down
Andeso
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 3
Age : 46
Локација : Skopje
Поени : 27339
Registration date : 2009-05-31

Приватни градинки - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Приватни градинки   Приватни градинки - Page 9 Empty23.09.09 20:20

Драги мајки,
и јас како вас бев растргната од дилемата приватна-државна градинка, жена за чување или на крајот на краиштата, давање отказ затоа што сепак моето мало злато е најважно на светот.
Бев буквално преплашена после читање на форумов но сега се радувам што ја донесов најдобрата одлука:
Мојата керкичка има 13 месеци и веќе скоро еден месец одиме во приватната градинка Тип-Топ. Секако на почетокот малку се расплакуваше кога ја остававме, но сега веќе кога ја земам е насмеана и и вика "Чао" на учителката и добро си напредува.
Многу ми е жал поради сите лоши работи што ги изнапишавте, дека сите млади мајки добиваат погрешни информации за градинките и се откажуваат да отидат и сами да се уверат.
Јас за градинката Тип-Топ а посебно за учителките, храната, хигиената,....имам само најпофални зборови, а кој не ми верува нека оди и сам нека се увери...
Вратете се на почетокот Go down
Majsi
Прваче
Прваче
Majsi


Female
Број на мислења : 276
Age : 53
Локација : Skopje
Расположение : OK
Поени : 27039
Registration date : 2009-09-18

Приватни градинки - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Приватни градинки   Приватни градинки - Page 9 Empty23.09.09 22:48

Zdravo do site....
Jas sega prv pat se uklucuvam na ovaa tema pa da bidam iskrena nesto citnav ama ne se.Megutoa posledniov post go procitav i ako saka Andeso samo da mi kaze kade se naoga taa gradinka i kolku cini mesecno?
Blagodaram Приватни градинки - Page 9 767433
Вратете се на почетокот Go down
Andeso
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 3
Age : 46
Локација : Skopje
Поени : 27339
Registration date : 2009-05-31

Приватни градинки - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Приватни градинки   Приватни градинки - Page 9 Empty24.09.09 7:58

За Majsi

Еве се за градинката

http://www.tiptop.com.mk/mk/za_tip_top/index.html

има и телефон па може да прашаш се што те итересира.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Приватни градинки - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Приватни градинки   Приватни градинки - Page 9 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Приватни градинки
Вратете се на почетокот 
Страна 9 of 10Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Деца-
Отиди до: