Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Април 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Цистична фиброза

Go down 
+5
Svetlana
avanturistka
georgina
Kinky
biljanab
9 posters
АвторПорака
biljanab
Почетник
Почетник
biljanab


Female
Број на мислења : 4
Age : 43
Локација : Skopje
Поени : 28460
Registration date : 2008-09-26

Цистична фиброза Empty
ПишувањеПредмет: Цистична фиброза   Цистична фиброза Empty26.09.08 14:55

Imam vnuce koe e bolno od Cisticna fibroza .Bolesta e genetska i neizleciva. Postojat samo lekovi koi ja kontroliraat sostojbata na belite drobovi i pankreasot i bez ovie lekovi , moeto vnuce ne moze normalno da funkcionira. Dali nekoj znae neshto poveke okolu ovaa bolest ?Isto taka snaa mi ostana trudna uste nekolku pati posle toa megutoa plodovite bea povtorno so istata bolest i ona morase da gi abortira .Dali nekoj znae , dali ima nekoj nacin ona nekako da ostane trudna i da rodi zdrav plod , makar i preku veshtacko oploduvanje.
Se nadevam deka ke se najde nekoe resenie.Pozdrav
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29799
Registration date : 2008-08-26

Цистична фиброза Empty
ПишувањеПредмет: Re: Цистична фиброза   Цистична фиброза Empty26.09.08 16:10

Uh...
Nisto ne znam za bolesta, se javiv samo da im posakam mnogu sila, i srekja za da dobijat uste edno detence.

Probaj da izguglas nesto, sigurno ke najdes textovi na taa tema.
Вратете се на почетокот Go down
georgina
Прваче
Прваче
georgina


Female
Број на мислења : 371
Age : 49
Локација : Negotino
Поени : 28720
Registration date : 2008-08-02

Цистична фиброза Empty
ПишувањеПредмет: Re: Цистична фиброза   Цистична фиброза Empty26.09.08 22:07

Еве нешто што најдов.
http://www.cfww.org/cfe/
Вратете се на почетокот Go down
georgina
Прваче
Прваче
georgina


Female
Број на мислења : 371
Age : 49
Локација : Negotino
Поени : 28720
Registration date : 2008-08-02

Цистична фиброза Empty
ПишувањеПредмет: Re: Цистична фиброза   Цистична фиброза Empty26.09.08 22:21

Prebaruvav pa ovde mozes da vidis sto sum nasla. Moze ke vi dade odgovor na toa sto ve interesira. Od toa sto jas go procitav se zavisi od toa kako genite ke se spojat, pa taka ima sansi i da se rodi zdravo dete.

http://www.google.com/search?hl=hr&domains=www.PLIVAzdravlje.hr&sitesearch=www.PLIVAzdravlje.hr&q=cisticna+fibroza&start=0&sa=N
Вратете се на почетокот Go down
biljanab
Почетник
Почетник
biljanab


Female
Број на мислења : 4
Age : 43
Локација : Skopje
Поени : 28460
Registration date : 2008-09-26

Цистична фиброза Empty
ПишувањеПредмет: Re: Цистична фиброза   Цистична фиброза Empty26.09.08 23:08

georgina напиша:
Prebaruvav pa ovde mozes da vidis sto sum nasla. Moze ke vi dade odgovor na toa sto ve interesira. Od toa sto jas go procitav se zavisi od toa kako genite ke se spojat, pa taka ima sansi i da se rodi zdravo dete.

http://www.google.com/search?hl=hr&domains=www.PLIVAzdravlje.hr&sitesearch=www.PLIVAzdravlje.hr&q=cisticna+fibroza&start=0&sa=N
Draga georgina,
Mnogu ti blagodaram za toa shto si nashla na internet za cisticna fibroza. Neshto procitav , ama ne do kraj .Ke rocitam posle i ke vidam podetalno za sto se se raboti.Se nadevam deka ke imaat zdravo dete , mislam deka posto sansa so veshtacko oploduvanje mada u Sistina im rekle deka toa ne e vozmozno.Malku cudno , oti pred nekoj den gledav erdna emisija kaj sto se vrsheshe veshtacko oploduvanje , bas kade edniot roditel ili dvata bea nositeli na cisticna fibroza, i uspeeja . Se nadevam deka i snaa mi ke uspeat , ama moram da proveram ubavo na internet dali moze i kade se pravi toa.
Uste ednash blagodaram do site za podrshkata i sovetite.
Вратете се на почетокот Go down
georgina
Прваче
Прваче
georgina


Female
Број на мислења : 371
Age : 49
Локација : Negotino
Поени : 28720
Registration date : 2008-08-02

Цистична фиброза Empty
ПишувањеПредмет: Re: Цистична фиброза   Цистична фиброза Empty27.09.08 19:59

Sega ne se razbiram mnogu ama znaes deka kaj nas se e nekolku godini ponazad od drugite zemji. Moze treba nekade vo nekoja klinika kade sto ke moze da se izolira tooj gen pri oploduvaweto. Mislam deka toa e mozno, ama kade ne znam.
Вратете се на почетокот Go down
avanturistka
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2072
Age : 45
Локација : so moite dve princezi :))
Расположение : :))
Поени : 29110
Registration date : 2008-10-02

Цистична фиброза Empty
ПишувањеПредмет: Re: Цистична фиброза   Цистична фиброза Empty12.10.08 13:18

jas nesto baravza ovaa bolest na internet za edni prijateli i vidov deka procentot na zaboluvanje kaj nas na balkan i vo evropa e nekade 22 posto.obicno toa se deca na roditeli koj go imaat toj gen ili edniot ili dvata,nemora da znaci deka ako ednoto dete ne ja dobilo ovaa bolest deka vtoroto ne ,naprotiv rizikot e pogolem kako sto bese kaj ovie luge,i zatoa e preporaclivo da se ispitaat za ovaa bolest obata roditeli,toa mozat kaj nas da go napravat vo MANU i sekako so amniocinteza.za ovie deca koi se rodeni so ovaa bolest obicno im e otrebna jaka terapija i nenormalna higiena poradi belite drobovi da ne zabolat .i obicno ovie deca zaostanuvaat vo razvoj od dr deca.jas za ova citav na wikpedija,imas uste mn drugi raboti povrzani za ovaa bolest.
Вратете се на почетокот Go down
Svetlana
Полуматурант
Полуматурант
Svetlana


Female
Број на мислења : 527
Age : 46
Локација : повеќе на работа
Расположение : кога како
Поени : 28695
Registration date : 2008-08-15

Цистична фиброза Empty
ПишувањеПредмет: Re: Цистична фиброза   Цистична фиброза Empty12.10.08 13:39

И јас доста читав за оваа болест , дури и педијатарот го прашував за подетални информации, ми рече дека секој педијатар ако се работи за цистична фиброза ќе ги препознае симптомите , така да не се плашете дека вакво нешто може да пропуши еден педијатар.
И јас се наплашив читајќи за тоа , ама после педијатарот кога ми објасни убаво и ми рече дека иако е ситен на раст сепак е во границите на нормала за деца на негова возраст и во тежина и во висина и за ред други симптоми се смирив малку.
Вратете се на почетокот Go down
avanturistka
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2072
Age : 45
Локација : so moite dve princezi :))
Расположение : :))
Поени : 29110
Registration date : 2008-10-02

Цистична фиброза Empty
ПишувањеПредмет: Re: Цистична фиброза   Цистична фиброза Empty12.10.08 14:27

da megutoa ovie deca se so odredena granica na zivot nekade do 18 god,e sega ako ima dobra terapija i do kaj 30 individualno,se zavisi od toa koj stepen na cisticna fibroza e,toa e strasnoto.jas gledav i sliki se isplasiv da vi kazam.
Вратете се на почетокот Go down
radost
Прваче
Прваче
radost


Female
Број на мислења : 326
Age : 43
Локација : Makedonija
Расположение : odlicno
Поени : 28542
Registration date : 2008-10-11

Цистична фиброза Empty
ПишувањеПредмет: Re: Цистична фиброза   Цистична фиброза Empty01.11.08 23:50

БиљанаБ цистичната фиброза е ресултат на мутиран ген и тоа рецесивен. Заради тоа шансите за раѓање дете со цистична фиброза се 25 проценти, (ако ги наследи двата рецесивни гена) 50 проценти за раѓање на дете што ќе нема цистична фиброза но ќе биде носител на генот за цистична фиброза (значи ќе наследи еден доминантен немутиран нормален ген од едниот родител и нема да има цистична фиброза ама неговите деца може да ја имаат болеста) и 25 проценти за раѓање на дете што ќе нема таков ген. Овие проценти се за секој зачеток што ќе се случи.
Во одредени земји се развиваат постапки за Генетска Селекција на зачетоците кога се во фаза на делба (обично 8 клетки) со тоа што една клетка се зема и се анализираат гените. Ама овие постапки се сеуште експериментални и затоа не се во широка употреба.
Се надевам дека набру ќе се израдувате со бебче без оваа тешка болест.
Вратете се на почетокот Go down
AngelShark
Почетник
Почетник
avatar


Male
Број на мислења : 2
Age : 36
Локација : Prilep
Поени : 28136
Registration date : 2008-11-30

Цистична фиброза Empty
ПишувањеПредмет: Re: Цистична фиброза   Цистична фиброза Empty30.11.08 17:27

Здраво на сите.
Се претставувам како пациент со Цистична Фиброза(mucoviscidosis,cystic fibrosis,65 roses), возраст 21 година,студент.Со цел да ве информирам повеќе за оваа болест ви наведувам некои основни работи за болеста:

  1. Болеста е вродена т.е. генетски рецесивно наследна. Тоа значи дека за да се има дете болно со оваа болест, прво мора и двата родители да се носители на тој CFTR ген.Е сега веројатноста да се роди дете со ЦФ е 1/4,да се роди здраво е 1/4, и да се роди дете кое е носител на ЦФ ген е 2/4.Носител на ген не значи дека е болен од ЦФ.
  2. Еден од основните знаци за болеста е губиток на сол преку потење.СОЛЕН БАКНЕЖ, кога ќе го бакнете детето чуствувате солено, се испитува преку потниот тест( хлориди во потта) ако покаже покачување над нормалната количина, тоа можи да укажува на ЦФ.Меѓутоа не мора да се осврнете само на овој симптом, постојат и други индикации како зачестена столица,малоапсорпција, и.т.н.
  3. Ова болест е мултисистемска и напаѓа повеќе органи од човечкото телото : панкреасот,белите дробови,црниот дроб,слезината,половите органи...
  4. Кај секој пациент болеста различно се манифестира,кај некој поизразени се проблемите со белите дробови, кај друг проблемите со варењето на храната и.т.н.
  5. Третманот на оваа болест е многу скап и бара голема дисциплина. А секако бара и огромна подршка и помош од другите лица.Секојдневна физикална терапија,инхалациона терапија,хиперкалорична исхрана,медикаментозна терапија.
  6. Ова болест не е поврзана со интелектуалната способност.Сите деца со ЦФ се како и останатите здрави деца во поглед на интелектуалноста.
Сето ова погоре кажано е од она што го имам читано,слушано,а и моментално што го применувам.Ви набројав само некои основни работи.
За подетални информаци во тек е изградбата на веб страна каде ќе можете да се информирате и да прашувате.Мој совет,ако познавате пациент со цистична фиброза, би ве замолил колку што можете повеќе да му помогнете него, на неговите родители или фамилијата.Останете секогаш позитивни,верувајте и не се разочарувајте.
Слободно ако имате прашања пишете на AngelShark


Поздрав
Вратете се на почетокот Go down
vesna78
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 44
Age : 46
Локација : ohrid
Поени : 28216
Registration date : 2008-11-21

Цистична фиброза Empty
ПишувањеПредмет: cisticna fibroza   Цистична фиброза Empty17.12.08 19:57

Eve edna bolnica vo Erusalim, Izrael kade lekot za cisticna fibroza uspeshno ja pomina vtorata faza na ispituvanje.Lek ke se najde ,roditeli veruvajte i ne se otkazuvajte , medicinata odi napred sekoj den, nashite deca zaslizuvaat da veruvame i da se borime zaedno so niv.

www.hadassah.org.il
Вратете се на почетокот Go down
sunset
Полуматурант
Полуматурант
sunset


Female
Број на мислења : 556
Age : 46
Локација : mkd
Поени : 28546
Registration date : 2008-10-29

Цистична фиброза Empty
ПишувањеПредмет: Re: Цистична фиброза   Цистична фиброза Empty18.12.08 8:07

Mene edna rabota me interesira,dali site zaboleni od ovaa bolest se sterilni,odnosno nemozat da imaat deca,ili i toa e individualno?
Вратете се на почетокот Go down
AngelShark
Почетник
Почетник
avatar


Male
Број на мислења : 2
Age : 36
Локација : Prilep
Поени : 28136
Registration date : 2008-11-30

Цистична фиброза Empty
ПишувањеПредмет: Re: Цистична фиброза   Цистична фиброза Empty13.04.09 0:21

Ве покануваме да присуствувате на првата Регионална Балканска конференција за Цистична Фиброза која ќе се одржи на 17 и 18 Април 2009, во хотел Holiday Inn Скопје Македонија.
Повеќе информации на cf.mk
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Цистична фиброза Empty
ПишувањеПредмет: Re: Цистична фиброза   Цистична фиброза Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Цистична фиброза
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Деца :: Деца со посебни потреби-
Отиди до: