Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Поголема безбедност во домот за нашите најмили

Go down 
+23
Mila87
Dzena
MamaMaja
twins_
Janaxxxx
marina****
Zvezdicka
Dragana
Kinky
Tifani
Mama Vase
Sandra_Anja
BubeM
sonja colakova
kokice
Mama Ane
sneze
lela
Simona's mom
avanturistka
vecki
Ves
Emi
27 posters
Отиди на страна : 1, 2  Next
АвторПорака
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31106
Registration date : 2007-11-19

Поголема безбедност во домот за нашите најмили Empty
ПишувањеПредмет: Поголема безбедност во домот за нашите најмили   Поголема безбедност во домот за нашите најмили Empty09.10.08 21:51

ПАЃАЊЕ

Во првите месеци на живот не треба никогаш да се оставаат сами
децата на местата каде се преповиваат, креветчињата без огради,
каучите и фотељите.
Кога не е можно директно да се надгледуваат или да се земат во раце,
децата се оставаат на сигурно место: во креветче со огради или во
бокс.
Треба да се знае дека децата се во состојба самите да се движат уште
од 6тиот месец, што значи дека е добро да се користат вратички за
внатрешните скали, да се отстранат клучевите од вратите, да се
монтираат огради на прозорците, да не се држат столици блиску до
прозорците или на балконите.
Потребно е веднаш да се повика лекар или да се обратите на
итната помош 118 кога детето ќе падне или силно ќе ја удри
главата и после тоа манифестира сонливост и / или повраќање.
Итната помош 118 треба веднаш да се повика и во случај по
паѓањето детето да не ce одгласува кога му се обраќате или кога не е
способно да ги движи нозете и рацете.

ИЗГОРЕНИЦИ
При припремањето на оброците, разни течности или врели јадења кои
прскаат можат да предизвикаат сериозни изгореници кај децата. Затоа
е потребно да се користат сите можни претпазливости и да се држат
децата подалеку од сите извори на топлина (пр. пегла, печки) и
шпорет. На пример, тенџерињата и разните лончиња можат да се
стават на задните решоа или рингли.
Исто така, треба да се запомни дека е опасно детето да се држи во
раце додека се носат или се ракува со врели јадења или напитоци.
За да се спречат изгореници како последица на врелата вода од
чешма, бојлерот треба да е регулиран на температура помеѓу 50 и 55
степени.
Во случај на горење, треба веднаш изгорениот дел да се стави под чешма
со ладна вода, веднаш да му се обратите на вашиот педијатар или, во
случаи на озбилни или големи изгореници, на итната помош 118.

ГУШЕЊЕ
Во првите месеци и години на живот, децата ја истражуваат
околината носејќи ги сите предмети кон устата. Затоа е потребно да
се одбегнува да се оставаат на дофат на рацете на децата предмети
кои би можеле да се голтнат, како што се мали играчки, ланчиња,
привезоци.
При ранењето, храната треба да се исецка на мали парченца. Не треба
да им се даваат бомбони, кикирики или друга храна која децата сé
уште не се во можност да ја џвакаат.

ДАВЕЊЕ
Децата не се оставаат никогаш сами при бањањето, дури ни тогаш
кога се полни со вода кадата или пластичната кадичка, или кога таа се
празни после употребата.
Надвор од дома, треба да се обрне особено внимание на контејнерите
со вода, цистерните, бунарите, базените итн

ТРУЕЊЕ
Лековите и средствата за чистење на куќата треба да се држат
подалеку од догледот и дофатот на децата.
Овие производи треба да се купат и држат во нивиот оригинален сад
со заштитно затварање.
Неопходно е секогаш да се контролираат роковите на траење на
лековите и на храната.
Во случај на голтање, обратете се на Брзата помош носејќи го со себе
шишето на проголтаната течност или лек.

НЕСРЕЌИ СО СТРУЈА
Надворешните електрични жици, електричните приклучоци и
продолжените кабли по земја се многу опасни затоа што децата кои
почнуваат сами да се движат, можат да се привлечени од нив, да ги
допираат или дури и да ги ставаат во уста или гризат, така како што
можат и да ги стават прстите во електричните приклучоци на ѕидот.
Потребно е користење на пластични капчиња, кои лесно се наоѓаат во
продажба, за да се затворат електричните приклучоци.
Треба да се одбегнува употребата на продолжени кабли; или ако тоа не е
можно, потребно е да се стави жицата високо, поминувајќи по делови од
намештај и врати, на начин што ќе остане надвор од дофатот на децата.
Подобро е што побрзо да се поправат жиците кои висат.

ИЗВОР.http://www.saluter.it
Вратете се на почетокот Go down
Ves
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1410
Age : 45
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 29472
Registration date : 2008-09-16

Поголема безбедност во домот за нашите најмили Empty
ПишувањеПредмет: Re: Поголема безбедност во домот за нашите најмили   Поголема безбедност во домот за нашите најмили Empty22.10.08 0:29

Emi ova e super , korisni soveti , Kaj nas doma so mm veke razgovarame za toa otstranuvanje opasnosti,rasporeduvanje na raboti , problem e sto ziveeme vo trokatnica so dever i roditeli na mm, nie sme na treti, odkaj nas se spusta po vnatresni skali na koi nema dobra ograda, koga imame gostincinja kaj nas ili ja zaklucuvam vratata kon skali ili trcam po niv i gi predupreduvam roditelite, znaci toa pod itno mora da go resime , e drugo vlezot e dolu zaednicki so svek. i dever , isto taka skali i mal balkon bez ograda , uste pred da se zememe so mm gi prasuvav kako nema nezgodi bez ograda kaj niv. E sega stvarno mi smeta , im vikam cesto , ama ili cekaat nie se da napravime ili pak taka si odolgovlecuvaat, rano bilo dur da stignale vnucinjata da lazat i odat. Izgleda jas i mm ke treba da stavime ogradi segde , na drugite toa ne im izgleda zagrizuvacko.
Вратете се на почетокот Go down
vecki
Форумска фаца
Форумска фаца
vecki


Female
Број на мислења : 4525
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 30770
Registration date : 2008-05-05

Поголема безбедност во домот за нашите најмили Empty
ПишувањеПредмет: Re: Поголема безбедност во домот за нашите најмили   Поголема безбедност во домот за нашите најмили Empty22.10.08 0:43

e kaj nas se e trgnato od dofat na Marija eden period sakase da gi cepka tanjirite pa tamu turiv plasticni casi i tanjircinja a najmnogu sum vnimavala na ivici sekogas stavav barikadi dodeka prooduvaa narocito za kristina mnogu pagase na glava
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31106
Registration date : 2007-11-19

Поголема безбедност во домот за нашите најмили Empty
ПишувањеПредмет: Re: Поголема безбедност во домот за нашите најмили   Поголема безбедност во домот за нашите најмили Empty22.10.08 8:48

кај нас цела дневна е празна, се е растргано за да биде слободно за неа, се удираше на масата па и неа ја тргнавме на страна, сега за сега не пипа по штекери, ама ми ги отвара фиоките па ставам столови пред се што се отвара.

Инаку најмногу ме плаши тоа што се става во уста, неколку пати со заби ги крши пластичните играчки па вадиме од уста парчиња, ухх тоа ми е ептен страв
Вратете се на почетокот Go down
avanturistka
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2072
Age : 45
Локација : so moite dve princezi :))
Расположение : :))
Поени : 29220
Registration date : 2008-10-02

Поголема безбедност во домот за нашите најмили Empty
ПишувањеПредмет: Re: Поголема безбедност во домот за нашите најмили   Поголема безбедност во домот за нашите најмили Empty31.10.08 14:37

kaj mene cela dnevna e prazna,se e trgnato nastrana ,za da ne se udira ,za stekerite imam edni kako plasticni sto se stavaat a se drugo ne i e na dofat.ali vratite od kupatilo i nadvoresnata mi se zakluceni bidejki saka nadvor da izleguva a vednas od vratata imame skali taka da moram da zaklucuvam.
Вратете се на почетокот Go down
Simona's mom
Полуматурант
Полуматурант
Simona's mom


Female
Број на мислења : 571
Age : 46
Локација : Skopje
Поени : 28858
Registration date : 2008-08-17

Поголема безбедност во домот за нашите најмили Empty
ПишувањеПредмет: Re: Поголема безбедност во домот за нашите најмили   Поголема безбедност во домот за нашите најмили Empty05.11.08 22:48

И кај нас дневната е адаптирана на Симона.Масичката е тргната на страна и има многу слободен простор за играње.Штекерите се блокирани,а сите средства за чистење за кујна,купатило се вон дофат.
Ves погоре спомна дека живее во куќа со внатрешни скали без добра ограда.Кај свекрва ми која исто живее во трокатница,нема никаква ограда!Исто терасите се со ограда со огромни дупки низ кои и возрасен може да се провлече а не па дете.И после се чудат зошто никогаш не ја оставаме Симона да преспие таму Поголема безбедност во домот за нашите најмили 269760
Вратете се на почетокот Go down
lela
Форумска фаца
Форумска фаца
lela


Female
Број на мислења : 4973
Age : 52
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 31547
Registration date : 2008-09-14

Поголема безбедност во домот за нашите најмили Empty
ПишувањеПредмет: Re: Поголема безбедност во домот за нашите најмили   Поголема безбедност во домот за нашите најмили Empty05.11.08 22:55

Super e temava,stvarno poucni soveti za site,a posebno za onie so mali deca.
Вратете се на почетокот Go down
sneze
Бруцош
Бруцош
sneze


Female
Број на мислења : 2129
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : ок
Поени : 29104
Registration date : 2008-11-21

Поголема безбедност во домот за нашите најмили Empty
ПишувањеПредмет: Поголема безбедност во домот за нашите најмили   Поголема безбедност во домот за нашите најмили Empty01.12.08 10:10

марко на роденденот на 28 во петокот падна му се лизнаа рачињата и си ја расцепи устата. па плачки и отидовме во државна на шиење. му ставија едно конче ама вриштење до бесвест, крв колку сакаш . и така си го поминавме роденденот ама сега е добар. какви повреди имале вашите деца и како сте се справувале со тоа.?
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30716
Registration date : 2008-11-06

Поголема безбедност во домот за нашите најмили Empty
ПишувањеПредмет: Re: Поголема безбедност во домот за нашите најмили   Поголема безбедност во домот за нашите најмили Empty01.12.08 10:21

Леле душиче, се надевам брзо ќе му заздрави. Паѓаат и моиве, цели се на мама Smile. Се сеќавам Марија како мала си ги фати прстињата на врата, ама буквално кожата од прстињата и се излушти. Срцево ми знаеше како ми беше. Со секое нивно паѓање, удирање, плачам и јас :(
Вратете се на почетокот Go down
kokice
Прваче
Прваче
kokice


Female
Број на мислења : 186
Age : 45
Локација : skopje
Поени : 28318
Registration date : 2008-11-26

Поголема безбедност во домот за нашите најмили Empty
ПишувањеПредмет: Re: Поголема безбедност во домот за нашите најмили   Поголема безбедност во домот за нашите најмили Empty01.12.08 14:32

Леле Снеже многу ми е жал, знам како ти било. Но најважно е што сега е добар. Секогаш кога Ана ќе падне многу се потресувам, а сега е баш во период кога секаде лази, се удира, се крева па паѓа. Господ нека ги чува
Вратете се на почетокот Go down
sonja colakova
Полуматурант
Полуматурант
sonja colakova


Female
Број на мислења : 577
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : љубопитно
Поени : 28683
Registration date : 2008-09-14

Поголема безбедност во домот за нашите најмили Empty
ПишувањеПредмет: Re: Поголема безбедност во домот за нашите најмили   Поголема безбедност во домот за нашите најмили Empty02.01.09 10:31

Знам и јас како ти е .Зна дека не е благодарно ама еве неколку фотки од Христе кога псдна и си ја пукна аркадата. три конци и болки една недела.
https://2img.net/h/i373.photobucket.com/albums/oo176/hges88/Image141.jpg
А и забите ги искрши
https://2img.net/h/i373.photobucket.com/albums/oo176/hges88/Image143.jpg
Вратете се на почетокот Go down
BubeM
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1116
Age : 45
Локација : Скопје
Поени : 29059
Registration date : 2008-11-14

Поголема безбедност во домот за нашите најмили Empty
ПишувањеПредмет: Re: Поголема безбедност во домот за нашите најмили   Поголема безбедност во домот за нашите најмили Empty03.11.09 11:41

Супер што има ваква тема. Дома ми е како пред селење. Се е тргнато. Ама Илина почна се повеќе да фаќа насекаде, па сега треба да купам некои заштитници за да не може да ми отвара шкавчиња и фиоки, нешто вакво
Поголема безбедност во домот за нашите најмили Cupboards-cabinets-childproof-lock Поголема безбедност во домот за нашите најмили Fridge-childproof-lock
ќе и оставам едно отворено за да може да си игра. За во кујната ќе ми требаат многу, па мислам дека поефтино ќе е да најдам некоја заштитна ограда.
Поголема безбедност во домот за нашите најмили Childproofing-main_Full
Е сега работата е што не знам ништо од ова каде се продава. ХЕЛП... Smile
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31106
Registration date : 2007-11-19

Поголема безбедност во домот за нашите најмили Empty
ПишувањеПредмет: Re: Поголема безбедност во домот за нашите најмили   Поголема безбедност во домот за нашите најмили Empty03.11.09 12:22

posle rodendenot milena padna na ramno i pocna mnogu krv da tece od usteto, mislev zapce skrsila,ama nejze resenceto i se potkinalo, nesakase dva dena nisto da pie ja bolese :(

sega mnogu me plasat nasite vnatresni skali, sama otvara vrata i se simnuva duri da trepnam ona veke e dole, kosa mi se kreva
Вратете се на почетокот Go down
Sandra_Anja
Бруцош
Бруцош
Sandra_Anja


Female
Број на мислења : 2057
Age : 42
Локација : Скопје
Расположение : насмеана
Поени : 29902
Registration date : 2008-07-14

Поголема безбедност во домот за нашите најмили Empty
ПишувањеПредмет: Re: Поголема безбедност во домот за нашите најмили   Поголема безбедност во домот за нашите најмили Empty03.11.09 12:36

Pagja i Anja, dosega nisto seriozno, pu, pu, pu. Inace, sama stanuva odma, trie racinja i si prodolzuva. Treba da se vnimava mnogu, brzi se, palavi, radoznali...Stitnici imame za steker. Drugo nesto posebno ne, ama ja gledam i ona mnogu vnimava, cvrsta e. Ako se butne pod masa (staklena) obavezno poglednuva nagore da ne go udri glavceto.
Вратете се на почетокот Go down
Mama Vase
Полуматурант
Полуматурант
Mama Vase


Female
Број на мислења : 1437
Age : 47
Локација : Skopje,MK
Поени : 28984
Registration date : 2009-03-17

Поголема безбедност во домот за нашите најмили Empty
ПишувањеПредмет: Re: Поголема безбедност во домот за нашите најмили   Поголема безбедност во домот за нашите најмили Empty03.11.09 14:24

BubeM напиша:
Супер што има ваква тема. Дома ми е како пред селење. Се е тргнато. Ама Илина почна се повеќе да фаќа насекаде, па сега треба да купам некои заштитници за да не може да ми отвара шкавчиња и фиоки, нешто вакво
Поголема безбедност во домот за нашите најмили Cupboards-cabinets-childproof-lock Поголема безбедност во домот за нашите најмили Fridge-childproof-lock
ќе и оставам едно отворено за да може да си игра. За во кујната ќе ми требаат многу, па мислам дека поефтино ќе е да најдам некоја заштитна ограда.
Поголема безбедност во домот за нашите најмили Childproofing-main_Full
Е сега работата е што не знам ништо од ова каде се продава. ХЕЛП... Smile

vo mothercare sigurno, a mislam i vo premaman i enci-menci
Вратете се на почетокот Go down
Tifani
Полуматурант
Полуматурант
Tifani


Female
Број на мислења : 1005
Age : 47
Локација : makedonija
Расположение : dobra sum
Поени : 28262
Registration date : 2009-04-14

Поголема безбедност во домот за нашите најмили Empty
ПишувањеПредмет: Re: Поголема безбедност во домот за нашите најмили   Поголема безбедност во домот за нашите најмили Empty03.11.09 14:40

Filip na 4 ipol godinki mu se lizna bombona vo grloto mu zastana,pa koga pocna da mavta so racete za vozduh,lele ke se unasvestev.
Iako mi bese strav ama nemav drug izbor pa so prstot nekako poleka mu ja izvadiv.
A za paganje da ne zboram,paga duri i sega,saka odednas se da napravi pa zatoa i ne se pazi
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29909
Registration date : 2008-08-26

Поголема безбедност во домот за нашите најмили Empty
ПишувањеПредмет: Re: Поголема безбедност во домот за нашите најмили   Поголема безбедност во домот за нашите најмили Empty03.11.09 15:18

BubeM, ne moras da baras vo Mothercare izgor se. Jas mu kupiv na Aleksej "sindzircinja" (Jumbo links) na Taf toys, vidi gi na linkov: http://taftoys.com/view.php?itemid=20065
Gi ima 24 vo edno pakuvanje, razlicni oblici, golemina i boi. Meki se dovolno za da mozes da gi zakacis edno vo drugo od edniot do drugiot kraj na vratickata i mene taka mi se zatvoreni site skafcinja vo koi Aleksej ne smee da taraska. Sega veke e pogolem i ne cepka, ne go interesira kako porano pa si gi spojuva edno vo drugo ete bas kako na slikata sto se:).
Po mene poeftino resenie, a voedno i igracka so koja ke si igra dolgo vreme. Jas duri i igrackite na kolickata porano mu gi zakacuvav mu pravev dolgi i kratki sindzircinja vo zavisnost od potrebata i na kraj igrackata visi na niv:), epten mi se prakticni i ubavi. Gi ima vo igrackarite.
Вратете се на почетокот Go down
Dragana
Полуматурант
Полуматурант
Dragana


Female
Број на мислења : 855
Age : 37
Локација : domce
Расположение : HAPPY
Поени : 29383
Registration date : 2008-07-22

Поголема безбедност во домот за нашите најмили Empty
ПишувањеПредмет: Незгоди низ дома   Поголема безбедност во домот за нашите најмили Empty20.11.09 23:10

Леле луѓе денес што ми се случи,Доаѓаме со мм од чаршија и цела куќа мириса на нешто готвено.Влегувам долу кај свекрва ми во кујна зошто таму готвиме да видам што е работа.И има што да видам Никола пред излегување да заврти 3 копчиња од ринглите на електричниот шпорет плус и релната ја вклучил.Леле луѓе за еден час колку што се задржавме и куќата среќа што не ни изгоре.Среќа немав ништо ставено во рерна и на ринглите и плус капакот беше дигнат.

До сега ми немаше пипнато,ви се имаат ли вас случено некави незгоди со овие нашите најмили ѕверчиња?Како на пример се качува на столче додека е на тераса,или пипање во штекери и слично?
Дајте луѓе кажувајте да знаеме на што да пазиме.ОЧИ И НА ГАЗОТ треба да имаме!
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Матурант
Матурант
Zvezdicka


Female
Број на мислења : 1683
Age : 43
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 29846
Registration date : 2008-08-29

Поголема безбедност во домот за нашите најмили Empty
ПишувањеПредмет: Re: Поголема безбедност во домот за нашите најмили   Поголема безбедност во домот за нашите најмили Empty20.11.09 23:31

Dragana jas ust go cekam moeto zverce ama opasnite aparati vo kukata treba da se osiguraat taka da maloto ne moze da napravi nekoja belja. Ti dodeka se objasnis so 2 godisno dete deka ne smee i ne treba da pravi nesto... otide kukata.

Mm veke ima cel plan napraveno kako da gi sredi fiokite, ogradite od terasata sporetot (rernata nema da moze da ja dofati barem dodeka ne trgne u skolo) Postojat nacini kako se onesposobuvaat domasnite aparati taka da malo dete ne moze da gi (zlo)upotrebi ili ukluci!

A veruvam deka site imaat po nekoja vakva slucka po doma (brat mi bas na taa vozrast kako nikola ni ja zapali kujnata doma Smile so vistiski plamen! )
Вратете се на почетокот Go down
marina****
Прваче
Прваче
marina****


Female
Број на мислења : 304
Age : 35
Локација : Germanija
Поени : 27675
Registration date : 2009-04-27

Поголема безбедност во домот за нашите најмили Empty
ПишувањеПредмет: Re: Поголема безбедност во домот за нашите најмили   Поголема безбедност во домот за нашите најмили Empty20.11.09 23:35

ovа e nаvistinа uzаsno,Kiki sekogаs odi kаj sporetot,sаkа dа fаkа po stekeri,se kаcuvа po stolovite,no trebа mnogu,mnogu dа vnimаvаme nа niv,i sekogаs kogа izleguvаm proveruvаm dаli e se iskluceno,moze dа sum trgnаlа i se vrkаm pаk,moze nа nаs vozrаsnite dа ni se sluci,zа mаlite dа ne zboruvаme....trebа nа se dа pаzime..
Вратете се на почетокот Go down
Janaxxxx
Полуматурант
Полуматурант
Janaxxxx


Female
Број на мислења : 1005
Age : 41
Локација : Nekade po Evropa!
Расположение : Ubavo
Поени : 28798
Registration date : 2008-11-02

Поголема безбедност во домот за нашите најмили Empty
ПишувањеПредмет: Re: Поголема безбедност во домот за нашите најмили   Поголема безбедност во домот за нашите најмили Empty20.11.09 23:45

Auu bratmi koga bese mal okolu 5 god imase napravi pozar vo spalna si ukral upaljac i si ja palel zavesata i op cela spalna iszgore dodeka primetivme deka bese leto prozori otvoreni a on si dojde vo dnevna i nisto ne kazuva! Lelel bogami starv da go fati covek!
Вратете се на почетокот Go down
twins_
Полуматурант
Полуматурант
twins_


Female
Број на мислења : 1046
Age : 47
Локација : Дембелија:-))))
Расположение : променливо:-)
Поени : 27413
Registration date : 2009-07-17

Поголема безбедност во домот за нашите најмили Empty
ПишувањеПредмет: Re: Поголема безбедност во домот за нашите најмили   Поголема безбедност во домот за нашите најмили Empty29.11.09 22:42

Незнам дали овде е правилното место да побарам совет од вас ама ако имате идеа кажете ми што да правам.Јана одамна стои во креветчето ама последниве дена упорно се обидува да го прескокни .
Имаме од оние монтажни креветчиња на Бертони што се склопуваат .
Ги префрлува рацете преку креветчето и се овиснува со главата на долу и упорно ги поткрева нозете на мрежата од креветчето, понекогаш дури и потскокнува за да го прескокне.На два пати за среќа бев до неа и тамам да падне успеав да ја вратам назад во креветчето.Немав идеа како да ја заштитам па врзав шипки на краевите од креветчето и зашив перденце од едната до другата шипка и тоа доста оптегнато за да неможе да го спушти надолу и мислев дека го решив проблемот ама денеска повторно успеа да се овисне преку креветче.Размислував да зашијам повисоко да доаѓа перденцето ама така нема да можам да ја земам ни да ја извадам од креветчето.
Ве молам ако сте имале ваква или слична ситуација кажете ми некоја идеа што да направам за да ја заштитам?Фала во секој случај
Вратете се на почетокот Go down
MamaMaja
Полуматурант
Полуматурант
MamaMaja


Female
Број на мислења : 1124
Age : 50
Локација : Скопје
Расположение : Детективско!
Поени : 28464
Registration date : 2009-01-27

Поголема безбедност во домот за нашите најмили Empty
ПишувањеПредмет: Re: Поголема безбедност во домот за нашите најмили   Поголема безбедност во домот за нашите најмили Empty30.11.09 1:37

Site ovie raboti za zastita na decata kaj nas se uzasno skapi, kako
da se kupuva luskuz, a ne bezbednost.

Posto imame mnogu, mnogu fioki, od Ikea kupiv osiguraci za niv, me
kostase za 30 fioki, ni 10 evra.
Kaj nas, ako najdes, cenata na 4 ili 5 takvi osiguraci e preku 10E.

Inaku mene se mi e osigurano doma, i vgradeni Akron plakari,
i frizider, i fioki i skafcinja, pa pak naogja da pravi belji Maksim hihi
Вратете се на почетокот Go down
http://www.mmm.com.mk
Dzena
Прваче
Прваче
Dzena


Female
Број на мислења : 391
Age : 49
Локација : домче
Расположение : пааa, не баш добро:((
Поени : 27677
Registration date : 2009-04-26

Поголема безбедност во домот за нашите најмили Empty
ПишувањеПредмет: Re: Поголема безбедност во домот за нашите најмили   Поголема безбедност во домот за нашите најмили Empty30.11.09 2:01

Еми супер ти се предлозиве ама има моменти кога и најобични работи прават беља. Еве јас на пример сега најбрзо што ни се случи(затоа и не сум толку активна на форумов, многу се исплашив и не можам да си простам) Михаил си го фати прстето на врата. Ќе речеш кој не си го фатил ама Михаил многу затоа што беше на една стара врата без гумички и оној заштитен слој како сунѓерче што го имаат новиве врати. Бидејќи јако го фати Михаил го потегнал рачето и му паднало и делче од прстето.... Можете да замислите колку плачеше и колку го болеше ахххххх, а тек мене... Брзо во болница , му се гледаше коската, па операција со цела анестезија..., и сега прстето му е шиено.Јас се уште не можам да се приберам од шокот што од една глупава работа ќе речеш ништо не е да стигнеш до болница и операција па и таму лежевме уффффф.Затоа треба пазење децава во секоја секунда и отварање не 14 туку 1 114 очи.
Вратете се на почетокот Go down
Mila87
Полуматурант
Полуматурант
Mila87


Female
Број на мислења : 1068
Age : 36
Локација : Скопје
Расположение : добро
Поени : 28464
Registration date : 2009-02-16

Поголема безбедност во домот за нашите најмили Empty
ПишувањеПредмет: Re: Поголема безбедност во домот за нашите најмили   Поголема безбедност во домот за нашите најмили Empty03.12.09 0:11

http://vest.com.mk/?ItemID=4A0D8B7DE02A1949800CEE75D9B1CF09
Ви стои нормална оваа работа??? Па што плакари ќе беа???
А и детето само се шеташе низ куќата и притоа кршеше и трчаше Поголема безбедност во домот за нашите најмили 121539 Па како не ја запалило куќата мене ме чуди, значи се има на светот
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Поголема безбедност во домот за нашите најмили Empty
ПишувањеПредмет: Re: Поголема безбедност во домот за нашите најмили   Поголема безбедност во домот за нашите најмили Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Поголема безбедност во домот за нашите најмили
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 2Отиди на страна : 1, 2  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Деца-
Отиди до: