Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Мешани бракови

Go down 
+72
jasmina,mina
Vesna Blazevska
Dara
EckaGj
mina32
Lana
Damjana
obicna
jasmina i ace
Ilince
pepa
Rozetka
Mama Vase
bubamara***
lile
CeceM
female
Vale74
avon
babysara
Lence
marijamaca
bordan
D-r Lidija Pazdrijan
BILE-ENA
Jovana_Skopje
soledad
nnatasa
macana
sunset
Ane76
butterfly
najmila
crni leptir
mirecv
fibimk
lia
margarita
Sun_shine
delfinka
BaMbYnA
babypiggy
Janaxxxx
Freya
kara
Misticia
mamazako
aneta23
vdovica
Mama Ane
bica
Sister
Mina
marina_m
hormonce
georgina
bibe85
Emi
Kikic
ZeleniCka
avanturistka
hajdi
Kinky
Juni08_Andrea
vecki
SonjuS*
sonja colakova
Zvezdicka
mama
verce
Daki
lela
76 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next
АвторПорака
lile
Почетник
Почетник
lile


Female
Број на мислења : 22
Age : 43
Локација : Skopje
Поени : 27272
Registration date : 2009-06-18

Мешани бракови - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Мешани бракови   Мешани бракови - Page 7 Empty01.07.09 17:52

Zvezdicka mislam deka ne ti se obrativ na tebe posle nieden post od tebe denes, a kinky sama neka si odgovori i neka si ostavi komentar
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Матурант
Матурант
Zvezdicka


Female
Број на мислења : 1683
Age : 43
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 29846
Registration date : 2008-08-29

Мешани бракови - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Мешани бракови   Мешани бракови - Page 7 Empty01.07.09 18:45

lile pak ke povtoram; ova e otovren forum i sekoj tvoj komentar e otvoren za komentiranje. Ako ne ti se dopaga togas ednostavno nemoj da pisuvas ovde.
Organiziraj si privatni chat sesii samo so svoi istomislenici pa megusebno tesete se deka ste 100% i sekogas vo pravo.

Navistina ne razbiram vo sto e problemot ovde.
Вратете се на почетокот Go down
Lence
Прваче
Прваче
Lence


Female
Број на мислења : 125
Age : 52
Локација : ne kazuvam
Расположение : odlicno
Поени : 29327
Registration date : 2008-05-13

Мешани бракови - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Мешани бракови   Мешани бракови - Page 7 Empty01.07.09 19:47

Luge, neznam sto da kazam. Ama ima dosta slucki vo Holandija sto Katolicki zeni se mazele za muslimani od neznam kade. Se stvaraat deca i posle nekoe vreme poveke od razlicni kulturi, veri itn. se razveduvaat. Tatkoto decata gi kidnapira i gi nosi vo zemjata od kaj sto e i majkata nemozi nisto da napravi za svoite deca da si gi vrati ili da gi vidi. Sto se slucuva so toa? Kako prvo decata pataat, cel zivot bez majka, majkata kuka cel zivot, a tamu im gi polnat glavite so sekavi prikazni. Ovaa e samo eden primer a isto ima sto si ostanale i natamu da si se zaedno. Sepak muslimanite si imaat drugi idei i mislenja. Retki se tie sto neutralno razmisluvaat. Jas sum sepak za toa se se aman musliman ne. Cuvaj gospod i jas imam dve kerki. I odvreme na vreme i toa mi doaga vo glava sto koga ke porasnat i se zaljubat vo nekoj musliman ili crnec. Gi ima ovde sekakvi. Ama sepak ke si go podrzuvam deteto vo toa sto ke izbere.
Вратете се на почетокот Go down
Mama Vase
Полуматурант
Полуматурант
Mama Vase


Female
Број на мислења : 1437
Age : 47
Локација : Skopje,MK
Поени : 28984
Registration date : 2009-03-17

Мешани бракови - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Мешани бракови   Мешани бракови - Page 7 Empty01.07.09 22:55

kinky:Ако не е верата, тогаш е сексуалната ориентација, или клемпавите уши, или долгиот нос, или богатството/сиромаштијата, или некаков ментален/телесен хендикеп... Така ли ќе ги воспитуваме нашите деца, да ги исклучуваат другите и да се дистанцираат од оние кои се по било која основа различни од нив, или да ги прифаќаат како еднакви на себе?[/quote]

leleeee,bravo za ova.eden golem potpis od mene

ili posledno sto slusnav od edna prijatelka,mu se luti na sinot zosto si fatil devojka od butel 1.demek ne bila od nekade poblisku.
do kade ke odi coveckiot mozok???
Вратете се на почетокот Go down
Lana
ВИП личност
ВИП личност
Lana


Female
Број на мислења : 1042
Age : 48
Локација : Belgrade
Поени : 29828
Registration date : 2008-03-01

Мешани бракови - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Мешани бракови   Мешани бракови - Page 7 Empty01.07.09 23:34

Jovanovska Vaska напиша:
kinky:Ако не е верата, тогаш е сексуалната ориентација, или клемпавите уши, или долгиот нос, или богатството/сиромаштијата, или некаков ментален/телесен хендикеп... Така ли ќе ги воспитуваме нашите деца, да ги исклучуваат другите и да се дистанцираат од оние кои се по било која основа различни од нив, или да ги прифаќаат како еднакви на себе?

leleeee,bravo za ova.eden golem potpis od mene

ili posledno sto slusnav od edna prijatelka,mu se luti na sinot zosto si fatil devojka od butel 1.demek ne bila od nekade poblisku.
do kade ke odi coveckiot mozok???[/quote]

Nemozam da veruvam znaci sega se gleda i koj od koja naselba e .. .. svasta Мешани бракови - Page 7 94333
Вратете се на почетокот Go down
Mama Vase
Полуматурант
Полуматурант
Mama Vase


Female
Број на мислења : 1437
Age : 47
Локација : Skopje,MK
Поени : 28984
Registration date : 2009-03-17

Мешани бракови - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Мешани бракови   Мешани бракови - Page 7 Empty01.07.09 23:44

e pa toa mi e muabetot.zamisl sto ke se sluci ako devojceto e od druga vera.
nejze naselbata ne i odgovara a pak nesto drugo ako e vo prasanje,lele majko ke bide.
Вратете се на почетокот Go down
lela
Форумска фаца
Форумска фаца
lela


Female
Број на мислења : 4973
Age : 52
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 31547
Registration date : 2008-09-14

Мешани бракови - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Мешани бракови   Мешани бракови - Page 7 Empty02.07.09 7:34

Lence напиша:
Tatkoto decata gi kidnapira i gi nosi vo zemjata od kaj sto e i majkata nemozi nisto da napravi za svoite deca da si gi vrati ili da gi vidi. Sto se slucuva so toa? Kako prvo decata pataat, cel zivot bez majka, majkata kuka cel zivot, a tamu im gi polnat glavite so sekavi prikazni.

Eve jas 2 god.ziveam vo germanija i dosega nemam slusnato deka nekoj si go kidnapiral deteto ili decata.Pa zar toa kaj luge od ista vera ne se slucuva?Zar tie roditeli koga ke se razvedat nivnite deca ne stradaat?Ili mozebi stradaat samo decata od mesanite brakovi?Zar tie sto ne se vo mesan brak nemaat problemi,zar nema luge koi se vo brak so partner od ista vera a zenata zivee beter od onie muslimanki koi se po arapskine zemji,kade ne smeat da mrdnat sami?....ima milion drugi primeri.Ako ne postoi ljubov i razbiranje megu partnerite nisto ne pomaga pa ni toa sto se od ista vera.
Sekogas ke se najdi pricina za negoduvanje,kako sto pogore procitav na nekoja ne i cinela devojkata od sinot zatoa sto ziveela vo podalecna naselba.
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29909
Registration date : 2008-08-26

Мешани бракови - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Мешани бракови   Мешани бракови - Page 7 Empty02.07.09 15:30

lile напиша:
Znaci mesan brak e ako sopruznicite se od razlicna vera, na primer makedonka i albanec, jas ne bi prifatila moe dete da zeme nekoj od druga vera, jas sum makedonka i nesakam moeto dete da e so albanka ili albanec, nemam nisto protiv niv ama samo za drugarstvo i prijatelstvo. nema da prifatam nikogas
А ако е црнец? Има црнци христијани (како што има Албанци католици). Истото неприфаќање важи и за различна раса или си само против верската разлика?

lile напиша:
Mesan brak i site drugi temi sto si gi nabrojala nemaat nisto zaednicko. Ne treba da si tolerantna za da svatis deka decata od sos ne se kopilinja itn itn. A tolerancijata so mesaniot brak isto taka spored mene nema vrska. nema sto da toleriram kerka mi ili sin mi ako imaat takvo mislenje.
Што ќе направиш ако и покрај сето твое "исправно" воспитување ќерка ти сепак се заљуби во муслиман и реши да се омажи за него?

lile напиша:
Zvezdicka mislam deka ne ti se obrativ na tebe posle nieden post od tebe denes, a kinky sama neka si odgovori i neka si ostavi komentar
Би сакала да коментирам, ама не оставаш простор за такво нешто. Звездичка, Васка и уште некои ја сфатија поентата на постот, ти очигледно не. Цело време кажуваш - нема да прифатам, нема да толерирам, ама не кажуваш зашто. Изјавата "алоооо ова е Македонија..." ќе ја апстрахирам, не држи вода. И јас живеам во Македонија, па имам свои сфаќања за мешаните бракови.
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Матурант
Матурант
Zvezdicka


Female
Број на мислења : 1683
Age : 43
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 29846
Registration date : 2008-08-29

Мешани бракови - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Мешани бракови   Мешани бракови - Page 7 Empty02.07.09 16:15

I'm Starting With The Man In The Mirror
I'm Asking Him To Change His Ways
And No Message Could HaveBeen Any Clearer
If You Wanna Make The World A Better Place
Take A Look At Yourself, And Then Make A Chang
e
Вратете се на почетокот Go down
Lence
Прваче
Прваче
Lence


Female
Број на мислења : 125
Age : 52
Локација : ne kazuvam
Расположение : odlicno
Поени : 29327
Registration date : 2008-05-13

Мешани бракови - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Мешани бракови   Мешани бракови - Page 7 Empty02.07.09 19:24

lela напиша:
Lence напиша:
Tatkoto decata gi kidnapira i gi nosi vo zemjata od kaj sto e i majkata nemozi nisto da napravi za svoite deca da si gi vrati ili da gi vidi. Sto se slucuva so toa? Kako prvo decata pataat, cel zivot bez majka, majkata kuka cel zivot, a tamu im gi polnat glavite so sekavi prikazni.

Eve jas 2 god.ziveam vo germanija i dosega nemam slusnato deka nekoj si go kidnapiral deteto ili decata.Pa zar toa kaj luge od ista vera ne se slucuva?Zar tie roditeli koga ke se razvedat nivnite deca ne stradaat?Ili mozebi stradaat samo decata od mesanite brakovi?Zar tie sto ne se vo mesan brak nemaat problemi,zar nema luge koi se vo brak so partner od ista vera a zenata zivee beter od onie muslimanki koi se po arapskine zemji,kade ne smeat da mrdnat sami?....ima milion drugi primeri.Ako ne postoi ljubov i razbiranje megu partnerite nisto ne pomaga pa ni toa sto se od ista vera.
Sekogas ke se najdi pricina za negoduvanje,kako sto pogore procitav na nekoja ne i cinela devojkata od sinot zatoa sto ziveela vo podalecna naselba.

Lela, ti zivees 2 godini vo germanija i ne si slusnala. Jas vo holandija ziveam veke 20 god. i ako ne poveke ama 2 pati godisno se slusa po vesti ili vesnici za vakvi slucaevi. Holandija e pomala zemja od germanija, i ne mozes da mi kazis deka tamu ovaa go nema. Imam slusnato deka vo poveketo zemji ovaa se pravi. A i tesko e na ovaa tema da se razgovara, posto pravo se reagira uvredeno. Jas dadov samo primer sto stvarno se slucuva, a ako toa kaj vas go nema ( sto nikako ne mi se veruva) nemozam jas nisto so toa da napravam. A ima i mnogu drugi primeri sto nesakam da navleguvam vo toa, bez razlika koj kakov e i kakva vera e i dali se razvedeni ili ne. Sekoj si ima svoe mislenje i ima pravo toa da go kaze, demokracija neli!!!
Вратете се на почетокот Go down
lela
Форумска фаца
Форумска фаца
lela


Female
Број на мислења : 4973
Age : 52
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 31547
Registration date : 2008-09-14

Мешани бракови - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Мешани бракови   Мешани бракови - Page 7 Empty02.07.09 19:51

Lence напиша:
lela напиша:
Lence напиша:
Tatkoto decata gi kidnapira i gi nosi vo zemjata od kaj sto e i majkata nemozi nisto da napravi za svoite deca da si gi vrati ili da gi vidi. Sto se slucuva so toa? Kako prvo decata pataat, cel zivot bez majka, majkata kuka cel zivot, a tamu im gi polnat glavite so sekavi prikazni.

Eve jas 2 god.ziveam vo germanija i dosega nemam slusnato deka nekoj si go kidnapiral deteto ili decata.Pa zar toa kaj luge od ista vera ne se slucuva?Zar tie roditeli koga ke se razvedat nivnite deca ne stradaat?Ili mozebi stradaat samo decata od mesanite brakovi?Zar tie sto ne se vo mesan brak nemaat problemi,zar nema luge koi se vo brak so partner od ista vera a zenata zivee beter od onie muslimanki koi se po arapskine zemji,kade ne smeat da mrdnat sami?....ima milion drugi primeri.Ako ne postoi ljubov i razbiranje megu partnerite nisto ne pomaga pa ni toa sto se od ista vera.
Sekogas ke se najdi pricina za negoduvanje,kako sto pogore procitav na nekoja ne i cinela devojkata od sinot zatoa sto ziveela vo podalecna naselba.

Lela, ti zivees 2 godini vo germanija i ne si slusnala. Jas vo holandija ziveam veke 20 god. i ako ne poveke ama 2 pati godisno se slusa po vesti ili vesnici za vakvi slucaevi. Holandija e pomala zemja od germanija, i ne mozes da mi kazis deka tamu ovaa go nema. Imam slusnato deka vo poveketo zemji ovaa se pravi. A i tesko e na ovaa tema da se razgovara, posto pravo se reagira uvredeno. Jas dadov samo primer sto stvarno se slucuva, a ako toa kaj vas go nema ( sto nikako ne mi se veruva) nemozam jas nisto so toa da napravam. A ima i mnogu drugi primeri sto nesakam da navleguvam vo toa, bez razlika koj kakov e i kakva vera e i dali se razvedeni ili ne. Sekoj si ima svoe mislenje i ima pravo toa da go kaze, demokracija neli!!!


Da jas nemam slusnato ,jas so toa sakav da ti kazam deka i od ista vera da se toj ili taa moze da gi grabne decata i da izbega vo treta zemja.Jas voopsto ne se osekam uvredeno a sto sakav da kazam preprocitaj da ne se povtoruvam.
Вратете се на почетокот Go down
mina32
Прваче
Прваче
mina32


Female
Број на мислења : 488
Age : 41
Локација : Home
Расположение : happy :-):-):-)
Поени : 28152
Registration date : 2009-02-26

Мешани бракови - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Мешани бракови   Мешани бракови - Page 7 Empty03.07.09 7:36

Lence напиша:
lela напиша:
Lence напиша:
Tatkoto decata gi kidnapira i gi nosi vo zemjata od kaj sto e i majkata nemozi nisto da napravi za svoite deca da si gi vrati ili da gi vidi. Sto se slucuva so toa? Kako prvo decata pataat, cel zivot bez majka, majkata kuka cel zivot, a tamu im gi polnat glavite so sekavi prikazni.

Eve jas 2 god.ziveam vo germanija i dosega nemam slusnato deka nekoj si go kidnapiral deteto ili decata.Pa zar toa kaj luge od ista vera ne se slucuva?Zar tie roditeli koga ke se razvedat nivnite deca ne stradaat?Ili mozebi stradaat samo decata od mesanite brakovi?Zar tie sto ne se vo mesan brak nemaat problemi,zar nema luge koi se vo brak so partner od ista vera a zenata zivee beter od onie muslimanki koi se po arapskine zemji,kade ne smeat da mrdnat sami?....ima milion drugi primeri.Ako ne postoi ljubov i razbiranje megu partnerite nisto ne pomaga pa ni toa sto se od ista vera.
Sekogas ke se najdi pricina za negoduvanje,kako sto pogore procitav na nekoja ne i cinela devojkata od sinot zatoa sto ziveela vo podalecna naselba.

Lela, ti zivees 2 godini vo germanija i ne si slusnala. Jas vo holandija ziveam veke 20 god. i ako ne poveke ama 2 pati godisno se slusa po vesti ili vesnici za vakvi slucaevi. Holandija e pomala zemja od germanija, i ne mozes da mi kazis deka tamu ovaa go nema. Imam slusnato deka vo poveketo zemji ovaa se pravi. A i tesko e na ovaa tema da se razgovara, posto pravo se reagira uvredeno. Jas dadov samo primer sto stvarno se slucuva, a ako toa kaj vas go nema ( sto nikako ne mi se veruva) nemozam jas nisto so toa da napravam. A ima i mnogu drugi primeri sto nesakam da navleguvam vo toa, bez razlika koj kakov e i kakva vera e i dali se razvedeni ili ne. Sekoj si ima svoe mislenje i ima pravo toa da go kaze, demokracija neli!!!

i jas da se nadovrzam na ovaa tema potpolno se slagam so Lence flower nemam nisto protiv mesani brakovi ,od prosta pricina koga vo sekoja zemja ima razlicni nacii treba da znaes da zivees i so niv flower i dodeka ziveev vo mk nemav nikakvi predrasudi za luge sto poteknuvaat od razlicna nacija,nitu pak sega koga ziveam vo au,koj sto ovde gi ima bukvalno od site nacii.Koga bi imala deca nemozam da si se drznam da gi vospituvam moite deca uste od mali deka so turci,albanci,indijci,afrikanci,kinezi,spanci,meksikanci,i dr.pa duri i aborigani deka ne se kako sto treba t.e.da ne se zaljubat.,akoga ke odat vo gradinka ili skolo?,ke treba sami da dremat? ko utki so nikoj da ne si igraat.Koga bi bila roditel bi si gi vospitala decata kako sto i sekoj roditel sto si go vospituva svoeto dete da izleze na prav pat so mnogu ljubov , verba vo sebe,i srekno da mi e,a drugoto manje bitno.pred se mi e bitno da ziveat vo zdrava zaednica,so ljubov,pocit i razbiranje.E sega nikogas nemoze da ti bide 100%garancija ako od ista nacija se zemes so nekoj i deka toa vecno ke trae,kako i toa deka ako se od druga nacija deka nema da uspeat,se do lugeto i karakterot,Bas naprotiv poveke luge sto gi poznavam so razlicni nacii podobro ziveat od onie sto se so ista nacija.pogotovo muslimanite za mazite pogotovo majkite i zenite se sveto nesto za niv,ama pak ke kazam ne se site isti.A ako imam kerka i se omazi za makedonec koja mi e garancijata deka ubav brak ke ima?a sto ako ja maltretira fizicki i psihicki,kako sto ovde gi ima eden kup takvi makedonci ,so zaostanati svakanja?ama toa neznaci pak deka i ako bide kerka mi so nekoj od druga vera deka ke i bide se kako sto treba.poentata mi bese sekoj covek treba svesen da si bide so kogo saka da go pomine zivotot,deka ne postojat pravila nitu garancija.
a da se nadovrzam na lence ,i ovde skoro sekoj mesec tatkovcite sto se od muslimanskite zemji si gi kidnapiraat decata od majkite ,pogotovo ako se devojcinja i si gi nosat vo svoite zemji,pa nemozat nikako da si gi vratat.pa mora majkite da odat tamu organizirano so luge od avstralija da i pomognat za tie da go kidnapiraat i da si go vratat nazad.imase eden primer pred dva meseca na vesti davaa majkata bese avstralka a tatkoto na cetiri godisnoto devojceto od pakistan,tatkoto go kidnapiral devojceto i go odnel vo pakistan ,majkata barase pomos od avstralija da i pomognat nazad da si go vrati deteto megutoa imase nekakvi sopki od avstralija i edna godina nemozese nikako da si go zeme deteto.potoa najdoa tuka edna organizacija koja posreduva za vakvi raboti se organiziraa i otidoa tamu ,vlegoa vo stanot koga mazot i ne bese tamu i pred da go grabnat deteto prvin negoduvaa tetkite i babata na deteto deka ne smeat da go zemat,a devojceto bese vo golem sok ,vriskase,a potoa koga se smiri celo vreme so navednata glava stoese ne sakase nikoj da pogledne vo oci i vikase deka taa ne e nejzinata majka,deka nejzinata majka ne ja sakala deka ja ostavila i zatoa tatko i ja cuval tuka ,go grabnaa devojcevo posto nemaa mnogu vreme,toa vristese celo vreme duri ja udirase majka i ,ama koga vlegoa vo kombeto prestana da place devojcevo i pocna majka mu da si ja guska i kazuvase kako tatko i raskazuval losi raboti za majka i ,i kako ja terale da odi na nekoi mesta kaj sto i bilo mnogu strav.i tatko i voopsto ne go gledala.zalno bese mnogu
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30716
Registration date : 2008-11-06

Мешани бракови - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Мешани бракови   Мешани бракови - Page 7 Empty03.07.09 8:59

D-r Lidija Pazdrijan напиша:
Lugje ko ke dojde sinot moj da se zeni-mnogu ke me prasa kogo da zeme ili dali e arna.Pred izvesno vreme ja sretnuvam Nuli, eden od najgolemite nacionalisti vo Makedonija i mi kazuva deka sinot zivee so muslimanka-Sabina...Pa duri i svadba ke pravat sega.Se e do covekot,individualno...
Минатата недела направија свадба. Санела се вика девојката и супер функционираат flower

Јас секогаш ќе го почитувам изборот на моите деца и ќе ги воспитувам да немаат буквално никакви предрасуди. Лошо е да го воспитуваш да ги дели луѓето на било која основа па после да те стрефи шок кога неговиот избор е спротивен од тоа што ти сакаш..Тие се индивидуи сами за себе, нивниот избор секогаш ќе го почитувам..
Вратете се на почетокот Go down
EckaGj
Полуматурант
Полуматурант
EckaGj


Female
Број на мислења : 928
Age : 43
Локација : Скопје
Поени : 27479
Registration date : 2009-06-29

Мешани бракови - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Мешани бракови   Мешани бракови - Page 7 Empty04.08.09 19:03

Recisi site velime toa e ok vazno e da se sakaaat pocituvaaat,drugoto ke se sredi.No jas isto velam taka,no za svoe dete da e vo prasanje pa neznam bas dali taka ke mi bide seedno.Tugjata maka ajde ke bide se vo red,ama za svoe bas ne sum sigurna.Dlaboko vo srebe nikoj toa ne go posakuva.Ne za drugo pomalku seto toa e komplicirano,zs cel zivot si rasten vo duhot na svoite obicai.Primer,nema veke crkva,veligden,kolede,itn.Ako nisto drugo toa se naviki.Polesno e ako se hristijani.
Ljubovta e dvigatel vo zivotot.
No dali po sekoja cena?Ako ne prifatat roditelite?Zarem toa ne e golema bolka?

Sakajte se i pocituvajte se! Smile
Вратете се на почетокот Go down
nnatasa
Полуматурант
Полуматурант
nnatasa


Female
Број на мислења : 1260
Age : 53
Локација : seuste vo skopje.... 96, 95, 94....
Расположение : top...
Поени : 29243
Registration date : 2009-01-14

Мешани бракови - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Мешани бракови   Мешани бракови - Page 7 Empty04.08.09 21:03

odlukite sto ke gi napravi moete dete, sepak ke bidam moja zasluga - jas taka vospituvav... znaci sto i da napravi, sekade ke se najdam sebe si. E sega, sto sum "odrabotila" toa ke si gledam. Inaku, okolu izborot na partner, se dodeka e srekna i dodeka taa sama smeta deka toa e toa, da, ke ja poddrzam, koga nerma da i cini, vo bilo koja smisla na zborot i ke saka da promeni - i toa ke go pcituvam.! kako sto rekov, skoro site odluki na moeto dete se rezultat na mojata rabota so moeto dete. Ako taa pogresi, greskata e isto tolku i moja...
Вратете се на почетокот Go down
Dara
Полуматурант
Полуматурант
Dara


Female
Број на мислења : 804
Age : 47
Локација : makedonija
Расположение : realno
Поени : 27588
Registration date : 2009-06-26

Мешани бракови - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Мешани бракови   Мешани бракови - Page 7 Empty04.08.09 23:24

Nemam nisto protiv mesani brakovi.Ako toa e srekata na moeto dete neznam zosto bi bila protiv.Dodeka se mali gi ucime deka site luge se ednakvi i navistina veruvam vo toa.Ne sum od tipot: "a be nemam nisto protiv samo ne daj boze na moja glava"
Вратете се на почетокот Go down
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност
Vesna Blazevska


Female
Број на мислења : 896
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 28395
Registration date : 2009-04-28

Мешани бракови - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Мешани бракови   Мешани бракови - Page 7 Empty05.08.09 16:22

Imam protiv mesani brakovi zatoa sto se mesani.
Вратете се на почетокот Go down
jasmina,mina
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2244
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 30154
Registration date : 2008-07-29

Мешани бракови - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Мешани бракови   Мешани бракови - Page 7 Empty05.08.09 16:27

познавам некои парови кои одлично функционираат иако се од различни вероисповести.Сепак мислам дека во таквите бракови има подлога за несогласувања понатаму,но и во оние немешаните ја има за расправии,проблеми итн...така да што да коментира човек ќе згреши
Вратете се на почетокот Go down
lela
Форумска фаца
Форумска фаца
lela


Female
Број на мислења : 4973
Age : 52
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 31547
Registration date : 2008-09-14

Мешани бракови - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Мешани бракови   Мешани бракови - Page 7 Empty05.08.09 16:28

A imas protiv i lugeto koi se vo mesani brakov?
Eve jas sum vo mesan brak i moram da ti kazam deka mi e super,i deka podobro ziveam od 90% koi ne se vo mesani brakovi.
Вратете се на почетокот Go down
lavce
Полуматурант
Полуматурант
lavce


Female
Број на мислења : 920
Age : 42
Локација : Skopje
Расположение : kako EHG na srce
Поени : 28271
Registration date : 2009-04-24

Мешани бракови - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Мешани бракови   Мешани бракови - Page 7 Empty05.08.09 16:31

zasto mesan brak Lela? pa hristijani ste i dvajcata ( sto e bitno pravoslavni i katolici)?
Вратете се на почетокот Go down
jasmina,mina
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2244
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 30154
Registration date : 2008-07-29

Мешани бракови - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Мешани бракови   Мешани бракови - Page 7 Empty05.08.09 16:33

лела ако не е тајна од која вероисповест сте двајцата?искрено немам против,затоа што кажав разводи од ова што гледам околу мене има најмногу од луѓе со иста вероисповест
Вратете се на почетокот Go down
lela
Форумска фаца
Форумска фаца
lela


Female
Број на мислења : 4973
Age : 52
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 31547
Registration date : 2008-09-14

Мешани бракови - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Мешани бракови   Мешани бракови - Page 7 Empty05.08.09 16:34

Nema veza ne e ista vera jas pravoslavka toj katolik...ili za mesani brakov vie smetate samo megu musliman i pravoslavec?
Вратете се на почетокот Go down
lela
Форумска фаца
Форумска фаца
lela


Female
Број на мислења : 4973
Age : 52
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 31547
Registration date : 2008-09-14

Мешани бракови - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Мешани бракови   Мешани бракови - Page 7 Empty05.08.09 16:35

Arma напиша:
Imam protiv mesani brakovi zatoa sto se mesani.

e za ova jas pisuvav dali ima protiv i lugeto koi se vo mesani brakovi?
Вратете се на почетокот Go down
lavce
Полуматурант
Полуматурант
lavce


Female
Број на мислења : 920
Age : 42
Локација : Skopje
Расположение : kako EHG na srce
Поени : 28271
Registration date : 2009-04-24

Мешани бракови - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Мешани бракови   Мешани бракови - Page 7 Empty05.08.09 16:39

mislam deka ljubovta nema granici, deka e mnogu tesko da gi ubedis bliskite deka i vo toj brak mozes da bides mnogu sreken, deka e tesko sto decata ke ti bidat zbuneti ako ne gi vospitas da gi pocituvaat i ednite i drugite.......no vo sekoj slucaj i pokraj site strani , ako ima ljubov i razbiranje se se pominuva i opstojuva
Вратете се на почетокот Go down
Ves
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1410
Age : 45
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 29472
Registration date : 2008-09-16

Мешани бракови - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Мешани бракови   Мешани бракови - Page 7 Empty05.08.09 16:40

Primer,nema veke crkva,veligden,kolede,itn.Ako nisto drugo toa se naviki.Polesno e ako se hristijani.
Ljubovta e dvigatel vo zivotot.

Кога ќе се родат деца уште потешко станува, крштевка или сунет, батмицва ли , дали в џамија или црква,
многу многу нешта има , освен ако не се договорат ни едно ни друго , кога ќе биде полнолетно детето само да си одлучи .Инаку многу полесно еако и двајцата партнери се израснати во мултикултурна средина , но не во средина во која војуваат меѓу себе нивните сограѓани.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Мешани бракови - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Мешани бракови   Мешани бракови - Page 7 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Мешани бракови
Вратете се на почетокот 
Страна 7 of 8Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Родители-
Отиди до: